AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.094.958
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

6xxx serija rajzena ce raditi na 5xx plocama, samo ako ce biti Zen3 refresh. Pravi nasljednik, Zen4 sigurno nece radit na 5xx plocama..

 

Tako da su po meni dosta nezahvalne te ploce, puno sam vremena izgubio trazeci neku idealnu, ali svaka ima manu koju za cijenovni rang od oko 150-180 eura nebi smjele imati. Npr. sve MSI B550 samo 5 USB portova, Asusova B550-F Strix nema usb C niti debug display blizu 200 eura, Gigabyteova B550 AC nema Wifi6, iako je Wifi itd. Sve imaju nesto iritirajuce po meni za taj rang, dok se "jeftinijima" (1100-1200kn) kao MSI Tomahawk i Asus B550 Plus to moze oprostiti.

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

6xxx serija rajzena ce raditi na 5xx plocama, samo ako ce biti Zen3 refresh. Pravi nasljednik, Zen4 sigurno nece radit na 5xx plocama..

 

Tako da su po meni dosta nezahvalne te ploce, puno sam vremena izgubio trazeci neku idealnu, ali svaka ima manu koju za cijenovni rang od oko 150-180 eura nebi smjele imati. Npr. sve MSI B550 samo 5 USB portova, Asusova B550-F Strix nema usb C niti debug display blizu 200 eura, Gigabyteova B550 AC nema Wifi6, iako je Wifi itd. Sve imaju nesto iritirajuce po meni za taj rang, dok se "jeftinijima" (1100-1200kn) kao MSI Tomahawk i Asus B550 Plus to moze oprostiti.

 mene to uopće ne uzrujava, srećom imam doma i intel i amd konfu

ako će me neka od novih igara prisiliti da upgrejdam 4core prastarog haswella onda ću klincima uvaliti svoj i5, za njihove igre je sasvim dovoljan, i sebi uzeti na b450 ploču nekog 5600 non x ili budget varijantu 3600

 

ukoliko u idućih godinu dana ne izađu igre koje me zanimaju, a da i5 i dalje drži 50-60fps bez problema, e onda će upgrejd ići na nove platforme, ovaj am4 je ionako mrtva platforma

12 godina
suspendiran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Zanimljivo kako nitko ne spominje 2700X 8/16 za 1150kn koji je za tu lovu odlična kupnja.
 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

6xxx serija rajzena ce raditi na 5xx plocama, samo ako ce biti Zen3 refresh. Pravi nasljednik, Zen4 sigurno nece radit na 5xx plocama..

 

Tako da su po meni dosta nezahvalne te ploce, puno sam vremena izgubio trazeci neku idealnu, ali svaka ima manu koju za cijenovni rang od oko 150-180 eura nebi smjele imati. Npr. sve MSI B550 samo 5 USB portova, Asusova B550-F Strix nema usb C niti debug display blizu 200 eura, Gigabyteova B550 AC nema Wifi6, iako je Wifi itd. Sve imaju nesto iritirajuce po meni za taj rang, dok se "jeftinijima" (1100-1200kn) kao MSI Tomahawk i Asus B550 Plus to moze oprostiti.

 ROG STRIX B550-F GAMING? Ima Type-c.

7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Za Dotu2 ti je 100% tak svejedno 5900X ili 5600X. Igro sam je i ja jedno 8 godina i na losijim procesorima od 1600 i opet owno kak se kaze, ali kuzim ak oces igrat blizu 140fps. Za importanje slika se takodjer kladim da nebi previse izgubio s 5600X. Velim ti, po meni najisplativije je ako ulovis kakav 3600 sada za nizu cijenu (BF, oglasi) i onda za par mjeseci ugrabis 5600, prodas ovaj i to je to ili malo vise popusis para u startu i kupis 5600X. Dzabe ti silna procesorska moc 5900X, ako ju neces tolko vise iskoristit u odnosu na 5600X, ali opet, tvoja odluka i moguce da sam ja skroz u krivu sto se tice Lightrooma i slicnih stvari.

 A za dotu znam da je svejedno. Igram cijeli život sa kompromisima :D. Vrte se i meni stalno po glavi scenariji i refresham njuškalo, pa kombiniram. 5600x je ubiti savršen za ono što meni treba trenutno, ali nekako gledam da ce npr Diablo 4 i tako nove igre kroz par godina sigurno bolje koristiti više jezgri, onda će mi 12 cores biti future proof. Mislim da radni takt nece baš rasti procesorima tako brzo, već će više se oslonit na bolje iskorištavanje cijelog procesora, a to se polako može i sad vidjeti sa novim igrama, a polako poćinje biti i sa programima. Znam da je ovo već ispran argument, ali do sada sam shvatio da kad kupim budget opciju, kao neki i5, r5 1600, jednostavno brže ostari. Plan je dati više, a da duže traje ;D

picajzla0707 kaže...
Blader kaže...
picajzla0707 kaže...
MGloc kaže...

Da sam na tvome mjestu uzeo bi jeftiniji 5600X , jer na b550 i x570 dolazi sigurno za godinu jos 6600/X,6900/X onda uzmi taj sa vise jezgri.

 ako mu se ne žuri toliko, onda je bolje pričekat malo i uzet 5600 non x, jer su te x serije ionako uvijek bile porez na budale, pogotovo sa aktualnim cijenama

 Evo malo sam pročitao i piše da je ovo zadnje na ovoj platformi. A tamo za 5 godina cu opet sve mjenjat, ddr5 i tako dalje...

 nebitno jel zadnje ili će i 6xxx serija rajzena raditi na 5xx matičnima

ako sad gledaš upgrejd, a kažeš da si esports igrač, onda ti je 5600 najbolja opcija, ali ne ovaj 5600x s napuhanom cijenom, nego 5600 non x koji će doći vrlo skoro i imati povoljniju cijenu, a vjerojatno će kao i svi non x rajzeni biti gotovo isti procesor

ako ti nije žurba pričekati do iza nove godine radije idi na 5600 non x, ako si kratak s lovom i tražiš upgrejd što prije onda 3600, a ako imaš viška love i moraš što prije upgrtejd, a onda odriješi kesu i kupi 5600x, samo što ćeš sa 5600x brzo skužit da si bacio soma+ kuna u vjetar

 5600 je opet čekanje od dosta mjeseci, a i mislim da ce ljudi to opet pokupovat. Sa 5600x, da 1k previše, zato i naginjem na 5900x. A vidit cemo do božića kako ce se cijene kretat. 

The_Fichek kaže...

6xxx serija rajzena ce raditi na 5xx plocama, samo ako ce biti Zen3 refresh. Pravi nasljednik, Zen4 sigurno nece radit na 5xx plocama..

 

Tako da su po meni dosta nezahvalne te ploce, puno sam vremena izgubio trazeci neku idealnu, ali svaka ima manu koju za cijenovni rang od oko 150-180 eura nebi smjele imati. Npr. sve MSI B550 samo 5 USB portova, Asusova B550-F Strix nema usb C niti debug display blizu 200 eura, Gigabyteova B550 AC nema Wifi6, iako je Wifi itd. Sve imaju nesto iritirajuce po meni za taj rang, dok se "jeftinijima" (1100-1200kn) kao MSI Tomahawk i Asus B550 Plus to moze oprostiti.

 Hmmm, kužim, ima smisla. A o ploćama sam gledao cijeli tjedan, cijele dane, zato sam i zapeo na x570 tomahawk. Ima masu bandwith, a to mi treba zbog puno diskova(6), jako dobre VRM za upogonit jak proc, s obzirom da je izašla malo kasnije nego većina x570, ima dosta toga dobrog i iz b550 ploćam, dobar bios, itd... nije čudo da je nema baš tako lako naći za kupit po MSRP-u, a kod nas uopće. 

11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Glupo je kupovat procesor kao zalog za budućnost i igrat se nekakvog futureproofanja. Iz perspektive rekreativnog gejmera isplativije je svake 2 godine promijeniti mid range nego jednom u 4 godine iskeširat za high end.

 
4 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
The_Fichek kaže...

6xxx serija rajzena ce raditi na 5xx plocama, samo ako ce biti Zen3 refresh. Pravi nasljednik, Zen4 sigurno nece radit na 5xx plocama..

 

Tako da su po meni dosta nezahvalne te ploce, puno sam vremena izgubio trazeci neku idealnu, ali svaka ima manu koju za cijenovni rang od oko 150-180 eura nebi smjele imati. Npr. sve MSI B550 samo 5 USB portova, Asusova B550-F Strix nema usb C niti debug display blizu 200 eura, Gigabyteova B550 AC nema Wifi6, iako je Wifi itd. Sve imaju nesto iritirajuce po meni za taj rang, dok se "jeftinijima" (1100-1200kn) kao MSI Tomahawk i Asus B550 Plus to moze oprostiti.

 ROG STRIX B550-F GAMING? Ima Type-c.

Krivo sam se izrazio, mislio sam na internal usb C kojeg nema, ako npr. zelis povezati prednji usb C kucista s maticnom. Straznji usb C imaju skoro sve B550 maticne.

Blader kaže...
The_Fichek kaže...

Za Dotu2 ti je 100% tak svejedno 5900X ili 5600X. Igro sam je i ja jedno 8 godina i na losijim procesorima od 1600 i opet owno kak se kaze, ali kuzim ak oces igrat blizu 140fps. Za importanje slika se takodjer kladim da nebi previse izgubio s 5600X. Velim ti, po meni najisplativije je ako ulovis kakav 3600 sada za nizu cijenu (BF, oglasi) i onda za par mjeseci ugrabis 5600, prodas ovaj i to je to ili malo vise popusis para u startu i kupis 5600X. Dzabe ti silna procesorska moc 5900X, ako ju neces tolko vise iskoristit u odnosu na 5600X, ali opet, tvoja odluka i moguce da sam ja skroz u krivu sto se tice Lightrooma i slicnih stvari.

 A za dotu znam da je svejedno. Igram cijeli život sa kompromisima :D. Vrte se i meni stalno po glavi scenariji i refresham njuškalo, pa kombiniram. 5600x je ubiti savršen za ono što meni treba trenutno, ali nekako gledam da ce npr Diablo 4 i tako nove igre kroz par godina sigurno bolje koristiti više jezgri, onda će mi 12 cores biti future proof. Mislim da radni takt nece baš rasti procesorima tako brzo, već će više se oslonit na bolje iskorištavanje cijelog procesora, a to se polako može i sad vidjeti sa novim igrama, a polako poćinje biti i sa programima. Znam da je ovo već ispran argument, ali do sada sam shvatio da kad kupim budget opciju, kao neki i5, r5 1600, jednostavno brže ostari. Plan je dati više, a da duže traje ;D

Dobar stari future proof problem koji se vrti zadnjih 10 godina na forumu, a itekako popularan od izlaska FX serije AMD-a. Mislim da ti je za 99% programa, osim ako se ne bavis heavy renderanjem (gdje je uglavnom bolja grafa kolko znam) ili AI-em (di je opet bolja grafa, ali je korisno imat jak CPU uz nju). Ako vrtis virtualke i sl., onda je 5900X jako dobar. Btw. nebi nista ni pisao da nisam vidio tamo onaj prvi post di pises o 200kn razlike ili sta je vec bilo sto je odmah impliciralo da zelis best buy za svoju namjenu. Nema veze sto je r5 1600 "brzo" ostario (sluzio te vjerojatno 2,3 god, ne znam kako je to brzo), posluzio te, a nisi dao previse novca za njega. Tako da je po meni bolje mijenjati komponente svakih par god, nego biti "miran" 5g, upravo ovo sto kaze pavlovs_dog. Ako ne pratis tolko hardware novosti, onda i mozes biti miran hehe.

Blader kaže...

6xxx serija rajzena ce raditi na 5xx plocama, samo ako ce biti Zen3 refresh. Pravi nasljednik, Zen4 sigurno nece radit na 5xx plocama..

 

Tako da su po meni dosta nezahvalne te ploce, puno sam vremena izgubio trazeci neku idealnu, ali svaka ima manu koju za cijenovni rang od oko 150-180 eura nebi smjele imati. Npr. sve MSI B550 samo 5 USB portova, Asusova B550-F Strix nema usb C niti debug display blizu 200 eura, Gigabyteova B550 AC nema Wifi6, iako je Wifi itd. Sve imaju nesto iritirajuce po meni za taj rang, dok se "jeftinijima" (1100-1200kn) kao MSI Tomahawk i Asus B550 Plus to moze oprostiti.

 Hmmm, kužim, ima smisla. A o ploćama sam gledao cijeli tjedan, cijele dane, zato sam i zapeo na x570 tomahawk. Ima masu bandwith, a to mi treba zbog puno diskova(6), jako dobre VRM za upogonit jak proc, s obzirom da je izašla malo kasnije nego većina x570, ima dosta toga dobrog i iz b550 ploćam, dobar bios, itd... nije čudo da je nema baš tako lako naći za kupit po MSRP-u, a kod nas uopće. 

X570 Tomahawk je super ploca i svakako preporuka ako kupujes vani gdje kosta malo vise od slicnih B550. Veci problem je cijena procesora. Ako kupujes u HR imas B550 Tomahawk, a mozes i popratit cijene Asus Tuf B550 Plus na bilokojem Alzashopu. Naravno nije lose sacekati BF u bilokojem slucaju.

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2020 17:54 (The_Fichek).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...
ivicask kaže...
The_Fichek kaže...

6xxx serija rajzena ce raditi na 5xx plocama, samo ako ce biti Zen3 refresh. Pravi nasljednik, Zen4 sigurno nece radit na 5xx plocama..

 

Tako da su po meni dosta nezahvalne te ploce, puno sam vremena izgubio trazeci neku idealnu, ali svaka ima manu koju za cijenovni rang od oko 150-180 eura nebi smjele imati. Npr. sve MSI B550 samo 5 USB portova, Asusova B550-F Strix nema usb C niti debug display blizu 200 eura, Gigabyteova B550 AC nema Wifi6, iako je Wifi itd. Sve imaju nesto iritirajuce po meni za taj rang, dok se "jeftinijima" (1100-1200kn) kao MSI Tomahawk i Asus B550 Plus to moze oprostiti.

 ROG STRIX B550-F GAMING? Ima Type-c.

Krivo sam se izrazio, mislio sam na internal usb C kojeg nema, ako npr. zelis povezati prednji usb C kucista s maticnom. Straznji usb C imaju skoro sve B550 maticne.

 Dap, da se inace kupiti pretvornik.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
The_Fichek kaže...
ivicask kaže...
The_Fichek kaže...

6xxx serija rajzena ce raditi na 5xx plocama, samo ako ce biti Zen3 refresh. Pravi nasljednik, Zen4 sigurno nece radit na 5xx plocama..

 

Tako da su po meni dosta nezahvalne te ploce, puno sam vremena izgubio trazeci neku idealnu, ali svaka ima manu koju za cijenovni rang od oko 150-180 eura nebi smjele imati. Npr. sve MSI B550 samo 5 USB portova, Asusova B550-F Strix nema usb C niti debug display blizu 200 eura, Gigabyteova B550 AC nema Wifi6, iako je Wifi itd. Sve imaju nesto iritirajuce po meni za taj rang, dok se "jeftinijima" (1100-1200kn) kao MSI Tomahawk i Asus B550 Plus to moze oprostiti.

 ROG STRIX B550-F GAMING? Ima Type-c.

Krivo sam se izrazio, mislio sam na internal usb C kojeg nema, ako npr. zelis povezati prednji usb C kucista s maticnom. Straznji usb C imaju skoro sve B550 maticne.

 Dap, da se inace kupiti pretvornik.

Gledao sam, taj pretvornik je usb 3.1 ili 3.2 u usb C, a usb 3.1 na maticnoj ti treba za prednji usb 3.0 od kucista. Ako mislis na nesto drugo slobodno posalji link. Svejedno, nije fora kupit maticnu od 180 eura i onda jos nadoplacivati bilosta s Aliexpressa jer maticna to nema po defaultu. Inace, MSI B550 Pro npr. ima internal usb C, a kosta dobrih 50 eura manje od Strix.

6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

pitanjce, zasto koristite u windowsima balance power state umjesto high performance? sta AMD procesori ne rade dobro ako je high performance?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

High perf. zakuca jezgre s obzirom na boost ili OC, dok balanced podize takt ovisno o loadu sto je ekonomicnije i ako dobro radi, jednako dobro pod loadom.

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

High perf. zakuca jezgre s obzirom na boost ili OC, dok balanced podize takt ovisno o loadu sto je ekonomicnije i ako dobro radi, jednako dobro pod loadom.

pa to je ok, mislio sam da je neki bug pa da zato se drzi na balanced.

 

nije to notebook da treba stedit 

 

hvala

11 godina
suspendiran
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Balanced od Ryzena je isto drek, skini Cinebench, odvrti ga na Ryzen Balanced i zabiljezi score, prebaci na Windows Balanced, restartaj PC i odvrti CB opet dobit ćeš viši score

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...

Balanced od Ryzena je isto drek, skini Cinebench, odvrti ga na Ryzen Balanced i zabiljezi score, prebaci na Windows Balanced, restartaj PC i odvrti CB opet dobit ćeš viši score

 nisam to pitao, vec zasto ne koristite HIGH Performance, jer sam mislio da ne radi dobro pa da ste zato svi na Balanced

 

objasnjeno mi je gore

11 godina
suspendiran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

znam, nadovezao sam se na ovo gore što je fićo rekao za balanced

7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Blader kaže...
The_Fichek kaže...

Za Dotu2 ti je 100% tak svejedno 5900X ili 5600X. Igro sam je i ja jedno 8 godina i na losijim procesorima od 1600 i opet owno kak se kaze, ali kuzim ak oces igrat blizu 140fps. Za importanje slika se takodjer kladim da nebi previse izgubio s 5600X. Velim ti, po meni najisplativije je ako ulovis kakav 3600 sada za nizu cijenu (BF, oglasi) i onda za par mjeseci ugrabis 5600, prodas ovaj i to je to ili malo vise popusis para u startu i kupis 5600X. Dzabe ti silna procesorska moc 5900X, ako ju neces tolko vise iskoristit u odnosu na 5600X, ali opet, tvoja odluka i moguce da sam ja skroz u krivu sto se tice Lightrooma i slicnih stvari.

 A za dotu znam da je svejedno. Igram cijeli život sa kompromisima :D. Vrte se i meni stalno po glavi scenariji i refresham njuškalo, pa kombiniram. 5600x je ubiti savršen za ono što meni treba trenutno, ali nekako gledam da ce npr Diablo 4 i tako nove igre kroz par godina sigurno bolje koristiti više jezgri, onda će mi 12 cores biti future proof. Mislim da radni takt nece baš rasti procesorima tako brzo, već će više se oslonit na bolje iskorištavanje cijelog procesora, a to se polako može i sad vidjeti sa novim igrama, a polako poćinje biti i sa programima. Znam da je ovo već ispran argument, ali do sada sam shvatio da kad kupim budget opciju, kao neki i5, r5 1600, jednostavno brže ostari. Plan je dati više, a da duže traje ;D

picajzla0707 kaže...
Blader kaže...
picajzla0707 kaže...
MGloc kaže...

Da sam na tvome mjestu uzeo bi jeftiniji 5600X , jer na b550 i x570 dolazi sigurno za godinu jos 6600/X,6900/X onda uzmi taj sa vise jezgri.

 ako mu se ne žuri toliko, onda je bolje pričekat malo i uzet 5600 non x, jer su te x serije ionako uvijek bile porez na budale, pogotovo sa aktualnim cijenama

 Evo malo sam pročitao i piše da je ovo zadnje na ovoj platformi. A tamo za 5 godina cu opet sve mjenjat, ddr5 i tako dalje...

 nebitno jel zadnje ili će i 6xxx serija rajzena raditi na 5xx matičnima

ako sad gledaš upgrejd, a kažeš da si esports igrač, onda ti je 5600 najbolja opcija, ali ne ovaj 5600x s napuhanom cijenom, nego 5600 non x koji će doći vrlo skoro i imati povoljniju cijenu, a vjerojatno će kao i svi non x rajzeni biti gotovo isti procesor

ako ti nije žurba pričekati do iza nove godine radije idi na 5600 non x, ako si kratak s lovom i tražiš upgrejd što prije onda 3600, a ako imaš viška love i moraš što prije upgrtejd, a onda odriješi kesu i kupi 5600x, samo što ćeš sa 5600x brzo skužit da si bacio soma+ kuna u vjetar

 5600 je opet čekanje od dosta mjeseci, a i mislim da ce ljudi to opet pokupovat. Sa 5600x, da 1k previše, zato i naginjem na 5900x. A vidit cemo do božića kako ce se cijene kretat. 

The_Fichek kaže...

6xxx serija rajzena ce raditi na 5xx plocama, samo ako ce biti Zen3 refresh. Pravi nasljednik, Zen4 sigurno nece radit na 5xx plocama..

 

Tako da su po meni dosta nezahvalne te ploce, puno sam vremena izgubio trazeci neku idealnu, ali svaka ima manu koju za cijenovni rang od oko 150-180 eura nebi smjele imati. Npr. sve MSI B550 samo 5 USB portova, Asusova B550-F Strix nema usb C niti debug display blizu 200 eura, Gigabyteova B550 AC nema Wifi6, iako je Wifi itd. Sve imaju nesto iritirajuce po meni za taj rang, dok se "jeftinijima" (1100-1200kn) kao MSI Tomahawk i Asus B550 Plus to moze oprostiti.

 Hmmm, kužim, ima smisla. A o ploćama sam gledao cijeli tjedan, cijele dane, zato sam i zapeo na x570 tomahawk. Ima masu bandwith, a to mi treba zbog puno diskova(6), jako dobre VRM za upogonit jak proc, s obzirom da je izašla malo kasnije nego većina x570, ima dosta toga dobrog i iz b550 ploćam, dobar bios, itd... nije čudo da je nema baš tako lako naći za kupit po MSRP-u, a kod nas uopće. 

 A prođu tri godine da se ne okreneš... a možda čak i uzmem 5600x, vidim pocinju polako padat cijene. Sa 3600 neću dobit single core koji želim,on je opcija ako tržište baš ode u pm. Da slažem komp za igre sa mid range grafom, ne bi se razmišljao, ali kako je single core CPU bottleneck za photoshop i lightroom, ipak bi htio kad već kupujem da to bude jedan lijepi skok. 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...

Balanced od Ryzena je isto drek, skini Cinebench, odvrti ga na Ryzen Balanced i zabiljezi score, prebaci na Windows Balanced, restartaj PC i odvrti CB opet dobit ćeš viši score

 Sa 5000 serijom Robert Hallock rekao da nema više porebe za Ryzen power planom dovoljan je Windows power plan.

http://hwbot.org/signature/u135800.png
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Njub sam ali gdje se to mijenja?

(G)jokaCRO ingame
11 godina
suspendiran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Upisi u trazilicu "power options" i izbacit će ti.

EDIT: moraš nakon promjene restartat PC.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 15:40 (ibme74).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ford eleanor kaže...

Asrock je prvi, za njim će i Asus dati podršku za 5000 seriju Ryzen procesora na 450 čipsetu

Link https://www.pcgamer.com/amd-ryzen-5000-b450-bios-update-motherboard/

 

 Kasnis malo, Asus i Gigabyte vec skoro 2 tjedna imaju podrsku za 5000 seriju na b450 plocama.

 

btw, eto kad je izaslo na asrock ploce... uzmes lijepo B450M Pro4f, utaknes 5600x i vozit bez ikakvih problema, ako ljudi sa 5900X i B450-F plocama mogu imat normalne temperature (i vrma i procesora) onda ce itekako bit normalne za jednu bb b450 plocu koja kosta trenutno ispod 500kn.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 15:58 (hahhaajaads).
Moj PC  
3 0 hvala 1
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Bravo ASRock, ne samo zbog podrske za B450/X470 chipseta, nego i to sto su uspjeli

ugurati sve mikrokodove, bez da se izgubila podrska za stare procesore,

o kojoj pricaju Gigabyte i ASUS, te MSI koji tvrdi da ce podrzavati sve procesore,

ali da ce neki featurei biti maknuti (nadam se RGB, jer od tog nema nikakve koristi,

a moze se kontrolirati softwareski iz OS-a, umjesto iz BIOS-a).

 

http://www.asrock.com/news/index.asp?iD=4600

 

Recimo od ASUS-a postoje samo BETA BIOS-i, i s njima papa podrska starijim procesorima,

dakle kita labudova - nema jednostavno upgrade BIOS-a, pa kad kupis novi,

samo swap - nego moras imati oba odjednom, a ne mozes imati istu plocu za testiranje

komponenata, opet, steta, podbacili su - ASRock je i dalje dokazao da je jedan od boljih

OEM-ova koji podrzava svoje AMD ploce, dok vecina drugih gura Intel, koliko god to ljudi ignorirali ili ne.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
suspendiran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Usporedba najpopularnijeg i premium:
 
3 0 hvala 0
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

moram jos malo zagnjavit, ako je vec bilo isprike, skupljam info za 2. mjesec 

 

koliko sam skuzio OC kod AMD procesora nema smisla, jer ako roknes OC all core, u biti si smanjis performanse u gamingu, jer sjebes PBO, jel tak?

 

nije sad to neki veliki pad, ali je ipak pad, bolje ostaviti da on sam roka koliko ide ta jedna dvije jezgre, ako se ne varam?

 

drugo pitanje, da li se isplati manulano cackat napon, ili je isto bolje zbog PBO ostavit da on to radi automatski, da li se tu gubi ikakav boost ?

 

znam da ima onaj softver za to sve, preferiram BIOS namjestanje, a i koliko sam skuzio ne radi sa 5000 serijom i lik ga ne planira osposobit

 

takoder da li su ti spakovi napona sada manji kod 5000 serije nego sto su bili kod 3000?

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 21:02 (3dfx).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

Bravo ASRock, ne samo zbog podrske za B450/X470 chipseta, nego i to sto su uspjeli

ugurati sve mikrokodove, bez da se izgubila podrska za stare procesore,

o kojoj pricaju Gigabyte i ASUS, te MSI koji tvrdi da ce podrzavati sve procesore,

ali da ce neki featurei biti maknuti (nadam se RGB, jer od tog nema nikakve koristi,

a moze se kontrolirati softwareski iz OS-a, umjesto iz BIOS-a).

 

http://www.asrock.com/news/index.asp?iD=4600

 

Recimo od ASUS-a postoje samo BETA BIOS-i, i s njima papa podrska starijim procesorima,

dakle kita labudova - nema jednostavno upgrade BIOS-a, pa kad kupis novi,

samo swap - nego moras imati oba odjednom, a ne mozes imati istu plocu za testiranje

komponenata, opet, steta, podbacili su - ASRock je i dalje dokazao da je jedan od boljih

OEM-ova koji podrzava svoje AMD ploce, dok vecina drugih gura Intel, koliko god to ljudi ignorirali ili ne.

Na koje tocno beta biose mislis ? Na one sa 3rd party stranice (tj. ne direktno od Asusa) jel ? Ako da, onda nije tako, jer jedan lik je streamao kak je prelazio sa starijeg ryzena na zadnjem biosu koji podrzava 5000 seriju i presao je na 5900X, radi se o Asus B450-F ploci i bios nije skinut sa asus stranice (ionako ga nema, sad pogledao).

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
Usporedba najpopularnijeg i premium:

 Znači da nadogradim dobio bih otprilike 20 fps na 1440p jer igram u toj rezi. Nije za baciti ali da prodam R5 3600 dobio bih nekih 1200kn, možda 1300 (nategnuto na Njuški) i morao nadoplatiti 1500kn za 5600x. Ukratko, ne isplati se.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 21:43 (vrinho).
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozz jel se isplti s 9900k ici na 5600x ili 5800x

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Za igre ne. Kratko i jasno :) Za nešto više profi 5800X ili jače, da.

The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Augi pa kako to da nisi ugrabio novog Radeona? 

11 godina
suspendiran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
augi80 kaže...

Pozz jel se isplti s 9900k ici na 5600x ili 5800x

 

Otkad tebe brine jel se nesto "isplati" ? 

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
3dfx kaže...

moram jos malo zagnjavit, ako je vec bilo isprike, skupljam info za 2. mjesec 

 

koliko sam skuzio OC kod AMD procesora nema smisla, jer ako roknes OC all core, u biti si smanjis performanse u gamingu, jer sjebes PBO, jel tak?

 

nije sad to neki veliki pad, ali je ipak pad, bolje ostaviti da on sam roka koliko ide ta jedna dvije jezgre, ako se ne varam?

 

drugo pitanje, da li se isplati manulano cackat napon, ili je isto bolje zbog PBO ostavit da on to radi automatski, da li se tu gubi ikakav boost ?

 

znam da ima onaj softver za to sve, preferiram BIOS namjestanje, a i koliko sam skuzio ne radi sa 5000 serijom i lik ga ne planira osposobit

 

takoder da li su ti spakovi napona sada manji kod 5000 serije nego sto su bili kod 3000?

 Tak je, nema smisla OC za gaming. Dobis malo veci cinebench score, ali zato gubis performanse u gamingu. Makar, ovisi i o chipu dosta, ako imas odlican primjerak moze se preko Ryzen Clock Tunera svaka jezgra zapravo nabrijati na svoj max rucno, pa onda teoretski ne gubis nista. Moj smece primjerak ne prolazi ni testiranje na CTR, wooden sample, i najbolje me sluzi drzati jednostavno stock, iako nikad ne doseze ni deklarirani 4200 MHz boost. 

 

Ali nesto sto mozes napraviti je rucni undervolt. Kod mene offset od -0.05V nije dao nikakav gubitak performansi generalno, ni Cinebench ni gaming.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice