DEVOPS posao

poruka: 3
|
čitano: 3.732
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
neaktivan
offline
devops

Prosao sam forum i ne vidim nikakvu temu u vezi ovoga. Zavrsavam srednju skolu i planiram upisati TVZ ili FERIT i zanima me sto da ucim i na sto da se fokusiram za vrijeme faksa kako bih dobio posao devops inzenjera i kakav je opcenito taj posao/kako izgleda/ place... Hvala.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
DEVOPS posao

Mene također zanima, čisto informativno... kakav je posao i da li se taj posao može raditi full remote...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: DEVOPS posao
Ekipa, tko zna u kaj ce se devops pretvoriti do tad i hoce li uopce te pozicije biti. Ali generalno, ja bih vam preporucio sljedece;
linux, to je osnova, bez toga jednostavno nejde, sa CLI-om trebate biti kak se oni kaze ‘doma’…
bilo bi dobro kad bi se naucili skriptirati u bashu i pythonu.
Trenutno trebate znati neki configuration managenent alat poput Ansible-a i Terraforma, cut cete usput chef i puppet, ali dosta slabo se to vec sad trazi…
Opcenito morate skuziti princip CI/CD, ne samo znati objasniti o cemu se radi nego zbilja razumijeti ideju i implementaciju.
Docker/Podman ili kaj god od kontenjera…
Kubernetes za orkestraciju kontenjera, barem za sad, ima i drugih ali ono, ovisi o firmi, mozda Openshift, Rancher,…
Groovy za pipelineove, yaml i json sintaksa, ima i drugih naravno…
Cloud tehnologije, azure, aws, gcp,… tu zbilja imate kaj uciti jer si to mozete predociti ko data centar, znaci sve kaj imate u data centru, imate i tamo i vise…
Monitoring alati, od ELK-a, prometheusa, isuse i boze koliko toga tek tu ima…
Ovo pisem u hodu tak da nisam sve popisao, ali bitno je ne odustati, igrati se sa svime, imati volje isprobavati nove stvari i ne gubiti fokus. Ovo pored tehnologija vam je najbitnije, tehnologije dolaze i odlaze, bitno vam je imati dobru podlogu, a to mozete uz dobar faks i cim prije raditi u nekoj firmi, tak se najbolje uci. Kaj se tice remote rada, apsolutno da je ovo pozicija za takvu vrstu rada, ali ko junior i mid bi defitivno trebali biti cim vise u firmi da ucite od starijih kolega.
Moj PC  
4 0 hvala 2
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice