Sve prolazi, sto i kako dalje? (faks, posao etc.)

poruka: 2
|
čitano: 2.220
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Sve prolazi, sto i kako dalje? (faks, posao etc.)

Temu otvaram povodom olaksavanja misli samome sebi, a mozda i nekom tko se nalazi u slicnoj situaciji. Ne radi se o nekakvoj potpunoj dubiozi, nego jednoj sasvim zdravoj i obicnoj reflekciji na ono sto je jucer bilo, danas jeste, a sutra ce tek biti. Drzim do toga da o privatnim stvarima i tezini istih covjek kroz podjelu iskustva s drugima, pa makar bili i "samo" internet entiteti, skup slova i slike moze doci i do nekakvih odgovora koje bi rado provukao kroz praksu u svojoj svakodnevnici.

 

Kao klinac zeljan trollanja, ali i znanja sam prvi put pristupio forumu prije vise od deset godina, sada mi je 27 - i vec sam (ili bar to mislim) prozivio (i prezivio) ono sto covjeka sistematski sve ocekuje kroz neku normu u razmaku od mozda 50 godina. Glad za zivotom i nepromisljenost bih naveo kao glavne uzroke u meni. Zanimljivo mi je bilo pratiti gdje su clanovi, tko su u stvarnom zivotu (prije je forum bio "bliskiji", ovo je po mom misljenju ni "s" od interne strukture onoga sto je clanove povezivalo) itd.

 

I iz nekakve lude znatizelje me zanimaju vase mudrosti i ono sto biste kao i stariji i netko tko se u necemu poistovjecuje mogli podijeliti s relativno mladjima od sebe, da bar na nekom ovakvom mjestu (unatoc beznacajnosti i bespucu interneta) mogu pronaci kroz ispricanu nekakvu zivotnu situaciju ili pricu nesto sto bi im dalo nekog vjetra u ledja za dalje. Mislim da je to sasvim okej s obzirom na lakocu kojom danas covjek ako je neoprezan moze izgubiti kompas i stvari mu mogu krenuti curiti niz dlan.

 

Ja nakon iscrpnog posla kao monter za jednu Njemacku firmu u smjeru optike kao tehnicke grane u sirem smislu mreze i programiranja iste mreze te sam dozivio da imam PTSP (uvjetno receno) do svoje 22. godine zivota zbog intenziteta i kolicine kompleksnosti i odgovornosti u poslu. Bio sam premlad, a pregladan za previse, drzala me lova i hedonizam. Nakon toga mi je (pre)veliku kolicinu novca donosio iskoristen talent za ono sto bi netko nazvao kafanskim sviranjem iako ono uopce nije bilo moj fah. Nakon toga sezonski posao po biroima u smislu racunovodstva me doveo do Austrije i raznih hotela (jezici su vazni). Sad nakon nekih gresaka prozetih zivotnom dubiozom sam u nekakvim (ali ipak rjesivim i prolaznim) problemima, nakon kojih razmisljam o tome sto je moja karakterna sustina razmisljam upisati fakultet iduce godine u smjeru klinicke psihologije. Svi prijedlozi i iskustva su dobrodosli, pa - raspalite.

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.1.2023 16:49 (4ucker).
2 godine
neaktivan
offline
Sve prolazi, sto i kako dalje? (faks, posao etc.)

Radio sam svakakve studentske (a i učeničke poslove), radim otkad znam za sebe.

Meni osobno najdraži posao kojeg sam radio, barem u uvjetima koje ću napisati, je bio konobarski posao.

Počeo u nekom bezveznom kafiću, naučio se raditi, pa radio u nekim osrednjim lokalima.

 

Zatim izučio zanat u hotelu sa pet zvjezdica, uvijek više bio konobar za bar i koktele, nego restoranski konobar, iako sam i to i radio i naučio. Uvijek sam stvarno bio uslužan i volio rad sa ljudima (koji su normalni...).

Tu kreće zabavan dio - ljudi koji nisu radili u ugostiteljstvu nisu ni svjesni kakve 'napojnice' konobari zarađuju, ili jednostavno sami sebi stvore dobre napojnice. Ovdje pričamo o pravim ugostiteljskim lokacijama, ne o nekim prčijama.

Kad imaš cca 20 godina, završiš smjenu sa 500kn u džepu, misliš da nema jačeg tipa od tebe.

Kasnije radio na jednom mjestu uz more. Jako skupo mjesto, meka za konobare. Računi su ogromni, rijetko tko pita račune, manča dolazi, i ti svaki dan ideš kući sa 100€ u džepu. Bilo je dana kada bi to bilo manje, ali bilo je dana kada bi bilo i između 150-200€

Takav život, ne da te uzme - nego te sažvače i pljune. Ekipa bi radila sa mnom, u sezoni zaradilo preko 100k kn, radila po 10-12-14 sati dnevno, a 01.11. ne bi imali za kavu.

Moj sklop nije bio takav, ali mlad si, imaš love, alkohol je stalno uključen u sve, piješ i za vrijeme smjene, piješ navečer. Ujutro kažeš, neću više... Naravno, uz sve to, stalno dolaze žene, svi bi vanka, zabavljali se, pili i svašta činili (naravno, dok god nisi neki apsolutni kreten, a bogu hvala - takvih ne fali).

 

I onda krenu godine, navikneš na dobru lovu, plaću takorekuć, ne moraš ni dirat. Samo tvoja navika je raditi puno, biti malo doma... 

Ono što želim kazati - to je život koji je odličan dok si mlad, ali moraš biti pametan. Na vrijeme izaći iz svega toga. Ja osobno jesam, kasnije to nosi samo probleme. Neće nijedna žena trpiti tvoje dolaženje kasno kući, gluposti i alkohol. Taj život nije za nekoga tko želi imati normalnu obitelj i djecu. Naše ugostiteljstvo je rad 6 dana u tjednu, eventi, pirevi do kasnih sati, žderačina i lokačina. Ako dođeš u 30+ godina i imaš iskustva samo kao konobar, ti u većini slučaejeva, ne možeš ništa drugo raditi osim konobarenja i eventualno vožnje taxia. Da ne pričam, kasnije stradaju noge, leđa...

Puno mojih bivših kolega i poznanika su ostali u tome, i nemojmo se lagat' - ja bi osobno isto tu i tamo najrađe otišao odradit smjenu u noćni klub i osjetit opet tu zae'banciju  Ali, jednostavno - ne ide tako.

 

Tako da, moje razmišljanje koje će ostati zapisano na Bugovom forumu, tko krene raditi u ugostiteljstvu, neka na vrijeme pobjegne, a dok radi, neka uživa. :)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice