Yamaha HTR-6130

poruka: 67
|
čitano: 38.726
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
protjeran
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Pixel kaže...
 
Heh, a nasao si kome ces govoriti o samogradnji zvucnika Izlanuo se.
Nije da sam stancao kao na traci ali napravio sam nekoliko sto po gotovim projektima , sto vlastite projekte i to od jeftinijih modela do skupljih.
Ajde ti sad malo pogledaj koliko kostaju vrhunski driveri, pogotovo kvalitetan bas driver, cijena bez problema ide preko 2 - 3000 kn.
Za zadnju samogradnju koju sam radio , skretnice su me kostale oko 3000 Kn, a kad se pridodaju driveri sve skupa preko 10 k Kuna samo za materijal bez kutija, tako da ipak jako dobro znam koliko sto kosta.  Ne znam gdje si gledao cijene ali niti jedan driver mi nije bio ispod 1000 Kn , a one koje sam koristio cak niti ne smatram ultimativnom kvalitetom,  ono odlicni su ali ima i boljih , recimo neki od ovih koje si nabrojao (Peereles,  Scan  .. )
Da za 1500 kn se da slozit solidan zvucnik koji  radi bolje od gotovog za tu lovu, pogotovo sto ima hrpa gotovih projekata koji su vec iskusani i zna se da dobro rade.
I nije mi proracun troskova kriv jer sam radio ljudima zvucnike za tu cijenu (materijal naravno, ruke nisam naplacivo jer su mi frendovi i jer se volim time zabavljati)
A od alata ti najvise treba  obicna lemilica i par odvijaca, te eventualno jos pokoja sitnica, drveninu ti ionako ispile u svakoj trgobvini na mjeru.
U audio svijetu sam 10-tak godina i dogurao sam do impresivne opreme tako da sigurno ne pricam ja bez veze, prije bih rekoa da ti pricas rekla - kazala i ono sto vidis na forumima.
Naravno da dobar driver mora biti dobro odradjen i skretnicom i kutijom da bi radio vrhunski, to nitko ne osporava, ali i odokativno slozen (pod uvjetom da nisu namjerno skroz krivi proracuni) ce vec davati bolje rezultate od nekog Sony-a.  I kad radim svoju kutiju od nule, prvo sve slozim odokativno  uz osnovne proracune da cujem kako zvuci , a onda dalje razvijam u smjeru u kojem zelim ici.
I nisam niti rekao da je slaganje zvuc
nika kupis dijelove i potrpas ( zapravo je ako radis gotov projekt) , ali za zaista vrhunski zvucnik treba puno iskustva,  rada , slusanja mjerenja i sl.
I zato sljedece zvucnike koje budem uzimao ce biti kupovni jer jednostavno sam ne mogu sloziti takve zaista vrhunske uradke jer nemam toliko niti iskustva niti znanja niti opreme, ali cu to zato i morati platiti papreno, puno vise od ovik 5K eura to spominjes.
 kad vec o tome pricas bilo bi dobro da napises koje si to drivere od 3000Kn koristio, jer mi se sve to cine isprazne price, ako grisim jebiga ali nisi nista konretno napisa osin da te izaslo 10000Kn, pravi graditelji se obicno odma pohvale koji su driveri, kako je slozena skretnica tj kako je rezano sve, tip kutije i kako je dampirana.....
a da ti ne triba oprema, pa cime miris TOCNE patrametre zvucnika, nije valjda da kupis driver od 3000Kn pa se povodis po njegovim papirima, hahaha, i kutiju radis po tome, daj molin te neki mid-bas ili tweeter koji si koristio a da kosta 2-3000Kn, i koje si dilove u skretnicama koristio, itd, mozemo i novu temu otvorit
brandovi koje sam ja nabrojio u pravilu nemaju tako skupe jedinice, ali se u pravilu koriste u najskupljim i najboljim zvucnicima, tako da stvarno ne znam o cem pricas, postoje vrhunski driveri cijene $100-njak, od kojih se slazu vrhunske kutije, a ti drivere od 3KKn nazivas "samo odlicnim", mislin koji djava???
sta se drvenine tice, vrhunska kutija nije samo kutija i nemores rec da je dovojno da ti je ispilaju tamo, pa ne radis auto sub, ims tu detalja na koje triba pazit, npr ukurucivanja, polozaj svih jedinica u ravnini za sta je obavezan dremel, itd.....

 

 

I zato sljedece zvucnike koje budem uzimao ce biti kupovni jer jednostavno sam ne mogu sloziti takve zaista vrhunske uradke jer nemam toliko niti iskustva niti znanja niti opreme, ali cu to zato i morati platiti papreno, puno vise od ovik 5K eura to spominjes.

onda ti je djabe 10 god bavljenja samogradnjom kad ces na kraju kupit zvucnik, ja planiran projekt na koji cu utrosit dosta novaca, nije bitno koliko jer i ne iden uopce u tom smjeru, i siguran san ako sve dobro odradim da ce to nadsvirat vecinu prosjecnon coviku dostupnih zvucnika, jos da je vrimena vec bi bilo gotovo na pola, ali san lin,  pocele su vrucine i iman drugih obveza
ali to ce se razradjivat misecia prije nego stigne do pocetka sastavljanja svega, proracun kutije i skretnice mora bit savrseno uskladjen, a zato se tribaju uzet samo osnovni tvornicki podaci a ostali parametri ce se mirit vrhunskon opremon

 

nu, glamac, djava ga odnija
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2009 17:58 (ribar).
15 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130

Nisi me bas razumio do kraja, moji driveri ne kostaju 3000 Kn i nisam nazvao drivewr od 3K kuna obicnim , nego moji kostaju preko 1000 Kn. Detalje nisam pisao jer ovdje nidu bitni, a i inace ne volim iznositit detaljr po forumima jer zelim imati privatni identitet a s ovakvim stvarima se mozes odati Smijeh .   I kad spominjem cijene vrhunskih drivera, onda stvarno mislim na najjacu seriju, a ne na najjeftiniju od nekog proizvodjaca. Naravno da losiji modeli kostaju manje i nadje ih se za normalnu lovu od 50-100 Eura. 

 

Ne zanimaju me tocni parametri zvucnika , krenem od tvronickih, a dalje si ugadjam iskljucivo na uho kojem najvise vjerujem. 

Moje kutije su posebno slagane, ali kad sam spominjao projekt od 1500 Kn onda sigurno u njega necu raditi kutije koje kostaju 5000 Kn, nego cu dati da mi to ispile i sloziti na jednostavniji nacin.

 

A sto se tice kupovine zvucnika, samo se  tjesi da mozes sloziti nesto kao neka ugledna firma koja ima godine isklustva i u razvo je ulozila hrpu love.  One drivere koji oni koriste ti ne mozes niti kupiti jer su vec u startu tvornicki modificirani, a i kasnije ih sami jos temeljito izmjene.

Bas me zanim kako bi ti slozio nesto sto svira bolje od jeddnog Wilson  Audia ili recimo Focal-a (mislom na jace modele zvucnika) .

 

15 godina
offline
Yamaha HTR-6130

 

Evo recimo cijena za Scan Speak, pogledaj koliko kostaju bolji driveri:

 

 

SCAN SPEAK Chassis- und Zubehör Stand: 20.4.2009 € (EURO)

 

Illuminator Tweeter und Illuminator Ringradiatoren

D2004 / 602000 19mm Kalotte im Alugehäuse mit Volumen, Gitter, Neodym, fs 600 Hz 169,00

D3004 / 602000 26mm Kalotte im Alu-Kompaktgehäuse, Gitter, Neodym, fs 700Hz 179,00

D3004 / 602010 26mm Kalotte im Alugehäuse mit gr. Volumen, Gitter, Neodym, fs 425 Hz 182,00

D3004 / 6600-00 26mm Kalotte mit Air Circ Magnet (schwarz) fs 500 Hz 219,00

D3004 / 6620-00 26mm Kalotte mit Air Circ Magnet (schwarz), rubber painted faceplate, fs 500Hz 269,00

D3004 / 6620-01 26mm Kalotte mit Air Circ Magnet (silber), rubber painted faceplate, fs 500 Hz 269,00

R3004 / 6620-00 Ringradiator mit Air Circ Magnet (schwarz), rubber painted faceplate, fs 520 Hz 298,00

R3004 / 6620-01 Ringradiator mit Air Circ Magnet (silber), rubber painted faceplate, fs 520 Hz 298,00

R2004 / 602000 19mm Ringradiator im Alugehäuse mit Volumen, Gitter, Neodym, fs 600 Hz 220,00

R3004 / 602000 26mm Ringradiator im Alu-Kompakt-Gehäuse m. Gitter, Neodym, fs 625Hz n.n.

R3004 / 602010 26mm Ringradiator im Alugehäuse mit gr. Volumen, Gitter, Neodym, fs 420 Hz 182,00

Illuminator 12 MU - 15 WU - 18 WU

12MU4731T (4 Ohm) 259,00

15WU4741T (4 Ohm) 289,00

15WU8741T (8 Ohm) 289,00

18WU4741T (4 Ohm) 298,00

18WU8741T (8 Ohm) 298,00

Standard Tweeter 19 mm

D 2008 / 8511 ohne Ferrofluid 69,00

D 2008 / 8512 mit Ferrofluid 69,00

D 2010 / 8513 mit Ferrofluid 79,00

Standard Dome Tweeter 28 mm

D 2905 / 9300 119,00

D 2905 / 9500 129,00

D 2905 / 9700 159,00

D 2905 / 9900 219,00

D 2904/ 9800 (Metallkalotte Standard-Version) 189,00

D 2904/ 9800 (Metallkalotte 12x9 -Version) 195,00

D 2904/7100-02 (silber) - Neodym 269,00

D 2904/7100-03 (schwarz) - Neodym 269,00

D 2904/6000-00 (Car-HiFi mit Schutzgitter, Neodym) A= Auslaufmodell, nur noch solange Vorrat reicht 170,00

D 2904/ 6000-01 (High-End ohne Gitter, Neodym) A=Auslaufmodell, nur noch solange Vorrat reicht 170,00

D 2904/6100 (ohne Gehäuse, Neodym) A=Auslaufmodell, solange Vorrat reicht 140,00

Ringradiator Tweeter

Wir liefern grundsätzlich ScanSpeak R2904/7000 in der höchsten Selektionsstufe.

Für die XL-Bausätze werden sie zusätzlich pärchenweise auf +/- 0.5dB (2kHz-10kHz) nachselektiert.

Der Einzelpreis bezieht sich auf unselektierte Hochtöner

R 2904/7000-00 (Silber) Neodym, R 2904/7000-05 (schwarz) 350,00

R 2904/7000-00 (Silber) Neodym, R 2904/7000-05 (schwarz) pärchenweise +/-0.5dB selektiert 750,00

A.O.S. R 2904/7000-00-12x9 (silber), 7000-05-12x9 (schw) pärchenweise +/- 0.5dB selektiert 790,00

 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Pixel kaže...

Nisi me bas razumio do kraja, moji driveri ne kostaju 3000 Kn i nisam nazvao drivewr od 3K kuna obicnim , nego moji kostaju preko 1000 Kn. Detalje nisam pisao jer ovdje nidu bitni, a i inace ne volim iznositit detaljr po forumima jer zelim imati privatni identitet a s ovakvim stvarima se mozes odati Smijeh .   I kad spominjem cijene vrhunskih drivera, onda stvarno mislim na najjacu seriju, a ne na najjeftiniju od nekog proizvodjaca. Naravno da losiji modeli kostaju manje i nadje ih se za normalnu lovu od 50-100 Eura. 

 

Ne zanimaju me tocni parametri zvucnika , krenem od tvronickih, a dalje si ugadjam iskljucivo na uho kojem najvise vjerujem. 

Moje kutije su posebno slagane, ali kad sam spominjao projekt od 1500 Kn onda sigurno u njega necu raditi kutije koje kostaju 5000 Kn, nego cu dati da mi to ispile i sloziti na jednostavniji nacin.

 

A sto se tice kupovine zvucnika, samo se  tjesi da mozes sloziti nesto kao neka ugledna firma koja ima godine isklustva i u razvo je ulozila hrpu love.  One drivere koji oni koriste ti ne mozes niti kupiti jer su vec u startu tvornicki modificirani, a i kasnije ih sami jos temeljito izmjene.

Bas me zanim kako bi ti slozio nesto sto svira bolje od jeddnog Wilson  Audia ili recimo Focal-a (mislom na jace modele zvucnika) .

 

 
joj, nikad graditelja od tebe...kutija se nemoze radit "po uhu" jer jednom kad je ispilis to je gotova stvar, osim ako imas volje pilit i sklapat 20 kutija, zbog toga je potriban tocan proracun svih parametara, u koje triba bit ukljucena i skretnica koju si ranije proracunao, gradnja vrhunskog zvucnika nije samo proracun skretnice iz par osnovnih formula i proracun kutije iz tvornickit TS parametara, puno je vise to, prvo se zvucnik mece u improviz kutiju tocne litraze i onda se preciznon opremom mire tocni parametri, po tome se slaze skretnica i kutija, itd itd, skretnica se minja i po 10-ak puta,  ocito nisi tako radio i zato nisi zadovoljan onim sta si dobija, vrhunski driveri, ka sta san vec napisa, su osjetljivi i na najmanje detalje u kutiji i skretni, i najmanja greska moze zaebat cilu stvar, a uho ti tu realno malo moze pomoc, inace se pri mirenjima nebi koristili skupi mikrofoni i mirna oprema
drivere mozes kupit, npr Sonus Faber Amati koristi scanspeak drivere cija je cijena za par ukupno oko 10000Kn, par tih zvucnika kosta skoro 20000€, pa racunaj, ako imas znanje, zasto ga ne iskoristit, ako su driveri i modificirani nije bitno, to su minimalne custom modifikacije koje su potrbne zbog dizajna kutije ili sl, nista strasno, ali nije to ni bitno, zato toliko tupim o potribnim mirenjima, svaki driver je drukciji pa i isti modeli i zato su mirenja potribna, kloniranje nikad nije imalo smisla i to nije bit samogradnje, ali ako se sve odradi kako triba rezultat moze bit i bolji od pomenutih sonus fabera, bez problema, samo je potribno puno znanja, truda, i strpljenja
kad kupujes gotovi zvucnik placas i trgovce, prijevoznike, i poreze i davanja pri uvozu, i inzinjere i radnike proizvodjaca, naravno da je cijena tolika na kraju, a ako imas znanje zasto ga ne iskoristit
s druge strane ako neko nije dorastao takvim projektima bolje je dat 130000Kn za gotovi zvucnik nego bacit 20000 na drivere skretnice i ostalo, jer se takav zvucnik ne moze sklepat po uhu i "od oka"
fabere san nveo ko primjer, ja cu vjerojatno radit zvucnike bazirane na tim driverima jer san ih cuja i osta odusevljen, a trosak od  max 20000Kn je nista, rastavi jedan gotovi zvucnik od 20000Kn pas vidit koje je sranje unutra
eto smo se raspisali bojin se djabe ali nima veze
EDIT: ti scan speakovi nisu njihovi bolji driveri nego svi tj najbolji, i ugradjuju se u neke od najboljih zvucnika na trzistu, a cijene in znan na pamet
nu, glamac, djava ga odnija
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.5.2009 12:20 (ribar).
15 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130

A ja kao da pricam kineski ili ti ne citas sto sam napisao Mršti se

 

Niti znas sto sam radio niti, kako sam radio niti  kako zvuci a vec znas da nikad graditelja od mene, daj se malo skuliraj, udahni i polako procitaj sto pise, ima i drugih kojoi se bave hifom, nisi jedini.

Opet ponavljam ovdje nisam iznosio detalje jer nije mjesto za to, pa se ne hvataj za svaku rijec.  I opet da ponovim kad radis zvucnik od 2000 Kn onda ti stvarno ne treba toliko vrhunske opreme niti mjerenja jer u toj klasi slozim zmirecki zvucnik koji vec dobro svira i jos samo dodatno ugodim nakon slusnih testova

Usput na jednom projektu sam mijenjao skretnicu i vise od 10 puta dok nisam dobio tocno ono sto sam zelio.  I gdje pise da nisam zadovoljan onime sto sam dobio ? Svaki zvucnik ima plafon do kojeg moze ici, a onda kad se naviknes na taj zvuk tezis bojlemu, i ides prema boljemu dok to mozes financijski pratiti ili dok ne  zakljucis da je to to i da ti bolje ne treba.

 

I mozes ti mjeriti do sutra u labosu ako to ne poslusas u realnoj situaciji. Nakon svih mjerenja zadnji testovi su slusanje. Sto ti vrijede savrsena mjerenja ako ti zvucnik kod tebe ne radi dobro. Dobra strana DIY-a i je u tome sto si zvucnik prilagodis sebi i svojoj prostoriji. Briga me kako svire negdje drugdje, ako radim sebi bitno mi je kako svira kod mene i zato mi je slusanje najbitnije . (naravno kad su u pitanju kvalitetniji projekti da se rade i mjerenja i ugadanja temeljem mjerenja ali presudnu odluku mi ipak donosi slusni test)

 

I opet ti tvrdim da doma ne mozes sklopiti zvucnik kao sto su najbolji modeli na trzistu jer ne raspolazes tim iskustvom, znanjem i sredstivma. A i driveri su cesto toliko modificirani da enmaju veze s onim koji mozes kupiti zasebno.

Znam kako izgleda unutrasnjost zvucnika od 20k Kn i zato me ta kategorija niti ne zanima, hrpa love , a ne dobijes nista posebno.  Zato za tu lovu definitivno DIY jer se u toj klasi jos uvijek moze sloziti daleko bolji zvucnik nego ti kupovni. Kadse ide u klasu od 100 kKn ili vise , e tu ej vec malo drugacija prica. Ako si slusao jednu Wilson Audio Sophi-u ne znam bas koliko bi takav zvuk sam mogao postici jer to stvarno radi vrhunski.

 

 

16 godina
neaktivan
moderator
offline
Yamaha HTR-6130

Badava vam pepiranja. Uzmite da pravite repliku KEF 105/3 pa sve ce vam biti jasno.

 

Ima 3 sirokopojasne UniQ jedinice,kabinet jak i cvrst pa sad vi navalite. Model je dosta star. Tadasnji materijali su sada naveliko dostupni. Sta vas sprecava?

 

Cijelo vreme se prepirate oko toga dali Yamaha daje Hi-Fi zvuk ili ne. Kratak odgovor je da ne daje posto je integrirano pojacalo koje je namjenjeno (prvenstveno) za 5.1 zvuk. Mi muku mucimo da docaramo prostor (stereo) na dva zvucnika a vi tupite sta ce biti na Yamahi i samodelskim zvucnicima i sa zvukom koji od puta sa izvora pema zvucnicima pretrpeo jedan milijun izmjena u fazi i frekvfenciji. Dakle varamo mozak i osjetila sa pseudo prostorom koji treba da nam docara prostornost..koja je snimlejna (muzika) na dva kanala

 

Odmah da vam kazem,mozda ova Yamaha ne daje Hi-Fi ali daje uzitak. To je najbitno ...pogotovo kada gledamo TV. Na koncu 5.1 zvuk je i za to namjenjen

 

 

I jos nesto. Nisu samo bitna snaga vec i to da se vidi koliko je pojacalo u stanju isporuciti rezerve snage kada je to potrebno.Ovo ponajvise zavisi od napajanja i naravno sklopa koji "dila" struju..kondenzatori na primer. Ja sam imao prilike cuti lampase [pa i samodelske] od 2x50 W koji zvuce kao da imaju 500

 

 

Najzad i ptice na grani znaju da jedan isti sustav u razlicitim opkruzenjima zvuci razlicito. Soba i njezine dimenzije,elementi,materiaj ..refleksije,rezonanse

All your carefully picked arguments can easiliy be ignored! There are no real rules about posting. There are no real rules about moderating either - enjoy your ban
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.5.2009 2:51 (Lazarus Long).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Yamaha HTR-6130

Hajde dečki,imam tu spravicu,nisam neki znalac,bolje rečeno sam neznalac.

Dajem za zvučnike max.2000 kn (front-par),pa mi dajte savjet što je najbolje,s tim da ne zamarate sa svim karakteristikama jer ionako ih 3/4 ne razumijem.

Uređaj je u sobi cca.5,5mx4m.Zahvaljujem na svaki odgovor

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Procitaj moju temu koja se zove

Soba,stojni valovi i malo matematike



Nalazi se na ovom podforumu
A poet who reads his verse in public may have other nasty habits. Lazarus Long
14 godina
neaktivan
offline
RE: Yamaha HTR-6130

Nazalost,nista mi nisi pomogao.Jasno mi je da je tema izuzetno zahtjevna i da se sve mora uzeti u obzir (ili ne),

ali kako sam rekao nisam tu "doma" i tvoji a i ostali komentari su za znalce.

Prema tome,okvirno,ako mozes dati nekoliko primjera koje zvucnike kupiti.

 Jer, siguran sam, da tvoj (vas) savjet vise znaci nego savjet prodavaca u trgovini. 

16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Yamaha HTR-6130
Posto vidim da trazis "opipljive" odgovore onda moras bar kazati kakvu vrstu muzike slusas,koji format (mp3,audio cd..) sa PC-a ili sa sistema

Sve navedi pa da vidimo. I ono najbitnije navedi cijenu od i do u eurima (nisam iz Hrvatske) . Smijesno je ali moras upotrebiti rijec MORA biti do xxx eura. Ovo je psiholoski limit kojeg se moras drzati i sve nakon ovog limita je jednostavno bacanje novca.

Stvarno je,veruj mi,nezahvalno davati savjete koje ces zvucnike kupiti. Ja bih da cujem koju vrstu muzike slusas pa na osnovu toga "zajedno" kupimo zvucke i bas da se lepo odvalimo,slusamo i uzivamo. To ti ne smije postati

a)Opsesija
b) Frustracija

Osim ako ne ganjas visoku kakvocu zvuka (sto i ne trazis koliko vidim) ne bacaj novce na "poznate" zvucnike. Naravno da ne smijes slusati prodavca vec prodavac mora slusati tebe ma koliko on bio iskren (sto je neka vrsta oksimorona)
A poet who reads his verse in public may have other nasty habits. Lazarus Long
14 godina
neaktivan
offline
RE: Yamaha HTR-6130

Buduci da sam covjek starog kova (godiste 1951) vjerojatno ti je jasno koju vrst muzike slusam.

Dakle ukratko bendovi iz doba 60-tih - 80-tih.Format,pomalo sve.

Nekad davno bio sam u tome dosta,no tehnologija je otisla,a da bi bio i dalje u tome moras jednostavno to pratiti

,ebiga,zenis se ,djeca druge obaveze ,sta ces.

Cijena do max.300 eura.

Preporuka prodavaca Yamahe je par zvucnika NS 50 (oko 200 eura) ili NSF 125F,ista cijena.

Ako i prijedjes preko 300 eura neka bude bar poblize sta dobivam sa tim zvucnicima u odnosu na jeftinije.

ajde ,dobar si igrac,nisam ocekivao toliko truda,

zahvaljujem jos jednom.

16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Yamaha HTR-6130
neznanac kaže...

Buduci da sam covjek starog kova (godiste 1951) vjerojatno ti je jasno koju vrst muzike slusam.

Dakle ukratko bendovi iz doba 60-tih - 80-tih.Format,pomalo sve.

Nekad davno bio sam u tome dosta,no tehnologija je otisla,a da bi bio i dalje u tome moras jednostavno to pratiti

,ebiga,zenis se ,djeca druge obaveze ,sta ces.

Cijena do max.300 eura.

Preporuka prodavaca Yamahe je par zvucnika NS 50 (oko 200 eura) ili NSF 125F,ista cijena.

Ako i prijedjes preko 300 eura neka bude bar poblize sta dobivam sa tim zvucnicima u odnosu na jeftinije.

ajde ,dobar si igrac,nisam ocekivao toliko truda,

zahvaljujem jos jednom.

  Sada vec cujem jauke zgrozenih "audiofila" u kojima spadam i ja :) ali gospodine neznance bez mnogo dvojbe uzmite NS 50 zvucnike.
Zasto pitate se? Zato sto glazba koju slusate je amplificirana kao prvo a kao drugo snimke nastale 60-tih su slabe kvalitete ma koliko one bile remasterirane osim ako nisu jos jednom prepjevane (svoje pijesme[neke] je prepevao i Balasevic zato neka vas ne cudi ovo,rekao je da su mu stare snimke zvucale ko' u starim partizanskim filmovima)

 

Znate vec da apmlificirana glazba je sve ono sto nije klasika pa zato lomljenje koplja oko toga dali bas gitara Paula Mcartnija zvuci bolje na ovim ili onim zvucnicima ne drzi mesto. Isto tako muzika iz 80-tih pretezno vuce na cistu elektroniku pa zato ne bacajte novce...zbog mira u kuci :) Moga ja vama slobodno preporuciti kakve "monstrume" iz KEF-a koji imaju cijenu koliko i Golf 4 na staro ali...:)

 

I na kraju ti Yamahini zvucnici koje vam preporucam su ipak (bez nerviranja molm) upareni sa Yamaha serijom pojacala. Ma koliko imalo ovde polemike oko toga. Skup je ovo sport da vam dam savjete da uzmete te i te zvucnike pa da se setate okolo gradom u potrazi za idealnim pojacalom.

 

Znam vrlo lijepo sta pricam posto sam i ja sve ovo prosao i nisam niti ja bas mladan momak roden sam 1972...ne recite nikome :) pa i ja sam sve to prosao..zenu,dijecu,mala soba,velika soba i tako to

Pozdrav i sretno

 

P.S

Ako vam nije mrsko procitajte moju temu koja se zove uvod u Amplifikaciju zvuka (mislim) da ima puno toga dobrih stvari

A poet who reads his verse in public may have other nasty habits. Lazarus Long
14 godina
neaktivan
offline
RE: Yamaha HTR-6130

Budući da si bio vrlo decidiran , dvojbe više neme ,odoh to kupiti,a sto se tice "audofila" ne sekiraj se.

U svakom slucaju puno ti hvala,pa ako se nadjem u slicnoj situaciji nadam se da mogu ocekivati pomoc .

Kada ih kupim i poslusam mogu ti se javiti i iznesti svoje utiske.

Toliko,jos jednom puno hvala.

16 godina
neaktivan
moderator
offline
Yamaha HTR-6130

Nema problema. Zelim vam ugodno slusanje muziku

 

Nije na odmet da investiras u neke lepse interkonekcijske i zvucnicke kablove. To je lepa investicija i cujno ulepsava zvucnu sliku. Neka vas ne zavaravaju oni debeli prozirni kablovi koji "vriste" sa mnostvom bakarnih licni. Trazite savjet od prodavaca kakve specijalizirane radnje za prodaju Hi-Fi opremu

Kao i svaki put,istina je negde izmedu sto se tice cijene. I ovde vazi pravilo za bacanje novca. Trazite Monster Cable seriju (mislim da ce biti sasvim dovoljno) posto je vas sistem entry (cak i low) level

 

 

P.S

 

Decidno nastupam i dajem   savjete ljudima koji uistinu zele slusati muziku i uzivaju u njoj a ne kupuju sisteme da bi se hvalisali okolo...sto na koncu svaki ozbiljni audiofil bar jednom u zivotu upadne u tu zamku pa se pocne vrtiti u krug

A poet who reads his verse in public may have other nasty habits. Lazarus Long
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.9.2009 11:37 (Lazarus Long).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Yamaha HTR-6130

i meni istice ugovor s ht-om:)

smjesi mi se yamaha:)

opet ista dilema - spominjani su zvucnici magnat monitor 990

samo provjera, da li je to dobra kombinacija za ovaj uređaj?

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Yamaha HTR-6130

ljudi ako netko želi da se zamjeni za uređaj neka me zvrcne na +385992371411

Naime dobio sam poštom srebreni prije dva dana a trebam crni

 

pozdrav

14 godina
neaktivan
offline
Yamaha HTR-6130

dali mi netko može objasniti kako da prikopčam Subfoower na ovu Yamahu,i dali još netko ima slični problem

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Yamaha HTR-6130
rock&šime kaže...

dali mi netko može objasniti kako da prikopčam Subfoower na ovu Yamahu,i dali još netko ima slični problem

 

Nisam imao uređaj u u rukama ali mislim da imaš posaeban izlaz za subwoofer. Kada ga uključiš moraš ga uključit i u opcijama.

15 godina
online
RE: Yamaha HTR-6130
rock&šime kaže...

dali mi netko može objasniti kako da prikopčam Subfoower na ovu Yamahu,i dali još netko ima slični problem

 

E sad zavisi kakav imas subwoofer jel aktivni il pasivni?za aktivni imas izlaz subwoofer i da trebas ukljuciti u opcijama subwoofer a pasivni neznam gdje ga prikljuciti kolko bi bilo pametno ga prikljuciti na center il negdje slicno?

16 godina
offline
Yamaha HTR-6130

PAsivni se ne priključuje na reciver (nema dovoljno snage, nema skretnice) nego ga prvo treba na posebno pojačalo spojiti pa onda sa recivera na pojačalo.

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Yamaha HTR-6130

subfoower je od kućnog kina(vjerovatno pasivni),probao sam ga spojiti na centralni izlaz i opet nikakvog efekta,nema odgovarajučeg bassa?

 

16 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130
rock&šime kaže...

subfoower je od kućnog kina(vjerovatno pasivni),probao sam ga spojiti na centralni izlaz i opet nikakvog efekta,nema odgovarajučeg bassa?

 

Je li pasivni ili aktivni se vidi odizad, ako ima ulazne cincheve, hladnjak i utičnicu za struju znači da je aktivni jer ima pojačalo u sebi.

Sub se ne spaja kao centralni nikad osim ako ne želiš zlo njemu, reciveru ili svojim ušima.

 

 

Pretpostavimo da je pasivan, trebao bi davati zvuk kad ga spojiš na pojačalo od recivera (iako bi taj zvuk bio bez veze), ako ne daje zvuk znaći ili da ti negdje u postavkama nije uključen centralni kanal ili da ti je sub pre niskog otpora pa automatski reciver gasi kanal (neznam ima li toga ovaj model uopće) ili da sub ne radi ili da ne radi izlaz od recivera Smijeh

 

Najvjerojatnije ovo prvo Osmijeh

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
15 godina
neaktivan
offline
Yamaha HTR-6130

Vidim da ovdje ima ljudi koji se razumioju u zvućnike i pojaćala. Zanimaju me ohmi. Naprimjer da spojim zvučnik od 8ohma na pojačalo od 6 ohmia ili obrnuto. I zanima me šta znaći kad piše 88db. Ako mi netko zna ukratko objasniti.

http://hip-hopunity.com -posjetite moju stranicu o rapu. Some peoples tells me that i need help some people can fuck up and go to hell.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Yamaha HTR-6130

Omi su mjera za električni otpor tj. mjera za otpor koji vodič (komad metala, žica) priža prolasku el. struje kroz njega.

Još iz osnovne škole treba znati formulu za Ohmov zakon koja glasi R=U/I di je R=otpor, U=napon i I=jakost struje.

 

Kroz ovi formulu možeš vidjeti da što je manji otpor to više ampera može teći kroz vodič pri nekom određenom naponu, a kako je formula za snagu P=UI znaći da se smanjenjem otpora povećava snaga tj. više energije se može prebaciti u nekom vremenskom intervalu.

Logično je zaključiti da kad zvučnik ima manji otpor vuće iz pojačala više struje tj. više ampera što ima za posljedicu povećano zagrijavanje pojačala te moe doći do preopterečenja komponenti unutar pojačala i kvara.

 

Kad na nekom pojačalu piše da je stabilno na npr. 6 oma onda to znaći da može bez problema (teoretski) raditi sa zvučnikom čija je impedancija 6 oma ili veća, ali ne i manja jer u slučaju da je manja pojačalo će se više grijati i pri većim postavkama volumena može se pregrijati i pokvariti. Ima tu još nekih faktora ali sada nisu toliko bitni. Ako je pojačalo kvalitetnije vjerojatno može raditi na 4 oma ali treba biti oprezan.

 

E da, razlikuj omski otpor i impedanciju. Kad mjeriš sa ommetrom koliki je otpor nekog zvučnika od npr. 4 oma, dobit će malo manju vrijednost, ovisno o zvučniku, npr. 3.5 oma. To je zato jer ommetar može mjeriti samo omski otpor (to je otpor koji svaki vodič pruža struji), ali kod zvučnika mi imamo zavojnicu, a ne ravan vodič. Kada kroz zavojnicu prolazi izmjenična struja (to je ona koja izlazi iz pojačala u zvučnike) onda se stvara i induktivni otpor (analogno tome kondenzatori stvaraju kapacitivni otpor, ta dva otpora i njihova svojstva se koriste npr. kod izrade pasiuvnih skretnica za zvučnike jer ovise o frekvenciji). Zbroj svih otpora zove se impedancija. Formula je malo kompleksnija kad imamo i induktivni i kapacitivni otpor ali kad imamo samo induktivni zbrajaju se induktivni i omski otpor i zato dobijemo 4 oma kao konačni otpor makar ga ne možemo izmjeriti standardnim ommetrom jer s ejavlja samo kod izmjenične struje.

 

Evo još nešto, kad imaš pojačalo koje daje recimo 100W na 4 oma, i recimo da je stabilno na 2 oma, ono na 2 oma (u savršenom slućaju) može dati 200W snage dok na 8 oma daje 50W snage. Mislim da se kuži šta sam htio reči ovime. Znaći ako spajaš zvučnike manjeg otpora dobit ćeš više snage ali pojačalo se više muči i može s epregrijati ako nije namjenjeno da radi na niskom otporu, a ako spajaš zvučnik većeg otpora onda se pojačalo manje grije i muči ali daje i manje snage.

 

 

To 88db ti je najvjerojatnije osjetljivost tj. koliko je glasan zvučnik pri najčešće 1W ulazne snage na udaljenosti od 1 m. To je najčešće na nekoj x frekvenciji na kojoj je zvučnik najglasniji pa treba i to uzeti sa rezervom i gledati graf odaziva zvučnik te iz njega vidjeti kakva je prosjećna osjetljivost u nekom području.

 

Postoje dvije raširenije metode mjerenja, a to su 1W/1m i 2.83V/1m, ovo drugo kao što vidiš ovisi o otporu zvučnika, npr. ako je otpor 4oma, I=U/R, I=2.83/4 = 0,7075A i iz toga slijedi P=UI = 2.83* 0,7075 = 2W tj. u ovom slućaju to je za 3db veća vrijednost nego što bi bila da je mjereno na 1W/1m (pod uvjetom da sma dobro izračunao xD) jer za +3db treba duplo više snage dok za +10db (uhu duplo glasniji zvuk) treba 10 puta više snage. Naravno, sve ovo u savršenom slućaju, ali ako pogledaš T/S (Thiele/Small) parametre zvučnika vidjet ćeš da tu ima jako jako puno faktora.

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.1.2010 0:53 (Vido).
16 godina
neaktivan
offline
Yamaha HTR-6130

Pozdrav svima!

Imao bih jedno pitanje u svezi YAMAHA HTR-6130. Spojio sam ju na satelitski

receiver OPTIBOX TSCX PVR Ready optičkim kabelom S/PDIF, međutim glasnoća zvuka

je jako slaba, naspram tunera. Priključio sam samo audio izlaz ali ne i video izlaz sa

satelitskog receivera koji bi trebao biti chinch.

Yamaha ima više načina na koji možeš spojiti satelitski receiver pa me zanima da li

je stvar u kablovima, podešavanju scene ili nešto treće?

 

Zvučnici koje imam su jako stari  RIZ ZK 132 2x30 W, 4 Ohm, međutim tuner radi sasvim OK,

čistog je zvuka i lijepo se čuje. Razlika zvuka je negdje 30% manja od satelitskog receivera

naspram tunera tako da kada prebacim na DTV/CBL na Yamahi moram jako pojačati pojačalo.

 

Nisam siguran da li se radi i o zvučnicima možda?

Mada je kolega na satelitskom forumu imao sličan slučaj. Možda se radi o satelitskom receiveru
kojemu je audio izlaz slab ili mu ne odgovara optički kabel S/PDIF. Možda bih trebao probati sa
chinchevima?

Upravo sam u nabavci novih zvučnika HECO Victa 700, 4-8 Ohm, 3-sistemski bassrefleks

zvučnici 160/280 Watta pa ću isprobati da li se i kod njih javlja razlika u zvuku.

 

Zamolio bih nekoga tko osobno ima Yamahu HTR-6130 i koji je navedeno isprobao.

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2010 18:57 (Dr.House).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Yamaha HTR-6130

To je do jednog od recivera, enma veze sa zvučnicima. Vjerojatno nisu opcije dobro podešene. Ja mislim da je do satelitskog, pogledaj opcije pod audio, volume i to.

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Yamaha HTR-6130

S obzirom da malo bolji logitech košta više od 600 kn definitivnose isplate.

Treba imati na umu da:

- HDMI nema audio pass true (što znaći da ako spajate reciver preko HDMI kabla audio NE PROLAZI (ja sam krepo od smjeha ,koja je svrha na audio reciveru HDMI ako ne proušta audio???))

- za Subwoofer je potrebno dodatno pojačalo ili aktivni Subwoofer (subwoofer sa integriranim pojačalom)

 

koristim ovaj reciver 4 mjeseca i zadovoljan sam. Nije HiFI (uostalom kažu daj je pravi HIFI samo stereo), ali vrijedi svake kune.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Yamaha HTR-6130

bok. kupio sam danas to pojačalo. kako mi je komp spojen na tv, odnosno tv koristim kao monitor spojio sam hdmi sa kompa na receiver (na dvd input) i drugi kabel iz outputa u tv. slika se normalno odmah pojavila, ali zvuka nema.

instaliro sam neke realtek drivere ali ništa nije pomoglo.

 

kaj da radim?

TOSHIBA Satellite A300D-17F
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Yamaha HTR-6130
Supertramp kaže...

 

kaj da radim?

  Desni klik na ono Realtek HDMI Output i odaberi Enable

Kako prebaciti BUG DVD u DivX da mi stane na obicni CD. (probao sam sa Dr DivX ali nejde)
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2012 11:34 (Lazarus Long).
15 godina
offline
Re: Yamaha HTR-6130
Lazarus Long kaže...
Supertramp kaže...

 

kaj da radim?

  Desni klik na ono Realtek HDMI Output i odaberi Enable

 

Enable mi je i opet ne radi.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice