Fizika -pomoc

poruka: 843
|
čitano: 332.297
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Fizika -pomoc

Hvala majstore, počastio bi te pivom da ne živim u vukojebini.

Život je samo smrtonosna spolno prenosiva bolest.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Keops kaže...

Hvala majstore, počastio bi te pivom da ne živim u vukojebini.

haha, ma nista, ako imas jos zadataka koje neznas, posalji, a ako bude bilo previse rijesit cu ti na papiru pa slikat/skenirat. Ove god pisem maturu pa mi je svaki zadatak dobro dosao, a moram se i za natjecanje pripremit ;)

14 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

dajte molim vas ovo je hitno:

 

 

kroz dugi ravni vodic prolazi struja jakosti I = 30A, dok kroz bakreni kvadraticni okvir stranice 20cm prolazi struja jakosti 20A. Udaljenost blize stranice okvira od ravnog vodica je 30cm. Odredite ukupnu silu kojom magnetno polje ravnog vodica djeluje na okvir.

Dirt 3 -> Dino Bzik
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
dmanz kaže...

dajte molim vas ovo je hitno:

 

 

kroz dugi ravni vodic prolazi struja jakosti I = 30A, dok kroz bakreni kvadraticni okvir stranice 20cm prolazi struja jakosti 20A. Udaljenost blize stranice okvira od ravnog vodica je 30cm. Odredite ukupnu silu kojom magnetno polje ravnog vodica djeluje na okvir.

na 2 dva vodiča u kvadratu sila je jednaka 0 jer su okomiti na dugi ravni vodič, a samim time zatvaraju kut od 0° sa dugim sa magnetskim poljem

Ik=struja u kvadratu

Iv=struja u dugom ravnom vodiču

na ostala dva vodiča djeluje amperova slila F=Ik*l x B gdje je B=u0*Iv / (2pi*a)

za bliži vodič a=30cm, a za dalji a=50cm

bliži vodiči se privlače, a dalji se odbijaju tako da ti je rezultantna sila razlika te dvije

14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
srky.du kaže...
dmanz kaže...

dajte molim vas ovo je hitno:

 

 

kroz dugi ravni vodic prolazi struja jakosti I = 30A, dok kroz bakreni kvadraticni okvir stranice 20cm prolazi struja jakosti 20A. Udaljenost blize stranice okvira od ravnog vodica je 30cm. Odredite ukupnu silu kojom magnetno polje ravnog vodica djeluje na okvir.

na 2 dva vodiča u kvadratu sila je jednaka 0 jer su okomiti na dugi ravni vodič, a samim time zatvaraju kut od 0° sa dugim sa magnetskim poljem

Ik=struja u kvadratu

Iv=struja u dugom ravnom vodiču

na ostala dva vodiča djeluje amperova slila F=Ik*l x B gdje je B=u0*Iv / (2pi*a)

za bliži vodič a=30cm, a za dalji a=50cm

bliži vodiči se privlače, a dalji se odbijaju tako da ti je rezultantna sila razlika te dvije

sve kuzim samo L ne kuzim kolko da stavim?

 

nvm ako sam dobro skuzio L = 0,2 m u oba slucaja? :D

Dirt 3 -> Dino Bzik
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.12.2011 20:45 (dmanz).
13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

MOLIM VAS jel mi moze ovo neko objasniti ,radi se o crtanju grafova valova...
Zadana je amplituda valova y1=y2=3cm, njihove valne duljine su 6cm i 12cm(lambda 1 i 2 ) ,a period je 4s
Ne kuzim sada kako dobiti t ,posto trebam napsiati prvo jednadzbu vala a ona se dobi formulom y=y0*sin2pi[(t/T)-(x/lambda)]
x znam,posto njega dobim kada podijelim valnu duljinu na 4 dijela ,npr za 6cm bi x-evi bili 0,3/2,3,9/2,6,ali ne kuzim kako onda dobiti y posto nemam t ,kako dobiti t ?
jer onda na x os ide "x",a a ordinatu "y"(odnosno amplituda)?
pomoc!!

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.12.2011 13:11 (mojsije1234).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
mojsije1234 kaže...

MOLIM VAS jel mi moze ovo neko objasniti ,radi se o crtanju grafova valova...
Zadana je amplituda valova y1=y2=3cm, njihove valne duljine su 6cm i 12cm(lambda 1 i 2 ) ,a period je 4s
Ne kuzim sada kako dobiti t ,posto trebam napsiati prvo jednadzbu vala a ona se dobi formulom y=y0*sin2pi[(t/T)-(x/lambda)]
x znam,posto njega dobim kada podijelim valnu duljinu na 4 dijela ,npr za 6cm bi x-evi bili 0,3/2,3,9/2,6,ali ne kuzim kako onda dobiti y posto nemam t ,kako dobiti t ?
jer onda na x os ide "x",a a ordinatu "y"(odnosno amplituda)?
pomoc!!

koji graf crtas? x-y, y-t ili neki treci?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
x-y
s tim da mi je x na apcisi ,a y na ordinati....
15 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Imam pitanje, nije zadatak, više ovako hipotetski.

Balončić zraka je na dnu mora i isplivava prema gore. ukupan tlak je zbroj hidrostatskog i atmosferskog na početku tog gibanja i samo atmosferski (hidrostatski iznosi 0 na površini) na kraju gibanja, kad balon dođe do površine vode. Po omjeru p1*V1 = p2*V2 (p1 je na početku gibanja pa je veći, znači volumen je manji i p2 na kraju gibanja koji je manji pa volumen mora biti veći), volumen balona se povećava pa sila uzgona raste:

F(uzgon) = ρ(voda) * g * V(balon)

E sad, po mojoj logici ovo bi značilo da je a-t graf pravac prema gore (Δa ≠ 0), i ovo bi bilo ubrzano ubrzano gibanje, budući da se sila jednoliko povećava pa se i akceleracija jednoliko povećava. Graf brzine bi bio polovica parabole. Profa kaže da je to jednoliko ubrzano gibanje (a-t graf je horizontalni pravac, Δa = 0, v-t graf je običan pravac prema gore), a meni to ne ide u glavu jer bi sila trebala jednoliko rasti.

Kako sad to, što sam fulao? Ili je ona u krivu?

~
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
mojsije1234 kaže...
x-y
s tim da mi je x na apcisi ,a y na ordinati....

a trebo bi ti bit zadan t, ako nije probaj uvrstit t=0s i rijesit tako

14 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

ako moze jos 2 zadatka bio bih zahvalan:

 

1. U homogenom magnetnom polju od 0,2 T nalazi se ravni bakreni vodič povrsine poprecnog presjeka 5 mm2 pod kutom 30 stupnjeva prema silnicama magnetnog polja. Kolika struja prolazi vodicem ako je sila kojom magnetno polje djeluje na vodic jednaka tezini vodica? (g = 10 m/s2, gustoca bakra = 8900 kg/m3)

 

2. Izmedju polova magneta na dvije tanke niti objesen je vodic mase 10g i duljine 20cm. vodic stoji horizontalno u vertikalnom magnetnom polju od 0,25 T. Za koliki kut od vertikale ce se otkloniti niti o koje je objesen vodic kada kroz njega prolazi struja jakosti 2 A?

 

EDIT: netreba prvi, rjesio sam, ali drugi nikako nemogu

Dirt 3 -> Dino Bzik
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.12.2011 19:42 (dmanz).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc

na vodič djeluju tri sile, amperova, težina i sila napetosti niti te je njihov vektorski zboj jednak nuli jer se vodič negiba
nađi rezultantnu između amperove  i težine pa nađi kut izmešu težine i rezultantne sile i to je kut otklona

 

nacrtaj sliku pa će ti bit lakše za shvatit ako neuspiješ reci

14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Proz0r kaže...

Imam pitanje, nije zadatak, više ovako hipotetski.

Balončić zraka je na dnu mora i isplivava prema gore. ukupan tlak je zbroj hidrostatskog i atmosferskog na početku tog gibanja i samo atmosferski (hidrostatski iznosi 0 na površini) na kraju gibanja, kad balon dođe do površine vode. Po omjeru p1*V1 = p2*V2 (p1 je na početku gibanja pa je veći, znači volumen je manji i p2 na kraju gibanja koji je manji pa volumen mora biti veći), volumen balona se povećava pa sila uzgona raste:

F(uzgon) = ρ(voda) * g * V(balon)

E sad, po mojoj logici ovo bi značilo da je a-t graf pravac prema gore (Δa ≠ 0), i ovo bi bilo ubrzano ubrzano gibanje, budući da se sila jednoliko povećava pa se i akceleracija jednoliko povećava. Graf brzine bi bio polovica parabole. Profa kaže da je to jednoliko ubrzano gibanje (a-t graf je horizontalni pravac, Δa = 0, v-t graf je običan pravac prema gore), a meni to ne ide u glavu jer bi sila trebala jednoliko rasti.

Kako sad to, što sam fulao? Ili je ona u krivu?

sila se jednoliko povecava s visinom ali ne i s vremenom tako da mislim da nebi dobio baš pravac, ali akceleracija raste znaci a nije konstantno kao kod ubrzanog gibanja

da bi rijesio problem mislim da trebas znat integrale(jos ih nisam ucio tako da ti to nemogu objasnit)

mozda se u zadatku zanemaruje ta promjena volumena jer se dosta stvari u fizici(bar u SŠ) zanemaruje, nadam se da ćemo na faksu radit dosta detaljnije ;)

15 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc

E razumijem sad, nije pravac, ali se svejedno akceleracija mijenja, čudno mi je da je uz promjenu sile gibanje jednoliko ubrzano. Neka, zanimalo me samo u principu, hvala!

Ne zanemaruje se, namjerno je to istaknula profa da vidimo kakvo je to gibanje s obzirom na promjenu volumena.

Hvala još jednom, dosta mi je jasnije! :)

~
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
profa je spomenula promjenu volumena i onda rekla da je a konstantno???
btw povecanjem volumena povecava se i otpor vode tako da se pojavljuje jos jedna sila u smjeru suprotnom od gibanja
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc

evo uvrstio sam da je t=0 i dobim sav obrnuti graf...tj ide prvo prema dolje od ishodista pa onda gore i opet dolje,a trebalo bi biti obrnuto,zato sto je rijec o sinusu...evo slike :
na drugoj slici ---- tu mozete vidjeti onu dolje tocku ,a ona bi trebala biti gore!!
doduse nisam iso niti crtat graf kad je krivo... na prvoj slici je postupak (ona tablica ) ako ne vidite - ctrl+mouse whell za zoom
Gdje griejsim ? : )

racunski dio ... racunski dio ...
graf ---tocka je dolje umjesto gore graf ---tocka je dolje umjesto gore
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.12.2011 8:32 (mojsije1234).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
srky.du kaže...

na vodič djeluju tri sile, amperova, težina i sila napetosti niti te je njihov vektorski zboj jednak nuli jer se vodič negiba
nađi rezultantnu između amperove  i težine pa nađi kut izmešu težine i rezultantne sile i to je kut otklona

 

nacrtaj sliku pa će ti bit lakše za shvatit ako neuspiješ reci

u tome je problem, ne znam kak da nacrtam a da samo uvrstim Fa = Fg i dobim kut to ne ispadne dobro

Dirt 3 -> Dino Bzik
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
mojsije1234 kaže...

evo uvrstio sam da je t=0 i dobim sav obrnuti graf...tj ide prvo prema dolje od ishodista pa onda gore i opet dolje,a trebalo bi biti obrnuto,zato sto je rijec o sinusu...evo slike :
na drugoj slici ---- tu mozete vidjeti onu dolje tocku ,a ona bi trebala biti gore!!
doduse nisam iso niti crtat graf kad je krivo... na prvoj slici je postupak (ona tablica ) ako ne vidite - ctrl+mouse whell za zoom
Gdje griejsim ? : )

a neznam onda, zasto graf mora ic prema gore te "+" i "-" unutar formule oznacavaju smjer kretanja vala(mislim da se dobro sjecam) 

uvrsti t=2s pa ce graf ic prema gore i znas li slucajno odakle je zadatak

dmanz kaže...
srky.du kaže...

na vodič djeluju tri sile, amperova, težina i sila napetosti niti te je njihov vektorski zboj jednak nuli jer se vodič negiba
nađi rezultantnu između amperove  i težine pa nađi kut izmešu težine i rezultantne sile i to je kut otklona

 

nacrtaj sliku pa će ti bit lakše za shvatit ako neuspiješ reci

u tome je problem, ne znam kak da nacrtam a da samo uvrstim Fa = Fg i dobim kut to ne ispadne dobro

Fa nije jednako Fg, trebas ih vektorski zbroji i nac kut izmedu Fr(tj. Fa+Fg) i Fg (sile su vektori)

14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
srky.du kaže...
mojsije1234 kaže...

evo uvrstio sam da je t=0 i dobim sav obrnuti graf...tj ide prvo prema dolje od ishodista pa onda gore i opet dolje,a trebalo bi biti obrnuto,zato sto je rijec o sinusu...evo slike :
na drugoj slici ---- tu mozete vidjeti onu dolje tocku ,a ona bi trebala biti gore!!
doduse nisam iso niti crtat graf kad je krivo... na prvoj slici je postupak (ona tablica ) ako ne vidite - ctrl+mouse whell za zoom
Gdje griejsim ? : )

a neznam onda, zasto graf mora ic prema gore te "+" i "-" unutar formule oznacavaju smjer kretanja vala(mislim da se dobro sjecam) 

uvrsti t=2s pa ce graf ic prema gore i znas li slucajno odakle je zadatak

dmanz kaže...
srky.du kaže...

na vodič djeluju tri sile, amperova, težina i sila napetosti niti te je njihov vektorski zboj jednak nuli jer se vodič negiba
nađi rezultantnu između amperove  i težine pa nađi kut izmešu težine i rezultantne sile i to je kut otklona

 

nacrtaj sliku pa će ti bit lakše za shvatit ako neuspiješ reci

u tome je problem, ne znam kak da nacrtam a da samo uvrstim Fa = Fg i dobim kut to ne ispadne dobro

Fa nije jednako Fg, trebas ih vektorski zbroji i nac kut izmedu Fr(tj. Fa+Fg) i Fg (sile su vektori)

hvala ti puno, rjesio sam, i dobro ispada izravunao sam Fa i Fg i oboje isto dodje znaci da su jednake duljine vektori a posto je kut izmedju njih pravi znam da su ostala 2 kuta 45 i to je rjesenje, samo sada mi pomozi molim te kako da to objasnim i zasto bas taj kut?

Dirt 3 -> Dino Bzik
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
znas li konstruirat vektorski zbroj na slici? ako znas sve vidis na slici, imas pravi kut i dvije stranice pa racunas duljinu trece preko pitagorina poucka( za ostale kuteve koristis kosinusov pouca) i sad kad dobijes rezultantnu silu od Fa i Fg mora postojat sila jednakog iznosa i suprotne orijentacije, a to je sila napetosti uzeta. P.S. valjda nisam nesku glupost falio pisucio ovo jer sam na mobu ;)
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
srky.du kaže...
znas li konstruirat vektorski zbroj na slici? ako znas sve vidis na slici, imas pravi kut i dvije stranice pa racunas duljinu trece preko pitagorina poucka( za ostale kuteve koristis kosinusov pouca) i sad kad dobijes rezultantnu silu od Fa i Fg mora postojat sila jednakog iznosa i suprotne orijentacije, a to je sila napetosti uzeta. P.S. valjda nisam nesku glupost falio pisucio ovo jer sam na mobu ;)

ma da, ali cak ni netrebam to racunati jer je samo pitanje koliki je kut za koji se pomakne nit, u redu je hvala ti puno si mi pomogao

Dirt 3 -> Dino Bzik
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
cim imas neke sile i tjelo koje miruje(negiba se akcelerirano) moras sve sile nacrtat i njihov vektorski zbroj je 0, ovaj zadatak je bio jednostavan ali, ako bude teze onda ce ti trebat kosinusov poucak kojeg ces brzo ucit ako nisi
ako oces utvrdit gradivo pogledaj zupanijsko natjecanje od prije dvije godine, druga skupina prvi zadatak, to je malo kompleksbiji zadatak sto se tice tjela koje miruje(nemoras rijesavat, samo pogledaj rijesenje)
14 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

ma znam trigonometriju rjesavao sam i teze zadatke sa vektorima ali ovo sam tek sada skuzio koji kut treba

 

nego zanima me kako odrediti magnetno polje u nekoj točki kada imam 2 vodica

 

npr. (slika)

 

treba odrediti magnetno polje u svakoj od tocaka ako je stranica kvadrata duga 2 cm

 

kako to?

Dirt 3 -> Dino Bzik
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
pomocu pravila desne ruke odredi smjer magnetskog polja koje stvara svaki vodic pa ako je isti smjer zbroji a ako je razlicit oduzmi
14 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

to je to, hvala ti car si, nadam se da bude sutra dobro proslo :)

Dirt 3 -> Dino Bzik
13 godina
offline
Fizika -pomoc

Moze mi netko rijesiti ovaj zadatak samo da mi kaze rjesenje da provjerim jel dobro

 

m=500kg

t=2s

s=20m

Ftrenja=1/20 x 5000

 

F vucna=?

 

 

Uvijek radim na nekom projektu, pp ako vas zanima neka suradnja :D ----xf:carlibas----VISIT www.optime-keys.com---------
13 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
FiCoO kaže...

Moze mi netko rijesiti ovaj zadatak samo da mi kaze rjesenje da provjerim jel dobro

 

m=500kg

t=2s

s=20m

Ftrenja=1/20 x 5000

 

F vucna=?

 

 

  Napiši cijeli tekst.

13 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
Ranko Kukumar kaže...
FiCoO kaže...

Moze mi netko rijesiti ovaj zadatak samo da mi kaze rjesenje da provjerim jel dobro

 

m=500kg

t=2s

s=20m

Ftrenja=1/20 x 5000

 

F vucna=?

 

 

  Napiši cijeli tekst.

auto mase 500kg prevali put u prve dvije sekunde 20m. Giba se jednoliko ubrzano a sila trenja je 1/20 tezine. Kolika je vucna sila

Uvijek radim na nekom projektu, pp ako vas zanima neka suradnja :D ----xf:carlibas----VISIT www.optime-keys.com---------
13 godina
offline
Fizika -pomoc

trebam hitno sutra imam test xD

Uvijek radim na nekom projektu, pp ako vas zanima neka suradnja :D ----xf:carlibas----VISIT www.optime-keys.com---------
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
FiCoO kaže...
Ranko Kukumar kaže...
FiCoO kaže...

Moze mi netko rijesiti ovaj zadatak samo da mi kaze rjesenje da provjerim jel dobro

 

m=500kg

t=2s

s=20m

Ftrenja=1/20 x 5000

 

F vucna=?

 

 

  Napiši cijeli tekst.

auto mase 500kg prevali put u prve dvije sekunde 20m. Giba se jednoliko ubrzano a sila trenja je 1/20 tezine. Kolika je vucna sila

F=Ftr=1/20 * m*g = 1/20 * 500 * 10 = 250 N

Win7 je glupost ziva.....neke jako dobre igrice nemogu na njega zato sto je prenov...za nekih 2-3 god. ce bit dobro imat -Atom
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.12.2011 20:53 (djdomi).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice