Korisnost obrazovanja

poruka: 16
|
čitano: 4.463
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Korisnost obrazovanja

Zanima me koliko vam je korstilo znanje sa faksa u vašem poslu, ono sto ste naucili na faksu jel imalo ikakve koristi u vašem poslu?

Zavrsio sam srednju školu - Tehničar za računalstvo, upisao sam FESB i upisat cu drugu godinu, sve sto sam u prvoj godini radio je bilo nesto sitno AutoCad-a, Matlaba i programiranja s time da je sve islo na brzinu nikakva objasnjenja profesor po svom pa ako imas nekog predznanja mozes i pratiti sta on govori...

Drugu godninu ne vjerujem da cu imati nesto raditi u prethodnim programima jer idem eth, na trecoj godini imat cu nesto C++-a i to je to dalje ovisi sta upisem cuo sam mozda bude jos nesto Jave i to je to. Zanima me koliko ce ovoga trebat za posao raditi u ovim programima i programiranja, jel danas programiranje postalo bas uvjet za posao u teh. struci da se danas tesko moze naci posao bez te kvalifikacije...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Korisnost obrazovanja

Meni je pomoglo eventualno da shvatim OOP. Ne znam kako je na FER-u ovoje s ETF-a. Mada generalno u biti ti trebaš shvatiti logiku a korisne stvari počni raditi za sebe.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Korisnost obrazovanja

nevjerovatno pomaze, na etf-u i fer-u i svim fakultetima te vrste nije cilj da se npr. napravi program koji izracunaje rezultat sistema "n" jednacina sa "n" nepoznatih, bitno je da naucis tehnike programiranja koje kasnije itekatko služe

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Korisnost obrazovanja

meni kao "ekonomistu" qurtza nije pomogle... mozda cak i odmoglo

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Korisnost obrazovanja

Mada sada kada sam se sjetio za prvi svoj posao na razgovoru sam sam dobio par zadataka s http://projecteuler.net/ u biti gdje ti treba programerska logika povezano s fakultetskim znanjem. Još se sječam trebao sam izračunati zadnjih 10 znamenki od 11+22 + ....+ 10001000 s tim da kod tamo negdje piše ne smije biti izvršavan više od 5 ili 10 min. Puno je godina prošlo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.9.2011 12:54 (Gajotres).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Korisnost obrazovanja

Znači da se hvatam programskih jezika ( C-a i C++-a)?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Korisnost obrazovanja
Broken kaže...

Znači da se hvatam programskih jezika ( C-a i C++-a)?

prvo se ti uhvati knjige i što bolje nauči razne matematike. uz to možeš i C++ i neke web tehnologije.

15 godina
offline
Korisnost obrazovanja

Formalno obrazovanje ti je zaqurac, ali ako ciljaš raditi u nekoj državnoj firmici VSS ti je must i jedino s tim možeš napredovati (do direktorske pozocije, voditelja nečeg itd...). Eto ja završio višu, od pustih ispita samo 2 su mi bila korisnia nečemu (sistemac sam), uvod u programiranje i računalne mreže.

 

Ako te ne zanimaju smeća od državnih firmi (kao mene), dovoljno ti je imati VŠS ili čak SSS, ali onda moraš ulagati u certifikate i moraš puno raditi na usavršavanju sebe u onome čime se odabereš baviti (sistem inženjer, programer, mrežar....). Ako si još iz Zagreba, onda imaš jako puno poslovnih mogućnosti.

 

 

Al najjače mi je kad vidim u državnim natječajima "informatički referent (čistač prašine u PC-ovima) , VSS FER ili srodni fakultet" , samo odvalim .... Žalim one koji radi ko informatičari za državne firme, osim ako nisu neki voditelji/direktori IT-a.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Korisnost obrazovanja

danas mi je jedna jako daleka rođakinja koja je trenutno u švedskoj ispričala nešto: kod obrazovanja su ti bitne dvije stvari: formalno obrazovanje - odnosno konkretno papir i na osnovu njega se zapošljavaš. te neformalno znanje - tipa da si poliglota, da si organiziran, da imaš nešto znanja i iz geografije i iz povijesti etc. ona se neformalno obrazovala usput i to joj je zapravo omogućilo napredovanje profesionalno , a sam posao joj je omogućilo ovo formalno obrazovanje. (jer je po struci viša medicinska sestra, a usput je naučila strane jezike i prošla računalnu edukaciju i još svašta i danas predaje i drži seminare u mnogim zemljama) Tak da, ako i ne izgleda na faksu da ne učimo baš ono što nas zanima, ako ideš malo zrelije u pregled kolegija, vidi se da do kraja studiranja (i pritom mislim na magisterij struke) ti zapravo sve više i više učišstruku. Tak da, ako te nešto trenutno ne zanima, sa vremenom ćeš imati sve više predmeta koji će te zanimati (trenutno upisujem 3. godinu etfosa, i uvjeravam se u ovu tvrdnju)

 

i da, obrazovanje je korisno, itekako.  

 

~21 god, ETFOS, Slavonac, linux and open source freak, net addict, želim znati više, interesi: web dev, svemir, glazba...
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korisnost obrazovanja
Opti kaže...

Formalno obrazovanje ti je zaqurac, ali ako ciljaš raditi u nekoj državnoj firmici VSS ti je must i jedino s tim možeš napredovati (do direktorske pozocije, voditelja nečeg itd...). Eto ja završio višu, od pustih ispita samo 2 su mi bila korisnia nečemu (sistemac sam), uvod u programiranje i računalne mreže.

 

Ako te ne zanimaju smeća od državnih firmi (kao mene), dovoljno ti je imati VŠS ili čak SSS, ali onda moraš ulagati u certifikate i moraš puno raditi na usavršavanju sebe u onome čime se odabereš baviti (sistem inženjer, programer, mrežar....). Ako si još iz Zagreba, onda imaš jako puno poslovnih mogućnosti.

 

 

Al najjače mi je kad vidim u državnim natječajima "informatički referent (čistač prašine u PC-ovima) , VSS FER ili srodni fakultet" , samo odvalim .... Žalim one koji radi ko informatičari za državne firme, osim ako nisu neki voditelji/direktori IT-a.

 

I vjerojatno ćeš s neke 3-4 godine pravog terenskog iskustva (čitaj: pišanje krvi dok ne "izučiš zanat") zarađivati barem duplo nego kolege po državnim fimama. Kasnije su granica samo tvoje sposobnosti i stav (koliko ćeš se zauzeti za samog sebe). Ja sam isto odabrao ovaj put (dakle: ISKLJUČIVO ne-državne firme) jer nisam želio da mi hrpa koeficijenata određuje max. visinu plaće. To je sistem koji je po meni jednostavno neprimjenjiv na IT branšu. Čuo sam puno priča od kolega koje su po državnim firmama i... Svodi se na to da je to OK ispočetka, a kasnije je jako teško napredovati (pa čak se i prešaltati u privatni sektor kad im pukne film).

 

Sve koje znam, a da rade u IT sektorima državnih firma, su se nakon nekog vremena osjećali pomalo zakinutim - i to bez obzira na neke dodatne beneficije koje na papiru (ali ako si sposoban - samo na papiru {#}) nemaš u privatnim firmama. Da bi tamo dobro zarađivao, trebaš dogurati do onih malo viših pozicija, a svi znamo po kojem to principu najčešće funkcionira. Najgore od svega je što te državne firme najčešće "zatupe" IT-evce. Kako je dinamika promjena u takvim firmama praktički nepostojeća, ljudi koje znam po iskustvu uvijek kaskaju po nekoliko godina ispred onih koji su u privatnom sektoru. Tako da... Hvala, ali radije ne ako se mene pita. Ako nisi konkurentan na tržištu (čitaj: aktivno pratiš trendove koje se tiču tvog posla), onda zaboravi na bolja radna mjesta u budućnosti. Malo kome u IT-u je potrebna out-of-sync radna snaga. OK, osim možda drugim državnim firmama. {#}

 

No nije sve tako bajno ni u privatnom sektoru, a pogotovo ako nemaš dovoljno iskustva... I ne mislim pritom isključivo na radno iskustvo, nego i na ono "kako se izboriti za sebe i napraviti prave poslovne izbore". Ali ostavimo to za neki drugi post, već sam previše toga strpao i u ovaj. {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
neaktivan
offline
Korisnost obrazovanja

ali ipak, za napredak u visoke management pozicije se ne može bez papira/faksa. OK, u nekim manjim privatnim firmama možda da, ali u večim tvrtkama sigurno ne.

tako da je bolje da se čovjek uhvati knjige, a poslije će lako.

s druge strane, oni sa faksom daleko brže napreduju, jer npr. nisu potrkala 3 godine.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korisnost obrazovanja
sasa kaže...

ali ipak, za napredak u visoke management pozicije se ne može bez papira/faksa. OK, u nekim manjim privatnim firmama možda da, ali u večim tvrtkama sigurno ne.

tako da je bolje da se čovjek uhvati knjige, a poslije će lako.

s druge strane, oni sa faksom daleko brže napreduju, jer npr. nisu potrkala 3 godine.

 

Fulao si poantu mojeg posta - a to je bila razlika između državnih i privatnih firmi, bez obzira na formalno obrazovanje. I oni s faksom i oni bez njega će u privatnim firmama 3-4 godine pišati krv dok ne nauče posao, dok u državnim to vjerojatno neće i vjerojatno će im biti lakše u startu. Ali nakon tog perioda, kocka se okreće u korist ovih prvih. Ali opet je na njima hoće li znati iskoristiti tu prednost i maksimizirati osobni dobitak ili ne. To u konačnici ipak ovisi od pojedinca do pojedinca. Ali kako se god okrene - vidljiva prednost postoji. I to je upravo zbog onog out-of-synca kojeg sam spominjao, a koji se u privatnim firmama ne dozvoljava, dok se u državnim u pravilu tolerira (jer je sam princip funkcioniranja tih dviju suprotstavljenih strana znatno drugačiji).

 

A što se tvojeg posta tiče.... Faks - u 90% slučajeva: da, svakako! Dok za ovih preostalih 10% ionako ne vrijede ista pravila jer se radi o kategoriji "igrača" koji će uspjeti bez obzira na formalno obrazovanje (zapravo bez obzira na išta). Naravno, pričamo o najsirovijoj statistici. Problemi se obično počnu događati kad osoba koja pripada u ovih 90% pomisli da zapravo spada u onih 10%. A šanse su 9:1 da nije tako. Upravo zato ja uvijek preporučam ljudima da odrađuju faks, ali da svakako pokušaju vidjeti kako je to u pravom poslovnom svijetu - pa makar kroz volontersku praksu preko ljeta. To će im u svakom slučaju pomoći da jasnije sagledaju svoju situaciju. Jer studenti kao takvi još uvijek nemaju sposobnost sagledavanja šire slike, a na faksu je mogu jako teško steći - edukacijski sustav dizajniran je tako da promovira uspjehe pojedinca, a ne tima. Što naravno nema veze za 90% onog što se događa u realnom poslovnom svijetu. A obično se stvari preslikavaju u "90% na 90%", što je mnogima teško shvatiti dok to i sami ne iskuse.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
neaktivan
offline
Korisnost obrazovanja

slažem se!

samo se često događa po forumima da se mladima kaže da ne treba na faks jer može kod privatnika i bez toga....

ok, može, ALI... (tu ide tvoj post)!

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Korisnost obrazovanja

zanima me isplati li se po vama ići na java tečaj(netakademija)? trenutno sam student tvz-a i razmišljam da "usput" upišem i neki tečaj i dobijem koji certifikat

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Korisnost obrazovanja
master.on.wheels kaže...

zanima me isplati li se po vama ići na java tečaj(netakademija)? trenutno sam student tvz-a i razmišljam da "usput" upišem i neki tečaj i dobijem koji certifikat

 

 

 definitivno, pogotovo ako možeš dobit povoljniju cijenu

 

ps-da se razumijemo imao ti certifikat ili ne poslodavci se neće trgat za tobom al svako ulaganje u obrazovanje se ispalti i pri nekom prvom zaposlanju te može razlikovat od nekoga tko nema nikakvih dodatnih certifikate, kompetencija

kod mene normalno radi.....
15 godina
neaktivan
offline
Re: Korisnost obrazovanja

imam nešto nižu cijenu kao student TVZ-a

 

jedino nisam siguran koji tečaj izabrati, od kojega bi mogao imati najviše "koristi" kasnije. pošto sam više-manje orijentiran na programiranje od ovoga što se nudi na netakademiji kao mogućnosti imam javu i php

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice