Macbook M2 Pomoc

poruka: 50
|
čitano: 23.763
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Macbook M2 Pomoc

Dal je neko uspio spojit dva dodatna monitora na Air M2? Ima neko provjereno sigurno rjesenje, koji točno dock treba i gdje se može kupiti u HR? Znam da službeno supporta 1 monitor, a vidim po netu da ljudi spajaju 2 ekrana sa raznim adapterima..

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Macbook M2 Pomoc
Hacker002 kaže...

2k rezolucija na 13" je preseravanje i apsolutno neupotrebljivo za čitanje teksta bez zumiranja ili skaliranja

 

preporuča se 2k na 27" monitore, da je 4k na njima previše, a trpaju 2k na laptope, nenormalno

 Pises nesto o cemu ne razumijes i vjerojatno nisi nikad vidio.

 

Retina je zapravo mnogo citljivija nego "obicni" ekrani laptopi jer je sve zagladenije i tekst ima glade prijelaze. Mac OS ima nativno sve u ajmo to tako reci da me razumijes duplo vecoj rezoluciji. Macbook 14" elementi na ekranu su kao na windows laptopu sa 1512x982 px rezolucijom.

 

za 27" je najbolja 5K rezolucija to je istovjetno kao WQHD 2560 x 1440.

4k na 27" je kao da imas 1920x1080 na 27", nije za preporuku, odnosno je za starije ljude i one koje losije vide ili ne zahtjevne korisnike. Premalo radnog prostora za ozbiljan rad.

Ok je kad se sjedi dalje od monitora sto je zdravije, ali opet, malo radnog prostora.

 

 

Kill or be killed!
16 godina
online
Macbook M2 Pomoc

Pozdrav ljudovi.. Imam par pitanjca

 

Ima tutorial na netu, kak enejblat pisanje tj kopiranje sa eksternih (ntfs) ssdova, usba i sl.. Prek terminala se da to riješiti, ali, kod mene to ne šljaka..

Kak ste vi riješili to? 

 

Što se tiče baterije. Navodno za duži vijek trajanja baterije, vele da je najbolje ga stavit na punjač dok je batka na 30tak% i punit ga do kojih 80-90%.. Koje je vaše mišljenje, odnosno, kak vi svoje mac-ove punite?

Obično ga stavim na punjač dok je baterija na 20-25% i punim ga da kojih 85-90%, mada mi nije jasno, zakaj ga nije poželjno držat do 100%. Svašta piše u vezi punjenja baterije i čuvanja iste, što je istina, ko će ga znati.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Macbook M2 Pomoc
zvonac kaže...

Pozdrav ljudovi.. Imam par pitanjca

 

Ima tutorial na netu, kak enejblat pisanje tj kopiranje sa eksternih (ntfs) ssdova, usba i sl.. Prek terminala se da to riješiti, ali, kod mene to ne šljaka..

Kak ste vi riješili to? 

 

Što se tiče baterije. Navodno za duži vijek trajanja baterije, vele da je najbolje ga stavit na punjač dok je batka na 30tak% i punit ga do kojih 80-90%.. Koje je vaše mišljenje, odnosno, kak vi svoje mac-ove punite?

Obično ga stavim na punjač dok je baterija na 20-25% i punim ga da kojih 85-90%, mada mi nije jasno, zakaj ga nije poželjno držat do 100%. Svašta piše u vezi punjenja baterije i čuvanja iste, što je istina, ko će ga znati.

 kopiranje sa NTFS eksternog diska na Mac bi ti trebalo raditi bez problema.

 

za pisanje na eksterne diskove, usb, sdkartice i slicno, da se ne mucis sa tutorijalima i skriptama i terminalima, najlakse ti je sve te eksterne formatirati u exFAT i onda ti rade na svim OS-ovima

 

sto se baterije tice, zajebi te stednje, pazenje i mazenje, koristi kako god ti je volja, to sto ces dobiti sa "ocuvanjem" i trajnjoscu baterije ne vrijedi tih drkica oko iste 

10 godina
offline
Macbook M2 Pomoc

Macos može čitati NTFS no ne i pisati na njega, tako da bi kopiranje s njega trebalo raditi bez nikakvih problema.

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Macbook M2 Pomoc

Nemam namjeru formatirat eksterni ssd u exFAT, za to znam da sam onda miran, ali... Trazim rjesenje bez formatiranja.

Znam da mogu kopirat sa ext.ssda na mac, al ne mogu pisat po ekst.ssdu tj kopirat s maca na ssd.

 

Onaj tutorial za terminal je najbrze i najbezbolnije rjesenje, pitanje je, zakaj kod mene to ne funkcionira

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.9.2022 15:16 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Macbook M2 Pomoc
zvonac kaže...

Onaj tutorial za terminal je najbrze i najbezbolnije rjesenje, pitanje je, zakaj kod mene to ne funkcionira

 Možda zato što je apple ekskluzivno sranje od tvrtke koje ti želi naplatiti disanje zraka pored njihovih proizvoda a kamo li podržati datotečni sustav nekog drugog proizvođača.

6 godina
offline
Re: Macbook M2 Pomoc
zvonac kaže...

Nemam namjeru formatirat eksterni ssd u exFAT, za to znam da sam onda miran, ali... Trazim rjesenje bez formatiranja.

Znam da mogu kopirat sa ext.ssda na mac, al ne mogu pisat po ekst.ssdu odnosno kopirat sa potonjeg na mac.

 

Onaj tutorial za terminal je najbrze i najbezbolnije rjesenje, pitanje je, zakaj kod mene to ne funkcionira

 znas da mozes kopirati sa ext na mac, odnosno ne mozes kopirati sa potonjeg na mac 

 

taj tutorial nit je najbrze nit je najbezbolnije, jer da je vec bi rjesio problem, 

 

vrijeme koje si izgubio na to, i na ovo postanje po forumu, vec si mogao skopirati diskove negdje i formatirati ih u exFAT i vratiti podatke nazad 

2 godine
offline
Re: Macbook M2 Pomoc
3dfx kaže...

 znas da mozes kopirati sa ext na mac, odnosno ne mozes kopirati sa potonjeg na mac 

 

taj tutorial nit je najbrze nit je najbezbolnije, jer da je vec bi rjesio problem, 

 

vrijeme koje si izgubio na to, i na ovo postanje po forumu, vec si mogao skopirati diskove negdje i formatirati ih u exFAT i vratiti podatke nazad 

 To nije rješenje, govorim općenito, nemogućnost pisanja po tuđim usbovima je problem pogotovo u radnom okruženju u kojem se koriste winsi i svi po difoltu uopće ne razmišljaju u čemu je formatiran stick.

15 godina
offline
Re: Macbook M2 Pomoc
Mitohondri kaže...
zvonac kaže...

Pozdrav ljudovi.. Imam par pitanjca

 

Ima tutorial na netu, kak enejblat pisanje tj kopiranje sa eksternih (ntfs) ssdova, usba i sl.. Prek terminala se da to riješiti, ali, kod mene to ne šljaka..

Kak ste vi riješili to? 

 

Što se tiče baterije. Navodno za duži vijek trajanja baterije, vele da je najbolje ga stavit na punjač dok je batka na 30tak% i punit ga do kojih 80-90%.. Koje je vaše mišljenje, odnosno, kak vi svoje mac-ove punite?

Obično ga stavim na punjač dok je baterija na 20-25% i punim ga da kojih 85-90%, mada mi nije jasno, zakaj ga nije poželjno držat do 100%. Svašta piše u vezi punjenja baterije i čuvanja iste, što je istina, ko će ga znati.

 kopiranje sa NTFS eksternog diska na Mac bi ti trebalo raditi bez problema.

 

za pisanje na eksterne diskove, usb, sdkartice i slicno, da se ne mucis sa tutorijalima i skriptama i terminalima, najlakse ti je sve te eksterne formatirati u exFAT i onda ti rade na svim OS-ovima

 

sto se baterije tice, zajebi te stednje, pazenje i mazenje, koristi kako god ti je volja, to sto ces dobiti sa "ocuvanjem" i trajnjoscu baterije ne vrijedi tih drkica oko iste 

 -klasična 'zabluda' ... da os(evi) rade s nekim FSom, rade s nativnim, tj sa svima rade isključivo kroz driver, ako imaju driver, neovisno kako je implementiran (kao dodatak-driver ili u kernelu-mastadont-monolitu..).

-vlasništvo (nad FSom, kao ntfs-hsf-apfs..) i komercijala, dok je fat32 (micrisoftov ali uz obećanje free) kao neki univerzalni zajednički za sve uređaje i svaki os ima podršku (driver) upravo zato jer je (kao) free..

-razlika u filozofiji, npr linux-macos.. apple je zatvoren, ne zanima ih ostatak svemira, ostali FSovi.. linux suprotno, u tome je razlika kojom lakoćom je moguće dodati neki fs mada je teoretski sve jednako (lako).. i tad juzer kupuje recimo paragon licencu da bi koristio recimo hfs+ .. pod ne-mac osom.. itd

koji FS je za što potreban, upotrebljiv.. fat32 je previše ograničen, standard.. svrha samo kao osnovni-zajednički-poveznica, ništa naprednije-zahtijevnije, exfat je nešto slično, skoro smeće no ok za stikiće-sd i sl... ako zadovoljava potrebe, no za soft biz recimo backup i sl to nije dovoljno, ne samo storage, nego i performanse, metapodatci, journaling itd.. ono što ti fs-ovi nemaju, dok ntfs-hsf-apfs-ext.. imaju, a neke app kao relacijske baze ne trebaju ni fs (overload nepotrebnih podataka fs-a... i pad performansi pa i promil kapaciteta..).

 

-baterija 100% točno :) .. treba koristiti, ne čuvati, primarno marketing-gluposti ili interes proizvođača (jamstvo)..

 

Syke kaže...

Macos može čitati NTFS no ne i pisati na njega, tako da bi kopiranje s njega trebalo raditi bez nikakvih problema.

 .. hmm, djelomično točno :) .. tj govori o kopiranju, govori o vanjskim diskovima, .. to uključuje i kopiranje na takav vanjski disk i tad mora imati i writanje ne samo read.. tj da je tako ne bi ni otvorio temu pa je odgovor -ne :)

 

**

-juzer ima svoje razloge-potrebe, ne trebamo ni znati sve detalje.. kraće, ako traži R/W treba dirver ntfs-3g .. Mac OS Mojave, Mac OS (11-12) Monterey.. (m2) nekoliko načina kroz fuse ili 3rd soft kao paragon (cijena-licenca).

-ali juzer koji postavi takvo pitanje u pravilu teško može sam to napraviti jer je tad 'klasičan-juzer' koji to ne radi nego koristi računalo.. kao npr grafičar, češće tad kupe licencu ..

evo copypastea na kraju..

To Sum Up

We see the latest technology ( ARM-based M1 chip) on Apple's latest Macs, but the incompatibility with Windows NTFS drives still troubles Apple users. Since this is not a one-time thing, to write and read NTFS drive on macOS, I prefer to chose SYSGeeker NTFS for Mac even though it is not a fully free utility. The benefits of using it is far more than using the other methods I had discussed above. First, I didn't need to disable SIP and leave my Mac open to attacks. After all security is the primary reason most of us choose Mac, isn't it? Moreover, this tool does everything automatically without me having to type in cryptic commands. This makes it easier for me to focus on my work rather than mounting NTFS drives.

 

** +edit...

ili, kao (hipotetsko) pitanje autoru.. zašto macom želi kopirati ntfs vanjske diskove.. ?? zašto na macu? zašto ne na drugom odgovarajućem računalu win-lin? Bez kemijanja pravio KISS, no kao i ostale razloge, juzer ih može imati, a možda je riješenje (bolje) upravo ne čačkati nego to obaviti drugim računalom koje vjerojatno postoji i do sad je radilo takav posao.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.9.2022 15:55 (ihush).
16 godina
online
Re: Macbook M2 Pomoc
ihush kaže...

 

** +edit...

ili, kao (hipotetsko) pitanje autoru.. zašto macom želi kopirati ntfs vanjske diskove.. ?? zašto na macu? zašto ne na drugom odgovarajućem računalu win-lin? Bez kemijanja pravio KISS, no kao i ostale razloge, juzer ih može imati, a možda je riješenje (bolje) upravo ne čačkati nego to obaviti drugim računalom koje vjerojatno postoji i do sad je radilo takav posao.

 A zakaj ne?

 

Žena ima lap, službeni, povremeno bacim oko na njega, sebi sam nabavil mac, dost mi je windowsa, vrijeme je da proširim horizonte i izvan prozora

 

 

 

15 godina
offline
Re: Macbook M2 Pomoc

-a zakaj ne? pa zato jer kao što vidiš nije mu to namjena :) .. tj 'problem' su ntfs-diskovi (bez objašnjenja što-zašto..) npr ako je to neki poslovni backup, nešto zadano što se ne može birati-mijenjati.. u recimo apfs.

-to što ti je dosta windowsa, .. ne vidim kakve veze ima s FSom, tj kao što vidimo manje-više može svaki os, ovisno koliko proizvođač nešto (ne)želi.. ne juzer mada bi to trebalo biti jednostavno-lako, klik-next..

itd..

 

edit: ili umjesto zašto ovo-ono, jesi li riješio? važno je da radi ili se prilagodiš :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.9.2022 16:27 (ihush).
16 godina
online
Re: Macbook M2 Pomoc
ihush kaže...

-a zakaj ne? pa zato jer kao što vidiš nije mu to namjena :) .. tj 'problem' su ntfs-diskovi (bez objašnjenja što-zašto..) npr ako je to neki poslovni backup, nešto zadano što se ne može birati-mijenjati.. u recimo apfs.

-to što ti je dosta windowsa, .. ne vidim kakve veze ima s FSom, tj kao što vidimo manje-više može svaki os, ovisno koliko proizvođač nešto (ne)želi.. ne juzer mada bi to trebalo biti jednostavno-lako, klik-next..

itd..

 

edit: ili umjesto zašto ovo-ono, jesi li riješio? važno je da radi ili se prilagodiš :)

 Ma ok, to mi ne predstavlja neku nepremostivu prepreku, nije da mi je baš obavezno, al eto, čitam da mu je to kakti neki ozbijlniji issue i to mu se zamjera, naravno, to je mišljenje pojedinaca a ne većine ljudi i kao takvo, to nisam uzimao u obzir kod kupnje air-a tj da mi to bude uvjet, sva sreća, jel, onda bih sam sebe osudio na winse ko zna do koje godine

 

Dok sam tražio rješenje, a jedan od tih je bio, eneblanje prek terminala, ujedno i najlakša i najbrža metoda, al eto, kod mene ne radi, nisam istraživao dalje, iskreno, trenutno mi se ne da, a kolko mi se ne da, tolko i  nemam baš vremena. Sljedeća opcija je kupnja programa, koji perolako rješava taj problem, a to ću još razmotrit.. Zadnja opcija je, prebacivanje podataka (imam jedan hdd od 1.5tb)na hdd, pa formatirat ssd u efFAT, opet, iziskuje vremena a i moram nabavit ekst.ladicu za tu radnju, a to će biti možda i vrlo lako moguća opcija u slučaju ak mi pukne film..

 

Nek vas ovi moji postovi ne obeshrabruju kod kupnje aira tj prelazak na mac naravno ukoliko je razmatrana ta kupnja, ovo je možda i jedina neka zamjerka, ak se sjetim još nečega, lako dopišem, al eto, prošlo je skoro dva mjeseca od kupnje, čak nije tolko nedostatak nekih funkcija "it's not big deal" na macu, kolko prilagodba na taj OS, a i stvar je navike, a loših navika se teško ostaviti... Mislim da je najveći kamen spoticanja prelazak na mac, nemogućnost gejmanja a i nije baš tolko popularan, jer, kolko čitam, alternativa winsima je linux. Air sa svojim svehvaljenim M1 modelom, sišao je u cjenovno klasu (i tu su napravili pomutnju) prihvatljivu klasu i napravili su odličan posao..

 

,

10 godina
neaktivan
offline
Macbook M2 Pomoc

Pozdrav ekipa,

Odlučio sam se za kupovinu Macbook M2 pro 16 inch-a (16/512gb).

E sad, jel imate kakav savjet odakle u Europi mi je najbolje naručiti spomenuti uređaj a da me ne izađe ko svetog Petra kajgana. Mislim može i iz hrv ali koliko vidim cijene su u nebesima.

E da, pokušao sam s amazon.de u par navrata ali nikako da pošalju uređaj (već skoro tjedan dana se ne mijenja status narudžbe a ni lovu nisu povukli s računa).

Pomozite izgubljenom :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Macbook M2 Pomoc
Ja sam pred neko vrime uzeo isto sa Amazon.de i natezao se s njima i preko chata i preko telefona..više od 3 tjedna...uglavnom problem im je bio poslati u HR. Zašto? Ne znam..to im je bio odgovor..uglavnom dobio sam ga..a na Amazonu mi je bilo ušteda u odnosu na kod nas jako puno tako da sam imao strpljenja s Amazonom...eto.. moje iskustvo...
10 godina
neaktivan
offline
Re: Macbook M2 Pomoc

Ajde "super" a jel znaš jel problem u macu ili u .de domeni... ili nesto trece?

13 godina
offline
Re: Macbook M2 Pomoc
kroos kaže...

Pozdrav ekipa,

Odlučio sam se za kupovinu Macbook M2 pro 16 inch-a (16/512gb).

E sad, jel imate kakav savjet odakle u Europi mi je najbolje naručiti spomenuti uređaj a da me ne izađe ko svetog Petra kajgana. Mislim može i iz hrv ali koliko vidim cijene su u nebesima.

E da, pokušao sam s amazon.de u par navrata ali nikako da pošalju uređaj (već skoro tjedan dana se ne mijenja status narudžbe a ni lovu nisu povukli s računa).

Pomozite izgubljenom :D

Moje iskustvo, sa mojim MBP 16' 2TB memorije. 

Nakon prvih prezentacija ( zabio sam kada je predstavljen Ultra procesor ), čekao sam da dođe i na MBP, no nikako doći, pa sam tijekom veljače 2022 po bratu po oružju isti naručio u DE preko službenog  Store računa. Čekao sam nešto dulje od tri mjeseca, ali cijenom je bio preko 3000.00 kuna jeftiniji za istu Max specifikaciju i 1TB memorije više, nego u iStyle ili iStore dućanima u Zagrebu. 

U svakom slučaju, u svakom obliku se isplati otići uzeti van takav komad gadgeta, razlika koja ostane pokrije i troškove putovanja ( moj slučaj let avionom iz ZG u ST, Stuttgart ), kud to tud i vidiš malo svijeta, a još ostane i za periferiju! 
Znači ORIGINAL  Store, moguće malo dulje čekaš, ali si 1000% ziher. U Genevi, Švicarska, znam ulicu gdje je  Store, bio tamo 2019 u ožujku, mogu čak i adresu potražiti vam kolega, samo ako vam odgovara?! 

ATJ Lučko
10 godina
neaktivan
offline
Re: Macbook M2 Pomoc

E hvala, može i od tamo zašto ne, može neka adresa... možda se može od njih naručiti?

10 godina
offline
Macbook M2 Pomoc

Možda se i kod ovih isplati - https://mcshark.at/

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Macbook M2 Pomoc

E fala, bacit ćemo oko

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice