Inspektorat i OEM verzije wina

poruka: 11
|
čitano: 6.452
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Inspektorat i OEM verzije wina

mamo par računala koja su već prije korištena, sad bi ih stavili u poslovni prostor...da li možemo uzet ove DSP iliti OEM verzije koje se prodaju u dućanima i instalirat gore? I kako inspektorat gleda na hardware, da li se mora imat račun i za hardware računala, pitam jer su tu računala slagana iz hrpe dijelova koja su kupovana u par navrata, znači ne sve od jednom...jer koliko vidim svugdje se u tim nadzorima spominje samo software..provjerom na internetu se i isto spominje cijelo vrijeme samo software...malo mi je hitno ovo znat, pa bi cijenio brzi odgovor..hvala

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.1.2013 23:58 (skymanr).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Inspektorat i OEM verzije wina

-sve što je u vlasništvu firme mora imati neki papir-račun. Izuzetak je np obrt, možeš sam sebi pokloniti kao početni kapital polovno računalo bez računa, ali obrtnici (mali) nisu u sustavu PDVa. Oni joji jesu, firme, sve što su knjižili kao predporez, moraju imati na stanju, u prostorijama firme, suprotno, ono što nije zavedeno kao vlasništvo, može biti smatrano kao roba na crno (npr računalo u trgovini-servisu)...

-naravno, ostalima ne traže takav dokaz, isključivo provjeravaju soft-licence. Nije dovoljna naljepnica nego treba račun.

... hard se provjerava samo kao naveden trošak, stanje u poslovnim knjigama.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Inspektorat i OEM verzije wina

Ma mislim imamo račune za sve te komponente unutra, samo eto što ima više računa...ali npr na računu nema kućište, koje nismo mijenjali nego samo interne komponente itd...pa pitam zbog takvih mogućih komplikacija da li gnjave oko toga, po ovome što vidim na internetu najviše gledaju te softverske licence, nitko ne spominje hardware...jedino koliko sam skužio ako se radi o oem verziji wina onda naravno mora biti uzeto s novim računalom, znači ne može se instalirat na neko starije računalo...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Inspektorat i OEM verzije wina
skymanr kaže...

Ma mislim imamo račune za sve te komponente unutra, samo eto što ima više računa...ali npr na računu nema kućište, koje nismo mijenjali nego samo interne komponente itd...pa pitam zbog takvih mogućih komplikacija da li gnjave oko toga, po ovome što vidim na internetu najviše gledaju te softverske licence, nitko ne spominje hardware...jedino koliko sam skužio ako se radi o oem verziji wina onda naravno mora biti uzeto s novim računalom, znači ne može se instalirat na neko starije računalo...

 -formalno, OEM je uz kupljeno računalo, stvarnost, nije.. može ovako. Što se tiče MSa OE je genuine, inspektor ionako nema formalne nadležnosti. To nema veze s nepravilnostima, jednako kao da ne izdaš račun na 5kn ili 500kn, kazna je kazna..

-Samo OEM ima naljepnicu, normalna verzija je isključivo račun dokaz vlasništva. Sve moraš imati na računima.

-hardware, kao i bicikl, nitko te ne traži račun, osim u slučaju kad te traže (npr da je bicikl ukraden..) ili kad ga knjižiš kao trošak.. (PDV).

Sa strane valjanosti licence.. SM te može tužiti i doviti spor, jednako tako, unazad godinu dana, (jer nikad nije tužio po toj osnovi, nasuprot, gubio je sporove).. je i običan kupac postao system builder.

-pročitaj sva slova na kutiji, reci da si ti sistem bilder i sve je pravno OK. Inspektor pak s tim nema ništa.. (to je samo MS pravno želio ograničiti, ali.. pravo je čudna biljka, nije 2+2 uvijek 4).

 

Najvažnije, sve na PCu, mora biti legalno, tj pokriveno licencom koja dozvoljava upravo poslovnu upotrebu. Npr možeš koristiti besplatan 7z (umjesto WinZipa ili WinRara). Drugi soft npr antivirus može biti besplatan za Home usere, ali nije komercijalno. Office imaš Home and student, nije polsovni.. tad je to kršenje licence, mora te tužiti vlasnik, inspektor nema nikakve ovlasti oism prijaviti nadležnima (jer on nije) tj BSA ili MS-ADesk-Adobe.. zatečeno stane, tad te oni mogu tužiti. Nikako pristati na zapisnik gdje se navodi 'piraterija' (bilo koji oblik riječi) jer si tad kriv po kaznenom (ne prekršajnom) zakonu, tj tad inspektor ima pravo po sili zakona, kazniti... (tad to nema veze s BSA-vlasnikom, osim ako njima ne javi pa te tuže..) skupo.

Ništa piratskog ili krekanog na PC, ne torrentirati i miran si.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Inspektorat i OEM verzije wina

Ne može legalno OEM ako si sam sastavio konfiguraciju. Moraš imati (Gold ili Platinum...nisam siguran) system builder certifikat od Microsoft-a.

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.1.2013 15:33 (phoenix2003).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Inspektorat i OEM verzije wina

Što se tiče licenci, za Windows 7 moraš uzeti retail verziju. OEM verziju mogu instalirati samo System Builderi koji sastavljaju računala i prodaju ih krajnjem kupcu. Prije Windowsa 7, OEM licenca je pokrivala i kućnog korisnika koji sam sastavlja računalo (ne i poslovnog korisnika, da budem jasan), dok je nakon izdavanja Win7 gotovo svaki trag koji to dozvoljava uklonjen iz licenci i s Microsoftovog web sitea.

 

Kod Win8, situacija je mrvicu povoljnija. Koristi se System Builder verzija (nema retail verzije), ali postoji ograničenje kod poslovnih korisnika. Naime, MS omogućava instalaciju Win8 i Win8Pro SB verzije pod Personal Use licencom, ali poslovni korisnici mogu koristiti samo pet Personal Use licenci (tog ograničenja nema kod kućnih korisnika - oni mogu imati i 20 PU licenci). Ako imaš šest ili više računala u poslovnom okruženju, za prvih pet možeš koristiti PU licencu, dok za ostale moraš ugovoriti Volume Licensing ili ostala računala moraju biti pokrivena OEM System Builder licencom, tj. kupljena od certificiranog proizvođača / sastavljača računala.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.1.2013 16:20 (hrx).
14 godina
offline
Inspektorat i OEM verzije wina

Također imamo obrt, i trebaju mi licencirani winsi. Nabavio bih 8pro, može link gdje kupiti u Osijeku potrebnu verziju.

 

Hvala

...Vrhunac moje popularnosti je bio kada me 50 cent spomenuo u pjesmi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Inspektorat i OEM verzije wina

Npr. u Linksu:

  • Links d.o.o., Reisnerova 74, 31000 Osijek
  • Ponedjeljak - Petak: 08:00 - 20:00  Subota: 08:00 - 15:00

 

Win8 je 999 kn, Win8Pro je 1369 kn. U webshopovima možeš nabaviti iste cca 60 kn jeftinije (oko 100 kn manja cijena + vjerojatno 37 kn dostava). Upgrade verzija na Win8Pro je 479 kn, ali moraš imati licencirane Win XP, Vista ili 7.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.1.2013 16:33 (hrx).
12 godina
neaktivan
offline
Inspektorat i OEM verzije wina

Vidim da je tema od prije 2 mjeseca, i znam da je tu rijec o OEM licencama, ali mozda netko zna odgovor. 

 

U objektu (restaurant) imam fiskalnu blagajnu sa novoinstaliranim Win 7 Pro, RETAIL licenca. 

 

U pakiranju sa Windows-ima je na kutiji stigla "naljepnica" (koja se razdvoji prilikom prvog otvaranja kutije). Ta naljepnica nije "odvojiva" od pakiranja. 

Mene zanima da li je potrebno da na računalu u objektu moram imati zaljepljenu tu naljepnicu ili to vrijedi samo za OEM instalacije? 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Inspektorat i OEM verzije wina
0v3rl0rd kaže...

..samo za OEM instalacije? 

 -samo za OEM, jer je licenca vezana uz hardware, Retail nije. (ali sumnjam da imaš Retail... skoro nitko od trgovaca ga ne drži, osim formalno u cjeniku).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Inspektorat i OEM verzije wina
za inspekciju u lokalu moraš imati račun da si legalno kupio windowse, oni ne provjeravaju serijske brojeve ni naljepnice.. dakle račun iz trgovine ili slično. dokaz da si kupio os.
nedavno sam pričao sa jednim inspektorom o tome..
Moj PC  
2 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice