SLi FAQ

poruka: 39
|
čitano: 20.015
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
SLi FAQ

 

Često se pojavljuju razna najosnovnija pitanja o SLi tehnologija, pa eto tu je mali FAQ koji će nadam se malo približiti SLi onima koje zanima ono osnovno.

 

Što je Nvidia SLi tehnologija?

SLi tehnologija omogućuje korištenje više Nvidia grafičkih kartica u jednom računalu sa matičnom pločom opremljenom nForce Sli media i communication procesorom. (MCP)

 

Dali trebam imati nekakav određeni hardver da bi mogao koristiti Sli?

 Da. Trebati će vam matična ploča bazirana na nForce chipsetu, sa dva PCI-express 16x porta i dvije jednake GeForce grafičke kartice koje imaju oznaku 'SLi ready'. Kao alternativa, ako imate Intel Skulltrail matičnu ili bilo koju matičnu koja koristi Intel X58 chipset, također možete koristiti SLi.

 

Je li moguće koristiti SLi na matičnoj koja nema nForce chipset?

Moguće je, da, ali raditi će samo sa starijim 'SLi ready' karticama. Morati ćete obratiti pažnju da matična ploča ima dva PCI-Express 8x slota, tako da će većina Intel 965 i 975 ploča moći koristiti SLi. Također će vam trebati custom 85.96 driveri, što znači da nećete moći koristiti novije kartice za SLi. Trenutno, ne možete koristiti 'hakirani SLi' na karticama koje su novije od 7900 serije. Sa ovime na umu i budući da ovakav SLi nije podržan od strane Nvidie, nije preporučljivo sklapati ovako nešto.

 

Koje grafičke kartice podržavaju SLi?

Većina Nvidia PCI-Express kartica od 6600 mogu raditi u SLi polju. Međutim, uvijek je najbolje prvo provjeriti prije nego kupite karticu, da se uvjerite da je 'SLi ready'. Popis kartica koje podržavaju SLi nađite ovdje.

 

Kada su dvije kartice uparene u SLi polje, dali se njihova memorija računa duplo?

Ne, memorija se ne zbraja budući da svaka kartica bilježi jednake podatke i teksture koje se obrađuju simultano.

 

Mogu li miješati dvije različite kartice sa različitim grafičkim?

Ne, obje kartice moraju imati jednake grafičke procesore. Na primjer, ne možete u SLi spariti 8800GTX i 8800GTS.

 

Mogu li spajati grafičke kartice različitih proizvođača?

Da. Najnoviji ForceWare driveri dozvoljavaju uparivanje kartica različitih proizvođača. Na primjer, možete upariti  XFX 8600GTS sa EVGA 8600GTS.

 

Mogu li spojiti dvije kartice u SLi ako je jedna od njih tvornički overclockana ili volt modana?

Da, kada koristite dvije kartice sa različitim frekvencijama jezgre ili memorije, ona brža će spustiti svoje frekvencije kako bi odgovarale onoj sporijoj.

 

Kada overclockam kartice u SLi polju, dali se to primjenjuje na obje kartice?

Da, iako ćete vidjeti samo jedan slider za jezgru i jedan za memoriju, svaka promjena koju napravite biti će primjenjena na obje kartice simultano.

 

Mogu li spojiti u SLi polje dvije kartice sa različitom količinom memorije?

Ovo nije preporučljivo, pa bi bilo bolje da smatrate da sam napisao NE. Ali moguće je ako se koristi CoolBits. Međutim na kraju krajeva, ako imate 8800GTS sa 640MB potrudite se kupiti jednaku karticu. Ali sa korištenjem CoolBits (vrijednost postavljena na 18), možete prisiliti obje kartice da rade skupa u SLi polju. Kada se različite memorije upare u SLi polje, efektivna količina memorije za obje kartice postane ona koju ima kartica sa manje memorije. Dakle, 8800GTS 640MB uparena sa 8800GTS 320MB radila bi jednako kao dvije 8800GTS 320MB SLi.

 

Kako omogućiti CoolBits;

 

KORAK 1 -  Kliknite na Start Menu - Run. Utipkajte  "regedit" i stisnite OK. U registry editoru odite na HKEY_LOCAL_MACHINE \SOFTWARE \NVIDIA Corporation \Global \NVTweak (otvorite meni tako da kliknete na mali plusić). Kliknite na "NVTweak" u izborniku. Dalje, kliknite desnom tipkom miša na prazan prostor unutar prozora na desno i stisnite "New>DWORD value". Nazovite stavku "Coolbits".

 

KORAK 2 - Unutar registry editora desnim klikom miša kliknite Coolbits pa na Modify. Promijenite vrijednost na 18, stisnite OK i izađite iz editora.

 

Može li SLi raditi sa AGP ili PCI karticama?

Ne. SLi polje je ekskluzivno dostupno za PCI Express.

 

Mogu li koristiti više monitora kada koristim SLi?

Da, ali trebati ćete nove ForceWare drivere, samo driveri od verzije 180.48 na dalje će dozvoliti više monitora kada je SLi aktivan.

 

Koji OS podržava SLi?

SLi tehnologiju podržavaju 32-bit (x86) i 64-bit (x64) Windows XP te Vista, isto kao i 32-bit i 64-bit Linux .

 

Korisne web stranice:

 www.nvidia.com

www.slizone.com

www.nzone.com

 

Igrica, igrica, igrica, igrica, igrica...
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.5.2009 9:42 (Danny_HR).
 
4 0 hvala 4
15 godina
offline
SLi FAQ

odlicno...jel planiras i za CF ovako nesto odraditi?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: SLi FAQ
malina22 kaže...

odlicno...jel planiras i za CF ovako nesto odraditi?

 isti vrag ti je to, jedino crossfire u svojim počecima je bio kompliciran da boli glava, a sada je jednostavan da jednostavniji nemoze biti, za razliku od nvidia-e tu je puno veći raspon spajanja i moguce je različite graficke spajat iz iste serije npr hd4850 sa hd4870, i s njima se još ubode jedna hd4870x2, a nvidia moze samo iste grafe.
Konfa: Phenom II x3 720BE@3,4GHz 1,35V/HD4870 512MB/ 2x2GB kingmax 800MHz / corsair TX650W / WD 6400AAKS blue edition / Pioneer 215-DBK / Gigabyte MA 770-ds3 rev2.0/ logitech x-530, Samsung T220(s-panel) LAPTOP - ACER 5630G ( t5800, hd3470,2GBram ,320GB hdd) MSN- drazen016@net.hr
16 godina
neaktivan
offline
SLi FAQ

 

Stvarno si se potrudio(već 2 opširna teksta danas)Cool.

Ne bi bilo loše tako nešto napisati i o crossfire-u.

Intel q6600, EP45-DS3R,Sapphire 4850,Cheiftec 650w,640gb hdd, 4gb ddr2 ram
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
SLi FAQ

Ma ovo je sticky,svaka čast

Hakiranje je umjetnost a ne zločin.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: SLi FAQ

pohvale na trudu

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u sign
16 godina
offline
RE: SLi FAQ
iwan kaže...

Stvarno si se potrudio(već 2 opširna teksta danas)Cool.

Ne bi bilo loše tako nešto napisati i o crossfire-u.

 Možda bude... malo sam umoran sada, od silnog tipkanja. lol

Ali kao što Hyperion kaže, CF je dosta jednostavniji, u principu i nema gotovo nikakvih ovisnosti između kartica, pa samim time i nekakav FAQ nebi bio nešto dugačak.

EDIT:
Evo stavio sam i mali tekst o CF.
www.infinite-gamers.com
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.3.2009 22:17 (Danny_HR).
16 godina
offline
RE: SLi FAQ
Danny_HR kaže...

Često se pojavljuju razna najosnovnija pitanja o SLi tehnologija, pa eto tu je mali FAQ koji će nadam se malo približiti SLi onima koje zanima ono osnovno.

 

Koji OS podržava SLi?

SLi tehnologiju podržavaju 32-bit (x86) i 64-bit (x64) Windows XP te Vista, isto kao i 32-bit i 64-bit Linux .

 

 Koliko je meni poznato, na Windows XP-u radi samo 2x SLI. Tri SLI i Quad SLI radi samo na Visti.
Think locally, act globally...
16 godina
offline
RE: SLi FAQ
SupremeCommander kaže...
 Koliko je meni poznato, na Windows XP-u radi samo 2x SLI. Tri SLI i Quad SLI radi samo na Visti.
 Istina, međutim, ono gore je više generalno. Samo popis OS-a koji podržavaju bilo kakav SLi.
Hvala na napomeni ipak.
www.infinite-gamers.com
15 godina
neaktivan
offline
Dvije razlicite graficke

možeš li malo bolje objasniti zasto se nemogu spojiti dvije razlicite ... imam 6200 i 7300 gt jel postoji nekakav nacin da ih spojim

15 godina
offline
RE: Dvije razlicite graficke
zeroname kaže...

jel postoji nekakav nacin da ih spojim

 Ne
Hakiranje je umjetnost a ne zločin.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Dvije razlicite graficke
zeroname kaže...

možeš li malo bolje objasniti zasto se nemogu spojiti dvije razlicite ... imam 6200 i 7300 gt jel postoji nekakav nacin da ih spojim

 jesi pročitao ovo:

Mogu li miješati dvije različite kartice sa različitim grafičkim?

Ne, obje kartice moraju imati jednake grafičke procesore. Na primjer, ne možete u SLi spariti 8800GTX i 8800GTS.

a povezat ih možeš jedino ljepilom...

90% forumaša ovdje ima u potpisu neku foru sa 90% ovoga i 10% onoga,a ako si među 10% onih koji to nemaju stavi ovo u potpis. Bolje ispasti budala nego iz aviona.Ajde zuri u sunce ili tako nešto
15 godina
offline
RE: Dvije razlicite graficke

Trebalo je napomenuti da windows xp ne podrzava 3 way sli, vec ako neko ima 3 way mora imat vistu ili sedmicu.

16 godina
offline
RE: SLi FAQ
toxic kaže...

Trebalo je napomenuti da windows xp ne podrzava 3 way sli, vec ako neko ima 3 way mora imat vistu ili sedmicu.

Danny_HR kaže...
SupremeCommander kaže...
 Koliko je meni poznato, na Windows XP-u radi samo 2x SLI. Tri SLI i Quad SLI radi samo na Visti.
 Istina, međutim, ono gore je više generalno. Samo popis OS-a koji podržavaju bilo kakav SLi.
Hvala na napomeni ipak.

 

Think locally, act globally...
14 godina
neaktivan
offline
SLi FAQ

Pozdrav.meni nije jasno ako je naprimjer ova maticna ABIT AW9D MAX  http://img.tomshardware.com/us/2006/11/02/holiday_buyers_guide_2006/abit-aw9max.jpg   koja ima samo jedan kabel za sli,a na grafickoj XFX GF 9800GTX koja ima za spojiti 2 kabla za sli dali trebaju biti onda obadva kabla spojena ili je dosta samo jedan ko na ovoj slici..http://www.ozone3d.net/public/news/200804/xfx-9800gtx-sli.jpg

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: SLi FAQ
Trax kaže...

Pozdrav.meni nije jasno ako je naprimjer ova maticna ABIT AW9D MAX  http://img.tomshardware.com/us/2006/11/02/holiday_buyers_guide_2006/abit-aw9max.jpg   koja ima samo jedan kabel za sli,a na grafickoj XFX GF 9800GTX koja ima za spojiti 2 kabla za sli dali trebaju biti onda obadva kabla spojena ili je dosta samo jedan ko na ovoj slici..http://www.ozone3d.net/public/news/200804/xfx-9800gtx-sli.jpg

Kakav ti kabal spominješ? Za spajanje grafičkih kartica služi sli/crossfire mostić. Da možeš i sa jednim i sa 2 mostića spojit mislim da nebi imalo velikog utjecaja na performanse, ako je samo jedan spojen, no bolje spoji oba. Kod 3-way sli-a spajaš kao na onoj drugoj slici, prvu grafu sa drugom (1mostić recimo lijeva strana) 3 grafa sa drugom (desna strana)

tako da je ova u sredini povezana sa ostale dvije, a imaš i poseban 3-way sli mostić koji popunjava oba sli slota/izvoda kod svake grafičke.

 

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
16 godina
offline
SLi FAQ

Nisam bas najbolje upucen sa novijim grafickim karticama... Da li se moze postaviti u SLI 550 Ti i 560 ti npr.?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: SLi FAQ
systemize kaže...

Nisam bas najbolje upucen sa novijim grafickim karticama... Da li se moze postaviti u SLI 550 Ti i 560 ti npr.?

Ne.

iclock2much
12 godina
neaktivan
offline
SLi FAQ
Vidio sam objašnjenja na forumu ali mi idalje nije jasno....
Pa bi li mi mogao detaljnije objasnit.

Zelim uparit dvije grafičke kartice u SLI

JEDNA JE--- GeForce GTX 680 Phantom, 2GB DDR5, GPU : GeForce GTX 680
GPU Clockspeed : 1150 MHz (boost) / 1084 MHz (base)
Memory : 2048MB GDDR5 (256 bits)
Memory Clockspeed : 3150 MHz (DDR6300)
Pixels per clock (peak) : N/A
Bandwidth : 201.6 GB/s
Ramdac : 400 MHz


A DRUGA----N680GTX-PM2D2GD5(model te kartice)
Chipset NVIDIA
GPU GeForce GTX 680
GPU Core Type Single Core
Graphics Clock (GPU) 1,058 MHz
Processor Clock (Shader) 1,006 MHz
RAMDAC 400 MHz
MEMORY SPECIFICATIONS
Memory Type GDDR 5
Memory of Single GPU Core 2,048 MB
Memory Bandwidth 32 GB/sec
Memory Interface Width 256-bit



Stim da su drukciji radni taktovi,Jeli ih moguce uparit u SLI??

Hvala
:))
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
SLi FAQ

Jeste.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: SLi FAQ
Leopard_st kaže...

Jeste.

Sigurno? ehehehe :)

Da nekupim krivu grafu  

:))
12 godina
neaktivan
offline
SLi FAQ

pozdrav, dali je moguce na maticnu koja ima 3x3.0x16 staviti kartice u sli ali da imaju razmak jedan utor, kao radi hladjenja

 

i dali bi iz nekog razloga bilo preporucljivo uzeti maticnu i graficke od istog proizvodjaca, graficke bi bile msi lightning i klokao bi ih ako to nesto znaci

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
SLi FAQ

Zanima me dali svoju MSI gtx 580 extreme lightning 3 gb mogu upariti u sli sa nekom drugom gtx 580 koja ima manje memorije.

Dali je neka druga gtx-ica kompatibilna za sli sa ovom MSI grafom?

Nemožeš stisnut i prdnut.
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.10.2013 22:30 (goodie).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
SLi FAQ

Imam MSI GTX GF 770 4GB Gaming i sad hoću staviti još jednu karticu. Može li serija 770 4GB drugog proizvođaća sa različitim taktom? Ako može na kojem taktu rade obje kartice u SLI? Da li se jedna prilagodi drugoj?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: SLi FAQ
kolac kaže...

pozdrav, dali je moguce na maticnu koja ima 3x3.0x16 staviti kartice u sli ali da imaju razmak jedan utor, kao radi hladjenja

 

i dali bi iz nekog razloga bilo preporucljivo uzeti maticnu i graficke od istog proizvodjaca, graficke bi bile msi lightning i klokao bi ih ako to nesto znaci

naravno da mozes! uvijek je preporucljivo imati iste kartice, no nije pravilo! nebitno koji ti je proizvodac maticne!:)

goodie kaže...

Zanima me dali svoju MSI gtx 580 extreme lightning 3 gb mogu upariti u sli sa nekom drugom gtx 580 koja ima manje memorije.

Dali je neka druga gtx-ica kompatibilna za sli sa ovom MSI grafom?

mozes je upariti s bilo kojom drugom gtx580 s manje memorije, no nazalost to ce ti biti i maximalna video memorija ( znaci nemozes staviti gtx570 itd. samo gtx580)

planety kaže...

Imam MSI GTX GF 770 4GB Gaming i sad hoću staviti još jednu karticu. Može li serija 770 4GB drugog proizvođaća sa različitim taktom? Ako može na kojem taktu rade obje kartice u SLI? Da li se jedna prilagodi drugoj?

dakle moze, i mogu imati razlicite taktove! nazalost neznam za nvidiju kako im taktovi rade u sli-ju no kod amd tj cfx mozes za svaku posebno štimati!

lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
11 godina
odjavljen
offline
Re: SLi FAQ
planety kaže...

Imam MSI GTX GF 770 4GB Gaming i sad hoću staviti još jednu karticu. Može li serija 770 4GB drugog proizvođaća sa različitim taktom? Ako može na kojem taktu rade obje kartice u SLI? Da li se jedna prilagodi drugoj?

Taktovi ne moraju biti isti. Moje dvije su po defaultu radile - svaka na svom tvorničkom defaultu. Imaš opciju u MSI AB "sync settings between similar GPUs". Opcija govori sama po sebi. No možeš namiještati i da svaka ima različitu frekvenciju, no naravno to nije poželjno. 

Don't these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there's one you're bound to divide it .....Right in two!
11 godina
neaktivan
offline
SLi FAQ

pozdrav...dali je ovo moguce upariti? 9800 gt i 8800 gt

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SLi FAQ
gamer1511 kaže...

pozdrav...dali je ovo moguce upariti? 9800 gt i 8800 gt

Evo pa citaj https://www.google.hr/search?q=9800+gt+i+8800+gt+sli&gws_rd=cr,ssl&ei=kOmGVdPoMou8ygOooKyYAg

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.6.2015 18:45 (Ante).
8 godina
neaktivan
offline
Re: SLi FAQ
Pozz
Imam graficku NVidia GeGorce 9600 GT koliko bi dobio u % bolje performanse ako bi spojio jos jednu takvu i da li bi se sa njom moglo spojiti 8800 gtx?
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: SLi FAQ
Pozz
Imam graficku NVidia GeForce 9600 GT koliko bi dobio u % bolje performanse ako bi spojio jos jednu takvu i da li bi se sa njom moglo spojiti 8800 gtx?
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice