AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.112.250
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Drago mi je da sam pročitao ovo, naravno ne za tvoje probleme, nego za realno stanje koje si opisao. Sa svojim 1600 AF nisam imao problema, nadam se da neću ni na godinu sa 3600.

13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
red_bull kaže...

Izgleda da dosta tih tomahawkica ima taj dugi boot.. Recimo kod mene na asus tuf b450 boot traje par sekundi(nisam mjerio ali stvarno sam prezadovoljan). 

Isto i kod mene. Ne znam je li to pravilo ili iznimka, ali nisam imao nikakvih problema u ovih pet mjeseci s novom konfiguracijom.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.5.2020 17:22 (CrossDeath).
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mogu potvrditi, asus b450-e, ekspresni boot.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

Taraba ne možeš ti sa plag en pleja majonezera tek tako preči na amd. Imaš sindrom intel uspavanosti. 

 Jbg, u današnje vrijeme i s ovim godinama, sry al očekujem manje zajebancije nego početkom 2000tih kad su krenuli celeroni 300A i klokanje sa 300 na 450mhz, prošlo me to. Da, očekujme da sve radi out of the box. Nije me ništa intel razmazio, al ni amd.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Probajte boot sa jednim keksom memorije mislim da ce ici brze
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja nemam problema "per se" sa temperaturama i voltažom, moje pitanje prvo je bilo "jel to normalno", budući da je, i da se igrom sa fan curvom može sredit, sve 5.

Što se tiče boota, imam prastari SATA SSD, 840 EVO, 120GB, boota unutar ... 7? sekundi.. Mogu štopat, ali stvarno brzo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

r5 3600 + freezer 34 duo + tomahawk max, nikakvih problema sa bootom, temp ne ide preko 65c u heavy load...

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MGloc kaže...

Ako sta rikne odmah kupujem iz suprotnog tabora.

 

I sta ako rikne i to iz suprotnog tabora? Ides na konzole ili?

14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...
MGloc kaže...

Ako sta rikne odmah kupujem iz suprotnog tabora.

 

I sta ako rikne i to iz suprotnog tabora? Ides na konzole ili?

 Ide živjet u šumu i lovit zečeve

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Trenutna cijena ryzena 3300x nema smisla. Sve preko 1000kn je previše. 

 
5 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

rekao sam ja odmah da će cijene biti "fino" preko 1.000kn, jednostavno se ne isplati pokraj r5 3600, dakle ili još doplatiti za r5 3600 ili ići na 300-400kn jeftiniji r5 1600 af

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Jel netko imao srece sa undervoltanjem serije 3000? Ja sam ulozio svega par minuta svog vremena prije par mjeseci. Naviknut na intel ocekivao sam da ce ili raditi kako treba ili ce bsodati. Na kraju je sve radilo ali sa smanjenim taktom. Ostao sam iznenadjen cinjenicom da je sustav sam odlucio sniziti takt da bi zadrzao stailnost.

Pa je tu zapravo pitanje da li je moguce undervoltati bez (znacajnog) utjecaja na performanse? Undervoltanje mi je uvijek bilo zanimljivije od OC-a pa zato pitam...

 

Probao -0.1 , -0.05, -0.0375, -0.0250; u svim setupima nakon nekoliko dana foldanja u nekom trenu samo soft reset.. Odustao i nosim se nekako sa 1-2C toplijim CPUom, ali barem ne soft reseta.   Probao sam cackati i SoCu, medjutim sve ispod 1.1 (stoji na tome na manual od prvog dana), mi je bilo nekako musicavo, do mjere da sam poceo brijati na degradaciju procesora :D Naravno, povratkom na 1.1V sve pet :D 

 

 

Jakovp kaže...
Probaj ovo, ako imas najnoviji bios (1004b)

Pusti sve na stock, i samo u pbo postavkama stavi autooc na +200 i edc na 0. Ako nije dobro, isprobaj edc 10 i edc 25.

 

Za PBO "najbolje" rezultate sam dobio sa Buildzoidovih 300/230/230 +200. Prije toga sam probao par random vrijednosti iz glave (+50 na sve  npr), do 1000/1000/1000; ali na kraju Buildozoidov setup bio najbrzi. Sve u svemu, ugasio PBO, previse W potrosnje i topline za 200 MHz IMO.

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jovanka kaže...
Friday kaže...

Jel netko imao srece sa undervoltanjem serije 3000? Ja sam ulozio svega par minuta svog vremena prije par mjeseci. Naviknut na intel ocekivao sam da ce ili raditi kako treba ili ce bsodati. Na kraju je sve radilo ali sa smanjenim taktom. Ostao sam iznenadjen cinjenicom da je sustav sam odlucio sniziti takt da bi zadrzao stailnost.

Pa je tu zapravo pitanje da li je moguce undervoltati bez (znacajnog) utjecaja na performanse? Undervoltanje mi je uvijek bilo zanimljivije od OC-a pa zato pitam...

 

Probao -0.1 , -0.05, -0.0375, -0.0250; u svim setupima nakon nekoliko dana foldanja u nekom trenu samo soft reset.. Odustao i nosim se nekako sa 1-2C toplijim CPUom, ali barem ne soft reseta.   Probao sam cackati i SoCu, medjutim sve ispod 1.1 (stoji na tome na manual od prvog dana), mi je bilo nekako musicavo, do mjere da sam poceo brijati na degradaciju procesora :D Naravno, povratkom na 1.1V sve pet :D 

 

 

Da, bit ce da se ne isplati. A SoC ne smijem dirati ni slucajno. Bio je undervoltan i radio OK dok nisu druga 2 keksa memorije stigla. Sa 4 keksa ne smije biti undervoltan jer BSOD-a

Freak Show Inc.
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Prošle godine, razgovarao sam sa rođakom (radi kao serviser u jednoj trgovini sa računalnom opremom) na temu sastavljanja novog računala temeljenog na Ryzenu. Lovu imam, samo mi se ne žuri jer mi je prinova u obitelji daleko bitnija. Uglavnom, nakon odgledanih nekoliko desetaka različitih recenzija, nekako mi se nije svidjela opcija da R5 3600 uparim sa B450 ili x470 chipsetom jer ne bih mogao iskoristiti sve mogućnosti navedenog procesora jer su iste na navedenim chipsetima nedostupne. Jedna recenzija me iznenadila jer je čovjek uspješno sastavio novo računalo sa navedenim procesorom, ali na Asrock-ici temeljenoj na A320 chipsetu uz preporuku na kraju videa da to ipak ne činimo (ploča se pregrijavala, kao i CPU). Ne znam, overkill, to me podsjetilo na davni test slovenskog časopisa Avto u kojem je bila recenzija Yuga 45 Koral u kojem je bio motor od  Lancie Y. Prejak motor, kojim je 45ca uspjela izvući 200km/h , ali je bila nestabilna u vožnji. Ta nestabilnost, sudeći po temama na njemačkim forumima, u kombinaciji sa B450 i R5 3600 je česta (dugo podizanje sustava ili smrzavanje računala prilikom pokretanja iz stand by moda).
Šteta što je cijena X570 i dalje visoka , posebno jednog modela matične ploče (nisam siguran Gigabyte ili Asrock)gdje vodeni blok prekriva cijelu ploču.
Sad sam se ipak odlučio na čekanje, ne želim se zaletjeli kao sa FX-om (5 mjeseci nakon kupnje, za tih istih 450€, mogao sam imati R5 1600, B350 i 16GB DDR4 2666). Jedna opcija je trenutno aktualna, R5 2600, ASRock B450M-HDV R4.0 i 32GB G.Skill Aegis DDR4-3000 (oko 300€), ostalo već imam. Čekam prve testove B550, a navodno bi i DDR5 uskoro mogao doći...Overclocking me ne zanima, samo nek sve radi stabilno, po defaultu..

Moj PC  
0 4 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Maksimus kaže...

Prošle godine, razgovarao sam sa rođakom (radi kao serviser u jednoj trgovini sa računalnom opremom) na temu sastavljanja novog računala temeljenog na Ryzenu. Lovu imam, samo mi se ne žuri jer mi je prinova u obitelji daleko bitnija. Uglavnom, nakon odgledanih nekoliko desetaka različitih recenzija, nekako mi se nije svidjela opcija da R5 3600 uparim sa B450 ili x470 chipsetom jer ne bih mogao iskoristiti sve mogućnosti navedenog procesora jer su iste na navedenim chipsetima nedostupne. Jedna recenzija me iznenadila jer je čovjek uspješno sastavio novo računalo sa navedenim procesorom, ali na Asrock-ici temeljenoj na A320 chipsetu uz preporuku na kraju videa da to ipak ne činimo (ploča se pregrijavala, kao i CPU). Ne znam, overkill, to me podsjetilo na davni test slovenskog časopisa Avto u kojem je bila recenzija Yuga 45 Koral u kojem je bio motor od  Lancie Y. Prejak motor, kojim je 45ca uspjela izvući 200km/h , ali je bila nestabilna u vožnji. Ta nestabilnost, sudeći po temama na njemačkim forumima, u kombinaciji sa B450 i R5 3600 je česta (dugo podizanje sustava ili smrzavanje računala prilikom pokretanja iz stand by moda).
Šteta što je cijena X570 i dalje visoka , posebno jednog modela matične ploče (nisam siguran Gigabyte ili Asrock)gdje vodeni blok prekriva cijelu ploču.
Sad sam se ipak odlučio na čekanje, ne želim se zaletjeli kao sa FX-om (5 mjeseci nakon kupnje, za tih istih 450€, mogao sam imati R5 1600, B350 i 16GB DDR4 2666). Jedna opcija je trenutno aktualna, R5 2600, ASRock B450M-HDV R4.0 i 32GB G.Skill Aegis DDR4-3000 (oko 300€), ostalo već imam. Čekam prve testove B550, a navodno bi i DDR5 uskoro mogao doći...Overclocking me ne zanima, samo nek sve radi stabilno, po defaultu..

 

?

 

Jedino što gubiš sa b450 ili x470 je pcie gen 4 koji ti ionako ne treba, a ovo sa nestabilnošću je glupost, 3xxx serija radi sasvim normalno sa b450 i x470 matičnim pločama tako da nemaš brige, samo udri. Pogotovo sa 3600 koji troši ko svijeća, to na stocku može raditi i na najgoroj a320 ploči.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Maksimus kaže...

..

nemas se kaj zaletjeti, B450 i Ryzen 3000 su vani vec 10 mjeseci, sve se zna o kompatibilnosti.

DDR5 komentar je nepotreban jer ni B550 ni X570 ni X6xx nece podrzavat isti.

B550 se ne bi trebao previse razlikovati od B450 osim PCIE i nekih umjetnih prednosti.

upgrade path na B450 je i vise nego solidan (3900x ako te bas bude zuljalo)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...

 

Jedino što gubiš sa b450 ili x470 je pcie gen 4 koji ti ionako ne treba, a ovo sa nestabilnošću je glupost, 3xxx serija radi sasvim normalno sa b450 i x470 matičnim pločama tako da nemaš brige, samo udri. Pogotovo sa 3600 koji troši ko svijeća, to na stocku može raditi i na najgoroj a320 ploči.

Hm, zašto se Nijemci toliko žale na B450 / x470? Nije valjda da je distributer slučajno "dilao" šrot po maloprodaji ???

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Maksimus kaže...

Hm, zašto se Nijemci toliko žale na B450 / x470? Nije valjda da je distributer slučajno "dilao" šrot po maloprodaji ???

 

Tesko. Kod njih se u povijesti streljalo ljude i za manje propuste od toga...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Maksimus kaže...

Prošle godine, razgovarao sam sa rođakom (radi kao serviser u jednoj trgovini sa računalnom opremom) na temu sastavljanja novog računala temeljenog na Ryzenu. Lovu 

 Ne žuri, vidi kako će se pokazat B550 i onda imaš nadogradnju na zen3. Imaš izbor od intela također počekat 10gen samo što nije, vidit kako će se pokazat. Šta ti se učini privlačnije biraš. 

kradem mine iz minskog polja
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Maksimus kaže...
Jakovp kaže...

 

Jedino što gubiš sa b450 ili x470 je pcie gen 4 koji ti ionako ne treba, a ovo sa nestabilnošću je glupost, 3xxx serija radi sasvim normalno sa b450 i x470 matičnim pločama tako da nemaš brige, samo udri. Pogotovo sa 3600 koji troši ko svijeća, to na stocku može raditi i na najgoroj a320 ploči.

Hm, zašto se Nijemci toliko žale na B450 / x470? Nije valjda da je distributer slučajno "dilao" šrot po maloprodaji ???

meni je ovo cudna tvrdnja, jer evo moje susjede se ne zale na X470 ni B450 :p

mozda su se zalili prije 10mj kad je ryzen3000 tek izasao, do sada su bitne stvari rijesene, pogotovo sa MAX plocama (ne znam tocno o koji problemima na X470 se radi).

al definitivno, posto je B550 iza coska, nema smisla sad uzimat ista drugo

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.5.2020 14:51 (nixass).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
nixass kaže...

meni je ovo cudna tvrdnja, jer evo moje susjede se ne zale na X470 ni B450 :p

mozda su se zalili prije 10mj kad je ryzen3000 tek izasao, do sada su bitne stvari rijesene, pogotovo sa MAX plocama (ne znam tocno o koji problemima na X470 se radi).

al definitivno, posto je B550 iza coska, nema smisla sad uzimat ista drugo

 Mislio sam kopirati postove, ali ima toga previše, ne bi imalo smisla, npr. ploče bi se pokvarile nakon 5-6 mjeseci, nakon nadogradnje UEFI ne bi prepoznao procesor, LED lampice bi signalizirale da je u pitanju kvar itd.... jako detaljno su opisali probleme .... Asusice su u nekim trgovinama nedostupne, neke su čak prestale sa njihovom nabavom, puno kupaca se žalilo zbog takvih odluka bez nekog konkretnog pojašnjenja....
A skoro sam pao u napast zbog Tech City-a , nabaviti Xeon 6c/12t , ali Computerstore Berlin drži cijenu gotovo na razini novog R5 3600, kao i pripadajuće ploče debelo iznad 100€..... Tada bih napravio "svetogrđe" , Intela sam imao davne 98-2000te, kada sam prešao u AMD tabor isključivo zbog cijene i do danas nisam požalio zbog te odluke...

4 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pozdrav svima, pitanje...dali je normalno za 3960x da je u normali temperatura 45-60c a pri opterećenju ide do 89c? Hlađenje je kraken x73.
Hvala
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fali ti paste vjv. Treba je jako puno, cak neugodna kolicina na koju ljudi nisu navikli.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
4 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Danas sam podigo komp sklopljen u adm-u. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.5.2020 20:06 (Zeus77).
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
E sad, mogu ti samo reci da bi bilo bolje da si sam sastavljao. Oni su vjerojatno samo stavili sa pastom sto dode na kuleru, a to je jako mala povrsina i treba maknuti stock pastu i staviti svoju, i to vecu kolicinu.

Oni ti mogu reci da je sve do 95 stupnjeva ok jer tek tada throttla...

Pitaj, ako odbiju mozes to sam srediti.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja inzistiram da objasnis odakle ti novac za 3960x. I di si bio devedesprve...

Freak Show Inc.
 
18 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday, kupiš Athlon 3000, napraviš delid, staviš novi limić sa prekucanim brojevima i budeš glavna faca u kvartu 🤣😂🤣😂🤣🤣
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Maksimus kaže...
Friday, kupiš Athlon 3000, napraviš delid, staviš novi limić sa prekucanim brojevima i budeš glavna faca u kvartu 🤣😂🤣😂🤣🤣

 

Susjed ima novi Q7 i novi A7 5.0. Mislim da ni Epyc ne bi pomogao...

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
U mene susjed ima mclaren f550 kakve koristi kad ja mogu samo u njega gledat.Ali zato zanimljivo, decko ga zaradio na reklamama.Uspio je ga razbiti pa je sebi nabavio novi lamburgini.
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.5.2020 17:33 (dreadmoore).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice