Excel - komplicirana analiza podataka =(

poruka: 6
|
čitano: 8.886
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Excel - komplicirana analiza podataka =(

Postovani, molim pomoc.

 

Radim na branju sparoga, imamo software koji prati radnike i kolicinu nabrane sparoge.

 

Radnici su rasporedjeni po grupama, sparoge beru u plasticne kutije, na svaku plasticnu kutiju kada se napuni lijepi se JEDINSTVENI bar code - sluzi za vaganje nabrane sparoge. Nakon vaganja bar code se skida i baca.

 

Temeljni podatak u softwareu koji koristimo je RADNIK - prema njemu se sve biljezi.

 

Nacin na koji radi software: Izvaganu kutiju sa sparogom software raspodijeli na sve radnike u grupi. Za svaku kutiju biljezi i na kojoj parceli je napunjena.

 

Broj radnika u jednoj grupi NIJE konstantan svaki dan  ( bolestan radnik, radnik jedan dan ode na drugi posao van grupe....) - imamo 49 parcela  i 15 grupa. Svaka grupa ima razlicit broj radnika.

 

 

PROBLEM: Kako dobiti podatak koliko je pojedina grupa nabrala sparoge na pojedinoj parceli (njivi) u jednom danu?  - Radnim dnevni obracun.

 

 

Pokusao sam dnevni obracun provuci kroz pivot tablicu 

Pivot tablica Pivot tablica
 Podatci su grupirani po grupama i po parcelama, no dobijem popis kutiuja (bar codova)  za pojedniu parcelu a meni treba ZBROJ - koliko je kutija bilo na pojedinoj parceli.

 

Ovakav podatak trebam

Trazeni rezultat Trazeni rezultat
 

 

Ovdje imate excel tablicu sa dnevnim obracunom iz kojeg pokusavam izvuci koliko je kutija pojedina grupa nabrala na pojednioj parceli.

 

 

Bitna polja iz tablice dnevnog obracuna:

Bon_Nr  - bar code

ArbGrp  - broj grupe

Anlage - naziv parcele

 

 

Hvala Vam na pomoci :)

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.5.2015 12:58 (dankodr).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Pivot Table u Excelu
dankodr kaže...
 

PROBLEM: Kako dobiti podatak koliko je pojedina grupa nabrala sparoge na pojedinoj parceli (njivi) u jednom danu?  - Radnim dnevni obracun......

Pokusao sam dnevni obracun provuci kroz pivot tablicu
 

Pogledaj da li ti pomaže ovaj način rješavanja problema. Dosta je težak file a procesor mi je slab pa mu treba vremena da obradi sve podatke.

Na kraju podataka u stupcima ja sam dodao pomoćni stupac u kojem je formula koja prebrojava podatke iz B i H stupaca jer si rekao da su ti važni za rezultat a bitan je za prebrojavanje.

 

Vjerujem da znaš raditi sa Pivot Table ali zbog drugih forumaša koji će čitati ovu temu evo nekoliko linkova.

 

- Kreiranje Pivot Table u Excelu 2013

- Kreiranje Pivot Table u Excelu 2007

- Kreiranje Pivot tablice sa više radnih listova

- Auto-refresh Pivot Table

 

Obrati pažnju na VBA kod za osvježavanje Pivot tablice kao i naziv radnog lista na kojem se Pivot tablica nalazi.

download datoteci imaš dvije verzije formata (*.xls i *.xslm)

 

Nadam se da je to ono što si tražio.

Iako bi ja radio sa pomoćnim radnim listom i filtriranjem podataka (naravno uz dobar procesor na PC-u)

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
Re: Pivot Table u Excelu

Upravo to je to sto sam trebao :)

 

Skidam kapu dolje :)

 

 

 

VELIKO HVALA :)

 

 

Vidim da imas doobru web stranicu sa  PUUNO korisnih i prakticnih savjeta. Puno toga se da nauciti iz toga :)

 

 

 

PS:  Pokusavam skuziti kako to tocno radi ali mi ne ide. Ne razumijem caku na koju to radi. Moze mali hint na koji nacin radi ovo tvoje rjesenje? Vidim da koristis funkciju SUMPRODUCT.

 

Meni je ovo dovoljno sto si napravio, ne znam kako si jos zamislio pomocni radni list i filtriranje podataka. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.5.2015 18:20 (dankodr).
14 godina
offline
Re: Pivot Table u Excelu
dankodr kaže...
PS:  Pokusavam skuziti kako to tocno radi ali mi ne ide. Ne razumijem caku na koju to radi. Moze mali hint na koji nacin radi ovo tvoje rjesenje? Vidim da koristis funkciju SUMPRODUCT.

Meni je ovo dovoljno sto si napravio, ne znam kako si jos zamislio pomocni radni list i filtriranje podataka. 

 Što se tiče funkcije SUMPRODUCT, ona vrši prebrojavanje pojavljivanja dva uvjeta u paru. Pogledaj na njoj Evaluate Formula pa ćeš vidjeti kako teče izračun formule. U principu funkcija množi dva uvjeta i vraća True/True. Ako je umnožak veći od 1 tada vraća nulu, a ako nije tada vraća 1. Dakle svaki puta kada formula vrati 1 to znači da se prvi puta pojavio par koji sadrži dva uvjeta (mislim na stupce B i H). Probaj Evaluate formula u ćelijama Q6 i Q7 pa ćeš shvatiti nakon više desetaka puta pregledavanja (kao i ja  :)

 

Što se tiče pomoćnih stupaca na pomoćnom Sheetu.

Previše je podataka pa je file težak, ali na pomoćnom sheetu linkaš ova tri stupca. Na osnovu njih praviš filtriranje i Pivot. No dobro ti je i ovako ako te ne smeta onaj pomoćni Q stupac

pozdrav

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
15 godina
offline
Excel - komplicirana analiza podataka =(

Formula radi dobro :)

 

=IF(SUMPRODUCT(($B$6:$B6=B6)*($H$6:$H6=H6))>1;0;1)

 

 

Sad pokušavam automatizirati cijeli proces  - sa MACROom.

 

 

Kako sa MACROm ubaciti formulu koja daje neki rezultat  koji ovisi o ispunjenim uvjetima?

 

U CELL  F5 želim ubaciti tekst "Grupa)

 

ovo radi  -- Range("F5").Select

         ActiveCell.FormulaR1C1 = "Grupa"

 

 

 

 

Ali kako u CELL   F5  želim ubaciti formulu koja daje rezultat ovisan o ispunjenim uvjetima?

formula:  =IF(SUMPRODUCT(($B$6:$B6=B6)*($H$6:$H6=H6))>1;0;1

 

OVO NE RADI  --  Range("F5").Select

              ActiveCell.FormulaR1C1 = "=IF(SUMPRODUCT(($B$6:$B6=B6)*($H$6:$H6=H6))>1;0;1"

 

 

 

U čemu je problem ?

 

 

 

 

Hvala :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.6.2016 12:03 (dankodr).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Excel - komplicirana analiza podataka =(

Riješio sam problem :)

 

formulu u obliku:

ActiveCell.FormulaR1C1 = "=IF(SUMPRODUCT(($B$6:$B6=B6)*($H$6:$H6=H6))>1;0;1"

 

 

ubacio sam ovako i radi :)

 

Range("Q6").Select
ActiveCell.FormulaR1C1 = "=IF(SUMPRODUCT((R6C2:RC2=RC[-15])*(R6C8:RC8=RC[-9]))>1,0,1)"

 

zatim sam formulu iz ćelije Q6 kopirao sa:


ActiveCell.Select
Selection.Copy
ActiveCell.Offset(1, 0).Range("A1:A10000").Select
ActiveSheet.Paste

 

 

 

rješenje sa kopiranjem je djelomično dobro zato što formulu ubacujem u 10000 redova - meni više nego dovoljno ali bio bih zadovoljniji da ju kopiram u meni potreban broj redova prebrojanih sa COUNTA()

 

Sa COUNTA() znam izbrojati u koliko bih redova trebao kopirati gornju formulu ali ne znam rezultat od COUNTA() ubaciti u:

ActiveCell.Offset(1, 0).Range("A1:A10000").Select
ActiveSheet.Paste

 

lijep pozdraF

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice