Flashan krivi bios

poruka: 20
|
čitano: 6.519
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Flashan krivi bios

Dakle uspio sam na uredjaju Zotac Zbox CI320 nano staviti pogresan bios. Nosio sam uredjaj gdje su uspjesno flashali pravu verziju no uredjaj se i dalje ne pali. Uglavnom, narucio bi novi bios chip no imam problema sa identifikacijom.

Oznaka na njemu je Winbond 25Q64FWSIG (u donjem redu znamenke 445. Nadjem takvih modela na ebayu i aliju, nisu nesto ni skupi ali nijedan nema ovu verziju 445.

Moze li netko pomoci da utvrdimo koji je to tocno chip da ne bi krivoga narucio. Slika chipa je u prilogu.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Flashan krivi bios
omnimodeus kaže...

Oznaka na njemu je Winbond 25Q64FWSIG (u donjem redu znamenke 445. Nadjem takvih modela na ebayu i aliju, nisu nesto ni skupi ali nijedan nema ovu verziju 445.

Koliko vidim, ispred tog broja je još neki znak ili znamenka. No, nema veze - to u drugom redu je nebitno, to je neka oznaka, možda serija, tjedan i godina proizvodnje ili tako nešto.

 

Tebi je bitno da naručiš 25Q64FWSIG jer je upravo to taj čip (to je oznaka koja piše na čipu, a službeni broj modela je W25Q64FWSSIG). Datasheet inače imaš ovdje - pogledaj si informacije na stranicama 93 i, bitnije, 94 (11.1 Valid Part Numbers and Top Side Markings).

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.7.2022 21:45 (mbaksa).
2 godine
offline
Flashan krivi bios

Bravo Mario !

 

Moderator koji uvijek ima koristan i stručan savjet...  

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Flashan krivi bios
omnimodeus kaže...

Dakle uspio sam na uredjaju Zotac Zbox CI320 nano staviti pogresan bios. Nosio sam uredjaj gdje su uspjesno flashali pravu verziju no uredjaj se i dalje ne pali. ..

 -zašto misliš da je problem uopće BIOS? .. tj. vjerojatno si imao neki problem kao razlog za flashanje biosa.. to se ne radi, tj samo kad je uzrok bios-čip.

-normalno flashanje je na računalu koje radi, mora paliti da bi se flashao i 99% ni jedan uređaj neće dozvoliti pogrešan bios .. jedino s eeprom-programatorom 'na silu' ali to se radi samo kad znaš da je to uzrok 100% .. ovako mi izlgeda da i dalje pokušavaš nešto na pogrešnom mjestu-uzroku. tako ne možeš popraviti, samo dodatno stvriti problem.

-s druge strane, kažeš nosio si (nekom serviseru) i uspješno su fleshali.. ali ne pali? .. što je tu uspješno? Mogli ste zamjeniti gumu na autu, rezultat bi bio identičan..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Flashan krivi bios

Zahvaljujem na odgovoru...narucio sam 5 komada za par dolara

Da li samo zamjenim cip i to je to?

Ili trebam flashat bios? Pitam jer nemam programator

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Flashan krivi bios

Zato sto sam trebao azurirati prastaru verziju biosa i skinuo sam (ne pitajte kako, ma idiot) pogresnu (za drugi zbox nano model). Uglavnom nakon updejta crknulo sve, i ne boota se

Onda sam nosio uredjaj u PRT servis gdje su programatorom flashali ispravnu verziju biosa i poslali su mi screenshot da je proces uspjesno zavrsen ali i dalje ne radi. 

Zato bi sad narucio drugi bios chip, odnosno vec jesam pa cu probati spasiti uredjaj

 

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Flashan krivi bios
To je Flash cip,naravno da moraš stavit neki sos na njega, inače dolazi upisan s FF u svakom bajtu.
16 godina
moderator
offline
Re: Flashan krivi bios
omnimodeus kaže...

Zahvaljujem na odgovoru...narucio sam 5 komada za par dolara

Da li samo zamjenim cip i to je to?

Ili trebam flashat bios? Pitam jer nemam programator

Kao što kolega silvio3105 kaže, čip dolazi s FFh u svakom bajtu, odnosno svaki bit svakog bajta flash memorije postavljen je na 1, što znači da je to obrisan (prazan) bajt. Ilitiga, sadržaj čipa je prazan. Taj čip zapravo sam po sebi nema veze s BIOS-om - to je jednostavno čip s Flash memorijom koji s mikroprocesorom ili mikrokontrolerom komunicira SPI protokolom (oni koji su se bavili Arduinom znat će o čemu se radi).

 

Ako bi novi čip stavio na matičnu ploču, bez da ga prvo reprogramiraš, ne bi se dogodilo ništa - računalo se ne bi pokrenulo (kad nema programa, odnosno BIOS-a u čipu!) pa ga u samom računalu ni ne bi mogao reprogramirati. Reprogramiranje putem računala je moguće samo zato jer u sam BIOS uključena funkcionalnost flashanja (reprogramiranja) čipa, a ako nema BIOS-a, nema ni flashanja u računalu.

 

Dakle, reprogramiranje programatorom ti ne gine. I to reprogramiranje BIOS-om specifičnim upravo za tvoju matičnu ploču! 

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Flashan krivi bios
Btw FFh je nula. Obrnuta je logika.

Tj. Tamo gdje ima naboja, tamo je nula.
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.7.2022 9:35 (silvio3105).
15 godina
offline
Re: Flashan krivi bios
silvio3105 kaže...
Btw FFh je nula. Obrnuta je logika.

Tj. Tamo gdje ima naboja, tamo je nula.

-da/ne .. ovisi, može biti jedno ili drugo :) .. to je razlika u recimo DVD +/-

-umjesto 00 kao 'logične' oznake da je nešto prazno-nula, koristi se FF.. tj prazno i nula nisu iste stvari, null nije nula, nula je konktetan broj-vrijednost, dok je null-ništa, nedefinirano-prazno kao za medij RAW bez FSa. Null se kao vrijednost prevodi u nulu-0..

-točno, koristi se 'brže' ili konkretnije stanje za očitavanje-prebrojavanje, uz ecc-korekcije i ostalu logiku, to je iz nekih razloga 'brže-točnije' no teoretski je isto, tj čitanje udubina-ispupčenja na cd-dvd mediju je u toj klasi, da je nešto čitljivije jer je fizički veće, lakše očitati refleksiju.. dok s čipom ne vidim kako bi mogla biti razika u čitljivosti ... pa je tako dvd-r+ noviji-jači standard, no to je optički medij... dok minus nije ni postojao nego je to bila povlaka, dvd-nešto.. crtica, postao je minus dolaskom plusa u oznake.

-struja, plus-minus, magnetski polovi, sve .. ako zamjenimo oznake svemu, nismo napravili ništa, dvostruka negacija itd.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Flashan krivi bios

1. Ne kužim, matična ti nije trebala dozvoliti updejt sa krivim biosom ...

 

2. Ako je neko flešao čip sa dobrim biosom i verifikacijom, ne razumijem zašto se ne pali ...

 

3. Ako se ne pali taj komp/ploča, bojim se da nije do biosa, greška je negdje drugdje, bios čipovi ne odlaze samo tako ...

 

4. Da li na ploči ima nekih indikatora (LEDICA) koje pokazuju da li je CPU/RAM/VGA/BOOT u pitanju ...

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Flashan krivi bios
Ne znam da li zotac ima koju verziju bios flashbacka. U tom slučaju se može i krivi bios flešat.
Moje mišljenje je da je s čipom sve u redu ali programatorom treba flashat neku stariju verziju biosa. Nekad se traži čak i da se poštuje redosljed verije. Npr, instalirana je ver. 1.2 a u servisu su flešali sa 1.4, ali prije toga bi trebalo obavititreba 1.3.
Naravno, ne tvrdim sa sigurnosću da je do toga već samo razmišljam do čega bi sve moglo biti.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Flashan krivi bios
dax-lax kaže...
Ne znam da li zotac ima koju verziju bios flashbacka. U tom slučaju se može i krivi bios flešat.
..

 -ne baš.. tj barem osnovni dio biosa mora biti funkcionalan da bi bilo moguće pokrenuti bilo što... učitati file recimo s usb porta i kopirati ga..

-jedino što tad pomaže je dupli bios-čip.. no naravno uređaj ove klase ga nema + da ga ima juzer ne bi ni primjetio problem..

-kad ima 'ciglu' tad jedino može vanjskim programatorom.. a ovo gore je ok-uvjetno za nešto kad kao-slično-možda radi.. npr u seriji mbo modeli ili verzije ali za u osnovi isti uređaj.

 

-sve što radi na računalu kontrolira bios, cpu, ram.. ne može upaliti cpu ako nema bios, ne može koristiti ram ako ga bios nije omogućio.. tad ne može ništa, jer su to nužni dijelovi za paljenje-rad mbo a time i biosa... kvaka-22 i vrćenje u krug.

 

-poneko računalo ima i opciju backup-biosa, ako dođe do nekih problema, nazovimo polu-kvar biosa.. učita se rezervni-kopija biosa s diska, no tad ipak barem 'pola' računala-biosa radi tj čitanje s diska je već dalje u POSTu tj radi barem osnovni-nužan dio biosa.

 

-kraće, ako računalo ne pali.. nema šanse s biosom, mora barem paliti (ne miješati s bootanjem, paljenjem osa.. no to je juzerima 'sinonim').. za upaliti računalo trebamo struju, mbo, cpu .. i ram, naravno mbo  uključuje i bios kao i chipset na mbo, kontrolere kao mem-sata-usb-periferiju.. dovoljno da ne radi recimo usb i tad ne možemo fleshati kroz usb.. ''da bi radilo, mora raditi'' :))

+ da bi nešto od toga vidjeli, mora raditi i recimo vga izlaz, da bi nešto tipkali-klikali moraju nam raditi miš-tipkovnica.. no ako barem nešto radi i ako bios ima u ispravnom dijelu rutinu za učitavanje recimo s prvog usb porta, tad posotji šansa za refreshanje ..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Flashan krivi bios
omnimodeus kaže...

Dakle uspio sam na uredjaju Zotac Zbox CI320 nano staviti pogresan bios. Nosio sam uredjaj gdje su uspjesno flashali pravu verziju no uredjaj se i dalje ne pali. Uglavnom, narucio bi novi bios chip no imam problema sa identifikacijom.

Oznaka na njemu je Winbond 25Q64FWSIG (u donjem redu znamenke 445. Nadjem takvih modela na ebayu i aliju, nisu nesto ni skupi ali nijedan nema ovu verziju 445.

Moze li netko pomoci da utvrdimo koji je to tocno chip da ne bi krivoga narucio. Slika chipa je u prilogu.

 To češ jedino riješit sa eeprom programatorom..Ako ne uspiješ riješit direktno kad je na ploči,morat češ ga odlemiti-ako nemaš opremu,probaj pitat negdje u tv servisu ili slično da ti ga zaleme nazad..Naravno,skini njegov orginal bios kad češ flashati(da opet ne stavljaš neki xy)

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Flashan krivi bios
Kakve veze DVD ima.
Null je nula, isto što i nula(0). Ne možeš imati bajt bez vrijednosti. Null može biti \0 što je nula u svim sustavima(00h, 0b00000000) ili može biti 0 u slučaju pointera(memorija zapravo ne kreće od 0,tako da pointer koji pokazuje na 0 je Null).
Flash je drugačiji, kad ima naboja, to je nula. Ponekad moraš obrisati cijeli sektor u flash memoriji da bi zapisao novu vrijednost.
16 godina
moderator
offline
Re: Flashan krivi bios
silvio3105 kaže...
Btw FFh je nula. Obrnuta je logika.

Tj. Tamo gdje ima naboja, tamo je nula.

OK. Ja sam se inače referirao na ovo iz datasheeta: "The Sector Erase instruction sets all memory within a specified sector (4K-bytes) to the erased state of all 1s (FFh)"

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Flashan krivi bios
2. To je Flash čip, nešto kao memorijska. Njegovo je da sadrži podatke.
Ono što mi pada na pamet je to da lokacija upisanog Flasha nije ispravna.
Vjerojatno negdje ima neki MCU koji čita taj Flash i onda dalje radi po instrukcijama.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Flashan krivi bios

Ovako bih ja napravio:

1) Provjeri dali si dobro orjentirao pin 1

2) Multimetrom provjeri imaš li clk, VCC, CS signal na chipu

3) Ne znam traži li taj bios da se očisti ME Regiju (specifično za Intel), to se radi prije flashanja na bios chip

 

ovaj 445 je vjerovatno 1445 - 2014 45 tjedan

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
14 godina
offline
Flashan krivi bios

Ovako. BIOS image obično ima i header koji softver provjerava da se nebi zeznuo i sflashao krivi BIOS image na svoju ploču.

 

Ako su to sflešali, a ne raw binary onda imaš problem.

Ti bi trebao odsječi taj header od xy kilobajta.

 

Source, trust me bro, imao sam isti problem s jednom pločom.

 

Edit: Vrag mi nije dao mira i pogledao sam malo taj binary koji dođe sa update aplikacijom.

Iste je veličine kao i taj flash koji imaš 64megabita iliti 8 megabajta. Znači nema header.

Jedan od razloga valjda zašto si i mogao sflashati krivi BIOS, aplikacija uopće ne gleda da li je to BIOS za tu ploču.

 

Druga stvar koja mi pada na pamet je da je binary enkriptiran, a da ga aplikacija dekriptira i flasha.

 

Tebi treba RAW iliti sirovi .bin dump sa postojećeg sistema koji radi da bi išao dalje...

 

Zadnja opcija je naravno da je taj .bin dobar ali ekipa nije sflešala dobro.

Kod tih čipova treba prvo napraviti erase i onda pisati jer ako samo šibneš image gore, oni bitovi koji su bili 0xFF se promjene, a ostali ne.

Naravno softver suite za flashanje bi to trebao znati ili korisnik koji flasha mora to znati i mora ručno prvo obrisati čip.

Ako su do sad uvijek flashali samo prazne čipove možda ne znaju...

 

Anyway, najbolje je nakon flashanja dumpati čip i izvrtiti hash da vidiš da li se fajlovi poklapaju.

 

IT me iznevjeri
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.8.2022 18:18 (Alkaline).
Moj PC  
2 0 hvala 0
20 mjeseci
offline
Re: Flashan krivi bios

http://www.bios-chip24.com/Zotac-CI320-nano-ZBOX-CI320NANO/en evo link za kupiti vec flashani bios chip. E sad taj čip će mozda imat neke druge vrijednosti poput serijskog broja drugacije ali trebalo bi sve radili kad ga zamjenis.

Ili mozes naruciti ch341a programer ali sa sliderom za voltažu da mozes izbirati voltazu na kojoj cip radi, uzmes cak i kljesta, samo se treba dobro pobrintu da ljepo uhvate pinove cipa.

Erase odradis,  otvoris novi file i flashas novi file.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice