Slaganje HTPC-a

poruka: 45
|
čitano: 13.852
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Slaganje HTPC-a

Složio bi dobar HTPC pa bi molio sve one koji imaju iskustva da mi pomognu oko izbora komponenti i najboljeg sofvera.

HTPC bi bio spojen na kućnu mrežu i kućni server.

 

Zanimaju me kombinacije s kojima bi se mogao snimati TV program, po mogućnosti HD, kao i jeftinija varijanta koja to ne podržava.

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Slaganje HTPC-a

Pridružujem se pitanju...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Slaganje HTPC-a

sad ovisi koliko hoćeš potrošiti na taj HTPC?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Slaganje HTPC-a

Uffff, sočna tema, premalo ulaznih informacija...

 

Kao što su ti dečki već rekli trebati ćeš se najprije odlučiti oko cijene, koja može rasti u nebesa, ovisno o tome što točno želiš od tog računala. Ipak, odlična i tiha konfa se može složiti za relativno malo novaca.

 

Okvirno, trebaš odlučiti za što će ti sve to računalo služiti - samo multimedija (video, foto), malo šira primjena uključuje surfanje bespućima Interneta, igranje lakših igara (MAME, sitne igre koje se igraju gamepadom), ili pak nešto žešća artiljerija - PES, simulacije vožnje, možda čak i neki FPS koji se može igrati gamepadom (OK, nemojte me odmah razapeti, zadnji put kada sam igrao FPS bilo je taman toliko komandi da se to moglo Smijeh ).

 

Ono što ti je kod HTPC-a najbitnije, je tišina. Ne želiš nikakve zvukove u sobi osim onih kojeproizvode zvučnici dok gledaš omiljeni film. Šum ventilatora, DVD uređaja ili tvrdog diska su ovdje nepoželjni. Najbolji savjet koji ti u tom smjeru mogu dati je SPCR, site koji se bavi tihim računalima i općenito tihim komponentama. Trebati će ti malo vremena da sve prođeš (recommended sekcije su obavezno štivo, odatle smiješ dalje), ali ćeš dobiti dosta dobar pregled uspoređenih komponenti. Nakon što se tamo informiraš, znati ćeš otprilike što možeš očekivati od kućišta, diskova, napajanja i/ili CPU/VGA hladnjaka. Ako i nakon toga imaš koje pitanje, moći ćeš dobiti i puno konkretnije odgovore.

 

Osim tišine, bitan je i kapacitet diskova. Vidim da imaš kućni server, ne znam je li propusnost mreže dovoljna za normalan prijenos videa u svrhu skladištenja, a gotovo sam siguran da nije za live TV. Možda ti netko tko ima više iskustva s mrežama može pomoći ovdje. Možda ti i gigabitna mreža može pomoći (ako ju imaš ili je u planu). Ne znam...

 

Količina niti brzina RAM-a danas nisu presudni, više-manje sve što danas kupuješ, biti će dovoljno. Ipak, ako misliš izdvojiti više love za RAM, možeš si postaviti Ramdisk, virtualnu particiju koju zatim upotrebom određenog HTPC softvera koristiš kao međuspremnik umjesto tvrdog diska. Naravno za 4+ GB ti treba 64-bitni OS, što te može ograničiti u izboru hardvera (ako se odlučiš za tu opciju, obavezno je potrebno provjeriti postoje li driveri za TV karticu koju si odabrao).

 

Naravno, HTPC najbolje funkcionira u kombinaciji s daljinskim upravljačem, ali će ti najvjerojatnije nekada zatrebati i tipkovnica, možda čak i miš. Najbolje bi bilo nabaviti neki model bežične tipkovnice s malim joystickom gore, ili trackballom, ali te su obično i dosta skuplje. Nekakva solidna kombinacija bežične tipkovnice i miša trebala bi biti dosta za te ekstra situacije.

 

Naravno, sve to skupa spaja softver... Dosta dobar (iako pomalo zastario) pregled imaš na TV cards stranici. Neki od ovih programa se plaćaju, neki su besplatni, meni najsimpatičniji radi na Linuxu (MythTV), no u ovom slučaju otpada PES i ozbiljnije igranje (osim možda preko cedege, ali s time nemam iskustva, a i prerano bi sada bilo ulaziti u to). Meedio ti je kupljen od Yahooa i sada ga možeš naći (besplatno) kao MeediOS. Komercijalna rješenja nikada nisam probao, pa ti ne mogu dati niti neku preporuku u tom smjeru.

 

Obzirom na trenutak u kojem živimo, potrebno je još obratiti pozornost na komponente koje nabavljaš - u igri su MPEG4 (ako te zanima HDTV), dual-tuner kartice (ako misliš ubaciti tri-četiri kartice u računalo, zaboravi, softver proizvođača mora to eksplicitno podržavati, iako se danas, s najnovijim TV karticama možda i to promijenilo). Tu je i pitanje grafičke kartice (pomoć u dekodiranju MPEG4 streama, ne funkcionira baš najbolje trenutno, vrlo osjetljiva stvarčica), CPU-a (trebaš li dekodiranje u letu?) ali i kućišta (gdje ga namjeravaš držati, u dnevnoj sobi, ili ga možeš baciti u šupu?).

 

Također, zgodna je stvar s nekima od ovih rješenja što možeš odvojiti back-end od front-enda, tu se da uštediti dosta novaca, ali je potrebno potrošiti i nešto više vremena na konfiguriranje.

 

Ipak, ako imaš imalo razvijeniju mrežu, znati ćeš to cijeniti, imati ćeš TV dostupan na svakom računalu u kući.

 

To je zasad to, daj nam još malo informacija, pa možda dobiješ i nešto više...

 

Pozdrav!

Pazi, gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
Slaganje HTPC-a

Čestitam na trudi, mene najviše zanima kućište, volio bi naći neko da mogu staviti grafičku karticu, da opet ne odudara izgledom od namještaja, TV- i  sl., mislim da izgleda kao neki linijski uređaj. Našao sam neke modele, ali obične u njih ne možeš ugraditi karticu i sl. Pa ao imate kakvih prijedloga bio bih zahvalan.

Pozdrav.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Slaganje HTPC-a
Super post svaka čast.

Mene zanima jedino kako bi se to moglo spojiti s jednim daljinskim i najbolji softver kojim bi mogao upravljati svim multimedijalnim sadržajem: muzika filmovi, tv dvd/blu-ray.

Zamislio sam da se kupi neki logitechov daljinski ili ona bezobrazno skupa mala tastaturica/daljinski i time fino sve u 3,4 klika aktiviram.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a

Evo recimo ova serija:

http://www.thermaltake.com/product/Chassis/desktop/desktop_index.asp

Naričito dh101 i dh102, ali su skupi ko otrov, barem prema cjeniku u ve-milu, a i treba ih izgleda naručit.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a

Kućište dh101 mi se sviđa, imaju dvije verzije sa displejom i bez (značajnije razlike), razlika je oko 500 kn, stvarno su odlična, izgled sve, dh102 je ružan ne sviđa mi se kada ima veliki dispelj koji dominira čitavom prednjom stranom, za to imaš TV, usto je bezobrazno skupo kućište. Hvala na informacijama.

16 godina
offline
RE: Slaganje HTPC-a

Evo još jedan link za odlična kućišta...

 

 

http://www.origenae.com/en/products_htpc.htm

 

Što se daljinskog tiče, čitao sam da je daljinac od Microsofta odličan za HTPC, u suradnji sa freeware-om kojem trenutno ne znam ime, ali čim se sjetim, javim..

16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a

Ja sam čitao da je od logitecha ultra x i jako je jefti oko 70 kn. Gdje ima nabaviti ova kućišta i koliko koštaju?

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.6.2008 22:43 (lebo1).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a

imam ovaj ultra-x media remote i mogu reci da je odlican, stalno ga koristim s windows media ceneterom i radi savrseno, takoder se 90% danasnjih playera moze isprogramirati da rade sa tim daljinskim, a ak trazis neki za kontrolu linijskoh komponenti uzmi logitech harmony neki

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a

ovaj dh 101 imas u vemilu za 925kn
http://www.vemil.hr/OpisMP.aspx?Sifra=7770021
najjednostavnije odi na nabava.net i upisi naziv kucista koje trazis, makar ih vecinu mozes naci u vemilu

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.6.2008 22:51 (HarryPlopper).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a
HarryPlopper kaže...

ovaj dh 101 imas u vemilu za 925kn
http://www.vemil.hr/OpisMP.aspx?Sifra=7770021
najjednostavnije odi na nabava.net i upisi naziv kucista koje trazis, makar ih vecinu mozes naci u vemilu

 Mislio sam na kućišta od 'ferovca', nema ih na nabavi, jedno pitanje u vezi daljinca- jeli se može srediti da ugasiš kom preko njega, u vidi-u su naveli da mu je mana što to ne može.
PS. gdje si ga nabavio?
16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a
lebo1 kaže...
HarryPlopper kaže...

ovaj dh 101 imas u vemilu za 925kn
http://www.vemil.hr/OpisMP.aspx?Sifra=7770021
najjednostavnije odi na nabava.net i upisi naziv kucista koje trazis, makar ih vecinu mozes naci u vemilu

 Mislio sam na kućišta od 'ferovca', nema ih na nabavi, jedno pitanje u vezi daljinca- jeli se može srediti da ugasiš kom preko njega, u vidi-u su naveli da mu je mana što to ne može.
PS. gdje si ga nabavio?
 Moze se sredit postoji jedan program za radit skripte, imao sam ga instaliranog i radilo je nakon malo muke da se sredi. Kupio sam u Sesveteama neki ducan s informatickom opremom neznam kak se zove tocno sutra moram ic po dvd-e pa cu pitat.
16 godina
offline
RE: Slaganje HTPC-a
lebo1 kaže...
HarryPlopper kaže...

ovaj dh 101 imas u vemilu za 925kn
http://www.vemil.hr/OpisMP.aspx?Sifra=7770021
najjednostavnije odi na nabava.net i upisi naziv kucista koje trazis, makar ih vecinu mozes naci u vemilu

 Mislio sam na kućišta od 'ferovca', nema ih na nabavi, jedno pitanje u vezi daljinca- jeli se može srediti da ugasiš kom preko njega, u vidi-u su naveli da mu je mana što to ne može.
PS. gdje si ga nabavio?
Nema ih u RH ( barem ih ja nisam našao )..

Mogu se naručiti online, cijene se kreću od nekih 500 USD pa nadalje.. definitivno jedni od boljih HTPC kućišta koje sam vidio..
15 godina
neaktivan
offline
Slaganje HTPC-a

Svoj sam HTPC nedavno složio, i trenutno radim mali vodic kroz to - biti će na nekom od naših blog siteova uskoro :)

Uglavnom, cilj je bio složiti nešto sposobno puštati HD filmove (mkv-ove uglavnom skinute na torrent sitovima), istovremeno da bude vrlo tih, i sve unutar malog budjeta.

 

Ovo su komponente koje su na kraju ugradjene:

 

maticna

- sve živo integrirano. MBO ASROCK, s. 775, 4Core1333-FullHD. Sve preporuke.

 

cpu

- Intel dual core E4500 (sasvim dovoljan, vrlo malo se grije)

 

kuciste

- kupljeno preko ebaya. U Hrvatskoj je uzasno mala ponuda, i debelo prekupo. Preporučam prodavaca colorcase: http://stores.ebay.com/COLORCASE_HTPC-CASES_W0QQcolZ4QQdirZ1QQfsubZ6QQftidZ2QQtZkm

 

napajanje

- Seasonic 380W. Ekstremno tih. Za HTPC vam ne treba više Wata.

 

 

disk

- SATAII Seagate single-platter 250GB. Nevjerojatno tih i jednako nevjerojatno brz. I jeftin. Doduše, već sam požalio "samo" 250 GB. Ako imate budjet, uzmite 500GB. 720p filmovi su ili 4 ili 8GB, u zadnje vrijeme su agresivno poceli encodirati filmove u 1080p, 15GB ..pa racunajte gdje cete to držat i na što paliti.

 

ram (dual channel, 2x1GB, noname). Brand rama u HTPC racunalu stvano nije bitan

 

dvd-rw DL

- cca 200kn, bilo koji

 

tv tuner

- Avermedia USB Volar hx - hibridni tuner (analog+digital) + composite/svideo capture. Morao sam USB tuner, jer mi je kuciste low-profile, a nisam našao low-profile DVB-T tuner u našim ducanima. Ne bunim se.

 

tipkovnica

- wireless ms industrial vista media centar (cca 200kn)

 

Cijela stvar pušta 1080p bez ikakvih problema (pri cca 55% cpu)

 

Sve se vrti na Visti, za HDTV (HRT2 HD) trebao mi je dvbviewer + cyperlink h.264 codec (dolazi sa powerdvd8). Vistin Media Centar (zasad) ne podržava h.264, a tekme se nekako moraju gledati.

 

E da - cijela stvar je spojena na LCD TV preko VGA izlaza (D-sub). Imate li HD ready (720p/1080i tv), to je više nego dovoljno. Dapace, preporucam. U cijelu avanturu DVI/HDMI ulazite samo ako morate. Ja osobno nemam najbolje iskustvo s tim.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.6.2008 23:19 (post).
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Slaganje HTPC-a
FIno, fino. Gledaš DVDe preko toga? Mislim diskove? čitač nije glasan?
15 godina
neaktivan
offline
Slaganje HTPC-a

za htcp bi sve metnuo pasivce jer je bitno da se ne cuju tako da bi preporucio  http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=7710017  

to je forton 300w i mislim da je sasvim dovoljan za htcp te najvazije  pasivno se hladi..naravno uzo bi jos neku graficku pasivnu te neki dual core pasivni..i jedan terabajtni disk ili 500gb..al neki tihi..

AMD Athlon x2 5000+ OC 3.0 GHz Gainward Bliss 8800GT 1024Mb Golden Sample OZC Platinum XTC Kit 2x1 gb ddr2 X2 HDD Seagate 500 gb Napajanje CORSAIR 550W
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Slaganje HTPC-a
hara_zg kaže...

za htcp bi sve metnuo pasivce jer je bitno da se ne cuju tako da bi preporucio  http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=7710017  

to je forton 300w i mislim da je sasvim dovoljan za htcp te najvazije  pasivno se hladi..naravno uzo bi jos neku graficku pasivnu te neki dual core pasivni..i jedan terabajtni disk ili 500gb..al neki tihi..

Oprezno s tim pasivnim komponentama!
U principu sam apsolutno za pasivna rješenja, ali treba paziti kod napajanja - ono se dosta zagrijava, a ako je unutrašnjost računala u potpunosti bez ventilatora, nema protoka zraka. A bez adekvatnog protoka zraka dolazi do pregrijavanja svih komponenti u lancu (VGA-CPU-napajanje). Ako se baš mora ići na ovakvu opciju, potrebno je ugraditi barem jedan ventilator za izvlačenje zraka iz kućišta, što te opet vraća na početak.

Danas postoje izuzetno kvalitetna i izuzetno tiha napajanja koja mogu osigurati dovoljan protok zraka u kućištu da se izbjegnu ovakvi scenariji.
Pazi, gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a
Ammadeus kaže...
FIno, fino. Gledaš DVDe preko toga? Mislim diskove? čitač nije glasan?
 DVDovi se pri običnom gledanju ne vrte velikom brzinom. Drive je bučan kod kopiranja i snimanja. Naravno, ovisi od drivea do drivea.
No iskreno, HD me totalno razmazio, gotovo vise uopce ne gledam SD DVDove ili ove SD divx/xvid.

Cijeli setup se može posložiti toliko tiho da se doslovno čuje samo puhanje zraka kroz bočne rupice.

Dodatno, zaboravio sam napisati - za HTPC koji mislite koristiti za filmove / TV / muziku / photo / radio ... nije vam potrebna posebna grafička. Većina integriranih (ako malo prosurfate po reviewima) odgovara. Dodatna grafička samo unese dodatni ventilator (naravno, ako nije pasivna), jede dosta struje i samo bezrazložno grije kućište. Grafička samo ako želite isti PC koristiti kao konzolu, za igranje.
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.6.2008 23:20 (post).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a

post, kolko para je doso taj htpc koji si ti slozio?

15 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a
HarryPlopper kaže...

post, kolko para je doso taj htpc koji si ti slozio?

 Prije par mjeseci ili danas? Bogataš

Cca 3000kn. Od cega je 1000kn kuciste.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a

omg, pa to se opce ne cini puno za htpc

16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a

E i ja sam se upetljao u pravljenje istog

Uglavnom obicno staro desktop kuciste lian li prespricano sa patkova-glava-sjajnim lakom, naprijed citac kartica i crni dvd u njega asus AM2+ ploca sa athlonom onim niskotrosecim 45W pod opterecenjem, graficka asus 8600GT sa pasivnim heat pipe hladnjakom na koji sam naserafio akasa 8cm  tihi ventilator , stavio sam disk koji sma imao pri ruci i jos jedan koji se vrtio okolo, sve to VGA kablom spojio na le40r81 samsung tv, um msan grupi nasam sam malu tastaturu MSindustrial sa trackbal misem i tipkama za media player, ili bilo koji drugi ja koristim GOM i PowerDVD8 i tiipkama premotavam pauziram, preskacem, jah ima i tockic za pojacavanje ili skrolanje u programima, unutra sam jos ubacio i SkyStar2 satelitsku kartu dok ne pojeftini SS2 HD(uskoro), sve radi ko satic, nisam jos instalirao tanjir za digitalnu satelitsku ali divx/xvid, DVD ide ko zmaj i sinoc sam ponovo pustio LOTR povratak kralja i uzitak je koliko dobro izgleda sa PDVDjem isto tako divixi sa gom-om su sjajni, mogu samo misliti kako izgleda pravi HD.

 

Napominjem da lokalna kablovska izgleda bljak, fuj, odvratno, katastrofalno, skoro mi zao parajlija koji odu kupe najveci tv skopcaju ga na stv ili kablovsku i onda ubjedjuju sami sebe da im je slika bolja.

 

E da ko hoce sa daljinskim neka proba Mediaportal software

 

ja tek trebam uskladiti se sa njim.

http://www.team-mediaportal.com/

16 godina
neaktivan
offline
Slaganje HTPC-a

daljinski radi i u windows media center programu bez problema i bez ikakve muke oko "sredivanja" da radi, dok se u media portalu treba dosta namucit da prorade dodatne tipke na ovom ultra-x media remoteu

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Slaganje HTPC-a
HarryPlopper kaže...

daljinski radi i u windows media center programu bez problema i bez ikakve muke oko "sredivanja" da radi, dok se u media portalu treba dosta namucit da prorade dodatne tipke na ovom ultra-x media remoteu

Za media portal (kojeg se nisam mogao sjetiti prije par postova) je microsoftov daljinac kao stvoren.. 
16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a

Sto se tice kucista za htpc, imas par ok kucista u ADM-u. Nisu skupa, s nekima od njih dolaze i napajanja.

Sad, ako zelis tisinu, zamijenis to napajanje nekim drugim. Kucista nisu toliko skupa tako da mislim da ti to ne bi trebao biti bad.

Evo, recimo, jedan prijedlog kucista koje ne kosta preko 900 kn a stavlja se vodoravno na povrsinu.

Ja sam osobno zadovoljan njime.

Nije ultra elegantno ali, za te novce je i vise nego dobro.

 

http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=258_34_176&products_id=5580

 

 

¡ʞɔǝu ɹnoʎ ʞɐǝɹq
15 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a
Radikal kaže...

Sto se tice kucista za htpc, imas par ok kucista u ADM-u. Nisu skupa, s nekima od njih dolaze i napajanja.

Sad, ako zelis tisinu, zamijenis to napajanje nekim drugim. Kucista nisu toliko skupa tako da mislim da ti to ne bi trebao biti bad.

Evo, recimo, jedan prijedlog kucista koje ne kosta preko 900 kn a stavlja se vodoravno na povrsinu.

Ja sam osobno zadovoljan njime.

Nije ultra elegantno ali, za te novce je i vise nego dobro.

 

http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=258_34_176&products_id=5580

 

 

 Mene je ovo koštalo, zajedno sa shippingom 100kn. Informatička oprema, nisam platio ni lipe PDVa ili carine:

http://www.mce701.com/viewtopic.php?f=9&t=16&sid=7eba5d1e86b98717b68ae716f4d38118

Za 1000kn dobiš low profile kuciste koje ce biti ponos dnevne sobe, prednji VFD i MCE daljinac.


16 godina
neaktivan
offline
RE: Slaganje HTPC-a

Gle, 100 kn te nije doslo nego 1000. Prvi ispravak. A sto se carine tice... Meni su kompicu prek e-bay-a lupili carinu na ventilatore za comp... tak da..

Drugo, ja sam naveo jeftinu varijantu kucista koje takoder sluzi svrsi.

Tako da tu nije potrebno pametovati.

Samo navodim jeftiniju varijantu koja moze biti izbor a dolazi i s napajanjem.

 

I da, svi smo svjesni sto si kupio, nemoras to jos 10 puta obrazloziti. Veci si to naveo i linkao.

Ali 1000 kn samo za kuciste za htpc je po svim mojim mjerilima previse pa nek ti bude ponos sobe i ne znam ja sto sve ne.

 

 

¡ʞɔǝu ɹnoʎ ʞɐǝɹq
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.6.2008 11:36 (Radikal).
16 godina
offline
RE: Slaganje HTPC-a
Radikal kaže...

Gle, 100 kn te nije doslo nego 1000. Prvi ispravak. A sto se carine tice... Meni su kompicu prek e-bay-a lupili carinu na ventilatore za comp... tak da..

Drugo, ja sam naveo jeftinu varijantu kucista koje takoder sluzi svrsi.

Tako da tu nije potrebno pametovati.

Samo navodim jeftiniju varijantu koja moze biti izbor a dolazi i s napajanjem.

 

I da, svi smo svjesni sto si kupio, nemoras to jos 10 puta obrazloziti. Veci si to naveo i linkao.

Ali 1000 kn samo za kuciste za htpc je po svim mojim mjerilima previse pa nek ti bude ponos sobe i ne znam ja sto sve ne.

 

 

 Covjek je u pravu za carinu na elektroniku, nema je..  PDV je druga stvar, obicno, ako je vrijednost robe sa troskovima dostave veca od 300-400 kn, isti se naplacuje.

Sto se tice cijene kucista, svako po zelji i mogucnostima.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice