Case moding – HTPC by Tiger

poruka: 31
|
čitano: 13.762
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
HTPC – prerada deskop kućišta za mATX matičnu

Već duže vrijeme razmišljam napraviti HTPC.

Upotrijebio sam staro desktop kućište iz 1997. godine od nekog starog Pentiuma koji se vrtio na vrtoglavih 166 MHz .

Kućište je ivory iliti slonova kost i nikako se ne uklapa u dnevni sa crnim namještajem. Nije bilo druge nego bojanje u crno.

Prije bojanja morao sam prilagoditi unutrašnjost budućeg HTPC-a jer je stara ploča imala sasvim drugi raspored vijaka i priključaka kao na primjer stari AT priključak za tipkovnicu – tko još pamti ;-)

Najjednostavnije mi je bilo kupiti jedno komplet crno kućište bez napajanja (na slici) i izvadio sam mu ploču na koju se montira MB zajedno sa zadnjom stranom kompjutora. Zakovice sam uspio jednostavno odspojiti ručnom bušilicom i svrdlom od 3 mm. Jednostavnim bušenjem zakovice ona bi otpala.

Na redu je bilo mukotrpno stavljanje nove podložne ploče i zadnje stranice od novog kompjutera, kompletno u staro desktop kućište. Prije toga morao sam sa „Dremelom“ skratiti nosač matične za 3 poljam, tako da sada može moprimiti samo micro – mATX ploču sa 4 slota za dodatne kartice. Za sve to mi je jako pomogao, kao što prije rehoh, alat tipa „Dremel“ sa kojim sam sa malom brusilicom izrezivao potrebne otvore, a sa malim brusnim vrhom obrađivao rubove odrezanog.

Zatim sam sa bušilicom izvrtao potreban broj otvora za zakovice, tako da sam sa zakovicama 3x10mm uspio pričvrstiti nove dijelove komplet u stari desktop.
Ovime sam dobio mogućnost ugradnje standardne mATX matične ploče.

Uslijedilo je kompletno „šmirglanje“ zrnima veličine 250 iznutra i izvana kućišta (osim glavnog poklopca kojega ću samo temeljito oprati i očistiti, jer ima lijepu teksturu imitacije kože).
Završnica pripreme kućišta bilo je kompletno bojanje kućišta „mat“ crnim lakom RAL 9005.

Prednju stranicu obojao sam „sjajnim“ crnim lakom, također RAL 9005, tako da u dnevnom bude u skladu sa ostalim komponentama. Botun POWER obojao sam sjajnim narandžastim lakom RAL 2003 čisto jer mi se dopada detalj za istaknuti.

Stiže još detalja i slika…

Desno je novo, a lijevo staro obojano kućište Desno je novo, a lijevo staro obojano kućište
Staro desktop kućište iz 1997. godine Staro desktop kućište iz 1997. godine
U prvom planu je "novi" HTPC, a u pozadini novo kušište od koga su preuzeti nosači za MB U prvom planu je "novi" HTPC, a u pozadini novo kušište od koga su preuzeti nosači za MB
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2010 21:03 (Tiger).
Moj PC  
21 0 hvala 4
14 godina
neaktivan
offline
HTPC by Tiger - varijanta sa HD 5970 :)

Ovo sam stavio iz svog glavnog kompjutera HD 5970 samo kao prikaz da u microATX kućište mi može stati i jedna ovakva divovska grafička.

(Inače od HTPC-a unutra mi je Sempron na 3000+ i ne može se nositi ni sa jednim komadićem grafičke, hehe ...).
Tko zna jednog dana za buduću nadogradnju uz zamjenu matične, ali je tada problem bučnosti komponenti itd itd :)

 

Poslat ću još detalja i slika oko izrade HTPC-a ...

HD 5970 u HTPC-u HD 5970 u HTPC-u
Grafička 8600GT na svom radnom mjestu :) Grafička 8600GT na svom radnom mjestu :)
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2010 22:14 (Tiger).
Moj PC  
19 0 hvala 3
14 godina
protjeran
offline
Case moding – HTPC by Tiger
Odlicno,baci jos koju sliku kad je sve gotovo.
Ljubi svoju zemlju i brani je krvlju svojom
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: HTPC by Tiger - varijanta sa HD 5970 :)
Tiger kaže...

Ovo sam stavio iz svog glavnog kompjutera HD 5970 samo kao prikaz da u microATX kućište mi može stati i jedna ovakva divovska grafička.

(Inače od HTPC-a unutra mi je Sempron na 3000+ i ne može se nositi ni sa jednim komadićem grafičke, hehe ...).
Tko zna jednog dana za buduću nadogradnju uz zamjenu matične, ali je tada problem bučnosti komponenti itd itd :)

 

Poslat ću još detalja i slika oko izrade HTPC-a ...

Ti si pijan ako mislis imat to napajanje unutra s tom grafom... :////

Sad tek vidim o cem je rijec... :) My bad... :)

http://www.bug.hr/forum/topic/softver-literatura-usluge/prodaja-led-diode/56455.aspx
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2010 22:20 (Batista).
14 godina
neaktivan
offline
Case moding – HTPC by Tiger

Dobar posao si napravio, jel ti to prvi puta..........

The quieter you become, the more you are able to hear...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Case moding – HTPC by Tiger

Super odrađeno.

 

Jedino mislim da taj Sempron nije baš nešto jak procesor za jedan pristojan HD (nedaj bože FULL HD) HTPC.

 

Koji software misliš koristiti? OS?

 

 

I rather like the restless nights
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Case moding – HTPC by Tiger
Ivan 992 kaže...

Dobar posao si napravio, jel ti to prvi puta..........

Ovako veliki zahvat mi je prvi put. Inače prvi manji moding mi je na mom PC-ju, tako što sam kupio gotov kit Sharcoon za napraviti prozor u bočnoj stranici PC-ja. Izrezao sam otvor sa ubodnom pilom na bočnoj stranici i ugraduio gotov kit. Ugradio zelene 2 kom zelenih 10 cm neonki u kućište i na prednjoj strani mali plexi otvor. Dosta dobro je ispalo, pa budem i to jednom poslao.

Inače kada sam rezao otvor prije sa ubodnom pilom dosta je neravnomjeran rez. Ovo sa "Dremelom" je odlično.

Budem još poslao slika od HTPC-a.... 

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2010 22:49 (Tiger).
14 godina
neaktivan
offline
Case moding – HTPC by Tiger

Svejedno, odlicno odrađeno...........

The quieter you become, the more you are able to hear...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Case moding – HTPC by Tiger
Bladepu kaže...

Super odrađeno.

 

Jedino mislim da taj Sempron nije baš nešto jak procesor za jedan pristojan HD (nedaj bože FULL HD) HTPC.

 

Koji software misliš koristiti? OS?

 

 

 

Mislim staviti Windows 7 Ultimate 32 bitni (imaju u sebi već Media Centar), dobro se vrti na jednom komjuteru sa istom matičnom ali sa Athlonom 2800+. Možda da tog Athlona 2800+ stavim za HTPC a Semprona 3000+ u drugi PC?

 

Poslat ću još slika i detalja oko izrade HTPC-a (izrezivanje boćnog otvora za ventilator, smještaj napajanja, ugradnja nožica ...)

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2010 22:56 (Tiger).
14 godina
neaktivan
offline
HTPC - Black & White

Ovo je jedna od varijanti sa ostavljenim bijelim - ivory poklopcem. Dosta bi bila dobra, ali sam se na kraju ipak opredjelio za potpuno crno kućište.

Na zadnjoj stranici pustio sam da mi stara, zadnja stranica pokrije DVI i VGA od integrirane grafičke kartice (da dobijem na čvrstoći kućišta) a i ne treba mi jer sam ugradio posebnu grafičku 8600 GT sa pasivnim hladnjakom.

Poslat ću još detalja (za crno kućište :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2010 23:19 (Tiger).
Moj PC  
12 0 hvala 2
15 godina
neaktivan
offline
RE: HTPC - Black & White
Tiger kaže...

Svaka čast. Lijepo je vidjet volju za case modding:)

World championships: 7, GP started: 257, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,403
15 godina
offline
RE: Case moding – HTPC by Tiger
Tiger kaže...
Bladepu kaže...

Super odrađeno.

 

Jedino mislim da taj Sempron nije baš nešto jak procesor za jedan pristojan HD (nedaj bože FULL HD) HTPC.

 

Koji software misliš koristiti? OS?

 

 

 

Mislim staviti Windows 7 Ultimate 32 bitni (imaju u sebi već Media Centar), dobro se vrti na jednom komjuteru sa istom matičnom ali sa Athlonom 2800+. Možda da tog Athlona 2800+ stavim za HTPC a Semprona 3000+ u drugi PC?

 

Poslat ću još slika i detalja oko izrade HTPC-a (izrezivanje boćnog otvora za ventilator, smještaj napajanja, ugradnja nožica ...)

 

Možda je nešto malo bolji taj Athlon od Semprona... ali ne previše, mislim da nećeš dobiti neke wow razlike u performansama.

 

Govorim ti to iz iskustva, ja imam najjači Athlon XP 3200+ i mogu ti reći da je on poprilično slabašan procesor za takve stvari. HD mkv fajl radi glatko tek uz pomoć CoreAVC codeca, ali i tada je komp potpuno neupotrebljiv za bilo šta drugo jer je procesor "zauzet" 80-98%

 

Full HD video nema nikakve šanse da pokrenu ti procesorčići.

 

Možda bi ti bilo pametno uzeti neku slabiju grafičku iz ATI HD 4xxx ili 5xxx serije...   te grafičke koštaju parsto kuna a mogu hardwerski dekodirati HD i FULLHD video. To bi ti znatno pomoglo u HTPC kompu.  

 

 

Edit: Dodao bi još to da Media centar od Windowsa nije jako dobar software za tu priliku. Ne podržava puno toga, nije baš pogotan konfiguriranju, kontroli codeca...itd itd itd......neki drugi programi to puuuuuno bolje odrađuju (ja sam koristio Media portal i XBMC). 

I rather like the restless nights
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2010 23:33 (Bladepu).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Case moding – HTPC by Tiger
Bladepu kaže...

 

Možda bi ti bilo pametno uzeti neku slabiju grafičku iz ATI HD 4xxx ili 5xxx serije...   te grafičke koštaju parsto kuna a mogu hardwerski dekodirati HD i FULLHD video. To bi ti znatno pomoglo u HTPC kompu.  

 

 

Edit: Dodao bi još to da Media centar od Windowsa nije jako dobar software za tu priliku. Ne podržava puno toga, nije baš pogotan konfiguriranju, kontroli codeca...itd itd itd......neki drugi programi to puuuuuno bolje odrađuju (ja sam koristio Media portal i XBMC). 

Hvala na savjetu: vjerojatno ću za Ful HD morati kasnije uzeti kao što si rekao neku salabiju grafičku iz serije ATI HD 4xxx ili 5xxx.

 

Za sada bi ga koristio za pregledavanje slika, divx, mp3, a i za mkv - ali kao što si napisao ako uspje vrtiti za početak i sa 90 % opterećenjem procesora.

 

 Nemam baš iskustva , prvi put :-) , sa Media Centrom, a vidim da ima i ostalih aplikacija koje mogu zamijeniti Media centar, a da mi rade pod Windows 7 32 bita... Hvala.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2010 20:47 (Tiger).
14 godina
odjavljen
offline
Case moding – HTPC by Tiger

Svaka cast...Taj nevijerojatan IBM PC 100 jos uvijek živi....Super...

 

Inace imam ih 3 na tavanu potpuno ista ko tvoj, samo moja sva tri rada i imaju orginalne komponente...

 

Super posao za početnika...

Pinky je zakon... I ♥ π
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
HTPC - Alati koje sam koristio i rezultati

Slike alata koje sam koristio, kao i rezultati prvog sklapanja ...

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2010 21:15 (Tiger).
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Case moding – HTPC by Tiger
bobica257 kaže...

Svaka cast...Taj nevijerojatan IBM PC 100 jos uvijek živi....Super...

 

Inace imam ih 3 na tavanu potpuno ista ko tvoj, samo moja sva tri rada i imaju orginalne komponente...

 

Super posao za početnika...

Hvala na pohvali. Inače kućište je bilo noname, ali ima dosta debeli lim, iako manje tvrđi nego ovi danas koji su i tanji. Inače, vrtili su se Windows 95 onda :-)

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.6.2010 21:08 (Tiger).
14 godina
odjavljen
offline
RE: Case moding – HTPC by Tiger
Tiger kaže...
bobica257 kaže...

Svaka cast...Taj nevijerojatan IBM PC 100 jos uvijek živi....Super...

 

Inace imam ih 3 na tavanu potpuno ista ko tvoj, samo moja sva tri rada i imaju orginalne komponente...

 

Super posao za početnika...

Hvala na pohvali. Inače kućište je bilo noname i vrtili su se Windows 95 onda :-)

 

Takva su i onda jedino postojala...Ja ti velim to je IBM PC 100 Znam ja...

Pinky je zakon... I ♥ π
14 godina
neaktivan
offline
Smanjenje buke HTPC kompjutera

Smanjenje buke uspio sam postići na 4 načina:
1. Ugradnjom napajanja sa 120 mm ventilatorom ispod (ima malu razinu buke).
Naime, od starog računala koje nije puno radilo uzeo sam staro Codegen 400 W napajanje sa 120 mm velikim ventilatorom ispod. Rastavio sam ga i obojao u crno (dvije ruke mat sprejom RAL 9005, prije toga sa „šmirgl“ papirom 250 pobrusio). Obzirom da ga nisam mogao staviti vertikalno i tada izrezati bočni otvor na kućištu da dobiva svježi zrak i koristiti punu ATX ploču, morao sam pribjeći drugom rješenju:
- kao što sam prije napisao ATX držač ploče sa zadnjim stranicom sam morao skratiti za 3 polja, tako da sam dobio postolje za mATX MB. Time sam dobio mogučnost da napajanje dignem cca 5,5 cm u „zrak“ tako da uzima svježi zrak ispod od perforiranog lima koji sam stavio na zadnu stranicu HTPC-a ispod napajanja.
- ovime sam dobio da većina toplog zraka od matične ploče i od grafičke ne prolazi kroz napojnu jedinicu, pa se samim tim napojna ne grije previše, što pridonosi da se venilator napojne vrti sporije i ima nižu razinu buke,

 

2. Standardni 3-pinski 92 mm-ski ventilator na cooler-u od procesora zamijenio sam sa 4-pinskim Artic F9 Pro PWM ventilatorom, što znači da su mu sva 4 pina priključena na matičnu ploču i 4-ti pin služi za regulaciju brzine ventilatora od CPU. Instalirao sam Speedfan i podesio sam (malo potražite na forumu) da mi se vidi samo ventilator od CPU-a, te namjestio područje temperature od 60 st. C i minimum da bude 10 % brzina ventilatora, jer mi je Speedfan ispod 10% vraćao max brzinu. Stavio sam Speedfan u StartUp, tako da mi se CPU fan sada vrti na oko 850 rpm i jako je tih, a temperatura za sada kod slušanja glazbe ide oko 57 st. C,

 

3. Ugradnjom grafičke 8600GT sa pasivnim hlađenjem i

 

4. Ugradnjom na bočno kućište jako tihog 120 mm ventilatora od 8,5 dB na cca 850 rpm, koji mi služi za izbacivanje zraka ugrijanog od pasivnog hladnjaka grafičke.

Slijede još detalji oko smanjivanja vibracija, izrezivanja i montiranja bočnog ventilatora za odvod toplog zraka iz kućišta … te naravno gotovog HTPC-a :-)

Položaj napojne - dijelom iznad mATX matične ploče :-) Položaj napojne - dijelom iznad mATX matične ploče :-)
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2010 20:37 (Tiger).
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Case moding – HTPC by Tiger
Jedva cekam
Ljubi svoju zemlju i brani je krvlju svojom
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: HTPC by Tiger - varijanta sa HD 5970 :)
Batista kaže...
Tiger kaže...

Ovo sam stavio iz svog glavnog kompjutera HD 5970 samo kao prikaz da u microATX kućište mi može stati i jedna ovakva divovska grafička.

(Inače od HTPC-a unutra mi je Sempron na 3000+ i ne može se nositi ni sa jednim komadićem grafičke, hehe ...).
Tko zna jednog dana za buduću nadogradnju uz zamjenu matične, ali je tada problem bučnosti komponenti itd itd :)

 

Poslat ću još detalja i slika oko izrade HTPC-a ...

Ti si pijan ako mislis imat to napajanje unutra s tom grafom... :////

Sad tek vidim o cem je rijec... :) My bad... :)

hehe 400w

to nije dovoljno ni za jedan cooler

 

 

pod hitno novo napajanje od bar 550w

14 godina
protjeran
offline
RE: HTPC by Tiger - varijanta sa HD 5970 :)
prototype sony kaže...
Batista kaže...
Tiger kaže...

hehe 400w

to nije dovoljno ni za jedan cooler

 

 

pod hitno novo napajanje od bar 550w

 

Moj sistem radi na 130W, sta je tebi?

a.k.a dr. House, ali to je ime bilo zauzeto....
14 godina
neaktivan
offline
RE: HTPC by Tiger - varijanta sa HD 5970 :)
prototype sony kaže...
hehe 400w

to nije dovoljno ni za jedan cooler

 

 

pod hitno novo napajanje od bar 550w

 Slažem se ;-), za varijatu sa HD 5970 imam na glavnom kompjuteru Corsair TX 650 W napojnu ...(Nisam si još stigao editirati MojPC :-)

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.6.2010 12:15 (Tiger).
15 godina
offline
Case moding – HTPC by Tiger

Kako ljudi zabrijavaju ovdje to je strašno....

 

 

Čovjek je stavio 5970 u komp samo da pokaže da ta grafa stane u tako malo kućište. NEĆE JE KORISTITI U TOM KOMPU!

 

Inače, ovo je jedan mali HTPC i njemu je SASVIM DOVOLJNO 400W napajanje.

 

 

 

Stvarno, prvo pročitajte post kako spada pa onda pametujte o napajanjima.

 

I rather like the restless nights
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Izrezivanje bočne stranice i ugradnja ventilatora

Za bočni ventilator koji će mi odvoditi topli zrak iz kućišta odlučio sam se za super tihi S-Flex 800 rpm, 33.5 cfm, 8.5 dB :-)

Njega sam postavio na „Xilence Rubber frame for 120 mm fans“ odnosno na gumeni ublaživač vibracija ventilatora.

Kao zaštitnu mrežicu koristio sam jedan dio od upravo ispiljene bočne stranicu od glavnog kompjutera (u drugoj temi pokazat ću i case moding koji radim na glavnom PC-ju :-)

Prvo sam na bočnoj stranici HTPC-a stavio ventilator i obilježio olovkom mjere i rupe za bušenje vijaka.

Zatim sam uz korištenje „Dremela“ sa zaštitnim naočalama (brzine vrtnje su mu i do 30000 rpm!), pažljivo držeći reznu ploču pod kutom od 45 stupnjeva, izrezivao otvor za budući ventilator. Nakon izrezivanja promijenio sam alat na „Dremel“-u. Stavio sam brusni valjak srednje veličine (ne bojte se nije ni blizu strašno kao kod zubara :-) i pažljivo okolo obradio rub otvora, tako da sam dobio ravni, obrađeni otvor za ventilator.

Uslijedilo je bušenje rupa na bočnoj stranici i rupa na zaštitnoj mrežici.

Za učvršćivanje sam koristio vijke 3x40 mm sa maticom i zupčastom podloškom, tako da se matice na ventilatoru uslijed vibracija ne bi odvrnule.

I to je to. Radi tiho i ispuhuje zrak generiran najviše od pasivnog hladnjaka grafičke kartice 8600GT u HTPC kućištu.

Priprema za ugradnju bočnog ventilatora Priprema za ugradnju bočnog ventilatora
Alat i dijelovi Alat i dijelovi
Izrezivanje otvora Izrezivanje otvora
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.6.2010 22:55 (Tiger).
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Ugradnja bočnog ventilatora

Nakon izrezivanja i bušenja svih otvora, poklopac HTPC-a obojao sam mat brzosušećim (nitro) sprejom RAL 9005 (crna). Nanio sam tri ruke laka, svaka nakon cca 20 min.

 

Niže su još slike oko detalja montaže bočnog ventilatora.

Slijedit će detalji oko smanjenja vibracija … itd itd, dok ne završim cijeli HTPC :-)

Zaštitna mrežica, antivibracijska guma i ventilator Zaštitna mrežica, antivibracijska guma i ventilator
Nakon bojanja poklopca - montaža ventilatora Nakon bojanja poklopca - montaža ventilatora
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.6.2010 20:38 (Tiger).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Case moding – HTPC by Tiger

Dobro napreduje, ali mislim da si to mogao malo drugačije napraviti.

 

1. Taj PC će se poprilično slabo zagrijavati i mislim da će ti napajanje izvlačiti zrak vani....jer to napajanje ima 12cm fan koji će uvlačiti zrak iz kućišta, gurati ga kroz napajanje i ispuhivati vani.

 

2. Eventualno si za tu potrebu mogao ventilator ugurati na poziciju prikazanu na prvoj slici. Ako stane. I usmjeriti ga da ispuhuje topli zrak van kućišta čisto kao pomoć onom ventu u napajanju.

 

3. Mogao si i izbušiti rupu kao na Slici 2, da ti ventilator gura zrak na grafičku i samim time je hladi.

 

 

 

A pošto si već napravio rupu tu prema prednjoj strani, ja bi taj ventilator okrenuo tako da upuhuje zrak u kućište.  On će ti upuhivati zrak i raditi "zračnu petlju" preko procesora i (koliko toliko) grafičke pa sve do napajanja koje će gurati zrak van kućišta.

Mislim da ti je to bolja varijanta.

 

Pozdrav. 

 

 

 

Edit: Vidim sa čime si prekrijo ventilator, i te rupice su pre male da bi bio zadovoljavajući protok zraka. Moja preporuka je da otvoriš napajanje i izvadiš ovu zaštitu (Slika GRILL), i to montiraš na taj FAN sa strane. Biti će ti zaštita za prstiće :), a imati će odličan protok zraka.

     A pošto ti je kućište zatvoreno, nema straha da će netko zabiti prst u napajanje.    Normalno, postoji i mogućnost da to kupiš/nabaviš negdje, samo što je to malo kompliciranije.

 

 

 

slika 1 slika 1
slika 2 slika 2
Grill Grill
I rather like the restless nights
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.6.2010 23:24 (Bladepu).
16 godina
neaktivan
offline
Case moding – HTPC by Tiger

Svaka čast na živcima da to sve složiš...

 

Mene uz sve to i dalje muči buka... Ja sam izmjenio tolike komponente radi toga i jednostavno sam odustao u jednom trenu. Riješenje mi je bila instalacija windowsa 7 i stand by nakon jedne minute (buka je problem samo kada se ne gleda film ili nešto slićno)

Na kraju sam nakon mjesec dana moljakanja dobio jednu atom ploču sa ION chipsetom i jednim masivnim pasivnim hladnjakom... ploča traži 120W napajanje (ili jače).

Stvar mi radi gotvo bešćujno. (Media Player Classic Theatre Edition savršeno koristi grafiku za renderiranje 1080p videa - proc vrti na 16%)

Kažem gotovo bešćujno jer još čekam SSD da stigne...

Filmovi se ionako nalaze na kompu u garaži

Kućište je gotovo (odustao sam od modifikacija jer ne želim kućište na kraju farbati nego niklati - trenutno sam u fazi testiranja raznih metoda galvanizacije nađenih na internetu... - neke bome i rade) 

Dolje Matija Gubc
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Case moding – HTPC by Tiger
Bladepu kaže...

Dobro napreduje, ali mislim da si to mogao malo drugačije napraviti.

 1. Taj PC će se poprilično slabo zagrijavati i mislim da će ti napajanje izvlačiti zrak vani....jer to napajanje ima 12cm fan koji će uvlačiti zrak iz kućišta, gurati ga kroz napajanje i ispuhivati vani.

 2. Eventualno si za tu potrebu mogao ventilator ugurati na poziciju prikazanu na prvoj slici. Ako stane. I usmjeriti ga da ispuhuje topli zrak van kućišta čisto kao pomoć onom ventu u napajanju.

 3. Mogao si i izbušiti rupu kao na Slici 2, da ti ventilator gura zrak na grafičku i samim time je hladi.

 A pošto si već napravio rupu tu prema prednjoj strani, ja bi taj ventilator okrenuo tako da upuhuje zrak u kućište.  On će ti upuhivati zrak i raditi "zračnu petlju" preko procesora i (koliko toliko) grafičke pa sve do napajanja koje će gurati zrak van kućišta.

Mislim da ti je to bolja varijanta.

 Edit: Vidim sa čime si prekrijo ventilator, i te rupice su pre male da bi bio zadovoljavajući protok zraka. Moja preporuka je da otvoriš napajanje i izvadiš ovu zaštitu (Slika GRILL), i to montiraš na taj FAN sa strane. Biti će ti zaštita za prstiće :), a imati će odličan protok zraka.

     A pošto ti je kućište zatvoreno, nema straha da će netko zabiti prst u napajanje.    Normalno, postoji i mogućnost da to kupiš/nabaviš negdje, samo što je to malo kompliciranije." 

Hvala na pomoći. Sve prihvaćeno :-)

1. Ventilator na napojnoj od 120 mm uspije dosta zraka izbaciti i nečujan je.

2. Na zadnjoj strani uspio bi stati mali ventilator od 60 mm, niske brzine vrtnje i niske buke. Vidjet ću kako mi se zagrijavaju komponente pod opterećenjem...

3. Ako bi ventilator ugradio na bočnoj strani poklopca ispred grafičke kartice, prekrio bi mi prvi PCI slot. Imam ih samo dva, a grafička mi je već zauzela jedan s pasivnim hladnjakom.

4. Bočnu ventilator sam okrenuo da mi upuhuje hladni zrak.

5. GRILL sam skinuo sa napojne. Ventilator od napojne je i tako sa donje strane od napojne i u kućištu, tako da ne postoji opasnost da netko stavi prst.

6. GRIL je upravo u fazi bojanja sjajnim sprejom RAL 9005 i to več treća ruka. Kada se osuši budem ga stavio na bočnu stranicu tako da ću imati puno više za dovod hladnog zraka nego lim sa malim rupama koji sam prvobitno stavio.

EDIT: Grill se osušio i montiran je na bočnu stranicu. 

 

Slijedi još smanjivanje vibracija u HTPC-u ...

Napojna, sada bez grilla :-) Napojna, sada bez grilla :-)
Pogled ispod (nije obrva :-) Pogled ispod (nije obrva :-)
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.6.2010 20:21 (Tiger).
14 godina
neaktivan
offline
Smanjivanje vibracija u HTPC - u

U audio svijetu, tako i u PC svijetu vibracije nisu poželjne. Uspio sam ih dosta dobro smanjiti:

1. Kao što sam već napisao, standardni 92 mm-ski ventilator na cooler-u od procesora zamijenio sam sa Artic F9 Pro PWM ventilatorom, koji ima silikonske nosače na sebi, tako da smanjuju vibraciju ventilatora CPU-a.

2. Na napojnu jedinicu ugradio sam „Xilence rubber frame for standard ATX size suplly units“, koja smanjuje vibraciju od napojne jedinice.

 
3. Na bočni ventilator ugradio sam također „Xilence rubber for 120 mm fans“.

4.Bočno na obije strane diska, koliko je širok kavez, stavio sam dio od unutarnje zračnice od bicikla. Također na sva četiri vijka za disk stavio sam dio od iste gume. Postoje i gotova rješenja za smanjenje vibracije diska, ali ovo sam imao pri ruci.

5. I na kraju sprečavanje vibracija od HTPC-a na stol, odnosno na pojačalo na kome će stajati HTPC, postigao sam vađenjem originalnih tvrdih nožica.
Tražio sam za kupiti one HiFi okrugle,velike nožice od aluminija ili slično, ali ih nisam nigdje mogao naći.
Za audio komponente i zvučnike našao sam da se mogu kupiti u Chipoteci nožice u obliku stošca. To je najbolji način za staviti ispod zvučnika, pojačala ili neke druge komponente.
Dobri bi vjerojatno bili i gumeni graničnici za vrata.
Odlučio sam se za četvrtu varijantu: loptica skočica. Našao sam jednu crnu i jednu narandžastu šarenu promjera 4 cm, Prerezao ih napola. Vidio da su ipak malo previsoke. Krenuo u traženje, kupovinu. Na kraju sam našao dvije crne loptice-skočice promjera 3,5 cm i sa skalpelom ih podiljeio na dva dijela, što iznosi četiri nožice :)
Polovice skočica sam sa dvostrukom samoljepljivom trakom za tapisone zalijepio ispod HTPC-a.

Rezultatima sam zadovoljan – unutar samog kućišta javljaju se neke male vibracije, ali na stol ispod se ništa ne prenosi.

Ventilator na silikonskim nosačima Ventilator na silikonskim nosačima
Silikonski umanjivači vibracija Silikonski umanjivači vibracija
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.6.2010 20:38 (Tiger).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Case moding – HTPC by Tiger

Svaka čast. Drago mi je vidjeti da postoje ljudi puni entuzijazma i volje za "uradi sam" stvari. Čestitke na uspješno završenom modding projektu!

UKUSI SU KAO ŠUPCI-SVATKO IMA SVOG.
Moj PC  
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice