XFX Radeon HD 6950 i HD 6970 testirani

poruka: 10
|
čitano: 4.669
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
XFX Radeon HD 6950 i HD 6970 testirani

Izvor: itx.ba

 

AMD danas predstavlja novu seriju grafičkih kartica, Radeon HD 6900. Za sada su spremne dvije kartice iz ove serije pod imenom Radeon HD 6970 i Radeon HD 6950. Obje kartice su bazirane na Cayman grafičkom procesoru, drugoj po redu AMD generaciji grafičkih procesora sa DirectX 11 podrškom.

Radeon HD 6970 će da preuzme vrh ponude među AMD jedno jezgrenim (single-GPU) karticama od Radeon HD 5870 i takmičit će se po performansama sa Geforce GTX 570. Najbrža single-GPU kartica za ovu godinu ipak ostaje Geforce GTX 580, ali najbrža grafička kartica na svijetu je i dalje godinu dana stara AMD dvo-jezgrena (dual-GPU) kartica HD 5970.

Budući da su obje grafičke kompanije u dobroj mjeri iza rokova, borba za titulu nove najbrže grafičke kartice će se povesti početkom 2011. godine, kada AMD planira predstaviti dual-GPU karticu HD 6990, a Nvidia na drugoj strani će biti spremna sa GTX 5xx.

Pobjednik tekuće godine u DirectX 11 kategoriji je AMD, koji je uspio mnogo prije Nvidia-e popuniti DirectX 11 ponudu od vrha do dna, i u trgovini odnio pobjedu sa oko 25 miliona isporučenih DirectX 11 kartica.

Ipak, koliko god da se AMD i Nvidia trude da promovišu nove DirectX 11 i nove tehnologije, statistike sa Steam-a govore da 85% gamera još uvijek nije uradilo upgrade na DirectX 11 hardwer. Razlog je manje-više nedostatak DirectX 11 titlova. AMD sa HD 6900 karticama cilja na grupu hard core gamera u potrazi za top performansama koji planiraju konvertirati na DirectX 11 i trebat će novi hardwer.

 
 
 

AMD-ovi, nedavno lansirani, Bart čipovi koriste "stari" VLIW5 dizajn sa manjim izmjenama na samom čipu. Cayman, u drugu ruku, čini korak naprijed u evoluciji i koristi novi VLIW4 dizajn. Tačnije rečeno, Cayman ima četiri jednake stream procesorske jedinice, za razliku od VLIW5 koji je imao četiri "jednostavne" (simple SP) i jednu "kompleksnu" (complex SP) SP jednicu.

Cayman sada radi na principu koji AMD naziva 4-way co-issue. Što znači da sve stream procesorske jedinice imaju jednake mogućnosti a kompleksna SP jedinica (ili T-jedinica) više ne postoji. Iako se čini da su sve četiri SM jedinice jednake, dvije posljednje ipak imaju neke posebne funkcije. Prema navodima AMD-a, novi dizajn bi trebao donijeti povećanje performansi za 10% po mm2.

Sama priča o paralelizaciji je počela još kod Bart čipova koji su imali dispatch procesore za svaki SIMD blok engine-a, što je sigurno pomoglo Barts GPU-u sa teselacijom. Cayman, za razliku, ima dva grafička engine-a za procesiranje (GPEs), po jedan za svaki SIMD engine, što bi trebalo ubrzati teselaciju za 3-4 puta u poređenju na HD 5870, barem na papiru.

Još jedna novost je unaprijeđeni Render Back-End, koji u Cayman slučaju ima 128 Z/Stencil ROPs, 32 color ROPs, 2x brže 16-bit integer ops te 2-4x brže 32-bit FP ops.

 

.....

 

2. Pogled izbliza

3. Testni sistem

4. 3DMark 2011/Vantage

5. Igre: Aliens vs Predator

6. Igre: Dirt 2

7. Igre: Metro 2033

8. Tessellation: Unigine Heaven 

9. Tessellation: TessMark

10. Overclocking

11. Nova tehnologija: AMD PowerTune i potrosnja

12. Zaključak 

Muškarci od svojeg donjeg rublja i od žena žele isto: malo podrške i malo slobode.
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.12.2010 19:05 (djigibao).
Moj PC  
7 0 hvala 8
14 godina
offline
XFX Radeon HD 6950 i HD 6970 testirani

Ovo su moga zaljepiti i u "službenu" temu, ali nema veze, svejedno hvala na informaciji!?

Nije Ivsa, nego bi treblo biti; Ivša (nisam siguran ko je u ovo slučaju bio glup, JA, pa stavio Ivsa i sad više ne mogu promjenit nadimak, ili BUG jer nije htjeo prihvatit slovo Š)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: XFX Radeon HD 6950 i HD 6970 testirani

Vidim li ja temperaturu od nekih 95-100 stupnjeva na jednom od linkova sa GPUZom??  {#}

Kad narastem bit ću Bill Gates, A'k ne narastem bit ću Steve Jobs
13 godina
offline
XFX Radeon HD 6950 i HD 6970 testirani

Kolika je razlika u preformansama između 5870 i 6950?

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis...
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: XFX Radeon HD 6950 i HD 6970 testirani
dec54 kaže...

Kolika je razlika u preformansama između 5870 i 6950?

5870 je nešto malo slabija u većini igara dok 6950 u dx11 naslovima kicks ass

14 godina
neaktivan
offline
RE: XFX Radeon HD 6950 i HD 6970 testirani
kakve su cjene?
तुम सच में करने के लिए पर्याप्त गूगल में इस डाल अनुवाद समय क्या करना है
14 godina
neaktivan
offline
RE: XFX Radeon HD 6950 i HD 6970 testirani
1337Code_breaker kaže...
kakve su cjene?

Jel tako teško pogledati u ADM-u ili nekom drugom shopu?

14 godina
neaktivan
offline
RE: XFX Radeon HD 6950 i HD 6970 testirani
nisam znao da su već izasle...
previse, 2700 za HD 6950, oko 3500 za HD 6970...
best buy za ultravisoke preformanse ostaje GTX 460 X2...
तुम सच में करने के लिए पर्याप्त गूगल में इस डाल अनुवाद समय क्या करना है
13 godina
neaktivan
offline
RE: XFX Radeon HD 6950 i HD 6970 testirani
Mojpismonosa kaže...

Vidim li ja temperaturu od nekih 95-100 stupnjeva na jednom od linkova sa GPUZom??  {#}

  Je, "ramiji" su na 100 :)

14 godina
neaktivan
offline
RE: XFX Radeon HD 6950 i HD 6970 testirani
CrapFireX kaže...

  Je, "ramiji" su na 100 :)

VRAM se toliko grije? :O....To nisam znao :S.....A vidim i da je i GPU (ako to je ta temp.) blizu 100....tocnije 91.....To je vruce koliko ja znam, to u furmarku? Ili su zaboravili stavit vent na auto (pa stavil na manual na 20%) ili nes.....Ja mislio da kad moja u testovima potegne 69-71 (vent na auto, koji ga vrti na cca 35%) vrije xD

Kad narastem bit ću Bill Gates, A'k ne narastem bit ću Steve Jobs
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice