Karijera kojim putem krenuti

poruka: 1
|
čitano: 2.677
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Karijera kojim putem krenuti

Pozdrav raja

Problematika je sljedeća. Završavam državni IT fax ove godine, nalazim se na jednoj velikoj prekretnici u mom životu. To je kojim putem krenuti

Izabrati mreže i sigurnost ili pak ostat na programiranju.

 

Radio sam 8 meseci kao developer u sarajevu ASP.net umbraco cms... citav zivot sam mislio da cu se bavit programiranjem medjutim kad sam dosao razocarao sam se totalno prvo plata je bila mala ne samo meni nego i ljudima sa iskustvom dobovljna da jedna osoba zivi porodica nikako. Onda ekipa koja je radila samnom nije bila nikako za mene nismo se slagali u misljenjima, nacinu zivota, razmisljanjima ... uglavnom ljudi su povuceniji vjernici ne partijaju ne provode se sto mi je jako islo na zivce neplaniram zivit da bi radio nego radit da bi zivio.

 

Kompletan mentalitet tih programera koji se svodi na utrku u znanju i nekom dokazivanju nije mi se svidio. A inace sam prilicno dobar programer to sam i na poslu dokazao mislim struka mi ide.

 

Pošto se nisam nasao u tome odlucio sam mozda da je bolje za mene da radim mreže i security sa naglaskom na security.

Trenutno imam CISCO CCNA, compTIA security i CCNA security certifikate položene.

 

Posto sam mislio uppisati magistarski posle faxa ako odem u mreze i sigurnost bice mi beskoristan jer je totalno baziran na software inzinjering pa sam odlucio da upisem CCNP , CCNP security, CEH te da to zavrsim za 2-3 godine umjesto mastera naravno pokusao bi pronac posao sa networkingom jer imam totalno slabo iskustvo u tom sektoru u odnosu na programiranje gdje sam i radio i na faxu dosta vise istrazivao, jedino iskustvo sa mrezama mi je iskljucivo na cisco vjezbama a sigurnost i pen testing sam nesto malo radio na faxu.

 

Ali javlja se sledeci problem zadnjih 3 godine sam pratio tržiste rada u BIH i 85% oglasa za posao bilo je vezano za programiranje, posla stvarno ima u tom sektoru mogao bi za 15tak dana posle faxa odma nac posao ali sa mrezama stanje je očajno barem za juniore, za vece poslove mozda i ima mjesta. Gledajuci strano trziste tamo networking i security se trazi lopatom i plate su dosta dobre a moj je cilj u konacnici pobjeci odavde sto je neki +.

security u bih neznam gdje je zastupljen naletio sam na par oglasa u bankama i jedan u drzavnoj gdje je plata bila smijesna pa me to malo brine.

 

Znam nesto ljudi koji se bave mrezama nezaradjuju mnogo ali svo znanje im je par certifikata, faxa nemaju security nerade. Opet znam momka sa mog faxa koji radi u UK zgrće pare lopatom radi security i ima znanje.

 

Gledajuci neka istrazivanja u pogledu posla za sljedece desetljece i programiranje i networking imaju neku buducnost. Ali obadvoje ce doziviti radikalne promjene programiranja ce trebati jos više ali za mreze bas i nisam siguran da ce biti posla preko glave(mobilty(wirless), centralizacija, cloud...).

 

Kakvi su vasi savjeti kojim putem krenuti i sta odabrati Programiranje + Master    ili      networking&security+ certifikati   oboje gledajte na nekom vecem lvlu tj da sam profi i da imam npr 5god iskustva u oblasitma ,gdje je veca buducnost i veci novac? i poznajete li koga da se bavi securitye na pro nivou na nasim prostorima ima li posla i koliko zaradjuje ??

 

Hvala na odgovorima , znam da je malo konfuzo napisano al nikad mi pisanje nije islo od ruke.

nadam se da nisam promasio podforum

 

ps: za certificiranje imam nekih 10 000 eura na raspolaganju ostatak sam mislio ulozit u kupovinu posla u nekom telekom operateru koji bi mi bio oskocna daska u karijeri jbg tako to u bosni ide

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.5.2013 18:06 (Hrmpalija).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice