Pozdrav!
Sad mi je takvo stanje da si moram zbavit automobil.
No rodjak mi govori da bi mi on dao auto koje je registrirano na njegovu firmu da ga koristim u privatne svrhe.
Samo me zanima da li je itko imao iskustva sa ovim?
Postoji li neka punomoc da ja mogu ic sa njim gdje me volja, tj preko granice igdje.
Naravno, ja bih sve placala, od goriva do pregleda normalno..
Pozdrav!
Sluzbeni automobil
- poruka: 7
- |
- čitano: 6.704
- |
- moderatori:
DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
- +/- sve poruke
- ravni prikaz
- starije poruke gore
Punomoc se moze sastaviti i ovjeriti kod javnog biljeznika. Mislim da kosta negdje izmedju 60 i 100 kuna, ali ovo ti zaista ne mogu garantirati (mozda je sada 200).
Ukoliko ti je "rodjak" vlasnik firme, onda bi bilo dobro i da provjerite da li automobil ima i "zelenu kartu" tj. listic osiguranja koji vrijedi i vani. To se obicno dobije uz papire police osiguranja, ali ako nema, onda se moze dobiti i naknadno. Nema procedure, samo se uzme papiric u osiguravateljskoj kuci i to je to - 2 minute.
Poznanik je vozio automobil oceve firme (isto prezime) i nije mu trebala punomoc, ali mislim da je dobro imati. Zelena karta je - obavezna.
ja mislim da mozes, bitno je samo da je auto osigurano, da mia zelenu kartu i nek ti daju punomoc od HAKa... nisam imo ovakvih iskustava jos, al eto valjda ce ti se javit netko kome je otac vlasnik firme :)
Ako je vozilo uzeo na leasing, dovoljno je otići u leasing kuću i prijaviti tebe kao korisnika vozila, bez obzira radio ti kod njega ili ne (otac mi je taksist i da bih mogao posuditi auto kada mi treba, morali smo ići u leasing kuću da dobijem tu "iskaznicu " (komad papira, plastificiran)). Ako je auto vlasništvo tvrkte baš, onda sastavite na papiru punomoć da slobodno koristiš vozilo, potvrdite kod javnog bilježnika i drži to u autu.
Bilo je nedavno govora o strožoj kontroli korištenja službenih automobila u privatne svrhe jer je to zapravo porezna prevara (naravno, samo ako tvoj rođak koristi povlastice koje ima zbog toga što je auto na firmu. Ne znam da li je to na kraju ugrađeno ili ne u novi porezni zakon.
mislim da nije nista novo u vezi zakona doslo sto se tice toga, znam da bi se novine raspisale i tome
na sva vrata...
no ponavljam, ako je firma ok, i normalno funkcionira ne vidim razoga zasto ne bi smjela vozit taj auto..