Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.592
|
čitano: 14.481.565
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
EricCartman kaže...
ajimerej kaže...
@Petre stijeno nismo na istoj razini vožnje, vozim izvan naselja po lijepim cestama trkaći bic (biram ceste) i zato nemam tih problema sa cestovnim biciklom koje ti spominješ (rupe, stepenice, bankine, cigle, kamenje...). Imam i cestovni gradski koji je stvoren za lošiju gradsku cestu, bankine... i nemam problema.
I shvatili sam da si ti gradski biciklist commuter koji vozi po trotoarima, čestim preprekama, prijelazima, ciglama, stijenama..., bicikl koristiš meščini kao gradski prijevoz, što znači da ne koristiš bicikl kao većina koja traži pomoć kod kupovine.
Vjerujem da tebi je tako najbolje i najudobnije, sa downhill biciklom voziti po gradu. Imati ogromnu amortizaciju i složio bih se da je to najudobnije na neke kratke relacije, ali totalno pogrešan izbor klase bicikla imaš. I smatran da nije uredu takav bicikl savjetovati, jer tko bi se taljigao s time po lijepoj cesti više od cca. 10km. Ako netko zatraži commute klasu po gradu tvoj savjet nije loš.

Za sic nisi baš stručan, pitaj tko ima više problema sa prostatom na biciklu ovi što voze i leže na trkaćim biciklima ili oni što su zavaljeni u sic, nakon 30-50 ili 100 km neki na običnom sicu na MTB pišaju krv. A da ne spominjemo koliko vremena više trebaš biti na sicu na sporijem biciklu od bržeg cestovnog za isti prevaljeni put, plus ono već rečeno što te sam položaj na cestovnom, gravelu i trkaćem tjera da koristiš noge a ne sic. I kupujte siceve sa rupom za prostatu tako da dodatno smanjite taj neželjeni pritisak. Ideala širina za prosječnog čovjeka za sic je 145mm, a ne oni što dolaze uz bicikl od 140 i uže (ali za preciznu analizu izmjerite razmak sjednih kostiju).

Kočnice, ono što je kolega spomenuo staru tiagru zaista je loša, imao sam nekad shimano claris kočnice na trkaćem i zaista Petar je tu upravu, to je opasno koliko loše koče i kojom snagom moraš stisnuti ručice kočnice da bi uspio izvući zavoj na spustu.
Ali današnje kvalitetne kočnice su i previše dobre za gume na trkaćem ili gravelu. Ne moraju biti diskovi ali veća klasa (105 i veće) izvrsno koče za razliku od jeftinog škarta (mislim bezobrazno su skupe ali šit su, za razliku od onih bezobrazno preskupih koje izvrsno koče).

 Jel to znači da sam za samo jednu klasu promašio dovoljno dobre kočnice?? Tiagra -> 105.

I koliko staro je ta "stara" Tiagra? Moja je iz cca 2020. ili 2021.

 Moze i tiagra kocit dobro samo treba kvalitetne pakne.

Plave swissstop su super.

 

https://www.bike24.com/p28894.html

 

Trenutno sam u alpama sa curom i ona se na rimbrake cestovnjaku spusta jednako dobro ko ja na diskovima

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
9 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Jucer smo odvozili Sella ronda. Krug od 50km preko 4 sedla u dolomitima.

Malo nas je bila kiša ulovila, al nist strasno.

Pokusavam slike stavit, al mi nejde bas

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.8.2024 15:13 (Santana).
Moj PC  
6 1 hvala 0
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pa ak sam ja dobro shvatio tip priča o rimovima,ne o hidraulici.

 

Al bez obzira ,bacat se na glavu bez adekvatnog kočenja,ne znam kaj bi ti reko,tak je onaj klinjo poginuo na Sljemenu prije par mjeseci.

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
evang kaže...

Pa ak sam ja dobro shvatio tip priča o rimovima,ne o hidraulici.

 

Al bez obzira ,bacat se na glavu bez adekvatnog kočenja,ne znam kaj bi ti reko,tak je onaj klinjo poginuo na Sljemenu prije par mjeseci.

 Da, o rimovima, i da, vjv su mi pakne lošije, upgradeat ću ih, nije zezancija sa kočnicama.

I da, oprezniji sam kad se spuštam tim ceestovnjakom, više nego s montićem. Jer osjećam nesigurnost dugog zaustavnog puta, pa često stišćem kočnice i tijekom cijele nizbrdice.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.8.2024 15:29 (EricCartman).
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
EricCartman kaže...
evang kaže...

Pa ak sam ja dobro shvatio tip priča o rimovima,ne o hidraulici.

 

Al bez obzira ,bacat se na glavu bez adekvatnog kočenja,ne znam kaj bi ti reko,tak je onaj klinjo poginuo na Sljemenu prije par mjeseci.

 Da, o rimovima, i da, vjv su mi pakne lošije, upgradeat ću ih, nije zezancija sa kočnicama.

I da, oprezniji sam kad se spuštam tim ceestovnjakom, više nego s montićem. Jer osjećam nesigurnost dugog zaustavnog puta, pa često stišćem kočnice i tijekom cijele nizbrdice.

 Kvalitetne pakne cine razliku.

Ja sam imao rim brake sa karbonskim kotacima i to je bilo loše,al steknes iskustvo i znas kolko se mozes vozit, a kolko ne.

Rim brake sa dobrim paknama na alu felgama je dost dobar. Bar nemas brigu sa pregrijavanjem diskova kod duzeg kocenja.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.8.2024 16:52 (Santana).
6 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
@EricCartman ma dobra je i tiagra, srednja klasa je to ali 105 je "na razini" koju mogu i oni pro vozači koristiti na treninzima.
Mislim imam 105 iz 2020 r7000 na trkaćem sa paknama i sve mi štima, ali imao sam i clears (koji je užas). Na cestovnom commute biciklu imam sora shimano opremu i nisu loše kočnice kao kod Claris. A tvoja tiagra je klasa između sora i 105.

Da obavezno promijeni pakne, to je jeftina nadogradnja.
3 godine
online
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

daj ajde sta ovdje nema nikog enduro/downhill/freeride high spec mtb 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pa ima ,ali sad preporuke za takav neki bajk za "every day use" nije neki savjet.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Petar hw kaže...

daj ajde sta ovdje nema nikog enduro/downhill/freeride high spec mtb 

 Volim se spustit, al penjanje mi je najdraze.

Tak da nemam nist takvog od bicikla.

Slagat cu neki MTB preko zime. Nabavio sam scott scale ramu pa pomalo cu ostalo.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
16 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Za cijenu swissstop pakni ja bi radije išao na 105 kočnice. Za Tiagru idu ove koje za jedno kolo koštaju nemalih 20€:

https://www.bike-discount.de/en/swissstop-full-flash-pro-bxp-brake-shoes

Dakle 40€ cca za oba kola.

 

Za malo više se nađe ovo:

https://www.bike-discount.de/en/shimano-105-br-r7000-brake-caliper-set

 

105 ima čisto dobre padove i radi sa BR4700 Tiagrom.

 
1 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
zdgrunf kaže...

Za cijenu swissstop pakni ja bi radije išao na 105 kočnice. Za Tiagru idu ove koje za jedno kolo koštaju nemalih 20€:

https://www.bike-discount.de/en/swissstop-full-flash-pro-bxp-brake-shoes

Dakle 40€ cca za oba kola.

 

Za malo više se nađe ovo:

https://www.bike-discount.de/en/shimano-105-br-r7000-brake-caliper-set

 

105 ima čisto dobre padove i radi sa BR4700 Tiagrom.

 Ne kuzim zakaj bi moral za tiagru kupovat to,a ne samo pakne. Pa daju se izvadit van valjda ?

 

Ja nisam imal dobra iskustva sa shimano paknama. Tregale su komadice aluminija sa dtswiss kotaca i onda je to strugalo. Moram sam pakne van i onda sa nekom špicom komade aluminija van vadit. Dura ace pakne.

Sa swiss stop nisam imal takve probleme, a i bolji mi je osjecaj kocenja bio

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
8 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Preporučio mi serviser da ušparam na dostavi: https://markoprojekt.com/proizvod/pakne-cestovne-jagwire-sport/3563

Od Shimano starih 4 godine, moraju biti puno bolje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
EricCartman kaže...

Preporučio mi serviser da ušparam na dostavi: https://markoprojekt.com/proizvod/pakne-cestovne-jagwire-sport/3563

Od Shimano starih 4 godine, moraju biti puno bolje.

 javi kakve su

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Santana kaže...
zdgrunf kaže...

Za cijenu swissstop pakni ja bi radije išao na 105 kočnice. Za Tiagru idu ove koje za jedno kolo koštaju nemalih 20€:

https://www.bike-discount.de/en/swissstop-full-flash-pro-bxp-brake-shoes

Dakle 40€ cca za oba kola.

 

Za malo više se nađe ovo:

https://www.bike-discount.de/en/shimano-105-br-r7000-brake-caliper-set

 

105 ima čisto dobre padove i radi sa BR4700 Tiagrom.

 Ne kuzim zakaj bi moral za tiagru kupovat to,a ne samo pakne. Pa daju se izvadit van valjda ?

 

Ja nisam imal dobra iskustva sa shimano paknama. Tregale su komadice aluminija sa dtswiss kotaca i onda je to strugalo. Moram sam pakne van i onda sa nekom špicom komade aluminija van vadit. Dura ace pakne.

Sa swiss stop nisam imal takve probleme, a i bolji mi je osjecaj kocenja bio

 Ne može, jedino ako staviš komplet od npr 105 pa možeš mijenjati samo gumice. Na Tiagri gumice nisu izmjenjive.

15 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozdrav ekipa, imam situaciju. Trebam ideje....na garminu ima 3,5GB free prostora, ubacio sam rutu prek weba, ubacio sam copy/paste, ubacio sam prek mob app ali mi ne pokazuje ubačene rute na edge 530. Do sad su sve bile fit, ubacio sam i gpx...ne pokazuje na 530...zakaj, jel imao netko ovakav problem?

 

Hvala unaprijed

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Srednji kaže...

Pozdrav ekipa, imam situaciju. Trebam ideje....na garminu ima 3,5GB free prostora, ubacio sam rutu prek weba, ubacio sam copy/paste, ubacio sam prek mob app ali mi ne pokazuje ubačene rute na edge 530. Do sad su sve bile fit, ubacio sam i gpx...ne pokazuje na 530...zakaj, jel imao netko ovakav problem?

 

Hvala unaprijed

 Ja ti imam 530 spojen sa mobitelom i rutu napravim na komootu i automatski se prebacuje cim ju tam napravim.

 

Nisam nikad moral rucno prebacivat. Naravno moras te accounte spojit od garmina i komoota

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.9.2024 19:55 (Santana).
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Jesu jesu, spojeni su acc, meni recimo kad otvorim rutu od, npr, breveta, vidim ju na RwGPS, linka ju na Garmin app, i sam Garmin app hoću poslat na 530....0 bodova....svi acc su mi linkani na sve :), strava, RwGPS, Garmin, Koomot....

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
3 godine
online
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

jel vi cestovnjaci znate bunnyhop ili barem podici zadnji kotac na trotoar?

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Srednji kaže...

Jesu jesu, spojeni su acc, meni recimo kad otvorim rutu od, npr, breveta, vidim ju na RwGPS, linka ju na Garmin app, i sam Garmin app hoću poslat na 530....0 bodova....svi acc su mi linkani na sve :), strava, RwGPS, Garmin, Koomot....

 A ne znam onda kaj da ti velim. Zna bit taj garmin zajeban. Meni se zna zamrznut pa ga moram resetirat, a ovo mi je drugi. Prvi mi je riknuo odma drugi dan pa su mi dali novi.

Zna bit i sa serverima problema.

Ne znam dal je onaj Wahoo kaj bolji

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

A da, ima mušica....bumo vidli...za Wahoo iskreno nemam pojma...vidim da dost profića ima wahoo...sad ne znam jel zato jer je bolji ili nekaj drugo...u svakom slučaju thx

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Srednji kaže...

A da, ima mušica....bumo vidli...za Wahoo iskreno nemam pojma...vidim da dost profića ima wahoo...sad ne znam jel zato jer je bolji ili nekaj drugo...u svakom slučaju thx

 Nego na koje brevete ides ?

Ja sam iso ove godine prvi put na brevet. BRM Luka

Bilo vruce i jako malo ljudi :(

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Uff bio sam na svašta ove godine, od Vukovara 600, Fletche 400, Sv. Nedjelja 300....i još nekoliko po 200....slijedeći planiram ići na Ivanić 200, nažalost Čakovec nemrem sad u subotu....ako se odlučiš samo se javi...lakše je u društvu

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Srednji kaže...

Uff bio sam na svašta ove godine, od Vukovara 600, Fletche 400, Sv. Nedjelja 300....i još nekoliko po 200....slijedeći planiram ići na Ivanić 200, nažalost Čakovec nemrem sad u subotu....ako se odlučiš samo se javi...lakše je u društvu

 Ma ja cu ic samo ak je tu negdje start u mojoj okolici (Samobor)

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
13 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
 
Bok

Malo se previše mučim po Riječkim brdima sa 32 zubaca na trenutnoj kaseti, dali je moguće da ugradim 36 kasetu mtb..

Bicikla je Triban 500 , Sora grupa

Lp...
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
online
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
opetzajebancija kaže...
 
Bok

Malo se previše mučim po Riječkim brdima sa 32 zubaca na trenutnoj kaseti, dali je moguće da ugradim 36 kasetu mtb..

Bicikla je Triban 500 , Sora grupa

Lp...

 moguce je ako ti mjenjac nije prezategnut sada dok je na 32 zuba, treba imati mjesta za jos malo rastegnuti se

 

odi do lokalnog bajk shopa i pitaj, pokazi im trenutni setup i jel moze 36 zuba ili uslikaj zadnji mjenjac sada dok je na 32 zuba i postaj ovdje ja ti kazem jel moze 36

 

u najgorem slucaju trebat ces kupiti novi mjenjac i duzi lanac

 

 

ovo je primjer prezategnutog mjenjaca dok je na najvecem lancaniku i nema mjesta za veci:

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.9.2024 16:15 (Petar hw).
13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Petar hw kaže...
opetzajebancija kaže...
 
Bok

Malo se previše mučim po Riječkim brdima sa 32 zubaca na trenutnoj kaseti, dali je moguće da ugradim 36 kasetu mtb..

Bicikla je Triban 500 , Sora grupa

Lp...

 moguce je ako ti mjenjac nije prezategnut sada dok je na 32 zuba, treba imati mjesta za jos malo rastegnuti se

 

odi do lokalnog bajk shopa i pitaj, pokazi im trenutni setup i jel moze 36 zuba ili uslikaj zadnji mjenjac sada dok je na 32 zuba i postaj ovdje ja ti kazem jel moze 36

 

u najgorem slucaju trebat ces kupiti novi mjenjac i duzi lanac

 

 

ovo je primjer prezategnutog mjenjaca dok je na najvecem lancaniku i nema mjesta za veci:

 

  Nadam se da sam dobro u slikao , dvije pozicje prednji manji i veči lančanik , za zadnjim na 32

 

lp....

 

3 godine
online
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

dok je na prednjem manjem zupcaniku definitivno imas mjesta za 36 iza, dok je na prednjem vecem lancaniku mislim da nebi islo ili bilo vrlo na knap

 

ali mozes staviti 36 pa provjeriti, nista prelose se nebi dogodilo vec bi lanac eventualno zapeo prilikom prebacivanja na 36 (dakle samo dok je naprijed na vecem zupcaniku, sto je ionako nestandardna/nepotrebna kombinacija brzina), onda stanes zavrtis unazad da padne na 32-28 i onda ubuduce samo paziti da ne promijenis na 36 dok je naprijed na vecem zupcaniku

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.9.2024 12:02 (Petar hw).
 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Petar hw kaže...

dok je na prednjem manjem zupcaniku definitivno imas mjesta za 36 iza, dok je na prednjem vecem lancaniku mislim da nebi islo ili bilo vrlo na knap

 

ali mozes staviti 36 pa provjeriti, nista prelose se nece dogoditi vec ce lanac zapesti prilikom prebacivanja na 36 (dakle samo dok je naprijed na vecem zupcaniku, sto je ionako nestandardna/nepotrebna kombinacija brzina), onda stanes zavrtis unazad da padne na 32-28 i onda ubuduce samo paziti da ne promijenis na 36 dok je naprijed na vecem zupcaniku

 To nikada i ne radim, prednji najveći i zadnji najveći, ni na brđankoj koja je 3x pogon, ni na cestovnoj, to sam prvo naučio prije dva destlječja kada sam opet krenuo voziti...

 

Hvala ti na odgovoru,

9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Petar hw kaže...
opetzajebancija kaže...
 
Bok

Malo se previše mučim po Riječkim brdima sa 32 zubaca na trenutnoj kaseti, dali je moguće da ugradim 36 kasetu mtb..

Bicikla je Triban 500 , Sora grupa

Lp...

 moguce je ako ti mjenjac nije prezategnut sada dok je na 32 zuba, treba imati mjesta za jos malo rastegnuti se

 

odi do lokalnog bajk shopa i pitaj, pokazi im trenutni setup i jel moze 36 zuba ili uslikaj zadnji mjenjac sada dok je na 32 zuba i postaj ovdje ja ti kazem jel moze 36

 

u najgorem slucaju trebat ces kupiti novi mjenjac i duzi lanac

 

 

ovo je primjer prezategnutog mjenjaca dok je na najvecem lancaniku i nema mjesta za veci:

 

 Ta slika znaci da je lanac kratak, a ne kolko zubi mašinica moze progutat.

Shimano ima sve napisano, a znaju bit i konzervatovni.

Ja sam na RD 7000(105) koji sluzbeno prima do 34 zuba stavil kazetu sa 40 zubi bez problema.

 

Imas na mašinici "B-screw" sa kojim spuštaš masinicu da moze primit vecu kazetu. Kolko se ona da spustit  tolko zubi mozes stavit.

 

 Znaci ovo štelaš sa B screw

 

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.9.2024 12:19 (Santana).
3 godine
online
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

do duzine lanca je ali i do masinice (mjenjaca), zato postoje short cage i long cage mjenjaci (attached pic)

 

long cage moze primiti veci raspon zuba, npr da na short cage stavis duzi lanac i lijepo podesis zategnutost dok je na visim kombinacijama brzina - kad spustis na najmanji lancanik lanac bi bio skroz mlitav

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice