Pojašnjenje o HDD-u

poruka: 3
|
čitano: 2.206
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Pojašnjenje o HDD-u

Ovako, nisam neki stručnjak za kompove što se tiče hardware-a (znam ga samo sastaviti  {#} ) ali trebam savjet/pomoć o HDD-u.

 

Znam da ima nekoliko vrsta, SATA, SATA II, ATA i bog zna koji...

 

Na ime, planiram kupiti matičnu MSI 760GM-P23 FX, AM3+  ,  ali već imam jedan HDD koji znam da je SATA, eh sada... Jedan forumaš mi je uz tu matičnu predložio HDD SATA III 500 GB, 3,5", eh sada, dali to znači da i moj HDD bi trebao biti SATA III ili bi mogao raditi bez problema na navedenoj matičnoj...

Ja već imam HDD SATA 250gb (sad još nisam siguran dali je 2,5" ili 3,5")

 

Molim vas da mi ovo malo pojasnite.

 

 

Možda nisam bio dovoljno jasan pa ako sam što god zaboravio molim vas da mi kažete jer ću navesti.

 

Hvala unaprijed.

 

(P.S. Malo sam google-ao i tražio po forumu ali doista nisam ništa korisnog našao a ako mi je što izmaklo ispričavam se u naprijed)

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Pojašnjenje o HDD-u
Vkm996 kaže...

Ovako, nisam neki stručnjak za kompove što se tiče hardware-a (znam ga samo sastaviti {#} ) ali trebam savjet/pomoć o HDD-u.

 

Znam da ima nekoliko vrsta, SATA, SATA II, ATA i bog zna koji...

 

Na ime, planiram kupiti matičnu MSI 760GM-P23 FX, AM3+ ,  ali već imam jedan HDD koji znam da je SATA, eh sada... Jedan forumaš mi je uz tu matičnu predložio HDD SATA III 500 GB, 3,5", eh sada, dali to znači da i moj HDD bi trebao biti SATA III ili bi mogao raditi bez problema na navedenoj matičnoj...

Ja već imam HDD SATA 250gb (sad još nisam siguran dali je 2,5" ili 3,5")

 

Molim vas da mi ovo malo pojasnite.

 

 

Možda nisam bio dovoljno jasan pa ako sam što god zaboravio molim vas da mi kažete jer ću navesti.

 

Hvala unaprijed.

 

(P.S. Malo sam google-ao i tražio po forumu ali doista nisam ništa korisnog našao a ako mi je što izmaklo ispričavam se u naprijed)

Ova matična koju kupuješ ima SATA III utore na sebi, ali nema veze ti možeš priključit na nju bez problema SATA II ili SATA I disk, radit će bez problema, svaki SATA III utor je unazat kompatibilan sa SATA I i SATA II uređajima. Kad to spjiš neće radit na SATA III nego na SATA II ILI SATA I, ovisno da li je disk koji si spojil SATA II ILI SATA I.

Valentin
15 godina
neaktivan
offline
Pojašnjenje o HDD-u

Ovako.

 

Sata I, Sata II ili SataIII sve ti je to marketinška fora.Kao, Sata jedan 150 MB/Sec, Sata II 300 MB/Sec, Sata III 300 000 m/s :))

 

  Sve te gore navedene brzine su ti u burstovima (na trenutak) i to iz keša.Realne brzine pogledaj na web stranici programa HD Tune.I gledaj prosječne brzine, to je ono što je realno.Burst, zaboravi.

 

 

Meni je npr na HDD Sata II Barakudi od 7200 rpm 320 GB U Sata modu (ahcl u biosu), average brzina 40-60 MB/sec.Što mogu vidjeti kada kopiram neki ISO fajl od cca 5 GB ili direktorij sa više stotina fajlova.To je realno.Barem za uobičajn HDD rotacije 7200 okretaja.Ma šta pisalo na njima, na kraju krajeva, i na plotu piše.

 

Ako želiš nešto bolje (brže) kupi si raptora od 10 000 rpm-a, ili raptora od 15 000 rpm-a.A ako želiš zadnji krik tehnike kupi si neki SSD disk (pazi jer nije svaki SSD munja, ima ih svakakvih).

Svaki politički sustav je idila.A idila je po svojoj prirodi svijet za sve.Stoga oni koji ne žele živjeti u toj idili, su negatori idile kojima je mjesto u zatvoru.
Moj PC  
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice