Backup CD-ova

poruka: 3
|
čitano: 2.119
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Backup CD-ova

S obzirom na cijene diskova, palo mi je na pamet baciti hrpicu starih CD-ova (iskljucivo CD-ova) svaki u svoj image pa na disk (ovako ih je previse i iako imam sve uredno katalogizirano, uvijek fali bas onaj koji mi treba, a ne bi bilo lose ni sve ih zapakirati u jednu kutiju i staviti u podrum i osloboditi si malo mjesta po ladicama).

 

Uglavnom je rijec o osobnim podacima, razni dokumenti, slike, backupovi i sl. i da su svi takvi, uzeo bi CDBurnerXP, bacio ih u ISO image i svi problemi rijeseni.

 

Problem nastaje kad u pricu udju originali (je, ima nas i takvih :) ) za koje se sjecam da imaju nekakvu zastitu (ne znam da ima nesto mladje od 7 godina, a to sto je mladje bi zadrzao u blizini jos neko vrijeme i uglavnom je na DVD-u). Ima par igri koje su trazile uvijek original u driveu, sto je znalo bit iritantno jer se isti nakon par sati igranja uzario. Pokusaji kopiranja tada uglavnom nisu uspijevali. Neke nisu ni imale nikakvu zastitu, ali su CD trazile zbog audia koji se mogao slusati i na obicnom audio playeru (a takve kad si i uspio iskopirati rezultat je bio redovito pucketanje tog audia). Sjecam se da su tada u pitanju bile posebne przilice koje su bile u stanju citati/pisati RAW mode i ne znam kakve kerifeke, pa su se kupovali Plextori i sl. Ima par bazi podataka koje samo checkiraju volume label. Uglavnom, svakakvih bedastoca.

 

Vjerojatno te originale vise nikad necu ni pokrenut (pitanje je rade li uopce na Win7x64), ali kad bi se vec bacio na takav posao volio bih ga odraditi sto kvalitetnije, jer evo i dan danas mi dodje gust bacit koju rundu Wormsa, a tako mozda dodje gust i za nesto drugo. S druge strane, ne pada mi na pamet sve pokusati mountati i provjeravati kako radi :)

 

Dakle, koji software bi to odradio najkvalitetnije?

 

Ni jedan CD nije bootabilan (DVD Windowsa ionako moram drzati pri ruci), tako da mi to ne treba, ima ih par kombiniranih data/audio i/ili sa nekakvim zastitama da CD mora biti u driveu. Vidim Daemon Tools Lite podrzava 10ak formata koje moze citati, CloneCD i Nero su mi poznati. Moze li se uopce takve CD-ove staviti u ISO ili trebam gledati neki drugi image format?

Image ne treba biti moguce preprziti, samo da ga se moze mountati preko Daemon Toolsa Lite ili nekog slicnog programa. S obzirom da su u pitanju vecinom privatni podaci, bilo bi zgodno da format bude i sa nekakvom recovery opcijom, da ne ode sadrzaj kompletnog CD-a ako iz nekog razloga image ne bude u potpunosti citljiv sa diska.

 

P.S. Pozeljno da program bude freeware ili ne pretjerano skup i koliko-toliko poznat, da za 5 godina imam cime mountati image.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Backup CD-ova

Power ISO ili Magic ISO Maker od ahreware, a za freeware ImgBurn ili AnyToISO Converter.

 
0 0 hvala 1
14 godina
offline
RE: Backup CD-ova

Ja za takve slučajeve koristim Alcohol ili MagicISO.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice