AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.091.310
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Nisam ništa dirao osim napona, cstatea i uključenog xmp-a. llc nema brojeve, ima auto, regular medium i extreme, postavljen je na regular.
u svakom slučaju ću pogledat sve ovo, hvala na konstruktivnim savjetima :)
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Np. Gearboxa i mene je to prije mucilo pa sam malo pogledao opet. Stavi si LLC onda na medium, to je vise za stabilnost napona i malo nizi moguci napon. Ovaj PSS vrag bi trebao pomoci, pogledaj jos.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Np. Gearboxa i mene je to prije mucilo pa sam malo pogledao opet. Stavi si LLC onda na medium, to je vise za stabilnost napona i malo nizi moguci napon. Ovaj PSS vrag bi trebao pomoci, pogledaj jos.

  Evo uradio sve kako si rekao , ugasio performance boost na oba mjesta , PSS i cstate  na enabled , ali i dalje gad odbija da obara i ne mrda sa 4.25  

Ovo je u idleu nakon cinebencha 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 20:48 (error_666).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

PBO ti je iskljucen?

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jbg ne znam , mislim da je na auto .. Sta cu s njim ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Iskljuci, to je nesto kao core performance boost za Ryzena 3. generacije kolko sam skuzio, tj. autoOC.

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da  , jeste .neka vrsta auto OC-a i koliko sam vidio ne radi nista . Ok, iskljucim i njega 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ista stvar i sa PBO off.. Kako god, dok se maknem sa auto postavki i postavim manualni napon ne mrda ni takt ni napon.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imas li ukljucen neki profil u Ryzen masteru? Se to čudo pali pri startu kompa ili moras kliknut da se upali? Ne sjecam se vise, koristio sam ga jednom prije 3-4 god. Mozda cak i defaultni profil tog Ryzen mastera sjebava stvari, ali ne znam. Ovo su sad vise nagadjanja. Probaj vratit nazad core enhancment/performance kako se vec zove na enable, pod advanced i u extreme tweakeru i probaj se igrat s EPU ili kako ti se vec zove ta power saving opcija u BIOSu. Ta opcija je blizu onih di namjestavas CPU mnozitelj.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 21:36 (The_Fichek).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ne pali se dok ga ne pokrenem, niti ima profila. Obrisati ću ga svakako ga ne koristim.
Ok budem 👍
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...
Ista stvar i sa PBO off.. Kako god, dok se maknem sa auto postavki i postavim manualni napon ne mrda ni takt ni napon.

Dali je tebi problem overclock ili defoltno stanje procesora ovo radi?

 

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tehnički rečeno obadva. Defaultni radi na visokom naponu stalno i spusti povremeno na 3.3 GHz, oc profil zakucan na 4.25 i napon oko 1.25 nonstop.
Samo u windows energy saver profilu spušta na 2.2

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 22:52 (error_666).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...
Tehnički rečeno obadva. Defaultni radi na visokom naponu stalno i spusti povremeno na 3.3 GHz, oc profil zakucan na 4.25 i napon oko 1.25 nonstop.
Samo u windows powersaver profilu spušta na 2.2

Dali je tako bilo day one ili tek nakon sto si krenuo OCat? 

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Od prvog dana, pisao sam nedavno ovdje u temi o visokim idle temperaturama
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mozda je i do ploce, ali sumnjam. B450E je imao Jakovp, ako se ne varam, steta sto su ga uklonili.. Uglavnom, probaj onda ovako: PBO enabled i tamo gdje si inace overclockao stavi ne fiksni napon nego - offset, kreni od -0.03125V nadalje. Ovdje je lik uspio tako s -0.13125 V: https://community.amd.com/thread/253847 Za svaki slucaj provjeri je li u Ryzen balanced i Windows balanced namjesteno min. power state recimo 5% i max. power state bi trebao raditi 100%, ali mozes staviti 99% pa probat i tako (nesto slicno bi trebalo biti po defaultu u Ryzen balanced, ali provjeri).

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...
Od prvog dana, pisao sam nedavno ovdje u temi o visokim idle temperaturama

Da ne listam sad sve i trazim, dali je to normalno ponasanje za Rayzen procesore?

Ako nije dali mozes upotrebit garanciju jer ovo kroz sta ti prolazis je uzas.... 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Tesko da ce mu garancija proci jer mu proc nije fizicki ostecen. Ma snaci ce se, treba se samo malo potrudit, proucit sta sve ljudi pisu. Realno moze ostavit proc tako kako je jer je 4.25Ghz i 1.25V jako dobro, tako da ovo namjestavanje samo igranje po meni. Da mu proc radi na 1.25V 4-5 godina nist mu nece bit 99%.. Sumnjam da mu je komp upaljen 24/7.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Tesko da ce mu garancija proci jer mu proc nije fizicki ostecen. Ma snaci ce se, treba se samo malo potrudit, proucit sta sve ljudi pisu. Realno moze ostavit proc tako kako je jer je 4.25Ghz i 1.25V jako dobro, tako da ovo namjestavanje samo igranje po meni. Da mu proc radi na 1.25V 4-5 godina nist mu nece bit 99%.. Sumnjam da mu je komp upaljen 24/7.

 Cekaj, vi tu vodite borbu oko 1.25v ? 

 

 Pa za taj proc je 24/7 gejmanje i na 1.4v dobro i nist mu nece bit nit za 10god, 1.25v je i premala voltaza po meni 

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Visoke idle tenperature ili oscilacije npr.od 33-55 su sasvim normalna stvar na ryzen 3000 generaciji..radi se o načinu funkcioniranja samog čipa glede napona tj.samog proizvodnog procesa. Uostalom briga vas za idle temp jer je bitan load..malo bolji cooler i sve je o.k

 Što se tiče cool&quiet problematike sa 680-te stranice ove teme naravno da isti funkcionira..Po mom iskustvu te prijatelja sa 3700x dok god nije istalirao posljednje (tada 2.mjesec 2020.g.) Amd b450 chipset drivere unatoč ryzen balanced power planu te uključenom opcijom qool&quiet u Biosu (Global C-States enabled + Typical Current na Idle) procesor mu nije u Winsima spuštao takt ispod 3600 ili koliko već za njegov model cpu-a.

Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imam istu plocu, B450-E i sve je ok s njom, iako ima jako puno postavki koje su onako, dosta opskurne :) Ali uz malo igranja sve se moze.

 

Ugl, meni se ovo cini sve skupa kao misunderstanding - "idle" voltaza za Ryzen 3xxx se pod normalno ocitava tako visoko, ali je stvar u tome da cip jednostavno tako funkcionira da voltaza skace simo tamo unutar mikrosekundi, a sustav naravno nikad nije 100% "idle" da se nis s njim ne dogada.

 

Moja preporuka ti je da vratis "Load optimized defaults" i stavis proc core voltage offset mode -0.05 V, DOCP profil za RAM, i to je to sto ti treba ako se ne mislis igrati s OC, a u tu zecju rupu se moze vrlo duboko uci :)

 

EDIT: E da, i naravno najnoviji chipset, BIOS, Ryzen Balanced Power Plan.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 23:29 (Minneyar).
Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

A ono, ak moze namjestit da ide nize zasto ne. Stvar je i sto je taj napon fixan, zacementiran, a to je malo cudno, tim vise sto ima jako dobru maticnu.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

A ono, ak moze namjestit da ide nize zasto ne. Stvar je i sto je taj napon fixan, zacementiran, a to je malo cudno, tim vise sto ima jako dobru maticnu.

 Ima po googleu, redditu i slicno dosta takvih iskustava i situacija i radi se o jednostavno krivom reportanju u velikoj vecini slucajeva. Cak i Ryzen Master zna pokazivati sulude vrijednosti ponekad...

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Muči se i lomi bezveze zbog bespotrebnih 100 megaherza na chipu kojeg imam i ja. Taman htio reći ali me gore kolega preduhitrio da jednostavno krene od nule tj.load optimized defoults u Biosu, uključi Xmp profil memorije, uključi C-States i ostalih par power saving opcija te pusti proc da pleše...moj pleše od 400-800 mhz ovisno o jezgri prilikom mirovanja do 4200..Napon od 0.9 

0 i nešto pa do 1.40 i nešto.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pff, kakav kombo u njemackom Mindfactoryu:

Ryzen 3600 155 eura: https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-5-3600-6x-3-60GHz-So-AM4-BOX_1313643.html

Tomahawk B550 165 eura: https://www.mindfactory.de/product_info.php/MSI-MAG-B550-TOMAHAWK--B550-AM4-ATX-AMD-_1365979.html

+40 eura na Steamu u sklopu MSI akcije (moze se dobit i vise sa skupljom MSI plocom), ako je maticna kupljena do 31.08.

https://www.msi.com/Promotion/amd-b550-promotion

6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Ajd ovako, neke sitnice koje si mozda dirao mozda ne. Pod advanced stavi PSS support na enabled, ako vec nisi. Pod Extreme tweaker na pocetku, vidi kako ti utjece EPU power saver opcija koja se kao preporucuje da bude izgasena, ako OCas, ali svejedno vidi. LLC, load line calibration, stavi na level3 za sada. Core performance boost (dva su, jedan pod Extreme tweaker, jedan pod Advanced - AMD CBS - CPU common) stavi na disabled, posto si OC ti ne treba, a moze utjecati na napon. Kad smo vec kod opcija, u boot opcijama si mozes iskljuciti CSM, ako vec nisi za brzi load time. Probaj umjesto fixnog napona imati offset, ali to na kraju, za sada probaj postic da se clockovi normalno ponasaju. Najvaznije je ovo prvo meni se cini, PSS + global C state ukljuceni.

 dobro, lijepo ti sve objašnjavašali stavi slikicu koliki je tvoj min, takt u idleu.

 

na intelu kojega sam poklonio i5 2500k i Asus p8z68 v pro staviš speed step na enable i lijepo bez ikakvih mudrolija, čačkanja po windowsima takt se spusti (staviš npr preko noći skidanje torrenta) i takt je 1,1 ghz.. "u radu" lijepo rula od 1.1 do 3.7, zavisi što koristiš...

 

jednostavno do bola.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.7.2020 9:18 (Anđeo bez falinge).
6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

 Ne nisu malo morgen, najnoviji Chipset Driveri su iz 3 mjeseca 2020 godine.Ja sam ih kod sebe instaliral, tu negdje polovicom četvrtog mjeseca.

 

https://www.guru3d.com/news-story/download-amd-chipset-driver-v2-04-04-111.html

 

https://www.techpowerup.com/265550/amd-posts-updated-chipset-drivers-that-fix-installer-bugs-and-stability-issues

 

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-ryzen-chipset-2-04-04-111

 

Realno tipičan AMD Qool&Quiet, kaj se tiče Desktop Ryzen 3000 7nm procovato ti nikad neče radi kao na ranijim AMD procesorima.Samo pogledaj testove, i ako je sve ok na Windowsima+driveri, sa R5 3600 idle potrošnjom i zagrijavanjem nema nikakvih problema.

 

 

 uvijek skidam chipset drivere s legalne intel ili sad AMD stranice.. nikakav guru...

Moja ploča je Gigabyte aurus elite, za njegovu asusicu nisam ni gledao koji su mjesec driveri za chipset...

 

e sad, lijepo objasni ZAŠTO "nikada" neće raditi quool nQuit kao na "ranijim" ryzen pločama i procesorima ?!

 

i zamolio bih te ako možeš pronaći da je netko spustio takt u idlu na nekih 1200 Mhz i da se uredno permutira s 1200 do 3600 u radu (ryzen 3600) ?! ne mora biti opcija Qool&Quiet....ili pronađi na Webu koji je minimalni takt Ryzena 3600 bilo kojom čarolijom ?! eto, gore sam stavio da je moj minimum 2100 Mhz ali mislim da on mora ići niže.

možda na ovoj temi ?

nisam našao.

hvala unaprijed zeleno-žuti  lega 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.7.2020 9:17 (Anđeo bez falinge).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Anđeo bez falinge kaže...
rambox kaže...

 Ne nisu malo morgen, najnoviji Chipset Driveri su iz 3 mjeseca 2020 godine.Ja sam ih kod sebe instaliral, tu negdje polovicom četvrtog mjeseca.

 

https://www.guru3d.com/news-story/download-amd-chipset-driver-v2-04-04-111.html

 

https://www.techpowerup.com/265550/amd-posts-updated-chipset-drivers-that-fix-installer-bugs-and-stability-issues

 

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-ryzen-chipset-2-04-04-111

 

Realno tipičan AMD Qool&Quiet, kaj se tiče Desktop Ryzen 3000 7nm procovato ti nikad neče radi kao na ranijim AMD procesorima.Samo pogledaj testove, i ako je sve ok na Windowsima+driveri, sa R5 3600 idle potrošnjom i zagrijavanjem nema nikakvih problema.

 

 

 uvijek skidam chipset drivere s legalne intel ili sad AMD stranice.. nikakav guru...

Moja ploča je Gigabyte aurus elite, za njegovu asusicu nisam ni gledao koji su mjesec driveri za chipset...

 

e sad, lijepo objasni ZAŠTO "nikada" neće raditi quool nQuit kao na "ranijim" ryzen pločama i procesorima ?!

 

i zamolio bih te ako možeš pronaći da je netko spustio takt u idlu na nekih 1200 Mhz i da se uredno permutira s 1200 do 3600 u radu (ryzen 3600) ?! ne mora biti opcija Qool&Quiet....ili pronađi na Webu koji je minimalni takt Ryzena 3600 bilo kojom čarolijom ?! eto, gore sam stavio da je moj minimum 2100 Mhz ali mislim da on mora ići niže.

možda na ovoj temi ?

nisam našao.

hvala unaprijed zeleno-žuti  lega 

 

 Imam ti ja rjesenje da ti se spusti 0, "shut down", ne pali ga vise i prodaj ga.

10 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Bezveze se opterećujete taktom procesora, kad ništa ne radi ne teče struja kroz njega i potrošnja je zanemarivo veća. Bitnije je da napon varira u odnosu na opterećenje procesora mada ni to nije bitno kad procesor miruje.

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Anđeo bez falinge kaže...
The_Fichek kaže...

Ajd ovako, neke sitnice koje si mozda dirao mozda ne. Pod advanced stavi PSS support na enabled, ako vec nisi. Pod Extreme tweaker na pocetku, vidi kako ti utjece EPU power saver opcija koja se kao preporucuje da bude izgasena, ako OCas, ali svejedno vidi. LLC, load line calibration, stavi na level3 za sada. Core performance boost (dva su, jedan pod Extreme tweaker, jedan pod Advanced - AMD CBS - CPU common) stavi na disabled, posto si OC ti ne treba, a moze utjecati na napon. Kad smo vec kod opcija, u boot opcijama si mozes iskljuciti CSM, ako vec nisi za brzi load time. Probaj umjesto fixnog napona imati offset, ali to na kraju, za sada probaj postic da se clockovi normalno ponasaju. Najvaznije je ovo prvo meni se cini, PSS + global C state ukljuceni.

 dobro, lijepo ti sve objašnjavašali stavi slikicu koliki je tvoj min, takt u idleu.

 

na intelu kojega sam poklonio i5 2500k i Asus p8z68 v pro staviš speed step na enable i lijepo bez ikakvih mudrolija, čačkanja po windowsima takt se spusti (staviš npr preko noći skidanje torrenta) i takt je 1,1 ghz.. "u radu" lijepo rula od 1.1 do 3.7, zavisi što koristiš...

 

jednostavno do bola.

1500Mhz je min., a 1550Mhz najcesci minimalni clock na mom @3800Mhz Ryzenu 1600. Znam da on ima 3600, ali znam i da ima slicne postavke ko ja na maticnoj. Meni je taj PSS pomogao smanjiti napon u Balanced modu, iako neki preporucuju da bude iskljucen radi OC stabilnosti, no kako maticna ima pun k drugih stvari za stabilnost nema veze ako je upaljena tu i tamo koja stvar za ustedu energije. Evo npr. objasnjenja s interneta: "PSS is Performance State so Cool & Quiet if you want your PC to cycle down when not under load leave it enabled." (izvor). To je ustvari C&Q za prve Ryzene, puno ime je "Performance supported state".

Manji clock od toga bih htio samo da imam laptop na power saveru. Cudan mi je njegov slucaj, tim vise sto B450E ima najnoviji bios iz 23.06. ove godine.

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Anđeo...već ti je rečeno da se ne opterečuješ previše Ryzen temperaturama (idle skokovi).

 

Kreni od nule i lijepo Load Optimized Defaults u Biosu.

Tvoj BIOS je doslovce identičan mome jer moja je ploča Gigabyte B450 GAMING X zadnji Bios.

 

Evo ti screenshot Ryzen Mastera i moje situacije..

Poslikam ti moj BIOS pa pošaljem.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.7.2020 11:44 (froggybone).
Moj PC  
0 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice