Kako ohladiti HDD

poruka: 24
|
čitano: 7.347
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Kako ohladiti HDD

pozdrav svima

ja sam novi ovdje pa nemojte zamjeriti ako sam posto u krivu temu ;)

 

ovako imam doma 3 HDD-a od 160 GB i kompjuter mi nekada zna biti upaljen mjesecima jer stalno nesto skidam

nekidan sam tek uvidjeo koliko se komp zaprave zagrije kada sam skinuo stranice od kompa i slucajno prislonio ruku na HDD-ove

nedaj boze da ponovim opet to

 

diskovi su bili toliko ugrijani da sam se kladio sa sekom da nemoze drzati ruku minutu na njemu

odustala je nakon 15 sekundi, no ni ja nisam bio bolji

 

malo sam surfao po netu u nadi da nadjem nekakav nacin da ih ohladim ali sva rijesenja su bila da nesto kupim

 

posto nemam bas novaca da si kupujem hladnjake za diskove, obracam se ovdje.

 

jel netko mozda zna nekakav trik ili tako nesto kako da se diskovi ne zagrijavaju toliko

ja sam cak razmisljao o nekakvim hladnjaku kao sto se stavlja na procesore ili tako nesto

izgled nije bitan. kako ce to izgledati vjerujte nikog nije briga, mene samo zanima da se to negrije toliko.

 

ima ko kakvu pametnu ideju??

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.6.2008 15:13 (psychedelic.kid).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ohladiti HDD

probaj ih medjusobno razdvojiti tj. nemoj ih staviti da su prislonjeni jedan na drugi i nabavi si neke ventilatore za kuciste

 

sad konkretno nemam pojma ako postoje hladnjaci za HDD

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako ohladiti HDD

postoje hladnjaci za diskove, imaš ih na hgspotu recimo, http://hgspot.hr/komponente.aspx?grupa=400&podgrupa=7

 

a probaj napraviti dobar protok zraka u kućištu da ti se komponente optimalno hlade, ugradi ventilatore i bolje će ti raditi cijeli komp općenito.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako ohladiti HDD

isto sto su ti rekli i ljudi prije mene;

 

a) ako ne zelis investirati lovu - probaj razmjestiti diskove

b) ako zelis investirati - kupi dobro kuciste koje ima ugradeno prednji i straznji 120mm ventilator; po mojem iskustvu to je dovoljno -

        5.25'' kucista s ventilatorima su overkill  

 

i

 

c) mozes ih polijati vodom; to ce ih sigurno ohladiti  :)))))

15 godina
neaktivan
offline
Kako ohladiti HDD

Jednostavno kupi 120mm ventilator i stavi ga u polozaj da puse po njima i to je to..i usput ih malo razdvoji i nemas brigeCoolto ti je otprilike 40kn jer si reko da neces hladnjake za hdd a oni su ti puno skupljiBelji se

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako ohladiti HDD
Lion King kaže...

Jednostavno kupi 120mm ventilator i stavi ga u polozaj da puse po njima i to je to..i usput ih malo razdvoji i nemas brigeCoolto ti je otprilike 40kn jer si reko da neces hladnjake za hdd a oni su ti puno skupljiBelji se

 

tako je...i ja sam stavio jedan 120mm da puše po hdd i temp mi je uvijek oko 25...no dobro, sad otkako su stigle vručine je malo viša...

bobo desmra
16 godina
neaktivan
offline
Kako ohladiti HDD

pogledaj ovo:

 

http://www.bug.hr/vijesti/index.asp?id=87812

 

btw: samo 7€!!

intel dualcore e2140 2x1.60GHz 2GB ram 667MHz GeForce XFX 7950GT 256MB WD-HDD 160GB, DDMX6fire audio-card 400W
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako ohladiti HDD
electrus kaže...

pogledaj ovo:

 

http://www.bug.hr/vijesti/index.asp?id=87812

 

btw: samo 7€!!

 samo 50 kn?! to ti je isto kao da stavis obicni 80 mm ventilator da ti puse po disku, samo sta ce te to doc 20 kn!
***em sve! (mislim ovo je opaka psovka, ne opisivanje mog ljubavnog života)
16 godina
offline
Kako ohladiti HDD

Slažem se da treba razdvojit diskove po kučištu, malo ih udaljit jednog od drugog, naravno ako ti kučište to dopušta. Istina je da bi ventilatori pomogli,ali postoji ali ! Oni će djelovat negativno s vremenom na tvoje hardove, ako si koji put otvorio hard trebao bi znati o čemu ti pričam. Radi se o sljedećem : magneti koji su sastavni dio svakog harda će izgubit svojstvo magnetizma zbog zagrijavanja-hlađenja, zagrijavanja-hlađenja i tako dok ti hardovi ne izdahnu. Istina je da bi bilo skuplje za kupit pasivne hladnjake za hardove, ali bi bilo isplativije i korisnije. I još k tome smanjiš buku u kučištu. Tolko o tome.

WWE
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako ohladiti HDD
electrus kaže...

pogledaj ovo:

 

http://www.bug.hr/vijesti/index.asp?id=87812

 

btw: samo 7€!!

 
prvo da se svima zahvalim za odgovore

drugo ovaj uređaj mi se dosad najvise sviđa koji si ti nasao

jel sad netko zna di da ga mogu naruciti u hrvatskoj?????
16 godina
neaktivan
offline
Kako ohladiti HDD

pa pusi pu hdd

izvadis van uzmes zrak u pluca i pusi

hehe

sala

pa kaj mora radit tak puno

pa ostavi komp da se malo odmori na 45 min svakih cca 6 sati

Psssssst Zecovi spavaju
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako ohladiti HDD

nazalost negasim komp nikad

24 sata, 365 danas skidam stalno s neta podatke

zato bi da imam neki ventilator ili hladnjak

 

sviđa mi se ideja o mineralnom ulju i rashlađivanju

no HDD ne moze da se uroni unutra kao ni dvd/cd uređaj jer ima pokretne dijelove

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.6.2008 13:29 (psychedelic.kid).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako ohladiti HDD

kako fora stvar! ali ne vjerujem da ima toga za kupiti kod nas... možda kod aftomehaničara Emila Smijeh

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako ohladiti HDD

Nerazumijem dat ces 7eura za taj ventilatorcic a mozes i jos ces ga narucivat a mozes kupiti 92mm za 30kn i gotov si....objasni mi to malo jel zbog potpisa firme??zbog cega??Belji se

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako ohladiti HDD
Lion King kaže...

Nerazumijem dat ces 7eura za taj ventilatorcic a mozes i jos ces ga narucivat a mozes kupiti 92mm za 30kn i gotov si....objasni mi to malo jel zbog potpisa firme??zbog cega??Belji se

 pa nije baš ventilatorčić kao što si ti rekao. veći je od ovog tvog. uostalom ventilator prekriva skoro cijeli disk i mislim da svoj dio što se hlađenja tiče mora jako dobro odraditi.
ventilator je napravljen baš za diskove. a ako kupiš ovako nešto onda moraš malo improvizirati. tako da ako se dečko ne razumije baš u kompove i nema neke volje oko toga mislim da mu je najbolje rješenje taj ventilator od 7€.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako ohladiti HDD
MRK 22 kaže...
 pa nije baš ventilatorčić kao što si ti rekao. veći je od ovog tvog. uostalom ventilator prekriva skoro cijeli disk i mislim da svoj dio što se hlađenja tiče mora jako dobro odraditi.
ventilator je napravljen baš za diskove. a ako kupiš ovako nešto onda moraš malo improvizirati. tako da ako se dečko ne razumije baš u kompove i nema neke volje oko toga mislim da mu je najbolje rješenje taj ventilator od 7€.
 Pa ako hoce neka kupi...ali po meni ima boljih rjesenjaCoola o tome bi se dalo raspravljat..Belji se
16 godina
neaktivan
offline
Kako ohladiti HDD

Imam ja jednostavije riješenje. Rekao si 3 harda 160gb jedan do drugoga. Znači toplina se prenosi sa jednog na drugi i svaki grije do oko 45 stupnjeva. Svaki disk prodaj za 150 kn, kupi disk od 500 gb i pasivac (650kn) Najjednostavnije.

KOMP-C2D E8200 2,66ghz, Asus P5K-e/WiFi, Gigabyte HD3870, Corsair 2x2gb ddr2,800, Samsung 500gb, Corsair 450w vx LAP-HP 6710s, 15,4“, C2D T7300 2,0ghz, Intel X3100 384mb, Samsung 2x1gb ddr2,667, Toshiba 120gb POCKET PC-HP Ipaq rx5700, Samsung 400mhz, 1gb flash ROM, 64mb ram, Wm5, Gps, Bluetooth, S
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako ohladiti HDD

nemam kome prodat :(

16 godina
protjeran
offline
Kako ohladiti HDD

Ma stavi leda na njih..hehehe

 

http://s1.ba.gladiatus.org/game/c.php?uid=62731 Klikni puno ces mi pomoci!Server 1.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako ohladiti HDD

Pozdrav svima.Eto da vam kažem prije nego mi je krepala matična ploča i jedan Seagate 320gd dogadjalo mi se slijedeće:posto sam imao 2 identična harda dešavalo se da su se u roku nekih pola sata rada znala zagrijati do čak 62 stupnja!!!Morao sam maknut bočnu stranicu i stavit neki stari kalolifer da puse po njima i tada je temperatura bila razumnih 38 stupnjeva.Radili su normalno al to su previsoke temperature!!!Sad jedno pitanje.Da li se to moglo dogadjat zbog neispravne matične ploče,napajanja ili čega drugoga jer kad sam kupio komp prije nekih godinu i pol u zatvorenom kučištu se se grijali do najviše 38 stupnjeva?Konfa je slijedeća:mbo gigabyte m55-s3,cpu athlon 64x2 3800+,ram a-data pc 6400 800mhz 2x1gb,gpu powercolor radeon x1650 pro,2xseagate barracuda 320gb,kučište i napajanje codegen 400w (sumljam na to smeće).Hardove sam mjenjao 3 puta u roku jedne godine (garancija vemil) ali nemogu se otet dojmu da nisu u pitanju uvijek hardovi jer ponekad pri paljenju kompa u biosu mi nece odmah prepoznat hard do isti na susjedovom kompu radi ko urica.sutra idem u vemil jer imam garanciju pa nek se oni zaje sa time.Ovo ce bit treći put u godini dana da ga nosim tamo.Oni odvrte neki Orthos prime i kažu sve ok...Ma k...c je sve ok!!!Ozbiljno razmišljam zvat udrugu za zaštitu potrošača jer očekivao sam da će bit malo ljubazniji kad ima ga odnesem na servis.Ne želim opet da me izlevate!!Imam bolesno srce i samo sebi naškodim kad izgubim živce.Bios je flešan i nista opet.Sve komponente su isprobane na susjedovom kompu i rade savrseno.Btw on ima matičnu gigabyte m52-s3.Iskreno se bojim odnest ga u vemil jer će opet bit isto:˝Orthos se odvrtio uspješno˝...Ma daj?!Odvrtio sam ga i ja i mem test i jos hrpu svakakvih programa i sve ok.Nekad radi normalno nekad se win digne radi 5 min pa se smrzne....po meni moguće je da sata priključci ne rade kako treba.Hladnjak na chipsetu se znao tako zagrijati da ga nisam mogao prstom dotaknuti a u biosu pise da mu je temp 38-42...moš mislit.Molio bih vas vaša mišljenja o svemu tome i ispričavam se na dugom postu al iskreno bijesan sam...Hvala

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.8.2008 14:37 (F1-IVO).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako ohladiti HDD

Imao sam,odnosno imam i dalje ,sličan problem sa jednim od harda u računalu.Imam ih dva,jedan stariji od 60giga na kojem je Windows i sve

najvažnije,i taj se grije tko zna od kada.Zna se zagrijati i do 80C,ili barem tako pokazuju kontrolni programi.Drugi disk,noviji,od 80 giga je

radio normalno i sa normalnom temperaturom,sve dok ja nisam počeo rukom provjeravati temperaturu, onog vrućeg.U jednom trenutku,ovaj

drugi disk je jednostavno izgubio sa ekrana! Odnio sam u servis,jer je još bio pod garancijom,i oni su uredno promjenili disk.Na osnovi savjeta

na nekom drugom forumu,razmjestili su dva diska,a ispred njih su ugradili 120 mm ventilator.Ništa se nije promjenio!Onaj stari disk je i dalje

vruć i radi odlično,akomp je zbog novog ventilatora postao bučan.Moram još napomenuti,da sam diskove upravo jučer testirao sa tvorničkim

Western programom,i oni pokazuju da je sve u najboljem redu!Jedan drugi program,za onaj stariji disk je pokazao da je njegova maksimalno

dopuštena temperatura 108C!Pa sad neka netko bude pametan!

Ja i dalje radim na kompu,jedino razmišljam da kloniram disk,kako bi u slučaju havarije ovog vrućeg harda,prošao što bezbolnije.

15 godina
neaktivan
offline
Kako ohladiti HDD

Montiraj vrtnu prskalicu na HDD-ove.

Rješenje koje koristi Alienware.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.8.2008 15:53 (nedIm).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako ohladiti HDD

Nemoj te se igrat s HDD-ovima..na njima su vasi podatci..u kucistu razmaknite HDD-ove sto vise mozete i kupte 120mm vent od nekog renomiranog proizvodaca(zalman,TT...)i sami ugradite(pustite servsere)..ako vam se temp ne smanje onda je hdd ostecen..meni se komp restarto jer mi je hdd bio prevruc nakon stavljanja ventilatora ispod njega(po meni bolje ispod nego iznad njega jer se lakse hladi od one metalne ploce gore)i sve 5Namigiva

...Scooter Tuning is not A Crime!!...
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako ohladiti HDD

jednostavno kupi četri ventilatora od 95mm jednoga stavi ispod njih drugog iznad druga dva sa strana i gotovo prića ovi odozgo u odozdl hladit će prvog i trćrg po redu a ona druga dvaće vršit cirkulaciju zraka izmđu njih i tako ti se neće pregrijavat.

asus p5kpl-c nvidia geforce 9500gt 512mb intel core 2 duo 2x2.40ghz asus dre-2014s1t furton 650w extreme samsung "19" 3/ms
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice