PXE, DHCP i opcija 66

poruka: 15
|
čitano: 4.634
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
PXE, DHCP i opcija 66

Pozdrav,

 

mrezna topologija je sljedeca:
 
   STALNO UPALJENI:
       ENKOM A1521-I modem/ruter (DHCP server)
       NAS4Free server
 
   POVREMENO UPALJENI:
       ostala racunala i printeri u mrezi
 
Kako ruter koristim kao DHCP server, sa dhcp statickim adresama za sve fixne uredjaje u uredu (PCs & PRINTERI),
zelio bih iskoristiti NAS4Free server za PXE okolinu, tj. da se s njega bootaju neki uredjaji bez diskova. 
 
Problem je u tome sto se u PXE okolini, uredjaj pokusava bootati sa DHCP servera, osim ukoliko se na DHCP
serveru, preko opcije 66, ne preusmjeri na neku drugu IP adresu (u ovom slucaju bi trebalo na NAS4Free server).
 
Medjutim, ne znam da li (i kako) mogu "objasniti" ruteru da PXE zahtjev preseli na TFTP servis od NAS4Free servera
(na kojem je aktivan), tj. ne znam kako u ruter "ugraditi DHCP option 66".
 
Imam administratorski (ne korisnicki) pristup ruteru, telnet spajanje radi bez problema, ali dalje ne znam.
 
Dakle, da sumiram, zelim zadrzati ruter kao DHCP server (i ne koristiti PC/program za DHCP), a za PXE korisititi
stalno upaljen NAS4Free, koji od rutera uvijek dobije istu, fixnu DHCP adresu. Da li je to moguce u mom slucaju?
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
PXE, DHCP i opcija 66

Sta je, niko nista ne zna?

Bar da mi kaze - NE MOZE TO TAKO?

Neki ROUTING LIST ili nesto slicno?

 

Ideja?

ali_dzi@yahoo.com
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
PXE, DHCP i opcija 66

Pa stavi dhcp na NAS za sve uredjaje i problem je rjesen.

 

Imas smece od rutera i zelis da radi cuda, nece ici.

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: PXE, DHCP i opcija 66
Ante kaže...

Pa stavi dhcp na NAS za sve uredjaje i problem je rjesen.

 

Imas smece od rutera i zelis da radi cuda, nece ici.

To s NAS-om ne zelim iz 2 razloga: NAS4free nema u sebi DHCP server i trebalo bi cackati po njegovom FreeBSD-u, sto je van domene mog znanja, a vaznije od toga je sto ne zelim da mi DHCP bude na PC-u, koji se iz bilo kojeg razloga moze srusiti/zaglaviti prije no ruter, iako moram priznati da se NAS4free jos nikad nije zblesirao u normalnom radu (radi 24/7 po 200-300 dana, dok ga ne resetiram zbog neke administracije).

 

Da je ruter smece, to znam odavno (Iskonov), ali koji "besplatni" nije? Cilj mi je znanjem iskoristiti ovu opremu, jer najjednostavnije od svega mi je ne zajebavat se sa PXE-om i ugradit bilo kakav HDD na uredjaj.

ali_dzi@yahoo.com
14 godina
offline
PXE, DHCP i opcija 66

Pitanje si toliko zamrseno postavio da se citatelju cini kao da ni sam ne znas sto hoces. svasta se moze u mrezama ali ni to nije neograniceno kako ljudi obicno zabriju pa misle da se moze sto se zamisli. Ukratko, moze se ono sto uredaj dopusta. 

Uredaj ne moze dobiti dhcp staticnu adresu, jer ako je staticna onda ne bi bio dhcp

Sam naziv DHCP znaci dinamic host configuration protocol, sto dalje znaci dinamicko dodjeljivanje IP adrese

Znaci ne postoji dhcp staticna adresa vec staticna TCP-IP adresa.

Nisi naveo sto bi ti zapravo htio bootati preko mreze. Radi li se tu o nekakvim aplikacijama ili bootanju sustava preko PXE-a ?

Sve u svemu bojim se da bez servera nece biti nista od cijele price 

Spija
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: PXE, DHCP i opcija 66
ali_dzi kaže...
Ante kaže...

Pa stavi dhcp na NAS za sve uredjaje i problem je rjesen.

 

Imas smece od rutera i zelis da radi cuda, nece ici.

To s NAS-om ne zelim iz 2 razloga: NAS4free nema u sebi DHCP server i trebalo bi cackati po njegovom FreeBSD-u, sto je van domene mog znanja, a vaznije od toga je sto ne zelim da mi DHCP bude na PC-u, koji se iz bilo kojeg razloga moze srusiti/zaglaviti prije no ruter, iako moram priznati da se NAS4free jos nikad nije zblesirao u normalnom radu (radi 24/7 po 200-300 dana, dok ga ne resetiram zbog neke administracije).

 

Da je ruter smece, to znam odavno (Iskonov), ali koji "besplatni" nije? Cilj mi je znanjem iskoristiti ovu opremu, jer najjednostavnije od svega mi je ne zajebavat se sa PXE-om i ugradit bilo kakav HDD na uredjaj.

 recimo (meni barem nije jasno iz opisa) da je Encom modem/router ujedno i izlaz na internet za svu preostalu skalameriju. Izričito ne želiš da ti je NAS4Free ujedno i DHCP server.

Nabaviš neki drugi povoljni modem/ruter na kojeg možeš staviti dd-wrt i njega ubuduće koristiš kao DHCP i u njemu podesiš to da PXE klijenti mogli naći server koji servira boot-image.

 

Inače se nisam previše sa ovim zafrkavao, ali ako ruter to ne podržava, nemožeš napraviti nešto što se ne može :) bez dodatne petljancije.

Najjednostavnije bi bilo da digneš DHCP na NAS4Free-u kao što je kolega gore rekao. (Upute)

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
10 godina
neaktivan
offline
Re: PXE, DHCP i opcija 66
SPIJA kaže...

Pitanje si toliko zamrseno postavio da se citatelju cini kao da ni sam ne znas sto hoces. svasta se moze u mrezama ali ni to nije neograniceno kako ljudi obicno zabriju pa misle da se moze sto se zamisli. Ukratko, moze se ono sto uredaj dopusta. 

Uredaj ne moze dobiti dhcp staticnu adresu, jer ako je staticna onda ne bi bio dhcp

Sam naziv DHCP znaci dinamic host configuration protocol, sto dalje znaci dinamicko dodjeljivanje IP adrese

Znaci ne postoji dhcp staticna adresa vec staticna TCP-IP adresa.

Nisi naveo sto bi ti zapravo htio bootati preko mreze. Radi li se tu o nekakvim aplikacijama ili bootanju sustava preko PXE-a ?

Sve u svemu bojim se da bez servera nece biti nista od cijele price 

Nemas ti, izgleda, puno iskustva s mrezama, ha? Ili bar s ruterima. DHCP protokol omogucava da se unutar samog protokola postave STATICNE IP adrese, tj. da se unaprijed alociraju (zauzmu), tako da ih sam DHCP server ne dodjeljuje bilo kojim, vec tocno navedenim (preko njihove MAC adrese). E te, unaprijed rezervirane (i staticne) IP adrese ja (mi, neki) zovem STATICNE DHCP adrese. Konkretno, u mom ruteru (a u svakom je malo drugacije) se to zove "Static IP list".

 

Na tvoje drugo pitanje (sto se boota) zaista ne znam kako da pocnem odgovarati - pa valjda i vrapci na grani vec znaju da se uvijek prvo boota neki OS, dakle sustav. I ne trebas se brinuti za to, do toga jos nismo dosli, jer me muci osnovni problem - opcija 66 u DHCP protokolu i kako je implementirati u mom ruteru. Ali cini mi se da je to pitanje ipak malo pretesko.

ali_dzi@yahoo.com
10 godina
neaktivan
offline
Re: PXE, DHCP i opcija 66
Zura kaže...

 recimo (meni barem nije jasno iz opisa) da je Encom modem/router ujedno i izlaz na internet za svu preostalu skalameriju. Izričito ne želiš da ti je NAS4Free ujedno i DHCP server.

Nabaviš neki drugi povoljni modem/ruter na kojeg možeš staviti dd-wrt i njega ubuduće koristiš kao DHCP i u njemu podesiš to da PXE klijenti mogli naći server koji servira boot-image.

 

Inače se nisam previše sa ovim zafrkavao, ali ako ruter to ne podržava, nemožeš napraviti nešto što se ne može :) bez dodatne petljancije.

Najjednostavnije bi bilo da digneš DHCP na NAS4Free-u kao što je kolega gore rekao. (Upute)

Hvala na uputama za NAS4free, koje su beskorisne, jer ponavljaju tvoj prethodni savjet (samo na engleskom), da nabavim ddwrt-abilni ruter pa onda krenem bauljat po njemu. Ja kazem NE, imam za dzabe HDD od 170MB (nije greska, 170MB!), kojim mogu podici sustav i rijesiti problem. Nije to u pitanju, vec mogu li vlastitom (i uz vasu pomoc) pamecu to rijesiti s postojecom opremom i 0 kn ulaganja - to je jedino sto me zanima.

 

 

ali_dzi@yahoo.com
15 godina
neaktivan
offline
Re: PXE, DHCP i opcija 66
ali_dzi kaže...
Zura kaže...
.....

Hvala na uputama za NAS4free, koje su beskorisne, jer ponavljaju tvoj prethodni savjet (samo na engleskom), da nabavim ddwrt-abilni ruter pa onda krenem bauljat po njemu. Ja kazem NE, imam za dzabe HDD od 170MB (nije greska, 170MB!), kojim mogu podici sustav i rijesiti problem. Nije to u pitanju, vec mogu li vlastitom (i uz vasu pomoc) pamecu to rijesiti s postojecom opremom i 0 kn ulaganja - to je jedino sto me zanima.

 

 

 sori. linkao sam ti krivi topic. Ovaj bi trebao prikazati upute za DHCP na NAS4free.

I to je jedino što ja vidim da možeš bez dodatnog ulaganja (tj. da se bolje izjasnim: bez dodatne opreme). Međutim, ti se ne želiš niti potruditi jer "ne želiš prčkati", pa ti stoga ne mogu ništa drugo preporučiti.

 

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
14 godina
offline
Re: PXE, DHCP i opcija 66
ali_dzi kaže...
rijesiti s postojecom opremom i 0 kn ulaganja - to je jedino sto me zanima.

Taj router ima BCM6358R procesor koji openwrt podržava. Nigdje nemogu naći koji bootloader ima i koliko flasha.

Otvori router, napiši čipove, flash mora biti veći od 2 megabajta da bi uopće imalo smisla raditi išta.

Spoji se serijski na njega i pročitaj verziju bootloadera i OSa.

 

Ako nemaš USB-TTL adapter oni se mogu naći u arduinu, starim data kabelima za mobitele i još u pokojim "USB na nešto" stvarima.

10 godina
neaktivan
offline
Re: PXE, DHCP i opcija 66
Zura kaže...

 sori. linkao sam ti krivi topic. Ovaj bi trebao prikazati upute za DHCP na NAS4free.

I to je jedino što ja vidim da možeš bez dodatnog ulaganja (tj. da se bolje izjasnim: bez dodatne opreme). Međutim, ti se ne želiš niti potruditi jer "ne želiš prčkati", pa ti stoga ne mogu ništa drugo preporučiti.

 

E ovaj link vec ima nekog smisla - HVALA! Znas nije da se ja ne zelim potruditi, upravo suprotno, ali ne smijem se upustati u rizicne operacije ciji ishod nije 100% siguran, jer ako nesto negdje zapne, onda sam u problemu, obzirom na poznavanje FreeBSD okoline. Nije da sam totalni nepoznavatelj, uostalom administriram NAS4Free vec godinama pa sam nesto i naucio. Medjutim, ovakvo cackanje po sistemu moze imati svakakav ishod, a ovo nije testna vec radna oprema - nema puno zajebancije. Ovaj link ce mi svakako koristiti da na nekoj virtualnoj masini probam postaviti DHCP na NAS4Free, medjutim, ja i dalje zelim da DHCP server bude jednostavni i glupi ruter, koji cak i ako se zaglavi, resetira se u roku od 1-2 minute.

BTW, privremeno sam rijesio problem PXE-a upravo onako seljacki, HDD u uredjaj i sve fino radi - jedino steta HDD-a, jer je uredjaju apsolutno nepotreban osim za dizanje.

ali_dzi@yahoo.com
10 godina
neaktivan
offline
Re: PXE, DHCP i opcija 66

x

ali_dzi@yahoo.com
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2015 20:27 (ali_dzi).
10 godina
neaktivan
offline
Re: PXE, DHCP i opcija 66
Alkaline kaže...

Taj router ima BCM6358R procesor koji openwrt podržava. Nigdje nemogu naći koji bootloader ima i koliko flasha.

Otvori router, napiši čipove, flash mora biti veći od 2 megabajta da bi uopće imalo smisla raditi išta.

Spoji se serijski na njega i pročitaj verziju bootloadera i OSa.

 

Ako nemaš USB-TTL adapter oni se mogu naći u arduinu, starim data kabelima za mobitele i još u pokojim "USB na nešto" stvarima.

 Ne smijem tako cackati po tom ruteru, ali imam jedan Thomson-ov, cini mi se TG782i, u koji sam davno nabio neki drugi firmware, da mi podrzava sva 4 porta za LAN. Moze li se mozda taj openwrt-ovat?

ali_dzi@yahoo.com
14 godina
offline
Re: PXE, DHCP i opcija 66
ali_dzi kaže...
Ne smijem tako cackati po tom ruteru, ali imam jedan Thomson-ov, cini mi se TG782i, u koji sam davno nabio neki drugi firmware, da mi podrzava sva 4 porta za LAN. Moze li se mozda taj openwrt-ovat?

 Nažalost ne jer CPU nije podržan, a i čini se da još nitko nije saznao kako otključati bootloader. 

15 godina
neaktivan
offline
Re: PXE, DHCP i opcija 66
ali_dzi kaže...
.... Medjutim, ovakvo cackanje po sistemu moze imati svakakav ishod, a ovo nije testna vec radna oprema - nema puno zajebancije. Ovaj link ce mi svakako koristiti da na nekoj virtualnoj masini probam postaviti DHCP na NAS4Free, medjutim, ja i dalje zelim da DHCP server bude jednostavni i glupi ruter, koji cak i ako se zaglavi, resetira se u roku od 1-2 minute.

.....

 Ok.. ima smisla.

Probaj na virtualci, uvijek je bolje isprobati ako imaš negdje iako igra sa DHCPom nebi trebala imati neke strašne posljedice po okolinu. Riječ je o promjeni jednog servisa kojeg se relativno jednostavno ugasi (pošalješ mu kill signal) ovisi o tome koliko si "doma" sa FreeBSD.

 

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice