Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.510
|
čitano: 4.079.562
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Daten007 kaže...

Pozdrav,

 

u skorije vrijeme ne planiram prelazit na novu platformu tako da bi maksimizirao fps ili brzinu renderiranja na postojećoj platformi.

 

Igram se na 1440p rezoluciji ( RDR2 i warzone ), a računalo se povremeno koristi za Autocard i renderiranje.

 

Razmišljao sam o:

novi 5700x3d cca 200 € ( odličan za igre, ali tu me malo brine niska base frekvencija i max boost za korištenje aplikacija, renderiranje i općenito rad na računalu )

polovni 5800X3D  ( najbolji CPU za igre što se može dobiti na AM4 )

polovni 5900X cca 200 € ( skoro najjači CPU na AM4 platformi, razmišljao sam možda kupit polovni 5950X ali mislim da trebam jači hladnjak od Noctua NH-U12S )

 

 

Konfa:

Ryzen 5 5600x + Noctua NH-U12S Chromax Black

MSI MAG B550 TOMAHAWK

Aorus RTX 3090 Xtreme

G.SKill Ripjaws V 3200Mhz 32Gb ( 16Gb x 2 )

Samsung 980 Pro 

Corsair 750W RM750 80+Gold

Fractal Design North

Dell G2724D

 

Ja moram odlučiti šta mi je bitnije igre ili renderiranje, a vi šta mislite je li NH-U12S dovoljno dobar hladnjak za navedena 3 procesora ( eventualno i 5950x )?

Ili možda imate neki drugi prijelog za procesor.

 

Hvala.

 

 

 

 

 

 Ha definiraj dovoljno dobar :) Nece procesor pregorit, kao ni sa stock coolerom, al bi s nekim AIO bio hladniji, tisi i vise boostao pa ujedno i bolje performanse. Al nije to neka prevelika razlika. Inace za upgrade si dobro napisao, mozes dobit ili bolji gaming ili bolji render... Ne znam kolko smisla ijedno ima doduse. I sam sam u slicnoj situaciji, razmisljam se mijenjati 5800X za 5700X3D ili 5800X3D jer su u igrama (jedini use case) dosta bolji... al mislim da je upgrade objektivno premali da bi imao smisla, posto i trenutni procesor sve osim Space Marine 2 fura dovoljno dobro da maxa graficku... 

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Dovoljno je dobar, bbrige

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Daten007 kaže...

Pozdrav,

 

u skorije vrijeme ne planiram prelazit na novu platformu tako da bi maksimizirao fps ili brzinu renderiranja na postojećoj platformi.

 

Igram se na 1440p rezoluciji ( RDR2 i warzone ), a računalo se povremeno koristi za Autocard i renderiranje.

 

Ja moram odlučiti šta mi je bitnije igre ili renderiranje, a vi šta mislite je li NH-U12S dovoljno dobar hladnjak za navedena 3 procesora ( eventualno i 5950x )?

Ili možda imate neki drugi prijelog za procesor.

 

Hvala.

 Ja bi ti preporučio možda najbolje polovni R9 5900 i rokaj koliko ide platforma. Bit će puno jači u renderu nego X3d modeli a opet ne toliko "sporiji" u igrama. Ti ćeš puno više primjetiti sporije render vrijeme nego manji fps u igrama, kad uspoređuješ R7 5700X3D vs R9 5900.

 

Što se tiče coolera - Noctua NH-U12S, ok je i svakako savjet malo undervolt CPU-a i rokaj. 

10 mjeseci
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Šta bi bilo dobro dograditi obzirom na postojeću konfiguraciju koja već polako pokazuje znakove izdisaja a za namjenu VR i grafički dizajn.
Kućište, monitor ne bih mijenjao.
Mijenjao bih: napajanje, procesor, matičnu, ne znam je li potrebno dodavati više rama i mora li i on ići van i je li OK ostaviti ovu grafičku?.
Trenutna konfiguracija i popratni uređaji:
i5 3.2GHz
24GB DDR3 RAM-a (sva 4 slota zauzeta: 2x4 i 2x8)
ASRock B85M Pro3
27" BenQ GW2765 (2560x1440@59Hz)
4095MBNVIDIA GeForce GTX 970
Pohrana kroz pet diskova:
1863GB TS2TSSD220Q (SSD)
298GB Seagate ST9320310AS (SATA)
223GB KINGSTON SHFS37A240G (SSD)
1863GB Western Digital WD My Book 25DA USB Device (USB (SATA))
931GB Toshiba External USB 3.0 USB Device (USB (SATA))

DVD-RW pržilica HL-DT-ST DVDRAM GH24NSD1
HP Officejet Pro 8610
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Tebi prijatelju treba manje više sve novo. To što imaš je sve generacijama daleko od današnjeg vremena. Diskove si ostavi, za ostalo si odredi budget pa se onda javi. Teško je ovako reći kad ne znamo bi li potrošio 500€ ili 5000€ ili negdje u sredini.

16 godina
online
Savjeti o nadogradnji računala

Da se nadovežem, treba nam i malo preciznije namena.

 

Npr pomenuo si VR, a meni na prvu loptu nikako ne pada na pamet kakvoj VR nameni je do sada bila primerena kombinacija i5 Haswella i GTX 970. Osim ako nisu fimovi. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 mjeseci
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Moja isprika na škrtosti u opisu namjene, u pitanju je VR obuka u kreiranju VR-a u Unity programima i rad s photoshop i sl. grafičkim alatima. 

Novci, nisam siguran koliko bi se potrošilo ali valjda će 1.200-1.500€ biti prihvatljivo.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Pa da, plus računaj nešto od svog starog računala, no ne bap puno :))  bude ti dosta za jedno solidno računalo

 

Rješavaj se starih diskova, uzmi 1tb m2 kao sistemski i 2tb za pohranu, ryzena 7700 sa b650 asrock hdv m2 mbo i 2x16gb ddr5 6000 cl36 Kingston te kakvu Nvidiu rtx 4060ti zbog specifičnosti posla i na konju si, napajanje kakvo provjereno tipa Corsair Rm650 i Kučište po izboru....ugrubo negdje oko 1400e, monitor si ostaviš a svoje sve prodaš

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.9.2024 12:30 (Wiz3m4n).
13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Moze preporuka napajanja 650-750w, koja su trenutno najbolja...vazem izmedu corsair rm750x (ili 750e), msi a750gf, bequiet! pure power...

 

ed: za konfu pod moj PC...moze i 650w napajanje ako je 750 overkill, s time da sljedece godine planiram upgrade graficke na 7800 xt ili 4070

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.9.2024 12:45 (Ćoby).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Po meni A750GF je odličan izbor za 119e

Mada mozda je i bolje uzeti A750GL seriju za 95e jer kako vidim ona je ATX3.0 dok GF nije?

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.9.2024 13:22 (FakeDeath).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
FakeDeath kaže...

Po meni A750GF je odličan izbor za 119e

Mada mozda je i bolje uzeti A750GL seriju za 95e jer kako vidim ona je ATX3.0 dok GF nije?

 Jbg nisam ni gledao, vec narucio 750gf preko amazona za 106e...ako cu ici na rtx 4xxx serije onda cu morati mijenjati

 

Mozda RM750e za slicnu cijenu?

 

Takoder opcija Thermaltake Toughpower 

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ćoby kaže...
FakeDeath kaže...

Po meni A750GF je odličan izbor za 119e

Mada mozda je i bolje uzeti A750GL seriju za 95e jer kako vidim ona je ATX3.0 dok GF nije?

 Jbg nisam ni gledao, vec narucio 750gf preko amazona za 106e...ako cu ici na rtx 4xxx serije onda cu morati mijenjati

 

Mozda RM750e za slicnu cijenu?

 

Takoder opcija Thermaltake Toughpower 

 MSI MAG A750GL za 99e je nobrainer.

 

80+ GOLD

ATX 3.0

PCIe 5.0

16-pin PCI Express 5.0 Connector

 

Ja sam sebi uzeo Asus ROG-STRIX-750G i nakon par mjeseci smo kupili Junioru za njegov komp MSI MAG A750GL.

Ovaj Asus kaj ja imam je ok, ali nije baš future proof za buduće nadogradnje, dok on ne mora razmišljati o tome.

 

Za mid range konfe je to napajanje i više nego dobro.

 

Tigar Krezumica
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.9.2024 13:47 (fromcelltohell).
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Zanimljivo da je 850w na amazonu 2e jeftiniji od 750w verzije...i sto je jos bolje, u hr ispada jeftinije nego u njemackoj 

14 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Molim preporuku o nadogradnji postojece konfiguracije:CPU AMD Ryzen 5 2600 BOX, s. AM4
                                                                                   LC POWER Cosmo Cool LC-CC-120 intel/AMD
                                                                                   ASRock B450M-PRO4, AM4
                                                                                   DDR4 16GB (2x8) Corsair 3000MHz LPX, C15 ,
                                                                                   Palit RTX2070 Dual, 8GB GDDR6, 256-bit,
                                                                                   Seasonic ss-620gb active pfc f3
                                                                                   Samsung SSD 840EVO 120G
                                                                                   Kingston snv2s1000g

                                                                                

 

Namjena gaming(hell let loose,apex legends,SP igre)

Do 600-700e

 

Ili je prelazak na AM5 je bolja opcija?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Na žalost jedino ima smisla ako želiš bolje je prelazak na am5....prodaj sve i kupi novo, kolegi iznad za dvojbu oko napajanja bih svakako preporučio dati 30e više i uzeti provjereno 1000w napajanje.

 

I bez a3 u imenu, jer to nisu ista napajanja.....svakako uzeti čistokrvni GF3 ako se ide na TT

12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
jizy kaže...

Molim preporuku o nadogradnji postojece konfiguracije:CPU AMD Ryzen 5 2600 BOX, s. AM4
                                                                                   LC POWER Cosmo Cool LC-CC-120 intel/AMD
                                                                                   ASRock B450M-PRO4, AM4
                                                                                   DDR4 16GB (2x8) Corsair 3000MHz LPX, C15 ,
                                                                                   Palit RTX2070 Dual, 8GB GDDR6, 256-bit,
                                                                                   Seasonic ss-620gb active pfc f3
                                                                                   Samsung SSD 840EVO 120G
                                                                                   Kingston snv2s1000g

                                                                                

 

Namjena gaming(hell let loose,apex legends,SP igre)

Do 600-700e

 

Ili je prelazak na AM5 je bolja opcija?

 https://www.nabava.net/procesori?q=ryzen+5600  Ryzen 5600 103eura

 https://www.nabava.net/graficke-kartice?q=rx+6800  Rx 6800 425eura

 https://www.nabava.net/radna-memorija-ram?q=2x16gb+ddr4 2x16gb ddr4 cl16 56eura

 

 Ostalo ništa ne diraš ili eventualno ubacit još DDR4 16GB (2x8) Corsair 3000MHz LPX, C15 umjesto 2x16gb ddr4 kako sam ti ja stavio. Kad uzmeš u obzir da jedna 7800xt ili 4070 koštaju toliko nema smisla, a nije značajno jače pogotovo za igre kakve ti imaš u planu i ovo je prejako.

 

10 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
jizy kaže...

Molim preporuku o nadogradnji postojece konfiguracije:CPU AMD Ryzen 5 2600 BOX, s. AM4
                                                                                   LC POWER Cosmo Cool LC-CC-120 intel/AMD
                                                                                   ASRock B450M-PRO4, AM4
                                                                                   DDR4 16GB (2x8) Corsair 3000MHz LPX, C15 ,
                                                                                   Palit RTX2070 Dual, 8GB GDDR6, 256-bit,
                                                                                   Seasonic ss-620gb active pfc f3
                                                                                   Samsung SSD 840EVO 120G
                                                                                   Kingston snv2s1000g

                                                                                

 

Namjena gaming(hell let loose,apex legends,SP igre)

Do 600-700e

 

Ili je prelazak na AM5 je bolja opcija?

SSD: 500 GB, on ti je oko 35 EUR (npr. SSD 480GB SEAGATE Barracuda ili neki M2 od 500GB, on je malo skupliji oko 50 eura).

CPU: AMD Ryzen 5 5600 BOX it je ispod 150 EUR (dolazi ti s hladnjakom koji će ti biti ok).

GPU: Radeon RX 7700 XT ti je oko 500 EUR (npr. ASROCK Radeon RX7700XT Challenger 16G OC)

Sve skupa ti je ispod 700 eura, sve će ti raditi i ne moraš mjenjati napajanje...

 

Ruka ruku mije, a njega obadvije!
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.9.2024 16:20 (Emilio Estavez).
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ja bih to sve prodao u đuture i imao gušt kupovine i slaganja novog računala, no dobro 

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ćoby kaže...
FakeDeath kaže...

Po meni A750GF je odličan izbor za 119e

Mada mozda je i bolje uzeti A750GL seriju za 95e jer kako vidim ona je ATX3.0 dok GF nije?

 Jbg nisam ni gledao, vec narucio 750gf preko amazona za 106e...ako cu ici na rtx 4xxx serije onda cu morati mijenjati

 

Mozda RM750e za slicnu cijenu?

 

Takoder opcija Thermaltake Toughpower 

 Ma zašto na Amazonu to uzimati kada je kod nas skoro ista cijena a imaš full garanciju, amazon ti je 24mj jamstvo a kod nas 120mj. Velika je to razlika.

Ajde još Corsair uzimati, njega mozes direkt u Corsairu reklamirati ali MSI nema šanse da uspiješ reklamirati direkt kod njih.

 

fromcelltohell kaže...

 

Ja sam sebi uzeo Asus ROG-STRIX-750G i nakon par mjeseci smo kupili Junioru za njegov komp MSI MAG A750GL.

Ovaj Asus kaj ja imam je ok, ali nije baš future proof za buduće nadogradnje, dok on ne mora razmišljati o tome.

 

 Ovo baš nema smisla, Strix je TOP napajanje i klasa iznad, možda i dvije od A750GL

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.9.2024 16:52 (FakeDeath).
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
FakeDeath kaže...
Ćoby kaže...
FakeDeath kaže...

Po meni A750GF je odličan izbor za 119e

Mada mozda je i bolje uzeti A750GL seriju za 95e jer kako vidim ona je ATX3.0 dok GF nije?

 Jbg nisam ni gledao, vec narucio 750gf preko amazona za 106e...ako cu ici na rtx 4xxx serije onda cu morati mijenjati

 

Mozda RM750e za slicnu cijenu?

 

Takoder opcija Thermaltake Toughpower 

 Ma zašto na Amazonu to uzimati kada je kod nas skoro ista cijena a imaš full garanciju, amazon ti je 24mj jamstvo a kod nas 120mj. Velika je to razlika.

Ajde još Corsair uzimati, njega mozes direkt u Corsairu reklamirati ali MSI nema šanse da uspiješ reklamirati direkt kod njih.

 

fromcelltohell kaže...

 

Ja sam sebi uzeo Asus ROG-STRIX-750G i nakon par mjeseci smo kupili Junioru za njegov komp MSI MAG A750GL.

Ovaj Asus kaj ja imam je ok, ali nije baš future proof za buduće nadogradnje, dok on ne mora razmišljati o tome.

 

 Ovo baš nema smisla, Strix je TOP napajanje i klasa iznad, možda i dvije od A750GL

 Zivim u Njemackoj :)

 

Nisam gledao garanciju, mea culpa...vidjet cu preko Mindfactory onda

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
FakeDeath kaže...

 

 Ovo baš nema smisla, Strix je TOP napajanje i klasa iznad, možda i dvije od A750GL

 Ma, mislio sam zbog ATX 3.0 i PCIe 5.0 standarda. Znam ja da je Asus dobar PSU.

Tigar Krezumica
12 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Ćoby kaže...

 Zivim u Njemackoj :)

 

Nisam gledao garanciju, mea culpa...vidjet cu preko Mindfactory onda

 Onda svejedno, u njemačkoj mislim da je svuda 24mj

14 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Vjv da je ok. jedino ne znam zasto prodaje po tako niskoj cijeni kada ta grafa ode za 280e u 2 dana..

Poruka je uređivana zadnji put jučer u 9:34 (MGloc).
14 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Da i meni je to malo čudno 

12 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Lažnjak 100% zaobiđi idiota.

 
4 0 hvala 0
17 mjeseci
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav, ne znam da li je ovdje pravo mjesto za pitanje, al ako mi netko može odgovoriti na pitanje. Dakle, uzeo sam konfiguraciju sa Ryzen 7 7800x3d, Palit Rtx 4070 super, Crucial Overclocking 32 GB 6000, i matičnu ploču Gigabyte B650 gaming x ax V2. Da li je stock BIOS na ovoj matičnoj kompaktibilian sa sve tri ove navedene komponente? Problem je što (kod 2 iste konf koje sam slagao), to što mi je na matičnoj svijetlila crvena lapica kod VGA, te se nije ni BIOS mogao bootati. Srećom ta matična ima Q-Flash pa sam USB-om azurirao BIOS na zadnju verziju i onda je proradilo. Na gigabyte stranici MBO piše da je ryzen 7 7800x3d podržan od prve verzije BIOS-a. Da li netko možda zna u čemu je problem?

Poruka je uređivana zadnji put jučer u 13:40 (MiaSanMia).
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Pa ako je BIOS udpate riješio stvar, onda nema problema?  Trebaš imati najnoviji BIOS i to je to. 

8 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
mislioc kaže...

Lažnjak 100% zaobiđi idiota.

 dovoljno je procitati oglas, nema potrebe za dubljom analizom.

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Naručio na kraju TT Toughpower GF3 850W...tnx na prijedlozima
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice