Ima li piratstvo opravdanje? zaključana tema

poruka: 650
|
čitano: 112.270
|
moderatori: DrNasty, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
protjeran
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
pristojan kaže...
Ako naši političari mogu svaki dan krasti,možemo i mi skidati filmove,serije,programe itd.Kad političari prestanu krasti,prestat ćemo i mi.Hvala Bogu,to se neće skoro dogoditi
Zlo stvara zlo.
vexx5555 kaže...
To i ja kežem-kada kažu nema posla,šta nema posla?! Ljeni radit. Previsoka je naknada za nezaposlene.
Naknada od nekih 1200 kn? Zar ti misliš da se od te naknade živi kao bubreg u loju?
Postoje pravila igre i ovih 320 000+ nezaposlenih prima 0 kuna nakon određenog roka ili ništa ukoliko nisu zadovoljili uvjete.
Našem društvu je potrebna korjenita promjena razmišljanja ukoliko želimo biti dio modernog svijeta ili ovakvim načinom ponašanja (muljanje, korupcija, bježanje od političke i kaznene odgovornosti) želimo biti zadnja rupa na svirali u rangu afričkih država ili nekih balkanskih zemalja ("regije"). Nažalost, govna koja vode državu i oni koji su uvijek tu negdje kraj vlasti, nisu spremni, ne znaju ili ne žele napraviti korjenite promjene i način vođenja države, pa su ljudi primorani varati državu i tako se vrtimo u krug.
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.1.2011 20:03 (the_tux).
16 godina
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
Ige kaže...

Poslodavci mogu otpustiti ljude čak i ako zarađuju ogroman profit(General Motors u 90-im npr.).


Rekao sam da je poslodavcu cilj napraviti što veći profit i zaraditi što veće novce. Dakle što manji troškovi, a što veći prihodi. Zašto bi netko zapošljavao ljude ako bez njih može dobiti više novaca?

Pa ne mora zapošljavati nikoga ako neće, neka sve radi sam, njegova stvar.

Ali ne može samo tako odlučiti davati otkaze ljudima koje je već zaposlio i kojima ima potpisan ugovor - oboje imaju obaveze, nije zaposlenik njegovo vlasništvo.

 

EDIT:

Uostalom, i ja pričam gluposti - zaposleniku je (kao i poslodavcu) cilj smanjiti 'troškove', a povećati 'prihode' - dakle, što više vremena potrošiti na sebe, radeći u radno vrijeme privatne stvari, a istovriemeno tražiti što veću plaću. Eto, pošteno, ako ćemo tom logikom - svakom svoje.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.1.2011 20:14 (Veliki Brat).
15 godina
odjavljen
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
mac92 kaže...

OFFTOPIC: Da opišem svoju situaciju da ne bi bilo "pljuvanja". Završio sam prošle godine srednju školu tehničar za računalstvo s vrlo dobrim uspjehom, iako većina mojih kolega je otišla u Zg ili negdje drugdje studirat ja nisam radi financijske situacije i sestre već na faksu. Trenutno radim u jednoj firmi 20-30 km udaljenoj od mene. Radim kao pomoćni radnik (sad svi koji kažu da ne želim raditi jer sam preponosan mogu ostati tiho),imam plaću 2200kn mjesečno od kojih 400 kn mi ide na gablec, a prijevoz autobusom je plaćen. Znači meni ostane 1800 kn za živjeti(živim s roditeljima pa samo plaćam si flat adsl). Da ne bi bilo zabune ja bih trebao imati dosta prekovremenih, ali moja firma ih ne plaća nego daje slobodne dane za korištenje (koje praktički ne možeš iskoristiti kad treba). Ovo je jedan moj mjesec ako mi recimo posao počinje 1 u mjesecu u ponedjeljak. Radim onda 4 dana ujutro (znači do četvrtka) imam jedan dan slobodno (znači petak) i od subote do utorka radim popodne, opet srijeda slobodno i onda nočna smjena od četvrtka do nedjelje i dva dana zaredom slobodna (radno vrijeme je 8h). Dođem doma idem se odmoriti trebao bih sad i dodatan posao, ali nemam certifikate, iako znam vrlo dobro raditi u autocadu, corel drawu, photoshopu i dreamweweru, učim 3ds max, sql i možda raditi animacije. Znači ja redovno primam plaću i trebao bih platiti svaki do tih programa (osim onih koje imam).Realno ti programi su skupi, iako ima freeware programa oni ipak nisu photoshop i 3ds max. Ja ih svojom plaćom ne mogu priuštiti, pogotovo kad razmišljam o certifikatima od oko 7k kuna, učenju njemačkog jezika, polaganju vozačkog ispita. To sve je za mene luksuz i igre su luksuz(legalne) za mene, ali ako Bog da i da zarađujem više i položim to što namjeravam oda novci više neće biti tako veliki problem zato smatram da je u mome slučaju piratstvo opravdano(zaboravio sam još nabrojiti da bih trebao kupiti novo računalo (oko 5k kn), kupim par igrica još oko 1k kn i eto ti CCNA certifikat, možda je malo jeftiniji, ali nisam siguran).

 

 Mene samo zanima radiš li u struci. Vjerojatno ne jer si jedan od onih kojima svjedodžba iz srednje služi za pokrit zid. Ja imam završenu srednju tehničku (Tehničar za elektroniku) i već su mi nudili posao. Odbio sam plaću od cca 4500 kn i otišao na fax. Fax je od ove godine besplatan pa ne znam zašto i ti nisi probao. Sve dok daješ sve na vrijeme, oslobođen si plaćanja školarine (ili ti je to problem?). Ne kužim te, ali ajde dobro barem nisi kao neki panjevi koji žive od plaća staraca i ništa ne rade.

Ukoliko vam je mobitel u kvaru, ili ga želite prodati, zovite ovaj broj- 091 172 6697 ili posjetite stranicu- http://mobiservis.webs.com/
15 godina
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
the_tux kaže...
pristojan kaže...
Ako naši političari mogu svaki dan krasti,možemo i mi skidati filmove,serije,programe itd.Kad političari prestanu krasti,prestat ćemo i mi.Hvala Bogu,to se neće skoro dogoditi
Zlo stvara zlo.
vexx5555 kaže...
To i ja kežem-kada kažu nema posla,šta nema posla?! Ljeni radit. Previsoka je naknada za nezaposlene.
Naknada od nekih 1200 kn? Zar ti misliš da se od te naknade živi kao bubreg u loju?
Postoje pravila igre i ovih 320 000+ nezaposlenih prima 0 kuna nakon određenog roka ili ništa ukoliko nisu zadovoljili uvjete.
Našem društvu je potrebna korjenita promjena razmišljanja ukoliko želimo biti dio modernog svijeta ili ovakvim načinom ponašanja (muljanje, korupcija, bježanje od političke i kaznene odgovornosti) želimo biti zadnja rupa na svirali u rangu afričkih država ili nekih balkanskih zemalja ("regije"). Nažalost, govna koja vode državu i oni koji su uvijek tu negdje kraj vlasti, nisu spremni, ne znaju ili ne žele napraviti korjenite promjene i način vođenja države, pa su ljudi primorani varati državu i tako se vrtimo u krug.

  da se nadovezem na naknadu.

 

fiktivna situacija koja nije bas fiktivna:

 

Završio fax, prijavio se na biro, naknada 0 kn, dobio tumor i da nebi bankrotirao u bolnici sa svojih 0kn prihoda trebam platiti 900 kusur kn dopunsko osiguranje (koje je prošle godine bilo pokriveno od strane socijalnog za nezaposlene bez prihoda). Moram priznati da sam baš kao bubreg u loju, eto kupujem si novi laptop i auto, a možda i vilu od naknade :D

16 godina
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
vexx5555 kaže...
mac92 kaže...

OFFTOPIC: Da opišem svoju situaciju da ne bi bilo "pljuvanja". Završio sam prošle godine srednju školu tehničar za računalstvo s vrlo dobrim uspjehom, iako većina mojih kolega je otišla u Zg ili negdje drugdje studirat ja nisam radi financijske situacije i sestre već na faksu. Trenutno radim u jednoj firmi 20-30 km udaljenoj od mene. Radim kao pomoćni radnik (sad svi koji kažu da ne želim raditi jer sam preponosan mogu ostati tiho),imam plaću 2200kn mjesečno od kojih 400 kn mi ide na gablec, a prijevoz autobusom je plaćen. Znači meni ostane 1800 kn za živjeti(živim s roditeljima pa samo plaćam si flat adsl). Da ne bi bilo zabune ja bih trebao imati dosta prekovremenih, ali moja firma ih ne plaća nego daje slobodne dane za korištenje (koje praktički ne možeš iskoristiti kad treba). Ovo je jedan moj mjesec ako mi recimo posao počinje 1 u mjesecu u ponedjeljak. Radim onda 4 dana ujutro (znači do četvrtka) imam jedan dan slobodno (znači petak) i od subote do utorka radim popodne, opet srijeda slobodno i onda nočna smjena od četvrtka do nedjelje i dva dana zaredom slobodna (radno vrijeme je 8h). Dođem doma idem se odmoriti trebao bih sad i dodatan posao, ali nemam certifikate, iako znam vrlo dobro raditi u autocadu, corel drawu, photoshopu i dreamweweru, učim 3ds max, sql i možda raditi animacije. Znači ja redovno primam plaću i trebao bih platiti svaki do tih programa (osim onih koje imam).Realno ti programi su skupi, iako ima freeware programa oni ipak nisu photoshop i 3ds max. Ja ih svojom plaćom ne mogu priuštiti, pogotovo kad razmišljam o certifikatima od oko 7k kuna, učenju njemačkog jezika, polaganju vozačkog ispita. To sve je za mene luksuz i igre su luksuz(legalne) za mene, ali ako Bog da i da zarađujem više i položim to što namjeravam oda novci više neće biti tako veliki problem zato smatram da je u mome slučaju piratstvo opravdano(zaboravio sam još nabrojiti da bih trebao kupiti novo računalo (oko 5k kn), kupim par igrica još oko 1k kn i eto ti CCNA certifikat, možda je malo jeftiniji, ali nisam siguran).

 

 Mene samo zanima radiš li u struci. Vjerojatno ne jer si jedan od onih kojima svjedodžba iz srednje služi za pokrit zid. Ja imam završenu srednju tehničku (Tehničar za elektroniku) i već su mi nudili posao. Odbio sam plaću od cca 4500 kn i otišao na fax. Fax je od ove godine besplatan pa ne znam zašto i ti nisi probao. Sve dok daješ sve na vrijeme, oslobođen si plaćanja školarine (ili ti je to problem?). Ne kužim te, ali ajde dobro barem nisi kao neki panjevi koji žive od plaća staraca i ništa ne rade.

Woooow

 

Mogu ti biti frend?

15 godina
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
vexx5555 kaže...

  Mene samo zanima radiš li u struci. Vjerojatno ne jer si jedan od onih kojima svjedodžba iz srednje služi za pokrit zid. Ja imam završenu srednju tehničku (Tehničar za elektroniku) i već su mi nudili posao. Odbio sam plaću od cca  4500 kn i otišao na fax. Fax je od ove godine besplatan pa ne znam zašto i ti nisi probao.  Sve dok daješ sve na vrijeme, oslobođen si plaćanja školarine (ili ti je to problem?). Ne kužim te, ali ajde dobro barem nisi kao neki panjevi koji žive od plaća staraca i ništa ne rade.

 

S obzirom da je spominjao zg pretpostavljam da mu je fakultet nedostupan u mjestu stanovanja a to povlači još troškova, posebno ako ne upadne u dom. Podstanarstvo je relativno skupo, prehrana u menzi je jos ok (cjenovno). A uvijek se nađe još troškova. (pričam iz iskustva osobe koja je imala patetične ocjene u srednjoj pa nisam upao u dom) Tako da ponekad besplatni fax ne znači besplatno studiranje.

15 godina
odjavljen
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
Dr. Zoidberg kaže...

 

S obzirom da je spominjao zg pretpostavljam da mu je fakultet nedostupan u mjestu stanovanja a to povlači još troškova, posebno ako ne upadne u dom. Podstanarstvo je relativno skupo, prehrana u menzi je jos ok (cjenovno). A uvijek se nađe još troškova. (pričam iz iskustva osobe koja je imala patetične ocjene u srednjoj pa nisam upao u dom) Tako da ponekad besplatni fax ne znači besplatno studiranje.

 Ja putujem svaki dan na fax vlakom. Grad i županija stipendiraju putovanje koje na kraju mjesečno ispada 100 kn. Recimo da sve skupa (prehrana+putovanje) ispada maximalno 250 kn.

Ukoliko vam je mobitel u kvaru, ili ga želite prodati, zovite ovaj broj- 091 172 6697 ili posjetite stranicu- http://mobiservis.webs.com/
15 godina
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
vexx5555 kaže...
Dr. Zoidberg kaže...

 

S obzirom da je spominjao zg pretpostavljam da mu je fakultet nedostupan u mjestu stanovanja a to povlači još troškova, posebno ako ne upadne u dom. Podstanarstvo je relativno skupo, prehrana u menzi je jos ok (cjenovno). A uvijek se nađe još troškova. (pričam iz iskustva osobe koja je imala patetične ocjene u srednjoj pa nisam upao u dom) Tako da ponekad besplatni fax ne znači besplatno studiranje.

  Ja putujem svaki dan na fax vlakom. Grad i županija stipendiraju putovanje koje na kraju mjesečno ispada 100 kn. Recimo da sve skupa (prehrana+putovanje) ispada maximalno 250 kn.

  Ja sam bio u zgu iz rijeke. i moram priznati da mi nije bilo bas toliko jeftino :P

 

Ako se ne varam studentski dom je cca 300kn mjesečno, i na hranu samo u menzi streseš sigurno još 300kn

 

Karta za zet prestaje biti besplatna pa bi to isto mogao biti validni trošak ako nemaš sreću da ti je dom blizu svih mjesta na koja moraš ići.

 

U sve to nisu uračunati nikakvi drugi troškovi koji uvijek iskrsnu (skripte i slično)

 

I nikakvi troškovi posjete rodne grude :P studentska karta za bus je 120 ili 150 kn ne sjecam se vise.

 

A da ne spominjem troškove u podstanarstvu XD

 

*edit da ne spominjem da putujem vlakom da mi treba ~5 sati <.<* :P

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.1.2011 20:51 (Dr. Zoidberg).
14 godina
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?

Neradim u struci, inače ne bi bio pomoćni radnik. Faks je besplatan prvu godinu, a druga i ostale ti ovise kako si riješio prvu, itd. Razumiješ?  Upao sam ja na TVZi FOI, ali uvijek moraš računati skuplju varijantu pa ako prođeš jeftinije super. Recimo ovako da sam se upisao na TVZ nisam dobio dom, imaš par dana predavanja do 21h, pa doma s vlakom dođem u 23, pa spavat. Probudi se oko 5:30 pa na vlak za ZG. Razumiješ ne bih se možda stigao to naučiti. Karta za vlak mi iznosi 500 kn (mjesečna). Sestra koja je sad završava 3 god od 5 krajobrazna arhitektura, nije dobila ni jednom dom kada sam još hodao u srednju, trenutno je na stanu za oko 1100 kn.

13 godina
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
mac92 kaže...

Pročitao sam manje više svih 20 stranica i mogu reći da ima dobrih i "čudnih" komentara.

Ima li piratstvo opravdanje?  

Prvo svakom je to drugačije(svatko ima svoje mišljene), ali da tema funkcionira treba se prvo utvrditi(dogovoriti).

 

Što je to piratstvo, odnosno tko su pirati (jer nekima to još nije jasno, možda i meni)? Moje mišljenje: Pirati svatko tko legalni (licencirani) software krekira, probija koristeći slabe točke u zaštiti proizvoda. Znači po toj mojoj teoriji piratstvo bi bilo tkzv. proslijeđivanje takvog software-a dalje do drugih ljudi (korisnika). To se odvija većinom putem torrenta. Torrenti su legalni(kao vrsta protokola), jedino njihov sadržaj ne mora biti legalan (većinom nije), iako ima i legalnih.

 

Ima li piratstvo opravdanje? 

 

Po meni svi koji koriste nelegalni software nisu skroz pirati ( više nešto kao polupirati-većinom nitko od nas tu nije napravio crack ili hakirao nešto, iako sam gore naveo za prosljeđivanje nelegalnog softwer-a, znači kad seedaš zapravo prosljeđuješ,)
Ja polazim od činjenice za što se koristi. Ako imaš nelegalni npr. photoshop, a radiš kao freelancer onda sigurno nije. Ako imaš igrice (jedino njih možeš koristiti za zabavu) onda kupi, ako možeš, ali većina ljudi si odmah utuvi da ne može (nema novaca, kriza i gotovo torrent dolje). Ja iskreno od svega na računalu imam još prvi orginal xp, neki stari photoshop i office 2003 i to je to, iako mi je računalo puno programa koje možda sam otvorio svega 2 puta. Ja sebe smatram polupiratom, a drugi kako žele. Ja želim kupovati legalni software počevši od igrica, ali trenutno nemam nešto više novaca i skidam s neta, pošto nemam novije računalo zadnja igrica je bila soulstorm i oblivion. Igre su luksuza, ali za to trenutno nemam novaca. 

OFFTOPIC: Da opišem svoju situaciju da ne bi bilo "pljuvanja". Završio sam prošle godine srednju školu tehničar za računalstvo s vrlo dobrim uspjehom, iako većina mojih kolega je otišla u Zg ili negdje drugdje studirat ja nisam radi financijske situacije i sestre već na faksu. Trenutno radim u jednoj firmi 20-30 km udaljenoj od mene. Radim kao pomoćni radnik (sad svi koji kažu da ne želim raditi jer sam preponosan mogu ostati tiho),imam plaću 2200kn mjesečno od kojih 400 kn mi ide na gablec, a prijevoz autobusom je plaćen. Znači meni ostane 1800 kn za živjeti(živim s roditeljima pa samo plaćam si flat adsl). Da ne bi bilo zabune ja bih trebao imati dosta prekovremenih, ali moja firma ih ne plaća nego daje slobodne dane za korištenje (koje praktički ne možeš iskoristiti kad treba). Ovo je jedan moj mjesec ako mi recimo posao počinje 1 u mjesecu u ponedjeljak. Radim onda 4 dana ujutro (znači do četvrtka) imam jedan dan slobodno (znači petak) i od subote do utorka radim popodne, opet srijeda slobodno i onda nočna smjena od četvrtka do nedjelje i dva dana zaredom slobodna (radno vrijeme je 8h). Dođem doma idem se odmoriti trebao bih sad i dodatan posao, ali nemam certifikate, iako znam vrlo dobro raditi u autocadu, corel drawu, photoshopu i dreamweweru, učim 3ds max, sql i možda raditi animacije. Znači ja redovno primam plaću i trebao bih platiti svaki do tih programa (osim onih koje imam).Realno ti programi su skupi, iako ima freeware programa oni ipak nisu photoshop i 3ds max. Ja ih svojom plaćom ne mogu priuštiti, pogotovo kad razmišljam o certifikatima od oko 7k kuna, učenju njemačkog jezika, polaganju vozačkog ispita. To sve je za mene luksuz i igre su luksuz(legalne) za mene, ali ako Bog da i da zarađujem više i položim to što namjeravam oda novci više neće biti tako veliki problem zato smatram da je u mome slučaju piratstvo opravdano(zaboravio sam još nabrojiti da bih trebao kupiti novo računalo (oko 5k kn), kupim par igrica još oko 1k kn i eto ti CCNA certifikat, možda je malo jeftiniji, ali nisam siguran).

 

Da završim sada još malo idem na nočnu 3. smjenu. Pa ako tko imam kakvih pitanja neka ne očekuje prije ponedjeljaka oko 16 h ili 16:30.
Za one koji su spominjali politiku. Trenutna vlada imala je dosta utjecaja na krizu odnosno nisu bili pripremljeni iako je bila najavljivana( sreća pa imamo Rohatinskog). Također afere koje se vežu uz vladajuće nisu nimalo optimistične, a novac koji su ukrali je poprilično velik. Reći da vlada nije odgovorna za krizu je glupo.

 

Uistinu, primjr koji bismo trebali slijediti. Pod uvjetom da nismo djeca tajkuna i megalomana. Naime, što se tvoje teorije o piratima tiče, po njoj su lopovi i kradljivci oni koji prave crack-ove, oni koji to isto plasiraju dalje na FREE tržište torrenta. Može se povuči paralela s narkokartelom u kojem stvari funkcioniraju prema protokolu sličnom torrentima. Dakle, bossovi imaju plantaže trave/laboratorije (software) koji ilegalnim putem (crackovima) plasiraju dalje te proizvode svijetu drogeraša (korisnika piratskog sadržaja) koji to dobiju od dilera (torrenta ili nečeg drugog). Dakle, kao što to bude često i u prvom i u drugom slučaju, nikada veliki bossovi i dileri ne na*ebu, nego uvijek (većinom) krajnji korisnici zapadnu u probleme. Možda sam malo skrenuo s teme, ali to piratstvo je jednostavno, kao droga. Ako ga jednom probaš i nemaš opcije skidanja s toga (nemaš financijske potpore) zapadaš u još veće i još veće probleme. I tako ti heroin postane puna soba piratskih sadržaja.

p.s. nadam se da ćete razumijeti metaforu.

** Live 4 Music **
15 godina
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
sudy_freak kaže...
.. Naime, što se tvoje teorije o piratima tiče, po njoj su lopovi i kradljivci oni koji prave crack-ove, oni koji to isto plasiraju dalje na FREE tržište torrenta...

-mada to mnogi ne razlikuju ili ne vide, tako je.

 

- Piraterija je kriminal kao i svaki drugi, krši se copyright, autorska parva i distribuira-prodaje se tuđe, bez ikakvih naknada vlasniku ili državi. To treba strogo kažnjavati (kao i svaki kriminal).

 

Koliko puta (i previše?), sam spomenuo da skinuta mp3ca s legalnog izvora nije krađa ili piraterija, to je legalno korištenje u skladu s ZAMPovim pravilnikom.

Korištenje softwarea, je samo to, korištenje bez licence. Opet, nije krađa itd. primjer NOD32AV, godišnja licenca, kupiš, koristiš godinu dana i ne produžiš. Dali je to krađa?

Dali korisnik smije koristiti demo, trial i ostale free verzije? Recimo spomenuti NOD se može sasvim legalno skinuti s proizvođačeve stranice i tako koristiti.

Kao za kućnu upotrebu, recimo Office koji i to predviđa dozvoljavajući install na 2 ili 3 računala. Office također dolazi predinstaliran na notebook s trialom od 60 dana, jel to piratiziranje ili legalno?

Drugačiji primjer, kupac OEM verzije windowsa ukoliko je kupi ne predinstaliranu (samo kod nas... ), zapravo krši licencu ili ako kupi home verziju nečega, kao office i koristi ga na poslu. To je kršenje licence, ali nije krađa, nije piraterija.

- To je samo korištenje bez valjane licence. Tj. software se ne kupuje, nego se plaća licenca za njegovo korištenje. Slično je i s muzikom-filmom. Niste vlasnici nego korisnici, pod vrlo ograničenim uvijetima.

MS i ostali dozvoljavaju download, postoje razne trial verzije.. (prekidam s primjerima.)

 

Osoba ako je dovoljno pametna, zakon predviđa što je dozvoljeno i što je zabranjeno, ta osoba zna da je skidanje s legalnih izvora dozvoljeno.

Torrenti za većinu (izuzetak je recimo free software, kao linux..) nisu legalni izvor, isključivo zbog istovremenog uploada.

- Tad je zakon o nedozvoljenoj distribuciji taj koji te kažnjava. Kao i svaka izmjena (crack) što je pak kršenje autorskih copyright prava.

Tad vas kažnjavaju po tim zakonima, ne za kršenje licence.

 

Kršenje licence nigdje još nije bilo povod npr MS (BSA) optužnice. Kao što famozna EULA zapravo vrijedi manje od samog papira... (varam se? -link?)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
Veliki Brat kaže...
Ige kaže...

Poslodavci mogu otpustiti ljude čak i ako zarađuju ogroman profit(General Motors u 90-im npr.).


Rekao sam da je poslodavcu cilj napraviti što veći profit i zaraditi što veće novce. Dakle što manji troškovi, a što veći prihodi. Zašto bi netko zapošljavao ljude ako bez njih može dobiti više novaca?

Pa ne mora zapošljavati nikoga ako neće, neka sve radi sam, njegova stvar.

Ali ne može samo tako odlučiti davati otkaze ljudima koje je već zaposlio i kojima ima potpisan ugovor - oboje imaju obaveze, nije zaposlenik njegovo vlasništvo.

 

EDIT:

Uostalom, i ja pričam gluposti - zaposleniku je (kao i poslodavcu) cilj smanjiti 'troškove', a povećati 'prihode' - dakle, što više vremena potrošiti na sebe, radeći u radno vrijeme privatne stvari, a istovriemeno tražiti što veću plaću. Eto, pošteno, ako ćemo tom logikom - svakom svoje.

Može, samo tako, ako mu čovjek više ne treba. I zaposlenik bi, da mu se ponudi bolji posao, ni trepnuvši dao otkaz. U slučaju davanja otkaza postoje otpremnine, mora se obrazložiti razlog, na istom se mjestu neko vrijeme bar teoretski ne smije zaposliti drugi radnik itd. Dakle,  zakon donekle ipak štiti radnika. Zato većina poslodavaca nastoji indirektno dati do znanja čovjeku da je nepoželjan pa da sam da otkaz, jer onda nema ni otpremnina ni ostalih "osigurača".

Samo se stavi u ulogu nekoga tko ima firmu, teško je, treba preživjeti, ne plaćaju ti, cash flow stenje, i onda imaš nekog tko npr: "radi u radno vrijeme privatne stvari", ne obavlja posao kako treba, ili je jednostavno višak. Što ćeš ga, iz milosti držati, sebi gomilati gubitak, a on će te čim nanjuši bolju priliku ostaviti i otići na zelenije livade?

Naravno, ne amnestira to poslodavca od odgovornosti da dobro planira ljudske resurse a ne da kad mu ide zaposli koga stigne i prvi prvoj krizi skuži da ih pola ne može plaćati pa otpušta. To je neodgovorno ponašanje kao i zabušavanje ili nerad.

 

Što se tiče privatnih stvari u radno vrijeme, to se tolerira ako je posao gotov na vrijeme i odrađen kvalitetno. Ako nije i ako te se skuži - pa zar da si vlasnik firme, tom čovjeku ne bi sprašio otkaz? Ili ga barem ozbiljno opomenuo?

16 godina
offline
Ima li piratstvo opravdanje?

Nisam citao temu, al navest cu primjer opravdanja piratstva:

Zavrsio sam ekonomski fakultet u drugom gradu, moji su mi priustili jedva, pri tome se zaduzili i jos uvijek otplacuju kredite... da kojim slucajem ne postoji piratstvo ja u te 3 godine mozda bi si uspio nekako priustiti 1-2 orginal igre uz veliko odricanje. Stvarno bi ispao debilan da od svojih koji vezu jedva kraj sa krajem zbog mene i mojih velikih troskova trazim 400kn za igru, mislim da bi me ubili kad bi i saznali da sam toliko dao... Osim toga u Sarajevu je lakse naci piratsku igru nego orginalnu, sjecam se samo jedne radnje u kojoj su bile 3-4 orginal igre, dok su piratske svuda na ulicama...

 

Osim toga, ne bi ni faks zavrsio, na faksu (bolonja) konstantno forsiraju prezentacije u Power Pointu, i radimo u Win okruzenju... Standard je nazalost takav mnogi ne mogu priustiti orginal igru, orginal Office ili Win... Mnogi moji poznanici imaju racunar koji kosta manje od licenciranog operativnog sustava, da nema piratstva mnogi i ne bi ni imali racunar nit bi znali raditi u Officu... piratstvo je povecalo broj ljudi koji poznaju rad na racunaru... Ja bi bio presretan kad bi imao sve orginal i regularno ali zivot jednostavno navodi da se moras snalazis kako znas, inace zaostajes.

 

Smatram dakako da treba cijeniti neciji rad i trud, ali gledajmo realno... Igre su precjenjene, realno bi trebale kostati do 100kn, da neka nova kvalitetnija igra podje se prodavati po takvoj cijeni ja bi je prvi uzeo jer stvarno bi volio imati orginal igru sa omotom i svime... sigurno je puno mojih istomisljenika i broj prodaje te igre bi se sigaran sam povecao iznad 4x, sto bi im omogucilo puno profit veci nego sto imaju sad kad prodaju za 400kn...

 

Ne poznajem nikog tko ima sve orginal, cak i firme nemaju a posluju... Mozemo pricati sta hocemo ali da nema piratskog sadrzaja puno od nas (ja prvi) ne bi se u zivotu naigralo. Svaka cast za trud ulozen u pravljenje igre ali je debelo precijenjen, svi se oni zale na piratstvo ogromno piratstvo a i dalje uspjesno posluju i ostvaruju profit te svake godine izdaju nastavke... Da im se ne isplati propali bi, oni zive od bogatih i namjenjuju igre bogatim (s obzirom na cijenu) i neka takvi kupuju orginal, njih ima sasvim dovoljno sto se vidi iz poslovanja firmi. Neke od njih su medju najbogatijim korporacijama u svijetu.

 

Ja sam sretan sto postoje piratske igre jer bi bio prinudjen da ne igram i ne budem sretan, al kao sto sam gore rekao, cijenim trud, pogotovo ljudi koji nam djaba za nas prave crakove da bi i mi mogli igrati, ne bi mi bilo zao taj trud nagraditi sa nekih 100kn svaki mjesec za neki dobar crak...

 
2 2 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Ima li piratstvo opravdanje?

Ja sam (kao i mnogi ovdje) zaboravio još jedan razlog piratstva-nedostupnost sadržaja (koji se zbog toga piratizira). Što je sa npr. nekim albumom, stripom ili filmom koji je kod nas nedostupan?! Kako da to drugačije nabavim nego da skinem sa neta? Pa ne ću trošiti novce na putovanje da bih mogao nešto nabaviti.

Ukoliko vam je mobitel u kvaru, ili ga želite prodati, zovite ovaj broj- 091 172 6697 ili posjetite stranicu- http://mobiservis.webs.com/
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
Sinatra kaže...

father_dougal, lijep rezime teme kome se ne čita dvadesetak stranica.{#}

 

 

Ne želim omalovažavati trud   i napadati MusicWoman koja je uložila u svoje školovanje, no iz moje perspektive, ti nisi napravila apsolutno ništa vrijedno posebnog divljenja.

Akademiju su ti platili starci koji su na svoju kičmu digli teški kredit s kojim bi otplatili novu Opel Corsu. Danas, nakon akademije, ti im ne nudiš ništa osim zahvalnosti, a zahvalnost ne plaća račune, a čak ne može poslužiti niti za obrisati nos.

Ti radiš za svojih soma kuna, pljuješ po vladi jer nisi posebno iskoristila svoj glazbeni talent i klikaš note po piratskom softveru, umjesto da našiljiš olovku.

Nisi okretala hamburgere za vrijeme studija, nisi davala lekcije flaute u fušu, niti sad vraćaš tu lovu starcima, mada su stari (kako ti kažeš), i dodatna lova bi im zasigurno pomogla. Ipak su to roditelji, pa je njihovo odricanje za tvoje dobro općeprihvaćeno i većini logično.

 

Nevezano za nju...

Državni vrh nikako nije kriv za tuđu nezaposlenost. Vjerujem da čak polovica nezaposlenih niti ne traži posao.

Država ti je dala besplatno školovanje, a ako ne možeš/ne želiš naći posao, hitro.hr će ti vrlo lako omogućiti otvaranje vlastitog posla, ako si spreman održati poduzeće.

Zašto sljedeći put ne izgasiš torrent s Dead Space 2 ili drugim hit naslovom, pa ne potražiš neki s kolekcijom stručne literature za Object C programiranje. Jedna od najtraženijih informatičkih specijalizacija ovih dana, čak i u hrvatskoj.

Znam hrpu ljudi koji nisu imali podršku roditelja, sami su plaćali visoko obrazovanje i praktički živjeli u knjigama. Nisu našli posao preko veze, već su imali zavidno znanje i opipljiv dokaz svoje sposobnosti na prvim intervjuima. Za dva mjeseca će hladiti muda u Rovinju na WinDaysima, i neće pljuvati vladu, mamu, tatu i vremenske nepogode.

 

Jednom je došao čovjek iz Finske dva tjedna u posjet, poslovni put, uz par dana lufta da vidi grad Zagreb. Kaže da nikad nije bio u državi gdje se na placu i trgu radni dan u podne ne razlikuje od nedjelje u podne, pa se u šali čudi radi li itko u ovoj državi.

Ne radi. Ljudi su odvratno lijeni, deset minuta prije kraja radnog vremena sjede u kaputima i gledaju na sat, dok je vani prekovremeni rad uobičajena pojava dok posao nije gotov. Nemotivirani su, žive preko svojih mogućnosti i kradu gore isto kao i oni koje optužuju za krađu.

Drvo raste iz korjena, i još nisam vidio jabuku koja ima zdravi plod ako je već ispod zemlje zaražena.

Oprosti, ali omalovažavaš i mene i moj trud i moj rad, a i moje roditelje koje nazivaš 'starcima'...

 

Ja za tebe možda nisam napravila ništa vrijedno tvog divljenja, ali u očima mojih roditelja je to potpuno drugačije - oni nisu nikad zatražili ništa drugo i nikad nisu rekli da im ja taj novac moram vratiti... Dapače, mama mi je rekla da se ponosi samnom kad sam za ovaj Božićno-Novogodišnji koncert svirala solo dionicu s orkestrom... Moji roditelji su skromni i ne traže puno, dovoljna im je i sama zahvalnost... A ti se ne petljaj u moj život i život moje obitelji jer nemaš pojma ni o meni, a kamoli mojim roditeljima...

 

Kao što rekoh, nemaš pojma o meni ni šta sam radila za vrijeme studija - možda sam se i kurvala uokolo i po Domu da bih si zaradila za đeparac...

 

Kad već spominješ Vladu - do sad nisam pljuvala po njima, ali kad već hoćeš, evo - ta Vlada za koju ti uporno govoriš i tvrdiš da nije kriva što toliko ljudi nema posla, je uništila moju Akademiju... Odi malo na Google, upiši pojam 'Ino Mirković' i malo prosurfaj po tome... Toj Vladi je bilo teško za svakog studenta izdvojit 18000kn za sve 3 godine studija ( recimo da je tada bilo 100-tinjak studenata, ukupno znači 1,800.000kn za sve studente za sve 3 godine ), dok je sportskim klubovima kao što su Dinamo i Hajduk opraštala dugove od po nekoliko stotina milijuna kuna ( čini mi se 500 ili 600 milijuna )... A znaš zašto? Sve iz same ljubomore - zato što je Ino Mirković završio studij glazbe u Moskvi, došao u Hrvatsku, otvorio Akademiju, doveo vrhunske profesore iz cijelog svijeta i polako počeo pometati zagrebačku Akademiju... I još je jedan razlog - novac - Vladi se više nije dalo plaćat 18000kn po studentu i prestali su plaćat, sve su izokrenuli kao da je Mirković kriv i ostalo je povijest... Sve to znam iz prve ruke jer se meni događalo pod nosom... A ako baš želiš znat, trenutno je u tijeku sudski postupak tj. tužba protiv Vlade koju je on pokrenuo - donedavno je taj slučaj ležao u ladici spremljen pod nekim 'žnj' brojem i da Mirković nije unajmio cijeli tim odvjetnika, taj slučaj bi otišao u zastaru... Ali eto, sve to znam iz povjerljivih izvora i kako sam zadnji put čula, na dobrom je putu da se riješi u njegovu korist, a molim Boga da tako i bude...

 

Ne vrijedi se s tobom raspravljat jer si očito neki preiskompleksirani tip osobe i očito izokrenutih svjetonazora... Kladim se da kad bi imao kćer ( a možda ju i imaš ) od nekih 18-19 godina, kad bi ona studirala u nekom većem gradu, nazvala te i rekla ''tata, molim te, trebao bi mi novac za Microsoft Office, hoćeš li mi posuditi pa ti vratim?'', a ti bi joj rekao ''oprosti, ali nađi si posao pa sama to kupi'' i nakon nekog vremena ti ju pitaš da li ga je kupila i to legalno, a ona ti kaže da je ali se zato morala kurvat, ti bi 1000% rekao ''super, bravo kćeri, bitno da je Office legalan''... Ti si takav tip osobe i uopće se ne bih čudila kad bi takvo nešto rekao vlastitoj kćeri... Govorim to zbog onih tvojih postova gdje spominješ crnce u Africi i kako te nije briga za njih...

Kapu skidam dolje Tvrdyju, Naxeemu, Co7, Dannyju i Bukvi zbog svojeg stava o piratstvu tj. antipiratstvu, svaka vam čast... Oni koliko god bili protiv toga, barem su ljudi pa mogu donekle razumijeti ostale i sagledati na stanje stvari kao ljudi... Ali ti Sinatra, ti imaš neki izokrenuti mentalitet i pojam o bitnim, ali stvarno bitnim, stvarima u životu... To je sve najblaže rečeno, ali eto, suzdržat ću se ikakvih daljnjih komentara što se tebe i tvoje osobnosti tiče jer ne vrijedi trošiti riječi...

 

 

A sad jedan isječak članka iz jednog informatičkog časopisa ( nije Bug ) o onome hakeru koji je probio zaštitu PS3 konzole:

 

...''Nakon gotovo godine dana zatišja Hotz se vraća s objavom da je uspješno probio konzolu otkrivši stalne enkripcijske ključeve kojima se može pristupiti svim funkcijama konzole. Objavljeni su na njegovoj stranici kao i posebno izrađeni firmware koji omogućava korisnicima instalaciju ''homebrew'' softvera.''...

 

Eto, to je objavio jedan naš informatički časopis s naglaskom ( podctrano ) gdje se i što može pronaći na stranici dotične osobe... Ali glavno da se nas obične korisnike optužuje da smo pirati i lopovi, a i sami časopisi pomažu u tome da takve stvari koliko-toliko dospiju u javnost...

Mene igre ne zanimaju osim onih trkače tematike, a i te koje me zanimaju, kupit ću ih, bilo one za PC, PS3, XboX ili Nintendo...

 

 

P.S. Ispričavam se navijačima Dinama i Hajduka zbog onog navoda o opraštanju milijunskog duga Vladi, nemam ništa protiv tih klubova i apsolutno me nije briga da duguju i toliko bilijardi kuna, ali samo sam navela primjer što radi naša Vlada - dok jednima oprašta, drugima ne...

Garfield - Život je kao Ferrari, prolazi prebrzo... Ali to je u redu, jer ionako nemaš dovoljno novaca za njega...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
vexx5555 kaže...

Ja sam (kao i mnogi ovdje) zaboravio još jedan razlog piratstva-nedostupnost sadržaja (koji se zbog toga piratizira). Što je sa npr. nekim albumom, stripom ili filmom koji je kod nas nedostupan?! Kako da to drugačije nabavim nego da skinem sa neta? Pa ne ću trošiti novce na putovanje da bih mogao nešto nabaviti.

Ima jedan servis, postoji već više od 100 godina, zove se pošta.  

Otkrit ću ti još jednu tajnu, postoji gomila online dućana koji prodaju takav sadržaj i dostavljaju ga u naše krajeve. amazon.co.uk npr. - knjige, albumi, filmovi. Igre još nažalost ne. 

Slažem se da je problem u nedostupnosti određenog digitalnog sadržaja - npr. xbox live nije oficijelno dostupan kod nas, servisi za posudbu filmova kao netflix i sl. 

15 godina
odjavljen
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
Tvrdy kaže...
Ima jedan servis, postoji već više od 100 godina, zove se pošta.  

Otkrit ću ti još jednu tajnu, postoji gomila online dućana koji prodaju takav sadržaj i dostavljaju ga u naše krajeve. amazon.co.uk npr. - knjige, albumi, filmovi. Igre još nažalost ne. 

Slažem se da je problem u nedostupnosti određenog digitalnog sadržaja - npr. xbox live nije oficijelno dostupan kod nas, servisi za posudbu filmova kao netflix i sl. 

 Da, ali ja svoj strip želim kupiti i čitati danas, a ne za mjesec dana. Džabe mi je kada mi dođe nešto poštom a ja sam na fax-u i ne mogu to ni taknut do kraja semestra.

Ukoliko vam je mobitel u kvaru, ili ga želite prodati, zovite ovaj broj- 091 172 6697 ili posjetite stranicu- http://mobiservis.webs.com/
15 godina
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?

@MusicWoman: Jedini problem koji ja vidim u tvom moralnom piratstvu je da koristiš komercijalni softwer za kojeg nemaš licencu za posao na kojem zarađuješ. A čak i imaš dostupnu besplatnu alternativu. Malo je nezgrapnija i bla bla, ali zato i je besplatna. Mislim da nemožeš reći da nikako nebi obavila svoj posao samo sa tim besplatnim softwerom.

 

Npr kad sam radio završni rad na faksu (CMS) iskoristio sam sve besplatne alate koje sam u radu i prezentirao te ukratko opisao.

 

Tako sam svu grafiku napravio u paint.net-u umjesto u photoshopu koji bi mi bio lakši, ali eto htio sam to napraviti kako valja (u mojoj glavi). I eto za taj koliko toliko jednostavni projekt mi čak nije trebao ni jači besplatni paket (gimp).

 

Sigurno mi je trebalo malo duže ali imao sam neku perverznu satisfakciju.

16 godina
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
vexx5555 kaže...
Tvrdy kaže...
Ima jedan servis, postoji već više od 100 godina, zove se pošta.  

Otkrit ću ti još jednu tajnu, postoji gomila online dućana koji prodaju takav sadržaj i dostavljaju ga u naše krajeve. amazon.co.uk npr. - knjige, albumi, filmovi. Igre još nažalost ne. 

Slažem se da je problem u nedostupnosti određenog digitalnog sadržaja - npr. xbox live nije oficijelno dostupan kod nas, servisi za posudbu filmova kao netflix i sl. 

 Da, ali ja svoj strip želim kupiti i čitati danas, a ne za mjesec dana. Džabe mi je kada mi dođe nešto poštom a ja sam na fax-u i ne mogu to ni taknut do kraja semestra.

Ma daj vexxx, tako sposobnom mladicu koji radi, studira, kojemu nude posao, pa da ne moze doskocit jednom takvom problemu?

 

Mozes ti to!

15 godina
odjavljen
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
Kant kaže...

Ma daj vexxx, tako sposobnom mladicu koji radi, studira, kojemu nude posao, pa da ne moze doskocit jednom takvom problemu?

 

Mozes ti to!

 Mogu! Skidam ga. {#}

Ukoliko vam je mobitel u kvaru, ili ga želite prodati, zovite ovaj broj- 091 172 6697 ili posjetite stranicu- http://mobiservis.webs.com/
13 godina
neaktivan
offline
Ima li piratstvo opravdanje?

Ovi tzv. legalisti postaju vec lagano naporni,

a egzibicionizmom nemalo podsjecaju na one gologuzane u povorkama Parade Ljubavi.

 

Lijepo vi budi moralni, pravedni i pošten za sebe, a ne zato sto ste popusili RIAA reklame o tome zvonit na sva zvona:

 

"Vidi mene! Ja kupujem i koristim samo legalni softver. Wohooo vidi me! 

 

Na kraju krajeva, vi ste ti koji "pirateriju" smatraju necim nemoralnim, ilegalnim itd.

I sto sada ocekujete zbog toga sto se ne upustate u nesto nemoralno i ilegalno?

 

A FREAKING MEDAL?? 

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.1.2011 22:42 (CrapFireX).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?

Istina i meni su vec postali lagano dosadni al da ge hebes ti si dosadniji jedno 50x puta od njih s svojim glupostima

But I'm not a slave to a God / That doesn't exist / And I'm not a slave to a world / That doesn't give a shit /
13 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
Dr. Zoidberg kaže...

@MusicWoman: Jedini problem koji ja vidim u tvom moralnom piratstvu je da koristiš komercijalni softwer za kojeg nemaš licencu za posao na kojem zarađuješ. A čak i imaš dostupnu besplatnu alternativu. Malo je nezgrapnija i bla bla, ali zato i je besplatna. Mislim da nemožeš reći da nikako nebi obavila svoj posao samo sa tim besplatnim softwerom.

 

Npr kad sam radio završni rad na faksu (CMS) iskoristio sam sve besplatne alate koje sam u radu i prezentirao te ukratko opisao.

 

Tako sam svu grafiku napravio u paint.net-u umjesto u photoshopu koji bi mi bio lakši, ali eto htio sam to napraviti kako valja (u mojoj glavi). I eto za taj koliko toliko jednostavni projekt mi čak nije trebao ni jači besplatni paket (gimp).

 

Sigurno mi je trebalo malo duže ali imao sam neku perverznu satisfakciju.

Ja ne zarađujem na tom softwareu, nikad nisam niti ću ikada zarađivati...

 

Znam da postoji besplatna alternativa, imam ju i radim tj. pišem u njoj... Ali kad trebam napisat nešto kompleksnije u toj besplatnoj alternativi ne mogu... Vjeruj mi, koristim te programe i manje nego što misliš, upravo zato imam sve starije verzije, a ne nove... Kao što sam rekla već prije negdje, postoji Sibelius 6 pa ga nemam, postoji Sound Forge 10 pa ga nemam, postoji Microsoft Office 2007 pa ga nemam nego 2000... Sve te nove verzije ja mogu skinut, instalirat i koristit, ali ne želim to tako... Konkretno, ja sam Sibelius 4, Cubase SX i Microsoft Office 2000 dobila još tamo negdje 2003.-2004. i otada koristim to i samo to... 2 ili 3 puta sam pokrenula Nuendo i Sound Forge 7 ( koje sam isto dobila, ne skinula ), pa sam se opet vratila na Cubase...

 

Mene živcira to što netko stalno tupi po svojem i omalovažava me... Ja nisam anđeo, ali nisam niti pirat niti lopov kakvim me se proglašava i prikazuje...

Garfield - Život je kao Ferrari, prolazi prebrzo... Ali to je u redu, jer ionako nemaš dovoljno novaca za njega...
13 godina
neaktivan
offline
Ima li piratstvo opravdanje?

ROFL

 

A tvoja dosada je u ovome bitna zbog cega ono?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
Tvrdy kaže...
Veliki Brat kaže...
Ige kaže...

Poslodavci mogu otpustiti ljude čak i ako zarađuju ogroman profit(General Motors u 90-im npr.).


Rekao sam da je poslodavcu cilj napraviti što veći profit i zaraditi što veće novce. Dakle što manji troškovi, a što veći prihodi. Zašto bi netko zapošljavao ljude ako bez njih može dobiti više novaca?

Pa ne mora zapošljavati nikoga ako neće, neka sve radi sam, njegova stvar.

Ali ne može samo tako odlučiti davati otkaze ljudima koje je već zaposlio i kojima ima potpisan ugovor - oboje imaju obaveze, nije zaposlenik njegovo vlasništvo.

 

EDIT:

Uostalom, i ja pričam gluposti - zaposleniku je (kao i poslodavcu) cilj smanjiti 'troškove', a povećati 'prihode' - dakle, što više vremena potrošiti na sebe, radeći u radno vrijeme privatne stvari, a istovriemeno tražiti što veću plaću. Eto, pošteno, ako ćemo tom logikom - svakom svoje.

Može, samo tako, ako mu čovjek više ne treba. I zaposlenik bi, da mu se ponudi bolji posao, ni trepnuvši dao otkaz. U slučaju davanja otkaza postoje otpremnine, mora se obrazložiti razlog, na istom se mjestu neko vrijeme bar teoretski ne smije zaposliti drugi radnik itd. Dakle,  zakon donekle ipak štiti radnika. Zato većina poslodavaca nastoji indirektno dati do znanja čovjeku da je nepoželjan pa da sam da otkaz, jer onda nema ni otpremnina ni ostalih "osigurača".

Samo se stavi u ulogu nekoga tko ima firmu, teško je, treba preživjeti, ne plaćaju ti, cash flow stenje, i onda imaš nekog tko npr: "radi u radno vrijeme privatne stvari", ne obavlja posao kako treba, ili je jednostavno višak. Što ćeš ga, iz milosti držati, sebi gomilati gubitak, a on će te čim nanjuši bolju priliku ostaviti i otići na zelenije livade?

Naravno, ne amnestira to poslodavca od odgovornosti da dobro planira ljudske resurse a ne da kad mu ide zaposli koga stigne i prvi prvoj krizi skuži da ih pola ne može plaćati pa otpušta. To je neodgovorno ponašanje kao i zabušavanje ili nerad.

 

Što se tiče privatnih stvari u radno vrijeme, to se tolerira ako je posao gotov na vrijeme i odrađen kvalitetno. Ako nije i ako te se skuži - pa zar da si vlasnik firme, tom čovjeku ne bi sprašio otkaz? Ili ga barem ozbiljno opomenuo?

Pa zato i kažem - ako se opravdava poslodavca, koji bez emocija samo gleda matematiku - odnos troškovi / prihodi - zašto se onda ne bi opravdavalo i radnika koji pokušava gledati isti taj odnos, samo u svoju korist? Ako nategnemo i jednu i drugu priču do kraja - poslodavac bi da mu se posao obavi sam od sebe, bez troškova, dok bi zaposlenik najradije posao na kojem ne mora raditi ništa, a da plaća curi. Ako je prva situacija normalna, kapitalistička, napredna, ovakva i onakva, zašto i druga ne bi to bila, zašto bi bila lopovska? Svi žele nešto za ništa, to je ljudski i zato imamo zakone, da nas štite od jednih i drugih u pretjerivanju.

 

Poanta je da ne razumijem ljude koji opravdavaju Sony u nastojanju da zaradi novac, pravdajući da je legalno praktično bilo kakvo njihovo djelovanje na tržištu, dok kupac koji daje lovu nema pravo na ništa. To je jednostavno iskrivljena logika, koju su nametnule korporacije, jer im je to u interesu i iz nekog meni neobjašnjivog razloga ljudi to puše. Ne razumiju da imaju neka prava, ne razumiju svoju niti ulogu drugih u društvu, niti uzročno-posljedične veze svih tih međuodnosa. Žalosno je kada mali čovjek brani korporacije, jer tada radi sam protiv sebe.

 

Sony je sudionik na nekom tržištu, prodaje proizvode koji moraju zadovoljiti određene standarde i ispunjavati određene minimalne uvjete. Po meni, minimalni uvjet je da ja s konzolom mogu raditi stvari na koje Sony možda i nije mislio kada ju je prodavao. Ako treba, na nju instalirati i linux i upotrijebiti ju kao jeftino računalo s blu-rayom, moja stvar. Sony si nije tako zamislio? Zaboli me, trebali su o tome razmišljati prije nego su konzolu pustili na tržište po nekoj cijeni. Imaju financijske gubitke na svakom prodanom primjerku? Pa to baš i nije pametan poslovni potez, zar ne? I onda se tako glupom poslodavcu opravdava otpuštanje viška radnika, jer trtka ne posluje pozitivno? Ma mrš!

 

U cijeloj toj situaciji, najmanje što se može očekivati je stav koji 'običan'  čovjek izgradi - da ga se ne cijeni i ne poštuje, iako je motor kompletnog društva, kompletne ekonomije, kompletnog sustava vrijednosti. Iskreno, ne razumijem što je tu čudno - nitko ne traži opravdanje, ono im je jednostavno dano na pladnju: ako veliki mogu krasti naveliko, mogu i ja mali na malo.

Gledam te!
13 godina
neaktivan
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
MusicWoman kaže...
  Vjeruj mi, koristim te programe i manje nego što misliš, upravo zato imam sve starije verzije, a ne nove... Kao što sam rekla već prije negdje, postoji Sibelius 6 pa ga nemam, postoji Sound Forge 10 pa ga nemam, postoji Microsoft Office 2007 pa ga nemam nego 2000... Sve te nove verzije ja mogu skinut, instalirat i koristit, ali ne želim to tako... 

 

Pohvaljujem!

 

Nije vise tajna da jedno programersko dijete zaplače u kolijevci, svaki put kada skines punu verziju programa.

15 godina
odjavljen
offline
RE: Ima li piratstvo opravdanje?
MusicWoman kaže...
 postoji Microsoft Office 2007 pa ga nemam nego 2000...

 Imaš Office 2010 Starter koji je besplatan i legalan (doduše ima oglasa).

Ukoliko vam je mobitel u kvaru, ili ga želite prodati, zovite ovaj broj- 091 172 6697 ili posjetite stranicu- http://mobiservis.webs.com/
16 godina
offline
Ima li piratstvo opravdanje?

Kada sam studirao bila je popprilicna nestasica literature iz filozofije, posebice njemackih idealista. I tako sam slusao kolegij kantova filozofija drzave i pojavio se problem literature koje za isti nije bilo. I kaze nama profesor, koji je inace strucnjak za Kanta i etiku, evo vam knjiga pa si ju iskopirajte. Autor je na njoj vec dovoljno zaradio i smatram da nebi imao ista protiv.

 

Malo si razmislite o tome

Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Ima li piratstvo opravdanje?

Evo, na ovom forumu sam 12 dana, a prijavila sam se na njega radi Vaših prijedloga i sugestija na jednu temu iz Samogradnje... Riječ je o HTPC-u i kućnom serveru za kojeg mi je Veliki Brat preporučio FreeNAS ( u pretposljednjem Bug-u je bilo riječi o njemu )...

Do sad sam komotno mogla skinut preko torrenta Windows Home Server, ali sam se ipak odlučila za FreeNAS - besplatan je, a i po onome što mi je rekao Veliki Brat i po onome što sam pročitala, jednostavan je i dobar...

 

Tako da ako nekome treba besplatan server software, može skinuti FreeNAS potpuno besplatno i potpuno legalno... {#}

 

 

@vexx5555

 

Hvala, ali sasvim mi je dovoljan i ovaj Microsoft Office 2000, sasvim sam zadovoljna... Ali svejedno hvala! {#}

Garfield - Život je kao Ferrari, prolazi prebrzo... Ali to je u redu, jer ionako nemaš dovoljno novaca za njega...
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.1.2011 23:27 (MusicWoman).
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Ima li piratstvo opravdanje?

Dio ljudi misli da i nevezivanje pojasa u prometu ima opravdanje, ali ga vežu zbog kazni a ne zbog sigurnosti.

Znate onu: Prilika stvara lopova, što će reči: Ako nema posljedica, zašto da ne.

Nemojte me krivo shvatiti, jedan dio mene je protiv piratstva. Ali drugi dio mene: kao ona zabranjena jabuka u raju. A tako je blizu. Samo klik mišem... {#}

Mali korak za čovjeka, velik za stonogu
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice