RUNE Rural Network

poruka: 359
|
čitano: 257.454
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Kod mene prošlo 50 dana od plaćanja predračuna. Prije dva tjedna mi postavili instalaciju po kući i sada čekam da Rune spoji na stupu i da mi puste signal. Inaće kažu 60 do 90 dana. Lp

13 godina
offline
RUNE Rural Network

Nešto manje od 4 mjeseca. Budi uporan i zovi ih često

 
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

U mom slučaju, 59 dana od dana potvrde plaćanja predračuna do posjete Rune tehničara za izradu kućne instalaacije.

Nakon toga, trebalo je još 5 dana da puste signal i da Fibernet može pustiti profil za moj accounut tako da sam od 01.07. online.

 

Apsolutno sam siguran da bi sve ove rokove pregazili da ih nisam doslovce ganjao svakih jebenih 10 dana.

U međuvremenu su se dodatno usporili tako da bih sada procjenio da se čeka između 3-4 mjeseca i da stvarno treba sjest na mail/telefon i stiskat ih za svoju lokaciju.

13 godina
offline
RUNE Rural Network

ti rokovi su zaista horor, čekam da uđe neki ozbiljni igrač u ovu priču.

Ovo djeluje tako neozbiljno i amaterski.

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Kod mene nema drugog igrača osim Rune. Uzeli jako veliki posao a firma s malo ljudi. A ne daju koperantima da spajaju po razvodnim kutijama i centralama. Sad kad sam uplatio jedino preostaje biti strpljen spašen. Ali ako mi ne puste signal u idučih 30 dana onda ću tražiti zaštitu  od Hakoma. Lp.

11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Posao je jako velik, ali to nije ključan problem, malo je tu više faktora koji koče implementaciju.

HT je do prije 3 godine u potpunosti izbjegavao Rijeku i okolicu jer je najzahtjevnije područje u RH po pitanju pripreme na trasama. Lako je bilo uletit u kvartove s 5000 potencijalnih pretplatnika, a na perfieriji je za penetraciju za istu cifru potrebno angažirati brutalno više kooperanata.

RUNE je odlična stvar i da nema te inicijative, šupci iz HT-a bi u okolicu Rijeke došli nakon što Nuštar i Dugobabe dobiju GPON na svaku starinu.

 

Firma koja stoji iza RUNE konzorcija, 3T Cable, jest i dan danas jedan od najvećih HT-ovih kooperanata na ovom području tako da su u startu znali sve prednosti i mane ulaska u ovakav posao. To nije projekt od 3 godine nego 7-8 ili čak 10 godina, ovisno o reakciji velikih igrača.

Manjak ljudi na terenu je produkt činjenice da se HT u zadnjih godinu dana 'probudio' na riječkom području, shvatili su RUNE kao prijetnju za svoj profitni model i sad se međusobno kolju za malobrojne (nedovoljne) resurse.

Iz tog razloga ne čudi da su sad na terenu monteri iz Srbije i Makedonije, još malo pa ćemo sresti Bugare i Ukrajince, uvozne kvote za 2022 povećane.

 

To se neće tako lako /brzo dokinuti i zato treba čuvat živce. 

Znam neke ljude koji su kontaktirali RUNE nakon što su uplatili, a skoro 2 mjeseca se ništa ne događa, navodno je sam vlasnik RUNE ponudio povrat novca, ako im se žuri i ne žele/ne mogu pričekati koji dan više za spajanje.

Meni je sad lako dijelit lekcije jer sam up&running ali bez obzira na to, komotno mogu reći da će oni sigurno odraditi svoje, ali da bi ih moglo jako koštati činjenica da izuzetno loše komuniciraju prema javnosti, barem onoj koja ih prati.

Totalno su zakazali u dijelu upravljanja očekivanjima tako da povremene najave o instalaciji centrala u mjestu X i obećanja o spajanju na Gbit stvarno čovjeka dovedu do ruba.

11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
dado1977 kaže...

ti rokovi su zaista horor, čekam da uđe neki ozbiljni igrač u ovu priču.

Ovo djeluje tako neozbiljno i amaterski.

 

HR ni po čemu nije ozbiljna država pa stoga svoja očekivanja reduciraj na prihvatljivu razinu.

RUNE u Sloveniji rastura, pitraj se zašto.

 

Ako se nalaziš u zoni zahvata za Rune, a nitko osim njih ti ne nudi optiku (niti u planovima, pogledaj najave radova na HAKOM-ovim stranicama), onda čekaš uzalud.

Pošalji papire/suglanosti odnosno složi prijavu, dok ti ne pošalju uplatnicu nisi obvezan ni na šta, osim čuvanja živaca.

2 godine
offline
RUNE Rural Network

Ne znam za ostale, ali meni su relativno brzo sve odradili. Dobio predračun 7.12., platio ga isti dan, potvrdili 8.12., došli i spojili sve 16.12.

RUNE portal RUNE portal
Radni nalog Radni nalog
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
Tremmert kaže...

Ne znam za ostale, ali meni su relativno brzo sve odradili. Dobio predračun 7.12., platio ga isti dan, potvrdili 8.12., došli i spojili sve 16.12.

 Hi! Meni danas obećali da će mi drugi tjedan pustiti signal. Strpljen spašen.

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.1.2022 16:48 (Grobnik300).
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
Tremmert kaže...

HT je trenutno u testnoj fazi za korištenje Rune mreže - ima par ljudi u HTovom ACSu koji su spojeni na Rune OLTove.

Navodno da će ići u komercijalu uskoro prije kraja godine ako sve prođe uredno
Trenutno maksimalno može 500Mbit, kada/ako krene u prodaju će biti 1Gbit, navodno se već priča i o 10Gbit.

Navodno HT isto snosi troškove predračuna i instalacije.

 

Više info od ovoga nemam, puno toga se još tu može i promijeniti, no budemo vidjeli sa vremenom

 Izgleda da je zapelo sa HT. Lp

7 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

meni su rekli da je nekoliko ht tehničara spojeno i da testiraju al da ugovor nije još potpisan i da je moguće da bude al dok se ne potpiše može sve i propasti

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
RUNE Rural Network

Stigla je cix peering matrica za fibernet. Tipično, peeraju sa svima osim sa HT-om sa brzinom 1 gbps prema cix-u i to samo preko IPv4 a sa IPv6 ne peeraju niti sa jednim providerom. Ipak se gleda od zgora prema lijevo kada se radi traceroute sa njihove mreze prema ostalima. Tako da preko IPv4 ne peeraju sa carnetom!, HT-om i iskonom od onih najbitnijih dok iako pise da peeraju sa cloudflareom meni se cini da promet ne ide kroz cix . Cudna je tablica. Ostale nisam testirao osim prema a1 i telemach i peering kroz cix radi.  https://www.cix.hr/usluge/peering-matrica https://intwww.cix.hr/customer/detail/46

Peering+matrica+na+dan+3.1.2022. Peering+matrica+na+dan+3.1.2022.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.1.2022 9:28 (peace_of_cake).
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
RUNE Rural Network

Čekao da mi istekne ugovor sa Iskonom pa prešao na Fibernet, jučer sve uključeno, ja zadovoljan sa skoka od jedva 30 Mbit/s

Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
Tremmert kaže...

Čekao da mi istekne ugovor sa Iskonom pa prešao na Fibernet, jučer sve uključeno, ja zadovoljan sa skoka od jedva 30 Mbit/s

 Ako imaš brzinu od 1 giga onda je slabo a ako imaš 500/250 onda je strava. Ja imam 500/250 i ide ovo.

https://www.speedtest.net/result/12668225547.png

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.1.2022 18:21 (Grobnik300).
15 godina
offline
RUNE Rural Network

Evo samo mali update. 20.10.2021 ekipa postavila kablove po cesti, odmah ispunio papire, dobio predracun,platio i danas dosli majstori postavili instalaciju od stupa i sve po kuci. Sad me samo zanima da li ja moram ponovo zvati Rune da mi puste signal ili to ide automatski. Majstor koji je postavljao kaze da ide automatikom. I da, koliko ima istine ili ne lik koji je postavljao ,decidirano tvrdi da su usli u deal sa t-comom. Jesu nisu, kazem sta je meni receno. Sutra ih malo zvrcnem.

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.1.2022 19:56 (klaki13).
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: RUNE Rural Network

Ja sam ih zvao da mi puste signal, tj. poslao mailom. Tako mi je rekao i tehničar.

T-com definitivno će koristiti RUNE mrežu, trebali su već pustiti u komercijalu početkom godine, ali se naravno odužilo.

Dogovor je sklopljen, već imaju testne korisnike (HT zaposlenike), samo je pitanje vremena kada će napokon pustiti to u komercijalu. Ja sam im dao vremena do sredine siječnja kada mi je i ugovor istekao, dalje mi se nije dalo čekati na HTovu riječ pa sam uzeo Fibernet. Lako se prebacim nakon isteka ugovora sa njih na HT ako cijene budu povoljnije.

10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
klaki13 kaže...

Evo samo mali update. 20.10.2021 ekipa postavila kablove po cesti, odmah ispunio papire, dobio predracun,platio i danas dosli majstori postavili instalaciju od stupa i sve po kuci. Sad me samo zanima da li ja moram ponovo zvati Rune da mi puste signal ili to ide automatski. Majstor koji je postavljao kaze da ide automatikom. I da, koliko ima istine ili ne lik koji je postavljao ,decidirano tvrdi da su usli u deal sa t-comom. Jesu nisu, kazem sta je meni receno. Sutra ih malo zvrcnem.

 Ide automatikom ali ja sam ipak poslal email i za dva tjedna došli spojili na stupu i na glavnom ormaru koji vodi do centrale. Dečki koji su radili glavna spajanja su od Rune i kažu da nisu čuli da ide HT u igru. Oni koji su ti spajali po kući su kooperanti. Meni su rekli taj dan kad su po kući provačili da je Ht potpisao ugovor s Rune. Ali puste priče. Ja uzeo Fenice ili ti Fibernet.LP

15 godina
offline
RUNE Rural Network

Zavrsena saga sa optikom. Danas ukopcan... https://www.speedtest.net/result/12736489098.png

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2022 11:52 (klaki13).
 
4 0 hvala 0
12 godina
offline
RUNE Rural Network

Početkom mjeseca fibernet je počeo peerati u cix-u sa carnetom a također vidim da je link u cix-u poduplan sa 1 na 2 gbps. Čini mi se da su promjenili i tier1 operatera sa cogenta na hurricane electric.

Cix peering matrica 1.2.2022 Cix peering matrica 1.2.2022
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
RUNE Rural Network

Možeš li malo pojasniti o čemu se radi?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: RUNE Rural Network

Prije je sav promet isao kroz slovenski cix. Sad odkad su usli u cix npr ako pristupas nekom carnetovom servisu kojeg oni hostaju, promet ce kroz cix u Zagrebu ici do tog servisa. Ili ako netko na npr a1 hosta nesto ili bubam seeda torrent a port za torrent klijent mu je propusten, podaci koje preuzimas sa tog seedera ne bi trebali napustati Hrvatsku odnosno rutaju se kroz cix a ne npr kroz Sloveniju ili Beč i slično. Također je i manja latencija (ping) prema tim korisnicima a i manje bi trebalo biti zagusenje u vecernjim satima. Šteta što ne peeraju sa ht-om ali to večini ništa ne znači.

7 godina
neaktivan
offline
RUNE Rural Network

ima li kakvih novosti vezano uz ulazak HT-a?

 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: RUNE Rural Network

Na svaki takav upit je odgovor "uskoro".

Osobno mi se nije dalo čekati pa sam uzeo Fibernet, no ako imaš strpljenja čekati na HT - zna se samo da će ući, ali nema fiksno definiran datum točno kada.

11 godina
offline
RUNE Rural Network

Meni za 6 mjeseci istice ugovor valjda ce do tada biti moguce uzeti Tcom usluge preko RUNE mreze . 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
RUNE Rural Network

Evo saznao sam provjereni info ne samo da ce HT usluga biti moguca na RUNE mrezi vec da ih je kupio zajedno sa cijelom infrastrukturom. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.3.2022 14:27 (azzie).
Moj PC  
1 0 hvala 2
10 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
azzie kaže...

Evo saznao sam provjereni info ne samo da ce HT usluga biti moguca na RUNE mrezi vec da ih je kupio zajedno sa cijelom infrastrukturom. 

 Ajde ne lupetaj gluposti. Iza Rune stoji Francuska operativa. Nema HT toliko novaca. Lp.

11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
Grobnik300 kaže...
azzie kaže...

Evo saznao sam provjereni info ne samo da ce HT usluga biti moguca na RUNE mrezi vec da ih je kupio zajedno sa cijelom infrastrukturom. 

 Ajde ne lupetaj gluposti. Iza Rune stoji Francuska operativa. Nema HT toliko novaca. Lp.

Tvoje misljenje i tvoj zakljucak . Ajmo se strpiti jos malo pa cemo vidjeti 

HT je sada u zavrsnoj fazi testiranja i uskladivanja svoje oprema sa infrastrukturom od RUNE mreze i pretpostavljam kada zavrse da ce biti javno objavljeno da su preuzeli RUNE i cijelu njihovu mrezu.

 

8 godina
online
Re: RUNE Rural Network

HAKOM nista, HT objave burzi/dionicarima nista, 3t cable nula promjena na trgovačkom sudu... CEBF fond je "na vrhu", drži RUNE SLO i HR firme.

 

Imaš ikakav dokaz za svoje tvrdnje ili je sve rekla-kazala?

11 godina
offline
Re: RUNE Rural Network
Nuclear_Phoenix kaže...

HAKOM nista, HT objave burzi/dionicarima nista, 3t cable nula promjena na trgovačkom sudu... CEBF fond je "na vrhu", drži RUNE SLO i HR firme.

 

Imaš ikakav dokaz za svoje tvrdnje ili je sve rekla-kazala?

 Ocito je "rekla-kazala" jer bi vec bilo objavljeno. Mozda serem - mozda ne , nije se problem malo strpiti i vidjeti koliko ima istine u tome. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice