MSSQL Server 2008R2 licenciranje

poruka: 19
|
čitano: 4.978
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
MSSQL Server 2008R2 licenciranje

Pozdrav ekipi,

 

jel zna netko točno način licenciranja SQL servera?

znam da licenciranje ide po CAL-ovima ili po procesoru, ali me zanima specifična situacija.

Znači radi se o web aplikaciji (vrti se na IIS-u) koja se kaći na SQL bazu, e sad aplikacija pristupa SQL-u samo sa jednim loginom (bilo da je to SQL autentifikacija ili integratet security autentifikacija)

aplikacija naravno ima više korisnika (svaki ima svoj username i pass za pristup aplikaciji - koristi se forms autentifikacija) ali oni svi SQL-u pristipaju sa istm loginom (SQL autentifikacija ili integratet security autentifikacija)?

moje pitanje je da li je dovoljan jedan CAL za SQL server da bi sve radilo npr sa 10 usera.

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje

Placa se po SQL userima, dakle, placas jedan CAL.

14 godina
neaktivan
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje
fiber kaže...

Pozdrav ekipi,

 

jel zna netko točno način licenciranja SQL servera?

znam da licenciranje ide po CAL-ovima ili po procesoru, ali me zanima specifična situacija.

Znači radi se o web aplikaciji (vrti se na IIS-u) koja se kaći na SQL bazu, e sad aplikacija pristupa SQL-u samo sa jednim loginom (bilo da je to SQL autentifikacija ili integratet security autentifikacija)

aplikacija naravno ima više korisnika (svaki ima svoj username i pass za pristup aplikaciji - koristi se forms autentifikacija) ali oni svi SQL-u pristipaju sa istm loginom (SQL autentifikacija ili integratet security autentifikacija)?

moje pitanje je da li je dovoljan jedan CAL za SQL server da bi sve radilo npr sa 10 usera.

 

Hvala

 

Misliš da si se prvi sjetio ove mogućnosti? Heh, nažalost ne bude išlo... {#}

 

Evo što Microsoft kaže o ovakvim situacijama: "A CAL is required for each distinct device or user to the multiplexing or pooling software or hardware front end. This remains true no matter how many tiers of hardware or software exist between the server running SQL Server and the client devices that ultimately use its data, services, or functionality. An exception to this includes the manual transfer of data from employee to employee. For example, if an employee sends a Microsoft Excel version of a report to another employee, the receiving employee does not require a CAL. An additional exception is communication exclusively between the servers running SQL Server.".

 

Drugim riječima: i dalje će ti trebati CAL za svakog usera / uređaj koji će posredno (kroz aplikaciju) pristupati SQL serveru ako ćeš ići na taj model.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
13 godina
neaktivan
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje

Hm..ja sam dobio drugu informaciju...idem bas cimati spla partnera za to :)

12 godina
protjeran
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje
Alesandro kaže...

Placa se po SQL userima, dakle, placas jedan CAL.

 

Zakaj ne bi išao na device CAL?

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
14 godina
neaktivan
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje
Alesandro kaže...

Hm..ja sam dobio drugu informaciju...idem bas cimati spla partnera za to :)

 

Ovo uopće nisu jednostavna pitanja i MS-ov se pristup problematici licenciranja korigira iz godine u godinu. Najgore je s CAL-ovima zapravo, dok su ostali modeli licenciranja kod ovakvih stvari ipak dosta jednostavniji.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.4.2012 8:37 (vlad0).
14 godina
neaktivan
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje
Langsdorff kaže...
Alesandro kaže...

Placa se po SQL userima, dakle, placas jedan CAL.

 

Zakaj ne bi išao na device CAL?

 

Može, ali opet ne bi mogao biti jedan device CAL (npr. između 2 servera, ako si to mislio?), nego bi to bilo npr. 10 device CAL-ova koji bi se primjenjivali na klijentske mašine s kojih se pristupa aplikaciji koja pristupa SQL-u.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
protjeran
offline
MSSQL Server 2008R2 licenciranje

Meni se to čini skroz nelogično i puno previše CAL-ova zahtijeva.

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje
Langsdorff kaže...

Meni se to čini skroz nelogično i puno previše CAL-ova zahtijeva.

 

To je sad prvenstveno procjena koliko usera će ti koristiti tvoj sustav. Kupnja pojedinačnih CAL-ova nije jedina moguća solucija. Npr. ako imaš neku aplikaciju koja je na Intenetu i pristupa joj tisuće i tisuće ljudi, normalno da nećeš ići na licenčni model s pojedinačnim CAL-ovima jer bi to bilo besmisleno.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
protjeran
offline
MSSQL Server 2008R2 licenciranje

To mi je skroz jasno da ću radit per-processor licenciranje, ali nisam znao da traže CAL-ove i za škvadru koja ne pristupa tom SQL serveru direktno.

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje

hm, ipak je  dosta komplicirano.

No pitanje je da li će stvar raditi ako imam samo jedan CAL  za SQL server i deset usera koji pristupaju aplikaciji ,

naravno ako je za licenciranje stvarno potrebno kupiti CAL za svakog usera onda je ovo nelegalno.

Samo me zanima da li je netko probao i da li stvar radi.  

14 godina
neaktivan
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje
fiber kaže...

hm, ipak je  dosta komplicirano.

No pitanje je da li će stvar raditi ako imam samo jedan CAL  za SQL server i deset usera koji pristupaju aplikaciji ,

naravno ako je za licenciranje stvarno potrebno kupiti CAL za svakog usera onda je ovo nelegalno.

Samo me zanima da li je netko probao i da li stvar radi.  

 

Što se tehničke strane priče tiče - sve će ti raditi.

 

Što se legalnosti tiče - ne, ovakav način korištenja nažalost nije legalan.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje

OK

 

Hvala na odgovorima.

14 godina
neaktivan
offline
MSSQL Server 2008R2 licenciranje

malo upadam u temu al koji su konkretni zahtjevi prema sql-u da mora bit u full verziji tj da express verzija nije dovoljna(s obzirom da je riječ o samo 10 korisnika)?

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje

mozda mu limit rama koji express moze alocirati problem? Ako vec ima stroj sa puno rama, why not use it :D

14 godina
neaktivan
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje
cekpi kaže...

malo upadam u temu al koji su konkretni zahtjevi prema sql-u da mora bit u full verziji tj da express verzija nije dovoljna(s obzirom da je riječ o samo 10 korisnika)?

 

Mislim da je "10 korisnika" bilo čisto onako figurativno...?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.4.2012 1:21 (vlad0).
15 godina
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje
vlad0 kaže...
cekpi kaže...

malo upadam u temu al koji su konkretni zahtjevi prema sql-u da mora bit u full verziji tj da express verzija nije dovoljna(s obzirom da je riječ o samo 10 korisnika)?

 

Mislim da je "10 korisnika" bilo čisto onako figurativno...?

Pa da je i 50. Nes ti...

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
14 godina
neaktivan
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje
tnakir kaže...
vlad0 kaže...
cekpi kaže...

malo upadam u temu al koji su konkretni zahtjevi prema sql-u da mora bit u full verziji tj da express verzija nije dovoljna(s obzirom da je riječ o samo 10 korisnika)?

 

Mislim da je "10 korisnika" bilo čisto onako figurativno...?

Pa da je i 50. Nes ti...

 

Offtopic: Zar si i ti tu ružnu sliku kao avatar stavio? {#}

 

Ontopic: Ma sve pet, samo imam feeling za osjećaj da tu ipak pričamo o znatno većim brojkama... If you know what I mean. {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
offline
Re: MSSQL Server 2008R2 licenciranje
vlad0 kaže...

Offtopic: Zar si i ti tu ružnu sliku kao avatar stavio? {#}

Svi smo mi mentalist {#}

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice