FER ili FOI

poruka: 486
|
čitano: 276.088
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: FER ili FOI
TracerCPP kaže...

Čemu pljuvanje i generaliziranje? 

Gle kad frajer radi dizajn DBa a ne poštuje ništa iza 1NF, a o referencijalnom da i ne pričamo, onda, sry, ali to nije praktično znanje.

Ili kad oni koji još shvaćaju čemu klase služe, ali na nasljeđivanju se počnu koplja lomiti.

 

Kažeš da mi možeš pokazati 20 studenata? Pa trebao bi mi ih pokazati onoliko koliko si podijelio pozitivnih ocjena. Ti ih vidiš sa mjesta profesora i to u trenutku kada imaju tvoj predmet. Ja ih vidim nakon što su završili TVZ. Daj im ispit nakon završene 3. godine, pa vidi koliki im je znanja ostalo. To što su stručnjaci na faksu ne znači nužno da su kvalitetni profesori (a to jako jako jako velika razlika), niti da to studenti upiju.

Jbg, tako ja doživaljavam TVZ jer jednostano imam takvih iskustva s ljudim koji su ga završili. Jel na FOIu drugačija priča? Pa baš i ne. Ali ne dižem vile i motike kad netko kaže istinu.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
12 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili FOI
Bukva kaže...
TracerCPP kaže...

Čemu pljuvanje i generaliziranje? 

Gle kad frajer radi dizajn DBa a ne poštuje ništa iza 1NF, a o referencijalnom da i ne pričamo, onda, sry, ali to nije praktično znanje.

Ili kad oni koji još shvaćaju čemu klase služe, ali na nasljeđivanju se počnu koplja lomiti.

 

Kažeš da mi možeš pokazati 20 studenata? Pa trebao bi mi ih pokazati onoliko koliko si podijelio pozitivnih ocjena. Ti ih vidiš sa mjesta profesora i to u trenutku kada imaju tvoj predmet. Ja ih vidim nakon što su završili TVZ. Daj im ispit nakon završene 3. godine, pa vidi koliki im je znanja ostalo. To što su stručnjaci na faksu ne znači nužno da su kvalitetni profesori (a to jako jako jako velika razlika), niti da to studenti upiju.

Jbg, tako ja doživaljavam TVZ jer jednostano imam takvih iskustva s ljudim koji su ga završili. Jel na FOIu drugačija priča? Pa baš i ne. Ali ne dižem vile i motike kad netko kaže istinu.

Nemoj generalizirati na osnovu toga jer jedan čovjek sa TVZ-a nije dobro napravio bazu. Misliš da nema masa takvih istih primjera sa FERa ili FOIa? I ne možeš faks kriviti za to jer netko nakon faksa ne zna neki dio gradiva. Možda je čovjek položio baze i znao ih samo da prođe ispit dok se zapravo želi baviti mrežama ili sl. Masa je takvih primjera u programiranju. Malo kome je to jednostavno položiti no svi moraju. Nakon toga odu na mreže, grafički dizajn itd. i u tome se profiliraju pa im u svemu tome programiranje i nije toliko potrebno pa ga do kraja studija djelomično i zaborave.

 

I ono što je najvažnije, koliko će netko naučiti ne ovisi o studiju već o vlastitom angažmanu i inicijativi. Primjerice, dok su moje kolege na drugoj godini TVZa učili baze tj. indekse, relacije, referencijalni integritet, normalizaciju itd ja sam se mučio s blob poljima, konkurentim konekcijama u DB klijent aplikacijama, stored procedurama, trigerima itd. bez da sam čekao naredne 4 godine da bi na red došao taj dio gradiva. Štoviše, profesor nije imao nikakvih problema da mi to objasni bez obzira što to ne spada u taj predmet. Samo je bilo potrebno pokazati zanimanje i volju. Svaki student je priča za sebe i zato ne treba generalizirati.

 

Potencijalni studenti još uvijek više vjeruju sveučilištima jer će misle da se posao dobiva mahanjem FERove diplome poslodavcu ispred nosa. Zato na veleučilišta uglavnom dođu oni osrednjeg uspjeha u srednjoj školi. No to je samo zato jer su prije vremena bila takva. Danas stručni studiji su prepoznatljivi baš po naglasku na praktično. Također, i po zakonu sada je prvih 5 godina studija izjednačno s sveučilištima pa je i to + za veleučilišta.

 

Moja preporuka je: Studenti koji žele raditi uz studij tj. koji nemaju toliko vremena, više ih zanima praktičan rad te lagodnije studiranje svakako će biti zadovoljni veleučilištem. S druge strane, oni koji više žele ići prema znanstvenom radu, istraživanjima, imaju vremena za studij te ambicije prema doktoratu će odabrati sveučilište.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2012 21:03 (TracerCPP).
15 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili FOI
makaweli kaže...

Reći ću samo klonite se FER-a. Nije vrijedno vaših živaca.
Pogledajte statistike iz predmeta Digitalna Logika.


Evo, da se javim i ja, brucoš FER-ovac.

 

ZI iz digitalne nije bio posebno težak. To što su ljudi popadali je problem nenaviknutosti na šablonske zadatke, kakvih na FER-u nema toliko puno, kao što se očekuje. Ljudi proučavanjem tuđih rješenja misle da 'znaju' i padnu.

Mogao bih nabrojati jedno 10 od 25 zadataka, koje se dalo riješiti gotovo bez razmišljanja (jedan je čak za dlaku promijenjen sa međuispita, čisto da se napuni brojka od 25 pitanja).

 

No, da se vratim OT:

Vidim kakve gluposti ljudi pišu ovdje. FER teorija. LOL

 

Raspitivao sam se i informirao jako, jako, jako puno prije upisa i to činim još uvijek (budući da sam prije šest dana dao tek prvi semestar), naravno, iz relevantnih izvora (od kojih dobar dio nije s mog faksa).

 

Ovo za praksu - ako je netko završio diplomski, proći će praktikume i labose svih varijanta. Na elektro smjeru programirati PLC-ove, lemiti i slično, na računarstvu programirati raznorazne smislene (i praktično korisne) stvari.

 

Čak i na preddiplomskom, gdje se ne sakupi toliko praktičnog znanja, na modulu 'Programsko inženjerstvo' postoji predmet, na kojem studenti (pod mentorstvom) simuliraju proces izrade nekakvog programičića. Primjerice, prof. iz programiranja mi je spomenuo kako nadzire tim koji radi aplikaciju (nepostojećem naručitelju), koja će pratiti kretanje vukova u Hrvatskoj i tražiti/računati svakakve podatke, koji su traženi u narudžbi. Neuvjerljivo? Ok, za nekoga tko želi naučiti nešto i na preddiplomskom (van vlastitog slobodnog vremena), mogu se upisati vještine PHP i Java, kod genijalnog predavača. To su u biti tečaji, sa hardcore zadaćama na kojima se radi sve i svašta, i potroši puno vremena i živaca. Čovjek je posljednjih godina držao predavanja subotom, ponekad i 8 sati u komadu (za dvije uzastopne grupe), bez da je dodatno plaćen za to.

 

S druge strane, smijem se spomenu teorije i napuhavanja zbog sljedećeg: tehnologija se mijenja. Zamislite da nastane neki novi jezik, veoma popularan i koristan, a la Java, koji preuzima ogroman dio tržišta. Netko tko je naučio raditi u Javi će pišati krv (ili upisivati novi tečaj), dok netko, tko je studirao npr. computer science (modul 'Računarska znanost') može, na temelju razumijevanja programskih jezika do srži, sve naučiti s puno blažom krivuljom učenja. Također, ove matematike kojima drilaju od početka imaju smisla. Kasnije se, na diplomskom studiju, odabiru zahtjevniji matematički izborni predmeti, koji se bave problemima kao npr. izračunljivost (isto korisno).

 

FER možda ne daje praksu u današnjoj tehnologiji i stvarnom tržištu, kao takvu (gdje se to uopće uči, osim na intershipima i stručnim praksama?), no sigurno daje solidnu bazu i inženjerski način razmišljanja (ovo sam čuo od neFER-ovca, koji ih zapošljavaju). Za ovo prvo se lako da prilagoditi radom uz faks (npr. dubljim proučavanjem nekog jezika, izradom GUI-a,...).

 

Naravno, ima ljudi koji se provlače kroz sistem (makar je konstruiran tako da takve eliminira, stvarima poput matematika, koje traže kontinuirani rad), ali takvi baš zbog toga što površno prolaze i neće biti tražena roba u gradu.


Ako netko voli ono što uči, uči s razumijevanjem i trudi se i prođe kroz naš faks, uglavnom završava sretan i zadovoljan (znam primjer diplomiranog ETF-ovca, FER1-ovca i FER2-ovca).

Ako ne, postoje druge opcije, koje imaju svoje ishode.

 

Nothing else matters.
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.2.2012 2:41 (D_Inuit).
14 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Sad malo gledam ove smjerove na FER-u i vidim ovaj smjer Elektroničko i računalno inženjerstvo. Nigdje ne mogu naći šta se na tom smjeru točno radi. Za ostale otprilike znam, ali za taj nigdje ne mogu naći. Znači gdje se može raditi poslije tog smjera, šta se otprilike nauči itd?? Isto tako molim i za smjer Automatika. Hvala!

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Jel mi neko moze odgovorit na sljedeca pitanja.Hvala unaprjed :)

 

Kolko bodova su  odprilike potrebni za upisat na FER ? 

Kolka je upisna kvota na FER ?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili FOI
GoogleMKD kaže...

Jel mi neko moze odgovorit na sljedeca pitanja.Hvala unaprjed :)

 

Kolko bodova su  odprilike potrebni za upisat na FER ? 

Kolka je upisna kvota na FER ?

Prošle godine je bilo oko 700 bodova, možda malo manje. Primaju 640 brucoša :)

LoL EU west : citizen,ZoRz1; EU E/N: kraisch
13 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Evo da vas pitam ekipa, imam do faksa još 3 godine, no dvoumim se između FER-a i FOI-a.

 

Nakon faksa želim malo raditi u programerskoj tvrtki, a nakon toga (kad se skupi novaca) otvoriti svoju vlastitu tvrtku. Naravno, ako nešto pođe po zlu sa otvaranjem vlastite tvrtke, želim biti kvalificiran za posao programera u drugoj tvrtki, tj. da mi netko ne ugrabi posao ispred nosa.

 

Pohađam prirodoslovno-matematičku gimnaziju.

 

Elektrotehnika me pretežito ne zanima, većinom me zanima softver (programiranje, algoritmi...).

 

P.S. Znam da rano planiram, ali što ću, vrag mi ne da mira. :)

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Jel se mozes upisat na FER placajuci participaciju ( kao privatno ) ?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: FER ili FOI

Ghost ima i PMF smjer Računarstvo i Matematika, a tu te nitko ne gnjavi sa elektrotehnikom ;-)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

@Luuka OK. Stavit ću to u izbor, no nekako me više privlače dva navedena fakulteta, jer su oni ipak u potpunosti informatički orijentirani.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: FER ili FOI
TheGh0st kaže...

@Luuka OK. Stavit ću to u izbor, no nekako me više privlače dva navedena fakulteta, jer su oni ipak u potpunosti informatički orijentirani.

Jeidno je nezgodno ako ne voliš matematiku, dosta vrsta treba riješiti prije diplomskog studija koji je čisto Računarsko orjentiran. Dobra je stvar da se puno računarskh kolegija može odslušati i na preddiplomskom, što obaveznih, što izbornih kojih ima dosta. Izbor je na tebi :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

@Luuka, u srednjoj nemam bas dobre ocjene iz matematike (iako puno vjezbam, pa nemam straha za maturu), pa zato se zato bolje ne bih upuštao u PMF-ove vode. :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Moram vam reći da se ne dovedete u neugodnu situaciju, zadnjih godina su svi na ZPM-u (Zavod za primjenjenu matematiku na FER-u) poludili i matematika na FER-u je postala u nekim aspektima puno teža od one na PMF-u. Naime moj frend sa istraživačkog smjera nije uspio rješiti MAT2 ispit s FER-a.

Na FER-u je prve 2 godine najvažnija matematika, ne smijete si dopustit da ju padnete a percentil ljudi koji ju prođe je svake godine sve manji i manji (ove godine prije ponovljenog roka MAT1 je prošlo 30% ljudi, i ne to nije gruba procjena. ).

LoL EU west : citizen,ZoRz1; EU E/N: kraisch
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: FER ili FOI
makaweli kaže...

Moram vam reći da se ne dovedete u neugodnu situaciju, zadnjih godina su svi na ZPM-u (Zavod za primjenjenu matematiku na FER-u) poludili i matematika na FER-u je postala u nekim aspektima puno teža od one na PMF-u. Naime moj frend sa istraživačkog smjera nije uspio rješiti MAT2 ispit s FER-a.

Na FER-u je prve 2 godine najvažnija matematika, ne smijete si dopustit da ju padnete a percentil ljudi koji ju prođe je svake godine sve manji i manji (ove godine prije ponovljenog roka MAT1 je prošlo 30% ljudi, i ne to nije gruba procjena. ).

A u kojim to aspektima? A to kaj frend nije uspio riješit ne govori baš ništa o težini, znam ja puno ljudi koji su studirali/studiraju na PMFu a da pojma nemaju, kako je i na svakom faxu. To što ljudi studiraju matematiku na PMFu ne znači da su matematički Bogovi, baš kao što ni studenti FERa po defaultu nisu programerski Bogovi :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Ima li netko jos nekakav savjet za mene u vezi faksa?

 

I da, da se ubacim u temu, receno mi je da je na PMF-u svake godine sve teze i teze prolaziti smjer programiranja u C-u, tj. da se svake godine smanjuje sam postotak rješenosti koji je dovoljan za prolaz (što bi bilo dovoljan pokazatelj toga koliko je samo programiranje utjecalo na buduće inžinjere matematike).

 

Što se FER-a tiče, čuo sam da su prve dvije godine u sličnom (ne istom) rangu sa PMF-om u matematici. Ipak, PMF jeste matematička elita, ali je istina da je FER-ov program matematike jako zahtjevan.

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.6.2012 0:56 (TheGh0st).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili FOI
Luuka kaže...
makaweli kaže...

Moram vam reći da se ne dovedete u neugodnu situaciju, zadnjih godina su svi na ZPM-u (Zavod za primjenjenu matematiku na FER-u) poludili i matematika na FER-u je postala u nekim aspektima puno teža od one na PMF-u. Naime moj frend sa istraživačkog smjera nije uspio rješiti MAT2 ispit s FER-a.

Na FER-u je prve 2 godine najvažnija matematika, ne smijete si dopustit da ju padnete a percentil ljudi koji ju prođe je svake godine sve manji i manji (ove godine prije ponovljenog roka MAT1 je prošlo 30% ljudi, i ne to nije gruba procjena. ).

A u kojim to aspektima? A to kaj frend nije uspio riješit ne govori baš ništa o težini, znam ja puno ljudi koji su studirali/studiraju na PMFu a da pojma nemaju, kako je i na svakom faxu. To što ljudi studiraju matematiku na PMFu ne znači da su matematički Bogovi, baš kao što ni studenti FERa po defaultu nisu programerski Bogovi :D

Zaboravio sam reći da je taj tip koji je rješavao ispit dobio rektorovu nagradu, ove ili prošle godine. PMF ima matematiku rascjepkanu u nekoliko kolegija koji su pojedinačno lakši od MAT1 i MAT2 na FER-u. Stvar je u tome da je orijentacija prema teoretskom dijelu i dokazivanju teorema na PMF-u veća, ali zadaci sami po sebi nisu teži.
Nije mi namjera omaložavat bilo koji od fakultetskih opcija, samo izražavam svoje mišljenje koje ne mora biti točno iako smatram da je.

LoL EU west : citizen,ZoRz1; EU E/N: kraisch
15 godina
offline
Re: FER ili FOI

Nekoliko kolegija? Nekako ti je slaba riječ "nekoliko". Ako s time misliš na cca 30ak čisto matematičkih kolegija na preddiplomskom studiju onda stvarno jest nekoliko :D A kako se zove frend ako smijem pitat? Možda ga poznajem (možeš i na pm).

 

Ono što je nezgodno s matematikom na faxevima koji nisu PMF je to što je puno gradiva različitih područja srezano i stavljeno u par kolegija. Samim time je ljudima to teže proć, često se i prfesori/asistenti žure sa objašnjavanjem i ljudima znaju ostati velike rupe. Sigurno da matematika na FERu nije trivijalna, po zadacima se možda mogu (u nekim slučajevima) usporediti s PMFom, ali po težini samih kolegija ni blizu. Na PMFu je ipak teorija ono što je glavno i što se pita na usmenima koji i određuju prolaz (na većini kolegija).

 

A Ghost dobro si čuo, još za mog vremena na faxu je C predstavljao problem za mnoge ljude, iako su granice za prolaz bile smiješne. Granice su takve ostale i sada (tipa 45b od 150 za prolaz). Čak veći problem predstavlja "Programiranje 1" u prvom semestru studija, pošto su u to vrijeme na faxu i oni koji su upisali čisto da dobiju studenska prava (pošto na PMFu uvijek ostaje mjesta), i oni koji će kasnije pobjeć na profesorski smjer baš zato jer bježe od programiranja. Kolegij sam po sebi se kvalitetno odrađuje, to kaj su ljudi lijeni sjest za compiler i kucat kod je druga priča.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

@Luuka, u biti najveći je problem što ti ni ne znaš što trebaš raditi. Znam da je osoba koja mi je ovo pričala, prilikom polaganja programiranja, svoj programski kod pisala na papir. Da, papir. Profesor bi, naravno, za svaki pogrešni semicolon oduzimao cjelokupne bodove iz zadatka.

 

Da objasnim ovu prvu rečenicu. Rečeno mi je da je bio nekakav zadatak sa žabama, ti dobiješ zadatak i gledaš dafuq treba tu napraviti. Mislim, OK je ako bi programiranje ostalo na recimo sintaksi i ona bi se ispitivala, ili ako bi morao znati implementirati osnovne algoritme. Ali ljudima koji se tek prvi put susreću sa programiranjem (pogotovo oni koji su išli u opće gimnazije - 1 godina informatike i to Word i Excel) dati zadatke slične zadacima za 3. i 4. razrede informatičkog natjecanja (2. podskupina Infokupa) je stvarno nepotrebno. Mislim, ne vidim svrhu tolikog "tesanja" programiranja, ako će se čovjek nakon faksa baviti čitsom matematikom. 

 

Znam da sam već polako dosadan, ali ima li tko kakvu preporuku za mene? {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: FER ili FOI
TheGh0st kaže...

@Luuka, u biti najveći je problem što ti ni ne znaš što trebaš raditi. Znam da je osoba koja mi je ovo pričala, prilikom polaganja programiranja, svoj programski kod pisala na papir. Da, papir. Profesor bi, naravno, za svaki pogrešni semicolon oduzimao cjelokupne bodove iz zadatka.

 

Da objasnim ovu prvu rečenicu. Rečeno mi je da je bio nekakav zadatak sa žabama, ti dobiješ zadatak i gledaš dafuq treba tu napraviti. Mislim, OK je ako bi programiranje ostalo na recimo sintaksi i ona bi se ispitivala, ili ako bi morao znati implementirati osnovne algoritme. Ali ljudima koji se tek prvi put susreću sa programiranjem (pogotovo oni koji su išli u opće gimnazije - 1 godina informatike i to Word i Excel) dati zadatke slične zadacima za 3. i 4. razrede informatičkog natjecanja (2. podskupina Infokupa) je stvarno nepotrebno. Mislim, ne vidim svrhu tolikog "tesanja" programiranja, ako će se čovjek nakon faksa baviti čitsom matematikom. 

 

Znam da sam već polako dosadan, ali ima li tko kakvu preporuku za mene? {#}

Pisanje koda na papir i je pravi izazov. Uostalom kako ti misliš da će ispitati recimo 800 ljudi na FER-u znanje iz programiranja, sigurno ne preko milju termina u prostorijama s računalima. Iskreno smatram da je programiranje na PMF-u odlično ustrojen kolegij, dosta se sporo i temeljito radi i zadaci su iscrpni i zahtjevaju puno razmišljanja. No, nemojmo se zavaravati, programiranje na PMF-u je puno više orijentirano na rješavanje složenih matematičkih problema, nego na programiranje samo po sebi.
Po meni, programiranje kao kolegij na PMF-u ne treba mijenjati, sviđa mi se princip prolaska kroz gradivo. I ja sam došao na FER sa 0 znanja o programiranju, no u jednom semestru sam morao proći sve, od osnova, petlji,pokazivača,struktura do datoteka i ugrađenih funkcija, dok se to na PMF-u radi u 2 semestra.

LoL EU west : citizen,ZoRz1; EU E/N: kraisch
15 godina
online
Re: FER ili FOI
TheGh0st kaže...

Evo da vas pitam ekipa, imam do faksa još 3 godine, no dvoumim se između FER-a i FOI-a.

 

Nakon faksa želim malo raditi u programerskoj tvrtki, a nakon toga (kad se skupi novaca) otvoriti svoju vlastitu tvrtku. Naravno, ako nešto pođe po zlu sa otvaranjem vlastite tvrtke, želim biti kvalificiran za posao programera u drugoj tvrtki, tj. da mi netko ne ugrabi posao ispred nosa.

 

Pohađam prirodoslovno-matematičku gimnaziju.

 

Elektrotehnika me pretežito ne zanima, većinom me zanima softver (programiranje, algoritmi...).

 

P.S. Znam da rano planiram, ali što ću, vrag mi ne da mira. :)

  Za ovo podebljano ti definitivno treba dostatno znanje ekonomije. Ne znam kako s tim stoje PMF i FER ( vjerojatno ne baš najbolje ) ali na FOI ekonomija uzima dosta veliki postotak. Uzmi ono što te primarno zanima. FER je više inžinjerski fakultet sa jako dobrom organizacijom kolegija u tom smjeru. No ako te ne zanima sama srž računala već si više orijentiran na informacijske znanosti i informatiku, onda biraj FOI. Sa PMF-om nisam baš upoznat tak da ti tu nemam kaj reči. Što se tiče programerske strane, na prvoj godini se radi C++, Python, dalje imaš isto C++, web tehnologije itd. Ali nijedan fakultet te to neće naučiti u cjelosti.

We are nothing but the stones to pave the way...
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.6.2012 11:07 (Ad4pt3r).
13 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Znači, ako me zanima software idem na FOI? I za koji su faks ovi programski jezici koje si napisao da se uče?

 

I da, definitivno me ne zanima elektrotehnika, nego baš čisti software developing.

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.6.2012 11:44 (TheGh0st).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: FER ili FOI
TheGh0st kaže...

Znači, ako me zanima software idem na FOI? I za koji su faks ovi programski jezici koje si napisao da se uče?

 

I da, definitivno me ne zanima elektrotehnika, nego baš čisti software developing.

  To je za FOI, za ostale ne znam. A nije nužno samo software. Ako te zanima još i ekonomska strana informatike+razvoj softwarea ili web development.

We are nothing but the stones to pave the way...
13 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Da, pa naravno da me zanima i web-development. 

 

Ako netko ima još preporuka, slobodno se ubacite.

 

Samo da pitam, s koliko se bodova upada na FOI (ne minimum, nego prosjek, a mozete staviti i koliki je bio max. broj bodova).

 

P.S. Postoji li neka stranica na kojoj se to može vidjeti?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: FER ili FOI
TheGh0st kaže...

Da, pa naravno da me zanima i web-development.

 

Ako netko ima još preporuka, slobodno se ubacite.

 

Samo da pitam, s koliko se bodova upada na FOI (ne minimum, nego prosjek, a mozete staviti i koliki je bio max. broj bodova).

 

P.S. Postoji li neka stranica na kojoj se to može vidjeti?

  Imas na onom studij.hr i onom drzavna-matura forum. A upadaju praktički svi jer je to u Varaždinu pa navala nije velika. Lagano je upasti, ali ih dosta otpadne već na početku.

We are nothing but the stones to pave the way...
13 godina
protjeran
offline
FER ili FOI

FOI je uopće bezobrazno uspoređivat s informatikom s obzirom da je 90% predmeta orjentiran na ekonomiju.

 

 

Moj PC  
1 7 hvala 0
15 godina
offline
Re: FER ili FOI
TheGh0st kaže...

@Luuka, u biti najveći je problem što ti ni ne znaš što trebaš raditi. Znam da je osoba koja mi je ovo pričala, prilikom polaganja programiranja, svoj programski kod pisala na papir. Da, papir. Profesor bi, naravno, za svaki pogrešni semicolon oduzimao cjelokupne bodove iz zadatka.

 

Da objasnim ovu prvu rečenicu. Rečeno mi je da je bio nekakav zadatak sa žabama, ti dobiješ zadatak i gledaš dafuq treba tu napraviti. Mislim, OK je ako bi programiranje ostalo na recimo sintaksi i ona bi se ispitivala, ili ako bi morao znati implementirati osnovne algoritme. Ali ljudima koji se tek prvi put susreću sa programiranjem (pogotovo oni koji su išli u opće gimnazije - 1 godina informatike i to Word i Excel) dati zadatke slične zadacima za 3. i 4. razrede informatičkog natjecanja (2. podskupina Infokupa) je stvarno nepotrebno. Mislim, ne vidim svrhu tolikog "tesanja" programiranja, ako će se čovjek nakon faksa baviti čitsom matematikom. 

 

Znam da sam već polako dosadan, ali ima li tko kakvu preporuku za mene? {#}

Prog1&2 se kolokviji pišu na papiru, to je istina, no to je prvenstvaeno zato što nema dovoljno resursa da bi se pisali na računalima.Na 1.godini je previše ljudi, a PMF se ne može uspoređivati s FERom po opremljenosti. Treba napomenuti da postoje i tzv. praktični kolokviji, mislim da je jedan u semestru gdje se rješava na računalu. Tako da ipak nije samo papir. I btw siguran sam da ne oduzivaju bodove zbog nedostatka točkezareza :D

 

Zadatak sa žabama mi je poznat, tu se radi o implementaciji rekurzije i s tim ljudi imaju najviše problema. Al to je jedan zadatak od x bodova na kolokvijima koji ukupno nose 125 (ili više bodova), a za prolaz treba 45. Tak da se može proć bez rekurzije. Znam dosta ljudi koji su došli na fax da nisu nikad vidjeli programiranja pa imaju 5 iz Prog1&2. Treba sjest i kodirat, jedino tako se uči.

 

Evo još malo tehničkih detalja oko računarskih kolegija na PMFu, da ne moraš ti tražit:

PREDDIPLOMSKI STUDIJ MATEMATIKA

- 1. godina - Programiranje 1 i 2 -> rade se brojevni sustavi, regularni izrazi, možda Turing, programira se u Cu (petlje, strukture, funkcije, pointeri, ...)

- 2. godina - Strukture podataka i algoritmi (FER ima ASP) -> implementacija klasičnih struktura u Cu, osnove vrste algoritama (backtracing, divide&conquer, ...) ; Računarski praktikum 1 -> C++ i osnove objektno orjentiranog programiranja

- 3. godina - Mreže računala -> osnovno o mrežama, protokoli, prograiranje u Cu raznih server-klijent aplikacija korisštenjem socketa, osnove HTMLa i CSSa

 

- izborni kolegiji : Baze podataka, Građa računala, Objektno programiranje (C++), Analiza algoritama

 

Nakon toga postoji diplomski studij MATEMATIKA I RAČUNARSTVO gdje je gomila čisto računarski orjentiranih kolegija, a radi se širok pojas tehnologija -> PHP, Javascript, C#, ...

 

Eto nadam se da sam pomogao :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

@Luuka, hvala, ali me više privlači FOI, jer sam oduvijek želio znati (naravno i desktop programming), ali i web-development.

 

Nekako sam uvijek imao veći nagon prema 3D modelingu, level dizajnu i web-developmentu, nego programiranju.

 

A na FOI-u još i naučim sve pravne procedure kako otvoriti svoju (nadam se) buduću tvrtku i efektivno implementirati znanje informatike u svoju tvrtku.

 

Ipak, razmoriti ću još PMF, nije isključen, no kažem, nekako mi je bolje da radim u svojoj vlastitioj tvrtci, bavim se web-developingom ili pak nekakvim desktop-app developmentom, ali ne želim se potpuno dedicirati desktop app developmentu, a C i C++ se koriste za desktop app-ove. 

 

Na FOI-u dobijem šire znanje web-developinga nego na PMF-u, ali recimo na PMF-u dobijem veće znanje iz algoritama.

 

Gledajte, mene zanima informatika, kao što sam rekao (software development i web-development) i znanje da vodim svoju tvrtku, dok to u drugim faksovima ne dobijem (znanje da vodim svoju tvrtku).

 

Po meni, FER ne dolazi u obzir, jer me elektrotehnika apsolutno ne zanima, a PMF ima žestoku matematiku te se više fokusira na algoritme, što je dobro.

 

No FOI vodi PMF u web-developmentu, te priprema studenta za rad na ekonomskom području, dajući mu uz to i spremu da radi kao i informatičar, tako da je FOI moj prvi izbor.

 

Kažem, ako mi je matematika sad loša, kako će onda tek biti na PMF-u, najjačem matematičkom fakultetu.

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.6.2012 13:19 (TheGh0st).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: FER ili FOI

A gle, ja sam završio PMF, i to smjer Primjenjene matematike, PHPa sam imao jedan kolegij (i to pola kolegija) i sad radim kao web developer. Sve ovisi koji su ti afiniteti i kolko ćeš se trudit nešto naučit. Nijedan fax te neće pripremit za posao, da si gotov proizvod, na velikoj većini ćeš učit milijun stvari koje ti kasnije neće trebat, a ono što je bitno ćeš učit dok se zaposliš.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Ma sve OK, ali me takva žestoka matematika apsolutno ne privlači, a ni u samom nazivu ne čuješ riječ informatika (ovo nije nikakav pokazatelj ničega, nego samo puka činjenica).

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: FER ili FOI
TheGh0st kaže...

Ma sve OK, ali me takva žestoka matematika apsolutno ne privlači, a ni u samom nazivu ne čuješ riječ informatika (ovo nije nikakav pokazatelj ničega, nego samo puka činjenica).

Da, to je istina, jako puno matematike se treba proć da bi se došlo do diplomskog studija. Tako da ako ne voliš matematiku bolje neki čisto računarski fax tipa FER, FOI ili TVZ.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice