Win 7 kao drugi win

poruka: 10
|
čitano: 1.696
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Win 7 kao drugi win

Poz, imam ssd na kojem je win 10 instaliran i hd kao drugi disk koji ima 2 particije.  Nq jednu od ove dvije partijije hd,a pokusavam instalirati win 7 kao drugi operativni sistem ali mi izbacuje poruku sa slike da treba nesto ukljuciti u biosu hm a nevidim taku opciju tamo, pod kojim menijem bude,

drugo pitanje hocu li nakon instalacije dobiti izbornik na startu za 2 wina?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Win 7 kao drugi win

-da bi nešto mogao instalirati, moraš biti kompatibilan + postavke + enkripcija. .. npr uefi-gpt/mbr + driveri. Zatim poštivanje standarda, ograničenja i sl.

.. standardi, npr uefi-gpt, formalno podržava w7sp1x64.. tj ako nije ta verzija neće moći na gpt-boot, mora na mbr .. + boot/install odgovarajući medij (u odgovarajućem kompatibilnom modu, gpt ili mbr .. ili supperfloppy kojem u bootu biraš mod tj koristiš f-tipke za boot...).

--- standardi, particije, s gpt nije problem (novo) s mbr moraš znati što želiš.. može se ali ovisi što je već napravljeno + svako petljanje s particijama je rizik da izgubiš sve. Ako ne znaš što radiš tad ne diraj.. kraće, ne diraj :)

(da bi bootao u gpt modu moraš imati odgovarajuće napravljen stikić... novi, ako je stari u mbr modu tad ne može koristiti disk koji je u gpt modu.. dizel-benzin).

 

-stariji win ne vidi noviji, ne predviđa multiboot i tad izbaci w10-meni.. zato je pravilo redosljed, od starijeg prema novijem.. tad bi se napravio takav meni s oba win. .. može, ali tad moraš fixati s w10-installa meni, do tad bi bootao samo w7.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
Win 7 kao drugi win

To nece raditi.

 

Zasto? Zbog vise cinjenica.

Em sto W7 ne podrzava SecureBoot, GPT particije, a najbitnije od svega kod Dual-Boota,

prvo se instalira stariji OS a onda tek noviji.

 

Ili da imas dva potpuno odvojena diska, pa jedan iskljucis a ukljucis drugi, i prebacujes postavke u BIOS-u svaki put.

 

Al cemu?

 

W7 je u danasnje vrijeme nesiguran OS.

Instaliraj VirtualBox i u njega W7, ako ti treba za neke stare alate, stari hardware sa starim driverima.

USB, serijski i paralelni portovi se mogu bez problema propustiti u VBox, kao i mreza.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Win 7 kao drugi win

Utvrdio sam da HD nesto steka harverski jer svaki put kad hocu s njega nesto kopirati na ssd u windovsima sistem kao da se zaledi na par trenutaka , nekad cak i 20ak sekundi. Inace to je 1TB segate star nesto manje od 10 god i dosad je radio bez greske uglavnom kao pomocni disk s podatcima. Dakle pretpostavljam da ono a instalaciju javlja jer taj disk nesto steka, aii moguce i da nesto dodatno treba ukljuciti u biosu a sta neznam tocno. 

E sad zasto sam odlucio uvesti win7 , zato sto je win 10 posto tesko sranje je u pozadini vrti milion funkcija i to sve strasno usporava komp osim ako nije bas najnoviji i stvarno jak.

Npr na jednom drugom kompu sam imo win 10 i katastrofa sporo je radio, kad sam stavio 7 totalno druga prica i radi bar 100 posto brze. Mislim da svi kompovi stariji od 5 godina brze rade sa sedmicom u ovom trenutku osim onih koji su stvarno extra jaka konfig.  Za sve one koji misle da nije tako nek prvo probaju pa jave a ne pretpostavljaju ovo i ono ;)

9 godina
offline
Re: Win 7 kao drugi win

Istina je da je W7 brži, puno bolje izgleda i opčenito bolji, ALI programi se više ne rade sa ništa starije od 8.1... čak niti neki browseri nemaju više podršku. Win 10 je i dalje teško sranje, ali se moraš pomiriti s tim ili prijeđi na linux koji za sobom opet vuče neke mušice. 

5 godina
offline
Re: Win 7 kao drugi win
skip kaže...

Utvrdio sam da HD nesto steka harverski jer svaki put kad hocu s njega nesto kopirati na ssd u windovsima sistem kao da se zaledi na par trenutaka , nekad cak i 20ak sekundi. Inace to je 1TB segate star nesto manje od 10 god i dosad je radio bez greske uglavnom kao pomocni disk s podatcima. Dakle pretpostavljam da ono a instalaciju javlja jer taj disk nesto steka, aii moguce i da nesto dodatno treba ukljuciti u biosu a sta neznam tocno. 

E sad zasto sam odlucio uvesti win7 , zato sto je win 10 posto tesko sranje je u pozadini vrti milion funkcija i to sve strasno usporava komp osim ako nije bas najnoviji i stvarno jak.

Npr na jednom drugom kompu sam imo win 10 i katastrofa sporo je radio, kad sam stavio 7 totalno druga prica i radi bar 100 posto brze. Mislim da svi kompovi stariji od 5 godina brze rade sa sedmicom u ovom trenutku osim onih koji su stvarno extra jaka konfig.  Za sve one koji misle da nije tako nek prvo probaju pa jave a ne pretpostavljaju ovo i ono ;)

 Ne bih rekao da je do diska, nego prije do onoga što su ti gore kolege napisali.

 

Win7 je mrtav, umro je odavno. Nemoj se vraćat na mrtve sustave, nema više podrške za drivere, novi programi neće radit, browseri neće radit, općenito je sigurnost jako niska danas.

 

Radije nabavi malo više RAMa za taj svoj stari PC i drži Win 10 na SSD disku. Nemam ni ja baš neki najnoviji komp, desetka radi savršeno normalno na njemu.

 

A to šta ti na Win10 puno toga radi u pozadini, znaš da se svašta može deinstalirat i pogasit... Ne bi vjerovao koliko glupih aplikacija se može izbacit iz Win10, a dolaze automatski instalirane s OS-om, počevši od Cortane...

Live long and prosper.
7 godina
protjeran
offline
Win 7 kao drugi win

Ne znamo nista o HW-u. Moze biti SATA HDD i SATA SSD, a da oba imaju problema sa CRC greskama u prijenosu,

tipa neispravan SATA kabel, oksidirani konektori itd itd.

 

Korisnik je neiskusan i ne zna sto radi.

 

Najbezbolnije -> odnesti u servis.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Win 7 kao drugi win
pqweasdyxc kaže...

Istina je da je W7 brži, puno bolje izgleda i opčenito bolji, ALI programi se više ne rade sa ništa starije od 8.1... čak niti neki browseri nemaju više podršku. Win 10 je i dalje teško sranje, ali se moraš pomiriti s tim ili prijeđi na linux koji za sobom opet vuče neke mušice. 

 Kad sam  Win7 pro (64bit) nadogradio na Win10 pro 1511 (64bit) bio je PC duplo brži a tada nisam imao nego 4GB DDR2 i HDD 80GB .

Što bi tek bilo da sam radio novu instalaciju a ne nadogradnju ..

5 godina
offline
Win 7 kao drugi win

Za Win10 je najbitnije imat RAMa. 4 GB je neki minimum, a s 8 GB sustav prodiše. Još ako je sve snimljeno na SSD, to jednostavno mora radit dobro, više-manje nebitno koji CPU i GPU su unutra. 

 

Naravno, najbitnije je da sve radi normalno, da nije disk oštećen, da nisu kabeli ispucani, da napajanje radi normalno...

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Win 7 kao drugi win

32bit verzija Win10 kad se napravi debloat i pogase pozadinski programi troše oko 800MB RAM-a
64bit ako se potrudiš ide i na 1GB RAM usage. Imao sam nekoliko računala šta sam ugrađivao SSD 775 socket rade ko ludi, za internet stvarno ne treba više od dovoljno RAM-a i SSD-a

Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice