Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

poruka: 161
|
čitano: 38.857
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Friday kaže...

Nisam čitao postove pa se ispričavam ako se nisam nadovezao na neke off topic stvari i digresije koje su nastale.

 

Dakle, programer sam i radim ko šljaker da bih zaradio za kruh. Relativno često mi plaća ide "gore", ubijam se od posla, ogromna odgovornost mi je natovarena na leđa i ponekad bih dao sve da sam konobar jer mi bude pun K svega. Mislim da će vam većina programera tako opisati svoj posao...

 

I NARAVNO - OVAJ POSAO NEĆE NIKADA NESTATI!


 Ja bih rekao da to dosta ovisi o samoj tvrtki za koju radiš. Meni je osobno jako dobro tamo di radim, zadovoljan sam svojom plaćom, i ne ubijam se od posla - a u slučaju da se ubijam radi nekih rokova ili frke onda sam adekvatno nagrađen za trud i izgubljeno vrijeme. Svaka prekovremena minuta mi je plaćena. I nemam završen fakultet a plaća mi je visoko iznad prosjeka.

Ne znam gdje radiš ali sve mi smrdi na neku hrvatsku firmicu di je šef bog i batina i živi na vašoj grbači. Ispričavam se unaprijed ako se netko uvrijedio ovom izjavom.

Još jednom ponavljam da je moj posao programera jako dobar i lagan jer tvrtka ima odlično definirane procese i odnose među ljudima. U slučaju nekih devijacija koje narušavaju zadovoljstvo radnika manageri često lijepo rečeno na*ebu.

Ali opet, to je moja firma i za sada nemam u planu mijenjati ju za neku garažnu di će mi neki napuhanko kenjati na glavu jer misli da je šef.

music is my first love and will always be my last
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

..po meni zanimanje programer neće nestati ali malo će se mijenjati i prilagođavati kao i sve ,pa netko će morati sve programirati da bi šljakalo za sve pa makar i nekoliko programera ali neće nestati samo će biti učinkovitiji,netko će morati programirati nanoboote da rade svoj posao u istraživanju bilo stanica na molekularnoj razini ,bilo to istraživanje svemira ili što već...koliko vidim budućnost tehnološkog i informatičkog razvoja je svijetla  a također i programeri imaju tu svoje mjesto...netko mora napraviti program (karikirano) za npr.očitavanje broja stanica i njihovo označavanje (radi se o stanicama npr.bolesne koštane srži) jer to ne mogu napraviti sami doktori ,govorim jer radim na takvim stvarima i stoga ne vjerujem da će se zanimanje programer tako lako izgubiti a da ne govorim o sad već stalno prisutnoj nanotehnologiji.Naravno plaća i ugodan rad ovisi o firmi a to sve o državi a ovo opet o ekonomiji svijeta(potreba i potražnja).Naravno da se menađeri ovdje bolje snalaze i zarđuju veću lovu ali po meni moraš da bi bio menađer imati i "žicu" za to ali u većini slučajeva kod nas i "vezu" ili puuuuuno volje i odricanja.Pozdrav svim programerima!


v_maxcpp
16 godina
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Pogramera ce uvjek biti. Stvar je u novcima. To ce uglavnom raditi friški diplomanti, dokle ne shvate da mogu zaraditi vece novce na duplo glupljem poslu radeci s pol mozga. Onda prelaze u drugu granu (uglavnom komercijala), a njih zamjenjuju novi nadobudni diplomanti.

 

U zagrebu je donekle dobra situacija za senior developere, ali u drugim gradovima placa je mjerljiva sa administrativnim i usluznim zanimanjima.


#define QUESTION ((bb) || !(bb))
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
hudo kaže...

Pogramera ce uvjek biti. Stvar je u novcima. To ce uglavnom raditi friški diplomanti, dokle ne shvate da mogu zaraditi vece novce na duplo glupljem poslu radeci s pol mozga. Onda prelaze u drugu granu (uglavnom komercijala), a njih zamjenjuju novi nadobudni diplomanti.

 

U zagrebu je donekle dobra situacija za senior developere, ali u drugim gradovima placa je mjerljiva sa administrativnim i usluznim zanimanjima.


 
Tako nekako i ja imam informacije sa svih strana, ZG je uglavnom jedino mjesto gdje se nešto može zaraditi
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
segregator kaže...
hudo kaže...

Pogramera ce uvjek biti. Stvar je u novcima. To ce uglavnom raditi friški diplomanti, dokle ne shvate da mogu zaraditi vece novce na duplo glupljem poslu radeci s pol mozga. Onda prelaze u drugu granu (uglavnom komercijala), a njih zamjenjuju novi nadobudni diplomanti.

 

U zagrebu je donekle dobra situacija za senior developere, ali u drugim gradovima placa je mjerljiva sa administrativnim i usluznim zanimanjima.


 
Tako nekako i ja imam informacije sa svih strana, ZG je uglavnom jedino mjesto gdje se nešto može zaraditi
Ja se ne bih složio. U Osijeku sasvim fino zarađujem. A i neke osnovne životne stvari su malo jeftinije nego u ZGu.. 

music is my first love and will always be my last
16 godina
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Da se opet malo nadovežem/o na temu što se tiće, Budućnost zanimanja "Programer" Mislim da će programeri svoje mijesto naći i u medicini, naravno ako već nisu.


hcsc
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
HCSC kaže...

Da se opet malo nadovežem/o na temu što se tiće, Budućnost zanimanja "Programer" Mislim da će programeri svoje mijesto naći i u medicini, naravno ako već nisu.


 
Nema ljudske djelatnosti di informatika nema primjenu

A glede informatike u Osijeku, pa ima i u Zadru mjesta za 3 informatičara da mogu reći da im je dobro, a čujem da ima i dvojica u Šibeniku. I 5327 u Zagrebu
E sad, ako se ova trojica iz Zadra svi ovdje jave i kažu da se u Zadru može dobro živjeti od toga, mislim da ćemo steći pogrešnu sliku ;)
A i pitanje je što je nekom dobro, meni je recimo bio pun kufer svega i otišao sam sa plaće od 6500kn 2002-ge na 4000kn u državnu firmu, svaki dan doma u 16h, 30 dana godišnjeg, ni sata prekovremenog u 5 godina, na poslu opuštena atmosfera, nitko me u subotu u 7 ujutro kad najviše volim spavati ne budi jer neka poslovnica ne radi itd :)

Jedino katkad žalim što je sve to znanje Powerbuildera, CASE-a, Weba, Oraclea, Sybase-a, Smart kartica itd otišlo u vjetar
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.3.2008 1:04 (segregator).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Tako je segregator! Ali to je sve osobna stvar - kako ko voli. Svi smo mi drugačiji i imamo drugačije potrebe i zahtjeve u životu i vesele nas drugačije stvari. Ako sam ja sretan u svojoj tvrtki ne znači da je sretan i onaj do mene. :)

A ja da ne radim kao programer na poslu onda bih kod kuće provodio svaku slobodnu sekundu u programiranju nečega jer to je ono što volim i želim raditi. :)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i dali će izum
Pa programer za sada neće nestati,ali bi mogao :(
16 godina
odjavljen
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

ne znam za zanimanje programera ali znam da su sistemski inžinjeri jako traženi što namjeravam i postati....

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i dali će izum
PCMaster kaže...
Pa programer za sada neće nestati,ali bi mogao :(
 Joj dajte molim vas prestanite sa ovakvim ispadima!
Prije će nestati kuhari kada dođu replikatori....
.....majko moja mila...... (:rolleyes:)

There's no place like 127.0.0.1
16 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Programer je zanimanje budućnosti i ništa to neće promijeniti... Programera može biti milijarda, kao i ekonomista i ostale bagre... Ali samo najbolji se izdvajaju po svom razmišljanju i inovacijama. Nadalje, ja osobno neću ići za programera, više za računalnog znastvenika i trenutno se nadam da ću nakon završenog FER-a završiti na ESA-i. Programiranje, elektrotehnika, prirodne znanosti i svemir kao orijentacija moždanih vijuga će donijeti najviše rezulata u sljedećih 30-40 godina.


Definition of momentum: Speedy thing comes in, speedy thing comes out...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
RayDX kaže...

Programer je zanimanje budućnosti i ništa to neće promijeniti... Programera može biti milijarda, kao i ekonomista i ostale bagre... Ali samo najbolji se izdvajaju po svom razmišljanju i inovacijama. Nadalje, ja osobno neću ići za programera, više za računalnog znastvenika i trenutno se nadam da ću nakon završenog FER-a završiti na ESA-i. Programiranje, elektrotehnika, prirodne znanosti i svemir kao orijentacija moždanih vijuga će donijeti najviše rezulata u sljedećih 30-40 godina.


 ESA je i mene zanimala međutim jedna sitnica me spriječila - nismo u EU a oni primaju samo iz EU. Bar je tako bilo prije par godina.. U svakom slučaju sretno s time! :)

music is my first love and will always be my last
16 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Programerstvo je posao budućnosti i posao koji se masno plaća. Znam jednog lika koji je, dok je studirao FER, radio u firmi koja se bavila programiranjem. Nakon što je diplomirao odmah je dobio nove ponude i sad s godinom staža ima plaću od koje ti se zavrti glava.

 

Sad, programeri sa završenom srednjom informatičkom neće biti toliko cijenjeni koliko programeri sa završenim FER-om... A FER nije lagano završiti...

 

I ova klapanja da neće više nitko trebati programere jer će se računalo pojednostaviti (AHAHAHAHAHAHA Smijeh). Ljudi uvijek traže nešto novo, a računala su postala trend, nezaobilazna stvarčica današnjice i naravno da svi nastoje maximalno ga prilagoditi, ali za to treba puno rada.


Svi podaci su točni osim imena i prezimena...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

računala postaju sve kompliciranija (multi core, grid, mainframe, storage, fuzzy logic sustavi..), IT sustavi sve veći (i površinom i funkcionalnošću), a upletenost IT-a u svakodnevne procese postaje nezaobilazna.  SVE je upravljano računalima.

 

I onda se tu pišu gluposti o izumiranju programera. Neće izumrijeti ni šampioni koji petljaju po raznim skriptnim jezicima i prodaju BI maglu, a kamoli ljudi koji budu znali dizajnirati i izgraditi aplikaciju/sustav koji radi.

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati
ma da, volio bih ja tebe vidjet na napraviš crysis govorom! kako bi to izgledalo? računala su extremno glupa i nema šanse da oni svaku tvoju rječ pretvore u neredbu! netko bi takav sustav pisao stoljećima
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Asembler programer nikada.

Forever MUFC
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
King of Games kaže...
ma da, volio bih ja tebe vidjet na napraviš crysis govorom! kako bi to izgledalo? računala su extremno glupa i nema šanse da oni svaku tvoju rječ pretvore u neredbu! netko bi takav sustav pisao stoljećima

Probaj tom clancy's endwar, strategija u kojoj se upravlja govorom.

A crysis bi bilo ekstremno glupo igrati govorom.

Jedino da govorom mjenjaš mod u kojem je nanosuit, to bi bilo ok.

Software is like sex... it's better when it's free (Linus Torvalds)
14 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
xxxxx kaže...
King of Games kaže...
ma da, volio bih ja tebe vidjet na napraviš crysis govorom! kako bi to izgledalo? računala su extremno glupa i nema šanse da oni svaku tvoju rječ pretvore u neredbu! netko bi takav sustav pisao stoljećima

Probaj tom clancy's endwar, strategija u kojoj se upravlja govorom.

A crysis bi bilo ekstremno glupo igrati govorom.

Jedino da govorom mjenjaš mod u kojem je nanosuit, to bi bilo ok.

ma ne govorim o igranju, govorim o programiranju! pravljenju igre! a za primjer sam uzeo crysis jer mi on predstavlja kompliciranu igru 

14 godina
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Svi govoreo tome da ce se racunala pojednostaviti ali da bi to sve bilo jednostavno potrebni su vrlo dobri temelji u svakom programu, a opet da bi neki tamo graficki dizajner mogao napraviti nesto jednostavnije u ps-u taj ps je potrebno isprogramirati da bi radio nesto na brzi i jednostavniji nacin a za to ce biti potrebno jos vise programera a sto se tice kompjutera cijeli svijet se digitalizira i bice sve vise kompjutera o kojem ce neko morati da vodi brigu ali i sve vise programa da se nesto moze na tom kompjuteru napraviti zato mislim da sto se tice posla "programer" place a i radna mjesta ce samo rasti. Ali to je samo moje misljenje... Osmijeh

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Ako se i bude radilo govorom morat ćeš govorit naredbe koje će računalo upisivat i opet moraš biti programer.

Teško da će ikad računalo imati takvu inteligenciju da napravi samo nešto što ti zamisliš...

Software is like sex... it's better when it's free (Linus Torvalds)
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
xxxxx kaže...

Ako se i bude radilo govorom morat ćeš govorit naredbe koje će računalo upisivat i opet moraš biti programer.

Teško da će ikad računalo imati takvu inteligenciju da napravi samo nešto što ti zamisliš...

Po nekim predvidanjima imat ce za 20-40 godina, pa cak i puno vise od toga (vidi Technological Singularity)

15 godina
protjeran
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Grgapm kaže...
xxxxx kaže...

Ako se i bude radilo govorom morat ćeš govorit naredbe koje će računalo upisivat i opet moraš biti programer.

Teško da će ikad računalo imati takvu inteligenciju da napravi samo nešto što ti zamisliš...

Po nekim predvidanjima imat ce za 20-40 godina, pa cak i puno vise od toga (vidi Technological Singularity)

Nikad računalo neće biti toliko pametno. N I K A D. Čak i da naprave nešto približno tom pojmu to se nikada bi moglo gledati kao pouzdano jer ne postoji software bez bugova a pogotovo software takve kompleksnosti. Stoga, to su po meni sve samo gluposti. U nekim situacijama mogu tek poslužiti Case alati ali to je to. A programeri će uvijek imati posla i ne vidim uopće o kakvim se tu shemama priča. Pa ovo je informatičko doba gdje se tehnologija razvija, a sukladno s njome i software. Ako bi za išta stavio ruku i vatru onda je to posao programera. Napretka software nema bez programera.

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.7.2010 15:09 (Tracer).
16 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Tko će računalu dati apstraktno mišljenje, nikad se neće moći napisati neki zadatak da prethodno nisi složio u glavi njegovu izvedbu, i ako mu kažeš izračunaj brzinu okretanja Zemlje oko Sunca, to bi mu mogao jedino biti okidač da potegne ono što si mu prethodno napisao. Da ti ono samo traži putanje i parametre, kako, nema računalo apstraktno mišljenje.

I danas možeš složiti web stranicu na brzinu da pojma nemaš o html-u, ali samo zato jer je već netko napisao predloške.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Bugovi uopce nemaju veze s time. Ako bi covjek uspio napraviti racunalo inteligentnije od sebe samog, onda bi to racunalo moglo napraviti savrseniju verziju sebe tako da ispravi te bugove. Ono sto je tu upitno, i radi se o cisto filozofskom pitanju, je - moze li autor napraviti nesto (u ovom slucaju racunalo) inteligentije od sebe. Na prvi pogled se cini da ne, ali ako roditelji mogu izroditi djecu koja su inteligentnija od njih, onda zasto ne bismo mogli konstruirati i isprogramirati racunalo koje je inteligentnije od nas? Mozda ne trenutacnim metodama, ali cini mi se vjerojatnijim da je to moguce nego da nije.

Ako se to dogodi, nece programeri biti jedini za kojima ce nestati potrebe, no kako danas stvari stoje, radi se o prilicno perspektivnom zanimanju. Nisam to ni spomenuo kao argument protiv tog zanimanja nego samo kao odgovor na prvu quoteanu tvrdnju

15 godina
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Danas se nejde prema tome da programer radi program govorom (to se već može, doduše i dalje moraš znati prog. jezik), već prema generativnom programiranju (ili ti da imaš programe koji rade nove programe).

Every hole is a goal!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Grgapm kaže...

Bugovi uopce nemaju veze s time. Ako bi covjek uspio napraviti racunalo inteligentnije od sebe samog, onda bi to racunalo moglo napraviti savrseniju verziju sebe tako da ispravi te bugove. Ono sto je tu upitno, i radi se o cisto filozofskom pitanju, je - moze li autor napraviti nesto (u ovom slucaju racunalo) inteligentije od sebe. Na prvi pogled se cini da ne, ali ako roditelji mogu izroditi djecu koja su inteligentnija od njih, onda zasto ne bismo mogli konstruirati i isprogramirati racunalo koje je inteligentnije od nas? Mozda ne trenutacnim metodama, ali cini mi se vjerojatnijim da je to moguce nego da nije.

Ako se to dogodi, nece programeri biti jedini za kojima ce nestati potrebe, no kako danas stvari stoje, radi se o prilicno perspektivnom zanimanju. Nisam to ni spomenuo kao argument protiv tog zanimanja nego samo kao odgovor na prvu quoteanu tvrdnju

ali gdje ti vidiš takvu vrstu inteligencije, nema računalo apstraktno mišljenje, ono ti neće javiti da petlja vrši krivi izračun, samo će ti pokazati formalne greške, logičke ne, čim se to može promjeniti

16 godina
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Grgapm kaže...

Bugovi uopce nemaju veze s time. Ako bi covjek uspio napraviti racunalo inteligentnije od sebe samog, onda bi to racunalo moglo napraviti savrseniju verziju sebe tako da ispravi te bugove. Ono sto je tu upitno, i radi se o cisto filozofskom pitanju, je - moze li autor napraviti nesto (u ovom slucaju racunalo) inteligentije od sebe. Na prvi pogled se cini da ne, ali ako roditelji mogu izroditi djecu koja su inteligentnija od njih, onda zasto ne bismo mogli konstruirati i isprogramirati racunalo koje je inteligentnije od nas? Mozda ne trenutacnim metodama, ali cini mi se vjerojatnijim da je to moguce nego da nije.

Ako se to dogodi, nece programeri biti jedini za kojima ce nestati potrebe, no kako danas stvari stoje, radi se o prilicno perspektivnom zanimanju. Nisam to ni spomenuo kao argument protiv tog zanimanja nego samo kao odgovor na prvu quoteanu tvrdnju

Prije 5-6000 godina po judeizmu, bog reče neka bude svjetlo i bi svjetlo, .., bog stvori čovjeka na svoju sliku i priluku,... i bog poče nestajati.

Stotinu godina nakon danasnjeg dana, čovjek reče, neka ovaj stroj proradi i stroj proradi, stvori čovjek stroj na svoju sliku i priliku, i čovjek poče nestajati...

 

sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :(
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.7.2010 15:58 (Nix).
15 godina
protjeran
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Grgapm kaže...

Bugovi uopce nemaju veze s time. Ako bi covjek uspio napraviti racunalo inteligentnije od sebe samog, onda bi to racunalo moglo napraviti savrseniju verziju sebe tako da ispravi te bugove. Ono sto je tu upitno, i radi se o cisto filozofskom pitanju, je - moze li autor napraviti nesto (u ovom slucaju racunalo) inteligentije od sebe. Na prvi pogled se cini da ne, ali ako roditelji mogu izroditi djecu koja su inteligentnija od njih, onda zasto ne bismo mogli konstruirati i isprogramirati racunalo koje je inteligentnije od nas? Mozda ne trenutacnim metodama, ali cini mi se vjerojatnijim da je to moguce nego da nije.

Ako se to dogodi, nece programeri biti jedini za kojima ce nestati potrebe, no kako danas stvari stoje, radi se o prilicno perspektivnom zanimanju. Nisam to ni spomenuo kao argument protiv tog zanimanja nego samo kao odgovor na prvu quoteanu tvrdnju

Ne možeš uspoređivati evoluciju čovjeka i računala. Ljudi imaju mozak a računalo algoritam po kojem radi. Zapravo, računalo je nešto najgluplje što postoji, jer da mu programer ne zada set instrukcija ono ne bi imalo pojma što raditi s podacima. Stoga, govoriti o nekakvoj inteligenciji računala je besmisleno pošto računalo niti nema inteligenciju. Ono samo jednoznačno izvršava algoritam koji mu je odredio programer.

16 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Doduše, ta mistifikacija o inteligenciji računala nekad dobro dođe kao opravdanje,

pa se baš ovih dana moglo čuti "pogriješilo računalo", a kako će računalo pogriješiti,

šipak će ono ikad samo pisati kod ako to nije nekakav gui koji koristi napisan kod, 

a nije web programerima nestalo kruha bez obzira što svaki početnik bez ikakvog znanja html-a

može danas složiti web stranicu, dapače, imaju posla daleko više

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.7.2010 16:27 (Floki).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice