Ultimativna tema za odabir prijenosnika izdvojena tema

poruka: 36.716
|
čitano: 13.070.499
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav svima,

 

Jedno ću vrijeme provesti u Nizozemskoj, i trebeao bi mi gaming laptop jer ću biti dosta u pokretu. Kako vam se čini ovaj uređaj (ne bih išao preko 1000 eur)?

 

https://www.megekko.nl/product/2057/938699/Laptops/Asus-TUF-Gaming-A15-FA507NV-LP031W-15-6-Ryzen-7-RTX-4060-Gaming-laptop

 

Hvala unaprijed.

 

Edit: Vidim da ima zaseban thread za gaming laptope, stavit ću i tamo pa moderatori mogu skloniti ovaj ako je viška.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2024 13:51 (AlexTm).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav, kolega se uči programirati i treba mu novi laptop, staviti ću sliku za minimalne specifikacije pa bih molio za preporuke, što povoljnije...hvala unaprijed 🍻

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Može li netko jednostavnim jezikom objasniti koje AMD procesore 5 i 7 mogu razmatrati a koje bih trebao zaobići, a koji se nalaze u laptopima u ponudi naših trgovina poput Linksa, Micronisa, SM, instara, itd.?

Laptop mi treba za uobičajene uredske poslove, multimediju, gledanje filmova, Internet. Možda lakšu obradu slika u Lightroomu.

Ne bavim se zahtjevnim poslovima poput arhitekture, renderinga, obrade videa itd.

Laptop bih koristio sljedeći 5 godina.

Ovaj koji imam, HP, kupio sam 2014, i mijenjao sam 2x HDD i dodao još 4 gb memorije. Ali polako mu se bliži kraj. Procesor i3.

Vanjski rad mi nije bitan, samo ga koristim u stanu ili zatvorenom prostoru. Spojio bih ga na vanjski monitor Dell 27 incha.

 

 

Hvala

 

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
gorjanzg kaže...

Može li netko jednostavnim jezikom objasniti koje AMD procesore 5 i 7 mogu razmatrati a koje bih trebao zaobići, a koji se nalaze u laptopima u ponudi naših trgovina poput Linksa, Micronisa, SM, instara, itd.?

 za te potrebe sasvim ti je dovoljan i ryzen 3 poput 5300u

ryzen 5 možeš uzet kao future proof, a 7-ica ti je overkill

 

od novijih prouči brojke u seriji, često uvaljuju stariji zen3 ili čak zen2 pod imenom nove serije

8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
gorjanzg kaže...

Može li netko jednostavnim jezikom objasniti koje AMD procesore 5 i 7 mogu razmatrati a koje bih trebao zaobići, a koji se nalaze u laptopima u ponudi naših trgovina poput Linksa, Micronisa, SM, instara, itd.?

Laptop mi treba za uobičajene uredske poslove, multimediju, gledanje filmova, Internet. Možda lakšu obradu slika u Lightroomu.

Ne bavim se zahtjevnim poslovima poput arhitekture, renderinga, obrade videa itd.

Laptop bih koristio sljedeći 5 godina.

Ovaj koji imam, HP, kupio sam 2014, i mijenjao sam 2x HDD i dodao još 4 gb memorije. Ali polako mu se bliži kraj. Procesor i3.

Vanjski rad mi nije bitan, samo ga koristim u stanu ili zatvorenom prostoru. Spojio bih ga na vanjski monitor Dell 27 incha.

 

 

Hvala

 

 

 Ako model počinje sa 5000, npr Ryzen 3 - 5425 druga znamenka ako je parna znači da je Zen 3. 5300 je Zen 2.

Ako model počinje sa 7000, npr Ryzen 3 7330 il tak nekak, tu je situacija malo jednostavnija, treća znamenka označuje koja je Zen generacija. 2, 3 ili čak 4.

 

4.-ka je najbolja i najduže joj traje baterija, ali i košta. dok se 3.-ca zna naći po istom cjeniku kao 2.-ca te je brža od nje a slična po potrošnji.

 

I ne zaboravi 16GB RAM-a, ili mogućnost nadogradnje na toliko za futureproofing.

 

Vidi bojica ko Rambox

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.4.2024 17:43 (EricCartman).
13 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

tražin neki laptop za nećaka..kreće na fakultet, građevinarstvo .. 

 

15" ekran što bolji.. 8/16gb rama i ssd od 500gb mislim da je neki minimum.. 

 

autocad bude se koristio svakako..plus office paket i sl..

 

neka preporuka do 700€ ..

 

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
rapajic_st kaže...

tražin neki laptop za nećaka..kreće na fakultet, građevinarstvo .. 

 

15" ekran što bolji.. 8/16gb rama i ssd od 500gb mislim da je neki minimum.. 

 

autocad bude se koristio svakako..plus office paket i sl..

 

neka preporuka do 700€ ..

 

 

 A za Autocad za 3D vizualizaciju mislim da treba i GPU.

nešto kvalitetnije za 801€ https://www.nabava.net/prijenosna-racunala/lenovo-ideapad-15arh7-cijena-156-1920x1080-amd-ryzen-5-6600h-512gb-ssd-502330541

jeftinije za 705€ https://www.nabava.net/prijenosna-racunala/lenovo-ideapad-ideapad-3-15ach6-cijena-82k2029vsc-156-1920x1080-512gb-ssd-513648461

 

13 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav ekipa, došlo je vrijeme za promjenu laptopa pa gledam što novo uzeti.

Do sada sam imao Ryzen 5500U i 16GB RAM memorije na starom HP-u, tako da gledam nešto bolje. Budžet mi je ograničen na otprilike 750€, pa vas molim za savjete.

Gledao sam Lenovo Ideapad seriju koja kreće od otprilike 700€ do Hp Probook serije (model 470 G10). 

Hvala unaprijed

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011 David Bowie 1947-2016
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
alen4430 kaže...

Pozdrav ekipa, došlo je vrijeme za promjenu laptopa pa gledam što novo uzeti.

Do sada sam imao Ryzen 5500U i 16GB RAM memorije na starom HP-u, tako da gledam nešto bolje. Budžet mi je ograničen na otprilike 750€, pa vas molim za savjete.

Gledao sam Lenovo Ideapad seriju koja kreće od otprilike 700€ do Hp Probook serije (model 470 G10). 

Hvala unaprijed

Moje mišljenje:

Ako želiš neku razliku, Intel Core - Ultra(ši) i AMD Ryzen 7640 ti startaju od 850€ na više. Tu dobiješ jaču grafiku, duže trajanje baterije i jači CPU.

A za tvoj navedeni budžet, možeš se protegnuti na max 8-core Zen 3 i 32GB RAM-a.

E sad da dižeš i dockere i virtualke il svakodnevno montiraš video nezz da bi vidio neku ekstra razliku sa tim speckama, te da ti se isplati na taj način upgradeat.

 

Radije evo pričekaj da, zbog konkurencije, koji Core Ultra ili Ryzen 7640 ili 7840 ili 8840 (brojka 4 - znači Zen 4), padnu na tvoj očekivani budžet. Ili ga protegni.

 

Edit: Ili ti je krepao laptop?

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.4.2024 16:08 (EricCartman).
11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
EricCartman kaže...

Edit: Ili ti je krepao laptop?

 nit meni ovo nije jasno, 5500u i 16gb rama se i dan danas preporučao kao dobra kombinacija za laptop

imam hp g8 sa slabijim 5300u i 16gb rama, još uvijek je to jako dobar stroj, čak i za lagano gejmanje malo starijih igrica

13 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
EricCartman kaže...
alen4430 kaže...

Pozdrav ekipa, došlo je vrijeme za promjenu laptopa pa gledam što novo uzeti.

Do sada sam imao Ryzen 5500U i 16GB RAM memorije na starom HP-u, tako da gledam nešto bolje. Budžet mi je ograničen na otprilike 750€, pa vas molim za savjete.

Gledao sam Lenovo Ideapad seriju koja kreće od otprilike 700€ do Hp Probook serije (model 470 G10). 

Hvala unaprijed

Moje mišljenje:

Ako želiš neku razliku, Intel Core - Ultra(ši) i AMD Ryzen 7640 ti startaju od 850€ na više. Tu dobiješ jaču grafiku, duže trajanje baterije i jači CPU.

A za tvoj navedeni budžet, možeš se protegnuti na max 8-core Zen 3 i 32GB RAM-a.

E sad da dižeš i dockere i virtualke il svakodnevno montiraš video nezz da bi vidio neku ekstra razliku sa tim speckama, te da ti se isplati na taj način upgradeat.

 

Radije evo pričekaj da, zbog konkurencije, koji Core Ultra ili Ryzen 7640 ili 7840 ili 8840 (brojka 4 - znači Zen 4), padnu na tvoj očekivani budžet. Ili ga protegni.

 

Edit: Ili ti je krepao laptop?

 Nisam bio zadovoljan sa HP-om tako da gledam nešto kao alternativu. Ne treba mi ništa jače, tako da gledam nešto da je samo bolje po pitanju ekrana. 

picajzla0707 kaže...
EricCartman kaže...

Edit: Ili ti je krepao laptop?

 nit meni ovo nije jasno, 5500u i 16gb rama se i dan danas preporučao kao dobra kombinacija za laptop

imam hp g8 sa slabijim 5300u i 16gb rama, još uvijek je to jako dobar stroj, čak i za lagano gejmanje malo starijih igrica

 Iskreno samo je razlog iznad, taj laptop u redu radi ali sam dostao problema imao tijekom jamstvenog roka. Tako da gledam nešto sličnih specifikacija, sa ovim sam bio čisto zadovoljan.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Steve Jobs: 1955 - 2011 David Bowie 1947-2016
8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
alen4430 kaže...
EricCartman kaže...
alen4430 kaže...

Pozdrav ekipa, došlo je vrijeme za promjenu laptopa pa gledam što novo uzeti.

Do sada sam imao Ryzen 5500U i 16GB RAM memorije na starom HP-u, tako da gledam nešto bolje. Budžet mi je ograničen na otprilike 750€, pa vas molim za savjete.

Gledao sam Lenovo Ideapad seriju koja kreće od otprilike 700€ do Hp Probook serije (model 470 G10). 

Hvala unaprijed

Moje mišljenje:

Ako želiš neku razliku, Intel Core - Ultra(ši) i AMD Ryzen 7640 ti startaju od 850€ na više. Tu dobiješ jaču grafiku, duže trajanje baterije i jači CPU.

A za tvoj navedeni budžet, možeš se protegnuti na max 8-core Zen 3 i 32GB RAM-a.

E sad da dižeš i dockere i virtualke il svakodnevno montiraš video nezz da bi vidio neku ekstra razliku sa tim speckama, te da ti se isplati na taj način upgradeat.

 

Radije evo pričekaj da, zbog konkurencije, koji Core Ultra ili Ryzen 7640 ili 7840 ili 8840 (brojka 4 - znači Zen 4), padnu na tvoj očekivani budžet. Ili ga protegni.

 

Edit: Ili ti je krepao laptop?

 Nisam bio zadovoljan sa HP-om tako da gledam nešto kao alternativu. Ne treba mi ništa jače, tako da gledam nešto da je samo bolje po pitanju ekrana. 

picajzla0707 kaže...
EricCartman kaže...

Edit: Ili ti je krepao laptop?

 nit meni ovo nije jasno, 5500u i 16gb rama se i dan danas preporučao kao dobra kombinacija za laptop

imam hp g8 sa slabijim 5300u i 16gb rama, još uvijek je to jako dobar stroj, čak i za lagano gejmanje malo starijih igrica

 Iskreno samo je razlog iznad, taj laptop u redu radi ali sam dostao problema imao tijekom jamstvenog roka. Tako da gledam nešto sličnih specifikacija, sa ovim sam bio čisto zadovoljan.

 Sori na digresiji: A jel baš moraš raditi za ekranom laptopa?
17" još kako tako, ali s 15" i manjim nije pametno dugo delati, ok ako si na putu, ali za svakodnevni rad najbolje ih je naštekati na vanjski monitor, ili 2.

 

I koji ekran bi onda htio na laptopu, 17" ili 15"? Ovaj HP što si napisao je čini mi se 17".

2 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Planiram nabavku novog laptopa do 600 eur za rad u solidworks/catia/fusion360, igranje bas i ne dok djeca malo ne odrastu. E sad, gledam da za te pare nema posebne graficke, a od integriranih je valjda iris xe najbolja? Je li istina da onda moram imati i 2x memory slot za iskoristiti grafiku do kraja? Procesor gledam neki i5 da je barem 11, 12 generacija. Alternativu od ryzena ne znam. Ssd mi je dosta 512gb ali da gledam da je nvm2 ili kako se vec zove to sucelje koje je brzo? Ekran 17 ili 15.6. Ima kakva preporuka? Gledao sam i refurbished ali su max 8 generacija, a opet sa integriranom grafickom. U biti ni ne znam da li mi za moje potrebe vaznija grafika ili procesor.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Nero81 kaže...
Planiram nabavku novog laptopa do 600 eur za rad u solidworks/catia/fusion360, igranje bas i ne dok djeca malo ne odrastu. E sad, gledam da za te pare nema posebne graficke, a od integriranih je valjda iris xe najbolja? Je li istina da onda moram imati i 2x memory slot za iskoristiti grafiku do kraja? Procesor gledam neki i5 da je barem 11, 12 generacija. Alternativu od ryzena ne znam. Ssd mi je dosta 512gb ali da gledam da je nvm2 ili kako se vec zove to sucelje koje je brzo? Ekran 17 ili 15.6. Ima kakva preporuka? Gledao sam i refurbished ali su max 8 generacija, a opet sa integriranom grafickom. U biti ni ne znam da li mi za moje potrebe vaznija grafika ili procesor.

 Kako god, slijedi ti integrirana grafika za te pare.
Iris je slabiji od Vege, pogledaj malo usporedbu za procesor koji te zanima.

Osim na novim Core Ultra procesorima al oni ti kreću od 900€ na više.

 

Monitor 15" ili 17" velika je razlika u prenosivosti, najbolje pogledaj u nekom dućanu uživo pa usporedi.

2 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Onda ne gledamo na istom mjestu. Google mi izbacuje da je iris xe dosta bolja nego vega 11.
Nasao sam Notebook Acer Aspire 3, NX.K6TEX.007, 15.6" FHD IPS, Intel Core i7 1255U up to 4.7GHz, 32GB DDR4, 512GB NVMe SSD, Intel Iris Xe Graphics, no OS, 2 god za 600 eura. I jedino sta mozda nije ok je sta nema M.2 disk, valjda nema... i sta je Acer :)
14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

NVMe disk je M.2 disk s NVMe protokolom, imaš i M.2 diskove koji se spajaju SATA protokolom...

 

NVMe se spaja preko PCIeX sabirnice i puno je brži, teoretskih brzina čitanja/pisanja do 7000 MB/s, dok je SATA zakucan na max. realnih 560/540 MB/s

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.4.2024 8:40 (Stric_Jura).
8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Nero81 kaže...
Onda ne gledamo na istom mjestu. Google mi izbacuje da je iris xe dosta bolja nego vega 11.
Nasao sam Notebook Acer Aspire 3, NX.K6TEX.007, 15.6" FHD IPS, Intel Core i7 1255U up to 4.7GHz, 32GB DDR4, 512GB NVMe SSD, Intel Iris Xe Graphics, no OS, 2 god za 600 eura. I jedino sta mozda nije ok je sta nema M.2 disk, valjda nema... i sta je Acer :)

 A ježi ga imaš pravo, referirao sam se na post kolege da mu je i3 iGPU neupotrebljiv za gaming, on ima 60 CU-a, dok ih ovaj i7 ima 96. Tu ima faktora i veličina - cooling sustav laptopa.

 

That being said, novi core ultra 7 je osjetno bolji: "More powerful Arc Graphics (8-Cores) integrated graphics: 5.76 vs 1.69 TFLOPS", kao i AMD Zen 4 7840, a dal ti to vrijedi 200-300€ ibera, vjv ne.

 

Za SSD, sad praktički svi laptopi imaju M.2 uparen sa NVMe SSD-ovima, neki imaju jedan slot, neki čak i dva.

 

Sry ak se ponavljam.

14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

ali ne zaboraviti za iGPU performanse - obligatorno (obvezno, sine-qua-non) dvokanalna memorija !

Ju je je? Je ju je!
2 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
600 eur mi je plafon. Znam da za iris treba dual channel zato sam i gledao da bude 2x16gb rama
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

 Za kakvu namjenu?

12 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Surfanje, gledanje filmova. Možda malo lol-a tu i tamo.

12 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
lovvro kaže...

Surfanje, gledanje filmova. Možda malo lol-a tu i tamo.

 Čisto dosta ti je i rang laptopa do 300-400 eura. Dovoljno je i 8 gb rama. Ostatak para na pivo i čevape.

 

https://www.nabava.net/prijenosna-racunala?se=66058%2C107573%2C1160583&tpkp=1&kPostavke.pregledSortTrazilica=2&kPostavke.pregledBrojProizvoda=80

 

Iiste specifikacije samo nije 1tb ssd nego 512 gb ali 130 eura jeftiniji.

https://www.mikronis.hr/Proizvod/acer-aspire-3-a315-24p-r8d1-nx-kdeex-00u-amd-ryzen-5-7520u-16gb-512gb-ssd-freedos-15-6-fhd-amd-radeon-610m/39218?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

Evo i na geizhals.de ako baš trebaš 16 gb rama mada stvarno nije potrebno za te namjene. -512 gb ssd.

https://geizhals.de/?cat=nb&xf=12_16384~6748_0.4~6751_25&sort=p#productlist

 

Geizhals.de 8 gb rama - 512 gb ssd

https://geizhals.de/?cat=nb&sort=p&xf=12_8192%7E6748_0.4%7E6751_25

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.4.2024 21:18 (Cryogenic).
2 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Dell, HP ili Acer? Svi istih performansi i cijene. Koji je po vama kvalitetnije izrade ako se to moze uopce ocijenit. Do 600eur, znaci entry lvl. Dell i HP imaju 3 god garanciju, Acer 2god.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

My vote, Dell.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice