Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.256
|
čitano: 3.884.794
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

imam novu Gigabyte RTX 3090 to pripremam za novi komp, no dobil sam ponudu da mjenjam za novu  RTX 4080 Phantom "GS" uz doplatu,interesira me kaj dobim više sa tom 4080

PS.da napomenem komp će služiti za video 4K obradu a malo i za igranje 

Dell OptiPlex Micro ThinkPad T570 ThinkPad Yoga12
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2022 13:08 (dudo3).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
dudo3 kaže...

imam novu Gigabyte RTX 3090 to pripremam za novi komp, no dobil sam ponudu da mjenjam za novu  RTX 4080 Phantom "GS" uz doplatu,interesira me kaj dobim više sa tom 4080

PS.da napomenem komp će služiti za video 4K obradu a malo i za igranje 

 Dobiješ bržu, noviju, nešto nižu potrosšnju ali sve to ovisi koliko bi morao nabacit razlike u cijeni. Imaš tu neke testove vezano za te dvije kartice https://www.pugetsystems.com/labs/articles/nvidia-geforce-rtx-4080-16gb-content-creation-review/

8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Gledam malo reviewe za preporucenu rx6600, i vidim da svi strcaju nemilice po njoj, da ne valja, da se ne isplati......

Cak ni prema skupljoj 6600xt nisu milostivi...

Ok, znam da je poboljsanje naspram rx580, ali.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ne ja sam gledao za sebe za 1080p vrijedi uzet jedino 6600XT ili 6650XT zaobidi obicnu rx6600.

8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Znaci, onda je bolje rastegnuti se malo i gledati neku 2070,3060 nego uzimati obicnu 6600 u trgovini?
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

2070 zaobidi isto ta kartica je tu kao i moja 2060super, nema garancije tako da realno vrijedi kao i moja oko 1500kn...Uzmi si ili ove gore dvije radeon sto sam naveo ili se rastegni malo za 3060TI.

11 godina
online
Savjeti o nadogradnji računala

Ne znam gdje di ti i sta si ti citao.

Kakva doplata za RTX3060, pa to je kartica ranga RX6600 a kosta 700kn vise.

6600XT je nesto brza ali najeftinija je preko 3.000kn tako da se ni ona nikako ne isplati.

Ako bi vec davao preko 3.000kn prije bi gledao RX6700 ili RX6700XT mada i dalje stojim kraj toga da je ulozeno-dobiveno RX6600 najbolja kupnja za 1080p, za 2.100kn odlicna kartica.

Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
A gledam one klatimudane po jubitu....

Pa sam si ja nekako na osnovu njih slozio da je bolja sreca rabljena 2060s ili ti, ili obicna 3060. Za manje nivaca, posto ove 6600 bas i ne nalazim za 2100kn, 2300-2500 i to za ove koje su najvise popljuvane, poput xfx.

Doduse, ponavljam, ne kuzim, zato i pitam, slabo ili nista ne tvrdim....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala

De postaj te videe, to je mozda iz vremena mining kad su bile skupe pa nisu bas bile neka sreca "ulozeno-dobiveno".

 

Imas je sentic za 2.150kn klik Sapphire Pulse verzija, jedna od boljih.

 

A sto se tice verzija manje bitno koju ubodes, ta kartica jako malo trosi i samim time se jako malo grije pa ju je lako ohladiti + da se dobro i undervoltat.

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2022 23:45 (ibme74).
8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
To je neka strana trgovina? Iskreno nikad cuo.

U biti najvise mi treba neko da me osamari, jer zadnje sam gledao rx6700xt, mozda i 6800....

Ali hajmo reci, 400-500 eura je neki psihicki limit koji bi dao.....

Pulse nisam nikad volio, radije nitro ;)

Undervolt? Sto je to? ;)

Power limit +50%, max ox, ko je sisa, nek grije, manje drva cu potrositi
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2022 23:50 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Sve navedene grafe su ti dobre, ali ako ides na nesto jako prije zamijeni monitor na 144hz ili idi na vecu rezoluciju high refresh rate. Nema smisla tako jaka graficka sa 75hz monitorom. Sad ako ides zamjenit sve odjednom cpu + gpu + monitor to je fina cifra..

8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Da, znam da jedno povlaci drugo, i onda idem u krajnosti.

Tesko se odluciti, zato i pecam ideje i preporuke, nadogradio bih "malo", a opet se uhvatim u razmisljanju o ciframa koje su drasticno vece od prve ideje...

Tako da nisam pametan.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Damir22 kaže...
Da, znam da jedno povlaci drugo, i onda idem u krajnosti.

Tesko se odluciti, zato i pecam ideje i preporuke, nadogradio bih "malo", a opet se uhvatim u razmisljanju o ciframa koje su drasticno vece od prve ideje...

Tako da nisam pametan.....

 Uvijek ce jedno povlaciti drugo i uvijek ce ti ostati neki nezasiceni apetit da si kupio sve ali moze to i bolje. 

 

Danas je veoma tesko skontati sta je to najisplativije za nas da kupimo jer je tesko skontati stvarne potrebe za racunarom i sta ce on tacno da radi. 

Uvijek je tu ono ali mozda cu nekada vrtiti neku stvar koja treba bolji proc pa daj da se protegnem malo vise, pa onda ono ako sam vec uzeo dobar proc steta da ga ne prati i graficka.

Pa onda dodjes da ti treba i bolji SSD, pa ni RAM-i vise nisu ti koji bi trebali, pa i case bi mogao biti ljepse sa boljim protok vazduha, pa napojna koja ce sve to pratiti i tako u nedogled i dok sve izmijenjas vratis se da ima i bolji CPU za tvoje zelje. 

 

Sjedi i pokusaj se skontati sam sa sobom za koju svrhu radis taj uprgrade.

Ako je iskljucivo gaming i ostajes na FHD monitoru onda upiknes jednu RX 6600/ 6600 xt/ 3060 ili 3060 ti i sa tim CPU si miran jos neko vrijeme i sto vise razmisljas koju samo ces si otezati.

Presjeces i upiknes ili 6600 xt ili jos bolje 3060 ti i top ti bude. 

 

Ako planiras nadograditi i monitor u skorijoj buducnosti i ici na vecu rezoluciju, a ostati na nekom refreshu koji nije visok (do 75Hz) onda opet upiknes grafu samo ovaj put ides na nesh tima min 3060 ti/ 3070/ RX 6700 ili 6700 xt

Ako bas ides na vecu rezoluciju i visok refresh ili pak FHD ali mislis ganjati i neki  monitor sa bas dobrim refreshom onda moras raditi upgrade i CPU i neki GPU od ovih posljednjih navedenih.

 

Najbolje ti je onda u svakom slucaju krenuti sa GPU pa kasnije raditi ostale nadogradnje po petrebi. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.1.2023 13:17 (Dr. Vicko).
8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Bio sam se izljecio od tog sindroma dugi niz godina.....

Sad me opet nesto uhvatilo, iako postojeca konfiguracija zadovoljava neke osnovne gamerske potrebe, ipak je vec malo tanka...

Ne patim od rezolucije toliko, ne brojim fps, ne cjepam atome, no, neki minimum ipak zahtjevam, ako moram igrati na 720p low, onda radije necu... ;) Cak ni fps nije problem, nek je 40fps ali konstantno.

Navukao sam se opet u ta razmisljanja, znam da je taj osnovni upgrade, rx6600+r5600 itekako dovoljan za vratiti se na 1080p high, s stabilnim fps,.no, vrag uvijek vuce na vise....

Mislim da bih najsretniji bio s rabljenim, za sto manje novaca...

Srecom pa su ostale komponente jos uvijek zadovoljavajuce, pa se mogu ograniciti samo na cpu+gpu, inace bi bio u daleko vecim problemima :)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.1.2023 14:21 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Mala trilema, pa bih bio zahvalan za misljenje/savjet...

Dakle, ploca mi ima jedan m2 slot, u kojem je trenutno wd green m2 240gb, klasicni 500/500 (tako nekako) disk, kao sistemski.

Ideja je zamjeniti ga s nekim slicnim 250gb m2, ali brzim. Ima li smisla i profita u vidu brzine sistemskog diska?

Dodatno plan je uzeti jos jedan ssd, obicni, u rasponu 500-1000gb, tu bi isao na klasicni sata, dakle opet 500/500....

E sad, cijenovno gledano, takva dva diska kostaju kao 1tb brzi m2.... U tom slucaju, jedna particija bi bila za sistem, druga za igre. Ima li to vise smisla, uzeti jedan brzi za sve, ili je prvotna ideja bolja?
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Nema to smisla. Uzmi SSD od 1 TB i to je to. Čak i ne treba biti PCIe, dovoljan je SATA. I ne trebaš ga particionirati.

11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Uzmi 1TB ssd i razdijeli si ga na particije, ili ako želiš biti siguran da ti se ne pokvari pa ostaneš bez podataka, uzmeš si dva komada po 500GB i imaš jedan za windowse, drugi za ostalo. Cijena im je ionako pala, više se klasični disk skoro niti ne isplati imati.

 

 
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ma ne, nisam ni mislio klasicni disk....

Mozda nisam dobro izrazio....

Opcija 1. M2 pcie disk 250gb kao sistemski plus sata ssd kapaciteta 500gb - 1tb za igre

Opcija 2. M2 pcie disk.1tb, pa ga podjeliti na particije (navika)...

U prvoj varijanti dobivam eventualno malo veci kapacitet, jedan brzi sistemski disk, drugi sporiji disk za igre. U drugoj dobivam brzi disk za sve, druga opcija je logicnija nekako, ali stara skola, volim imati odvojene diskove za sistem i igre.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala

500GB za danasnje igre je nikakav kapacitet, instaliraj tipa Warzone i RDR2 i vec si zauzeo pola kapaciteta diska.

Uzmi rađe neki NVMe od 500gb za windows i programe i jos jedan SATA SSD od barem 1TB za igre. SATA ssd-ove od 960GB-1TB dns imas vec od 400 i kusur kuna.

8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Pa da to sam i ja mislio....

Cjenovno izadje vrlo slicno, a dva su dva ;)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Najbolje ti je da ostaviš taj od 240 GB u M.2 utoru jer ti je sistemski i kupiš 2.5" SSD od 1 TB. Ne moraš ponovno instalirati OS i to ti je onda najjednostavnije rješenje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 13:30 (Izzy).
8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Znam, samo je ovaj wd sporiji, ,500/500 r/w, pcie su 3000/2000 r/w...

Ili je to samo teoretska razlika?
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Najbitnija prednost SSD-a je nisko vrijeme pristupa podacima nad HDD-om. A PCIe tj. NVMe nudi puno veće brzine kopiranja podataka (čitanje/pisanje) u odnosu na SATA sučelje, ali u normalnom radu tu nema velike razlike. Da, ja imam 2x500 GB NVMe SSD-ove i jedan od 1 TB SATA, sva tri u formi M.2 i ove brze imam iz "fore", ne iz potrebe. Drugog od 500 GB Samsunga sam kupio kada je bio na sniženju u ljetu 2021., a prvog po normalnoj cijeni krajem 2019. Ako nije velika razlika između SATA i NVMe SSD-a, a istog su kapaciteta - uzmi brži, naravno.

11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Damir22 kaže...
Znam, samo je ovaj wd sporiji, ,500/500 r/w, pcie su 3000/2000 r/w...

Ili je to samo teoretska razlika?

 do nekidan sam imao intel 520 od 120gb kao primarni ssd, brzine oko 450/500

sad imam kingston renegade od 1tb, brzine cca 7000/6500

 

ne da ne osjetim 10× veću brzinu, nego ne osjetim razliku ama baš nikakvu u svakodnevnom radu

jedino što je prebacivanje fajlova brže, a opet, nema s čega niti na što prebacivat da bi osjetio tu full brzinu

da nije ponstajalo mjesta, stari intel bi i dalje bio u kompu

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Zbog toga sam i uzeo drugi Samsung 970 Evo Plus da imam neke koristi od tih 3.5 i 3.2 GB/s (čitanje/pisanje). Jer ne mogu ako nešto kopiram na ili s ovog jednog 970 Evo Plus vidjeti te brzine ako je drugi ograničen na 500-550 MB/s.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 16:09 (Izzy).
8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Evo, da ne izadjem klincu iz volje, uzeli 500gb pcie disk za sistemski, sad cemo smisljati koji cemo za igre :)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Opet ja....

Neda vrag mira, a kako je vrag u detaljima......

Pravo je sramota promjeniti sve novo a ostaviti staru plocu.... Jelte, klincu bi bilo pravo neugodno hodati bez skanicla na glavi ako ne nabavi i novu plocu..... ;)

Trenutno b350, sto uzeti novije,ljepse, bolje.... Neka preporuka, malo skuplje od djabe bi bilo idealno ;)

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Damir22 kaže...
Opet ja....

Neda vrag mira, a kako je vrag u detaljima......

Pravo je sramota promjeniti sve novo a ostaviti staru plocu.... Jelte, klincu bi bilo pravo neugodno hodati bez skanicla na glavi ako ne nabavi i novu plocu..... ;)

Trenutno b350, sto uzeti novije,ljepse, bolje.... Neka preporuka, malo skuplje od djabe bi bilo idealno ;)

 čekaj, jesi ti još na ovom 1600 rajzenu ili si nadogradio na noviji?

čemu nova ploča, ako radi ne diraj, stavi neki 5600 i vozi 

 

budi taj jednorog kojeg ćemo pokazivat kao dokaz dugovječnosti am4 

8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Jesam odnosno nisam, stize 5600...

Mislim, ovo moje je stvarno ok budget ploca, gurala je 2200g, gurala je 1600, oc svega max.... Nikad problema s nicime....

No, opet, razmisljam, mozda je vrijeme za nesto novije, ljepse, neznam koliko gubim, neznam sto dobivam, ako bi isao na nesto novije.... No sto, b450,b550,a520, nista od navedenog, iskreno mi se ne daju neke velike pare....

A rabljene ploce, novije, nigdje na vidiku, ili su to high end ploce koje su (opravdano) skupe.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Da li bi ja šta dobio primjetno za igre da promjenim cpu?
I koji bi preporučili?

Imam b350,
ryzen 1600,
Rx 6600,
2x 8gb.
To mislim da ne mjenjam ovu matičnu ni rame, samo cpu.
To čitajući kolegu forumaša damira22 dobio inspiraciju😆
Taman ima istu matičnu, cpu, a razmišljao je i o rx 6600 koju ja imam.
Osim cpu nemam u planu ništa nadograđivati duže vrijeme.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2023 13:17 (mariclius).
Moj PC  
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice