4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan

poruka: 11
|
čitano: 3.325
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan

Eto ja i kolega imali mogučnost isprobati istu grafičku karticu na dva različita sistema.Iako procevi nisu isti rang,zanimljivo je vidjeti razliku.Stoga eto da ovo podijelimo s vama.

 

UVOD

Ljetna gamerska ali i hardwerska groznica sada polako dolazi do svojeg epicentra zavodljivosti i vremenskog pakla.Pretek novog hardvera ozbiljno je ugrozio posao mnogim recenzentima i entuziastima.No razni testovi i recenzije nekada ipak nisu ispravno napravljene ili su pak napravljene sa lošim (namjernim) povečanjem ukupnih rezultata.Vjerujem da svi vi (kao i ja) prvo vjerujete ono što vidite na svoje oči i isprobate svojim rukama pa tek onda recenzijama drugih osoba.Već dugi niz godina pitanje amd vs intel te ati vs nvidia ponavlja se na gotovo svakom forumu vezanom uz računalni hardware.Iako je pitanje pomalo blesavo ono se može prikazati na niz podpitanja ali i odgovora.Pa tako npr nije isto uspoređujemo li amdov procesor iz low end ranga sa intelovim procesorom srednjeg ili višeg ranga.Ista stvar vrijedi i za grafičke kartice.

Proučavanjem različitih recenzija te sudjelovanjem u nizu diskusija vezanih za procesore vrlo često su ljudi hvalili ono što imaju.Tako su neke osobe govorile kako amd-ov (4000+ X2) procesor mora tjerati veliki večinu igara uz solidnu grafičku karticu na gotovo maksimalnim postavkama u rezoluciji do 1280x1024 bez "lagga".Pošto i sam posjedujem dotičan amd-ov procesor znao sam da to nije istina,pa čak ni kada se on overklokira na nekih 2.8Ghz razlika baš i nije toliko velika(lagg postoji).Stoga sam odlučio za sebe i vas napraviti test jedne grafičke kartice iz srednje kategorije na jednom amd-ovom procesoru i jednom intelovom.

TESTIRANJE

U dvije različite konfiguracije umetali smo istu grafičku karticu.Na oba diska stavljeni su novi operativni sustavi Windows xp SP2 te najnoviji driveri za nvidia grafičku karticu(175.19).Princip mjerenja fps-ova odvijao se pomoću frapsa koji ima mogučnost određeno vrijeme zbrajati i mjeriti fps-ove te ih nakon vremena prekida prikaže putem skale MIN,MID,MAX.MIN=Najmanji broj sličica u sekundi u nekom trenutku igranja igre.MID=Prosječan broj sličica tokom igranja igre.MAX=Maksimalan broj sličica tokom igranja igre u nekom trenutku same igre.Pošto neke igre imaju veoma loše benchmark sustave testiranja (npr FEAR koji je daleko od relanosti broja fps-a u samoj igri) odlučio sam benchamarke napraviti na svoj načim u istim dijelovima u igrama na temelju iste radnje.Pošto smo tražili pravu razliku i prikaz prave snage u svim isprobanim igrama loadali smo najgore misije(crysis) te mape sa najviše detalja i vozila(grid).

 


 

1.Konfiguracija


Amd Athlon 64 4000+ X2  2,1GHz   1MB L2
Stock hladnjak
Gigabyte M52S-S3P, nVidia NF520
Zotac 8800GT 512mb + Accelero S1
Kingmax 4X1 Gb ddr2 800MHz  5-5-5-12
Hitachi 160Gb Sata
Fortron 400W PNF
X-FI AUDIO
Logitech Z-5500

Rezultati:

Prey  1280x1024  4xAA 16xAF  MAX DETAILS  

MIN: 51fps
MID: 59fps
MAX: 62fps

"
2008-07-12 11:11:52 - prey
Frames: 3618 - Time: 60427ms - Avg: 59.874 - Min: 51 - Max: 62  "


Igra teće sasvim fluidno bez ikakvog legga




Grid  1280X1024  AA MAX AF MAX  DETAILS MAX

MIN: 31FPS
MID: 40
MAX: 50

"2008-07-12 11:16:52 - GRID
Frames: 4190 - Time: 104132ms - Avg: 40.237 - Min: 31 - Max: 58"

Čini se da je ovakav setup računalnih komponenata gotovo ono što je potrebno za igranje grid-a na svim detaljima uz fluidan gameplay (makar ograničen na dosta niski frejmate od 32fps-a tokom gužve in game).NO bilo kako bilo osjeti se lagana usporenost već u samom meniju igre te u nekim situacijama u igri tokom većih gužvi između automobila ali i sudara).



Crysis  1280x1024   HIGH DETAILS  NO AA NO AF

MIN: 6fps
MID:20fps
MAX:35fps

"2008-07-12 11:23:26 - Crysis
Frames: 1739 - Time: 85177ms - Avg: 20.416 - Min: 6 - Max: 35"

Možete i sami zaključiti da je "vožnja" ove igre išla katastrofalno loše sa nizom usporavanja (lagga).



2.Konfiguracija

Intel Core2Duo  E6600  2,4Ghz  4MB L2
Stock hladnjak
Gigabyte P31-S3G, s775, iP31
Zotac 8800GT 512mb + Accelero S1
Kingmax 2X1 Gb ddr2 800MHz  5-5-5-12
Seagate 320Gb Sata
Fortron 350W PNF
X-FI AUDIO
Logitech Z-5500








Rezultati:

Grid  1280x1024  MAX AA&AF  MAX DETAILS

MIN:49fps
MID:64fps
MAX:79fps

"2008-07-12 15:06:13 - GRID
Frames: 3355 - Time: 51875ms - Avg: 64.675 - Min: 49 - Max: 79"

Već u samome meniju osjeti se velika razlika fluidnosti naspram konfiguracije utemeljene amd-ovim procesorom.Sama vrtnja igre odvijala se predobro bez imalo osječaja trzanja ili usporavanja.


Crysis 1280x1024   NO AA&AF  HIGH DETAILS

MIN:18fps
MID:28fps
MAX:38fps

"2008-07-12 15:21:48 - Crysis
Frames: 1920 - Time: 67863ms - Avg: 28.292 - Min: 18 - Max: 38"

Užitak igranja crysisa na ovoj konfiguraciji ostavio me gotovo zapenjog.Minimalni fps od 18 sličica u sekundi dogodio se na samom početku loadanja pozicije igre.Nakon toga igra teće gotovo savršeno.Iako je crysis takav kakav je sasvim se lijepo možete igrati na dotičnoj konfiguraciju uz dotične detalje uz pokoje gotovo minimalno usporenje tokom igre koje vas sigurno neće uznemiriti.


Grafikoni:


http://www.imagesforme.com/out.php/i101033_1.konfa.JPG

http://www.imagesforme.com/out.php/i101036_2.konfa.JPG

http://www.imagesforme.com/out.php/i101037_compmin.JPG

http://www.imagesforme.com/out.php/i101038_compmid.JPG

http://www.imagesforme.com/out.php/i101039_compmax.JPG

REZIME

Iako se procesori zbog svoje cijene i ranga ne mogu uspoređivati sami sebi smo dokazali da je Intel puno bolji procesor za tjeranje novijih igara.Uzmimo još k tome da su testovi napravljeni na defaultnim brzinama dovoljno govori o mogučnostima Intelovog procesora koji je ozbiljan kloker velikih mogučnosti.Isto tako smo dokazali da napajanje Fortron 350W može tjerati ovakve konfiguracije bez imalo muke i nestabilnosti.Stoga ukoliko ste gamer a budžet vas jako ne sprečava priuštite si neki intelov procesor iz srednje kategorije i uživajte u performansama.A kao bonus danas-sutra uz malo znanja možete se poigrati overklokiranjem te dobiti još bolje scorove i veći prob sličica u sekundi.



Eto jedan malen testić za vas forumaše kojeg smo napravili danas ja i kolega (Juventus fan).
Nemojte zamjeriti što nismo testirali veći broj igara te napravili usporedbu sa overklokiranim procevima.Bili smo jako ograničeni sa vremenom,no možda to kojim ponovnim susretom i napravimo. :)

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.7.2008 23:38 (amd freak).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan

Svak cast za trud decki.

Ipak je to sve trebalo složit,organizirat i testirat.

A i ideja je odlicna.

 

Uglavnom sve 5! Osmijeh

C2D E8400ES,Gigabyte GA-P31-DS3L,Geil ultra 2x1gb, Gigabyte radeon HD 3870
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan

Svaka čast na trudu... :)

 

Radujem se novom postu. he he

Don't you see their bodies burning Desolate and full of yearning Dying of anticipation Choking from intoxication
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan

Kao prvo pohvale za test i uložen trud!

Prey, kolko ja znam, odlično je optimiziran (i star) jer sam ga osobno igral na max detaljima sa 2600+ bartonom i gecube 9550xt grafomCool

Prilične su razlike u Crysisu, u korist Intela

I u Gridu Intel pobjeđuje.

 

No, nisu li to malo previše neravnopravni procesori?

Puno noviji Intel Quad protiv "starog" Amd-a!

Da je u igri bil barem 5600+, 6000+ ili malo jača zvjerka 6400+Namigiva, stanje bi bilo drastično drugačije.

No naravno, cilj je bilo testirati ova dva proca i očito je da su sve igre igrive na obje konfiguracije!

 

@amd freak, na kojoj ste stazi testirali Grid? Vjeruj, Milan je uvjerljivo najzahtjevnija hardverski!

 

Još jednom pohvale!

 

Well the way I figure it, in this business a lot of your kind come along, and if I kill each one that comes, eventually I should hit the jackpot sooner or later
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: 4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan
Armor kaže...

No, nisu li to malo previše neravnopravni procesori?

Puno noviji Intel Quad protiv "starog" Amd-a!

Nije quad, to je core2duo (dual core) i nije bas najnoviji, ima mu 2 godine (noviji su 8xxx).
Eto finih rezultata koji pokazuju vaznost cpu-a, a ja kad sam na jednoj temi rekao da athlon 3200+ nece moci nahraniti 8800gt (mislim da je ta), ljudi su me napali.
Dobar te(k)st :)
Nudim profesionalne usluge: Pucanje u zrak na vjencanjima, povracanje na koncertima, opijanje na proslavama, parazitsko izlezavanje... Kontaktirajte me za kvalitetnu uslugu.
16 godina
neaktivan
offline
RE: 4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan
Armor kaže...

Kao prvo pohvale za test i uložen trud!

Prey, kolko ja znam, odlično je optimiziran (i star) jer sam ga osobno igral na max detaljima sa 2600+ bartonom i gecube 9550xt grafomCool

Prilične su razlike u Crysisu, u korist Intela

I u Gridu Intel pobjeđuje.

 

No, nisu li to malo previše neravnopravni procesori?

Puno noviji Intel Quad protiv "starog" Amd-a!

Da je u igri bil barem 5600+, 6000+ ili malo jača zvjerka 6400+Namigiva, stanje bi bilo drastično drugačije.

No naravno, cilj je bilo testirati ova dva proca i očito je da su sve igre igrive na obje konfiguracije!

 

@amd freak, na kojoj ste stazi testirali Grid? Vjeruj, Milan je uvjerljivo najzahtjevnija hardverski!

 

Još jednom pohvale!

 

  Testirali smo na stazi Nurburgring....
neznam kaj da napišem,,,,,
15 godina
neaktivan
offline
4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan

Mislio jesam da proc pomaze prilikom igranja ali toliko.....decki pohvale za trudOsmijeh

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan

Toliko sam ostao iznenađen da sam odlučio preći na Intela. :)

 

Hvala dečki.Trudit čemo se i dalje. Namigiva

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: 4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan
Armor kaže...

Kao prvo pohvale za test i uložen trud!

Prey, kolko ja znam, odlično je optimiziran (i star) jer sam ga osobno igral na max detaljima sa 2600+ bartonom i gecube 9550xt grafomCool

Prilične su razlike u Crysisu, u korist Intela

I u Gridu Intel pobjeđuje.

 

No, nisu li to malo previše neravnopravni procesori?

Puno noviji Intel Quad protiv "starog" Amd-a!

Da je u igri bil barem 5600+, 6000+ ili malo jača zvjerka 6400+Namigiva, stanje bi bilo drastično drugačije.

No naravno, cilj je bilo testirati ova dva proca i očito je da su sve igre igrive na obje konfiguracije!

 

@amd freak, na kojoj ste stazi testirali Grid? Vjeruj, Milan je uvjerljivo najzahtjevnija hardverski!

 

Još jednom pohvale!

 

  Avg: 51.864 - Min: 38 - Max: 72

Evo testić iz Milana za mojeg Grid kolegu...  Namigiva
neznam kaj da napišem,,,,,
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2008 12:24 (Juventus 4ever).
15 godina
offline
RE: 4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan

Dobri testovi... ali krive komponente nažalost...

Ja  se  za  razliku  od  većine  ljudi  s  ove  teme  uopće  ne  čudim  rezultatima.

AMD  X2  4000+  je  osjetno  slabiji  procesor  od  E6600,  a  gledano  po  cijeni  i  dosta  dosta  jeftiniji.

Već  i  samim  overklokanjem  AMD  proca  bi  se  vidjeli  osjetni  pomaci.

Osobno  imam  3800+  kojeg  sam  klokao  na  5000+  i  razlika  je  više  nego  zadovoljavajuća.

Da  ste  recimo  testirali  AMD  X2 6000+ ili 6400+ koji stoji uz rame E6600 procu,

tu  bi  rezultati  bili  gotovo  izjednačeni.  A  o  cijeni  6400+ da  i  ne  pričam...  i  on  je  jeftiniji.

 

Jedno  pitanje:  zašto  u  Crysisu  niste  koristili  integrirani  benchmark  test  kojeg  inače svi  koriste?

Ako  ipak  jeste  a  ja  krivo  skužio,  MID  28fps  na  High  postavkama  je  premalo  za  E6600+8800GT.

Za  usporedbu,  moj  X2  5000+  i  3850  imaju  MID  27fps  na  istim  postavkama, a slabiji su definitivno...

GRID  se  odlično  vrti  i  na  mojoj  konfi na 1280x1024 Max,  ali  istina,  s  osjetno nižim fpsom...

 

Tako  da  se na  kraju  ne  bih  složio  sa  vašom  tvrdnjom  "sami sebi smo dokazali da je Intel puno bolji procesor za tjeranje novijih igara", jer i dalje vrijedi stara narodna "kolko para tolko muzike". IMHO, AMD X2 6400+ bi vjerojatno rezultate okrenuo u svoju korist.  A  u  tom  slučaju,  omjer  performansi  bi  bio  otprilike  isti  da  ga  mjerite  sa  recimo  E4300,  što  opet  ne  bi  bilo  u  redu.

A  možda  na  kraju  napravite  i  taj  test... :) Sve u svemu, cijenim trud, vrijeme i strpljenje...

Pozz!

16 godina
neaktivan
offline
RE: 4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan
Burs kaže...

Dobri testovi... ali krive komponente nažalost...

Ja  se  za  razliku  od  većine  ljudi  s  ove  teme  uopće  ne  čudim  rezultatima.

AMD  X2  4000+  je  osjetno  slabiji  procesor  od  E6600,  a  gledano  po  cijeni  i  dosta  dosta  jeftiniji.

Već  i  samim  overklokanjem  AMD  proca  bi  se  vidjeli  osjetni  pomaci.

Osobno  imam  3800+  kojeg  sam  klokao  na  5000+  i  razlika  je  više  nego  zadovoljavajuća.

Da  ste  recimo  testirali  AMD  X2 6000+ ili 6400+ koji stoji uz rame E6600 procu,

tu  bi  rezultati  bili  gotovo  izjednačeni.  A  o  cijeni  6400+ da  i  ne  pričam...  i  on  je  jeftiniji.

 

Jedno  pitanje:  zašto  u  Crysisu  niste  koristili  integrirani  benchmark  test  kojeg  inače svi  koriste?

Ako  ipak  jeste  a  ja  krivo  skužio,  MID  28fps  na  High  postavkama  je  premalo  za  E6600+8800GT.

Za  usporedbu,  moj  X2  5000+  i  3850  imaju  MID  27fps  na  istim  postavkama, a slabiji su definitivno...

GRID  se  odlično  vrti  i  na  mojoj  konfi na 1280x1024 Max,  ali  istina,  s  osjetno nižim fpsom...

 

Tako  da  se na  kraju  ne  bih  složio  sa  vašom  tvrdnjom  "sami sebi smo dokazali da je Intel puno bolji procesor za tjeranje novijih igara", jer i dalje vrijedi stara narodna "kolko para tolko muzike". IMHO, AMD X2 6400+ bi vjerojatno rezultate okrenuo u svoju korist.  A  u  tom  slučaju,  omjer  performansi  bi  bio  otprilike  isti  da  ga  mjerite  sa  recimo  E4300,  što  opet  ne  bi  bilo  u  redu.

A  možda  na  kraju  napravite  i  taj  test... :) Sve u svemu, cijenim trud, vrijeme i strpljenje...

Pozz!

  hehe, da smo imali priliku od nekog posuditi 6000+ ili 6400+ mi bi vrlo rado napravili testove...
neznam kaj da napišem,,,,,
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice