AHCI + RAID istovremeno

poruka: 14
|
čitano: 8.573
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
AHCI + RAID istovremeno

Pozdrav ljudi, nabavio sam intelov SSD na koji sam instalirao OS WIN 7 64bit. Kod instalacije sam u biosu namjestio AHCI mod kako bi SSD radio najbolje i kod tog dijela nema nikakvog problema. Međutim, imam još 2 hard diska WD 640gb koje bih htio koristiti u RAID0-u paralelno sa SSD-om. Koliko sam skužio to ne mogu uz AHCI na istom kontroleru matiče, jesam li u pravu?

U uputama matične piše da za RAID mogu koristiti i drugi kontroler na matičnoj (SATA port 7 i 8). Tu sam stvar isprobao, radi ispravno, ali RAID0 performanse su katastrofalne. U raidu diskovi rade jedva nešto bolje nego svaki za sebe zasebno, cca 105 MB/s čitanje u RAID0, a zasebno rade svaki 90-95 MB/s. Povećanje od 15ak % je stvarno mizerno. Izgleda da je taj Silicon Image chipset na portu 7 i 8 ustvari jad i bijeda a njegove portove je moguće koristiti jedino za RAID sustav (znači oba porta paralelno). Postoji li mi još koja alternativa i kombinacija spajanja, jesam li nešto propustio isprobati, ima netko kakav prijedlog a da ne uključuje dodatne troškove?

 

Hvala

WD6401AALS WD6401AALS
WD6401AAKS WD6401AAKS
Silicon Image RAID0 2x640gb Silicon Image RAID0 2x640gb
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno

Prebaci glavni diskovni kontroler na RAID, napravi RAID polje s dva WD-a i SSD ostavi izvan RAID-a. On će se ponašati kao normalni pojedinačni disk (kao da je u AHCI modu), a WD-ovi će stvarati RAID polje i raditi tako.

Work is for people who suck at video games.
14 godina
neaktivan
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno

U biti je stvar bila jednostavnija nego se meni činila, barem se nadam. Ako glavni kontroler stavim u RAID onda mi se pojavljuje ekran za konfiguraciju RAID-a prilikom bootanja i tu se svi diskovi pojavljuju kao non-raid i nemoguće je bilo što napraviti (Slika 1 i 2), a i komp ne podiže OS.

Ostavio sam na AHCI (isto je i ako stavim IDE) i u Disk Managementu oba diska stavio u stripped.

Ono što meni nije jasno jest to da mi se u HD Tuneu i dalje pokazuje svaki HDD posebno i nemoguće je selektirati i testirati brzinu kreiranog RAID0 polja već je moguće samo zasebne diskove (Slika 3)

S čime mogu testirati koja je brzina tog novokreiranog RAID0 polja?

Stavio sam kopirati neke podatke sa non-raid diska na ovaj striped raid i pratim malo brzine, može li netko iz Slike broj 4 shvatiti o kojim se tu brzinama pisanja radi i može li se iz tih podataka što zaključiti?

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno

Napravio sam mali test i na kraju odlučio koji sistem želim zadržati. S obzirom da nisam našao program s kojim bih mogao testirati brzine odlučio sam se za kopiranje foldera i mjerenje štopericom.

Za cijeli test koristio sam jedan folder i u svim mogućim kombinacijama prebacivao podatke između diskova i RAID sistema. Slijede rezultati:

 

Folder veličine 14.029 MB (uglavnom sa jpg i RAW fotkama, ukupno 2.066 fotki što čini prosječnu veličinu filea 6.79 MB). Najzanimljiviji rezultati zapisivanja:

 

 


                                                                     min:sec            sec               Zapisivanje MB/s

sa SSD 160GB na HDD 1 TB                            02:40             160                      88

sa SSD 160GB na RAID0 (2x640gb)                01:41             101                    139

sa SSD 160GB na RAID0 3 HDD-a                    01:14               74                   190

 

Uglavnom, mislim da sam se odlučio za kombinaciju da sastavim RAID0 od 3x640GB (WD 640GB, WD 640GB, WD 1TB). Ostalo što ostane od 1TB diska ide u standardnu particiju. Na kraju ipak treba kupit još i SATA kontroler za DVD pržilicu Neodlučan.

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.9.2010 15:34 (toncro).
16 godina
neaktivan
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno
toncro kaže...

Napravio sam mali test i na kraju odlučio koji sistem želim zadržati. S obzirom da nisam našao program s kojim bih mogao testirati brzine odlučio sam se za kopiranje foldera i mjerenje štopericom.

Za cijeli test koristio sam jedan folder i u svim mogućim kombinacijama prebacivao podatke između diskova i RAID sistema. Slijede rezultati:

 

Folder veličine 14.029 MB (uglavnom sa jpg i RAW fotkama, ukupno 2.066 fotki što čini prosječnu veličinu filea 6.79 MB). Najzanimljiviji rezultati zapisivanja:

 

 


                                                                     min:sec            sec               Zapisivanje MB/s

sa SSD 160GB na HDD 1 TB                            02:40             160                      88

sa SSD 160GB na RAID0 (2x640gb)                01:41             101                    139

sa SSD 160GB na RAID0 3 HDD-a                    01:14               74                   190

 

Uglavnom, mislim da sam se odlučio za kombinaciju da sastavim RAID0 od 3x640GB (WD 640GB, WD 640GB, WD 1TB). Ostalo što ostane od 1TB diska ide u standardnu particiju. Na kraju ipak treba kupit još i SATA kontroler za DVD pržilicu Neodlučan.

Kako to misliš, što ostane od 1 TB diska, zar može tako?

Mislio sam da će ti ono što ostane preko 640 GB ostati neiskoristivo odnosno nedostupno.

15 godina
neaktivan
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno

Hm, jesi siguran da si kreirao polje? Niti na jednoj slici se to ne vidi.. Ja bih rekao da nisi, jer bi u hdtuneu imao prikaz raid diska.

14 godina
neaktivan
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno

Ne znam zašto se ne vidi unutar HD Tunea. Kreirao sam striped polje preko Disk Managementa u Windowsima, a i rezultat brzine pisanja od 190 MB na raid polje govori mi da je ono uspješno kreirano. Misliš da nije? Ne znam kako testirati brzinu čitanja.

14 godina
neaktivan
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno

Schumix, pa i ja sam mislio da ostaje neiskorišteno, ali očito ako se kreira unutar windowsa može se iskoristiti kao non-raid polje. Stvar radi bez ikakvog problema, a možeš pogledat i moj sc gdje se vidi kako su diskovi podijeljeni.

16 godina
neaktivan
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno
toncro kaže...

Schumix, pa i ja sam mislio da ostaje neiskorišteno, ali očito ako se kreira unutar windowsa može se iskoristiti kao non-raid polje. Stvar radi bez ikakvog problema, a možeš pogledat i moj sc gdje se vidi kako su diskovi podijeljeni.

OK, cool.

Hvala na sc-u.

15 godina
neaktivan
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno
toncro kaže...

Ne znam zašto se ne vidi unutar HD Tunea. Kreirao sam striped polje preko Disk Managementa u Windowsima, a i rezultat brzine pisanja od 190 MB na raid polje govori mi da je ono uspješno kreirano. Misliš da nije? Ne znam kako testirati brzinu čitanja.

I je i nije kreirano polje.. :o) Ti si soft. kreirao dynamic diskove pa najvjerojatnije raid5 na njima. Striped volume preko 3 harda. To nije raid 0 koji si htio. Koliko vidim u igri je ICH9R intelov kontroler a to je 6 port sata kontroler s raidom, što znači da prilikom boota s ctrl+I ulaziš u rom i kreiraš polje kakvo želiš. Tada ćeš ga vidjeti kao jedan drive na kojem možeš raditi particije/logičke diskove, a i hdtune će ga tada vidjeti kao jedan volume. A ovu brzinu s štopericom okači mačku o rep..

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno
bed kaže...
toncro kaže...

Ne znam zašto se ne vidi unutar HD Tunea. Kreirao sam striped polje preko Disk Managementa u Windowsima, a i rezultat brzine pisanja od 190 MB na raid polje govori mi da je ono uspješno kreirano. Misliš da nije? Ne znam kako testirati brzinu čitanja.

I je i nije kreirano polje.. :o) Ti si soft. kreirao dynamic diskove pa najvjerojatnije raid5 na njima. Striped volume preko 3 harda. To nije raid 0 koji si htio. Koliko vidim u igri je ICH9R intelov kontroler a to je 6 port sata kontroler s raidom, što znači da prilikom boota s ctrl+I ulaziš u rom i kreiraš polje kakvo želiš. Tada ćeš ga vidjeti kao jedan drive na kojem možeš raditi particije/logičke diskove, a i hdtune će ga tada vidjeti kao jedan volume. A ovu brzinu s štopericom okači mačku o rep..

 

bed - pogledaj moj post u kojem su slike kod bootanja kompa i kreiranja RAID polja uz pomoč CTRL+I. Diskove mi ne prepoznaje kao pogodne za RAID. Pretpostavljam da je problem prethodna instalacija WIN OS-a na SSD u AHCI modu. Da mogu u SATA modu kreirati RAID polje znam da bi se ono pojavilo prikazano u HD Tuneu. Jednostavno ne mogu pokrenuti komp sa kontrolerom namještenim na SATA, mogu jedino na AHCI i IDE.

Misliš da ovaj softverski RAID ne vrijedi ništ?

Probao sam bio copy/paste onaj isti folder unutar soft. novokreiranog RAID-a i kopiranje traje 2:02 min, tj. recimo 115 MB/sec, ako sam to isto probao izvan RAID-a na WD 1TB Blacku, vrijeme copy/paste je bilo 4:58, tj. cca 47 MB/sec. Zašto misliš da te brzine ništa ne govore za sebe?

15 godina
neaktivan
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno

Da krenemo ispočetka, rekao si da želiš napraviti raid 0 na dva diska;

U biosu namjestiš SATA konfiguraciju na RAID, a ne na AHCI ili IDE. Prilikom boota s ctrl+i ulaziš u setup raid opcija i na dva diska koja su ista napraviš raid polje. Taj volume možeš particionirati, raditi logičke drive, formatirati. Ako ti je raid boot device, vjerojatno su ti portebni driveri za kontroler prilikom instalacije win.

 

Ne kažem da ovaj softverski raid ne vrijedi ništa, ali nije ono što si napisao da želiš. A brzina ovakvog mjerenja nije relevantna, zato sam skeptičan..

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno

Imam SSD na kojem je instaliran OS, kontroler na kojem je i SSD ne mogu staviti na SATA jer tada ne podiže OS. RAID želim za preostale diskove za storage a kako sam i rekao to više ne mogu napraviti sa CRTL+I (pogledaj slike koje sam priložio u prijašnjim postovima). Očito ne postoji više nikakva alternativa.

 

Šaljem još i screenshotove gdje sam brzinu particija mjerio sa SIS Sandra softwareom:

Slika 1 - c: SSD,

Slika 2 - d: RAID0 sa 3 HDDa,

Slika 3 - e: non-raid preostalo polje

 

Se mi razumijemo bed? :-)

 

Slika 1 - c: SSD Slika 1 - c: SSD
Slika 2 - d: RAID0 sa 3 HDDa Slika 2 - d: RAID0 sa 3 HDDa
Slika 3 - e: non-raid preostalo polje Slika 3 - e: non-raid preostalo polje
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.9.2010 14:01 (toncro).
14 godina
neaktivan
offline
RE: AHCI + RAID istovremeno

Ako nekoga još interesira ova problematika, šaljem još dva print screena gdje sam sa programom ATTO Benchmark testirao particiju u RAID polju i onu u non-RAID.

Bed - mislim da ona moja mjerenja štopericom ipak nekog vraga govore Namigiva, slažeš se?

 

RAID0, 3 HDD-a, particija D: RAID0, 3 HDD-a, particija D:
non-RAID particija E: non-RAID particija E:
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.9.2010 16:30 (toncro).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice