Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a

poruka: 15
|
čitano: 4.544
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a

zadnjih tjedan dana muci me sljedeci problem:

 

opera (sa 30tak tabova - ne pitajte zasto, godinama je tako) inace mi zauzimala 700-900 MB rama, sveukupno zauzece rama mi bilo ispod 40-45% (sa svim ostalim programima, od vecih skype, winamp, viber). medutim zadnje vrijeme ista ta opera sa istim tabovima mi pocela dizati ram na 1,5-2-2,5 GB, kako kad, sveukupno zauzece 80% i vise rama, tako da je sve radilo uzasno usporeno

 

upalim chrome sa 5-6 tabova (ono stvarno najnuznije) i on radi normalno ali baca mi 10tak procesa u tskmngr-u koji sve skupa mi dizu CPU na 100% ili blizu (ali ne uvijek) - sve radi normalnom brzinom, ali ne zelim da mi CPU radi na 100% stalno

 

za to vrijeme opera ostaje na svojih 1,5-2-2,5 GB (kako kad) i varira, nakon nekog vremena ugasim, ponovno upalim ju i opet se digne zauzece rama i onda nakon nekog kraceg vremena se ustali na 600-800-900, koji put i ispod, ali uglavnom onako kako je bilo prije ovog problema i sve radi normalno, ugasim chrome i opera mi radi vecinom do kraja dana normalno (rijetko kad se dogodi da se opet digne na preko 1,5-2 GB rama, pa opet pocne stekati

 

ljudi su mi rekli da reinstaliram windows, ali ja mislim da bi se moglo opet dogoditi isto

napomena: reinstalirao sam win pred pol godine, 7x64 ultimate

konfa mi je rana x3 450, 4gb ddr3 1333, ako treba jos sta pitajte (pod moj PC ne ocitava, barem meni)

 

sta vi savjetujete?

koji je moguci uzrok ovog problema dizanja rama (za chromeov problem sa cpu me ne zanima jer ga ne mislim koristiti)

nije mi problem reinstalirati windows, posto ionako nemam nista na C disku, vise zbog programa kojih cu par dana instaliravati :D ali operu zelim nastaviti koristiti jer sam se navikao kroz zadnjih godina, tako da ne preporucujete mi mozillu ili nesto trece

 

hvala i LP :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a

ja korisitim operu od verzije 4 i nikakvih problema snjom nisam imo do sada!

A za ovo tvoje sam sad probo digo 12 tabova s razlicitim stranicama zauzece oko 439Mb rama.

Nisam dizo vise al prepostavljam da bi doguro isto na 1 do 2 gb ak je na 12 tabova 400mb.

Vjerovatno je to do opere posto sve ucitava u ram (cache). Al nevidim razlog zasto dignit u isto vrijeme 30 tabova.

Ja max sto otvorim je od 5 do 10 kom kad nesta trazim pa ono lakse je dok se nalazim npr googlu pa sam new tab i onda prelistavam il na nekom forumu al nikad neidem preko 10 tabova (mislim nisam imo potrebe vise)

Savjet probaj u postavkama ograniciti ram cach umjesto automatic stavit neku kolicinu a na disk cache stavis npr 20mb il vise.

Mozda ti to pomogne.

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a

Ako su u tih 30 tabova video klipovi onda je više nego normalno.  {#} Ne znam, možda je u pitanju neki konkretan sajt, plug-in, šta god. Imao sam pre nekog vremena sličnih problema, koji su se čak okončavali rušenjem i nemam pojma šta je bio uzrok. U to vreme su bili updatei i Opere i Flash Playera i Avasta, pa sam sumnjao u nešto od toga, i moguće je, pošto se u međuvremenu sve još koji put updateovalo i problem je nestao.

 

U svakom slučaju, ne bih reinstalirao Windows zbog toga. Pogotovo što, ako ne znaš uzrok, pet dana kasnije, kad sve namestiš na kompu kao što ti je i sad, može da ti se desi ista stvar. Pre ako ništa drugo ne pomogne reinstaliraj Operu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.5.2013 14:13 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a
RuskeGTT kaže...

..

koji je moguci uzrok ovog problema .. 

.

 -vrijeme, odnosno da imaš vremeplov i da se vratiš koju godinu unazad tad bi internetski sadržaj bio iz prošlog vremena ... i resursi koji se koriste u skladu s tim. Ovako imaš nove sadržaje koje troše... pogledaj opet za godinu dana, bit će još više. Trenutno jeftikener PC dolazi s 4GB RAMa, to ti je orjentir koliko pojedine aplikacije očekuju ili koriste.

- Najjednostavnije rješenje, od 30-tabova, ugasi desetak...

Uz sam sadržaj (flash, i sl.) i browseri su uključili 3d-VGA pa danas ni obično browsanje ne ide na slabom (uredskom) PCju, nego mora biti neko 'gamersko'. Uskoro će surf-PC biti po specifikacijama nešto kao za Cryzu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a

ako vam sta pomaze, ja vec godinama na raznim kompovima sam imao i po 50tak tabova (ne pitajte zasto, losa navika) ali NIKAD do pred tjedan dana nisam imao ovakve probleme

 

i sa 50tak tabova preko 1GB rama nije islo, kad mi se pocelo ovo dogadati gasio sam 20tak tabova (sad imam tocno 27, pobrojao sam) i trenutno sad mi radi sa 600MB rama, to je ok...ali cim upalim komp prvi put, siba na 2GB sa istim brojem tabova, varira, pa padne, pa se digne, ali je opera neupotrebljiva

 

reinstalirao sam ju par puta, cak i stavljao starije verzije, ali isti problem se dogada s ramom

 

sa chromeom se cesto (ali ne uvijek) dogada taj problem sa cpu

 

neznam sta vise napraviti, osim win reinstalirati

 

(mogu jos max 10 tabova ugasiti koji mi manje trebaju, ali ostalo korisim SVAKI dan - navika) i garantiram sa 99,9% da ce isti problem biti s operom

 

nemam u tabovima videe, jer da imam nebi mogao slusati muziku jer bi se vrtilo par videa istovremeno, stranice koje su u tabovima vec mjesecima, a neke i godinama su iste, tako da sumnjam da je radi sadrzaja u tabovima jer bi se to pojavilo pred pol godine ili vise, a ne bas sad...

 

sad sam stavio disk cache na 20MB i clear on exit, pa cemo vidjeti iduci put...

 

ako ima tko sta jos rec neka kaze, hvala onima koji su do sad pisali :)

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a

ima li tko jos koju soluciju, prije nego potegnem drasticne mjere?

javljam se s chromea, posto opera guta ram trenutno...

jucer cijeli dan opera radila kako spada, nakon pocetnih 15-20min kad je gutala...danas nikako da pocne raditi kako spada, nema tu pravila, svaki put drugacije

 

sad mi ram na 83% -.-

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a

lijepo ti je čovjek gore napisao razloge zašto se povećalo zauzeće RAMa kod surfanja

rješenje je ili koristit 10 tabova ili 8GB RAMa nema trećeg

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a

Evo screenshot od 2011.

3GB rama pozderala opera.

Rjeseno je u jednoj od nadogradnja.

Probaj resetirat postavke ili maknut addone ako ih imas.

 

 

opera zdere ram opera zdere ram
Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.5.2013 14:13 (Ante).
13 godina
offline
Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a

a kako sam godinama mogao koristiti i 50 tabova?

i zasto mi se odjednom tako poceo puniti ram?

nemoze u 1 danu se promjeniti sve ono sta je napisano (sadrzaj stranica) odjednom

nesto drugo je

i da je tako, zasto onda jucer cijeli dan mi lijepo sve radilo (600-700mb zauzeca sa 30 tabova, kao proslih mjeseca, godina)

 

jednostavno nesto ne valja sa windowsima, tako barem ja mislim...

 

ocito cu morat reinstalirati opet...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a
RuskeGTT kaže...

ako vam sta pomaze, ja vec godinama na raznim kompovima sam imao i po 50tak tabova (ne pitajte zasto, losa navika) ali NIKAD do pred tjedan dana nisam imao ovakve probleme

 

i sa 50tak tabova preko 1GB rama nije islo

Generaliziraš. Svi tabovi nisu rođeni jednaki. {#}

 

Da objasnim. Potrošnja memorije po tabu uvelike ovisi o sadržaju tog taba. To ljudi koji prigovaraju zbog zauzeća memorije često ignoriraju. Ne može ti browser prikazati nešto što se ne nalazi u memoriji, kraj priče.

 

30 tabova čistog HTML-a, bez slika, flasha i javascripta ti zasigurno ne bi ni par stotina megabajta memorije zauzelo.

 

RuskeGTT kaže...

ali cim upalim komp prvi put, siba na 2GB sa istim brojem tabova, varira, pa padne, pa se digne, ali je opera neupotrebljiva

Pretpostavljam da ti se svih tih tvojih 30 tabova automatski otvori sa Operom, odnosno koristiš nekakav session restore. Razlog zašto potrošnja memorije odleti nebu pod oblake leži u tome što se sve stranice u svim tabovima moraju nanovo parsati, slike dekodirati itd... To je trenutak kada svaki browser koristi najviše memorije, jer se koristi poveća količina dodatne memorije kako bi se te radnje izvršile. Nakon što je stranica izrenderirana, garbage collector (nekada sa više, nekada sa manje uspjeha) čisti ono što više nije potrebno, i zauzeće memorije se smanjuje.

 

Mogu samo zamisliti kakav utjecaj na tvoje računalo ima paralelno renderiranje 30 sajtova. Upravo su iz tog razloga u Firefox ubacili odgođeno učitavanje. Kada pokreneš FF i session restore otvori, recimo, 50 tabova, učitava se samo trenutno vidljivi tab, ostali su "na ledu". Tek kad prebaciš na neki drugi tab onda se i on učita. Tako se izbjegava ovo što ti doživljavaš svakim pokretanjem browsera.

 

Pričekaj da se to implementira i u Operu.

0xBADC0DE
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.5.2013 14:25 (rustweaver).
15 godina
neaktivan
offline
Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a

Koje ekstenzije za Operu imaš instalirane, ako ih imaš? Probaj micati jednu po jednu, možda neka od njih radi probleme.

 

Kod mene (Windowsi 8 x64) otvoreno 12 tabova (razne stranice sa vijestima) - potrošnja RAM-a je sljedeća:

 

1. Opera 12.15 x64, od ekstenzija instaliran samo AdBlock za Operu -   775MB (728MB + 47MB Opera Internet Browser plugin Wrapper)

2. Uklonio AdBlock, dakle čista Opera 12.15 x64 bez ikakvih ekstenzija - 419MB (372MB  + 47MB   Opera Internet Browser plugin Wrapper)

 

3. Opera 12.15 x86 bez ikakvih ekstenzija - 347MB (346MB + 1MB Opera Internet Browser plugin Wrapper)

 

4. Google Chrome 26 bez ikakvih dodataka - 362MB (44MB + 16 pozadinskih procesa od 1 do 92MB)

 

5. Internet Explorer 10 -  603MB

 

6. Firefox 21 - 376MB (370MB + 6MB Plugin Container)

 

U svih 6 slučajeva otvoreno je istih dvanaest stranica.

 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a
rustweaver kaže...
RuskeGTT kaže...

ako vam sta pomaze, ja vec godinama na raznim kompovima sam imao i po 50tak tabova (ne pitajte zasto, losa navika) ali NIKAD do pred tjedan dana nisam imao ovakve probleme

 

i sa 50tak tabova preko 1GB rama nije islo

Generaliziraš. Svi tabovi nisu rođeni jednaki. {#}

 

Da objasnim. Potrošnja memorije po tabu uvelike ovisi o sadržaju tog taba. To ljudi koji prigovaraju zbog zauzeća memorije često ignoriraju. Ne može ti browser prikazati nešto što se ne nalazi u memoriji, kraj priče.

 

30 tabova čistog HTML-a, bez slika, flasha i javascripta ti zasigurno ne bi ni par stotina megabajta memorije zauzelo.

 

RuskeGTT kaže...

ali cim upalim komp prvi put, siba na 2GB sa istim brojem tabova, varira, pa padne, pa se digne, ali je opera neupotrebljiva

Pretpostavljam da ti se svih tih tvojih 30 tabova automatski otvori sa Operom, odnosno koristiš nekakav session restore. Razlog zašto potrošnja memorije odleti nebu pod oblake leži u tome što se sve stranice u svim tabovima moraju nanovo parsati, slike dekodirati itd... To je trenutak kada svaki browser koristi najviše memorije, jer se koristi poveća količina dodatne memorije kako bi se te radnje izvršile. Nakon što je stranica izrenderirana, garbage collector (nekada sa više, nekada sa manje uspjeha) čisti ono što više nije potrebno, i zauzeće memorije se smanjuje.

 

Mogu samo zamisliti kakav utjecaj na tvoje računalo ima paralelno renderiranje 30 sajtova. Upravo su iz tog razloga u Firefox ubacili odgođeno učitavanje. Kada pokreneš FF i session restore otvori, recimo, 50 tabova, učitava se samo trenutno vidljivi tab, ostali su "na ledu". Tek kad prebaciš na neki drugi tab onda se i on učita. Tako se izbjegava ovo što ti doživljavaš svakim pokretanjem browsera.

 

Pričekaj da se to implementira i u Operu.

da ali to sta ti kazes trebalo bi prvih par minuta dok to ocita tako zauzimati puno, pa poslije da bude sve normalno, ali meni konstantno stoji na visokoj potrosnji rama, i varira...sve dok ne ugasim sam nakon i sat dva ako treba...ako se sam prije ne ugasi

 

a nije mi jasno kako je prije 10 dana bez beda dizao i 40-50 tabova...nemoze se odjednom promjeniti nesto tako, osim da nesto nije otislo u kompatibilnosti windowsa s operom, neznam...

klimama kaže...

Koje ekstenzije za Operu imaš instalirane, ako ih imaš? Probaj micati jednu po jednu, možda neka od njih radi probleme.

 

Kod mene (Windowsi 8 x64) otvoreno 12 tabova (razne stranice sa vijestima) - potrošnja RAM-a je sljedeća:

 

1. Opera 12.15 x64, od ekstenzija instaliran samo AdBlock za Operu -   775MB (728MB + 47MB Opera Internet Browser plugin Wrapper)

2. Uklonio AdBlock, dakle čista Opera 12.15 x64 bez ikakvih ekstenzija - 419MB (372MB  + 47MB   Opera Internet Browser plugin Wrapper)

 

3. Opera 12.15 x86 bez ikakvih ekstenzija - 347MB (346MB + 1MB Opera Internet Browser plugin Wrapper)

 

4. Google Chrome 26 bez ikakvih dodataka - 362MB (44MB + 16 pozadinskih procesa od 1 do 92MB)

 

5. Internet Explorer 10 -  603MB

 

6. Firefox 21 - 376MB (370MB + 6MB Plugin Container)

 

U svih 6 slučajeva otvoreno je istih dvanaest stranica.

od extenzija imam:

facebook direct image url

facebook share extension

fastest tube yt video downloader

gmail checker

youtube dark simplified

youtube to mp3

 

s naznakom da od zadnjeg puta kad sam instaliravao neku extenziju je proslo skoro pol god, a ovo mi se desava 10tak dana...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a
RuskeGTT kaže...

da ali to sta ti kazes trebalo bi prvih par minuta dok to ocita tako zauzimati puno, pa poslije da bude sve normalno, ali meni konstantno stoji na visokoj potrosnji rama, i varira...sve dok ne ugasim sam nakon i sat dva ako treba...ako se sam prije ne ugasi

Ja sam shvatio da ti ram podivlja na startupu i onda se normalizira (rekao si sam ide gore dolje), ako se ne umanjuje to je do browsera, nisam upoznat sa načinom na koji Opera upravlja memorijom.

 

RuskeGTT kaže...
nemoze se odjednom promjeniti nesto tako

Jesi siguran? Ako nemaš pristup točnim informacijama kamo memorija odlazi možeš samo nagađati...

0xBADC0DE
13 godina
offline
Re: Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a
rustweaver kaže...
RuskeGTT kaže...

da ali to sta ti kazes trebalo bi prvih par minuta dok to ocita tako zauzimati puno, pa poslije da bude sve normalno, ali meni konstantno stoji na visokoj potrosnji rama, i varira...sve dok ne ugasim sam nakon i sat dva ako treba...ako se sam prije ne ugasi

Ja sam shvatio da ti ram podivlja na startupu i onda se normalizira (rekao si sam ide gore dolje), ako se ne umanjuje to je do browsera, nisam upoznat sa načinom na koji Opera upravlja memorijom.

 

RuskeGTT kaže...
nemoze se odjednom promjeniti nesto tako

Jesi siguran? Ako nemaš pristup točnim informacijama kamo memorija odlazi možeš samo nagađati...

  1. koji put se normalizira nakon 15-20min, koji put tek nakon par sati...evo danas je trebalo 3h da pocne opera raditi kako spada i sad radi...tabovi otvoreni su uvijek isti, tako da ako netko pomisli da treba 15min da loadira sve, ok recimo da je tako, ali zasto onda zna proc vise sati dok se normalizira, a uvijek iste stranice otvorene?

2. jedinu informaciju imam iz tskmngr-a u kojem pise trenutno 450MB za operu (za gore spomenutih 30tak tabova), a zna doc i do 2,5GB kad su joj oni dani u mjesecu xD (iliti oni sati u dani)

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.5.2013 17:44 (RuskeGTT).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa Operom i zauzimanjem RAM-a
RuskeGTT kaže...

ali zasto onda zna proc vise sati dok se normalizira, a uvijek iste stranice otvorene?

Kažem ti, nemam pojma kako funkcionira garbage collector od Opere.

 

RuskeGTT kaže...

2. jedinu informaciju imam iz tskmngr-a u kojem pise trenutno 450MB za operu (za gore spomenutih 30tak tabova), a zna doc i do 2,5GB kad su joj oni dani u mjesecu xD (iliti oni sati u dani)

Znam, zato ti i kažem da samo nagađaš. Ono što možeš probati je otvoriti operu bez i jednog taba, i onda otvarati tab po tab i gledati memoriju nakon svakog otvorenog taba, to bi ti moglo razjasniti koji tab koliko memorije ždere.

0xBADC0DE
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice