Jezik i knjiga za početak programiranja

poruka: 32
|
čitano: 11.765
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
protjeran
offline
Početnik(ponovno)

Pozdrav,

dolazi raspust želio bih ponovno početi programirati,već sam radio nešto u C++ i C-u,ali nešto sasvim malo polja,petlje,ali sve napamet.

Krenuo bih ispočetka od teorije programiranja,algoritama,pa programski jezik.

C++,C#,vaša preporuka(bilo koji po mogućnosti lakši).

C++ znam dovoljno za školu i neke jednostavnije ali u to ne bih ulazio,tako da bih volio neki drugi,ali ako vi kažete C++ onda C++).

Ciljeve sam već navodio u jednoj temi,ali evo knjigovodstvene aplikacije,Možda neka obična Win Api(daleko),ali nekih posebnih ciljeva nemam.

Molim vas da mi preporučite neki jezik i eventualno link od knjige na Hrvatskom.

Hvala unaprjed!

SENAID
 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Početnik(ponovno)

Hvala na linkovima teme su korisne,već sam skoro odlučio C++ sa QT-om ili C# sa nekim frameworkom.

Pitanje:Trebam li otvarati novu temu za pitanja uvezi C#,freameworka?

Usput,imam na laptopu VS.net 2003 ima u sebi C#.net,mogu li tu raditi obične C# aplikacije?

SENAID
14 godina
neaktivan
offline
Re: Početnik(ponovno)

Evo ti, ozivi ovu C# temu:

http://www.bug.hr/forum/topic/programiranje/c-pomoc/31022.aspx

ili zatrazi moderatora da promjeni naziv ove teme u nekakav opceniti naziv vezan za C# po uzoru na C i C++ teme...

 

I da, u vs.net mozes raditi C# aplikacije...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.6.2011 21:34 (rustweaver).
13 godina
protjeran
offline
C# odgovor

Kao što vidiš moderator je promjenuo,ja mislim mbaksa.

Dakle,da počnem sa C#,pošto neke ako mogu nazvat osnove osnova znam,sami početak nebi trebao biti pretežak.

Gledao sam sintaksu slična je C++-ovoj,koliko sam shvatio on potpuno OOP.

Znači on koristi Net Framework,koliko sam vas shvatio na drugim temama,lakši je od C++.

I još da vas više ne gnjavim oko uvoda ima li igdje tutorijal ili knjiga na Hr, na disku imam tri nisu nešto:

1."C#-Tehnike Vizuelnog Programiranja"

2."Objektno Orjentirana Paradigma C#"

3."C-Sharp Programming"-Na eng.

 

 

SENAID
13 godina
protjeran
offline
Re: C# odgovor

Dobro,

analiziram sve teme i u svakoj nailazim na istu stvar.
Imamo jednu grupu koja se drži "niskih" jezika poput python-a i ruby-a i vb-a(ne stavljam ga po "niski jezici" , i onu "napredniju" koja se drži OOP jezika poput C/C++/C#/Java.
Ustvari ove teme samo zbune početnike koji žele krenuti sa programiranjem.
Prvi jezik je bitan za početnika i traži odgovor na isto pitanje a vi ga samo zbunite svađom koji je jezik bolji.
Npr:
Korisnik Bukva i korisnik mbaksa se prepiru uvezi pythona i c-like jezika.
Tu stajem na stranu mbakse jer je on argumentirao svoju izjavu da je c-like jezik najbolji za početak,za učenje OOP paradigme,dok Bukva stalno pominje
tu istu paradigmu ali u pythonu gdje je "skriva" kao lakše je za shvatiti.

Početnici(i ja među njima) puno sreće!!!

 

SENAID
13 godina
neaktivan
offline
Re: Početnik(ponovno)

Preporučujem knjigu "Naučite programirati uz C++", koje sam koautor. Od stvari koje si naveo, ona ne pokriva Win API, dakle za knjigovodstvene aplikacije morat ćeš poslije naći neke druge izvore informacija.

 

http://element.hr/artikli/297/naucite-programirati-uz-c

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.6.2011 16:49 (kresoc).
13 godina
offline
Re: Početnik(ponovno)
kresoc kaže...

Preporučujem knjigu "Naučite programirati uz C++", koje sam koautor. Od stvari koje si naveo, ona ne pokriva Win API, dakle za knjigovodstvene aplikacije morat ćeš poslije naći neke druge izvore informacija.

 

http://element.hr/artikli/297/naucite-programirati-uz-c

daj nam neki kupon popusta {#}

Gamers Don't Die, They Respawn ----xf:carlibas----pocetnik u LoL-----MineCraft BRO----
13 godina
neaktivan
offline
Jezik i knjiga za početak programiranja

Jezik:C# ili C++

Knjiga:Google

real master for every game
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.6.2011 16:57 (master4games).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Jezik i knjiga za početak programiranja

ja ti preporucujem sb, on je dobar za pocetnike, dobiješ i uz instalaciju tutorijale, a ima i mnogih na internetu.

A onda počmeš c++, i skineš si knjigu c++ programiranje za apsolutne početnike, nemogu ti dati link jer je zabranjeno piratstvo 

 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Jezik i knjiga za početak programiranja

Počeo sam u C++ prije 3 godine,oslanjao se na tutorijale i učio na pamet,sada radim u C++ stringove(moćno) i namjeravam početi klase ali ponekad kada treba promozgati ja stanem.
Radim web stranice u HTML,kada sam ga savladao počeo sam učiti PHP što sam poprilično naučio i odličan je,sada namjeravam nastaviti sa mysql,Java Script.
Što se tiče C# nije mi jasno dali je na njemu lakše praviti gui aplikacije.
I još jedno pitanje VFox Pro kažu da je dobar za knjigovodstvene aplikacije.

SENAID
15 godina
offline
Re: C# odgovor
Senaid_gates kaže...

Dobro,

analiziram sve teme i u svakoj nailazim na istu stvar.
Imamo jednu grupu koja se drži "niskih" jezika poput python-a i ruby-a i vb-a(ne stavljam ga po "niski jezici" , i onu "napredniju" koja se drži OOP jezika poput C/C++/C#/Java.
Ustvari ove teme samo zbune početnike koji žele krenuti sa programiranjem.
Prvi jezik je bitan za početnika i traži odgovor na isto pitanje a vi ga samo zbunite svađom koji je jezik bolji.
Npr:
Korisnik Bukva i korisnik mbaksa se prepiru uvezi pythona i c-like jezika.
Tu stajem na stranu mbakse jer je on argumentirao svoju izjavu da je c-like jezik najbolji za početak,za učenje OOP paradigme,dok Bukva stalno pominje
tu istu paradigmu ali u pythonu gdje je "skriva" kao lakše je za shvatiti.

Početnici(i ja među njima) puno sreće!!!

 

 

  1. Phyton i Ruby su daleko od niskoga
  2. C nema objekte, C++ ima ali ne onako kao C# i Java.
  3. Izbor jezika je nebitan. To je kao da izbor motike diktira ishod kopanja kanala. Može se sa bilo kojom motikom, samo je pitanje koliko dugo treba kopati.

 

S obzirom na količinu dezinformacija {#} koje si ti iznio, mislim da početnicima stvarno treba puno sreće... {#}

 

DUMP Udruga mladih programera
14 godina
neaktivan
offline
Re: C# odgovor
Senaid_gates kaže...

Dobro,

analiziram sve teme i u svakoj nailazim na istu stvar.
Imamo jednu grupu koja se drži "niskih" jezika poput python-a i ruby-a i vb-a(ne stavljam ga po "niski jezici" , i onu "napredniju" koja se drži OOP jezika poput C/C++/C#/Java.
Ustvari ove teme samo zbune početnike koji žele krenuti sa programiranjem.
Prvi jezik je bitan za početnika i traži odgovor na isto pitanje a vi ga samo zbunite svađom koji je jezik bolji.
Npr:
Korisnik Bukva i korisnik mbaksa se prepiru uvezi pythona i c-like jezika.
Tu stajem na stranu mbakse jer je on argumentirao svoju izjavu da je c-like jezik najbolji za početak,za učenje OOP paradigme,dok Bukva stalno pominje
tu istu paradigmu ali u pythonu gdje je "skriva" kao lakše je za shvatiti.

Početnici(i ja među njima) puno sreće!!!

 

 

Prvo python je OOP, ( ruby ne znam ) , VB isto tako je OOP ( .NET, COM je modularan ) , C nije objektivan ( ok ako se fakat potrudiš možeš napraviti virtualne instance objekata, tj. klasa koji su sami sebi objekti ) , C++ je objektan, C# je objektan isto koliko i VB.Net, Java je priča za sebe. 

 

Inače najbolje je krenut od bilo kojeg.

 

mbaksa mislim da iz iskustva priča o korisnosti Cpp-a u radu, dok bukva sigurno ima iskustva u pythonu , mada nisam vidio bukvu da negdje prezenira python, u ovom slučaju dajem prednost mbaksinim savjetima.

 

Znači primi se bilo čega , zbilja nema razlike, u prvom jeziku i učenju.

 

Inaće moj savjet je C ili Pascal.

 

Uživaj.

"I've seen things you people wouldnt believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate"
13 godina
protjeran
offline
Re: C# odgovor

Uzeo sam C++ i PHP(sa MySql).

SENAID
15 godina
offline
Re: C# odgovor
Senaid_gates kaže...

Uzeo sam C++ i PHP(sa MySql).

PHP je najveća "škovaca" na svitu, od sintakse preko performansi pa sve do održivosti koda. Bez uvrede ikome tko ga koristi, ali Ruby će u roku od 2 godine obrisati pod sa PHP-om. 

Po nekim (osobnim) statistikama to se već dogodilo vanka, a polako penetrira i u EU regiju..

 

Da ne govorimo o tome koliko je community i dokumentacija bolja kod Ruby-a nego kod PHP-a! {#}

 

Tako da: ostavi se PHP-a, uzmi Ruby (i ROR) i nauči bar neke mrvice odavde https://sites.google.com/site/rubynabosanskom/0-da-pocnemo

 

A mozes ga i probati ovdje: http://tryruby.org/


 {#} Evo i malo šale na račun PHP-a:

DUMP Udruga mladih programera
13 godina
protjeran
offline
Jezik i knjiga za početak programiranja

Misliš ruby on rails.

 

PHP će uvijek biti php i neće ruby on rails nikada obrisati pod sa njime. Drugo dokumentacija (a da ne govorim o community-u) za RoR je daleko jadnija nego za PHP.

 

Nije se nigdje još dogodilo da je RoR prešao PHP i vjerojatno se to neće dogoditi. RoR je dobar, brz u razvoj ali i poprilično kompleksan u dosta slučajeva.

 

Primjerice nemaš ni jedan pošten CMS baziran na RoR-u. Radiant je kao najbolji, a prema wordpress-u i sličnim izgleda i funkcionira kao da ga je srednjoškolac napisao.

 

Dok u php-u možeš napisati jednu skriptu koja će funkcionirati (npr mail skripta), u RoR-u trebaš buildati cijelu aplikaciju za jednu skriptu.

 

npr kako ror to radi:

 

~$ rails mail
      create 
      create  app/controllers
      create  app/helpers
      create  app/models
      create  app/views/layouts
      create  config/environments
      create  config/initializers
      create  config/locales
      create  db
      create  doc
      create  lib
      create  lib/tasks
      create  log
      create  public/images
      create  public/javascripts
      create  public/stylesheets
      create  script/performance
      create  script/process
      create  test/fixtures
      create  test/functional
      create  test/integration
      create  test/performance
      create  test/unit
      create  vendor
      create  vendor/plugins
      create  tmp/sessions
      create  tmp/sockets
      create  tmp/cache
      create  tmp/pids
      create  Rakefile
      create  README
      create  app/controllers/application.rb
      create  app/helpers/application_helper.rb
      create  test/test_helper.rb
      create  test/performance/browsing_test.rb
      create  config/database.yml
      create  config/routes.rb
      create  config/initializers/inflections.rb
      create  config/initializers/mime_types.rb
      create  config/initializers/new_rails_defaults.rb
      create  config/locales/en.yml
      create  config/boot.rb
      create  config/environment.rb
      create  config/environments/production.rb
      create  config/environments/development.rb
      create  config/environments/test.rb
      create  script/about
      create  script/console
      create  script/dbconsole
      create  script/destroy
      create  script/generate
      create  script/performance/benchmarker
      create  script/performance/profiler
      create  script/performance/request
      create  script/process/reaper
      create  script/process/spawner
      create  script/process/inspector
      create  script/runner
      create  script/server
      create  script/plugin
      create  public/dispatch.rb
      create  public/dispatch.cgi
      create  public/dispatch.fcgi
      create  public/404.html
      create  public/422.html
      create  public/500.html
      create  public/index.html
      create  public/favicon.ico
      create  public/robots.txt
      create  public/images/rails.png
      create  public/javascripts/prototype.js
      create  public/javascripts/effects.js
      create  public/javascripts/dragdrop.js
      create  public/javascripts/controls.js
      create  public/javascripts/application.js
      create  doc/README_FOR_APP
      create  log/server.log
      create  log/production.log
      create  log/development.log
      create  log/test.log

 

To jest prednost u kreiranju zahtjevnih i manje zahtjevnih aplikacija, ali daleko od toga da je korisno kad trebaš 20 linija koda.

 

p.s. RoR mi se iskreno sviđa i radim u njemu, ali radim kompleksnu web aplikaciju tako da mi odgovara. Za nešto jednostavnije prije bi uzeo neki php framework.

 

 

 

 

 

 

Better safe than Sony
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.7.2011 10:32 (Bypass).
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Jezik i knjiga za početak programiranja
Super su mi tvoji neargumentirani postovi :'(

To je li postoji CMS u tom jeziku ili ne je nebitno, a smijesno je sta zanemarujes Gemove i cinjenicu da se ono gore ne pise :)

Po meni je PHP prestar, presporo se razvija i ide u ropotarnicu povijesti polako... Svaka mu cast, ali njegovo vrime je proslo: long live the agile, death to the waterfall :)
DUMP Udruga mladih programera
13 godina
protjeran
offline
Re: Jezik i knjiga za početak programiranja
Fearless kaže...
Super su mi tvoji neargumentirani postovi :'(

To je li postoji CMS u tom jeziku ili ne je nebitno, a smijesno je sta zanemarujes Gemove i cinjenicu da se ono gore ne pise :)

Po meni je PHP prestar, presporo se razvija i ide u ropotarnicu povijesti polako... Svaka mu cast, ali njegovo vrime je proslo: long live the agile, death to the waterfall :)

O itekako je bitno. Da gazi toliko php imao bi 100 cms-a u RoR-u, od komercijalnih do free. CMS je samo jedan od primjera, tako da se hvataš za svaku riječ.

 

Ono što ti pričaš je neargumentirano, jer vrlo vjerojatno nisi radio sa RoR-om nego samo pročitao o tome. Ja primjerice jesam radio i radim.

 

Gem-ovi uopće nisu ni bitni u tome. U biti jesu jer samo daju na težini aplikaciji.

 

Po tvom razmišljanju bi python onda trebao odavno voditi u razvoju web aplikacija.

 

Probaj raditi u ror-u, a ne samo čitati o tome pa ćeš shvatiti.

 

p.s.

 

Zaboravio sam ti dočarati Gem-ove. Jedan gem koji koristim, a sve što radi je da šalje i sluša jednostavne xml requestove prema udaljenoj aplikaciji, ima 2500+ linija koda.

A taj je jednostavan. Toliko o gem-ovima. U php-u je isto to napisano u nekih 200 linija.

 

p.s.s. Točno 118 linija sa komentarima.

 

Better safe than Sony
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.7.2011 11:44 (Bypass).
15 godina
offline
Re: Jezik i knjiga za početak programiranja
Bypass kaže...
Fearless kaže...
Super su mi tvoji neargumentirani postovi :'(

To je li postoji CMS u tom jeziku ili ne je nebitno, a smijesno je sta zanemarujes Gemove i cinjenicu da se ono gore ne pise :)

Po meni je PHP prestar, presporo se razvija i ide u ropotarnicu povijesti polako... Svaka mu cast, ali njegovo vrime je proslo: long live the agile, death to the waterfall :)

O itekako je bitno. Da gazi toliko php imao bi 100 cms-a u RoR-u, od komercijalnih do free. CMS je samo jedan od primjera, tako da se hvataš za svaku riječ.

 

Ono što ti pričaš je neargumentirano, jer vrlo vjerojatno nisi radio sa RoR-om nego samo pročitao o tome. Ja primjerice jesam radio i radim.

 

Gem-ovi uopće nisu ni bitni u tome. U biti jesu jer samo daju na težini aplikaciji.

 

Po tvom razmišljanju bi python onda trebao odavno voditi u razvoju web aplikacija.

 

Probaj raditi u ror-u, a ne samo čitati o tome pa ćeš shvatiti.

 

p.s.

 

Zaboravio sam ti dočarati Gem-ove. Jedan gem koji koristim, a sve što radi je da šalje i sluša jednostavne xml requestove prema udaljenoj aplikaciji, ima 2500+ linija koda.

A taj je jednostavan. Toliko o gem-ovima. U php-u je isto to napisano u nekih 200 linija.

 

p.s.s. Točno 118 linija sa komentarima.

 


Pricas gluposti, ali nema veze. Neda mi se, ne želim i nemogu ulazit u rasprave sa PHP programerima koji pokušavaju pisati PHPovski u Rubyu. 
Usput, kako si (genijalno) zakljucio da nisam radio u Rubyu, o vrli korisniče RoRa, koji ne vidi bitnost gemova i koji jezike vrednuje po broju napisanih CMSova u njima? {#}

 

Ajde nemoj molim te, samo zbunjuješ jadnika koji je otvorio ovu temu... {#} 

DUMP Udruga mladih programera
15 godina
neaktivan
offline
Jezik i knjiga za početak programiranja

Ako znas engleski, onda definitivno naj naj knjiga za pocetak programiranja je Learn Phyton The Hard Way. 

 

http://learnpythonthehardway.org/

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.7.2011 19:50 (Arxi).
 
1 0 hvala 1
13 godina
protjeran
offline
Re: Jezik i knjiga za početak programiranja
Fearless kaže...


Pricas gluposti, ali nema veze. Neda mi se, ne želim i nemogu ulazit u rasprave sa PHP programerima koji pokušavaju pisati PHPovski u Rubyu. 
Usput, kako si (genijalno) zakljucio da nisam radio u Rubyu, o vrli korisniče RoRa, koji ne vidi bitnost gemova i koji jezike vrednuje po broju napisanih CMSova u njima? {#}

 

Ajde nemoj molim te, samo zbunjuješ jadnika koji je otvorio ovu temu... {#} 

Ne da ti se raspravljati jer ne znaš sinko. Znam da si balav i pun sebe, ali jednom priznaj da pojma nemaš.

 

I da genijalno sam zaključio, što je i točno.

 

Ovo za cms-e sam znao da ćeš se opet uhvatiti, a to uvijek rade oni koji nemaju argumenata, bez obzira što sam naveo kao primjer. Ali što očekivati od klinca od 20 godina.

 

Vidim ja bitnost gem-ova i vjeruj mi znam puno i daleko više o materiji nego ćeš ti sljedećih 15 godina znati. {#}

 

p.s. Nisam php programer. dapače, bježim od njega ako mogu. Ali znaš kad radiš nemaš izbora, a to ćeš saznati kad ćeš imati ozbiljan posao.

 

p.s.s. Ako toliko nemam pojma ne znam zašto onda radim aplikaciju u RoR-u za TrustWave (google them).

 

p.s.s.s. Koliko si aplikacija napravio u RoR-u? {#}

 

 

{#}

Better safe than Sony
13 godina
offline
Jezik i knjiga za početak programiranja

Kako vam ne dopi*de te svade oko programskih jezika,koji je bolji,koji je buducnost?

A i ovih tema "kojim jezikom poceti" ...{#}

griješiti je ljudski al je osjećaj božanski
 
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Jezik i knjiga za početak programiranja
KKristijan kaže...

Kako vam ne dopi*de te svade oko programskih jezika,koji je bolji,koji je buducnost?

A i ovih tema "kojim jezikom poceti" ...{#}

{#}

 

You are right my young apprentice :)

Better safe than Sony
15 godina
offline
Jezik i knjiga za početak programiranja

Ok, povlacin se iz ove teme. Kako je staljin reka: To my peers I speak, to all others - I educate.

Pozz! 

DUMP Udruga mladih programera
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Jezik i knjiga za početak programiranja

Uf...otvorite temu PHP vs RoR ja još neznam šta je CMS.
To je problem početničkih tema sve sam prebrao i u svakoj isto SVAĐA

SENAID
14 godina
neaktivan
offline
Re: Jezik i knjiga za početak programiranja
Senaid_gates kaže...

Uf...otvorite temu PHP vs RoR ja još neznam šta je CMS.
To je problem početničkih tema sve sam prebrao i u svakoj isto SVAĐA

Zato sto, kako bi se reklo "svaki cigan svoga konja hvali". Svatko misli da je bas njegova metoda ona ispravna. Samo su 2 bitne stavke kod izbora programskog jezika za ucenje: Je li jezik objektno orjentiran ili proceduralno orjentiran. To ce veoma utjecati na tvoj pristup rijesavanju programskih problema. Vecina na ovom forumu ce ti reci da ides sa objektno orjentiranim jezikom, a kako ja nemam dobrih argumenata da im kontriram onda cu ti to isto i ja reci...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
13 godina
protjeran
offline
Re: Jezik i knjiga za početak programiranja
rustweaver kaže...
Senaid_gates kaže...

Uf...otvorite temu PHP vs RoR ja još neznam šta je CMS.
To je problem početničkih tema sve sam prebrao i u svakoj isto SVAĐA

Zato sto, kako bi se reklo "svaki cigan svoga konja hvali". Svatko misli da je bas njegova metoda ona ispravna. Samo su 2 bitne stavke kod izbora programskog jezika za ucenje: Je li jezik objektno orjentiran ili proceduralno orjentiran. To ce veoma utjecati na tvoj pristup rijesavanju programskih problema. Vecina na ovom forumu ce ti reci da ides sa objektno orjentiranim jezikom, a kako ja nemam dobrih argumenata da im kontriram onda cu ti to isto i ja reci...

 Ma ja nisam za programiranje ali volim to raditi.

SENAID
14 godina
neaktivan
offline
Re: Jezik i knjiga za početak programiranja

Onda radi, svatko bi trebao raditi ono sto doista voli. Cesto u tome sto volis budes i veoma dobar, cisto radi hrpe truda koji ulazes u to...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
13 godina
protjeran
offline
Re: Jezik i knjiga za početak programiranja

A jest makar radi truda jer stvarno volim programiranje bilo čega,al mi neide majku mu..

SENAID
13 godina
protjeran
offline
Re: Jezik i knjiga za početak programiranja

Krenuo sam sam C++ ali detaljno čitati knjigu,algritmi-pseukoid,dijagram toka.Dosad nema problema varijable su lagane,ali sve do petlji je lagano a poslije.......

 

SENAID
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice