AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 30.888
|
čitano: 5.476.515
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ja nisam ni prašinu ispuhao godinu dana a kamoli nekaj štelao a igram tonu igara
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Od kad je slozen pc pred 2 godine, nisam nista prckao po njemu. Win isti. Drivere od grafe instaliran kada slucajno stisnem nvidia panel. Nikakvih crasheva ili bsodova.

Sjecam se prije je bilo vise toga negativnog kao rusenja dok sam bio mladi, ali onda je sve bilo overclockano do ibera, i koristili se gusarski sistem za igre.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...
Ja nisam ni prašinu ispuhao godinu dana a kamoli nekaj štelao a igram tonu igara

 

Gemmy kaže...
Od kad je slozen pc pred 2 godine, nisam nista prckao po njemu. Win isti. Drivere od grafe instaliran kada slucajno stisnem nvidia panel. Nikakvih crasheva ili bsodova.

Sjecam se prije je bilo vise toga negativnog kao rusenja dok sam bio mladi, ali onda je sve bilo overclockano do ibera, i koristili se gusarski sistem za igre.

 Naštela se istestira jel stabilno i nema diranja nikad više. Neču ga štelat svaki dan.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Većini ljudi ništa iznad, a ni ispod, defaulta, nije potrebno.

Pogotovo sada kada overclockom dobiješ samo žarulju od 300W.

2 mjeseca
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo mali dokaz koliko je ama bas sve u banani danas, recimo zadnji video od HUB i windowsa on prezentira da jedan scenarij kod ulogiranja uzme 3% performansi, sta je slučaj ne na jednoj nego i na ostalim platofrmama.

I onda kad malo bolje poznaješ stvari skužiš da Windows ima preko 200 pozadinskih procesa i da sa Custom Win instalacijom koja ubije preko 100 pozadisnkih procesa dobijes boost od 10-15% FPS-a ovisno od platforme, sta je recimo od kritičnog znacaja MP igracima koji tuku na 1080p i žele što veci AVG i naročito 1% LOW fps.

Ovdje vam je tutorial kako to odraditi



Ovjde je testirao na 14900K i 7800X3D gdje je izvukao oko 8-10% na intelu i 15%+ na AMD-u.

 
3 1 hvala 0
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EricCartman kaže...

Većini ljudi ništa iznad, a ni ispod, defaulta, nije potrebno.

Pogotovo sada kada overclockom dobiješ samo žarulju od 300W.

 Kakav overclock, danas moraš downvoltati i time spustiš tempe pa ti se digne clock, asus je svojevremeno spustio def. napon nakon afere s prženjem CPUa da bi ga sada novim revizijama biosa opet podigao na 1,4 i nešto, zaboravio sam koliko, to ne valja, procesor je cijelo vrijeme u throttleu, to je previsoki napon koji bolesno zagrijava cpu i tjmaxom ga drži ga na niskim frekvencijama, govorim o modernim procesorima i amd i intel, to se treba podesiti ukoliko se želi imati brz i dugovječan sistem.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.8.2024 22:13 (notloB).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa da na gaming notebooku je svakako preporucljivo napravit undervolt sa throttlestop.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ili ne kupiš asus koji ima samo sranja zadnjih godina i precijenjene ploče oduvijek. Također ne pališ yutomatski overklok PBO ako nema smisla i ako povečava TDP preko granice dobrog ukusa.

2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

Ili ne kupiš asus koji ima samo sranja zadnjih godina i precijenjene ploče oduvijek. Također ne pališ yutomatski overklok PBO ako nema smisla i ako povečava TDP preko granice dobrog ukusa.

 Uopće ne palim pbo, namjestim ručno napon i curve optimizer, btw. tako visok napon je po defu. i ne vjerujem da je samo asus u pitanju.

Mislim, koliki je problem malo eksperimentirati, ako ne valja neće se dići sistem, imaš reset bios button, izvadiš bateriju ako ništa drugo, meni u biosu velikim slovima na početnoj stranici piše trenutni napon i štelaš ga u koracima, možeš i iz ryzen mastera, ako je nestabilno nakon testa i ruši se povećaš ga malo ako si ga previše spustio i tako gore dolje i nađeš sweetspot koji je uvijek veća frekvencija jer ti je ionako termalni limit ograničenje na današnjim cpuovima. Dobiješ brz i relativno hladan CPU koji će tako sretno kucati i trajati, ako sam mogao ja a nisam baš najpametniji onda mogu i drugi.

 

BTW. Inače volim MSI ali on je jedini proizvođač ploča koji uopće nije imao B650E čipset, nevjerojatno, a ono što sam očekivao od ploče nisu imali niti drugi na relativno jeftinom B650E, samo asus, jedino zbog toga sam kupio asus.

 

BTW1. Ako koga interesiraju postavke meme ispod su sličice iz mog biosa, Frekvencija, napon, tcl, trcd i trp ovise o memorijskim modulima koje imate i ne treba dirati niti kopirati ako ne znate što radite odnosno možete eksperimentirati i u koracima smanjivati vaše def. brojeve, sve ostalo može se kopirati i sve će raditi koji god ddr5 modul i frekvu imali, uključujući "FCKL frequency" s prve slike, namještanja su by Buildzoid sa jednog njegovog videa kojeg da me ubiješ ne mogu više pronaći...

Tamo gdje je "auto" prepišite broj uz latenciju na s 2.,3.,4.,5. slike osim "Refresh interval" koji je kod mene niži nego u buildzoidovom tutorijalu. Na petoj slici je namiještanje "memory contex restore", radi se o treningu memorije, ako je "enabled" memorija se neće trenirati kod svakog boota, nažalost imam problema ako se ne trenira kod svakog boota pa je ostavljena na "auto" a po difoltu kod asusa "auto" je "disabled" ako je kod vas "enabled" po def. ostavite tako i memorija vam se neće trenirati kod svakog boota.

 

 
 
 
 
 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.8.2024 23:56 (notloB).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MGloc kaže...

Pa da na gaming notebooku je svakako preporucljivo napravit undervolt sa throttlestop.

 Slažem se.Dodao bih i na desktop računalima sa procesorima nove generacije ako vam matična ne dozvoljava drugačije. 

14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Meni je ovo treća Asrock ploča za redom.

Jedna na Intelu i zadnje dvije na AMD i apsolutno nikad problema.

 

Trenutna B650E Taichi nije baš jeftina, ali od starta u kombinaciji sa R9 7950X3D apsolutno sve mlati bez greške.

Niti problem s memorijom, niti po pitanju procesora problem s core parkingom ili nešto sl.

 

Ukratko, prezadovoljan prelaskom na AM5 platformu i samom konfiguracijom.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.8.2024 23:52 (zabranjeniples).
Moj PC  
2 0 hvala 0
2 mjeseca
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
notloB kaže...

 

BTW1. Ako koga interesiraju postavke meme ispod su sličice iz mog biosa

 Šta ce ti 5 slika iz BIOS-a, skini zen timings taman je došla i nova 1.32 verzija i opali SS na kojem se vidi sve tuto kompleto od ploče, biosa, procesora, točnog ram modula, latencija, napona itd.....

Inace CO ni nemozes namjestiti ako nemas PBO upaljen, tako da PBO ti svakako radi.

Druga stvar zasto jednostavno ne napravis manual OC i fixno postaviš frekvenciju i dynamic offset za napon sa cime ces dobiti hladniji i sigurniji CPU uz jednake rezultate u igrama i nesto bolje performanse za MT ali uz znacajno manje temperature i napon koji na PBO ima velike spajkove na pojedine jezgre pod LOAD-om.

Evo kako je to u praksi:



2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
zabranjeniples kaže...

Meni je ovo treća Asrock ploča za redom.

Jedna na Intelu i zadnje dvije na AMD i apsolutno nikad problema.

 

Trenutna B650E Taichi nije baš jeftina, ali od starta u kombinaciji sa R9 7950X3D apsolutno sve mlati bez greške.

Niti problem s memorijom, niti po pitanju procesora problem s core parkingom ili nešto sl.

 

Ukratko, prezadovoljan prelaskom na AM5 platformu i samom konfiguracijom.

 

 Gledao sam tu ploču ali me zasmetalo što kompletno disabla jedan pcie slot ukoliko se metne nvme disk u jedan od m.2 ne znam točni koji, moja asusica je jedina ploča s b650e čipsetom koja ne šera čak tri m.2 i dva pcie slota, štoviše mogu popuniti sve priključke uključujući i usb i svi uređaji će raditi, doduše jedan nešto smanjenom brzinom, tri uređaja šeraju resurse dva pcie utora i jedan m.2.

Kec na desetku kaže...

 Šta ce ti 5 slika iz BIOS-a, skini zen timings taman je došla i nova 1.32 verzija i opali SS na kojem se vidi sve tuto kompleto od ploče, biosa, procesora, točnog ram modula, latencija, napona itd.....

Inace CO ni nemozes namjestiti ako nemas PBO upaljen, tako da PBO ti svakako radi.

Druga stvar zasto jednostavno ne napravis manual OC i fixno postaviš frekvenciju i dynamic offset za napon sa cime ces dobiti hladniji i sigurniji CPU uz jednake rezultate u igrama i nesto bolje performanse za MT ali uz znacajno manje temperature i napon koji na PBO ima velike spajkove na pojedine jezgre pod LOAD-om.

 Evo ga, teamgroupova oznaka memorije je FF3D532G6200HC38ADC01...

Trebao bih još namjestiti Trcd i Trp, to je ostavljeno na def. nije mi se dalo više testirati, tcl sam probao niže od 32 ali već kod boota se sruši inače to je 6200mhz model koji radi na 6000mhz

 

  BTW. CO je jedina postavka uz napon koju sam dirao što se tiče CPUa, namješteno je na -35, ok mi je da on sam diže frekvu kako mu paše u cinebenchu za dani napon varira između 5,300 i 5,350mhz...

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.8.2024 0:45 (notloB).
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
notloB kaže..

 

 Gledao sam tu ploču ali me zasmetalo što kompletno disabla jedan pcie slot ukoliko se metne nvme disk u jedan od m.2 ne znam točni koji, moja asusica je jedina pločaa s b650e čipsetom koja ne šera čak tri m.2 i dva pcie slota, štoviše mogu popuniti sve priključke uključujući i usb i svi uređaji će raditi, doduše jedan nešto smanjenom brzinom, tri uređaja šeraju resurse dva pcie utora i jedan m.2.

Meni osobno je to nebitno, jer mi je taj slot prazan (bitan mi je samo za grafu), a i koristim dva ssd diska.

 

Kome je potrebno više, ima X670 varijantu, u globalu sve isto, osim više slotova.

 

Jbg, svatko uzima po svojim potrebama, al poanta je da je ploča avion.

Em ima backplate, em je sve kvalitetno odrađeno, uz to je i sexi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.8.2024 0:36 (zabranjeniples).
2 mjeseca
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

ASRock ima odlične ploče, za intel odavno rade dobre ploče, dok su za AMD tek prije koju godinu ponudili kvalitetnu ponudu. Konkretno zadnje 2 godine ubijaju i za intel i AMD od odličnog uloženo/dobijeno dijela, do overklok segmenta gdje imaju super stabilan BIOS i top notch OC performanse, naročito prednjače na RAM području, i uz to imaju najbrži boot na AM5 platformi.

Ima i Taichi Lite serija koja je po 100e jeftinija jer nema RGB rasvjetu na ploči, to je ajmo rec neki bang4buck ako se gleda high end ploča.

 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kec na desetku kaže...

ASRock ima odlične ploče, za intel odavno rade dobre ploče, dok su za AMD tek prije koju godinu ponudili kvalitetnu ponudu. Konkretno zadnje 2 godine ubijaju i za intel i AMD od odličnog uloženo/dobijeno dijela, do overklok segmenta gdje imaju super stabilan BIOS i top notch OC performanse, naročito prednjače na RAM području, i uz to imaju najbrži boot na AM5 platformi.

Ima i Taichi Lite serija koja je po 100e jeftinija jer nema RGB rasvjetu na ploči, to je ajmo rec neki bang4buck ako se gleda high end ploča.

 Nikad nisam imao asrockovu ploču, a po onome što sam čuo od buildzoida u bližoj budućnost je niti neću imati, njihov bios opisuje kao "clanky" gdje kad promijeniš jednu postavku ovaj automatski bez pitanja promijeni druge dvije kako kaže nevezane postavke, da im je raspored postavki neintuitivan i čudan i tako, video u kojem govori o tome i nije nešto star, jedno godinu dana, kasnije nego su izašle ploče za zen4 i 13. seriju amd i intel CPUova. Nemoj me pitati koji video jer ne znam.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.8.2024 0:58 (notloB).
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koja je to ploča u pitanju, kažem, ovo mi je treća Asrock ploča i apsolutno nikakav problem ?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 mjeseca
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
notloB kaže...

 Nikad nisam imao asrockovu ploču, a po onome što sam čuo od buildzoida u bližoj budućnost je niti neću imati, njihov bios opisuje kao "clanky" gdje kad promijeniš jednu postavku ovaj automatski bez pitanja promijeni druge dvije kako kaže nevezane postavke, da im je raspored postavki neintuitivan i čudan i tako, video u kojem govori o tome i nije nešto star, jedno godinu dana, kasnije nego su izašle ploče za zen4 i 13. seriju amd i intel CPUova. Nemoj me pitati koji video jer ne znam.

 Neznam za taj dio, ali znam da svaka ploča ima neklu svoju manu oko BIOS-a jer sam dosta pratio njegov rad ali nisam vidio da je korsitio neznam sta od Asroicka, imao je onu jeftinu B650M HDV/M2 na testu koja je inace bang4buck ali naravno ne ocekujes da je sada top overkloker kao 2x 3x puta skuplje ploče.

Inače Buildzoid je Gigabyte based kanal pretežno, a Giga ga i sponzorira.

2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
zabranjeniples kaže...

Koja je to ploča u pitanju, kažem, ovo mi je treća Asrock ploča i apsolutno nikakav problem ?

 

 Ako mene pitaš, govorio je o asrockovim biosima općenito u videu u kojem je ocjenjivao biose različitih proizvođača, najgore su ga se dojmili upravo asrockovi biosi a najbolje je ocjenio MSIjev bios, sa zadnjim bi se i složio jer MSI imo ima najpregledniji bios a volim i njihove ploče općenito, s asrockom se nisam susretao, kako sam i rekao, u biti slagao sam kištre s asrockovim pločama ali to je premalo kopanja po biosu da bih ocjenjivao kakvi su jer sam namiještao najosnovnije.

14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne znam, ja sam baš ciljano išao na Asrock, jer sam sa dvije prije bio zadovoljan.

Kažem, ova ploča nije bila baš jeftina i bilo kakav problem mi se ne bi svidio.

Sve uredno, od same ploče do biosa.

 

Al jbg, po pitanju AM5 platforme najviše se sxxlo po Asus i Gigabyte pločama, a to opet ne znači da su ploče loše.

A i ovisi o samoj ploči, ne može ploča od 500+€ bit ista kao i ploča od, bubam, manje od 350€.

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
zabranjeniples kaže...

Ne znam, ja sam baš ciljano išao na Asrock, jer sam sa dvije prije bio zadovoljan.

Kažem, ova ploča nije bila baš jeftina i bilo kakav problem mi se ne bi svidio.

Sve uredno, od same ploče do biosa.

 

Al jbg, po pitanju AM5 platforme najviše se sxxlo po Asus i Gigabyte pločama, a to opet ne znači da su ploče loše.

A i ovisi o samoj ploči, ne može ploča od 500+€ bit ista kao i ploča od, bubam, manje od 350€.

 Sralo se radi def. postavki koje su imale i imaju bolestan def. napon, za one koji će si sami namjestiti nikakav problem, za one koji će pustiti po difoltu pržionica CPUa barem na mojoj ploči, za druge ne znam niti sam uopće radio s drugim asusovim pločama za zen4.

 

Juzer DarthMarkus ima b650e-f asusovu ploču on je isto imao problema ali čini mi se s naponom na io ili tako nešto, u vrijeme kad je izbila afera također je ručno štelao napone i čekao fix biosa.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.8.2024 1:38 (notloB).
2 mjeseca
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
notloB kaže...
Na petoj slici je namiještanje "memory contex restore", radi se o treningu memorije, ako je "enabled" memorija se neće trenirati kod svakog boota, nažalost imam problema ako se ne trenira kod svakog boota pa je ostavljena na "auto" a po difoltu kod asusa "auto" je "disabled" ako je kod vas "enabled" po def. ostavite tako i memorija vam se neće trenirati kod svakog boota.

 Ako želiš brži boot moraš memory contex restore stavit enabled ali obavezno uz to power down disabled, to dvoje nemoze raditi zajedno zato se crasha. To šta nema treniranja memorije ce utjecati i na povecanje latencije u AIDI za oko 3ns. Testirao sam to oko mjesec i pol i radilo je bez greške a boot time je bio oko 12 sekundi 

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.8.2024 12:19 (Kec na desetku).
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kec na desetku kaže...

 Ako želiš brži boot moraš memory contex restore stavit enabled ali obavezno uz to power down disabled, to dvoje nemoze raditi zajedno zato se crasha. To šta nema treniranja memorije ce utjecati i na povecanje latencije u AIDI za oko 3ns. Testirao sam to oko mjesec i pol i radilo je bez greške a boot time je bio oko 12 sekundi 

 Pa "power down" i je već na disabled, na slici 5 ti je ta postavka i svejedno ne valja, svaki put kad sam enablao "context restore" nešto se shebalo i sistem je postao nestabilan s raznim bsodovima i glupostima, random gašenjima i neprepoznavanjima uređaja na ploči, teški cirkus, tako da ništa od brzog boota ali to mi i nije toliko važno, pc mi radi gotovo 24/7.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.8.2024 13:09 (notloB).
2 mjeseca
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

To je onda jos jedan "Asus thing" meni je na MSI i ASRock radilo bez greške sastavljao par sistema nikad problem.

 

Možda je do verzije BIOSa ali recimo Buildzoid uglavnom tako i koristi sve sisteme bez treniranja kada testira jer bi mu sa tim treningom i 50 ulaženja u BIOS videi dosta duže trajali i nisam cuo da spominje probleme a radio je i na nekim Asus pločama

 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kec na desetku kaže...

To je onda jos jedan "Asus thing" meni je na MSI i ASRock radilo bez greške sastavljao par sistema nikad problem.

 

Možda je do verzije BIOSa ali recimo Buildzoid uglavnom tako i koristi sve sisteme bez treniranja kada testira jer bi mu sa tim treningom i 50 ulaženja u BIOS videi dosta duže trajali i nisam cuo da spominje probleme a radio je i na nekim Asus pločama

 Kod drugih asusovih ploča su novim revizijama biosa popravili boot time koliko sam čuo, ja nisam probao već neko vrijeme, po difoltu na mojoj ploči "auto" je još uvijek "disabled"... trebao bih opet probati ali tek kod nove instalacije winsa, svaki put kad bih probao imao sam problema sa winsima a sada mi se ne da razhebavati fino namještenu instalaciju.

2 mjeseca
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Možeš pokušati i drugi način pod AMD overclocking sekcijom ici na Nitro postavku i ispod povecati burst lenghts pa kreni postepeno od 1x navise, meni je to dosta ubrzalo boot ali mi nije radilo stabilno, doduše NITRO postavke su na MSI od početka zbugane bile nisu se pamtile postavke itd itd... Na ostalima je šljakalo.

Možda ce tebi raditi, meni nije ni bitno kada mi radi ovo sa MCR. Inace ako ti ne radi MCR stavi ga disabled i stavi power down enabled da poboljsas latenciju, nema smisla ga drzati ugasenog ako je i MCR ugašen.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.8.2024 13:38 (Kec na desetku).
 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jel netko uzimao procesore sa alija?

 

Ovaj 7700 bi sutra valjda trebao ici jos -20eur sa kuponom, sto znaci 190eur, zvuci predobro da bi bilo istinito.

 

Jel su to neki falsevi, koristeni procesori?

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.8.2024 16:02 (dustY).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dustY kaže...

Jel netko uzimao procesore sa alija?

 

Ovaj 7700 bi sutra valjda trebao ici jos -20eur sa kuponom, sto znaci 190eur, zvuci predobro da bi bilo istinito.

 

Jel su to neki falsevi, koristeni procesori?

 Mindfactory, tray verzija 7700 215€...

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

jedino kada ubacis i mailbox u igru dolazis na 230e, a kod nas je 250e. pa i nije bas neka razlika, osim ako uzimas jos komponenti iz mindstara, onda je dosta veci popust

Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

a jbg, ali tamo sa alija mozda dobijes koristen proc iako pise da je novi.. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice