Mrezni folder na vise racunala

poruka: 27
|
čitano: 9.658
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Mrezni folder na vise racunala

Pozdrav!

 

Trebao bih spojiti 6 racunala (jedan stolni ostali laptop) od kojih su 2x win8 ,2x win7 i 2x win XP. Treba na svakome biti jedna mrežna mapa u koju bi se stavljale datoteke koje su nekome potrebne (da se ne uzima stalno usb ili slanje mailom. Svi su spojeni na istu mrežu,stolno i jedan laptop kabelom ostali wifi. 

 

Ako može neka pomoć,gledao sam po forumu ali nema nešto slično mome i nije bilo baš od neke pomoći.

 

Unaprijed Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Mrezni folder na vise racunala

Dva su rjesenja za tvoj problem ...

Jedno je ovo kako ti zelis i uzasno je komplicirano i nespretno za korisnike ...

Pazis da si svi u istoj radnoj grupi (workgroup). Na svakom racunalu kreiras folder i desnom tipkom odes na sharing i security. Tamo podesis da korisnik "everybody" ima read/write pristup.

Drugi nacin je da kupis NAS. Ima vec jako pristupacnih modela i na njemu napravis jedan zajednicki share kao i share koji samo odredjeni korisnik moze vidjeti i to je to.

battlelog: b4stardo_CRO
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Mrezni folder na vise racunala

Imao već mass i ništa ne valja,kvari se svako malo. Bacio u smeće,samo gubitak živaca.

 

Problem kod prve mogućnosti je taj da kad stavim da mi mogu vidit tu mapu oni mi mogu vidjet sve na mom računalu,ja od njih ništa. Nema mape u prikazu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala
izvone kaže...

Imao već mass i ništa ne valja,kvari se svako malo. Bacio u smeće,samo gubitak živaca.

mass?

On je mislio na ovo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Network-attached_storage

 

Nešto ovakvo s diskom, spoji se na mrežu i svi ga vide:

http://www.iqcentar.hr/product&product_id=48187

(ovo sam na brzinu našao preko Googla, ima jeftinijihi i skupljih)

izvone kaže...
Problem kod prve mogućnosti je taj da kad stavim da mi mogu vidit tu mapu oni mi mogu vidjet sve na mom računalu,ja od njih ništa. Nema mape u prikazu.

Sherao si jedan direktorij, a oni ti vide sve na računalu? {#}

Baš me zanima što si napravio :)

 

Za tebe bi bilo najbolje rješenje ako postoji jedno od tih računala koje je stalno upaljeno, gore napraviš jedan sherani direktorij kojeg svi koriste i to je to.

 

Ako nema računala koje je stalno upaljeno, onda moraš raditi onako kako ti želiš.

 

Nije ni tako teško:

Win 8:

Desni klik na direktorij, npr D:\Sherana mapa

Share With -> Specific People

gore kliknes Add

upises Everyone

Odaberes Read/Write

 

I to je to.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
14 godina
offline
Mrezni folder na vise racunala

Da NAS storage,mrežni disk. Krepao 3 puta u tjednu i novi i popravak,u mjesec dana živaca i podataka nestalo samo tako,tako da nikad više!

 

Napravio sam na win8 workgroup al je stavil private i sad imam sa lijeve strane kraticu mreža i sve kompove kaj su na mreži,na neke nemogu pristupiti jer "ime nije dobro upisano" a racunalo ga je samo dodalo,na neke me pita žifru i mail od microsof računa odnosno koda je User zaključan. A kad idem u svoj vidim sve svoje da mi se shara.

 

Ko zna kaj sam ja sve napravil ,tolko toga da ni sam neznam. 

 

Nije nijedan stalno upaljen. Treba neka mapa koja bu svima stalno vidljiva i mogu razmijenit pokoju datoteku,sad sam na svom laptopu kreiral tu mapu,dal moram na svakom računalu il oni nekak preko mreže mogu vidjeti? I ako mene nema na mreži da je ta mapa ostalima vidljiva tj oni i dalje mogu razmjenjivati bez mene.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala
izvone kaže...
Nije nijedan stalno upaljen. Treba neka mapa koja bu svima stalno vidljiva i mogu razmijenit pokoju datoteku,sad sam na svom laptopu kreiral tu mapu,dal moram na svakom računalu il oni nekak preko mreže mogu vidjeti? I ako mene nema na mreži da je ta mapa ostalima vidljiva tj oni i dalje mogu razmjenjivati bez mene.

Ovo sto ti ja pisem je samo za sheranje direktorija. Ti prije trebaš podesiti mrežu da se sva računala međusobno vide i da imaju omogućeno dijeljenje datoteka.  Ako nisi, to prvo riješi.

 

Ako si sherao jedan direktorij, sva ostala računala će ga vidjeti i mogu u njega snimati datoteke.

 

Naravno, ako želiš da svako računalo vidi svoje datoteke, to isto moraš napraviti na svakom posebno.

Napraviš jedan direktorij i staviš Share.

Sheranje na drugim verzijama Windowsa je malo drugačije, al uglavnom, isto desni klik pa properities ili Sharing odabereš...

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.5.2014 14:32 (CyberDemonVZ).
16 godina
neaktivan
offline
Mrezni folder na vise racunala

da se nadovežem na gornje postove,ako ne vidiš ili nemožeš pristupiti folderu pazi na firewall.

 
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala
izvone kaže...

Da NAS storage,mrežni disk. Krepao 3 puta u tjednu i novi i popravak,u mjesec dana živaca i podataka nestalo samo tako,tako da nikad više!

Imao si nešto ovakvo?

http://www.supernet.hr/nas_2#M0644824

{#}

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
14 godina
offline
Mrezni folder na vise racunala

Ma nisam takvu zvijer a i kaj će mi za par dokumenata od par kilobajta,ako je i megabajt. Imao sam NAS navigator od buffalo.

 

Probat ću sve navedeno pa se javim.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala

slozis neku konfiguraciju i instaliras freenas gore, problem rjesen.

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
12 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala

ali konfiguraciju treba platit (i još troši struju) a namještanje shareanja je potpuno besplatno. folder za shareanje napraviš u root-u na disku tj npr na c disku napraviš mapu koju shareaš sa atributom everyone (da ne kompliciraš). zatim otvoris Network and Sharing Center i sa lijeve strane kliknes na Change advanced sharing settings i pod all networks pod password protected sharing odaberes turn off pass......

13 godina
offline
Mrezni folder na vise racunala

Sharing funkcionira bez greške i jednostavno ga je podesiti ako je mreža OK. Ako mreža nije OK i ako nije dopušteno sheranje po svakom računalu, zaboravi na lakoću.

 

Daj malo podataka o mreži, (donekle sam shvatio da ne koristiš domenu) imaš li server ili ne, ako nemaš server koji router koristiš, kako su dodijeljene IP adrese (automatski ili ručno) i ostale trice i kučine...

Stručnjak za odmaganje...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Mrezni folder na vise racunala

Ako SVI moraju pristupiti tim podacima bilo kada, i ak ih je stvarno tak malo kak veliš, najjednostavnije ti je da napraviš dropbox account i na svim računalima podesiš taj isti account - svi će u svakom trenu vidjeti te dokumente, no moraju biti spojeni na internet.

Inače, ovo kaj tražiš je najjednostavnije lokalno izvedivo sa NASom ili jednim malim (jeftinim) računalom koje će stalno biti upaljeno. Ti to ne znaš konfigurirati jer ne razumiješ osnove mreže i NTFS securityja.

Living on my planet is so easy; there is peace, there is love and there is ecstasy.
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala
Father_Dougal kaže...

Ako SVI moraju pristupiti tim podacima bilo kada, i ak ih je stvarno tak malo kak veliš, najjednostavnije ti je da napraviš dropbox account i na svim računalima podesiš taj isti account - svi će u svakom trenu vidjeti te dokumente, no moraju biti spojeni na internet.

To sam mu i ja mislio predložiti, ali pretpostavljam da je riječ o nekoj lokalnoj mreži pa su pjesme i filmovi u pitanju.

A s našim brzinama se baš neće usrećiti sa DropBoxom :/

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
12 godina
offline
Mrezni folder na vise racunala

a kao da je dijeljeni folder na svakom kompu tesko napravit. ako negdje zapnes tj pojavi se neka greska tipa kad oces pristupit folderu na nekom kompu a pita te lozinku, progooglas i vidis kako podesit da se pristupa bez lozinke i to je to. moj glas ide na lokalno shareanje fileova jer znas da je lokalno najsigurnije, i lako i besplatno je izvedivo. primjerice, na sestricninom laptopu shaream music folder sa read only atributom (da nesto slucajno ne pobrisem) i to je to, lako joj pristupim svim pjesmama koje ima na kompu, naravno, to radi samo dok joj je komp upaljen, i to radi bez greske

 
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala
peace_of_cake kaže...

a kao da je dijeljeni folder na svakom kompu tesko napravit. ako negdje zapnes tj pojavi se neka greska tipa kad oces pristupit folderu na nekom kompu a pita te lozinku, progooglas i vidis kako podesit da se pristupa bez lozinke i to je to. moj glas ide na lokalno shareanje fileova jer znas da je lokalno najsigurnije, i lako i besplatno je izvedivo.

{#}

Sve si rek'o!

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
12 godina
offline
Mrezni folder na vise racunala

i jos ne treba nikakav program instalirat. samo malo podesit i sve ce radit ko podmazano

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala
peace_of_cake kaže...

a kao da je dijeljeni folder na svakom kompu tesko napravit. ako negdje zapnes tj pojavi se neka greska tipa kad oces pristupit folderu na nekom kompu a pita te lozinku, progooglas i vidis kako podesit da se pristupa bez lozinke i to je to. moj glas ide na lokalno shareanje fileova jer znas da je lokalno najsigurnije, i lako i besplatno je izvedivo. primjerice, na sestricninom laptopu shaream music folder sa read only atributom (da nesto slucajno ne pobrisem) i to je to, lako joj pristupim svim pjesmama koje ima na kompu, naravno, to radi samo dok joj je komp upaljen, i to radi bez greske

Pa nije teško za napraviti, no on želi da se u svakom trenutku može pristupiti dokumentima, bez obzira koji komp je upaljen a koji nije. Meni osobno je to malo glupo, no ne postavljam ja zahtjeve - da bi to bilo moguće, mora se postaviti i nekakva sinkronizacija foldera koja će raditi sa svima, pa eto, idiotski je to postavljati na SVIM računalima, neka jedno bude server, pa nek se svi kače na njega, a ako to nije izvedivo iz nekog razloga i ak su mali fajlovi u pitanju - Dropbox.

Living on my planet is so easy; there is peace, there is love and there is ecstasy.
12 godina
offline
Mrezni folder na vise racunala

Prema prvoj poruci, mislim da nije potrebna sinronizacija, nego da svatko ima svoje datoteke.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.5.2014 13:01 (CyberDemonVZ).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala
CyberDemonVZ kaže...
Prema prvoj poruci, mislim da nije potrebna sinronizacija, nego da svatkoima svoje datooteke.

- točno (tj treba znati 'pročitati' uredske Štefice i njihove opise želja.)

Share. Jedini problem što se autor pogubio, potrebno je osnovno predzanje... i tu je kraj priče. Ostala rješenja? Bolje ne, jer ovo je (vjerojatno) firma, i posljedice mogu biti gore nego da se nastave šetati stikićem.. KISS.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Mrezni folder na vise racunala

Naravno da neznam zato sam i pitao tu da mi pomognete.

 

Zahtjevi su takvi kakvi jesu ja samo pitam da li je to moguće i kako.

 

Znam još u školi kad sam bio, je profa imala jednu mrežnu mapu i istu takvu svi mi na našim računalima i rekla bi dođite u mapu i uzmite si datoteku za primjer,i svi bi ušli u mapu i kopirali si,nakon toga bi ona iz te mape to izbrisala,i kada bi bio ispit ,mi bi ti gotovi ispit od npr excela stavili u mapu i ona uzela. nešto takvo meni treba. I to će bit za tako manje datoteke ništa filmovi,par office datoteka svega par megabajta.

 

Mreža je obični tcomov ruter (simens ako se ne varam) i većina računala  je bežično spojena.

 

Ako to nije moguće postavit ću google disk,i nekako sam to riješio.

 

Hvala vam svima na savijetima probat ću sve pa vidim kako će ići.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala
izvone kaže...
Hvala vam svima na savijetima probat ću sve pa vidim kako će ići.

Aj, javi kako ide.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
15 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala
Nisam bas citao temu pa pucam u prazno ali dali bi skydrive/dropbox valjao? Instalira se na sve kompove skydrive app i ulogira se sa istim racunom i sve sta se stavi na jednom kompu u skydrive folder odmah je na svim drugim racunalima.
Windows Phone FTW
12 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala
DommY kaže...
Nisam bas citao temu pa pucam u prazno ali dali bi skydrive/dropbox valjao? Instalira se na sve kompove skydrive app i ulogira se sa istim racunom i sve sta se stavi na jednom kompu u skydrive folder odmah je na svim drugim racunalima.

Rekao je da će probati ako ne uspije shareati.

Al će biti problema s velikim fajlovima (npr filmovi...)

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
15 godina
offline
Re: Mrezni folder na vise racunala
izvone kaže...

..profa imala jednu mrežnu mapu i istu takvu svi mi na našim računalima..

 -to je folder na njenom računalu, sharean, ostali su se spajali na taj folder. To je najjednostavniji i najefikasniji način. Jedini problem, taj PC na kojem je share mora biti upaljen (zato su neki prijedlozi za NAS). btw, noviji adsl modemi imaju i takvu opciju, npr USB disk.. ali je pitanje što je u firmwareu omogućeno..

Za share je osnovna stvar user (name) i password uz to može i permision (ali na 'običnom' folderu ugl ne treba dirati, tj ako se postavi everyone... loša praksa ali gudanaf)

-problem, ako si planirao tako dijeliti foldere izneđu svih PCa, ... jedno rješenje, svaki PC ima tako sharean folder i svim userima pravo pristupa (read-write, listing i sl.) ili 'server' (jedan) od tih PCa koji tad mora biti upaljen) na kojem su tad podatci.

-postavljanje i podešavanje mreže nije taško (kad se zna), ali radije ne diraj, radije koristi stikić... firma nije mjesto za experimente ćorave koke, pogotovo ne s podacima koji su važni. Prvo to trebaš znati, pa tek to radit (počni s kućnim korištenjem..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Mrezni folder na vise racunala

da sam ja autor teme, imao bi dojam kao da je shareanje foldera kvantna fizika

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Mrezni folder na vise racunala

na kućnom doma i pokušavam,pa kasnije kada znam kaj treba ću primjenit. Hvala svima,javim kako je prošlo!

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice