4GB Hardware reserved

poruka: 8
|
čitano: 3.505
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
4GB Hardware reserved

Imam problem,ako imate kakav savjet.

 

Stari PC, AMD FX CPU i AM3 socket maticna,ddr 3 RAM.

Zna se dogodit,da komp sam od sebe se restarta,ili plavi ekran. To mi i nije predstavljalo neki problem jer komp je radio normalno poslje toga. PC je star..Kuzim da nesta nevalja ali nisam dovoljno pametan da to prckam pa nisam nista diro. A i za Dota 2 mi je i vise nego dovoljan.

Redovito mjenjana pasta i ciscen od prasine.

 

E sad..Prije nekih mjesec dana plavi ekran,komp se pokrene ko i uvijek ali od 8GB memorije sad mi je 4GB Hardware reserved. Odma sam isao mjenjat utore,prvi stick u drugo utor drugi u prvi i nista. Sad sam nabavio novi ram(rabljeni ali radi 100%).

Pokrenem komp i dalje mi je 4GB hardware reserved,i samo 4 mogu koristit.

Radio sam windows memory diagnostic i nakon toga mi je sve radilo kak treba. 8GB rama slobodno,hardware reserved neka sica u MB-ima.Trajalo je svega 24sata. Jucer opet plavi ekran i komp se vratio na 4GB reserved 4GB available. Ovaj puta memory diagnostic ne pomaze.

 

Jel imate kakvih ideja sta radit? 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.9.2021 17:44 (Job13).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
4GB Hardware reserved

To ti je softverski problem ne hardverski, i malo proguglaj pa ces nac rjesenja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4GB Hardware reserved

Ponovno instaliraj OS. Ako nakon toga imaš isti problem, e tada je vrlo vjerojatno stvar u matičnoj ploči.

12 godina
neaktivan
offline
4GB Hardware reserved

Windowsi friško instalirani,i dalje isti problem. Išo sma u BIOS i tamo namjestio da koristi manje od 4GB RAM-a.  Nakon reboota isti problem.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 4GB Hardware reserved
Job13 kaže...

Windowsi friško instalirani,i dalje isti problem. Išo sma u BIOS i tamo namjestio da koristi manje od 4GB RAM-a.  Nakon reboota isti problem.

 .. već +10 god stara stvar, tj bios-chipset (+cpu, os..) moraju omogućiti korištenje više od 4gb, što se obično u biosu nađe pod memory remap i sl. .. tj translacija adresa (u više) i praktički minimalno ta mbo tad pordržava 8gb (jer se remapira iznad 6gb adrese..) .. tj dok su dominirali 32bitni osevi-soft, to je bilo ograničeno ovisno o biosu + rezerviran dio na 3-3.5gb .. (na laptopu i manje jer je više integriranog HWa).. i tad je neovisno o količini ugrađenog rama, dostupno do 3.5gb za sys-os-app (tj podjela je za app-os po 2+2, dok se s PAE3 može promijeniti na 3+1.. kao što je granica za mbr-disk-particiju 2tb preko čega ne može biti bootabilan tj mora gpt.. ista stvar samo je razlika ram-disk/storage tj medij).

 

-bios treba resetirati-podesiti, tj ako ima opciju tad je starija mbo a tad ne možeš znati što je defaultno (možeš, čitaš RTFM ili google) .. tj ne treba se oslanjati na default nego se prođe po opcijama vidi i podesi.

-nema veze s osom, ostatkom.. tj bios je taj koji mora omogućiti ako hw dozvoljava dok može onemogućiti .. tj to je ono što podešavaš prema potrebi tj da trebaš neki stari 32bitni os tad bi tim opcijama tako podesio (bez tog bi se taj sys rušio..).

 

-naravno, sve mora biti ispravno. ram, mbo, postavke, cpu.. sve. + ako bios prijavi 4gb tad je to ograničenje, neovisno o osu.

-ram i sl. provjeravaš u 'dosu' npr hirens medij i pokreneš memtest.. vidiš sve, mora raditi neko vrijeme bez i jedne greške, tj jedna greška=neispravno.. i možeš pustiti par minuta ili duže. memtest86+ prijavi osnovne stvari, kao chipset i količinu rama.. ako on vidi, ako radi.. tad može os.

-os mora biti x64 ako želiš stvarno koristiti više od 4gb.. a to ovisi o installu, win kao xp je 32bit (postoji i 64), dok je tek w7 većinom 64.. a danas većina-isključivo 64 pa se 32bitne linux-win installacije gase-nestaju (nema).

-tad, ako je sve ispravno, podešeno + odgovarajući os, tad imaš recimo 8gb.. ako nemaš, nešto od gornjeg je pogrešno-neispravno.

 

-nekad je mem kontroler bio na mbo-chipsetu, već duže je u cpu-integriran, pa ovisi o cpu .. sve, tj većina cpua +10god je 64bitna, ali ne svi, npr atom tj intel je namjerno osakaćivao-ograničavao kao što to i dalje radi pa i os-win, tako se mada su svi 64bitni dostupna memorija ograničava drugačije za celeron drugačije-više za xeon, kao i home-pro-server i sl licence win o čemu jednako ovisi iskoristiva-dostupna max količina ograničena recimo licencom ili zaključano u cpu.. no svi podržavaju 8-16-više.. pa to nije problem tj možda je kvar ali neki neobičan tj veća šansa je pogrešno podešen bios-opcija ili nešto takvo... pa i neki 'pirat' modificiran os-win.. skineš čisto-origigi s ms-stranice, radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.10.2021 10:11 (ihush).
10 godina
offline
4GB Hardware reserved

probaj reinstalirati cpu i malo manje pritegnuti cooler... 

 

meni je to radilo problem na AM3 ploči uz to kaj sam imao neki Intel Certified ram pa mi je radio samo u određena dva slota kako spada (isto 2x4gb)

 

ps: ako već vadiš CPU, provjeri da li su svi pinovi ok... da ti koji slučajno nije malo savinut...

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.9.2021 14:57 (60nine).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: 4GB Hardware reserved

Probao sam i to stvar ju tome da cooler ima one kvacice tako ne nisam mogo nista previse zategnut,samo od sebe zategne.

Problem i dalje postoji nakon novih windowsa+ bios updaejta cak sam i testiro ram na frendovom AM3 socket kompu.

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.10.2021 13:30 (Job13).
15 godina
offline
Re: 4GB Hardware reserved
Job13 kaže...

Windowsi friško instalirani,i dalje isti problem. Išo sma u BIOS i tamo namjestio da koristi manje od 4GB RAM-a.  Nakon reboota isti problem.

 .. ?? ako je tako 'nemješteno', tad je to ok :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice