Flashanje BIOS-a izdvojena tema

poruka: 593
|
čitano: 464.115
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Flashanje BIOS-a

Za bios inace vrijedi ako radi ne diraj. Flashanje biosa nije nesto sto se radi iz dosade i bez prijeke potrebe. 

:)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Flashanje BIOS-a
logic kaže...

Za bios inace vrijedi ako radi ne diraj. Flashanje biosa nije nesto sto se radi iz dosade i bez prijeke potrebe. 

Da ali u moam slucaju morao sam flashati bios jer:

1.Bio je star.

2.Bilo je bugova u vezi lan-a (sto je popravljeno)

3. Dodane su nove mogučnosti kod oc

 

ali ovaj najnoviji 1108 (nije beta) nije baš dobar (na asus forumu ista mišljenja).

 

bilo bi dobro da netko napiše i tutorial i za downgrade biosa.

Hvala!Izlanuo se

 

EDIT:Imam cd od matične dali to pomaže!

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.7.2010 0:24 (zeroname).
14 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Flashanje BIOS-a nije moj prohtjev. To mi je savjetovano   od strane servisa. Imam i jedno pitanje u vezi ovoga: Danas kad sam pokušo da ispišem neki tekst , pisač je bukvalno poludio ( sve lampice su blještale ) i nakon kratkog vremena se zadimilo. Da li je moguće da dođe do naprijed  pomenutog problema zbog BIOS-a ili određenih radnji u servisu? Navodno , u servisu, su po treći put promjenili DVD rezač (Optical Drive) i ,još, nešto su radili na Procesoru ( nije mi rečeno- šta je rađeno). Sada mi DVD rezač  radi dobro, ali sam primjetio da imam određenih problema kada preuzimam neke aplikacije ( javljaju se neke brojke i slova - u tri slučaja). Kako je sajt ,sa koga preuzimam aplikacije, Oficijelan smatram da nebi trebalo da imam pomenute probleme.   Tražio sam, od istog, da me izvjesti u vezi problema preuzetih aplikacija.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Evo jedan tutorial kako napraviti downgrade biosa:

(OVU METODU KORISTITE SAMO AKO NEMOŽETE NAPRAVITI DOWNGRADE JER JE BIOS NA PLOČI NOVIJI OD ONOGA NA KOJI ŽELITE NAPRAVITI DOWNGRADE)

(OVO MOŽETE NAPRAVITI SAMO AKO NA MATIČNOJ IMATE CRASH FREE)

OVAJ TUTORIAL JE ZA ASUS MATIČNE PLOČE

 

DA BISTE USPJEŠNO NAPRAVILI DOWNGRADE BIOSA POTREBNO VAM JE:

1.USB STICK

2.CD OD MATIČNE

3.BIOS NA KOJI ŽELITE NAPRAVITI DOWNGRADE (KOPIRAJTE GA NA USB STICK)

4.BIOS KOJI JE TRENUTNO NA MATIČNOJ PLOČI (KOPIRAJTE GA NA USB STICK)

Postupak

1.Krenite flashati bios pomocu ez flash-a i odaberite trenutni bios koji je na ploči  (4. red gore)

2.Kada se bios pocne brisati i kad je blizu kraja isključite struju.(naravno komp se nece boot-ati)

3.Izvadite usb stick i stavite cd od matične.

4.Restartajte komp i cekajte da se podigne  crash free ( automatski ce napraviti recover biosa,i restartati racunalo)

5. Sad-a ste na defaultnom bios-u sa kojim je došla vaša matična ploča I možete napraviti upgrade(3 red gore.)

 

Pisao sam velikim slovima da naglasim mjere opreza!

Ne odgovaram za štetu nastalu korištenjem ovog tutoriala ,sve radite na vlastiti rizik!

Ovaj tutorial je preveden sa službenog asus foruma!

Ovdje je verzija na engleskom http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20091020022032546&board_id=1&model=M3A&SLanguage=en-us&page=1

Ponavljam koristite ovaj tutorial samo ako imate crash free!

Postoji i mogučnost downgrade-a biosa pomocu afudos ali se nije uvijek uspješna!

Osobno sam koristio ovaj tutorial i uspio sam vratiti bios na početnu verziju i onda napraviti upgrade na 1101.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Kako da sada "instaliram" ovaj "Fix CPU Vcore OC Bug"?

Punk's not dead!!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Htio bih flashati biose za to sto nemogu instalirati windowse.

Uglavnom to bi trebalo napraviti sa sticka ,pomoc hitno

 

BIOS Type:

 

AMI

BIOS Date:March 30th 2005BIOS ID:63-0203-000001-00101111-033005-SIS661GX-A0274009BIOS OEM:BIOS Date: 03/30/05 00:22:50 Ver: 08.00.10 - 1002.003Chipset:SiS 661 rev 17SuperIO:UnknownManufacturer:ASUSTeK Computer INC.Motherboard:P4S8X-MX
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Hitno

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Flashanje BIOS-a

Flashanje BIOS-a

postovani ja ne znadem tko Vam daje savjete za flashanje ali sa 50 %njih se nebih složio

 

prije samog početka flashanja nikada ama baš nikada ne koristite everest ili bilo koji program za detekciju matične ploče jer vam može dati krive podatke..

ako ste još jako neiskusan korisnik oprezno se upustite u bilo kakvo flashanje biosa

nikada ne flashati bios iz windowsa vec samo iz dosa jer je moguce da cete morati nositi ploču kod nekoga tko ima programator ili tko ima malo bolesnije metode kao ja da vam ozivi bios

 

1 korak

najbolje je otvoriti kučište

 

pogledati matičnu ploču golim okom

vidjeti ćete neke brojke i slova

običnopr..

 

asus a8v deluxe rev1

asus a8v deluxe matična vaša

rev 1 revizija

neke ploče znaju imati po nekoliko revizija i biosi nisu isti stoga dobro pazite

2.korak.

potraga za novim biosom

 u google upisati

asus support page _moj primjer

locirajte svoju matičnu ako ima više revizija skinite bios za onu reviziju ploče koju vi imate ako postoji više revizija ploča

 

uvijek prvo skidate bios najnovijeg datuma makar to bila i beta

ako najnoviji ne radi kako vam odgovara kasnije možete staviti bios ispod njega po datumu i tako redom dok ne nadjete odgovarajući

ako vam tri zadnja biosa ne pomognu u pitanju je nešta drugo

ako skidate beta bios.. obično file piše ovako hjdfjkhfjkdh.001

taj 001 obavezno promjenite u bin

3korak

kada raspakirate datoteku biosa u 99%slučajeve dobijete 3 fila

1 je bios 2 je program za flashanje 3 txt uputstva s naredbenom linijom

 

3 korak

restartajte računalo i uđite u bios

pogledajte izbornik boot

pogledajte sa kojih vam uređaja matična može napraviti boot

zanima vas sada da li može s usb sticka i disketne jedinice ili samo s disketne jedinice

ako može sa sticka onda ćete da napravite boot stick i prebacite filove biosa

a ako ne može onda preostaje disketa

 

moram napomenuti da se disketa više skoro ne koristi pa ako vam je ostala opcija diskete onda morate poduzeti još nekoliko koraka

1.otici do knjižare i kupiti novu disketu moja preporuka

2. upaliti windowse i nekoliko puta iskopirati 1.44Mb podataka na disketu pa zatim s diskete na računalo da se uvjerite da li vam disketna radi jer ćete si u protivnom napraviti više muke nego koristi ako vam zasteka disketa prilikom flashanja(još se da spasiti stvar ali to je vec prica za sebe)

 

4.korak

pripremiti uređaj za bootanje i flashanje disketa ili stick

formatirati uređaj u fat ili fat 32 datotečni sustav.. prilikom formatiranja zakvačiti tamo da vam napravi sistemsku datoteku(ms dos)

znaci formatirati ce vam stick ili disketu i napraviti boot.. sada iskopirati filove biosa na disketu ili stick.(na papir si napišite kako vam se program zove i kako vam se zove bios modul_nemorate ali je poželjno jer možete u dosu s naredbom dir/p saznati ali cemu se muciti).sada restartate računalo

 udjete u bios postavite ga na default u udjete u boot sekciju i namjestite bootanje na uređaj koji ste pripremili

 

bootajte u dos i upisite natedbu iz manuala

prije samog flashanja napravite pričuvnu kopiju starog biosa

neredbe ovise o vrsti modula za flashanje stoga je tesko dati bilo kakav daljnji manual

ako imate pitanja za neku određenu pločurecite da vam dadem konkretniji manual ili link zabios

flashanje biosa nije nista posebno ni komplicirano kako Vam to zvući vec sasvim jednostavna stvar ali i ona najzenutija je ta ako vam nesto zasteka prilikom flashanja morati cete naci nekoga da vam preko programatora stavi novi bios ili nekim drugim metodama

 

to je što se tiće stolnih računala

 

veliki problem flashanja su prjenosna računala

sa njima je postupak daleko kompliciraniji i nebih vam se usudio popovati po tom pitanju

mogu samo kazati da postoje više istih modela laptopa sa istim oznakama modela recimo pr izmisljen acer 4356ghio i acer 4356ghio

ali ta dva modelal aptopa nemaju isti bios modul

dakle u cemu je kvaka

nekome stric ili ujak kupi laptop negdje van us uk i sl.. a model tog istog laptopa kojeg proizvođač prodaje u nas ima sasvim različitu mbo i sasvim različit bios modul

e kod njih se traži bios po serijskom broju laptopa i to je malo zeznuto kod nekih modela

ako na laptpu zeznete bios nema vam druge nego fenom ili zračnom lemilicom izlemiti bios s matične ploče i staviti u programator..

imao sam taj problem

samo da vam napomenem jako jako malo ljudi Vam ima znanje i iskustva a da bepričam o opremi za tako nešta da to napravi. stoga se potrudite da skinete pravi model biosa.jer ako kiksnete naci cete se u velikim problemima kao ja prije kojih -

godina kada sam morao pola RH proći jer su mi svi htjeli uvaliti novu matičnu ploču(4000kn) ili za uslugu uzeti 1500-2000 kunića najmanje..(spas sam našao u mikronisovom servisu da ne reklamiram i skoro sam im noge ljubio jer su mi naplatili samo 2 sata rada2*130kn sada ne znam koliko je sat rada)..skola je mene kostala na prjenosnicima..prije toga sam imao preko 150 uspjesnih flasheva mbo za stolna računala samo da znate..

flashanje biosa je jako jednostavnoSmijeh

ako flashate bios činite to s oprezom jer si mozete napraviti vise problema nego koristiŠutim

ne slušajte savjete nekoga tko nema iskustva s istom mbo Belji se

ako vam u servisu kazu da flashate bios nikada ne koračite više na njihova vrataNamigiva to bi vam oni trebali napraviti sami gratis

flashanjem biosa necete uvijek rjesiti sve probleme

flashanje biosa preporučam pod muss onim malo iskusnijim(ne sjecam se da sam ikada imao kakvu ploču na koju nisam stavio novi bios)

i za kraj

ne dirajte magare  koje radiNevinašce u prevedenom smislu  ako vam sve radi kako se spada nema potrebe za flashanjem biosa.

 

bios se koristi samo kod dizanja sistema dok podigne sve uređaje koji se nalaze na ploči on se isključuje i više ne radi(zasto flashamo biosa pa zato da dobro podigne uređaje koji se nalaze na mbo)

u pravilu su 2 tipa(proizvođaća) biosa AMI i AWARD(bar s kojim se ja susrećem većinom).

 

prvo gledate koju mbo posjedujete( obicno dok sinete bios dobijete  i program za flashanje iz dosa i manual i bios.bin file)

a zatim koji tip biosa imate

ne koristite everest ili bilo koji program  za detekciju  BogatašSmijeh

 

 

 

 

 

 

 

 

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Flashanje BIOS-a

flashanje BIOS-a

Htio bih flashati biose za to sto nemogu instalirati windowse.

Uglavnom to bi trebalo napraviti sa sticka ,pomoc hitno


BIOS Type:


AMI

BIOS Date:March 30th 2005BIOS ID:63-0203-000001-00101111-033005-SIS661GX-A0274009BIOS OEM:BIOS Date: 03/30/05 00:22:50 Ver: 08.00.10 - 1002.003Chipset:SiS 661 rev 17SuperIO:UnknownManufacturer:ASUSTeK Computer INC.Motherboard:P4S8X-MX

prijatelju ta ploča ne moze da boot napravi sa sticka samo ti disketna jedinica preostaje jer te stare ploče nisu podržavale boot sa sticaka

mozete da probate tako da stick formatirate u fat 32  i napravite sistemski stick ukljucite onu trecu kvacicu kod formatiranja u win xpu

i prebacite filove s programom i biosom.sada probajte pod boot opcijom namjestiti da boot radi sa sticka ako ne zeli nista od toga

jedino da se pozabavite s linux boot stickom sto je malo prekomplicirano za objasnjavati

BogatašSmijeh

http://support.asus.com/download/download.aspx mbo bios file

http://support.asus.com/technicaldocuments/technicaldocuments.aspx?root=198&SLanguage=hr-hr uputstva afu dos

P4S8X-MX Beta BIOS 1001 bios zadnji


P4S8X-MX-ASUS-1001.ROM bios file


Afudos.exe program


naredba za flashanje


afudos /P4S8X-MX-ASUS-1001.ROM


nedugo sam flashao matičnu s tim afudos sra...n..e..m  i naredbeni kod mora bas tako izgledati..inace ne zeli..jos se sjecam da sam zazmak stavio poslije kose crte koma koma . jer uputstvo nisam dobro procitao


ako skidate predzadnju verziju biosa beta ramo pise file.001 taj file preimenujte u file.ROM

boot s diskete u dos

i upisati naredbu

pricekati da se flash napravi

p.s.

svakako skinite manual i malo proucite za namjestavanje bootanja..

ako ne mozete da napravite flash skinite si manual i nadjite junper na ploči za flashanje biosa

koliko se sjećam na tim pločama je bio jedan junper flask enable flash disable po defaultu je bio na flasd disable stoga nadjite taj junper... ili imate negdje u biosu opciju da stavite enable flash

svakako manual procitajte


ŠutimŠutimBogataš


 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Flashanje BIOS-a

kompa mozda nije problem u biosu...

vec o windows cd u

udji u bios i namjesti opciju da ti boot radi s cd a

s nekig cd a ne zeli napraviti boot

probaj zamjeniti opticki pogon

tek onda napravi flash biosa

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

ok,upravo sam skinuo novi bios za svoju plocu (1.30) prije sam imao 1.00 i instalirao iz windowsa po njihovim uputama,-zatvorite sve programe i kliknite na tu bios.exe il koje je ime vec

bilo je gotovo za 10sekundi,restarto sam komp i sad mi pise da je verzija 1.30....jel moj nacin instalacije pogresan? i sto bi jos trebao napravit....hvala

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: Flashanje BIOS-a

pa napravio si flash biosa iz samih windowsa..znači napravio si flash..to je to!?

ja nikada nisam radio flash iz windowsa jer mi je to jako rizično jer ako se windowsi sruše prilikom flashanja a znalo se događati morati ćeš da oživljavaš tu ploču..sadašnje ploče imaju i po 4 biosa pa je posto nemoguće da sva 4 skuriš.stoga tko kako voli ..meni se više sviđa dos metoda.Smijeh

13 godina
neaktivan
offline
RE: Flashanje BIOS-a

nekak mi se prejednostavno cini,skinuo sam,instalirao restarto komp i to je to

14 godina
offline
Flashanje BIOS-a

Evo imam jedno pitanje koje je malo glupo. Moj BIOS trenutno ne podržava overclock. Može li se upgradeom na noviji BIOS to promijeniti?

Hvala!

 

Moj PC:

 

MBO: Gigabyte M61PME-S2 (trenutni BIOS F2)

CPU: AMD Athlon 64 X2 5000+ 2.6 GHz

GPU: AMD Radeon Sapphire HD 4850 512 MB

HDD: 250 GB (neznam točno koji)

RAM: 3 GB

Windows 7 Ultimate 32-bit

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Flashanje BIOS-a
kleky kaže...

je li moguce da zbog starog biosa...igre stekaju(izbacuju ono..."dont send" i "send error report"??  mislim da ne vecinom ti igrice stekaju zbog antivirusa programa, ako su pirat i ovisi kojui program koristis,

ako koristis avg,avast,avira itd, to se i meni dogadalo ali u svakom slucaju imas postavke u njima pa si podesis i nema problema.

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Flashanje BIOS-a

GA-MA78LMT-S2   rev 1.0

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3276#bios

WD8000AARS

 

problem:w7 su instalirani sa drugog (master) diska XP

dual boot

i prilikom paljenja   kompa javlja grešku da je komp overclockan ili ntdlr(takvo nešto)

i ne može pronaći 2 hd(w7)

 

promjenom porta na koji je spojen hdd i restartom problem nestaje

i to se događa ponekada

e sada pošto se meni neda otvarati kutiju i ponovo ištekavati i uštekavati hdd

 

pitanje:

trenutno imam 1 verziju biosa, a na stranicama proizvođača je 13 verzija aktuelna

pa me zanima da li trebam instalirati sve verzije po redu ili mogu preći odmah na zadnju?

14 godina
neaktivan
offline
RE: Flashanje BIOS-a
tajo1960 kaže...
kebbor kaže...
 

pitanje:

trenutno imam 1 verziju biosa, a na stranicama proizvođača je 13 verzija aktuelna

pa me zanima da li trebam instalirati sve verzije po redu ili mogu preći odmah na zadnju?

odmah zadnju

instaliraj zadnju ali ako je beta verzija ta zadnja onda istaliraj predzadnju

AKO SAM TI POMOGAO STISNI HVALA ! ! !
 
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Poštovanje..

 

Imam problem sa bootanjem pa tako i pitanje naravno.

 

Kada uključim računalo upale mi se cooleri a onaj na grafičkoj bude bučniji nego inače.

Tek nakon trećeg pokušaja (upali, ugasi) pokrene se normalno.

Stvar je u biosu?

Proc i maticna su novi, maticna je jeftinija verzija ali trenutno sasvim dovoljna.

Kada se OS pokrene sve je normalno.

hm..

Cudno mi je to sto mi proc prepoznaje na 800mhz..

ako ga klockam iz biosa prepozna mi ga na 3.500 ghz..

inace je phenom 2X4 3,200 black edition a maticna asrock N68C-S ucc.

 

Molim za pomoc jer nikada nisam flashao bios..

ako mislite da je do biosa postavit cu jos pokoje pitanjce.

 

Hvala u svakom slucaju!

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Ocito moje pitanje nije jasno ili zanimljivo?

 

Ako maticna cita CPU na 800 mhza, realno bi bilo da se to mnozi sa cetiri jezgre tako da bi u konacnici proc bio na 3200.

Po toj logici kada ga clockam na 10% (na MB postoji ta opcija) trebalo bi pisati cca 850 mhza a ne 3,500 kako pise u dosu.

Testirao sam komp po defaultnim opcijama na cod black ops i na srednje zalosnim postavkama u codu je sve blokiralo a sa

clockom od 5% na potpuni maximum u postavkama coda je sve glatko bez ikakvih trokova.

 

Na MB postoji i opcija ''instant flash'' koju sam pokrenuo iz biosa bez predhodno skinutog istog.

Automatski je pretrazio oba diska koja su spojena i ustvrdio da novog nema.

Ako trebam flashati bios dali je preporucljivo sluziti se tom metodom?

Samo formatirati jednu particiju na fat32?

 

Dajte molim vas malo pomoci jer bez dovoljno infoa se ne usudim cackati po tome, nikad nisam.

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

E sad.. jos nisam dobio neki odgovor a vec novo pitanje.

Flashao sam bios i stavio sam zadnji.

Nije bilo problema, flashao sam ga preko usb na opciju ''instant flash'' iz biosa.

Problem se javio kad sam probao cod, sve je stekavo cak i sa pcu clockom, na staroj verziji biosa je islo glatko na max

Onaj problem je ostao.

Opet se boota tek iz treceg puta?!? Sta sad?

Imaju jos dvije opcije za bios ali su starije od ove i svaka ima verziju za instante flash koju sam i skinuo.

Ne znam dali je beta, je ne pise ali pise za dvije najstarije opcije da su prve izdane pa vjerujem da su one beta.

 

Ajmo znalci, ukljucite se...

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Još nema odgovora?

Možda neko mišljene o mom preoblemu od administratora?

Od bilo koga?

 

Bio bih zahvalan..

 

Ako ništa zvat ću vidovitog Milana!!

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Flashanje BIOS-a

@ gtx ...

- očigledno ne razumiješ funkcioniranje svemira i/ili foruma... (iskreno ni ja)

- ukratko, svijet se ne vrti oko tebe ili tvog problema, pitanja. Niti su ovdje drugi forumaši tvoji konobari. (na prvoj strani pročitaj neke savjete, netique i sl.)

- ne zazivaj admine (ako misliš na MODove) jer bi mogao dobiti edukativni karton.

 

- nestrpljiv si, ali prije nego kreneš nešto 'popravljati' potrebno je znati što radiš.

Savjeti koje dobiješ na forumu (ili internetu općenito) nemoraju bit dobri, točni... samo ponekad ipak pomogne.

Zato sve moraš bar malo razumjeti, i imati zrnce soli.

 

BIOS se ne dira ako ne znaš što radiš, samo kad postoji konkretan razlog, tj. kad je nova verzija rješenje problema.

 

gtx kaže...

Ako maticna cita CPU na 800 mhza, realno bi bilo da se to mnozi sa cetiri jezgre tako da bi u konacnici proc bio na 3200.

Po toj logici kada ga clockam na 10% (na MB postoji ta opcija) trebalo bi pisati cca 850 mhza a ne 3,500 kako pise u dosu.

Testirao sam komp po defaultnim opcijama na cod black ops i na srednje zalosnim postavkama u codu je sve blokiralo a sa

clockom od 5% na potpuni maximum u postavkama coda je sve glatko bez ikakvih trokova.

...

- neobična matematika.

 

Za OC treba znati bar neke osnove, ne može svaka MBO, RAM , CPU, VGA, napajanje.. itd jednako raditi.

Inače je OC na jeftikaner MBO za AMD stabilan na 5-10% (ovisno o sreći ili znanju kod kupnje-biranja komponenti).

 

Kao što vidiš, ponekad OC nije brži... ovisi o puno sitnica. Primarno je stabilnost.

-Vrati sve na defaultne postavke i ne diraj.

 

Resetiranje (po tri puta) je znak loših postavki, gdje bios detektira npr prevelik OC, automatski korigira na 'safe' i zato reboota.

Možda na nižem clocku nego da ga nisi dirao (ovisno o BIOSu).

 

Okani se OCa, nauči prvo par stvar, o životu i računalima.

 

-odgovor sigurno nije onakakv kakav želiš, imaš za to V.Milana. (ali je dobronamjeran.)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Hvala na odgovoru,nisam razočaran njim.

Iskreno sam zahvalan na svakoj pomoći.

 

Hvala ti i na bukvici iz opće kulture.

Prihvaćam.

 

Nisam imao namjeru uvrijediti nekog svojim pristupom, zbilja mi treba pomoć a ocijenio sam ovaj forum najadekvatnijim za to.

Moje isprike za netrpeljivost.

 

Jedino mi nije jasan jedan dio ove rečenice ''Okani se OCa, nauči prvo par stvar, o životu i računalima.''.

Da, taj dio o životu?!?

 

Preskočit ću komentar zbog mogućeg krivog shvaćanja.

 

Admine ne izazivam nego vjerujem da mi mogu pomoći nekom idejom, no da ne skrećem toliko s teme...

 

Flashao sam bios na zadnju verziju 4.0 ali postoj jos tri starije verzije.

Jedna od njih(2.0) ima opasku ''update CPU code'' probao bih s nom ali sam tu procitao da obavezno stavim zadnju verziju.

 

Sto predlazete?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Flashanje BIOS-a

-svaka verzija BIOSa podrazumjeva sadržaj-ispravak svih predhodnih (tome služi changelog), uvjek se koristi zadnja (osim beta).

 

-cooler na VGA ili CPU se na nekim MBO (to ovisi o BIOSu) pale na max. Time se osigurava dovoljno hlađenje, dok preko senzora neki program (ili BIOS) preuzme kontrolu. -To je normalno, ne rješava se flashanjem, osim kad je baš to navedeno kao ispravak.

Update CPU kode je samo prepoznavanje novih serija CPUa (koji u vrijeme izdavanja MBO nisu postojali), kad ti sistem radi (prepozna CPU), nema potrebe, u suprotnom često nemožeš upaliti sistem prije flashanja... Na stranici za opis BIOSa ili pod CPU support obično piše i taj podatak, kao minimalna ver. BIOSa za konkretan CPU.

 

-OC nema pravila, uvjek je rizik... nov CPU je dovoljno jak i bez OCa, dok najvažniju komponentu za igre nisi naveo (VGA).

Tako da za trzanje nema odgovora, jer nema podataka ... i pogrešna tema.

Početnička greška je popravljanje pogrešne stvari, pogrešnim alatom itd. Kao i sama 'matematika' koju navodiš... -zato samo savjet, prije nego nešto ode, razmisli.. Dok sam OC često nedaje željeni rezultat ili tek minimalno ubrzanje.

 

Admini na forumi nisu admini (za pomoć korisnicima) nego moderatori, posao im je 'kažnjavanje' (održavanje reda), ne pomaganje.

Jedno od pravila, nema višestrukog postanja, za takvu potrebu se koristi tipka uredi (edit). -To se odnosilo na admin dio.

- ostalo zanemari (nepotrebna kritika...)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Hvala, ustedio si mi malo vremena i puno zivaca sa informacijom o biosu.

 

Gtx 260 core edition je grafička, po defaultnim postavkama u biosu na novim igrama je sve usporeno a sa minimalnim OC je sjajno.

Cudi me to, ne moze biti tolika razlika!?

Naravno, jos mi je veci problem to sto mi boota tek iz treceg puta bez obzira na postavke u biosu.

Nesto ocito ne stima a ja vec tjedan dana ne shvacam sto.

 

Ova maticna definitivno nije bila moj izbor, ciljao sam na asrock 870 extreme3 ali budzet me malo iznenadio.

Nadam se da ipak ova jeftinija nece postati skuplja varijanta...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Flashanje BIOS-a

- defaultna postavka možda isključi neku bitnu funkciju, umjesto OCa samo prebaci s auto na manual i sl. ... napamet nema boljeg savjeta.

Razlozi mogu biti potrebna struja za tu VGA (ne samo napajanje nego i MBO... kroz PCIex, to je jedna od razlika jeftinijih ploča (stabilnost napona). Moguće da je greška vezana uz BIOS ali da još nije (možda nikad) ispravljena itd.. pa do tog da je samo neki senzor problematičan (za temp ili brzinu coolera..)

To su sve 'ćorava koka' nagađanja. Jedino testiranjem pojedine komponente možeš doći do zaključka što je problem, možda ne jedan dio nego kombinacija...

 

Rastavi PC, spoji samo najosnovnije (MBO-CPU-RAM i VGA ili ako ima integriranu..) sve ostalo odspoji (diskovi, usb...) i 'igraj' se s BIOSom dok eliminiraš restart.

Nakon (ako?) što dobiješ normalno paljenje bez restarta, zavrti npr MemTest (ma na svakom LiveCDu ili Win7..) 10tak min. i tek tad dodaj jednu po jednu komponentu jer ako je npr problem u kontaktu USB-front panela ...

Dobro ponašanje sistema s malim OCom govori da treba ručno podesiti BIOS. npr voltažu za RAM.

Pošto je novo, logično je reklamirati, ali prvo ipak treba otkriti problem jer bi se lako desilo da ti vrate netaknuto računalo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.12.2010 9:47 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Mislim da sam na dobrom tragu..

 

MB mi prepoznaje CPU ali njegovu brzinu bas i ne tj kako kada (vecinom ne).

Cita mi ga na 800 mhz a u rijetkim slucajevima ga uspije procitati kako treba na 3200.

 

Sumnjao sam na ''cool 'n quiet'' tehnologiju ali sam je disejblao u biosu i opet isto.

Probao sam preko Cpuida i tamo ga cita na 800 i ako pokrenem neku igru Cpuid u pozadini i dalje pokazuje isto.

 

Kao sto sam vec rekao bez obzira na postavke u biosu, sa OCom ili bez imam problem i sa bootanjem.

 

Kada upalim racunalo upale se i svi cooleri ali nema nikakve slike na monitoru, moram ugasiti racunalo i pokusati ga upaliti iznova.

Nakon tek treceg puta se pojavi slika i u cca 80% slucajeva mi cita brzinu na 800 mhz.

 

Tu i tamo krene kako treba na 3200 i nakon toga sistem radi stabilno, bez problema.

 

Mozda sam sada vec falio temu (nemam problem sa flashanjem biosa)

ali ne znam tocno u cemu je problem pa ako se netko vec suocio sa slicnim problemom

ili zna sto mi je ciniti neka mi kaze na kojem dijelu foruma moram nastaviti traziti odgovor.

 

Hvala..

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

koja maticna i koliko stara otprilike ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Asrock N68C-S potpuno nova, kada je izbacena na trziste nisam posve siguran.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Flashanje BIOS-a

Da li se flahanjem biosa dobiva to da nakon flashanja biosa bios moze i falsa verzije windowsa prepoznavati kao origigi. Inace nean falsa verziju windowsa i niti san ikad je imao nego se sam raspitivan.......{#}

92% tinejđera sluša turbo folk, pop, rap ili tehno. Ako si među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu rock i metal glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Moj PC  
0 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice