Postavljanje diskova u RAID 1 polje

poruka: 47
|
čitano: 12.617
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Pozdrav, vidim da ima par tema ali ni jedna ne odgovara mom scenariju.

 

Dakle imam SSD na koji je instaliran Win7, + hdd za pohranu. Posto mi je dosta gubljenja podataka zato sto je disk crkao a lijen sam raditi backup plus neprakticno je kupio sam dva dodatna hdd koje zelim upogoniti u raid 1. Oni bi sluzili za pohranu. Zelim redundanciju neovisnu o operativnom sustavu, dakle ako odlucim instalirati win10 ili napraviti dual boot da raid par bude dostupan kao i obicni disk.

Imam Asrock z97 anniversery mobo (intel cpu) sa nekakvim hibridnim raid kontrolerom. Manuel za mobo nije pretjerano od pomoci, ali spominje nekakav intel rapid storage technology driver + softver koji se nalazi i na cd-u. Sto mi je proslo jeste da sam ubacio diskove, prebacio sata mod sa ahci na raid, sto bi mi kod restarta omogucilo ulazak u neki intelov tool za kreiranje raid volume-a ( ctrl-I, pojavi se prije biosa). Zatim bi morao nakon sto ubacim diskove u raid 1 vratiti sata mode u ahci jer mi se inace nece bootat os sa ssd-a. U windozama se vidi jedan logicki disk (windoze ne vide fiz. Disk). Ali u intelovom softveru se nista ne vidi - ni logicki ni par fizickih diskova u raid 1?? Ako normalno ubacim diskove bez raida svugdje se vide. Zanima me cemu uopce sluzi Intel rapid storage technology i da li mi treba? I zasto ne radi. Nadalje ako kreiram raid samo na razini biosa kako cu znati kada mi fizicki disk crkne?

Ako iko ima iskustva sa ovim, pogotovo z97 plocama i ovim intelovim softverom bio bih zahvalan.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
CrimsoN kaže...

Pozdrav, vidim da ima par tema ali ni jedna ne odgovara mom scenariju.

 

Dakle imam SSD na koji je instaliran Win7, + hdd za pohranu. Posto mi je dosta gubljenja podataka zato sto je disk crkao a lijen sam raditi backup plus neprakticno je kupio sam dva dodatna hdd koje zelim upogoniti u raid 1. Oni bi sluzili za pohranu. Zelim redundanciju neovisnu o operativnom sustavu, dakle ako odlucim instalirati win10 ili napraviti dual boot da raid par bude dostupan kao i obicni disk.

Imam Asrock z97 anniversery mobo (intel cpu) sa nekakvim hibridnim raid kontrolerom. Manuel za mobo nije pretjerano od pomoci, ali spominje nekakav intel rapid storage technology driver + softver koji se nalazi i na cd-u. Sto mi je proslo jeste da sam ubacio diskove, prebacio sata mod sa ahci na raid, sto bi mi kod restarta omogucilo ulazak u neki intelov tool za kreiranje raid volume-a ( ctrl-I, pojavi se prije biosa). Zatim bi morao nakon sto ubacim diskove u raid 1 vratiti sata mode u ahci jer mi se inace nece bootat os sa ssd-a. U windozama se vidi jedan logicki disk (windoze ne vide fiz. Disk). Ali u intelovom softveru se nista ne vidi - ni logicki ni par fizickih diskova u raid 1?? Ako normalno ubacim diskove bez raida svugdje se vide. Zanima me cemu uopce sluzi Intel rapid storage technology i da li mi treba? I zasto ne radi. Nadalje ako kreiram raid samo na razini biosa kako cu znati kada mi fizicki disk crkne?

Ako iko ima iskustva sa ovim, pogotovo z97 plocama i ovim intelovim softverom bio bih zahvalan.

Ovako, što se tiče RAID polja, moraš znati da RAID nije backup, nego samo redundancija podataka u slučaju da kihne jedan disk - ako izbrišeš slučajno neku datoteku, ozbrisana je. Ako te napadne enkripter, enkriptirani su i podaci na RAID polju.
Ako želiš imati backup, moraš prestati fantazirati o tome da ti se to 'ne da raditi' i početi raditi backup. Postoje programi koji ti pomažu u tome, no za koristiti ih moraš se prisiliti, ako već nisi, spremati podatke na točno određena mjesta - slike u folder u kojem su samo slike, dokumente u dokuments, i tako dalje, izbor je tvoj, no važno je da nisu razbacani po disku. Organizacija podataka je pola posla.
Najjednostavniji backup se radi na vanjski USB disk koji služi isključivo za to da se na njega spremaju podaci koji ti trebaju i koji su ti važni - jednom tjedno, jednom mjesečno, ovisno o tome koliko često stvaraš nove podatke, napraviš backup.

A sada o RAID polju. Ti nemaš PRAVI RAID kontroler, nego hibridni, kojem je za rad potreban i driver u OSu, zato si i dobio softver za njega, iz kojeg ćeš managirati polje. Pravi kontroleri su skuplji od tvoje matične ploče i za tvoju priču su nevažni u ovom slučaju.
Obzirom da si već napravio instalaciju windowsa kroz AHCI, i ako baš želiš napraviti RAID polje, napravi softverski RAID. Mirroring je ono što (pretpostavljam) želiš, pa tako i odaberi. Imaj na umu da je poželjno da diskovi budu identični model i veličina, jer ako postoji razlika, polje će raditi brzinom sporijeg diska. Ako neki disk krepa, Windows će ti to javiti. U slučaju nestanka struje, polje će se vjerojatno morati rebuildati, što može potrajati ovisno o veličini diska i do 6+ sati. Nemoj gasiti računalo dok se to ne odradi, jer će krenuti ispočetka.

Godinama koristim Mirroring RAID na računalu na poslu, na raznim OSevima, i govorim iz iskustva. Aha, da, ako nadogradiš Windows, RAID diskove ćeš lagano importirati u novi OS, a ako ti računalo krepa, svaki od tih diskova je čitljiv na drugom računalu, za razliku od RAID diskova čija su polja kreirana na kontroleru unutar njegovog BIOSa.

 

Eto, to je to, a ti odluči što ti u stvari treba.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.8.2017 9:40 (Father_Dougal).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Pozdrav, prvo hvala na dugačkom odgovoru baš mi treba iskustvo nekoga tko dulje vrijeme radi sa RAIDom. 

Ali trebam rasčistiti par stvari prije nego nastavim (neke nisam ni sam naveo, neke sam možda krivo izrazio). Prvo RAID ne smatram backupom, naveo sam u originalnom postu da sam gubio podatke zato što mi je riknuo disk (ne zbog enkriptera ili brisanja - smatra da je common sense najbolja zaštita od toga, uz par osnovnih komada softvera kao što su AV i FW), a RAID 1 (mirroring) služi primarno baš da se zaštiti od toga ? U "mojoj karieri" mi je krepalo barem 5-6 diskova zbog raznih stvari, počevšti od toga što u doba kada su diskovi imali 2GB nisu bili toliko pouzdani kao danas, pa zbog loših napajanja (PS dobro napajanje je valjda najvažnija komponenta u PCu). Veća mi je šansa (barem po trenutnom iskustvu) da mi disk mehanički krepa nego da izgubim podatke zbog virusa ili sl.

Backup mislim raditi samo ne svaki dan nego eventualno jednom ili dva puta mjesečno što mi je prihvatljivo, na disk koji mi trenutno služi za pohranu. U međuvremenu disk bi bio fizički offline (drugim riječima siguran).

Znam da nemam HW RAID nego neku kombinaciju (naveo) ali složio sam bez instaliranja ikakvog softvera u OSu da windoze vide disk u device manageru kao RAID1 (kako sam nazvao volume), ne kao WD disk - drugim riječima složeno je ispod razine OSa i windows nema pojma o fizičkim diskovima, nego samo o logičkom koji mu prezentira kontroler (ili driver koji se učitava prije OSa iz ROMa).

Zato mi nije jasno što će mi onaj softver - nagađam monitoring stanja pojedinačnih diskova (pošto ih OS ne vidi) i lakši management nego kroz tool učitan sa nekog ROMa matične

 

S druge strane kada se kreira dynamic volume - mirroring u disk manageru uredno se vide i fizički diskovi u device manageru, a windows prezentira 2 diska kao jedan za pohranu (ali kuži da postoje dva).

 

Ono što želim je redundancija neovisna o OSu, dakle ako instaliram drugi da se vidi RAID disk, ako bootam sa linux CDa da se vidi isti disk itd..

 

Diskovi su identični. E sada ne znam da li će i kako windowsi javiti da li je krepao jedan disk ako uopće ne vide fizičke diskove? S druge strane ako napravim mirroring u windozama da li će to zadovoljiti navedene uvjete? Zato bih htio čuti tuđa iskustva. Ako npr. krepa jedan disk i ubacim drugi znači da se automatski rebilda? Kako to izgleda kad slažeš kroz dedicirani tool? Također me zanima i to ako uzmem jedan disk i priključim na drugo računalo, da li će raditi kao obični disk bez RAIDa? Kažeš da hoće?

 

Trenutno ne mogu poslati screenshotove pošto nisam pri tom računalu, ali mogu naknadno. Evo jedan link kako taj tool otprilike izgleda (nije sa mog sustava), slika pod br. 2

http://en.community.dell.com/techcenter/extras/w/wiki/4491.dell-poweredge-c-how-to-deploy-ubuntu-on-c8000-with-intel-c600-storage-controller

 

Uglavnom za referencu  koraci kako sam ja slagao su bili:

-priključiti oba diska

-promijeniti u UEFIu AHCI>RAID

-restart, prije nego što ti se pojavi ekran di možeš ući u UEFI, uđeš u taj tool

-kreiraš RAID volume i ubaciš navedene diskove, u kojem se uredno vidi npr koji je proizvođač > WD

-ponovno restart i promjena u AHCI

-u disk manageru kreiraš particiju kao da si ubacijo jedan disk, disk je predstavljen kao virtualni 1TB disk naziva koji mu daš u toolu

16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Backup mislim raditi samo ne svaki dan nego eventualno jednom ili dva puta mjesečno što mi je prihvatljivo, na disk koji mi trenutno služi za pohranu. U međuvremenu disk bi bio fizički offline (drugim riječima siguran).

 

Pa tako bi i trebalo biti, kad se radi backup na USB disk - dediciran samo za to.

 

Ono što želim je redundancija neovisna o OSu, dakle ako instaliram drugi da se vidi RAID disk, ako bootam sa linux CDa da se vidi isti disk itd..
Diskovi su identični. E sada ne znam da li će i kako windowsi javiti da li je krepao jedan disk ako uopće ne vide fizičke diskove? S druge strane ako napravim mirroring u windozama da li će to zadovoljiti navedene uvjete? Zato bih htio čuti tuđa iskustva. Ako npr. krepa jedan disk i ubacim drugi znači da se automatski rebilda? Kako to izgleda kad slažeš kroz dedicirani tool? Također me zanima i to ako uzmem jedan disk i priključim na drugo računalo, da li će raditi kao obični disk bez RAIDa? Kažeš da hoće?

 

:) pa podigni neki linux live CD pa vidi kako ih on vidi. A ove ostale stvari, mislim da za njih moraš imati instaliranu tu aplikaciju - sve se radi kroz nju. Pokušavam se sjetiti kako se zove kontroler kojeg imam na poslu (nije Adaptec, mislim da je Promise), koštao je nešto preko 2k kuna prije 7 godina, prilično entry level - imao je java aplikaciju koja se spajala na kontroler i prikazivala potrebne podatke, te sam sav disk management radio od tamo, uključujući i kreiranje RAID polja. No testiranje pojedinačnog diska, da se vidi ima li bad sektora moralo se raditi dok je računalo offline, iz BIOSa kontrolera, jer je računalo dva diska vidjelo kao jedno, i testirati takav disk bi bilo besmisleno. Također, kad je krepao jedan disk, dodavanje novog je bila procedura - provjeri u uputama za svoj kontroler, za moj je bila komplikacija - ručno izbaciti disk iz polja dok je još spojeno na kontroler, pa tek onda dodavanje novog diska...
Uglavnom, shvatio sam da je održavanje takvog polja prilično glupo obzirom na namjenu (jer da se radi o RAID 5 polju, onda bi taj kontroler imao smisla obzirom da je on radio te checksum kalkulacije dok sprema podatke) pa sam cijelo polje backupirao i migrirao na softRAID mirror. To je bilo prije 4 godine i od tada ga tako držim i koristim, bez većih problema osim jednog kvara diska, kada se taj disk jednostavno uklonio i dodao novi, te se pričekao rebuild polja.
Probaj pa vidi kako ti je najjednostavnije. Obzirom da si kreirao polje, instaliraj aplikaciju i vidi kakve mogućnosti imaš unutar nje - i povremeno provjeravaj health. A za jednostavan RAID 0 ili 1 uvijek bih sugerirao kreiranje softverskog polja, svi ostali RAID modovi, koji uključuju generiranje checksum podataka, za njih je primjereniji pravi kontroler, no današnji procesori su dovoljno brzi tako da bi i taj mod mogao proći u soft polju bez da se osjeti.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
8 godina
odjavljen
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Moze glupo pitanje? Cemu komplikovanje kad mozes staviti neki soft za sync koji posmatra promjene i synca po potrebi i tako si siguran da ce ti uvijek raditi a ovako raid 1 hw soft vamo tamo i opet nemas pojma tj nisi 100% sigurna da ce ti signalizirati kad krepa disk i nakon reinstala hoces li uopste ista moci procitati.... Cisto me zanima.....

15 godina
online
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Torent kaže...

.. pitanje? Cemu komplikovanje kad mozes  .. Cisto me zanima.....

 - tako je to.. :)

backup!

RAID nije backup (i ne treba ga tako 'gledati'), rsync ili ručno.. tako se radi backup no dok se juzer ne opeče obično ne vidi razliku. RAID je redundancija koja je potrebna u radu (servera/24/7/365...) jednako kao dvostruko napajanje ili agregat. Gubitak podataka (već objašnjeno npr malware) zbog pogrešne ideje u startu pogotovo što se već i statistički može predvidjeti da će disk(ovi) u RAIDu imati višestruko veće šanse za kvar + ovisnost (soft-driver-kompatibilnost).. i šlag na kraju, i takav RAID se backupira.

 

-a pitaš se čemu? .. jer početnici griješe, već u odabiru alata (načina kako nešto napraviti, zašto, kako itd..). Ali, srećom... :)) mi smo tu!

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
odjavljen
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Pa to mi nikako nije jasno.... Zeli jedno a bira ono sto zvuci dobro ali je u stvari kompliovanije i nesigurnije cak i kad radi kako treba....

Ja imam raid 0= od 2 ssda ali sam svjestan da to ocas ode u 3pm.... Zato na njima drzim samo ono sto vratim ocas posla.... Backup je na drugom fizickom disku plus jos jedan externi disk..... A cak i tu nije ono sto ne smijem izgubiti. To je u cloudu......

16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Torent kaže...

Pa to mi nikako nije jasno.... Zeli jedno a bira ono sto zvuci dobro ali je u stvari kompliovanije i nesigurnije cak i kad radi kako treba....

Prvo treba shvatiti što je RAID, čemu služi i kakvi postoje.

Kompliciranije je, ali i sigurnije (ako se koristi imalo ozbiljna oprema).

8 godina
odjavljen
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Old Iggy kaže...
Torent kaže...

Pa to mi nikako nije jasno.... Zeli jedno a bira ono sto zvuci dobro ali je u stvari kompliovanije i nesigurnije cak i kad radi kako treba....

Prvo treba shvatiti što je RAID, čemu služi i kakvi postoje.

Kompliciranije je, ali i sigurnije (ako se koristi imalo ozbiljna oprema).

 Stoji ali ja sam se ogranicio na njegova pitanja i ono sto sam ja shvatio da ima i zeli postici ;) Mislim da komplikuje s obzirom sta zeli postici ali ispravi me ako grijesim....(ti si mi jedini ovdje na forumu kojeg pratim ;) A pratim te jos sa news grupa ;)) 

16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Torent kaže...
Old Iggy kaže...
Torent kaže...

Pa to mi nikako nije jasno.... Zeli jedno a bira ono sto zvuci dobro ali je u stvari kompliovanije i nesigurnije cak i kad radi kako treba....

Prvo treba shvatiti što je RAID, čemu služi i kakvi postoje.

Kompliciranije je, ali i sigurnije (ako se koristi imalo ozbiljna oprema).

 Stoji ali ja sam se ogranicio na njegova pitanja i ono sto sam ja shvatio da ima i zeli postici ;) Mislim da komplikuje s obzirom sta zeli postici ali ispravi me ako grijesim....(ti si mi jedini ovdje na forumu kojeg pratim ;) A pratim te jos sa news grupa ;)) 

To ti je jako relativno. I ja, recimo, imam RAID1 u mašini doma samo zato da u slučaju kvara diska ne moram raditi cjelokupni restore, na stranu dodatni backup.

Ono što se mora "staviti na papir" je osnovno funkcioniranje načina rada diska - disk - eventualni RAID - logičko polje - driver kontrolera - OS. Onda je sve lakše.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

nemoj smetnuti sa uma da si ti na ti sa materijom a on bas i ne. Kao i vecina korisnika.....

Covjek moze imati nerealna ocekivanja pa kad shvati da mu to ne radi kako je on zamislio slijedi razocarenje i gubitak podataka koje nije mislio da ce izgubiti....

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.8.2017 14:23 (Torent).
16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Torent kaže...

nemoj smetnuti sa uma da si ti na ti sa materijom a on bas i ne. Kao i vecina korisnika.....

Covjek moze imati nerealna ocekivanja pa kad shvati da mu to ne radi kako je on zamislio slijedi razocarenje i gubitak podataka koje nije mislio da ce izgubiti....

 Pa je, samo treba se i naučiti, a i zato smo mi tu ako zatreba pomoć.

6 godina
neaktivan
offline
Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Pozdrav, molio bih nekoga od bolje upućenih ako mi može pomoći vezano za jedan server . Naime imam potrebu zamijeniti 3 hard diska veličine 160  GB koji se nalaze u serveru IBM X3200 M3 (RAID 1 pretpostavljam) zbog njihove popunjenosti. Kupio sam 3 nova diska od 600 GB pa me interesuje na koji način da uradim  zamjenu. Danas sam stavio umjesto jednog diska od 160 GB ovaj novi od 600GB ali kako sam morao napustiti prostoriju gdje se server nalazi neznam šta se desilo tj. da li je moguća sinhronizacija podataka na taj način. Unaprijed zahvaljujem za pomoć.

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Pa server i nije bas mjesto gdje se experimentise... TO mora da su neki potpuno nebitni serveri kad mozes tek tako iscupati disk staviti drugi i nadati se najboljem.....

6 godina
neaktivan
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Ma server je vrlo bitan  i u njemu je uvijek uključen 1 HS SAS disk dok se drugi i treći disk  svaki drugi dan naizmjenično stavljaju. Ja sam sada ovaj novi disk ubacio kao treći i mislam da nemogu ništa pogrešno napraviti. Server je po mome mišljenju započeo rebuild tog trćeg diska ali sam morao otići. Mene sad interesuje ako taj rebuild i uspije vjerovatno  će taj disk imati isti kapacitet kao i ovi ostali a to je 160Gb tako da opet ništa nisam napravio jer mi je na tim diskovima ostalo još samo par GB slobodnog prostora

16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
To ozbiljno ili trolaš?
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Old Iggy kaže...
To ozbiljno ili trolaš?

Pazi ti njega, morao je otići :)

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
6 godina
neaktivan
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Old Iggy kaže...
To ozbiljno ili trolaš?

 Ne razumijem zašto ? Ako može malo pojasni

16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
alen.k kaže...
Old Iggy kaže...
To ozbiljno ili trolaš?

 Ne razumijem zašto ? Ako može malo pojasni

Ako sam dobro shvatio, ti svaki dan naizmjenično čupaš i stavljaš diskove pa radiš rebuild na dnevnoj bazi? To je stres i za diskove i za backplane, a nema smisla. Jedini donekle smisao vidim u jako kratkoročnoj varijanti backupa, ali RAID ne služi backupu. Tu proceduru treba izbjeći.

Što se tiče ekspanzije, x3200 M3 (vjerojatno je unutra ServeRAID-BR10il) je entry server pa javi koji je točno kontroler u igri (možeš vidjeti i kroz RAID aplikaciju, npr. MegaRAID). Sumnjam da je netko nadoplatio za skuplji kontroler koji može raditi online RAID ekspanziju.

U svakom slučaju prvo daj detalje koji je točno kontroler pa da onda vidimo može li se raditi ekspanzija fizičkog i logičkog polja. Možeš staviti veće diskove, ali nećeš samo tako moći doći i do tog većeg prostora.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Hvala na odgovoru. Odmah da razjasnim da ja tu ne radim, nego pokušavam pomoći prijatelju koji je početnik i nema neko veliko iskustvo. Ni ja nemam nikakvo iskustvo sa serverima ali u odnosu na njega sam expert. Što se tiče vadjenja diskova, oni tako rade otkada im je taj server u upotrebi i koriste ga upravo kao backup, znači minimalno 5 godina i do sada nisu imali problema. Sada im je nastao problem jer su im ti diskovi zauzeti, kupili su 3 nova HS SAS diska. Ja sam juče ubacio jedan od tih diskova kao što sam gore naveo, i jutros mi prijatelj javlja da su led diode prestale da blinkaju što bi trebalo da znači da je novi disk sinkronizovan. Ostaje sada problem veličine particija. Sada ne mogu provjeriti koji je raid kointroler, možda poslije 15 sati. Sad razmišljam da li bi sada ako povadim ostale diskove a ostavim samo ovaj novi mogao sa njega podići sistem i nekim od software tipa disc managera (npr. Paragon hard disk manager) proširiti postojeće particije.

6 godina
neaktivan
offline
Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Pošto vidim Old Iggy da si stručnja za ove stvari molio bih te još samo ovo da mi odgovoriš. Ovi novi diskovi koje su oni kupili imaju oznaku IBM 600GB 15K 3.5'' 6GBPS HS LFF SAS HARD DRIVE 49Y1866 a na listi kompatibilnih diskova za ovaj server stoji IBM 600GB 6G 15K 3.5" 44W2244. Znači sve je identično  osim ovog produkt broja. Možeš li mi reći da li će ovo biti problem i da li će ovi diskovi moći raditi u serveru i sa ovim RAID kontrolerom. Unaprijed zahvaljujem

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
alen.k kaže...

Pošto vidim Old Iggy da si stručnja za ove stvari molio bih te još samo ovo da mi odgovoriš. Ovi novi diskovi koje su oni kupili imaju oznaku IBM 600GB 15K 3.5'' 6GBPS HS LFF SAS HARD DRIVE 49Y1866 a na listi kompatibilnih diskova za ovaj server stoji IBM 600GB 6G 15K 3.5" 44W2244. Znači sve je identično  osim ovog produkt broja. Možeš li mi reći da li će ovo biti problem i da li će ovi diskovi moći raditi u serveru i sa ovim RAID kontrolerom. Unaprijed zahvaljujem

 Za to mi treba točan model kontroler da provjerim compatibility liste. U pravilu bi trebalo raditi, ali možda ima nekih problema.

Što se ostalog tiče, RAID nikad nije backup, ovo što se radi je "backup" na nivou jednog dana što je daleko od dovoljnog. Na stranu što je stres za diskove.

Ako kontroler možda naživo proširiti polja, sve OK. No ako ne može mora se napraviti backup plus restore na novokreirana polja.

Image particija može raditi ako SW vidi polje iz OS-a u kojem se starta. Tu zna biti problema kod boljih kontrolera.

6 godina
neaktivan
offline
Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Problem riješili isporučioci diskova. Nisam upoznat na koji način, ali mi je prijatelj rekao da su još dodali 2 nova diska te na taj način omogućili proširenje prostora, e sad na koji način, stvarno ne znam. Ipak, Old Iggy puno hvala na pomoći.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje
Pozdrav,
prema svim porukama u ovoj temi vidi se da imate brdo iskustva pa vas molim za pomoć / savjet.
U uredu imamo 7-8 računala i već godinama radimo na način da nam je jedna polovica podataka na kojima svakodnevno radimo na disku jednog računala a druga polovica na disku drugoga. Svi smo umreženi i svi se spajamo na ta dva računala a na ostalim računalima nema podataka.
Backup smo radili ručno na jedan vanjski usb disk od 500Gb svakih mjesec - dva, međutim sada je arhiva za backup postala prevelika i trebamo novi vanjski usb disk ili neko drugo rješenje.
Pitanje je da li ima smisla uzeti neki vanjski mrežni disk (npr MyCloud u Raid1 ) i da onda podaci stoje na njemu i da se svi u radu konstantno spajaju na njega umjesto na ona dva obična računala ? Da li su ti diskovi dovoljno dobri za konstantan istovremeni rad 6-7 korisnika ?
Da li uz takav disk dolazi i kakav software za automatski backup ili mi možete preporučiti neko dobro i jednostavno rješenje, naravno ne preskupo ?

Molim vas savjet.

Largo
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Znaci imate podatke sam na jednom disku i backup radite jednom mjesecno ili u 2 mjeseca. Znaci u svakom momentu mozete ostati bez podataka do 2 mjeseca  unazad????????? Nije vam porblem izgubiti 2 mjeseca rada?????

Preskupo tj cijena backupa je relativna stvar. Procijeni koliko te kosta izgubiti podatke unazad 2 mjeseca i to ti je cijena backupa..... A ti znas o kojem se iznosu radi....

16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Istina je, mjesec - dva rada je mnogo skuplje nego cijena jednog solidnog backup rješenja ali o tome odlučuju više instance u firmi, a znaš kako to onda ide...

Zadnje vrijeme se razvila neka neslužbena praksa da svako za sebe osobno sprema svoje projekte na kojima radi na svoje računalo ili neke privatne usb stikove dok se radi na projektu a kasnije kad se završi  i sa tim prestaje ali to su sve neka polovična rješenje odnosno "krpanje"

Sada radimo neke promjene na računalima pa je prilika da se osigura i neko backup rješenje i zato tražim savjet od nekog isusnog u tom području. Osnovna je dvojba da li ići na neki klasični vanjski usb disk i nastaviti kao i do sada (recimo 1 mjesečno), da li ići na neki mrežni disk sa RAID1 konfiguracijom i pokušati raditi backup npr 1 tjedno ili češće ako je automatski ili ići na neki kvalitetniji mrežni disk sa RAID1 konfiguracijom i na njega preseliti kompletnu dokumentaciju i raditi na njemu (kao neki server) a jednom u mjesec - dva raditi backup na neki lokalni usb disk ili računalo ???

 

I još mi jedna stvar nije skroz jasna - da li pod "backup" raditi svaki put kompletnu kopiju svih podataka i brisati staru da bi se oslobodilo mjesto ili raditi nekakvu sinkronizaciju gdje se na backup disku mijenjaju samo podaci koji su mijenjani, brisani ili dodani ?

 

Largo
8 godina
odjavljen
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Sve si ponudio samo jedno mi nije jasno. Sta te sprecava da backup radis svakodnevno????? Zasto jednom mjesecno? USB stick ni u ludilu ne koristiti kao backup makar i trenutno jer to je medij gdje je lutrija da li ce raditi kad ga ustekas.

 U svakom slucaju duvaj na haldno. Ja bih isao na mrezni disk u raid 1 konfiguraciji uz sync na cloud.  Znaci na ddiksovima drzati za radi. Sa njih backup svako popodne na mrezni disk a disk stani sync na cloud... Investicija je ali jos uvijek dalekoooooooooooooooooo jeftinije od gubitla podataka.... Nii napravio backup ako ti je sve u okviru firme. Sta ako neko obije ili izbije pozar?

 

15 godina
online
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

backup moraš imati, raid (nevažno 1-mirror) nije backup, to je redundancija (kad sve mora raditi bez zastoja u slučaj kvara, npr el.generator za struju..). Kako, koliko često, kojim alatima... to se ne pita ovako, to radi onaj tko zna što/zašto radi, novac, podaci, odgovornost. Do sad ste išli na sreću, možete nastaviti.. (dok jednog dana 'viši organi' ne vide razlog za platiti prevenciju umjesto sanaciju..). Bez raida možeš istu stvar jeftinije/jednostavnije. Pristojan NAS košta koliko i PC, koji može više/isto .. itd. Firme zato imaju server, fileserver.. firme, zato plate profesionalca (ili igraš loto).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

U zadnje vrijeme (2-3) godine nam je veličina godišnjih podataka narasla na 60-70 Gb i da bi to svaki dan kopirao na vanjski disk treba dosta vremena kojeg baš i nemam jer se to ne računa u koristan rad... To sam radio ručno na način da sa mojeg računala, na kojem su kompletni nacrti (*.dwg), preko Total Commandera stavim kopiranje na vanjski USB disk. Vanjski disk se ubrzo popunio i onda sam počeo brisati sa njega ono najstarije da bi uopće mogao išta dodati. S vremenom se to kopiranje prorjedilo na jednom u mjesec ili dva.

Znači, tvoje je mišljenje da mrežni disk nije najbolje rješenje da se sve nalazi na njemu i da se na njemu radi a da se sa njega kopira povremeno backup negdje drugdje ?

Upao mi je u oko MY CLOUD EXPERT SERIES EX2 ULTRA za tu namjenu

Largo
16 godina
offline
Re: Postavljanje diskova u RAID 1 polje

Slažem se da je za ovo potrebno uzeti nekog stručnog iz lokalnih IT firmi (kod nas je Ventex recimo popularan) i da nam održava cijelu mrežu i računala ali to kod nas nije baš zaživilo. Ovako se godinama krpamo i zasada se nije dogodio neki veći incident i to je vjerojatno razlog zašto i dalje sve sami radimo. Na to ja ne mogu utjecati  

Largo
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice