Laptop poliven kavom

poruka: 20
|
čitano: 16.904
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Laptop poliven kavom - garancija, servis, iskustva

Ljudi, pozdrav!

 

Žena si je zalila laptop kavom i sada maleni ne radi. Moram priznati da mi je izrazito drago da se to nije meni dogodilo, jer bi me živog pojela. Naime, laptop joj je dosta bitan za posao, svi podaci su joj gore i unatoč redovnom nagovaranju na izradu backupa, naravno da ga nije napravila.

 

Laptop je HP nc6400, kupljen u Info-Gami i trebao bi imati garanjciju, obzirom da je kupljen prije manje od godinu dana. Ono što me zanima je kakva su vaša iskustva s ovakvim problemima, je li itko od vas ikada zalio laptop kavom i imao problema zbog toga (moram priznati, mene je neugodno iznenadilo, mislio sam da su to danas već odavno zaboravljene boljke). Ako da, kako ste ih rješavali? Pokriva li garancija ovakvu glupost? Ako me budu maltretirali tamo s glupostima, mogu li sam to riješiti (rašarafiti laptop, očistiti ga i sl.) i ako to učinim preko vikenda, prije servisa, gubi li se garancija? Mislite li da je moguće da se oštetio i hard - ovo bi bila totalna pi*darija!

 

Naime, kada ga pokušam pokrenuti, upali se zelena lampica kod gumba za paljenje, ali svi ventilatori šute i lampica se ugasi nakon dvije, tri sekunde.

Kada ga je tek zalila, pogasila je sve programe osim Firefoxa - računalo je do tada već bilo smrznuto, samo se strelica miša pomicala po ekranu, ali ništa nije bilo aktivno. Miš je vanjski, USB, nisam probao dirati trackpad ili trackpoint.

 

Uh, koliko noobovskih pitanja... Dajte, pliz neki dobar savjet, izludit će me žena konstantnim jamranjem kako nije trebala ovo ili nije trebala ono. Šutim

Pazi, gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.6.2008 20:07 (Veliki Brat).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop poliven kavom - garancija, servis, isku

Ako ga sam budeš rastavljao garancija ti više neće vrijediti. I mislim da garancija ne pokriva polijevanje kavom.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop poliven kavom - garancija, servis, isku

garancija ne pokriva polijevanje kavom, ali zato imas velike sanse da su podaci jos uvijek sacuvani na disku. stoga je potrebno da otvoris laptop, izvadis disk, spojis ga na drugo, ispravno, racunalo pomocu 2.5"-3.5" adaptera i prebacis sve bitne podatke.

Nakon sto to rijesis, mozes se igrat sa samim laptopom, malo ga iscistit, posusit, mozes ga i oprat u destiliranoj vodi (na stapicu za usi), pa ga osusi s fenom. Nakon svega toga pokusaj ga pokrenit, mozda bude srice... inace budi sritan sto si bar podatke uspia spasit, a i ostatak koji je ispravan mozes iskoristit...

 

edit: posto imas SATA disk u laptopu ne triba ti adapter, spoji ga odma na drugo racunalo...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.6.2008 20:23 (wifi).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop poliven kavom - garancija, servis, isku

ja sam po svome dobio pola litre bambusa. nakon toga sam ga rastavio, očistio i neko vrijeme je radio. ali ne dugo. nakon toga je krepao totalno. garancija definitivno ne pokriva zaljevanje laptopa tekučinom tako da nemoraš ni probavati. ako ga sam otvoriš ili odneseš u neki servis preuzimaš sve na sebe a to ti jedino i preostaje. sretno.

16 godina
neaktivan
offline
Laptop poliven kavom

U garancijama i jamstvenim listovima uvijek piše stavka: Garancija ne pokriva štete nastale nepravilnim korištenjem, namjernim ili slučajnim oštećenjima nastalim zbog utjecaja korisnika uređaja, ili nešto slično tako slično tako da ti ne bi trabali prihvatit garanciju, ali opet nije grijeh pitati ili probati. Koliko je kava prodrijela u unutrašnjostili oštetila je pitanje konstrukcije laptopa, ali harddiskovi su najćešće potpuno oklopljeni i imaš vrlo velike šanse da rade nakon raznih havarija sličnim tvojojSmijeh, opet ovisi da li se nije skurila elektronika u njemu ali mislim da je mala šansa za to.

Windows XP is a 32-bit shell for a 16-bit extension to an 8-bit operating system designed for a 4-bit microprocessor by a 2-bit company that can't stand one bit of competition
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop poliven kavom - garancija, servis, isku

Pa stvari ti stoje otprilike ovako:

 

Više je nego malo vjerovatno da ga se isplati spašavati, ali idi da naprave dijagnostiku kvara (cca 60 KN).

Garancija ti ne vrijedi.

 

Dobra vijest je da podaci najvjerovatnije nisu izgubljeni, ali ćeš trebati izvaditi HDD iz notebooka i ubaciti ga u vanjsko 2.5" kućište (cca 100 KN) te sa nekog drugog računala preko USB porta doći do njih.

 

To ti je najvjerovatnija opcija, a ako si rođen pod vrlo sretnom zvijezdom, možda će najobičnije ispiranje u destiliranoj vodi i temeljito sušenje riješiti problem.

16 godina
offline
Laptop poliven kavom

Odnesi na servis radi procjene štete.

U postu iznad piše kako da spasiš podatke.

Što se tiče popravka, ako bude trebalo mjenjati matičnu ili nešto drugo, neisplati se da u servisu popravljaju tj. zamjenjuju. Probaj

tada sam očistiti s sprejem poput WD-a (nisam siguran za njega) no imaš posebne sprejeve za čiščenje takvih osjetljivih stvari.

Znači 1. spasi si sam podatke, tako da ti to dodatno u servisu nebi naplačivali

         2. odnesi na servis radi procjene štete (ako je malo veći iznos, pitaj na forumu dali se isplati popravljati)

         3. ako je servis skup pa da procjeni na neku cijenu kojom možeš kupiti novi laptop, budi sam svoj majstor i probaj popraviti, ako ne uspiješ tada novi laptop

AMD Athlon64 X2 6000+, oc 6400, Sapphire HD3870 512MB GDDR4, 4 x 2Gb Kingmax, 800Mhz, Asus M2R32-MVP, HDD Segate 250Gb, 16Mb, Chieftec power supply 650W Turbo Series
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.6.2008 20:29 (Branimir2412).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop poliven kavom - garancija, servis, isku

Imao sam ja slucaj, cimer je zalio pelinkovcem dok smo cugali prije grada. Odneso na servis, reko liku sta se desilo i dali ikako moze to strpat pod garanciju, naravno reko je ne. Nakon sta sam mu obecao litru pelina i reko da to njemu tak i tak ni u dep ni iz depa rekao je da ce uzeti pod garanciju jer sam ja prvi koji mu je doso i reko sta se stvarno desilo, a ne pravio se glup "kao ne radi, vidite sta je"!

16 godina
offline
Laptop poliven kavom

Hvala svima na brzim odgovorima.

 

Iskreno, moram priznati da mi je čudno da konstrukcija laptopa nije dizajnirana za takvu nesreću - mislim da se prolijevanje tekućine dok se nešto radi na računalu dogodilo svakome barem jednom u životu. I to još HP?!

 

No, dobro, sada ću probati išarafiti HDD, pa da vidimo, ionako mi garancija više ne znači ništa...

 

Još jednom svima puno hvala i pozz!

Pazi, gledam te!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Laptop poliven kavom

Izvadio sam hard, bacio oko na njega - sva je čisto k'o suza. U ovom dijelu barem ne očekujem probleme, iako sam sada još strgan od jučerašnje tekme - možda sutra probam i podatke prebaciti, danas sam nizašto.

 

Ali prasac mali ne pali i ne pali. Nemam pojma što mu je točno, jednostavno se ne vrte ventilatori, je li moguće da zbog takve banalnosti on ne podiže sustav? Ne, prije bi rekao da mu je otišla matična. Ali, zašto se onda pali lampica, pa se gasi nakon par sekundi? Čak i reagira različito, ovisno o tome je li spojen na struju ili ne (kada ga palim bez struje, pali se narančasta lampica koja mi kaže da radi na bateriji.

 

Koji loš vikend Mršti se

Pazi, gledam te!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop poliven kavom
Branimir2412 kaže...

Odnesi na servis radi procjene štete.

U postu iznad piše kako da spasiš podatke.

Što se tiče popravka, ako bude trebalo mjenjati matičnu ili nešto drugo, neisplati se da u servisu popravljaju tj. zamjenjuju. Probaj

tada sam očistiti s sprejem poput WD-a (nisam siguran za njega) no imaš posebne sprejeve za čiščenje takvih osjetljivih stvari.

Znači 1. spasi si sam podatke, tako da ti to dodatno u servisu nebi naplačivali

         2. odnesi na servis radi procjene štete (ako je malo veći iznos, pitaj na forumu dali se isplati popravljati)

         3. ako je servis skup pa da procjeni na neku cijenu kojom možeš kupiti novi laptop, budi sam svoj majstor i probaj popraviti, ako ne uspiješ tada novi laptop

 WD? Osnovna svrha WD-a je podmazivanje i i ne provodi dobro struju, pa tako ako "posprejas" laptop sa WD-om, najbolje sto se moze dogoditi je da "podmazes" kakav stari zahrdali ventilator i smanjis provodljivost elektricnih kontakata.

Ne lupaj bedastoce u koje nisi siguran.
No matter how fantastic your latest and greatest PC is, you will be able to buy it for half the price in 12 months
15 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop poliven kavom
Veliki Brat kaže...

 ionako mi garancija više ne znači ništa...

 

Ja je nebih otpisao tako brzo... Ukoliko dobro ispereš destiliranom vodom zaprljani dio i osušiš tako da ne ostane tragova "nezgode" možda možeš pokušati loviti u mutnom.

P.S. nakon što osušiš matičnu (nemoj zaboraviti i tipkovnicu) otvori vrećicu sa prašinom u usisavaču, te malo najfinije prašine strateški rasporedi po ploči da nalikuje godinu dana korištenoj mb. Nije najpoštenije ali djeluje.
16 godina
offline
RE: Laptop poliven kavom
croart kaže...
 WD? Osnovna svrha WD-a je podmazivanje i i ne provodi dobro struju, pa tako ako "posprejas" laptop sa WD-om, najbolje sto se moze dogoditi je da "podmazes" kakav stari zahrdali ventilator i smanjis provodljivost elektricnih kontakata.
Ne lupaj bedastoce u koje nisi siguran
 Rekao sam da nisam siguran, ali postoji sprej za čiščenje elektronskih uređaja, koristio sam ga, ali neznam točan naziv. 
Što se tiče tih sprejeva oni nesmiju provoditi struju, nakon što se s njima znači pospreja uređaj treba se prijeći s krpom da se očisti ono što je bilo na njemu (osušena kava), koliko je meni poznato
čak bi se i WD mogao služiti pošto i on kada ga se koristi brzo ispari i ne ostavlja nikakakve tregove, a koristi se kod zahrđalih matica koje se nemogu lagano odvinuti.
No evo malo sam pogledao na netu i može se pronači u svakoj čipoteci.
http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=2410008501
AMD Athlon64 X2 6000+, oc 6400, Sapphire HD3870 512MB GDDR4, 4 x 2Gb Kingmax, 800Mhz, Asus M2R32-MVP, HDD Segate 250Gb, 16Mb, Chieftec power supply 650W Turbo Series
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.6.2008 8:19 (Branimir2412).
16 godina
offline
RE: Laptop poliven kavom
awacs kaže...
Veliki Brat kaže...

 ionako mi garancija više ne znači ništa...

 

Ja je nebih otpisao tako brzo... Ukoliko dobro ispereš destiliranom vodom zaprljani dio i osušiš tako da ne ostane tragova "nezgode" možda možeš pokušati loviti u mutnom.

P.S. nakon što osušiš matičnu (nemoj zaboraviti i tipkovnicu) otvori vrećicu sa prašinom u usisavaču, te malo najfinije prašine strateški rasporedi po ploči da nalikuje godinu dana korištenoj mb. Nije najpoštenije ali djeluje.
Hahaha!

Odlična fora, ali ja sam ipak legalist. Papak! Smijeh
U svakom slučaju, dobro da nisam prčkao, kaže mi ženica kako je ipak napravila backup, pametno moje malo. I kako više nikad neće piti kavu za kompjuterom Osmijeh

Već sam joj vratio backup na stolno računalo, da može nastaviti s poslom. Sutra ide u Info-Gamu u servis, obzirom da ja radim, pa je i bolje da ništa ne diram. Možda joj uspije umiliti se serviseru, malo zatreptati okicama, pa to sve prođe OK. Javim kako je prošlo...
Pazi, gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop poliven kavom
Branimir2412 kaže...
croart kaže...
 WD? Osnovna svrha WD-a je podmazivanje i i ne provodi dobro struju, pa tako ako "posprejas" laptop sa WD-om, najbolje sto se moze dogoditi je da "podmazes" kakav stari zahrdali ventilator i smanjis provodljivost elektricnih kontakata.
Ne lupaj bedastoce u koje nisi siguran
 Rekao sam da nisam siguran, ali postoji sprej za čiščenje elektronskih uređaja, koristio sam ga, ali neznam točan naziv. 
Što se tiče tih sprejeva oni nesmiju provoditi struju, nakon što se s njima znači pospreja uređaj treba se prijeći s krpom da se očisti ono što je bilo na njemu (osušena kava), koliko je meni poznato
čak bi se i WD mogao služiti pošto i on kada ga se koristi brzo ispari i ne ostavlja nikakakve tregove, a koristi se kod zahrđalih matica koje se nemogu lagano odvinuti.
No evo malo sam pogledao na netu i može se pronači u svakoj čipoteci.
http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=2410008501
 WD 40 ti nagriza ako nisi znao, pogotovo plastiku tako da ti je ideja vise nego smijesna!:D Probaj sebi to napravit pa nam javi!:D
16 godina
offline
Laptop poliven kavom

Zalila mi cura laptop pivom prije par dana...

 

Sam ćeš teško to složit, pogotovo bez da izgubiš garanciju.

Skloni lap od sunca i nemoj ga pokušavat sušit fenom.

 

Odnesi na servis, u najgorem slučaju vlaga je došla do matične i to će bit skupo, ali te ništa ne košta odnijeti na servis, platit ćeš diagnostiku ali ćeš znati isplati li se popraviti. Hard vjerojatno nije otišao.

 

P.S. Garancija neće pokriti.

Don't you see their bodies burning Desolate and full of yearning Dying of anticipation Choking from intoxication
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Laptop poliven kavom

Imao sam isti slucaj, no meni laptop nije bio pod garancijom. Jednostavno sam izvadio HDD. Otisao u HG-Spot i kupio externo kuciste za laptop HDD, spojio na drugi komp, napravio backup te stavio nazad na laptop. E sad je  krenulo odsarafljivnje redom, click (slikaj) pa next, da ne bi bilo zabune poslije.. Najvaznije je da ga vise ne palis u struju dok nisi apsolutno siguran da si ga ocistio...

Zlo i Naopako
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Laptop poliven kavom
Ne razumijem kakva je to frkla s WD40, Posprejao sam i maticnu i gpu i ocistio s WD40 jednom prije 2 godine a drugi put prije godinu dana, zajedno s hladnjacima i kompjuter jos uvijek uredno radi.
Zlo i Naopako
16 godina
neaktivan
offline
RE: Laptop poliven kavom
bestia kaže...
Ne razumijem kakva je to frkla s WD40, Posprejao sam i maticnu i gpu i ocistio s WD40 jednom prije 2 godine a drugi put prije godinu dana, zajedno s hladnjacima i kompjuter jos uvijek uredno radi.
Onda se moze i time. Mora da sam nesto pomijesao! Jbga, isprika svima! Ja samo krpu koristim za prasinu i tu i tamo nesto cackalicom izcackam, rastavim i to je to. Nema hrde i ne skripi nista pa mi WD40 nije niti padao na pamet.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2008 2:05 (Luka).
16 godina
protjeran
offline
RE: Laptop poliven kavom

@Luka

Mozes to i bolje s nekom kvalitetnijom cetkom, ja sam igrom slucaja pribavio Purdy rattail, ne linja se a cisti vrhunski i tamo gdje nemozes ni pomisliti doci s necim drugim. Nebi preporucio koristenje nekakvih jeftinijih cetki.

Zlo i Naopako
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2008 7:17 (bestia).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice