Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

poruka: 121
|
čitano: 126.505
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

može li mi netko reći dali ugrađivati remenske reduktore u cnc ili ne

govorio sam već da planiram obrađivati drvo.

ćesto na fotkama od cnc se vide ti reduktori

molim pojašnjenje

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.2.2013 22:20 (story).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
story kaže...

može li mi netko reći dali ugrađivati remenske reduktore u cnc ili ne

govorio sam već da planiram obrađivati drvo.

ćesto na fotkama od cnc se vide ti reduktori

molim pojašnjenje

 

Motor ti prokliže(preskoči), nema snagu pa kod korištenja slabijih motora stavlja se omjer čak do 4 na 1. Bilo kakvi steperi i drajveri ne razgovaraju sa kontrolerom i da i počupaš sve kablove, slomiš glavu ili recimo pinolu na glodalici i sve to padne na pod kompjuter ti i dalje misli da je sve ok,  znači svaki posmak stroja se predspostavlja da je odradio ok zajedno sa mehanikom.

Zmači 99% korisnika softwera Mach3 ili nekog drugog koristi paralelni port za izlaz signala koji ide u drajver.

Onih 1% koriste usb ili lan port(jako skupo počinje od 600€ na dalje) to su kojekakvi dodatni kontroleri za pokušaj lupa ili zatvorene petlje ko na punokrvnom cnc stroju. E tu su i u igri AC-servo motori i njihovi drajveri, te ATC pinole(7.000€ početna najeftinije sa garancijom) sa beltdrive prijenosom za velike brzine ili još skuplje da je motor dio pinole.

Skup je to hobi zato sam odustao eto skuplja prašinu tu i tamo kolega ga upali ali zadnjih barem 2 mjeseca ni to ja ga nisam taknuo skoro pa godinu teško razočaranje je to bilo, za izgradnju prvog stroja nema se love a za igračke neču ni da čujem.

http://www.youtube.com/glodalica
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav

spojka hvala ti na objašnjenju ali nisam tražio mišljenje graditi ili ne već dali ugraditi remenske reduktore ili ne ako su motori nema23 3Nm 3,5A a obrađivati će drvo sa glodalima od 1.5mm na dalje.

logikom razmišljanja ako stavim reduktore stroj radi sporije ali i preciznije, naravno i učinak u jedinici vremena manji.

znaći pitanje je dali za obradu drveta ugrađivati reduktore ili ne.

tu molim savjet i tvoje mišljenje odnosno mišljenje svih koji tu imaju iskustva

 

14 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Sa recimo prijenosom 2 na 1 stroj ti nebude bio ništa sporiji nego dobije na snazi i brzini nebudeš imao problema sa među korakom na steperu onih famoznih 1.8 stupnjeva. Gdje god gledaš pokušaje prodaje stepera oni rade na prazno i lete ali kada staviš navojnu špindlu pa maticu, klizače na tu os, pa drugu os na nju i na kraju još i treču to postaje teret i da nekakvu obradnu glavu eto ti klizanja u startu koje mošeš riješiti samo u postavkalma motora i recimo maksimalni posmak od recimo 500mm u minuti nije loše za neki stroj jer nepudeš valjda bušio rupe pa da je jedna od druge udaljena jako(onda je svaki steper spor za to).

Naveo si promjer alata za ginije gravure gdje prelet alata od jedne točke do druge krajnje nevažan, bitnija je točnost da to izgleda na nešto kad je več uložen trud u neki reljef.

Baci pogled kod mene na profillu youtube

http://www.youtube.com/glodalica
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

gdje u hrvatskoj nabaviti remenice i remenje za cnc

bio bih jako zahvalan kada bi mi netko rekao gdje su najpovoljniji.

na netu ima puno ponuđaća trajalo bi mjesec dana dok nađem najpovoljnije

ima li netko da mu netreba da je voljan prodati svoj višak

potrebno mi je 4 kompleta 1:2

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
story:
na ovoj web adresi imas veliki asortiman remenja,prenosa i remenica. www.kolomejec.hr
a imas jos i trgo-agencija krizevci i set-bjelovar.
Nadam se da ce ti pomoci,
lijep pozdrav
toma
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

evo slika da pokažem dokle sam dogurao:

konačno imam nekakve mjere

x=1000mm, y=2000mm, z=400mm

još mi nedostaju linearne vodilice za y os

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Za linearne vodilice pogledaj tu i mislim da je 20mm širine po metru bila 600 kuna (sad lupam napamet) treba ti barem minimalno 4 metra uf , a kartruša za istu 750kuna, one oznake na kartrušama na kraju modela H-visina(viši profil)  W- ide u širinu za stabilnost  L- nisk i profil ,  da ti se nađe da ne zujiš, i usput podjeljene su po preciznosti, nosivosti, tvrdoči i žaštiti(prašina voda i temperatura). Tu im jako variraju cjene vodilica od recimo 500kuna do 1500kuna po metru za promjer 20mm i maximalna dužina vodilice koju proizvode je 3000mm.

http://www.youtube.com/glodalica
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)
može li mi netko reći dali sve tri osi moraju imati isti korak,
ako ne koje mogu biti različite i koliko,
dali se kod razlike u koraku može nešto kontrolirati softverski

pz
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

bilo koja navojna špindla je u igri. Apsolutno bilo koji korak. Sve riješavaš u postavkama ujedno i akceleraciju- ubrzavanje i usporavanje do neke kote (da steper ne preskoči u koraku).

Nego si nabavio kugličaste špindle i matice ili bi za prvu ruku išao na klasične trapezne ili kvadratne. Ako ideš na klasične špindle onada imaš još u Mach3 postavku za backslash ona anulira prazan hod i upisuješ vrijednost koju komparator pokazuje, tako da kad program radiš nemoraš misliti na prazan hod nego pišes što želiš.

http://www.youtube.com/glodalica
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)
dali na kompjutoru koji upravlja strojem mora biti i softver za projektiranje
recimo to ovako- u radioni bi radio a u kuči projektirao.
za stroj mach3 ili kcam
a za projektiranje acad ili proge cad
dali na stiku mogu prenijeti projekat ako na radioničkom kompu nemam
programe za projektiranje
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
nema prve ruke stroj radim na profi način pogledaj slike to je strojčina
y=2000 mm
x=1200 mm
z=750 mm
smijem li se s tom gromadom igrati i ubacivati navojne šipke s "luftovima"
14 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav

Da može biti lufta tome i služi opcija u MACH3 (backlash) za KCam više se nesjećam ali možda i ima a poželjno bi bilo da nema lufta ni malo ali eto.

Poželjno je da crtaš na jednom kompjuteru a drugi koristiš samo za upravljanje strojem, manja davaža a i ostali programi samo koče kompjuter koji glumi upravljačku napravu.

Crtanje u isto vrijeme i upravljanje sa strojem na istom kompjuteru nejde nikako. Primjer je kada sam iskopčao usb joystick ruter mi je samo odletio u stranu bez kontrole, otvaranje novih prozora za vrijeme rada rezultiralo je velikim gubljenjem u mjerama i to u milimetrima čak i zastane a daj sad zamisli da nešto crtaš a stroj radi eto loma.

Složi neki komp od barem 1000MHz procesor sa vanjskom grafičkom a ne integriranom i miran si jako dugo i ne zaboravi na paralelni port.

Trenutno nam strojič radi na krami od laptopa sa 600MHz i sam se čudim ali eto, zna fulati početak rada ako ga prekinemo u radu usred programa recimo od 30 puta sigurno jednom krene raditi na krivom mjestu.

 

http://www.youtube.com/glodalica
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)
evo novog pitanja s obzirom da sam prikupio sve informacije za gradnju cnc stroja, započeo gradnju i polako.
sada me zanima 3d skener samogradnja. budući da planiram raditi i nekakve restauracije drvenih predmeta
moram se pobrinuti i za skeniranje.

pa molim za savjete samogradnja http://www.david-laserscanner.com/ jako dobra stranica za ono o čemu ja pričam
ali me zanimaju vaša iskustva, gdje što nabaviti,gdje kupiti, koje djelove iskoristiti iz kučnih zaliha ...
napraviobih stalak sa motornim upravljanjem lasera da mogu skenirati i objekte velićine ljudskog tijela malo više o tome
za sada toliko tema pokrenuta pa da vidimo
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Pozdrav dečki,

upustio sam se u gradnju CNC uređaja. Za sada ide dosta glatko, ali pojavio mi se problem kod izbora motora i elektronike. Radim uređaj dimenzija 1200 x 800 x 300 mm. Vidio sam da story ima identičan uređaj i sličan problem. Htio sam pitati što mislite o kompletu s ebaya. http://www.ebay.com/itm/Free-to-US-Germany-3Axis-Nema-34-Stepper-Motor-1090OZ-In-5-6A-80V-CNC-Engrave-/140902772411?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20ce75aebb Komplet je dosta povoljan. Da li netko ima iskustva s izradom? Koje motore i drivere ste koristili za svoje uređaje? 425 oz je po meni sasvim dovoljno za obradu mdf-a. Hoću li s ovime moći glodati i aluminij? Za početak sam mislio za alat koristiti neku bosch glodalicu, a kasnije sam mislio kupiti 1,5 kW DC motor s kontrolerom...

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
forum nešto gnjavi nemogu staviti linkove
domagoj55 imam preporuku
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Što možeš preporučiti? Može link u inbox ili na privatni mail... U međuvremenu sam vrlo vjerojatno odustao od navedenih motora.

Radio sam kalkulacije i da bih mogao iskoristiti njihov pun potencijal trebam napajanje 110 VDC, snage minimalno 1,3 kW. To

je teško izvedivo, a performanse paketa iz linka mogu postići s nema23 motorima 425oz (3,1 Nm) uz napajanje 600 w, 60VDC.

Izađe me čak i nešto jeftinije od nema34 kita. Naravno... žao mi je da ne kupim tako jake motore sada, ali napajanje je veliki problem

 

@ story:

što se remenja tiče... kupi iz Kine. Jeftinije je, a imaju dobro remenje. Izrađeno od neoprena, ojačano čeličnim sajlama. Debljine i do 25 mm...

 

ako još tražiš vodilice... savjetujem samogradnju. Ja sam naručio vodilice od inoxa. Kombinirao sam T profil i cjev 20 mm. Na taj način

će stroj čitavom dužinom imati oslonac. Nema uvijanja, nema ništa. 10 m vodilica me koštalo 1500 kn

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.2.2013 23:54 (domagoj55).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Pozdrav, nije me dugo bilo, evo par fotografija od elektronike i mehanike koju sam nabavio za izradu, 

trapezna vretena 20x4mm sa duplom plastičnom maticom dužina: 1200mm, 950mm i 300mm trapezna vretena 20x4mm sa duplom plastičnom maticom dužina: 1200mm, 950mm i 300mm
trapezno vreteno 20x4mm trapezno vreteno 20x4mm
ležaj sa kučištem za navojna vretena ležaj sa kučištem za navojna vretena
ležajevi za vodilice ležajevi za vodilice
elektro kit elektro kit
toma
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Tomazini-jesi ti nabavio taj kit(elektronika+motori) sa ebaya? Koliko si platio i koliko te izašla carina?

Professional Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle,In Win, Enermax
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
motore sam nabavio na njuskalu 150kn/kom.
A ostalo sam kupovao na komad preko ebaya,da neplatim carinu.
Lpt 150kn, napajanje 300kn
a mikrokontrolor 250kn/kom
toma
12 godina
odjavljen
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
tomazini kaže...
motore sam nabavio na njuskalu 150kn/kom.
A ostalo sam kupovao na komad preko ebaya,da neplatim carinu.
Lpt 150kn, napajanje 300kn
a mikrokontrolor 250kn/kom

 Zahvaljujem na informaciji. {#}

Professional Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle,In Win, Enermax
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav

@ tomazini: koje su snage motori?, koji su kontroleri? koja je snaga i napon napajanja? koliki stroj radis? :D oprosti na puno pitanja. Mozda odgovor vec i postoji, al nemam vise snage citati sve ponovo

12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav
motori su nema23 4.2A, 2400nM-m, kontrolori su oznake 2M542 do 4.2A, snaga napajanja je 360w, 10A i 36v.dimenzije stroja ce biti 1200x950x300. A radna dimenzija koliko ispadne. Lp
toma
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Dečki, što mislite...

Da li se isplati kupiti kit s

motorima nema23 2,5 mH induktivitet po fazi, driverima sposobnim za rad do 80V i napajanjem 60V za 500 dolara ili s

motorima nema23 3,8 mH induktivitet po fazi, driverima kao tomazini i napajanjem 36V za 250 dolara?

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

@ story

 

Nadam se da nemas to, ako da onda ah... To NE KUPOVATI ni u ludilu. Taj komplet vrijedi samo recimo ako ce se raditi nesta neozbiljno ili recimo 3D printer pa ce vodjenje biti pomocu remenica. Ta ploca TB6560 moze raditi samo s motorima do recimo 2 - 2,5 A i to pri niskim okretajima. Cim okretaji krenu na vise (preko 200 - 300) gubi korake. Uz to napon od 24 V je jako nizak (bez obzira na motore solidne izvedbe, ali male snage) Napon za nema 23 bi trebao biti barem 48, za jace motore i 60 VDC

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

file:///C:/Documents%20and%20Settings/Administrator/Desktop/CNC%204%20Achsen%20Steuerung%20Standard%20Version%20+%204xSchrittmotor%203Nm%20425%20Oz-in%20+Netzteil%20%20%20eBay.htm

 

Domagoj 55 ja sam sebi naručio ovo šta kažeš na taj komplet

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.3.2013 21:48 (story).
 
0 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabav

story... link ti ne valja. Pokupio si nesto s desktopa :/

13 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

Eto jedan home made Cnc koji je 99% gotov. Nacrt, komadi i sve redom je frendovih ruku djelo. Vodilice i steper motori (Nema 23 439oz, 3.1nm, m425 driveri sa kontrolerima) naručeni s ebaya cca 1600 €

Nacrt i svi djelovi su rađeni u Solidworksu iz nule. Cnc je velik 110*120 i visina do alata je 290mm.  Obradna površina je 800x800x300 a Z može još 100 gore. Trapezni navoj 10x2 za Z i 12x3 za X i Y.

Potrebno ga je još obojat i složit opet i ide u upotrebu. Sve radi savršeno i najbolje toleranca mu je 0,01mm.   Pitanja i još slika ako nekom treba nije problem

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.3.2013 21:15 (ARazer).
Moj PC  
6 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Izrada CNC stroja homemade(upute,djelovi,nabava)

ARazer malo si fulo... x1200, y1000 i z500.. obradna povrsina cca 800x800x300, al z se moze podignut jos 100 gore al se gubi na stabilnosti...

Software je mach3, napajanje je custom 36v, 15A

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice