Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.152
|
čitano: 2.423.878
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
3 mjeseca
offline
Re: Vaš audio kutak

Imel sem Aleph 5 od gospona Botića, priznanega diy konstruktorja iz Hrvaške, ampak sem ga zamenjal za originalni Pass Aleph 5. Kolikor vem, je gospon Botić naredil veliko teh ojačevalcev, govorili so celo da so boljši od originalnih. Ampak niso, čeprav je tisti ki sem ga imel bil zelo dober.
Za predojačevalec sem uporabljal Audio Research LS8 in ga še vedno uporabljam.

 

Na vašem ojačevalcu so tranzistorji napačno postavljeni, ker so nameščeni na zgornji strani hladilnika namesto na spodnji ali v sredini, tako da je izkoriščenost hladilnika 30-40%.

 

Zvočniki kot so postavljeni na vaši sliki, morajo in res vplivajo na zvočno sliko, njihove enote pa delujejo kot resonatorji.
To je fizika in ne morete se ji upreti.

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Jok !

Krivo vidiš.

Tranzistori su postavljeni pri dnu.

Na donjoj slici se vidi da su PSB pločice (posebno konstruirane za njega) dole, a gore se vidi gornji dio rebara hladnjaka.

Botić je radio vrlo dobre Aleph 5 i imali samo njegova dva na probi prije.

Ali ovaj moj je izrađen od dosta kvalitetnijih dijelova.
Bilo je 45 stranica o njemu na nekadašnjem audiofil forumu.

 

Ovaj projekt je radio @Gašo i zvukovno je među najboljima.

Bio je bitno bolji od originalnog Pass X150.5, koji je i zbog toga prodan.

 

P.S.
Prava stvar bi bila isprobati neki Pass Firstwatt uradak.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 9:23 (analogni).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Vaš audio kutak

Evo sam se konačno malo igrao sa (zapostavljenim) sustavom. Fase Performance 3.5 + Dali Zensor 5 + SVS SB-1000 + Topping DX1 DAC + UMIK-1 90deg profil. Sub je spojen preko high level konekcije na pojačalo, crossover negdje iza 120Hz, malo sam mu podešavao fazu i volume, uglavnom i zvučnici i sub sviraju niske. Već sam pisao da sam imao problema s ground loopom ili nečim sličnim kad sam sub spajao preko low level konekcije (RCA interkonekt) na preamp out pojačala, pa do nekih sretnijih vremena dok ne nabavim neko ozbiljnije pojačalo s odvojenim subom i crossoverom... Uglavnom, ovo je rezultat s ekvilajzerima koje trentuno koristim. Ono, "call me a basshead" , ali zvuk mi je fakat zakon. Preslušavam opet svašta iznova. Imam još par profila ekvilajzera za jači/slabiji bass. Uglavnom playam (opet) s NUC-a preko Foobara i MathAudio Headphone EQ plugina, tablet preko VNC-a je kontroler jer, iskreno, sve drugo, i Wiim streamer, i ideja o MiniDSP Flexu i ostaloj ergeli komponenti s PEQ mi nekako pada u vodu kad mi je NUC upaljen 24/7/365 pored sustava i kad s Foobarom i pluginovima ionako mogu sve zamislivo za doslovno 0 dodatnih eura i bez dodatnog hardvera. Soba je relativno mala i blaga koma za tretirati, ravni betonski zid ispred i iza zvučnika, s jedne strane sobe drveno stepenište na gornju etažu i otvor skroz do vrha stana, s druge stakleni zid, trećina stropa ravni armirani beton, trećina drveno s gredama, trećina dakle otvor do vrha gornje etaže + nema šanse da išta igdje premještam po sobi. Laminat i veliki trosjed (umjetna tkanina) po čitavoj širini sobe. Tehnika, zvučnici, telka, sve nagurano uz isti zid. Kad uhvatim opet koji slobodni vikend baš ću probati vući low level signal iz DAC-a u sub, pa dalje u pojačalo, da odvojim koliko mogu sub i zvučnike, čisto da vidim kako će to raditi. Makar guštam ko prase u ovom zvuku, a i ženu maltretiram sa skalamerijom + ne znam koliko susjedi više imaju strpljenja . Ova oker/žuta boja je odziv bez EQ, ljubičasta s EQ, mjereno samo u jednoj poziciji nakon ekvilajzera. Mali pomaci mikrofona oko pozicije slušanja naprave svašta iznad 300Hz, ispod je dosta konzistentno. Harman Target s LF Rise Slope 1,5 ispod 200Hz (radio sam još setove ekvilajzera i za 1,3 i 1,0 tek toliko da imam neki veći izbor), HF Fall Slope -0,5 iznad 1000Hz (ravno ko po špagi). HF Fall sam namjerno ravnao jer od kad znam za sebe ne podnosim efekt mokre krpe preko zvučnika, a i u ovim godinama definitivno visoke ne čujem ko nekad. Uostalom ekvilajzere sam složio do 3KHz, iznad mi sve to skupa svira by default dobro i nisam se zamarao s tim previše. Je da malo pretjerujem s PEQ, imam profila sa po 30 bandova , ali koga briga kad sve to skupa na slabašnom NUC-u ne ždere ni 1% procesora. Ono, ima se, može se.

 

 

Deckard
Moj PC  
4 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filo..taj clon Pass kojeg imas zar nije od Amiga to?!
Dioklecijan je pravio najbolje Pass Aleph na ovim prostorima koliko znam!
Ali bez obzira na to orginal Pass je uvik orginal..to je jedan od najvecih zivucih znalaca u audio industriji!
Pustio par shema i pomogao diy zajednici ali vjerovatno uvjek ima asa u rukavu za svoje orginal komerc proizvode!

E da i kolegu Slovenca skoro pa nista ne razumim sto pise a volio bih!
AUDIOFIL
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 11:33 (volegradele).
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 mjeseca
offline
Re: Vaš audio kutak

Opravičujem se vsem audio kolegom ki me ne razumejo in se strinjam sa @volegradele da Nelson ni razkril vseh podrobnosti.

3 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
Filo..taj clon Pass kojeg imas zar nije od Amiga to?!
Dioklecijan je pravio najbolje Pass Aleph na ovim prostorima koliko znam!
Ali bez obzira na to orginal Pass je uvik orginal..to je jedan od najvecih zivucih znalaca u audio industriji!
Pustio par shema i pomogao diy zajednici ali vjerovatno uvjek ima asa u rukavu za svoje orginal komerc proizvode!

E da i kolegu Slovenca skoro pa nista ne razumim sto pise a volio bih!

 Pass prosuo malo magičnog praha pa bolje zvuči? :) Nema tu previše pameti, postoji shema i service manual tako da te priče "original je original" su u biti samo za kupce. Nije ni on lud da sjkače sebi u usta pa pruži diy zajednici shemu i dokumente tek kad konkretni model više nije u proizvodnji i prodaji.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 12:14 (Just Outlaw).
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
ima puno bitnih detalja i na samom pcb i kako se sve poslozi, klon je klon, ali mislin da je moguce da to neko slozi bolje, tesko ali moguce.

mozda bolje komponente neke, mozda bolje upareni tranzistori, ima sto sitnica.
3 godine
offline
Vaš audio kutak

Seve je to prožvakano više puta i nema tu nekih nepoznanica, pogotovo oko trojke i petice. Sam NP je dao neke smjernice na forumu kako pobošljati Aleph 3.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...

Evo sam se konačno malo igrao sa (zapostavljenim) sustavom. Fase Performance 3.5 + Dali Zensor 5 + SVS SB-1000 + Topping DX1 DAC + UMIK-1 90deg profil. Sub je spojen preko high level konekcije na pojačalo, crossover negdje iza 120Hz, malo sam mu podešavao fazu i volume, uglavnom i zvučnici i sub sviraju niske. Već sam pisao da sam imao problema s ground loopom ili nečim sličnim kad sam sub spajao preko low level konekcije (RCA interkonekt) na preamp out pojačala, pa do nekih sretnijih vremena dok ne nabavim neko ozbiljnije pojačalo s odvojenim subom i crossoverom... Uglavnom, ovo je rezultat s ekvilajzerima koje trentuno koristim. Ono, "call me a basshead" , ali zvuk mi je fakat zakon. Preslušavam opet svašta iznova. Imam još par profila ekvilajzera za jači/slabiji bass. Uglavnom playam (opet) s NUC-a preko Foobara i MathAudio Headphone EQ plugina, tablet preko VNC-a je kontroler jer, iskreno, sve drugo, i Wiim streamer, i ideja o MiniDSP Flexu i ostaloj ergeli komponenti s PEQ mi nekako pada u vodu kad mi je NUC upaljen 24/7/365 pored sustava i kad s Foobarom i pluginovima ionako mogu sve zamislivo za doslovno 0 dodatnih eura i bez dodatnog hardvera. Soba je relativno mala i blaga koma za tretirati, ravni betonski zid ispred i iza zvučnika, s jedne strane sobe drveno stepenište na gornju etažu i otvor skroz do vrha stana, s druge stakleni zid, trećina stropa ravni armirani beton, trećina drveno s gredama, trećina dakle otvor do vrha gornje etaže + nema šanse da išta igdje premještam po sobi. Laminat i veliki trosjed (umjetna tkanina) po čitavoj širini sobe. Tehnika, zvučnici, telka, sve nagurano uz isti zid. Kad uhvatim opet koji slobodni vikend baš ću probati vući low level signal iz DAC-a u sub, pa dalje u pojačalo, da odvojim koliko mogu sub i zvučnike, čisto da vidim kako će to raditi. Makar guštam ko prase u ovom zvuku, a i ženu maltretiram sa skalamerijom + ne znam koliko susjedi više imaju strpljenja . Ova oker/žuta boja je odziv bez EQ, ljubičasta s EQ, mjereno samo u jednoj poziciji nakon ekvilajzera. Mali pomaci mikrofona oko pozicije slušanja naprave svašta iznad 300Hz, ispod je dosta konzistentno. Harman Target s LF Rise Slope 1,5 ispod 200Hz (radio sam još setove ekvilajzera i za 1,3 i 1,0 tek toliko da imam neki veći izbor), HF Fall Slope -0,5 iznad 1000Hz (ravno ko po špagi). HF Fall sam namjerno ravnao jer od kad znam za sebe ne podnosim efekt mokre krpe preko zvučnika, a i u ovim godinama definitivno visoke ne čujem ko nekad. Uostalom ekvilajzere sam složio do 3KHz, iznad mi sve to skupa svira by default dobro i nisam se zamarao s tim previše. Je da malo pretjerujem s PEQ, imam profila sa po 30 bandova , ali koga briga kad sve to skupa na slabašnom NUC-u ne ždere ni 1% procesora. Ono, ima se, može se.

 

 

 Ovaj RT60 graf, koji je to točno  ? 20, 30 ili 60 ?  Imaš iznenađujuče dobru atenuaciju s obzirom kako si opisao prostor, rekao bi savršen odjek s obzirom da je oko 300-400 ms.

Ono što vidim iz odziva i prije i nakon ekvilizacije da ti je zvuk podešen onako malo atraktivnije, podignut bass , ali naravno riktaš kako ti paše. 
Zanima me ovo na bassu gdje već od 200 Hz kreće rast odziva.  To mi se čini dosta ramo jer već na 100 Hz imaš +5 db što je jako puno, pogotovo što nastavlja brzo rasti.

Vjerujem da to zvuči  poprilično napucano u gornjem basu.  Meni to osobno ne odgovara jer ima onaj kutijas i napuhan bas koji previše dominira, pogotovo na akustičkim snimkama i neaplificiranoj glazbi naruši timbar instrumenta koji sviraju u tim registrima. Ja sam nastojao taj rast pogurati što niže (nekoristim nikakvu ekvilizaciju osim položaja zvuka i skretnice).  

Vjerujem da to dolazi od SVS-a :)

Čisto za probu ako ti se da probaj ga malo atenuirati ili ranije odrezati da vidiš kaka je zvuk.

Na graf use vidi da ti je ili soba ili nešto u dimenzijama oko 2 x 3 m što radi rezonanciju i nešto na 1m interferira ili zid/pod/strop ili neki manji dio prostora na koji soba gleda a ima neku dimenziju od 1m.

 

A ovo za mjerenje iznad 3Khz stoji, tu pomicanje mikrofona unosi tolike oscilacije u mjerenju da je to nekad neiskoristivo. Radio sam 10 mjerenja da bi dobio neki prosjek jer jedno mjerenje kaže imaš pad od 3-5 khz, drugo kaže ravno je ili imaš grbu , a pogotovo iznad 8kHz ogromne oscilacije. 

Na mjerenju od 1m nakon svih korekcija dobio sam odličan odziv iznad 400Hz, ovo ispod i dalje soba ima utjecaj

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 13:02 (Pixel).
15 godina
offline
Vaš audio kutak

Evo jedno zanimljivo edukativno mjerenje kako refleksija poda utječe na odziv. 
S obzirom na visinu zvučnika,  udaljenost od zbučnika i visinu glave prvi utjecaj (poništavanje) kod mene po kalkulaciji ide na 420 Hz što je primjetno na slici, dalje ide ovako i lijepo se da pratiti kako sam zaokružio:
420 atenuacija

840 pojačanje

1260 atenuacija

1680 pojačanje

2100 atenuacija

2500 pojačanje

 

Naravno tu su utjecaji i stropa i zidova i sve se to zbraja i oduzima, ali zanimljivo je kako se to reflektira na mjerenjima. 

Debeli tepih na ovo na žalost nema utjeceja jer je neefikasan na frekvenciji od 400Hz, tek iznad 2kHz ovisno o debljini  kreće atenuacija i raste prema kraju spektra, a tu onda zapravo upija korisnu energiju visokih pa često radi više štetenego koristi. 

 

Ako se netko želi poigrati ovdje je kalkulator za prvu reflekciju, a dalje se samo  dodaju  u hrmonici ,  neparni atenuacija, parni  pojačanje

 

https://mehlau.net/audio/floorbounce/

 

 
3 0 hvala 3
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Vidim, ima nekih nepoznanica u svezi Pass Aleph 5 i Nelsona.

 

1. Nakon prestanka proizvodnje original Aleph 5 (možda znalci na prvoj slici dolje dokuće razlog), sam Nelson Pass je dao originalnu shemu DIY zajednici.

Kako je i sam član tih foruma, dao je i nekoliko prijedloga za unapređenje; kao npr. korištenje JFET tranzistora na ulaznom dijelu i sl.

 

 

2. Da i nije dao original shemu, nije je teško "preslikati" sa originala, jer se radi o jednostavnoj konstrukciji.
Svaka današnja veš mašina ima kompliciraniju elektroniku.
S prikazom original sheme i dodatnim pojašnjenjima/poboljšanjima je stari lukavac Nelson smo podigao rejting firme.

 

3. Ogromna popularnost date sheme DIY zajednici leži u jednostavnosti konstrukcije i kvaliteti zvuka tog dizajna A klase.
Također i mogučnost da se kvalitetnijim dijelovima i predimenzioniranim napajanjem to dodatno unaprijedi.

 

4. Ideju da izradi taj Aleph 5 je imao kolega @Amigo.
Kupio je NOS Rifa elkose, uparene tranzistore i  vrlo kvalitetne ostale dijelove (dosta preko 2.000 €) i nešto započeo raditi.
Ubrzo je to predao meštru @Gaši koji je počeo takoreć iz početka (konstrukcijom novih PCB pločica itd.) i uz svoje konstruktorsko znanje složio kvalitetan izlaz.

5.  Svakako da je original original !
Ali se isto tako svaki original u HiFi dade prevazići bitno kvalitetnijim dijelovima i poznavanjem struke.
A @Gašo je tu majstor.
Da nije tako, ne bi se radili brojni Tweakovi tvorničkih uređaja.
Na kraju je tu od svega najbitnija kvaliteta zvuka.

 

6.  I samo za Info; sam Nelson je potvedio da je otkupio skoro svu dostupnu zalihu JFET tranzistora (od Sony uglavnom), koji mu prvenstveno trebaju za Firstwatt edicije izlaznih pojačala.

Vjerojatno je otkupio i neke licence od Sony-a jer je Sony odavno proizveo danas neprevaziđene amplifikacijske uređaje i opet se vratio komercijali.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 14:06 (analogni).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Pixel kaže... 

 Ovaj RT60 graf, koji je to točno  ? 20, 30 ili 60 ?  Imaš iznenađujuče dobru atenuaciju s obzirom kako si opisao prostor, rekao bi savršen odjek s obzirom da je oko 300-400 ms.

Ono što vidim iz odziva i prije i nakon ekvilizacije da ti je zvuk podešen onako malo atraktivnije, podignut bass , ali naravno riktaš kako ti paše. 
Zanima me ovo na bassu gdje već od 200 Hz kreće rast odziva.  To mi se čini dosta ramo jer već na 100 Hz imaš +5 db što je jako puno, pogotovo što nastavlja brzo rasti.

Vjerujem da to zvuči  poprilično napucano u gornjem basu.  Meni to osobno ne odgovara jer ima onaj kutijas i napuhan bas koji previše dominira, pogotovo na akustičkim snimkama i neaplificiranoj glazbi naruši timbar instrumenta koji sviraju u tim registrima. Ja sam nastojao taj rast pogurati što niže (nekoristim nikakvu ekvilizaciju osim položaja zvuka i skretnice).  

Vjerujem da to dolazi od SVS-a :)

Čisto za probu ako ti se da probaj ga malo atenuirati ili ranije odrezati da vidiš kaka je zvuk.

Na graf use vidi da ti je ili soba ili nešto u dimenzijama oko 2 x 3 m što radi rezonanciju i nešto na 1m interferira ili zid/pod/strop ili neki manji dio prostora na koji soba gleda a ima neku dimenziju od 1m.

A ovo za mjerenje iznad 3Khz stoji, tu pomicanje mikrofona unosi tolike oscilacije u mjerenju da je to nekad neiskoristivo. Radio sam 10 mjerenja da bi dobio neki prosjek jer jedno mjerenje kaže imaš pad od 3-5 khz, drugo kaže ravno je ili imaš grbu , a pogotovo iznad 8kHz ogromne oscilacije. 

Na mjerenju od 1m nakon svih korekcija dobio sam odličan odziv iznad 400Hz, ovo ispod i dalje soba ima utjecaj 

RT60 T30. Soba je nekih 4,5x3,5m. Baš gledam zadnju rundu mjerenja, prosjek ide iz 12 grafova sve mjereno unutar nekih pola kvadrata. Ima fakat svega i svačega iznad 3KHz. Ma ne, kužim, sub je definitivno nafrljen, volume pot na tom SVS-u ima nekih 40 tikova od min do max, sad ga držim na 17, znači malo ispod pola što je ipak dosta + još sam digao target krivulju. Zato sam si složio par setova ekvilajzera u tom području za različite žanrove. Ali definitivno sam basshead, ali ne ono da se sad masiram nekim boomi glasnim muljavim basom ko ekipa u autima, nego ono, čista energija i da ga osjetim kožom i navečer kad slušam relativno tiho. Moram si uzeti više vremena oko svega toga, budem mjerio odvojeno zvučnike i sub da točno utvrdim što koji i kako može, ono sanjam  koji vikend samo za sebe. Neki dan popodne dođem s posla i krenem kemijati i susjed svako malo dum-dum-dum-dum gore dolje po stepenicama, pa krene bauštela pred zgradom, viljuškar se vrti oko zgrade i čuje se ko tenk, pa pustim mjerenje i dođe poruka na mobitel, pa se pali frižider ... A mogućnosti beskonačne . Uglavnom zabava.

 

Deckard
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Jel vas dvojica samo mjerite ili nešto i slušate !?

 

Evo, ja upravo slušam onog "slabijeg" Sansui Alpha 607 MOS Premium.
Isti  je možda i malo "precizniji" u zvuku od većeg 907kx.
Ali nema tako veliku pozornicu i ima malo manju kontrolu basa.

 

Dakako da nije sve samo u tvorničkim specifikacijama uređaja.
One su polazna informacija, ali na temelju njih ne mošeš previše saznati o zvuku nekog uređaja.

 

Jer, kada se npr. neka amplifikacija spoji na neki konkretni izvor, a pogotovu na zvučnik, tek se onda vidi kakav je njihov međuzavisni odnos.

 

Onda se vidi kako se ta "nazivna" snaga ponaša kod kontrole zvučnika (s padovima njegove impedancije i s pikovima u gl. zapisu), odnosno kako  je urađena i (pre)dimenzionirana napajačka sekcija.
I dakoko, čuje se kompletna kvaliteta zvuka.

 

Mogu i tu ići mjerenja, ali je krajnja valorizacija samo proba, odnosno slušni test.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2024 15:08 (analogni).
 
0 0 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
digitalna_kobila kaže...

Opravičujem se vsem audio kolegom ki me ne razumejo in se strinjam sa @volegradele da Nelson ni razkril vseh podrobnosti.

 Pa zar ti je problem upotrijebiti google translate i onda objaviti?

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Jebga, mi kajkavci skoro svi razumijemo slovenski, a neki ga i govorimo.

 

Najvažnije je da kolega govori iz vlastitog iskustva i to treba cijeniti.
Ima, probao i poslušao.
A dojmovi su ionako mahom subjektivne naravi kao i cijeli ovaj naš hobi.

 

Meni kod tih Osvrta o uređajima već ide na živce taj etablirani "audiofilski" riječnik.
U globalu; bitno drugačije niti ne ide , ma koliko se ponekad trudim nešto "lirsrki" ili "domaće" dodati u opis zvuka.

 

Bez pojmova; dinamika, pozornica, transparentnost, timbar, detalji, visoki, srednji, kontrola i čvstina basa, Sustain, protočnost, tempo i sl., baš ne možeš puno toga opisati.

 
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Hahahahah..pa ti si ga prvi poceo koristit!
Da se nadovezem..Aleph 5 je top amp samo sam se referirao da Pass nakon njega ima svega i svacega i skoro pa sve svira vrhunski!
Dosta ljudi znam koji su krenuli DIY putem clonom Alepha ali vecina ih je poslije zavrsila na gotovim brendiranim proizvodima.
AUDIOFIL
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Jebga, mi kajkavci skoro svi razumijemo slovenski, a neki ga i govorimo.

 

Najvažnije je da kolega govori iz vlastitog iskustva i to treba cijeniti.
Ima, probao i poslušao.
A dojmovi su ionako mahom subjektivne naravi kao i cijeli ovaj naš hobi.

 

Meni kod tih Osvrta o uređajima već ide na živce taj etablirani "audiofilski" riječnik.
U globalu; bitno drugačije niti ne ide , ma koliko se ponekad trudim nešto "lirsrki" ili "domaće" dodati u opis zvuka.

 

Bez pojmova; dinamika, pozornica, transparentnost, timbar, detalji, visoki, srednji, kontrola i čvstina basa, Sustain, protočnost, tempo i sl., baš ne možeš puno toga opisati.

 Ma sve je to okay. Mene su zanimali njegovi postovi pa sam se poslužio gt-om iako sam uglavnom razumio, ali ipak mislim red je da on to učini, a ne ja. Na kraju krajeva i pravila Foruma nalažu hrvatski jezik pa bi mogli i moderatori reagirati, a šteta bi ga bilo izgubit.

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Da.
Serije Pass x150, x250....i nisu (uglavnom) bolje od kvalitetno urađenog Aleph 5 Clone.
Ali XA serije (full A klasa) su već druga priča.

 

Neki jesu prešli na Brand serije Pass-a (ove bolje) ili neki drugi Brand, ako su imali love za to.

 

Ja bih najrađe uzeo ove Sony monoblokove u A klasi.

 

https://audio-database.com/SONY-ESPRIT/amp/ta-nr10.html

 

https://www.hifi-wiki.de/index.php/Sony_TA-NR_10

To je 1992 koštalo 30.000 DEM !!

Ali, prvo treba imati love  a onda i mogučnost nabavke/dostave.
Trenutno nema niti jednog u ponudi.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Vaš audio kutak

Hoho, pa ovo je krasno, vidim dečki ne samo da mjere već postaju iskustva, grafove, objašnjavaju kako EQom, repozicionairanjem ili dodavanjem stvari u sobu utječu na odziv!

Ima ih svakakvih, ravnih i kvrgavih odziva ali vidim nakon korekcije je svima uvijek Bolje, glađe i linearnije!

 

E pa to je ono pravo, širenje istine o mjerenjima i kako jedan majušni i jeftini mikrofon može drastično unaprijediti kvalitetu zvuka!

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Jel vas dvojica samo mjerite ili nešto i slušate !?

 Evo baš slušam Chantal Chamberland album No.5 i vrtim novi set eq s malo smirenijim basom. I lagani bambus od Ždrepčeve... Fino to svira .

Deckard
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Da.
Serije Pass x150, x250....i nisu (uglavnom) bolje od kvalitetno urađenog Aleph 5 Clone.
Ali XA serije (full A klasa) su već druga priča.

 

Neki jesu prešli na Brand serije Pass-a (ove bolje) ili neki drugi Brand, ako su imali love za to.

 

Ja bih najrađe uzeo ove Sony monoblokove u A klasi.

 

https://audio-database.com/SONY-ESPRIT/amp/ta-nr10.html

 

https://www.hifi-wiki.de/index.php/Sony_TA-NR_10

To je 1992 koštalo 30.000 DEM !!

Ali, prvo treba imati love  a onda i mogučnost nabavke/dostave.
Trenutno nema niti jednog u ponudi.

 Moze slobodno jedan X250.1..2..3.5 u moju sobu bilo kad.

AUDIOFIL
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...
analogni kaže...

Jel vas dvojica samo mjerite ili nešto i slušate !?

 Evo baš slušam Chantal Chamberland album No.5 i vrtim novi set eq s malo smirenijim basom. I lagani bambus od Ždrepčeve... Fino to svira .

 Da se nadovežem :)

s obzirom da mi je integrirac na upgradeu, zato sam se i upustio u ove modifikacije zvucnika, nakon mjerenja je isla korekcija, pa merenje da potvrdim razultat. Na kraju sati slusanja, pa opet korekcije i mjerenja dok nisam bio zadovoljan. 
A da, dok nema integrirca, denon avr se dosta koristi sad za slusanje u pure direct modu (tako su i mjerenja radena).


I mogu samo potvrditi kad je spojen na dobre zvucnike koji su ovako tunirani za sobu, to zvuci poprilicno dobro, cak dosta bolje nego bi ocekivao. I dalje fali onih sitnica i magije koja kradi  vrhunski hifi, ali i ovdje se to nadzire i moze se itekako uzivati u dobroj glazbi.

 

Ali ipak zvucnici su daleko iznad klase avra i rijetko tko ce to kombinirati ja taj nacin.  Ali zanimljivo kao eksperiment kako "jeftinije" pojacalo moze zvucati dobro na dobrim zvucnicima sto potvrdjuje tezu da su daleko najbitniji soba i zvucnik za dobar zvuk, a onda ide ostalo.

 

 

9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

Što svira, bambus ili Chantal?

15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Master Mariner kaže...

Što svira, bambus ili Chantal?

 Prvo Chantal, pa se uključio bambus i onda bi skoro bile i karaoke da bambus nije počeo popuštati .

Deckard
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

Ekipa jel se ko susretao sa AVM proizvodima…posebno integrirano pojacalo Ovation 6.2 ME.
DE prozvodnja sve in the house,vrhunska zavrsna obrada,uredno poslozene iznutrice od kvalitetnih djelova !

AUDIOFIL
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.2.2024 9:25 (volegradele).
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Hm, dosta skupo pojačalo (8.300 $), njemačke proizvodnje, što daje
naslutiti da je kvalitetno urađeno.

 

https://www.stereophile.com/content/avm-ovation-62-me-integrated-amplifier

 

Snage sasvim dovoljno, a prvih 5 W je u A klasi.
Ne može to biti loše..ali trebalo bi poslušati....

 

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Slusao se na Wharfadale Elysian 4..kaze prika da je top..misli uzet tu kombinaciju..a ja se zspalio za amp..javim kad ga dopeljam doma i spojim u sistem!
6.5k € demo..jos pdv off..ima jedan polovni za 4K 😀
AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
online
Vaš audio kutak

Pitanje za upućene... bi li se što još dalo izvući iz AKG K-612 pro (120Ω) slušalica koje sam kupio uz Komplete audio 2 zvučnu karticu, probao sam slušati glazbu na toj zvučnoj kartici kao i onoj ugrađenoj na matičnoj ploči alc4080, i jedna i druga zvučna daju joj dovoljno glasnoće, međutim kada uključim eq profile u eq apo (peace) imam osjećaj da fali glasnoće, pitanje je bih li što dobio s dac/ampom za slušalice što se tiče kvalitete i glasnoće zvuka i ako da kojim, ima ih tone na tržištu, s tim da ne bih trošio više od 150-200€, te kako predlažete da se to spoji na pc, optički, ili usb pa da disablam zvučnu na ploči ili možda analogno pa da koristim samo amp... Slušalice sam uzeo za edit zvuka u videu i za to mi ne treba dac/amp, on bi mi eventualno trebao za povremeno slušanje glazbe.

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.2.2024 10:21 (notloB).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

Ako netko može obijasnit laički što znači prvih 5W u A klasi bio bi zahvalan.

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.2.2024 10:21 (lmutak).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Nelson Pass (a i mnogi drugi) kažu da su "prvi" Watti najvažniji !

U praksi (osim pikova po zahtjevu glazbenog zapisa), ako bi slušao na stvarnih 5 W u normalnoj sobi/zvučnicima, bilo biti više nego preglasno !

 

https://hr.wikipedia.org/wiki/Klase_rada_poja%C4%8Dala

 

Znači, obje poluperiode izmjeničnog signala su u igri na izlazu pojačala (a ne samo pola jedne, pa onda druge, kao u AB klasi).
Što u konačnici daje i transparentniji zvuk.

 

Znači, amp za prvih 5 W potrebite snage radi u toj A klasi, a ako povečaš glasnoću preko te granice, onda prelazi u AB klasu.

I u tih 5 W prvih Wati bi trebao svirati kvalitetnije.

 

Ima i pojačala koji i prvih 10-20 W čak, sviraju u A klasi.
Kod nekih takvih i postoji preklopnik za izbor klase, iako amp sa povečanjem glasnoće to može prebaciti i automatski.

A ima pojačala sa full A klasom od početka do kraja.
Znači čim ga upališ, on odmah troši maksimalno struje iz mreže (npr. moj Pass Aleph 300 W), bez obzira svirao ti ili ne i bez obzira na glasnoću.

Nije ekonomično s potrošnjom, grije se i iznad 50 °C, ali je zvuk kvalitetan.

 
1 0 hvala 2
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice