Zakoni o vožnji (mladi vozači) izdvojena tema

poruka: 481
|
čitano: 221.582
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
rooswelt1991 kaže...
Scorp21 kaže...

Načelno se slažem s tobom, međutim ne u potpunosti.

 

Prvo, ni ti nisi stavio sliku pravog zakona. Još prošle godine, granica je sa 75kw prebačena na 80kw.

Druga stvar, postoji puno jednostavniji način za riješiti "divljake na ulici". Visoke kazne, oduzimanje vozačke na duže vremenske eriode i slično..

 

Na dalje, večina ljudi si nemože priuštiti doma 2 vozila, tako da "otac i sin" (ili bilo koji drugi spol od ukučana) uglavnom voze isto auto. Sad ako otac recimo konstantno putuje, njemu sigurno neće biti u interesu da ima neko gradsko auto, već će kupiti "limuzinu" sa nekim normalnim dizel motorom. Koliko takvih motora danas ima ispod 80kw? Jesi ikad pokušao voziti automobil od preko 1500kg sa motorom od 100ks?

 

I što se onda događa, imaju dva moguća scenarija:

 

Jedan; sin se šverca sa autom od starog, i u to vrijeme pobere xx kazni za vožnju prejakog automobila.

 

Dva; Sin se ne šverca i onda sa 24 godine, prvi put počne voziti automobil, i naravno s tim da je polagao prije 6 godina, tad je zadnji put i vozio, što misliš kako će on voziti na ulici?

imas i 3 scenarij: sin polozi s 24 godine (nije vise mladi vozac, moze vozit sta oce), kupi si naprimjer m5, i skuca se u prvom zavoju radi neiskustva.

kad su vec radili zakon mogli su uvesti omjer tezine auta i kw, ili moglu su reci: mlad si vozac, vozi auto do 80kw. ako nece biti sr*nja s alkoholom/drogama/prekrsajima. za 2 godine vozi sta os.

ili nije isto voziti swifta benzinca sa 80kw i recimo monovolumen s 85kw (moj slucaj)

15 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
red_bull kaže...

Jednako tako, moj otac ima Passata preko 2 tone, 81kw i dizel motor, 200kmh auto nemože ni sanjati.

Jednako tako, swift gti 100ks, 800kg, pa si računaj...

Zašto nisu uveli recimo 2-4 godine iskutva vožnje automobila, ili recimo neki omjer snage i težine vozila...

 

Jednako tako znaš, da golf 1.9tdi sa chip tuningom, koji košta manje od 500€ može imati 150ks, a i dalje ga može bez problema voziti "mladi" vozač...

 

Plus ovo što je kolega rekao, ako netko položi s 24 godine, u kakvoj je on prednosti nad onim što ima 20 godina i dvije godine vozačkog iskustva...

 

Ja osobno imam vozačku od 18 godine, skoro 4 godine iskustva, sve te godine vozim automobil koji "nebi smjeo voziti", nemam ni jedan prekršaj, osim što sam dva puta platio kaznu "zbog prejakog automobila" (zapravo, jednom platio, jednom bilo "oprošteno")...

 

Moram priznati sad su u policiji opet koliko toliko fer, ne gledaju ovog jednog kw previše, ali prije onih 6 je bilo problem {#}

 

Nije samo problem snage automobila, večini današnjih automobila, ne računajuči ove "male gradske" ima jako malo dizela u ponudi, a da odgovara "mladom" vozaču.

Malo tko si danas može priuštiti da tanka 7-9 litara, kad recimo večina dizela troši uploa manje, a još je i jeftnije...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
13 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
rooswelt1991 kaže...
red_bull kaže...

Jednako tako, moj otac ima Passata preko 2 tone, 81kw i dizel motor, 200kmh auto nemože ni sanjati.

Jednako tako, swift gti 100ks, 800kg, pa si računaj...

Zašto nisu uveli recimo 2-4 godine iskutva vožnje automobila, ili recimo neki omjer snage i težine vozila...

 

Jednako tako znaš, da golf 1.9tdi sa chip tuningom, koji košta manje od 500€ može imati 150ks, a i dalje ga može bez problema voziti "mladi" vozač...

 

Plus ovo što je kolega rekao, ako netko položi s 24 godine, u kakvoj je on prednosti nad onim što ima 20 godina i dvije godine vozačkog iskustva...

 

Ja osobno imam vozačku od 18 godine, skoro 4 godine iskustva, sve te godine vozim automobil koji "nebi smjeo voziti", nemam ni jedan prekršaj, osim što sam dva puta platio kaznu "zbog prejakog automobila" (zapravo, jednom platio, jednom bilo "oprošteno")...

 

Moram priznati sad su u policiji opet koliko toliko fer, ne gledaju ovog jednog kw previše, ali prije onih 6 je bilo problem {#}

 

Nije samo problem snage automobila, večini današnjih automobila, ne računajuči ove "male gradske" ima jako malo dizela u ponudi, a da odgovara "mladom" vozaču.

Malo tko si danas može priuštiti da tanka 7-9 litara, kad recimo večina dizela troši uploa manje, a još je i jeftnije...

Evo jedno pitanje koliku si kaznu platio to što si vozio malo jači automobil 

15 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Ivanjino96 kaže...

Evo jedno pitanje koliku si kaznu platio to što si vozio malo jači automobil 

Prvi pput sam platio 320kn "sudske troškove" jer sam se žalio na odluku pod izlikom da sam se vračao s zabave, gdje je vozač koji je vozio do tamo, bio u alkoholiziranom stanju.

S obzirom da je bilo prvi put, i da sam stvarno imao alkoholiziranog suputnika, poništili su mi kaznu.

Drugi put sam platio nešto više od 1300kn, jer nisam mogao platiti odmah, pa sam tražio odgodu. Inače je 1000kn bilo...

To je bilo kad je zakon još bio 75kw, sad kad je 80kw nisam platio ni jednu kaznu, s tim da me je policija par puta zaustavila, samo je jedanput jedan policjac napomunuo da "nebi smjeo voziti", ali se složio da je zakon glupost {#}

Citirat ću njegove riječi : "Kerumov sin ima auto od 700KS, registriran sa njegovom godinom rođenja i njegovim incijalaima, i uredno ga vozi svaki dan, zašto ja tebi nebi progledao kroz prste zbog jednog ks" {#}

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Lord_Marko kaže...

imas i 3 scenarij: sin polozi s 24 godine (nije vise mladi vozac, moze vozit sta oce), kupi si naprimjer m5, i skuca se u prvom zavoju radi neiskustva.

 

Mlad vozač != neiskusan vozač.

 

Ovaj zakon nije tu da mladi ne bi vozili jake aute i da se slupaju zbog neiskustva (u vožnji). Generalna ideja zakona je da se ograniči snaga vozila ljudima u dobi kada su još "neuništivi", "njima se to nikada neće desiti" i slično. Statistički, mlađi vozači su agresivniji u prometu.

 

izvadak iz https://www.aaafoundation.org/sites/default/files/AggressiveDrivingResearchUpdate2009.pdf

"58.8 percent of 16-year-old drivers, 35.3 percent of 35-year-old drivers, and 26.5 percent of 60-year-old drivers had any potentially-aggressive actions coded. "

 

Ljudi krivo percipiraju razlog zašto je zakon tu. Dosta se spominje iskustvo, ali nema to s tim veze, inače bi zakon bio propisan za godine "voznog staža".

15 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Dr. Zoidberg kaže...

Zašto onda zakon nije propisan omjerom snage/težine vozila?

 

Mislim, puno je lakše "ludovati" swiftom od 100ks, nego recimo Passatom od 81kw...

 

Plus što još ljudi koji žele ludovati rade svojim autima, da bi bili brži, uključujuči razne chip tuninge, vađenje katalizatora i što sve ne, a time automobil postaje samo još OPASNIJI nego što je inače.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
16 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Dr. Zoidberg kaže...
Lord_Marko kaže...

imas i 3 scenarij: sin polozi s 24 godine (nije vise mladi vozac, moze vozit sta oce), kupi si naprimjer m5, i skuca se u prvom zavoju radi neiskustva.

 

Mlad vozač != neiskusan vozač.

 

Ovaj zakon nije tu da mladi ne bi vozili jake aute i da se slupaju zbog neiskustva (u vožnji). Generalna ideja zakona je da se ograniči snaga vozila ljudima u dobi kada su još "neuništivi", "njima se to nikada neće desiti" i slično. Statistički, mlađi vozači su agresivniji u prometu.

 

izvadak iz https://www.aaafoundation.org/sites/default/files/AggressiveDrivingResearchUpdate2009.pdf

"58.8 percent of 16-year-old drivers, 35.3 percent of 35-year-old drivers, and 26.5 percent of 60-year-old drivers had any potentially-aggressive actions coded. "

 

Ljudi krivo percipiraju razlog zašto je zakon tu. Dosta se spominje iskustvo, ali nema to s tim veze, inače bi zakon bio propisan za godine "voznog staža".

pitam te ja sad. imas sina. 18 godina. polozio vozacki. hoces mu kupiti auto. imas dva izbora.

swift 1.3GTi 110hp smije voziti. nema kazni. lagan kao pero ide ko raketa. sudar, sumnjam da ce prezivjeti.

Ford Focus 1.8.tdci. 115hp. esp, aps... po zakonu ga nesmije voziti. osjetno tezi, noviji i sigurniji, prilikom sudara imas vece sanse.

 

ili recimo karikiram starija limuzina uzmimo da ima 120hp i priblizno 2 tone. dali se moze ludovati s njom? naravno da moze. ali sumnjam da ce iko probati.

zakon je glupo postavljen jer ti moze imati i 500ks i hrenovku umjesto mozga ako vozis tenk od 10 tona.

nije isto voziti auto od 900kg i 110hp (sto je legalno) i 115hp u novom i sigurnijem autu.

usporedi si ta dva auta, jedan je po zakonu drugi nije. sigurno tdci-a nece tjerati do crvenoga jer nema smisla. i sigurno ga nece natjeravati ko benzinaca jer ce je motor raspasti. pa ti sad odvagni koji je auto bolji za jednog po vama neozbiljnog i balavog 18-godisnjaka.

imam dosta prijatelja tu po zagorju koji su polozili oko 18 godine. vozimo i prejake aute i niko nije poginuo ili imao sudar. stvar je vise odgoja. meni kad se luduje, upalim quad otiđem u šumu ili kam vec gdje nema zive duse i vozim, driftam, power slajdam i kaj vec ja znam kaj ne. ako se nesto dogodi znam da sam si sam kriv, ali barem znam da svojim manevrima nisam nikoga ugrozio.

11 godina
neaktivan
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

za vasu informaciju mladi vozac moze vozit auto do 85 kilovata,to su digli od 1.1.2013 radi mladi pandura koji dolaze,tako da oni mogu vozit skodice....tu informaciju san dobia od starog,nazalos on je pandur,a ja san polozia ima godinu ipo dana i prvo auto mi je bia golf 3 GTI jubi godina,2.0 8 ventila 85 kw i zaustavilo me par puta i nikad nista mi nisu govorili u vezi kilovata (s tin da se ne izvlacin na oca pandura) {#}

Moj PC  
0 7 hvala 0
15 godina
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Još uvijek je važeći zakon u kojem je ograničenje 80 kw tako da je to na snazi a ne 85 kw. Možda je u prijedlogu da se prilikom sljedeće izmjene podigne granica kw ali budemo vidjeli 

 

Da se još nadovežem za post od Bacelja: Nisam ja taj koji usporava promet ili pravi probleme na cesti, vozim većinom koliko je ograničenje + dopuštena tolerancija (kod nas te nitko neće dirati ako voziš do 20 km/h preko ograničenja ali za već 21 preko će te zaustaviti)

Scorp21
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.3.2013 14:36 (Scorp21).
Moj PC  
1 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
gamer1511 kaže...

za vasu informaciju mladi vozac moze vozit auto do 85 kilovata,to su digli od 1.1.2013 radi mladi pandura koji dolaze,tako da oni mogu vozit skodice....tu informaciju san dobia od starog,nazalos on je pandur,a ja san polozia ima godinu ipo dana i prvo auto mi je bia golf 3 GTI jubi godina,2.0 8 ventila 85 kw i zaustavilo me par puta i nikad nista mi nisu govorili u vezi kilovata (s tin da se ne izvlacin na oca pandura) {#}

kako si digli na 85KW a mene su prosli vikend zaustavili sa vw bora 1,9tdi 110KS ili ti 81KW .... 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Lord_Marko kaže...
Dr. Zoidberg kaže...
Lord_Marko kaže...

imas i 3 scenarij: sin polozi s 24 godine (nije vise mladi vozac, moze vozit sta oce), kupi si naprimjer m5, i skuca se u prvom zavoju radi neiskustva.

 

Mlad vozač != neiskusan vozač.

 

Ovaj zakon nije tu da mladi ne bi vozili jake aute i da se slupaju zbog neiskustva (u vožnji). Generalna ideja zakona je da se ograniči snaga vozila ljudima u dobi kada su još "neuništivi", "njima se to nikada neće desiti" i slično. Statistički, mlađi vozači su agresivniji u prometu.

 

izvadak iz https://www.aaafoundation.org/sites/default/files/AggressiveDrivingResearchUpdate2009.pdf

"58.8 percent of 16-year-old drivers, 35.3 percent of 35-year-old drivers, and 26.5 percent of 60-year-old drivers had any potentially-aggressive actions coded. "

 

Ljudi krivo percipiraju razlog zašto je zakon tu. Dosta se spominje iskustvo, ali nema to s tim veze, inače bi zakon bio propisan za godine "voznog staža".

pitam te ja sad. imas sina. 18 godina. polozio vozacki. hoces mu kupiti auto. imas dva izbora.

swift 1.3GTi 110hp smije voziti. nema kazni. lagan kao pero ide ko raketa. sudar, sumnjam da ce prezivjeti.

Ford Focus 1.8.tdci. 115hp. esp, aps... po zakonu ga nesmije voziti. osjetno tezi, noviji i sigurniji, prilikom sudara imas vece sanse.

 

ili recimo karikiram starija limuzina uzmimo da ima 120hp i priblizno 2 tone. dali se moze ludovati s njom? naravno da moze. ali sumnjam da ce iko probati.

zakon je glupo postavljen jer ti moze imati i 500ks i hrenovku umjesto mozga ako vozis tenk od 10 tona.

nije isto voziti auto od 900kg i 110hp (sto je legalno) i 115hp u novom i sigurnijem autu.

usporedi si ta dva auta, jedan je po zakonu drugi nije. sigurno tdci-a nece tjerati do crvenoga jer nema smisla. i sigurno ga nece natjeravati ko benzinaca jer ce je motor raspasti. pa ti sad odvagni koji je auto bolji za jednog po vama neozbiljnog i balavog 18-godisnjaka.

imam dosta prijatelja tu po zagorju koji su polozili oko 18 godine. vozimo i prejake aute i niko nije poginuo ili imao sudar. stvar je vise odgoja. meni kad se luduje, upalim quad otiđem u šumu ili kam vec gdje nema zive duse i vozim, driftam, power slajdam i kaj vec ja znam kaj ne. ako se nesto dogodi znam da sam si sam kriv, ali barem znam da svojim manevrima nisam nikoga ugrozio.

nevjerojatno da na ovakav post netko stisne TD!

 

Da nisu ovi iz sabora?' Oo

[url]http://ogame.org?refId=110+110631[/url]
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Scorp21 kaže...

Koliko si samo gluposti napisao... Pišeš tu o nekakvoj statistici jer si uvjeren da je to tako i točka, bez da si ikakve analize radio ili bar pregledao službenu statistiku (ovdje).

 

 

Jos samo jedna stvar sto se tice statistike! pogledaj neku statistiku iz 2003 godine (prije uvođenja debilnog zakona) i usporedi ju sa 2008, recimo! s tim, da uzmes u obzir da su mladi vozaci imali zabranu voznje 6 sati svaki dan od 23:00 - 05:00)! 6x365=2190 sati po osobi, puta tko zna koliko osoba u RH! kad dobijes taj podatak onda usporedi statistike i vidjet ces dali su oni s tim zakonom umanjili prometne nesrece sa smrtnim slucajem ili teskim ozlijedama!!

[url]http://ogame.org?refId=110+110631[/url]
11 godina
neaktivan
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
nix2811 kaže...
gamer1511 kaže...

za vasu informaciju mladi vozac moze vozit auto do 85 kilovata,to su digli od 1.1.2013 radi mladi pandura koji dolaze,tako da oni mogu vozit skodice....tu informaciju san dobia od starog,nazalos on je pandur,a ja san polozia ima godinu ipo dana i prvo auto mi je bia golf 3 GTI jubi godina,2.0 8 ventila 85 kw i zaustavilo me par puta i nikad nista mi nisu govorili u vezi kilovata (s tin da se ne izvlacin na oca pandura) {#}

kako si digli na 85KW a mene su prosli vikend zaustavili sa vw bora 1,9tdi 110KS ili ti 81KW .... 

a mene zaustavljali desetak puta od kad san polozija i nikad nista

13 godina
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Pitanje.
Ja recimo sad, dok sam još mlad vozač, kupim auto od recimo 79kw (unutar granice) i zakon se nakon toga promjeni i bude dopuštenje do recimo 75kw.
Što sad? Mogu li me zaustavljati i kažnjavati ili ne mogu jer sam položio i kupio auto dok je još bio stari zakon?
http://www.youtube.com/watch?v=wTzMhtVX-NA
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
dv14 kaže...
Pitanje.
Ja recimo sad, dok sam još mlad vozač, kupim auto od recimo 79kw (unutar granice) i zakon se nakon toga promjeni i bude dopuštenje do recimo 75kw.
Što sad? Mogu li me zaustavljati i kažnjavati ili ne mogu jer sam položio i kupio auto dok je još bio stari zakon?

Neće te kažnjavati.

Isto tako, oni što su položili prije uvođenja zakona, sad, iako nakon uvođenja nisu imali 24 godine, mogli su bez problema voziti jače aute...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
rooswelt1991 kaže...

Zašto onda zakon nije propisan omjerom snage/težine vozila?

 

Mislim, puno je lakše "ludovati" swiftom od 100ks, nego recimo Passatom od 81kw...

 

Plus što još ljudi koji žele ludovati rade svojim autima, da bi bili brži, uključujuči razne chip tuninge, vađenje katalizatora i što sve ne, a time automobil postaje samo još OPASNIJI nego što je inače.

 

Zašo snaga/težina, zašto ne ubrzanje do 100 i maksimalna brzina. Zakon se može učinkovitije napisati, ali ovakav nije potpuno besmislen.  Ljudi koji žele ludovati su kao i ljudi koji žele oružje. Nabaviti će ga. Proglasiti zakon glupim jer divljak mora cipirati auto (cipirao bi on i bijesni auto) je bezveze. Najbolje bi bilo da se napravi popis dozvoljenih vozila i sve pet :)

 

 

 

Lord_Marko kaže...

pitam te ja sad. imas sina. 18 godina. polozio vozacki. hoces mu kupiti auto. imas dva izbora

Ako mu kupujem auto nemam dva izbora sigurno. Dobio bi clia dizel sa 65 konja. PS: zašto ne kćer? :)

 

Kako bi ti postavio zakon? Ja ne kažem da mi se ovaj zakon sviđa ili ne, samo kažem što je i zašto je. Ja sam prerastao dob mladog vozača a vozim auto koji bi smio voziti i u tom slučaju tako da mi je skroz svejedno, izuzev što me netko može ubiti na cesti, ali kada izađem na cestu ionako sam si presudio :P

 

I btw "tamo gdje nema nikoga" ponekad se i nadje netko. Osobno iskustvo skoro pogažene osobe (mene) u šumi gdje "nema nikoga".

 

 

15 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Lord_Marko kaže...

pitam te ja sad. imas sina. 18 godina. polozio vozacki. hoces mu kupiti auto. imas dva izbora.

swift 1.3GTi 110hp smije voziti. nema kazni. lagan kao pero ide ko raketa. sudar, sumnjam da ce prezivjeti.

Ford Focus 1.8.tdci. 115hp. esp, aps... po zakonu ga nesmije voziti. osjetno tezi, noviji i sigurniji, prilikom sudara imas vece sanse.

 

a zašto bi mu kupovao auto od 100+ ks???? uopce?

Srećom u  Hrv ima puno više automobila od ova dva navedena.

Mladi vozači su nezreli vozači i pripadaju rizičnoj skupini zbog godina.Ovdje vozacko iskustvo nije primarno.

Ja osobno vozim auto 15 godina kamion 7 godina, kombi 10 itd.. Nikad nisam skrivio nikakvu nesreću jer sam se ucio voziti na golfu 1 od 40 kw.

Sad stavite ruku na srce i priznajte da niste ogorčeni zbog ograničenja kw nego zbog ograničenja "prava za prese.ravanje". Mislim koji klinac nebi sa 18 htio voziti golfa 4 r32 od 250 ks..

Dali bi to bilo pametno? nebi.

edit.

Citam ovdje i k.urcenje tipa "ti si taj koji mrljavi sa 60 km/h?? Papak{#}"

pa mu ti daj auto od 200 ks pa se nek dečec vozi.A ljudi koji poštuju ograničenja su papci.. Ovo je primjer prepotentnosti koja je prisutna u tim godinama.

[M|C] jokaCRO ingame
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.3.2013 19:08 (red_bull).
16 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Dr. Zoidberg kaže...
rooswelt1991 kaže...

Zašto onda zakon nije propisan omjerom snage/težine vozila?

 

Mislim, puno je lakše "ludovati" swiftom od 100ks, nego recimo Passatom od 81kw...

 

Plus što još ljudi koji žele ludovati rade svojim autima, da bi bili brži, uključujuči razne chip tuninge, vađenje katalizatora i što sve ne, a time automobil postaje samo još OPASNIJI nego što je inače.

 

Zašo snaga/težina, zašto ne ubrzanje do 100 i maksimalna brzina. Zakon se može učinkovitije napisati, ali ovakav nije potpuno besmislen.  Ljudi koji žele ludovati su kao i ljudi koji žele oružje. Nabaviti će ga. Proglasiti zakon glupim jer divljak mora cipirati auto (cipirao bi on i bijesni auto) je bezveze. Najbolje bi bilo da se napravi popis dozvoljenih vozila i sve pet :)

 

 

 

Lord_Marko kaže...

pitam te ja sad. imas sina. 18 godina. polozio vozacki. hoces mu kupiti auto. imas dva izbora

Ako mu kupujem auto nemam dva izbora sigurno. Dobio bi clia dizel sa 65 konja. PS: zašto ne kćer? :)

 

Kako bi ti postavio zakon? Ja ne kažem da mi se ovaj zakon sviđa ili ne, samo kažem što je i zašto je. Ja sam prerastao dob mladog vozača a vozim auto koji bi smio voziti i u tom slučaju tako da mi je skroz svejedno, izuzev što me netko može ubiti na cesti, ali kada izađem na cestu ionako sam si presudio :P

 

I btw "tamo gdje nema nikoga" ponekad se i nadje netko. Osobno iskustvo skoro pogažene osobe (mene) u šumi gdje "nema nikoga".

 

 

 

red_bull kaže...
Lord_Marko kaže...

pitam te ja sad. imas sina. 18 godina. polozio vozacki. hoces mu kupiti auto. imas dva izbora.

swift 1.3GTi 110hp smije voziti. nema kazni. lagan kao pero ide ko raketa. sudar, sumnjam da ce prezivjeti.

Ford Focus 1.8.tdci. 115hp. esp, aps... po zakonu ga nesmije voziti. osjetno tezi, noviji i sigurniji, prilikom sudara imas vece sanse.

 

a zašto bi mu kupovao auto od 100+ ks???? uopce?

Srećom u  Hrv ima puno više automobila od ova dva navedena.

Mladi vozači su nezreli vozači i pripadaju rizičnoj skupini zbog godina.Ovdje vozacko iskustvo nije primarno.

Ja osobno vozim auto 15 godina kamion 7 godina, kombi 10 itd.. Nikad nisam skrivio nikakvu nesreću jer sam se ucio voziti na golfu 1 od 40 kw.

Sad stavite ruku na srce i priznajte da niste ogorčeni zbog ograničenja kw nego zbog ograničenja "prava za prese.ravanje". Mislim koji klinac nebi sa 18 htio voziti golfa 4 r32 od 250 ks..

Dali bi to bilo pametno? nebi.

edit.

Citam ovdje i k.urcenje tipa "ti si taj koji mrljavi sa 60 km/h?? Papak{#}"

pa mu ti daj auto od 200 ks pa se nek dečec vozi.A ljudi koji poštuju ograničenja su papci.. Ovo je primjer prepotentnosti koja je prisutna u tim godinama.

ljudi, ovo je bio samo primjer kako je zakon povrsan sa tih 80kw. jer nije isto voziti limuzinu od 2 tone sa 80kw i malog zvrka od 80kw. o tome se radi.

a kaj se tice zrelosti i nezrelosti. mozes biti zreo sa 20g a mozes biti i nezreo sa 35godina.

i ja vozim prejaki auto. i htio bih voziti 5 r32 sa 250ks. i opet bi se vozio po propisima. ali da bih ga stisnuo sta jest jest bi! ali mislim da bi svaki koji bi imao imalo sportski auto zelio stisnuti malo zesce. ali opet rađe na stazi nego na cesti.

kaj se tice quada. da on mi sluzi za razgradnju nakupljenog stresa i nervoze. otiđem nekam u šumu/polje/voznju skurim 10l eurosuper 98, mozda i koji put opadnem (kao predprosli vikend) i tjedan dana sam opusten za volanom da nemam ni zelje ni potrebe ludovati s autom.

i evo imam 1godinu 4mjeseca i 12 dana (neznam ni sam kak sam zracunal{#}) vozacku dozvolu i nikad nista, ni kazne ni prometne nesrece nista, osim sto sam malo ogrebo doma branik ali to sam popravio kod lokalnog limara za 200kn.

a sad idem u birc na {#} i to pjeske! {#}

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.3.2013 19:21 (Lord_Marko).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
gamer1511 kaže...
nix2811 kaže...
gamer1511 kaže...

za vasu informaciju mladi vozac moze vozit auto do 85 kilovata,to su digli od 1.1.2013 radi mladi pandura koji dolaze,tako da oni mogu vozit skodice....tu informaciju san dobia od starog,nazalos on je pandur,a ja san polozia ima godinu ipo dana i prvo auto mi je bia golf 3 GTI jubi godina,2.0 8 ventila 85 kw i zaustavilo me par puta i nikad nista mi nisu govorili u vezi kilovata (s tin da se ne izvlacin na oca pandura) {#}

kako si digli na 85KW a mene su prosli vikend zaustavili sa vw bora 1,9tdi 110KS ili ti 81KW .... 

a mene zaustavljali desetak puta od kad san polozija i nikad nista

mene 1. zaustavili i eto napisali kaznu ... upozorenje nisam dobio i zalio sam se .. sad cemo vidjet sta ce bit
i jos kazem liku da je taj 1KW nista ... veli on da je njemu 1kw 10kw 100kw isto ... hbg naletio sam na nekog prdonju :D  

14 godina
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

A više ste dosadni i bogu i vragu s kukanjem oko zakona. I ja kažem da nije dobar.

Jel se moglo napisati nešto bolje? JE. 

Jel mladom/novom vozaču treba nešto više? NE.

 

Možda se mogao definirati PTW ratio, možda se moglo staviti 85kW, možda se moglo ovo i ono. 

Al zašto se onda nije pokrenula neka peticija o promjeni zakona, u suradnji sa nekoliko stručnjaka, vještaka, koji će nekim činjenicama potvrditi to? Vjerujem da bi se dovoljno ljudi potpisalo da se to provede u većim gradovima. Pa bi se onda napravila neka revizija.

Doduše, u drugim državama se stariji vozači bune i čak vode peticiju da se mladim vozačima limitira dopuštena snaga.

 

Također smatram da je totalno glup sustav za dobivanje vozačke a i sama koncepcija. Sviđa mi se Queenslandov koncept.

Dalje, mišljenja sam da bi se za sve high-powered aute trebalo proć dodatnu posebnu obuku i naravno, tek nakon nekog perioda posjedovanja dozvole(5-10 god, što god).

I da, ovih 35 obaveznih sati je k*rac. Trebalo bi to dići na 60-70. To iz iskustva govorim. Hrpa ljudi odradi tih 35 sati, nekako prođe ispit i onda smo u qrcu. Jer nemaju puno iskustva, pod strahom su vozili i sa instruktorom, sad se i ne usude sami. 

Isto tako drugi odrade tih 35 sati i nekako polože i onda izađu na cestu sami uvjereni da su u najmanju ruku Makinen/McRae(uglavnom stavi bilo koje ime iz autosporta) i opet smo u qrcu mi ostali. Jer onda uglavnom nedužni na*ebe.

Obje skupine su problematične, prvi jer ne znaju što bi napravili, drugi jer "sve znaju".

 

Doduše nisu mi ni jasni oni koji se toliko žure položiti ispit čim napune 18 a onda sjednu za volan 2 put na godinu? 

 

 

 

Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Lord_Marko kaže...
a kaj se tice zrelosti i nezrelosti. mozes biti zreo sa 20g a mozes biti i nezreo sa 35godina.

 

 

I zato se uzimaju statističke vrijednosti. Ako je cca 2% ljudi zrelo sa 18 a 80% ljudi zrelo sa dvadeset, jebiga, onih dva posto će ostati nasukano jer je preveliki trošak utvrditi točno tko je zreo a tko nije. (karikiram, ali bitno je zaboldano, meni je savršeno jasno da ima ogdovornih mladih ljudi, ali eto ona prije navedena statistika kaze da ih dosta vozi agresivnije, i da se to smanjuje s godinama.)

12 godina
neaktivan
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
red_bull kaže...
Lord_Marko kaže...

pitam te ja sad. imas sina. 18 godina. polozio vozacki. hoces mu kupiti auto. imas dva izbora.

swift 1.3GTi 110hp smije voziti. nema kazni. lagan kao pero ide ko raketa. sudar, sumnjam da ce prezivjeti.

Ford Focus 1.8.tdci. 115hp. esp, aps... po zakonu ga nesmije voziti. osjetno tezi, noviji i sigurniji, prilikom sudara imas vece sanse.

 

a zašto bi mu kupovao auto od 100+ ks???? uopce?

Srećom u  Hrv ima puno više automobila od ova dva navedena.

Mladi vozači su nezreli vozači i pripadaju rizičnoj skupini zbog godina.Ovdje vozacko iskustvo nije primarno.

Ja osobno vozim auto 15 godina kamion 7 godina, kombi 10 itd.. Nikad nisam skrivio nikakvu nesreću jer sam se ucio voziti na golfu 1 od 40 kw.

Sad stavite ruku na srce i priznajte da niste ogorčeni zbog ograničenja kw nego zbog ograničenja "prava za prese.ravanje". Mislim koji klinac nebi sa 18 htio voziti golfa 4 r32 od 250 ks..

Dali bi to bilo pametno? nebi.

edit.

Citam ovdje i k.urcenje tipa "ti si taj koji mrljavi sa 60 km/h?? Papak{#}"

pa mu ti daj auto od 200 ks pa se nek dečec vozi.A ljudi koji poštuju ograničenja su papci.. Ovo je primjer prepotentnosti koja je prisutna u tim godinama.

 

 

kao prvo i osnovno, ja nisam rekao da treba letit, ali gdje je ogranicenje 90 km/h, likovi uporno voze 60 (pretezito reg oznake VU, NA, BM) i napreve kilometarsku kolonu iza sebe! druga stvar ovo sto si naveo "u tim godinama" ne kontam te uopce! vozim vec dosta tako da ti to ne stoji (nije me hvatao super kul - po vama, zakon iz 2004.) i jos jedna stvar. svo vrijeme koje vozim, nisam nikad uletio u skarice, doveo u opasnost sebe, a pogotovo druge, a ni necu. zato sto i ako mi dode da malo brze vozim, to radim kad sam sam u autu na cesti gdje nema prometa! ako ga sje*em, sje*ao sam svoj auto i sebe, te nikog nemam na savjesti! tako da nemoj pisat gluposti o kojima nemas pojma!

 

i da navedem da sam sa 18 godina vozio Kadett GSI sa 150 ks, a oni koji su se vozili ili ga vozili - jos bolje, znaju kakav je to auto,  isto tako, nikad problema ni sranja nije bilo!

 

kao sto je netko rekao, STVAR JE ODGOJA! recimo, ja sam kao dijete dane i dane proveo u kamionu! pola EU obisao i kao dijete vec sam ucen nekim stvarima i "cakama" koje mnogi od vas nece nikad radit za vrijeme voznje! najbanalnija je ta da recimo skreces lijevo u raskrizju i ostanes ko najveci smrad na sred trake!  pa zasto pobogu, ZASTO?! ido skorz na crtu, tako da ostali mogu nesmetano nastaviti svojim putem! za te neke "cake" su krive autoskole koje ne uce nista kandidate! cura kad je polagala, onda je instruktor svako jutro dolazio pijan na posao jer se osjecao mladim i izlazio svaku noc! kad je polozila, onda nije znala krenit sa benzincom uopce, jer ju je debil naucio da krece bez imalo gasa!

 

samo me zanima kako bi ju naucio tako krenit u Zadru, recimo!(naveo zbog uzbrdice i neravnog terena)

[url]http://ogame.org?refId=110+110631[/url]
11 godina
neaktivan
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Ma  pridrzavam se pravila ko i nadlezni u ovoj drzavi vozim koliko hocu i koliko mislim da mogu imam vozacku tek 2 mjeseca i 19 godina bio na autocesti i vozio auto od 200ks i 220 kmh vozio sma tako jel nije bilo zive duse da su me zaustavili platio bi jel znam da nebi smijeo al jbg ko ne riskira taj ne profitira hahaaaahahah XD

 

 
1 10 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

bravo za tebe! tako isto je mislio i jedan lik dok mu nije izletio pas pri 150 km/h u naseljenom mjestu.. neduzna, tada 24-godisnja djevojka, je poginula...

[url]http://ogame.org?refId=110+110631[/url]
Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Mes101 kaže...

Ma  pridrzavam se pravila ko i nadlezni u ovoj drzavi vozim koliko hocu i koliko mislim da mogu imam vozacku tek 2 mjeseca i 19 godina bio na autocesti i vozio auto od 200ks i 220 kmh vozio sma tako jel nije bilo zive duse da su me zaustavili platio bi jel znam da nebi smijeo al jbg ko ne riskira taj ne profitira hahaaaahahah XD

 

tako ce bit dok se nes ne desi (ne daj Boze) ....  

14 godina
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Ne znam samo kako on misli profitirati sa brzom vožnjom. 

Optimizam je nedostatak iskustva.
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)
Mes101 kaže...

Ma  pridrzavam se pravila ko i nadlezni u ovoj drzavi vozim koliko hocu i koliko mislim da mogu imam vozacku tek 2 mjeseca i 19 godina bio na autocesti i vozio auto od 200ks i 220 kmh vozio sma tako jel nije bilo zive duse da su me zaustavili platio bi jel znam da nebi smijeo al jbg ko ne riskira taj ne profitira hahaaaahahah XD

 

U slučaju kad uhvate ovakve, trebalo bi im oduzet vozačku trajno, sa mogućnošću ponovnog polaganja nakon 10 godina i psihološkog profila. Pritom ih poslat na godinu dana društveno korisnog rada.

Ugrožavanje života je nešto što najviše mrzim, čak me zaboli za takvu budalu, al mi žao nedužnih ljudi koji onda nastradaju(često i jedini, budala preživi).

11 godina
protjeran
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

A sta ce biti sa tim zakonom kad se ude u eu.

The world is just illusion
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Zakoni o vožnji (mladi vozači)

mislim da ostaje isti .... osim ako ga nece mjenjat ... 

14 godina
offline
Zakoni o vožnji (mladi vozači)

Naravno da ostaje isti. Pa zakon je donesen tijekom pregovora, stoga je u skladu s odredbama i nema razloga ga mijenjati.

Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice