Kako odabrati posao?

poruka: 18
|
čitano: 9.488
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Kako odabrati posao?

za godinu dana završavam faks i trebao bih početi raditi kao programer. zanima me kako se inače odabire (prvi) posao: da li se fokusirate na neku tehnologiju/jezik pa onda tražite posao gdje se upravo ta tehnologija koristi, ili najprije nađete posao, pa učite tu tehnologiju, kakva god ona bila?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako odabrati posao?

- prvo.. programer se ne postaje danom diplome, ako već nisi programer, ako nisi ništa napravio tad razmisli o konobarenju i sl. :)

- odabrati? kako odabrati bilo što, sladoled, ljubav, stranku na izborima, .. život je umijeće, među ostalom i (nadaš se) dobrom izboru-odlukama.. a to za tebe ne može nitko nepoznat s druge strane žice (foruma).

- naravno, mlad i nesiguran, pametno je tražiti savijete.. no i druga strana medalje, mladi moraju biti 'najpametniji' imati 'svoje mišljenje', ne slušati.. i to je u biti OK, jer moraš smisliti nešto novo, nešto za sebe, pa makar i pogrešno, pogrešan posao.. jer i to je dio života, učenja. Recept ne postoji.

- tko/kad možeš birati? opet neovisno jel u pitanju posao/sladoled/nešto treće.. banalno, nogometaš, ako je dobar, ne ako je loš-nepoznat, sladoled ako postoji izbor itd.. to su stvari na koje nemaš (sad) utjecaj, nego već moraju postojati. Već moraš biti 'programer' da bi te netko htio-tražio, ovako ti ostaje traženje posla-CV.. i u konkretnoj branši je to (osim uhljeba) zanemariva šansa. CV programera, .. što si do sad napravio? CV konobara, jesi li konobario.. nogometaša koliko golova itd..

možda obrnuto, ako si napravio neku igru (recimo tetris), za PC-win, možda si napravio soft za neku blagajnu, možda za .. možda za Android, ili si od 10te do 20-neke samo išao u školu, forumašio, .. nogometaš je za to vrijeme igrao, davao golove, konobar je konobario.. što si ti napravio? Programirao? Možda poželiš biti astronaut, i to je OK.. ali razmisli, zbog čega bi upravo TI trebao dobiti posao programera u nekoj soft-IT firmi? Jesi li optimizirao neki mrežni protokol, smislio enkriopciju, hacknuo Pentagon, .. jesi li nešto? I tad, ako si to nešto napravio, imaš neku nišu-granu-sturku unutar koje to može biti zanimljivo, možda tvorcima ozbiljnog sama, možda tvorcima dima-vatre (plugin), možda neki novi x25 za teslu, možda .. Kužiš?

 

i btw, ne mora to tvoje biti nešto 'super' (dobro..) moraš samo pokazati da znaš razmišljati, da znaš raditi, izgurati projekt, .. pa i da imaš želju i razumijevanje ako ništa drugo. Moraš imati CV, ne onaj 'papirnati', nego nešto što si napravio.. ako to nemaš, šanse su ti jednake kao bilo kojem drugom studentu za bilo koji posao. (ili jednako da postaneš centarfor dinama).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Kako odabrati posao?
Cartman93 kaže...

za godinu dana završavam faks i trebao bih početi raditi kao programer. zanima me kako se inače odabire (prvi) posao: da li se fokusirate na neku tehnologiju/jezik pa onda tražite posao gdje se upravo ta tehnologija koristi, ili najprije nađete posao, pa učite tu tehnologiju, kakva god ona bila?

 iako nisam jos dosao do diplome imam nekih iskustava

prvo i osnovno je odlucit koji te jezik zanima (bilo to php, c#, c++, assembly ili koji vec tebe zanima)

druga stvar je napravit dobar cv, u njemu nabrojat sto si do sad radio, od portfolia na faksu pa do projekata, jezike s kojima si upoznat i koji te jezici posebno zanimaju

treca stvar je naći firmu koja tebi može pomoći da se poboljšaš u tom smijeru jezika koji si odabrao (primjerice span koji ima akademiju za c# i web, te baze podataka, ili infinum za android/ios, nakon cega nude i stalan posao)

nakon toga malo istrazit firmu vidjeti kakve su projekte radili i sto te sve u toj firmi zanima

i za kraj napisati dobro motivacijsko pismo i u njemu napisati zasto si bas njih odabrao i sve te basne

 

+ako zaista zelis nekog impresionirat sto se tice cv-a i motivacijskog pisma budi inovativan (pokazi u cem si dobar, tipa ako je to web design napravi stranicu na kojoj ces stavit podatke o sebi i sl.

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako odabrati posao?
Cartman93 kaže...

za godinu dana završavam faks i trebao bih početi raditi kao programer. zanima me kako se inače odabire (prvi) posao: da li se fokusirate na neku tehnologiju/jezik pa onda tražite posao gdje se upravo ta tehnologija koristi, ili najprije nađete posao, pa učite tu tehnologiju, kakva god ona bila?

 

Svi programeri koje ja znam su prije kraja faksa vec imali poslove, neki stalne, neki honorarne, neki tu i tamo na nekom projektu, neki su pokusavali svoje ideje/startupove pokrenuti... Ali svi, bas svi, koji sebe su zvali programerima stekli su iskustvo jos tijekom faksa, te su pokusavali na razne nacine i povezivati se s drugima, raditi, iztrazivati, razvijati se, te sigurno nisu doceli diplomu i onda se pitali "A sta sada?!" :D

10 godina
neaktivan
offline
Kako odabrati posao?

mozda nisam bas dobro objasnio u uvodnom postu. na faksu ucimo razne tehnologije i jezike, ali ne postajemo eksperti u njima, vec cisto da se upoznamo s razno raznim stvarima.

sada na praksi programiram web stranice u visual studiju (sto sam morao sam dodatno i nauciti) i postoji mogucnost da se tamo zaposlim nakon sto zavrsim faks. sada mi se nekako cini, ako prihvatim taj posao onda kao da cu do kraja zivota biti predodređen za microsoftove tehnologije. jer ako sljedecih nekoliko godina radim u visual studio, pa ako recimo dam/dobijem otkaz, onda sljedeci posao bi također bio vezan za microsoft, jer eto, u tome sam dobar. a moram priznati, prije prakse nisam zamisljao da cu raditi bas taj posao, jer mislim da postoje i zanimljivije stvari od web stranica i od microsofta.

 

to je bilo moje pitanje, da li se najprije nađe bilo kakav posao (microsoft), pa se uci ta tehnologija ili se prije zaposljavanja treba fokusirati na neku tehnologiju koja te zanima (recimo npr. java ili bilo sto, nebitno) pa se onda trazi posao gdje se koristi ta tehnologija?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako odabrati posao?

-jednog dana ako/kad postaneš programer, znat ćeš taj odgovor (bit će ti svejdno, jezik=auto, promjeniš-voziš..). Ako je ovo (praksa) sve što imaš s ITjem, zalutao si, stranicu napravi svaki juzer klik-nextanjem za 2min.. 'može i s wordom'.. :)

-MS je važan, ne slučajno, platforma.. ako ćeš raditi u VSu time se nisi pretjerano ograničio, tj +90% DE + razvojni alati za mobilne.. tak da ako misliš da je npr gcc/linux bolje, radi to, svejedno. Da bi bio programer, moraš programirati, nešto, nešto svoje, rješavati probleme.. (mada se na kraju često svede na održavanje SQL-baze.. ili ažuriranje stranice).

-ok, pomislio si i na mogućnost da dobiješ/daš otkaz (ili propadne biz..) u čemu je fora? Kao što si praksom dobio šansu zaposliti se (u nekoj firmi) tako svojim radom (za koji unutar branše brzo saznaju ostali, jednako je s nogometom, glazbom, dobrim kremšnitama ili ćevapima..) moraš zaslužiti (zaraditi) šansu ili ponudu. Ako si loš, nitko se ne trga, ako si dobar tražit će te. Što god da radiš to je pravilo.

 

- pa malo filozofskije, pogled u budućnost... ?? mutan, ne nagađati. Kovači su tisućama godina bili najvažnije zanimanje, danas ih nema.. što će biti sutra, za 5g, 10.. sve se mijenja, ako si dobar (programer) u hodu ćeš se prilagoditi, ako si loš .. ima poneki uhljeb na xeroxici-općini i sl.. ali za IT si tad nevažan.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.8.2016 17:20 (ihush).
15 godina
offline
Kako odabrati posao?

ili vidi ovo kao primjer.. ima 16 i već 4 godine nešto .. koliko će imati po završetku faxa? recimo za 10g, 26.. i od toga će imati 10-15 godina bavljanja nečim, programiranje ili nešto treće. On će tad možda (ako nešto napravi) imati nešto za pokazati. Tako se to radi. Što god da radiš, nakon +10godina možeš biti profesionalac (profi ne znači dobar, nego onaj koji radi za novac i isporučuje ugovorenu robu-uslugu). Hoće li on biti programer? tko zna.. ali ima šansu, možda i ti imaš šansu.. možda si najbolji, ali to moraš pokazati.

Kao je započeo, neki 3d modeling, pa sad petlja s C++ jer je brži.. vidiš, on koristi alate, mijenja ih kako bi ostvario neki cilj, ne pita što mu je bolje (koji alat) za ostvariti neki nepoznati cilj.. razumiješ razliku? Koji čekić ili koji šarafciger mi treba? Ovisi što želim napraviti, ovisi o šarafu i matici ili konkretnom poslu koji možda traži nešto treće.

 

-pri tome je svejdno koji alat koristiš, koji jezik, platforma.. for-next, if-then.. logika je ista, važno je da se znaš snaći, napraviti, pa i krenuti od nule ako je loše i izgurati projekt bar do nivoa da može zainteresirati nekog tko ti tad da posao.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kako odabrati posao?

Pitanje za ljude koji su isli/idu na faks, jeli ste imali priliku raditi na necemu dok ste studirali, a da je to bilo vezano za fakultet, ili ste konkretno sami sebi zadavali zadatke i radili programe na svoju ruku? Kolika je uloga fakulteta u svemu tome? 

LoL acc THCJoshi
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako odabrati posao?
Jonja kaže...

Pitanje za ljude koji su isli/idu na faks, jeli ste imali priliku raditi na necemu dok ste studirali, a da je to bilo vezano za fakultet, ili ste konkretno sami sebi zadavali zadatke i radili programe na svoju ruku? Kolika je uloga fakulteta u svemu tome? 

 Radio.

Počelo tako da je jedan profesor frenda i mene uzeo pod svoje. Nakon što smo se malo dokazali, doslovno pola profesora s faksa je htjelo nešto s nama raditi. Ubrzo je preko tih istih profesora došle i prve ponude za posao (poslodavac pinga profesora, oni nas predložili). Oboje smo efektivno počeli raditi prije nego smo imali diplomu u rukama.

 

Ja na faks gledam na nužno zlo, gdje ćeš imati 90% stvari nauči - položi - zaboravi. Svrha faksa je da ostvariš poznanstva sa sličnim ljudima sebi i da uđeš polako u svijet koji te zanima. Papir na kraju je definitivno dobrodošao i rekao bih da ga moraš naganjati, međutim, u isto vrijeme, meni je trenutno pomalo žao što se nisam više i prije koncentrirao na profesionalnu karijeru, a ne na akademsku.

Da se kojim slučajem mogu vratiti u to vrijeme, vjerojatno bih tražio posao i studirao paralelno s pravim poslom koliko mogu po principu "kad bu diploma - bu".

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako odabrati posao?
Odlican odgovor, hvala ti. Gdje sad radis?
LoL acc THCJoshi
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako odabrati posao?

Situacija je nažalost takva da su ponuda i potražnja kod nas totalno iskrivljene. Ponuda fakulteta nažalost nije u skladu sa tržišnom potražnjom stručnog kadra. Zato su nam bitne velike obrazovne reforme. Ne želim i neću umanjivati vrijednost određenih fakulteta jer mi to nije cilj ali smatram da bi se određeni fakulteti trebali ograničiti što se studenata tiče (primjerice nepotreban broj ekonomista na godišnjoj razini). Smatram da bi se cijeli obrazovni sustav trebao iz korijena mijenjati.

Trenutna je situacija takva da su nam potrebni inženjeri svakavih smjerova (elektrotehnika, računarstvo, automatika, energetika, elektronika...). Ministarstvo obrazovanja treba imati projekcije za idućih 5 godina primjerice da stimulira deficitarna zanimanja uvođenjem novog načina predavanja, više terenske "praktične" nastave, a ne blijedo ppt predavanje - čitaj: gledaj u zid i piši u teku.

Nažalost slučajevi su česti gdje studenti sa tehničkih fakulteta izlaze kao magistri ali nisu sposobni ništa raditi jer nemaju nikakvog praktičnog iskustva. Čast iznimkama koje su uz studiranje radili da bi postali i ostali konkurentni na tržištu. Moj savjet je da uz faks koliko god teško bilo, a bit će, nastojite uhvatiti nekakav posao sličan smjeru studiranja.

Imao sam sreću da sam i ja sam takav primjer. Nije lako, ali su kasnije mogućnosti veće. Youtube, codeanywhere,coursera,edx, w3, pa i tutorijali.org su prave stvari za one koji znaju o čemu pričam.

15 godina
offline
Re: Kako odabrati posao?
Jonja kaže...
Odlican odgovor, hvala ti. Gdje sad radis?

 Od nedavno u Omega softwareu

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
7 godina
neaktivan
offline
Kako odabrati posao?

Zdravo, nova sam na forumu , i mislim da je ovo odgovarajuca tema da postavim pitanje. Naime, zavrsavam fakultet ove godine. Radi se o matematickom fakultetu, smijer primijenjen matematika i zanima me karijera u IT sektoru. Moj smijer je fokusiran vise na matematiku nego na programiranje, ali imali smo neke predmete iz programiranja kao sto su obj-orijentisano programiranje, strukture podataka i algoritmi, c/c++, baze podataka, web dizajn kao i neke nase predmete vezane za izucavanje algoritama. Imam prilicno mnogo sampopuzdanja kada su u pitanju moje analiticke vjestine i mislim da imam dobre osnove iz programiranja, ali svjesna sam da to nije na nivou kao kod osoba koje imaju fakultet iz racunarskih nauka i sl. Zanima me, da li postoje sanse da dobijem posao u IT sektoru?  

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako odabrati posao?

@greenmamba

 

Da, zašto ne, sve se to svodi na matematiku i matematičko razmišljanje.

Sastaviš CV, po tvojim referencama na fakultetu budeš zanimljiva nekom poslodavcu, pozovete na testiranje. Zadovoljiš li na tome testu. Ideš na razgovor na posao, te počinješ raditi.

Bez obzira na tvoje formalno obrazovanje, ako zadovljiš na testiranju, upadaš. Nema puno filozofije.

Testovi nisu teški, ako znaš programirati i baze podataka.

Dobro je imati nešto svoje da si napravila, nešto isprogramoirano ili neku bazu. Nešto praktično da pokažeš.

Na primjer ako buš nekaj radila praktično za diplomski rad, to je jako dobra referenca za ulazak u svijet CV.

 

Suerte!

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
7 godina
neaktivan
offline
Kako odabrati posao?

85

<a href="http://www.barbi-igre.net/">igre</a>
 
0 2 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako odabrati posao?
Mene u cijeloj ovoj prici zanima, da li vi koji ste tako radili za vrijeme faxa, stvorili projekte svoje i s diplomom u ruci i projektima iza sebe da li ste se kak spada prodali na trzistu rada?
Jel ak ste sa svim tik krenuli radit za 5, 6, 7 nije to bas za neku pohvalu. Po meni imas 2 vrste, oni koji steknu diplomu, bez projekata, ili imaju nest malo tek tolko, pa se prodaju za pocetnu 5-6 i ove druge nadobudne koji se po meni ne bi smjeli prodat ispod 8.
I sad je na tebi sto zelis, ako ne znas nisi siguran sto bi, sto fali pocet negdje za 5 pa te se lagano obucava, jer da sam htjela sama brijat po projektima i sto ti ja znam, ruku na srce, a zasto bih onda studirala ? Ja sam studirala da se upoznam sa svim i svacim, jer da, nisam znala sto me zanima, i mislim da je to normalno za mladog covjeka... Zavrsila sam tu gdje jesam, pa slucajno bih rekla, navikla sam se i meni je cist OK..jer u konacnoci svi mi radimo za novac od kojeg treba zivjet. Dal moze bolje naravno, a moze li gore, naravno.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako odabrati posao?

@danijela

 

Nisam baš bio nešto agilan po pitanju struke za vrijeme fakulteta. Radio jesam, al' ne u struci. Fakultet se odužio. S obzirom na diplomu, te pokaznu volji i spremnost došao sam do posla, bez obzira što mi CV nije bio baš nešto nabildan.

 

Da sam bi agilniji za vrijeme fakulteta, ne sada nešto posebno u kontekstu ne znam kakvih projekata, nego ono da sam bolje znao baze podataka, recimo. Puno prije bih došao do posla. Mada ni sada nisam baš nešto dugo tražio. Tu gdje su me primili selekcijski postupak je trajao 3-4 mjeseca.

 

Nema tu puno filozofije. Ak' znaš upadaš, ak' ne nikome ništa. Ovisno o tvojem znanju, budeš dobio i takvu plaću. To i poslodavci napišu u oglasu. 

 

Na tržištu, odnosno u ICT biznisu ne postoji nedostatak para, nego kvalitenih developera.

 

Studirao sam, jer u životu treba napredovati. Sve je dobro znati, učiti nove stvari, biti bolji od samog sebe u odnosu na jučer. To veseli i istinski usrećuje čovjeka. Same pare tu su nisu presudne, jer ako nešto radiš radi para, kad-tad dobivne pare neće biti dovoljne da riješe tvoju frustraciju onim čime se baviš.

 

Da, od boljeg uvijek postoji bolje, kao i od gorega gore, al' ako izabreš pravi put, prirodni nekakv proces razvitka sebe kao čovjeka i profesionalca, uvijek ćeš iz boljeg ići u bolje, te bez obzira na poteškoće, na kraju će sve ispasti dobro.

 

Ne rokam radi para, nego radi sebe samoga. Da, se i bavim nečim drugim rokamo bih opet po kompjuteru.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako odabrati posao?
Ja sam se za vrijeme fakulteta bavila svim i svačim samo ne programiranjem i onime što mi je današnja struka. Samo sam se zadnjih par mj dok nisam konačno diplomirala ko studentica zaposlila u struci, kolko se to i moze reci.. Radila nekaj s phpom malo, a zavrsila racunarstvo.. Sto je meni puno opseznije od nekog web programiranja, i smatram da kod nas niti nema firmi koja bi od mene napravila ne znam kakvog inzenjera... Zalosno.
Sad sam na trecem poslu, niti jedan nema veze s ovim prije..
Da sam za vrijeme fakulteta radila malo vise na sebi u struci, da nasla bih prije posao, mozda izazovniji bla.. Ali ja sam se trazila, nisam znala tocno sto cu. Ja volim puno stvari i vjerojatno u kojoj god struci cak i ne mora biti tehnicka meni bi bilo OK. Bitno mi je jako okruzenje, ljudi s kojima radim da su ok i naravno iza ide novac i onda sama zanimljivost posla, sto mi je sad okeee, nista pretjerano super, ali imam vremena nakon posla radit sto god hocu, a to je uglavnom ono sto nema veze s kompom...
I da znam jako puno onih koji tvrde da programiranje mora biti strast od malena, da moras stalno bit u tome, u slobodno vrijeme itd, da u protivnom nisi dobar programer... Ne znam ima nas i drugih koji smo cist oke u svom poslu i da jedino svjetlo koje smo vidjeli nije ono od monitora...
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice