AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 30.128
|
čitano: 5.265.285
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

U velikoj si zabludi sa "dotiču limite" - tek dotiču limite PCI/E 2.0 standarda - kao što sam između ostalog i pokazao detaljnim bechmarkom koju stranicu ranije.

Ne dotiču nikakve limite... Pročitajte o čemu se radi, vidite o kojim brzinama se radi pa onda pričajte.

 

PCI/E 4.0 je samo buzzword, nitko ga nebu skoro koristio u punom potencijalu, isto kao što 3.0 nije ni blizu ustog grla.

 

Ako imaš nešto što teoretski može radit I/O operaciju brzinom 400MBps i stazicu koja obostrano, dakle u oba smjera može prenositi 986 MBps, onda još nisi ni na pola propusnosti, a pričamo o dolasku 4.0 koji daje 1969 MBps PO STAZICI - dakle ako imaš x2 ili x4 onda je to 1969 *2 odnosno 1969 *4, do maksimalnih x16 u PC svijetu.

 

 

Po benchmarku tek RTX 2080 Ti daje 2-3% bolje rezultate na PCI/E 3.0 x16 nego na PCI/E x8 (onosno ekvivalent PCI/E 2.0 x16) - prva ultra high-end komponenta koja je postigla taj uspjeh u PC svijetu, a da je to zabilježeno na benchmarku (po mojim saznanjima, ispravite me ako griješim).

 

Dolazi PCI/E 4.0, da, i u Data Centru ima smisla, ali ložit se na to da li će trenutne matične moć ili ne dobit podršku za to... koga briga? Čime ćete iskoristit tu propusnost na trenutnim matičnima na kojima imate Ryzen ili Ryzen refresh? Čak i zen 2 kad stavite nutra, pa neće preko noći nastat komponenta koja ga koristi, 2010. je došao 3.0 standard, do danas nije iskorišten, neće sigurno 2020. do ljeta bi odjednom komponenti koji ga koriste.

 

Čemu panika?

Moj PC  
2 1 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

trenutno se loze entuzijasti

kasnije ce PCIe 4.0 postati rasiren (pogotovo kad intel to pocne podrzavati na svojim platformama)

 

a sto se tice hardvera koji iskoristava PCIe 4.0:

 

https://www.anandtech.com/show/14440/gigabyte-shows-pcie-40-x16-fourway-m2-pcie-addin-card

https://www.tomshardware.com/news/patriot-pcie-4-ssd-features-specs,39482.html

https://www.tomshardware.com/news/gigabyte-pcie-4.0-ssd-5gb,39433.html

https://www.tomshardware.com/news/corsair-force-series-mp600-pcie-4.0-ssd,39464.html

 

bit ce jos i vise SSDova s obzirom na: https://www.guru3d.com/news-story/phison-ps5016-e16-and-ps5019-e19-pcie-4-client-ssd-controllers-amd-invested-heavily.html

 

takodjer ocekujem i 40 GbE mrezne kartice da ce postati rasirenije i nize cijenom zahvaljujuci PCIe 4.0

 

btw ima jos i jacih kartica od 2080Ti koju spominjes..nije sve u gejmingu

 

 

nek se loze ljudi - zahvaljujuci ljudima koji kupuju prve generacije bleeding edge hardvera, druga i treca generacija prelaze u mainstream po znatno jeftinijim cijenama

 

 

Moj PC  
7 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...
tomglo kaže...
Rhodin kaže...

Plastatio 4 Pro jedva radi na 1080p normalno, ali ima podršku za 4K gdje štuca i sa svim trikovima koji se koriste jedva da je funkcionalan u dosta igara, ali rulja puši. PS5 koji dolazi kroz godinu dana imat će službeno podržan 8K... Zašto!? AMD izdaje novi Navi koji je standalone koji će bit slabiji ili u rangu RTX 2070 koja nije ni blizu 4K grafička, eventualno u tu kategoriju spada RTX 2080+ (dakle 1080 Ti, 2080, 2080 Ti), a slabija varijanta najnovijeg Navia ide u PS5...

 

Zakaj ste svi toliko fascinirani tim "novim tehnologijama" koje ne možete koristit, ali bitno da ih imate!?

 

PS5 će podržavati reproduciranje 8k sadržaja, a ne izvođenje igara u 8K rezoluciji. S obzirom da je lifespan 6 ili više godina, možda i ima nekog smisla. 

Što se tiče grafičkog čipa u konzoli, grafika u razini ili malo iznad 2070 u konzoli je odlična uspoređujući ju s dosadašnim grafičkim hardverom u plejkama. Igre za konzole su optimiziranije. Pogledaj kak izgleda horizon zero dawn, god of war ili uncharted 4, a vrte se na modificiranoj 7870 (mislim na vanilla ps4). 

 

Što se tiče PCI/E 4.0, koristit će onima koji trebaju jako veliki bandwith za SSD npr. Prosječnom korisniku ne treba. 

 

"Igre na konzolama su optimizirane" se može opisati i kao "motion blure je toliko drastično pojačan, i samo dio tekstura se zaista prikazuje na 4K.

Drugim riječima, bla bla bla, bullshit.

 

Grafa u PS4 Pro na 4K u nekim igrama daje 18 fps-a uz žestoko trokanje.

 

Grafa u PS5 nebu "u razini ili jača" od RTX 2070, to će bit najjača Navi diskretna grafa, ona u PS5 će biti krnja verzija toga i možda, MOŽDA napokon da punu 4k funkcionalnost za PS5 korisnike i dalje koristeći sve moguće trikove da ne bude žestokih trokanja. 8K je nedostižno jer bi sama grafa trebala biti 16 PUTA jača od trenutne da to ima smisla.

 

PCI/E 4.0 će koristit kome? Trenutni ultra-high-end SSD PCI/E diskovi imaju maximalnu brzinu čitanja "¸READ SPEED" kojom se reklamiraju na cca razini 3200 Mbps odnosno cca 400 MBps (deklarirano, dakle u idealnim uvjetima) dok je propusnost PCI/E 3.0 ~ 1GBps po stazici. O kojim to korisnicima pričaš koji trebaju "jako veliki bandwith za SSD"?

 

Ja nisam fan konzola niti zagovaratelj kupovine playstationa, ali ti pričaš o skroz nečemu drugome. 

Igre na konzolama su optimiziranije samo zato jer radiš optimizaciju za samo jednu vrst hardvera. Znači govorim o playstation eksluzivama koje dobro izgledaju baš iz tog razloga. Daješ 3500 kn za komad hardvera koji radi tako kako radi. Samo RTX 2070 košta 500 ili više eura. Znači omjer uloženog i dobivenog je trenutno stvarno okej. Posebno kad uzmeš u obzir da se dobar broj igara može uzeti za malu lovu. 

Ne znam koja će grafički čip biti u ps5, ali znam koji je u ps4. Naveo sam ga. Uzeo sam samo tvoju tvrdnju kao primjer da ukolio stave 3070 (ili kako će se već zvati) Navi koji je navodno u razini ili malo jači od 2070 je super stvar za konzolu. 

Za 8K očito uopće nisi pročitao što sam napisao. Rečeno je da će PS5 imati podršku za 8K ekrane. Znači moći ćeš si pustiti film ili gledati fotografiju u 8K rezoluciji. Ne igrati igre. 

 

Ne znam o kojim korisnicima. Ne prosječnim kao što sam i napisao. Isto kao da te netko pitao prije 10 godina što će nekome 2 gigabajta po sekundi. Očito na tržištu postoji potreba za time.

I nemam niš protiv da mi nova platforma koju ću uzimati ima PCIe 4.0. Zapravo, svejedno mi je, ali to ne znači da ću tvrditi da je to glupost i da mu je svrha samo marketing tj da budale kupe novu ploču samo zbog PCIe 4.0. 
Bit će takvih kao što ih uvijek ima, ali siguran sam da AMD i proizvođači ploča nisu implementirali 4.0 zbog takvih o kojima ti pričaš. 

 

 

 

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...

U velikoj si zabludi sa "dotiču limite" - tek dotiču limite PCI/E 2.0 standarda - kao što sam između ostalog i pokazao detaljnim bechmarkom koju stranicu ranije.

......

  covik moj sad vidim da imas single kanal ram jer vjerovatno i tamo misliš da je nebitan bandwidth?
jel ti nevalja pcie3 onda lipo u bios i smanji na pcie2 ako si faca.

14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže...
Rhodin kaže...

U velikoj si zabludi sa "dotiču limite" - tek dotiču limite PCI/E 2.0 standarda - kao što sam između ostalog i pokazao detaljnim bechmarkom koju stranicu ranije.

......

  covik moj sad vidim da imas single kanal ram jer vjerovatno i tamo misliš da je nebitan bandwidth?
jel ti nevalja pcie3 onda lipo u bios i smanji na pcie2 ako si faca.

 
Ne bi ništa izgubio. Dapače, i da smanji na pcie2.0 x8 isto tako.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ok onda zasto i ti ne smanjis na sporiji standard nego drzite na najveci standard koji ploca podrzava?
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže...
ok onda zasto i ti ne smanjis na sporiji standard nego drzite na najveci standard koji ploca podrzava?

 Pa držim na stock, ne vidim zašto bih mjenjao, ja ili itko drugi.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
7 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže...
ok onda zasto i ti ne smanjis na sporiji standard nego drzite na najveci standard koji ploca podrzava?

 

Jakovp kaže

 Pa držim na stock, ne vidim zašto bih mjenjao, ja ili itko drugi.

 nemojta se dečki ljutiti.

no, mene zaboli ta vaša razina nepismenosti....

ovaj sa Šolte ?

nemam što reći...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Anđeo bez falinge kaže...
dabar_solta_V2 kaže...
ok onda zasto i ti ne smanjis na sporiji standard nego drzite na najveci standard koji ploca podrzava?

 

Jakovp kaže

 Pa držim na stock, ne vidim zašto bih mjenjao, ja ili itko drugi.

 nemojta se dečki ljutiti.

no, mene zaboli ta vaša razina nepismenosti....

ovaj sa Šolte ?

nemam što reći...

 Anđele moj pismeni a di su velika slova ???

***********
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
nicky.sl kaže...
Anđeo bez falinge kaže...
dabar_solta_V2 kaže...
ok onda zasto i ti ne smanjis na sporiji standard nego drzite na najveci standard koji ploca podrzava?

 

Jakovp kaže

 Pa držim na stock, ne vidim zašto bih mjenjao, ja ili itko drugi.

 nemojta se dečki ljutiti.

no, mene zaboli ta vaša razina nepismenosti....

ovaj sa Šolte ?

nemam što reći...

 Anđele moj pismeni a di su velika slova ???

Haha znao sam da će neko uletiti :)

Svi imamo pravopisne greške tj. nitko nije savršen, a meni je glupost nekome "vaditi mast" zbog toga.

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ajde, ajde pustite nepismenost i rađe recite kakve su vam temperature sad kad je počelo ljetno vrijeme.

 

Ja sam primjetio +4 na GPU (sa 66 na 70) i +5 do 6 na CPU (sa 55 na 60), to je kod gaminga, ne stress testovi...Bome nisam očekivao takvo povečanje, mislio sam negdje 3 stupnja za sad, a kad počne prženje na +32, jao majko...Kad se nema klime da ga hladi.

 

Mislim da se ni neću igrati sa brzinom ventova, draža mi je tišina od par stupnjeva niže temp.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2019 9:16 (Promster).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Promster kaže...

Ajde, ajde pustite nepismenost i rađe recite kakve su vam temperature sad kad je počelo ljetno vrijeme.

 

Ja sam primjetio +4 na GPU (sa 66 na 70) i +5 do 6 na CPU (sa 55 na 60), to je kod gaminga, ne stress testovi...Bome nisam očekivao takvo povečanje, mislio sam negdje 3 stupnja za sad, a kad počne prženje na +32, jao majko...Kad se nema klime da ga hladi.

 

Mislim da se ni neću igrati sa brzinom ventova, draža mi je tišina od par stupnjeva niže temp.

Racunaj da je povecanje temperature jednako povecanju ambijentalne + jos malo...

13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Promster kaže...

Ajde, ajde pustite nepismenost i rađe recite kakve su vam temperature sad kad je počelo ljetno vrijeme.

Uloži u kvalitetne i tihe ventilatore, fino podigni okretaje i da vidiš.

ps. a i to kućište tvoje ima ograničen protok zraka sa prednje strane, isto ne bi bilo loše zamjeniti.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Promster kaže...

Ajde, ajde pustite nepismenost i rađe recite kakve su vam temperature sad kad je počelo ljetno vrijeme.

 

Ja sam primjetio +4 na GPU (sa 66 na 70) i +5 do 6 na CPU (sa 55 na 60), to je kod gaminga, ne stress testovi...Bome nisam očekivao takvo povečanje, mislio sam negdje 3 stupnja za sad, a kad počne prženje na +32, jao majko...Kad se nema klime da ga hladi.

 

Mislim da se ni neću igrati sa brzinom ventova, draža mi je tišina od par stupnjeva niže temp.

 Isto kao i prije, 50-55 na CPU i 55-65 na GPU.

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

 Isto kao i prije, 50-55 na CPU i 55-65 na GPU.

Znaci da si ili ubrzao ventove ili kod tebe nije ugrijalo. Ili fizika ne funkcionira u tvojoj kuci/stanu....

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zamisli ti povećanje od 4-5 stupnjeva, odmah prodat taj pc i složit novi.

 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
hahhaajaads kaže...

 Isto kao i prije, 50-55 na CPU i 55-65 na GPU.

Znaci da si ili ubrzao ventove ili kod tebe nije ugrijalo. Ili fizika ne funkcionira u tvojoj kuci/stanu....

 Jedino sta sam cackao je fan curve od grafe na msi afterburneru/rivatuneru i nista drugo.

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
ansha kaže...
hahhaajaads kaže...

 Isto kao i prije, 50-55 na CPU i 55-65 na GPU.

Znaci da si ili ubrzao ventove ili kod tebe nije ugrijalo. Ili fizika ne funkcionira u tvojoj kuci/stanu....

 Jedino sta sam cackao je fan curve od grafe na msi afterburneru/rivatuneru i nista drugo.

Vidi, ako ti je u sobi par stupnjeva toplije, onda su i komponente toliko toplije osim ako ne ubrzas vent...

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
Promster kaže...

Ajde, ajde pustite nepismenost i rađe recite kakve su vam temperature sad kad je počelo ljetno vrijeme.

Uloži u kvalitetne i tihe ventilatore, fino podigni okretaje i da vidiš.

ps. a i to kućište tvoje ima ograničen protok zraka sa prednje strane, isto ne bi bilo loše zamjeniti.

A sad si ga malo pretjerao. Zbog 4 stupnja neću ništa mijenjati, istina da bi SilentWings i Noctua dali bolje rezultate, no mislim da bi bilo neisplativo. Exhaust ventovi mi se vrte na nekih 650rpm, i dva takva su na AIO-u...Oni su tu primarno radi estetike, ali i rade sasvim solidan posao. Naprijed imam 2x Dynamic X2 GP-12 i jedan Arctic F-12 koji se vrte s obzirom na temperaturu GPU-a, ali max do 1000rpm-a.

 

Prednja strana kućišta je mesh, i kućište slovi kao jedno od boljih kaj se tiče air-flowa. Sve temperature su daaaleko ispod nekakve granice tako da zicer neću mijenjati, normalno je da se digla temperatura, zanima me kako je kod drugih.

15 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sobna 23°, stres cpu 59° idlle 28° , 5 ventova 

kradem mine iz minskog polja
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Promster kaže...
zanima me kako je kod drugih.

Ajoj, pa po zakonima prirode mora temp. biti sada veća.

Ja sam sebi sada npr. ručno podesio ventilatora na grafičkoj kartici na 15% jer ako su na automatiku, malo malo pa se upale

na max. okretaja što se čuje i smeta me, ovako se vrte lagano, ne čuju se ništa, a temp. je ugodnih 35 stupnjeva, problema

sa prašinom nema jer se redovito čisti.

dery kaže...

Sobna 23°, stres cpu 59° idlle 28° , 5 ventova 

A GPU? Taj model je jedan od najvrućijih.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2019 13:07 (Valentin17).
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
Promster kaže...
zanima me kako je kod drugih.

Ajoj, pa po zakonima prirode mora temp. biti sada veća.

Ja sam sebi sada npr. ručno podesio ventilatora na grafičkoj kartici na 15% jer ako su na automatiku, malo malo pa se upale

na max. okretaja što se čuje i smeta me, ovako se vrte lagano, ne čuju se ništa, a temp. je ugodnih 35 stupnjeva, problema

sa prašinom nema jer se redovito čisti.

dery kaže...

Sobna 23°, stres cpu 59° idlle 28° , 5 ventova 

A GPU? Taj model je jedan od najvrućijih.

 pa i nije bas kod mene je hladniji u odnosu na procesor

13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...

 pa i nije bas kod mene je hladniji u odnosu na procesor

Koji je najhladniji RX 580 8 GB model? Sapphire Nitro+ ili nešto treće?

Plan mi je pribaviti jednu takvu karticu s oglasa za sestru.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
dreadmoore kaže...

 pa i nije bas kod mene je hladniji u odnosu na procesor

Koji je najhladniji RX 580 8 GB model? Sapphire Nitro+ ili nešto treće?

Plan mi je pribaviti jednu takvu karticu s oglasa za sestru.

 rx 580 nemam pojma ja sam na gxt 1070

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
Promster kaže...
zanima me kako je kod drugih.

Ajoj, pa po zakonima prirode mora temp. biti sada veća.

Ja sam sebi sada npr. ručno podesio ventilatora na grafičkoj kartici na 15% jer ako su na automatiku, malo malo pa se upale

na max. okretaja što se čuje i smeta me, ovako se vrte lagano, ne čuju se ništa, a temp. je ugodnih 35 stupnjeva, problema

sa prašinom nema jer se redovito čisti.

A znam, zanima me delta kod drugih, nemaju svi ista kućišta, ventove itd...

 

Sad sam skužio da mi se kod gornjeg prednjeg venta okretaji nisu povečavali s temperaturom . On je stajao na svojih 650rpm sve do sad, sad sam mu dao da ide do 1000rpm i temp CPU-a pala za 4 stupnja jer daje friški zrak AIO-u.

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Najhladnija bi trebala bit nitro+,ja imam pulse verziju i trenutno je temp na 70c uz 50 % fan speed u loadu.p300 kučište+2 ispuha i 2 upuha na 7v(stok ventilatori)

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koliko se mogu sjetiti, Aorus 580 je bila najhladnija!

coffe,coffe,coffe.....
12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...

Koji je najhladniji RX 580 8 GB model? Sapphire Nitro+ ili nešto treće?

Plan mi je pribaviti jednu takvu karticu s oglasa za sestru.

Ili taj model Sapphire ili  Msi twin frozr 5 (gaming x)...Meni je rx 570 (470) uvjerljivo najtisa i najhladnija bila msi-jka i to ispod 60 stupnjeva kad se igralo u kombinaciji sa ryzenom 5 (u hladnijim danima), a sada sa trosnijim fxom ide do 62-63 dok je toplo...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 0:38 (Tomo53nja).
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Je li ovo trenutno najjeftiniji b die kod nas šta se tiče 3200Mhz memorija ? G.Skill 3200MHz TridentZ, F4-3200C15D-16GTZSK

Kad se sjetim samo onih prijašnjih cijena za CL16, a kamoli tek za CL14...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ovi su malo jeftiniji: F4-3200C15D-16GTZSW

 

Ovaj je za AMD F4-3200C14D-16GFX i paše na tvoju ploču (vidi QVL) za iste novce (uračunato slanje).

Naravno, B-die i još je CL 14-14-14-34.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2019 21:02 (Mile 74).
Moj PC  
1 0 hvala 2
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice