Nekome sitnica a nekome.....

poruka: 15
|
čitano: 3.509
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Nekome sitnica a nekome.....
pitanje

ovako moj pocetnik sam,pa su mi rekli da potrazim pomoc ovdje.ovako kad palim komp.dodje mi poruka na ekranu ; reeboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a kye;  onda restartiram komp na tipkovnici,i tek onda mi se pali komp. sto da radim, hocu li trebat nosit ga u servis,steti li to restartiranje komp?  ako sam postavio pitanje na krivu mjestu,sorry.premjestite ga,nisam na ti sa komp.  hvala velika svima

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Nekome sitnica a nekome.....

Pošto nisi na ti sa kompjuterom preporučam ti da ga odneseš u servis ili pozoveš nekog prijatelja koji se kuži.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Nekome sitnica a nekome.....
autorov komentar

a steti li restartiranje komp.bar jos neko vrijeme. hvala velika na odgovorima

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Nekome sitnica a nekome.....

Možda će ovo bit glupo ali, jel to novi laptop jel uopće ikad neki OS bio gore windowsi neki ili je laptop skroz novi iz dućana ?


-d[°˛˛°]b-
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Nekome sitnica a nekome.....
autorov komentar

windovs xp, star 10 mjeseci

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Nekome sitnica a nekome.....

Ja sam se par puta susretala sa ovakvim problemom. Jednom je bilo kada je disk crknuo i tu više nije bilo pomoći. Više puta je bilo kada se Windowsi nisu mogli bootat jer ih je virus sredio. Uglavnom, najbolje ti je reinstalirat windowse ako možeš (disk nije crknuo ili je odspojen), a da prije toga pokušaš spasiti podatke ukoliko želiš. Ovo je definitivno posao za nekog pikincu iskusnijeg pa se obrati ili servisu ili nekom frendu sa malo više iskustva.

Update:

eh, sad sam skužila da ti se nakon restarta bootaju windowsi. onda nije crknuo disk iako može biti da crkava ako taj restart nije regularan (ako ne upali uvijek nakon svakog restarta), isto tako može biti problem u kontaktima.

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.2.2008 18:20 (manic).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nekome sitnica a nekome.....

Ugasi "quick boot" opciju u BIOSu da dobijes malo vise vremena pri POST-u ( Power ON Self Test). Ocito ti je problem u inicijalizicaiji hard diska, odnosno disk je prespor pri POST-u ( zna biti problem u elektromotorima od HDD- da ga ne zavrte na zadani broj okretaja prije nego sto POST prodje)

 

Inace u tom stadiju paljenja kompjutera, softwerski reset ne steti nimalo kompjuteru, niti instalaciji windowsa.

16 godina
neaktivan
offline
Nekome sitnica a nekome.....

Cudno sta niko nije pitao dal su ti boot devices namjesteni kako treba.

Kao first boot device hard disk, a ostali mogu bit disabled ako je na hardu vec os.


www.dice3d.com - Online portfolio
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nekome sitnica a nekome.....
horizon kaže...

Cudno sta niko nije pitao dal su ti boot devices namjesteni kako treba.

Kao first boot device hard disk, a ostali mogu bit disabled ako je na hardu vec os.


 Mozda zato sto nakon softverskog reseta kompjuter normalno boota?
16 godina
neaktivan
offline
Nekome sitnica a nekome.....

Vidio sam već sličan problem nekoliko puta. Iskreno niti jednom nije bio virus (loš znak znam). Jednom je pukao IDE kabel (i to baš meni), a u ostalim slučajevima je disk otišao u vijećna lovišta. Dapače, jedan dobar savjet, koji možda pomogne na mjesec dva, dok ne kupite novi disk, ako je riječ o WD disku, promijenite jumper s Master, na Slave ili CS. Iz nekog razloga 90% tih diskova koje dobijem na servis "crkne" baš s tim simptomom (ne pale više kao masteri). By the way, sumnjam da je do MBRa, jer se onda disk nebi nikada loadao - nije to CD pa da nekad uvati nekad ne kad se izdere, a virusa nema prije početka windows loada

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nekome sitnica a nekome.....

e čini se da je ovo zadnje....

 

ako nisi dirao bios onda je ide kabel ili nešto oko povezivanja harda....

 

malo je glupo možda ali čini mi se da ti nije u biosu dobro selektirano mjesto botanja.

 

provjeri u biosu rubriku BOOT.

 

pa vidi što ti je ponuđeno.... trebao bi između ostalih drivova floppy, cd/dvd imati i hard ali da piše puno ime harda npr:

hitachy - d34-1a   ako umjesto toga piše npr:  RAID: raid-mod1  ili nešto slično....

 

onda je to trivijala... trebaš otići na administraciju pa na IDE options... e sad dalje ti ne mogu pomoći jer nemam pojma ni

kakav bios imaš ni što je kod tebe podešeno....

 

ne znam ni kakav hard imaš...

zna biti zeznuto i ako je ploča crosfire.. iako će me mnogi sad popljuvat ali ja sam imao 1 disk kojida bi radio na crosfire

ploči trebao je imati kraj sebe stalno zaposlenog stručnjaka za hardware a na nekoj običnoj ploči p4 samo utakni i

odmah radi na auto opcije.

 

provjeri bios.... većina kvarova nema veze s hardwareom već s BIOSOM LJUDI MOJI.

 

ne znači kad negdje piše error da je pala glava hardu.... obično su to kvarovi za 5 minutne popravke.

 

hard možeš u pravilu formatirat svaki dan... mogućnost da se nešto strga je ista kao i kad igraš igre.. nema ti to veze

ali čemu rušiti windows ako ne treba.. to neka ti bude zadnja opcija.

 

ovaj Cika Jova dobro zbori, svaka mu je na mjestu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.2.2008 23:25 (hondo).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nekome sitnica a nekome.....
Prcko kaže...
horizon kaže...

Cudno sta niko nije pitao dal su ti boot devices namjesteni kako treba.

Kao first boot device hard disk, a ostali mogu bit disabled ako je na hardu vec os.


 Mozda zato sto nakon softverskog reseta kompjuter normalno boota?
 to nije pravilo...
16 godina
neaktivan
offline
Nekome sitnica a nekome.....
autorov komentar

prvo hvala veliika svima na odgovorim, sad strah me da nebi nesto krivo uradio i zakomplicirao stanje. ipak mislim da cu cekat do 15-og i placu, pa pravac u servis. hvala

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nekome sitnica a nekome.....

Meni se tako nešto slično događa kad imam spojen usb pa mi njega boota umjesto hard diska

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.2.2008 19:19 (pc-haker).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nekome sitnica a nekome.....

Gore dolje mislim da hondo je sve ispricao,
No za svaki slucaj..

 

1. Na bootiranje klikaj F11 (kao za SAFE mod)
i dobices BOOT meni i odberi tvoj HDD.
        Ako to ne upali...

2. Provjeri kablove (sa novim), isto

ako jumper je na master a na kabel ti je slave i sl.
     (ili stavi cable select sam da ga nadze).
        Ako i to ne upali...
3. Ako imas SATA u RAID ukljuci ga u BIOS (ako si menjao)
i ako je ist HDD,ako nije,formatiraj i instaliraj XP.

4. I Ne , ne steti resetiranje.

Kao sta je hondo rekao ne znam ni kakav hard imaš, niti masinu..
Nadam se da smo od pomoc.Osmijeh

(i izvinite sto sa nekim kolegama se ponavljam za odredjene dijagnoze...)

A za pc-haker, namesti jumperi i nasteluj BIOS,

neka ne ti bude sve na AUTO + dobices 2 sekunda u boot...Namigiva A i resices tako zvan problem...

Pozdrav iz Makedonije!

 

Sentient Hyper Optimized Data Access Network
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.3.2008 1:30 (70R4N).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice