EGPU - Eksterna graficka za laptop

poruka: 162
|
čitano: 81.376
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Pozdrav,

 

imam toshibu L850-13R pskdne

i7-3610QM

8gb DDR3

120GB SSD

1GB HDD

AMD 7670m GPU

 

 

Iako proc u sebi ima grafičku toshiba je to onemogućila ,tako da ubiti ostaje samo dgpu 7670m.

 

Također laptop nema express card slot, pa me zanima dal je moguće izvesti egpu sistem preko usb 3.0, obzirom da sam naletio na adaptere koji nude spajanje express card slota preko usb 3 porta. a i to bi mi bilo puno jednostavnije nego mpci.

 

Ukoliko ne, kakve je stvar sa spajanjem preko mpci porta,odnosno kako je to najlakše izvest.. Za probu bi u egpu sustavu koristio AMD 7770. Koliko vidim sa Aidom imam gen2 mpcie.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.3.2015 11:20 (user3468).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
user3468 kaže...

Pozdrav,

 

imam toshibu L850-13R pskdne

i7-3610QM

8gb DDR3

120GB SSD

1GB HDD

AMD 7670m GPU

 

 

Iako proc u sebi ima grafičku toshiba je to onemogućila ,tako da ubiti ostaje samo dgpu 7670m.

 

Također laptop nema express card slot, pa me zanima dal je moguće izvesti egpu sistem preko usb 3.0, obzirom da sam naletio na adaptere koji nude spajanje express card slota preko usb 3 porta. a i to bi mi bilo puno jednostavnije nego mpci.

 

Ukoliko ne, kakve je stvar sa spajanjem preko mpci porta,odnosno kako je to najlakše izvest.. Za probu bi u egpu sustavu koristio AMD 7770. Koliko vidim sa Aidom imam gen2 mpcie.

 

 

USB 3.0 za potrebe eGPU nažalost nejde.

 

S obzirom da imaš samo dGPU ne gine ti uz adapter i kupovina DIY eGPU Setupa, DSDT Override i malo mozganja.

 

Nakon kaj sve spojiš osnovni princip bi trebao biti kao kod mog M6600 kojeg sam spajao sa Radeonom 5650 ili tako nešto.

Dell Precision M6800
9 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Evo mene s Lenovo problemom.  DSDT Override sam zanemario i pokušavao sam mu prvo očitat graf u windowsima. Lenovo je baš rađen optimiziran za win 8.1 UEFI, takav mu je i bios postavljen. Isključio sam mu UEFI, prebacio u Legacy mode i ugasio secure boot. Gpu adapter startan od opcije gdje biram windows 7 ili 8.1.odgoda na adapteru 14 sek.  Ventilator grafa se uključi,a u device manageru pod opcijom network adaptera mi se na sekundu upali nešto.. lenovo wii card i nestane. Kao da očitava karticu koje nema, ali neće graf očitat, a ventilator zuji. Nakon toga mu se pokaže u video adapters dupla grafička (Intel HD Grafic), a u network adapter nekakav Microsoft virtualni adapter. "Tu" je negdije, ali ne očitava kao grafičku.(ubacim printscreen toga) E sad, krenuo sam sa instalacijom nVidia drivera, naravno prekine jer ne prepozna hardver, onda sam krenuo u deviceu, desna tipka miša  ad legacy hardver, locirat optimus drivere na disku, ali...neće.

Dvije stvari...da li se ti drajveri mogu "prisilit" neka vrsta iso slike u stilu copy paste, pa možda upali kod restarta. Koliko sam vidio maknuti su drajveri od wirelesa, ne shvaćam zašto forsira virtualne kad wirelles kartice nema, zašto ne očita graf, vjerovatno je za win 8.1 optimiziran i vozi svoje.

Razmišljam o ovome...skinuti neku verziju linuxa (vidim da nVidia radi optimus drajvere i za Linux i skinut ću baš taj linux) i možda ga očita kako treba,ako to prođe OK onda znam da je problem u Lenovu i njegovoj optimiziranju za win.

Šta me najviše muči.. S beast grafičkim adapterom sam ga 2-3 puta išao upalit na punjač od drugog laptopa (19,5V), a treba na 12 volti. Da li je nešto odapelo? Ne znam. Na polumrtvom starom  forcebooku fl90 preko express carda mi je očitalo u Deviceu gt 640, poslije ni da starta. Samo da mi grafička ili adapter nije riknuo a to nemam di provjeriti. Dan-dva ću se još igrati sa tim, a već mi pada neka nebulozna ideja a za nju ću tb (darkydark) na private kontaktirat. Sreća da mi HD Haswell ide do 1100 mhz i da mi Metro 2013 i BioShock infinite. pomažu  da ne razbijem i graf i adapter ;-)

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Ok, pod uvjetom da je sve ok s adapterom i grafickom i da ga nisi skurio, dolazimo sad polako negdje. Cim laptop nekaj polako registrira, znaci da smo na dobrom putu.

 

Delay paljenja se koristi samo ako zelis imati eGPU ustekan od pocetka, ali to nama sad nije bitno. Probaj sve switcheve za delay stavit na nula, zahaltat laptop na odabiru windowsa, ustekat eGPU i strpit se 10-15 sekundi i onda pokrenut windowse.

 

Isto tak, nije na odmet provjeriti radi li WiFi kartica normalno u tom slotu?

Dell Precision M6800
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.3.2015 8:35 (darkydark).
9 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Idem odmah to probati. Ne; WiFi od laptopa ne radi, prištekan je Kasens g5000 preko USB-a

9 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Vratio sam nazad WiFi karticu, drajvere ubacio i radi normalno. Nije port skuren ili tako nešto. Probao sam i metodom paljenja koju si mi preporučio-ništa. U manageru ne očitava ništa. SiSoftware Sandra i AIDA 64, ne pokazuju čak ni drugi pcie (taj "prazni"  Ne znam... skidam sad Linux Mint 17.1 Koliko čitam ima podršku za optimus drivere i probat ću zaobić BIOS Win kombinaciju. Ako mi to upali i baci makar sliku sa GT640 na interni ekran, ne moram se igrati ili nešto, čisto da vidim da li stvar radi ODLIČNO, bar ću znati da mi je adapter i graf OK. Hm, ako to ne prođe pretpostavit ću da mi je riknuo adapter.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
Domba83 kaže...

Vratio sam nazad WiFi karticu, drajvere ubacio i radi normalno. Nije port skuren ili tako nešto. Probao sam i metodom paljenja koju si mi preporučio-ništa. U manageru ne očitava ništa. SiSoftware Sandra i AIDA 64, ne pokazuju čak ni drugi pcie (taj "prazni"  Ne znam... skidam sad Linux Mint 17.1 Koliko čitam ima podršku za optimus drivere i probat ću zaobić BIOS Win kombinaciju. Ako mi to upali i baci makar sliku sa GT640 na interni ekran, ne moram se igrati ili nešto, čisto da vidim da li stvar radi ODLIČNO, bar ću znati da mi je adapter i graf OK. Hm, ako to ne prođe pretpostavit ću da mi je riknuo adapter.

 Ako imaš na bilo koji način testirati probaj na nekom drugom prijenosniku, a ako želiš možeš i meni poslat na probu, imam nekoliko kandidata na koji bi se moglo probat, a jedan se za sad pokazalo kompletno plug n play sa svim eGPU sustavima do sad.

 

Uskoro ću na PCE bacit članak s AMD eGPU sustavom.

Dell Precision M6800
9 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Totalni poraz. Ovo je tragikomično, isčupam WiFi, obrišem drajvere,opet probam sa gpu-om kojeg ne vidi ni 7 ni 8, vratim nazad WiFi od laptopa i BEZ instalacije drivera WiFi koji je bio obrisan PRORADI, na koju foru neznam. A SiSoftware Sandra i Aida64 ovaj put čitaju 2 pcie utora. Linux Mint 17.1 instaliran, a kako nemam previše iskustva sa Linuksom nisam uspio sa Optimus driverima. Express Card je zakon, brijem da bi s tim upalilo bez problema. Ovako...nemam di to provjeriti, ovdje par ljudi koje znam hm, nisu baš jeli za kompjutore. Ne mogu vidjeti ni da li mi uopće GT640 radi, da li je vanjski pci e adapter u funkciji, a kako nemam atx napajanja (rješio se starog kompa), što je najvažnije ne mogu vidjeti da li mi je adapterDCod12 radi uz to. Probao sam na još jednom nakratko posuđenom forcebook fl81 (tome je express card pokvaren) i ništa.

SlijepaUlica. Kako stvari stoje ode 600kn. Nemam šta izgubit pa ako si (darkydark)za, kutija, gpu adapter, graf i DC adapter od 12V Tisak dostava, ili pošta di ti paše pošaljem za probu. Detalje ćemo na private, oko ćevapa, duhana za motanje, raznih djelova za komp kao kompenzaciju. Ako tebi upali, svaka čast. Mene samo zanima je li problem u adapteru, krivom napajanju, a ako je skuren pravit ću se grbav i na banggood tražit zamjenu. Bilo kako bilo ubuduće kupujem samo laptope sa thunderbird portom ili viškom mini pcie slotova bez white lista.

14 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Odakle si?

HTC 8X :)
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Ja sam iz ZG, javi se na PVT za detalje.

Dell Precision M6800
11 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Naručio sam EXP GDC beast sa banggood-a pa ću probat nešto složit sa toshibom preko mpcie, dgpu 7670m i gpu 7770, nadam se uspješno.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.3.2015 11:33 (user3468).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Pozdrav!

 

Dakle imam ovo:

Toshiba Satellite L750 1M9

i5 proc

6GB DDR3

Grafulja je GeforceGT525M i osobno mislim da je sranje za igranje,inace se igram na plejki pa budala nisam pazio kaj kupujem za laptop jer mi nije bilo bitno ali sad me jedna igra jako vuce a to je Assetto corsa no ovaj laptop se jako muci sa pokretanjem igre i to u 720p na nekih 30-40fps sa nekim medium detaljima pa me zanima dal se tu sta da lagano skemijat po pitanju eksterne graficke da bi to upogonio na 1080p u 60fps na high,igram na 102cm led ekranu. Spreman sam izdvojiti do max 2 soma kuna pa eto preporucite sta kupiti ako je bilo sto izvedivo?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
Na mobu sam. Ako laptop nema express card ili thunderbolt nista od tog. Vise bi se isplatilo prodat laptop i 2 soma ulozit u kantu aka stolno racunalo
10 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Laptop ima PCI express ako si na to mislio?Thunderbolt nema....

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
ZokyCRO kaže...

Laptop ima PCI express ako si na to mislio?Thunderbolt nema....

 Laptop nema expresscard, dobro je kolega mislio.

 

Nikakva isplativa nadogradnja ne postoji za taj laptop, kupuj komp ili bolji laptop ako se zelis igrat.

mojpismonosa
12 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Prije nego bilo kaj narucis i napravis. Napravi DSDT Override, imas linkove na guidove u prvom postu. Dok to uspiješ onda ima smisla razmisljati dalje.

 

Kupovina ovog: EXP GDC Beast - pazi da koristiš ili 12V adapter i jedno 5 puta provjeri da su polovi jednako okrenuti ili standardno ATX napjanje. Koristi kabel koji dobis uz adapter.

 

Vrlo vjerojatno ce ti trebati i DIY eGPU Setup 1.x

 

Prouči moje eGPU članke na PCEkspertu svaki od njih sadrži mini tutorial kak sam natjeral da stvar radi. Jedina razlika je da ce ti uštekat svoj adapter na mjesto WiFI kartice u laptopu, a ja sam koristio Express Card.

 

Na eGPU odi samo ako si spreman grafu odštekavat kad god misliš laptop nekam nositi.

 

Grafu i ATX napajanje uvijek možeš za stolni komp koristiti kasnije, a adapter prodat dalje.

Dell Precision M6800
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2015 22:13 (darkydark).
11 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Eto da i ja podijelim svoje egpu iskustvo sa forumašima...

 

Naručio sam EXP GDC Beast (mpcie) sa banggood-a. Stigao nakon 13 dana, ali kinezi se malo poigrali pinovima pa sam dobio krivi PSU adapter kabel, odnosno žice su bile krivo spojene,  te isto tako na egpu adapteru.. Našao sam na netu da se to znalo dogodit pa sam slijedio prijedlog jednog forumaša, ali to me je dovelo do vatre i dima iz adaptera.. Žalim se banggood-u i nakon tjedan dana šalju mi novi EGPU adapter na kojem sam prvo testirao pinove i uvjerio se da su ovaj put dobri te kreće spajanje. Obzirom da toshiba ima veoma loš pristup mpcie slotu morao sam raskopati cijeli laptop. Kako nebi svaki put kad poželim spojiti egpu rastavljao laptop, izrezao sam dio poklopca i tako omogućio pristup mpcie portu pa sada postupak traje svega 15 sec.

 

Korišteno:

Toshiba L850, i7 3610qm 2,3Ghz , 8gb ddr3, at hd 7670m 1gb

Windows 8.1 x64 pro

EXP GDC Beast + ATI HD 7770 1gb

ATX Napajanje 400w

Samsung TV 32"

 

Koraci:

 

1) skidanje drivera za grafičke kartice 7xxx, desktop verzija

2) Brisanje svih grafičkih drivera sa računala, restart.

3) spajanje egpu sustava na mpcie i paljenje laptopa

4) Win prepoznaje integriranu i externu grafičku, instalacija skinutih drivera i restart

5) Uspješno instalirane grafičke su prikazane u device manageru i sa win+p možemo birati način prikaza slike na ekranima. Sliku na laptopu vrti integrirana grafika a sliku na Tv-u vrti egpu.

 

Prvobitni egpu sam raskopao i vidio da je prošao regulator voltaže, doslovce se rastopio. Planiram tu prelemiti novi, a adapter kabel sam već ispravio. Nadam se da će nakon toga i taj egpu adapter biti u funkciji.

U planu mi je i napraviti kučište od pleksiglasa za egpu, tipa ovoga

 

EDIT*

 

dodao sam i slike Heaven benchmarka 4.0, ati 7770 na desktop pc-u i na laptopu preko egpu adaptera.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.4.2015 22:28 (user3468).
Moj PC  
7 0 hvala 2
12 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Eto, fino da se još netko bacio u avanturu :)

Dell Precision M6800
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Pozdrav 

Imam HP ProBook 450 G2 sa HD 4400 grafickom karticom, 4gb rama i i5 4210U procesorom. Zanima me je mogu li napraviti egpu? Ako je moguce koju graficku da stavim da moze poktrenuti GTA 5 naravno uz nadogradnju jos 2 ili 4gb rama ovisno koliko je potrebno. Dosta je da moze na low normalno raditi.

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop

Trebao bi moći, al dok ne probaš nećeš znat kakve ćeš sve probleme imat ili ih opće nećeš imat. Trebao bi spajati kao i ja preko MPCIE-a, 7770 je sasvim dovoljna za GTA V. Planiram instalirati včrs pa ti mogu javiti kako točno radi sa njom. Iako ja imam dosta jači i7 cpu, tvoj je undervoltani i5 pa bi te to moglo zezat.

 

Kako sam i rekao napravio sam prototip kučišta za egpu, zasad je od šperploče ali kad napravim konačne izmjene bit će od pleksiglasa. 

 

15 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Evo da javim,bacam se i ja u avanturu nakon procjene sa kolegom darkyjem,laptop Lenovo G510 ( i3 4000m 2.4 ghz,4 GB DDR3,Intel HD 4600 i 1 TB SSHD ).

Vadim wifi karticu,egpu ide na mpcie,napajanje ce biti privremeno ako radi jos Chieftec 350w,kasnije dolazi Dell 220p,a graficka GTX 660 :)

 

Drzite fige,ponedjeljak za dva tjedna cemo znati puno vise .

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
user3468 kaže...
Kako sam i rekao napravio sam prototip kučišta za egpu, zasad je od šperploče ali kad napravim konačne izmjene bit će od pleksiglasa. 

 bas si si dal truda, stvarno svaka cast

jos samo ubacis nutra plave ledice

najdalje sta sam ja ostisao sa samogradnjom je kad sam nasilu sa $erafncigrom otvaro laptop

iscupo sam leziste od jednog serafa i otrgnuo od kucista i savinuo sam usb port pored toga

stronk mechanik skillz

Dokument je digitalno izradjen i vrijedi bez potpisa
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.4.2015 19:30 (ED63).
12 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Prvo i najvažnije, s obzirom na ostale obveze necu stici pratiti ovu temu i sve kaj radim oko eGPUa potrazite na ovom linku. Isto tako, sva vaša pitanja i vaše eGPU projekte bih zamolio da usmjerite tamo. Koliko god mislite da je neko pitanje bedastno, nije, ja osobno nisam imao koga pitati hrpu sitnica i da sam imao negdje pročitati sve sitnice koje su me kroz hrpetinu eGPU implementacija mučile ušparao bi si puno vremena. Tak da šparajte PM i koristite forum, nekome će vaš komentar pomoći.

 

Ta tema će osim FAQ biti i lokacija gdje ću pisati o svakoj nadolazećoj eGPU implementaciji.

 

Ako vas zanima za sad se radi na 2 projekta:

 

Prvi pokriva eGPU FreeSync tehnologiju:

AMD R9 290 + LG 34UM67

Drugi je dodavanje profi grafike na laptop:

AMD FirePro W8100 FireGL V

 

A sve pogoni moj vjerni Dell Precision M6800 i7 4710MQ@3.5GHz, AMD FirePro M6100 16GB DDR3, 240GB M500, 2x 1TB HDD, 500GB SSHD

 

 

P.S.

Kroz narednih par dana ću srediti linkanu temu da izgleda mnogo ozbiljnije i preglednije. Dodati vrlo kratak DSDT Override tutorial, koji bi trebao svima pomoći.

Dell Precision M6800
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Kupljena GTX 660-ica 2 GB,dodano 4 GB rama u laptop tako da je sad 8 giga i sad samo cekati barem da dode adapter egpu pa krecemo :)

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

UPDATE*

 

isprobao toshibu L850 od prije + ATI R9 270x.  Samo plug and play, instalirali se driveri pri prvom podizanju i sve spremno. Let the games begin 

 

 

Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Znaci nikakvih problema nisi imao,niti DSST override ?

Brutalno,jel imas kakav stolni da odvrtis neke igre na 1366x768 i onda na vecim rezolucijama,CPU ne predstavlja bottleneck ( pretpostavljam i5 2450m ) ?

 

Ja se nadam samo da ce mi stici do ponedjeljka stici sve,barem egpu adapter da istestiram sve,jedva cekam vidjeti GTA V i Tomb Raider na 1366x768 sa i3 4000m :)


EDIT : sad viidm da imas i7

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.4.2015 23:37 (doky01akablava).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

nisam morao raditi dsdt override, tj napravio ga jesam ali ga nisam aktivirao buduci nije potreban. stavio sam benchmarke prije na fullhdu i sada ovo..sve igram u fhdu. Od igri sam isprobao ac liberation, dayz mod, dayz sa, gta V, crysis..sve radi kao i na stolnom pcu gdje imam i5 4670k 4ghz. Jedino se u dayzu osjeti razlika buduci je neoptimiziran i jako cpu zahtjevan.

 

 

Planiram jos isprobat gtx 670 pa javim kako je proslo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.5.2015 1:15 (user3468).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
EGPU - Eksterna graficka za laptop

Sta mislite hoce li iducih sest mjeseci i3 4000m u stanju nahraniti GTX 660 na HD rezi ?

Gledam i3 4000m,dual core srednje klase,lijepo "guta" GTA V,jos kad GTX 660 uparim,mislim da ce to ici oke,ali me opet strah Witchera 3.

Uzeo bi si i7 neki,ali opet ulaganja,previse mi je to onda...

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
i7 je preskup, nikako isplativo, eventualno bi ti se isplatilo na njušci nać kakav i5 po razumnoj cijeni.
15 godina
offline
Re: EGPU - Eksterna graficka za laptop
user3468 kaže...
i7 je preskup, nikako isplativo, eventualno bi ti se isplatilo na njušci nać kakav i5 po razumnoj cijeni.

 Mislim da ce za prvu ruku i3 4000m posluziti,sta mislis ?

Kolega darkydark je testirao na i3 3110m i razlike izmedu njega i i5 nema sa GTX 760 osim u CPU demanding igrama kao Dragon Age 3,Arma,Dayz mislim,vise utjece manja propusnost GTX 760.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice