Što se događa s našim društvom?

poruka: 62.171
|
čitano: 6.281.406
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
bunker kaže...

Ja sam jednom zaglavio u bolnici na 2 tjedna, i uručili su mi kopiju računa na 17000 kn, i pitao sam kaj bum sa tim računom a sestra je rekla da je to samo informativno a da bi to morao platiti kada nebih imao dopunsko...

 

da, zanimljivo je to. kojom logikom se dođe do takve cijene. ona možda i nije velika, jer ipak imaš ležaj, lijekove, osoblje koje o tebi brine. ali možda je ipak prenapuhana za naše prilike. no svejedno, nije ni blizu bulšit cijene koju iskažu američke bolnice.

PSN - darklydexter
15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...
Mislim, ako je on alternativa ovim lopovima onda u pm.

 Fala kurcu pa su se sami razjebali. Taj njihov pokret ne zasluzuje pristojnost.

 

DarthMarkus kaže...
Što je najgore od svega, konjina jednostavno izvlači najgore iz ljudi.

Kad je ljudima tesko u zivotu, lakse je kad se ima nekoga osuditi. Vrag, crnci, srbi, pa 5G, GMO, lakse je kad ti je za siromasan i bijedan zivot kriva UDBA.

A kad je kriva UDBA, nije kriv Kuscevic i cijela opcina koja se skupa sa sudom uortacila da prenamjeni zemljista pokojnih ljudi i svoje krsevite "oranice".

 

Mislim da je Plenkovic bio veoma zahvalan Zivom Zidu, jer gle cuda, kad su se raspali SDP odma dobije 10% na anketama. Sad mu Skoro mjenja planove.

 

DarthMarkus kaže...
Teorije zavjere uz obavezno huškanje (širenje strahova), pseudoznanost i pseudoliječenje, totalni ekonomski debos - pick one.

Pomislis si da ili je mentalno retardiran, ili to cini namjerno. U oba slucajeva javnost pokazuje da je postoji 15% iznimno opasnih ljudi u drustvu, koji su spremni prihvatiti svaku glupost i dati joj najjaci civilizacijski kredibilitet - saborsku penziju.

A ti brate razvijaj high-tech aplikacije pa ces si iz pausalnog obrta isplacivati kurcinu a ne 6000kn beneficirane penzije.

 

Stric_Jura kaže...

ali, nažalost, naši doktori žive od glavarina... ja uz to plaćam i dopunsko za sebe i ženu, ali sam kod doktora možda 1-2 put godišnje...

 Ovo smijes reci ti, ali ne i saborski zastupnik. U biti ne smijes ni ti, jer - dokazi!

 

Al, ok, tu i ja laprdam stvari za koje tehnicki nemam dokaza, ali ja nisam saborski zastupnik.

Ali - ovo sto je on rekao, da lijenici laziraju poslovanje radi osobne financijske koristi, te da primaju mito od farmaceutske industrije spada u kazneno djelo, kao i u nesavjesno obavljanje duznosti, koje se mora prijaviti po sili zakona. Pa ako laze - nije mi jasno zasto bar lijecnicka komora nije reagirala, a ako ne laze, morao je prijaviti slucaj DORH-u. Tj. ovaj na istup je po svim pravilima i zakonima morao reagirati Saborski odbor za Zdravstvo jer medicinski tehnicar ne smije davati medicinske savjete pacijentima mimo lijecnikovih uputa - dok lijecnik ne smije ostaviti ordinaciju na odgovornost medicinskom tehnicaru/sestri. U smjeni mora biti lijecnik.

Stric_Jura kaže...
tako da izjava njegove matere i jest točna, da ne govorimo da su svi doktori "manekeni" farmaceuta koji im plaćaju seminare, putovanja, IT opremu...

što ne znači da Pernar nije idiot s "čudotvornim vitaminom C"...

Opet, ok, shvacam, i ja kazem da je cijeli HDZ kriminalna organizacija. Ali ja sam ulicar, gnjida i niskoristi i - anoniman dok zakon ne odluci drugacije.

Ali kad zakon odluci drugacije - onda gornju tvrdnju moram dokazati ili pojesti govno. Shvacas? Kako veli Mamic - ja sad tu mogu reci da si vi novinari navodno pusite kurac...

 

E ali, ako smo dosli do toga da saborski zastupnik priznaje najmanje nesavjesno lijecenje kako svoje, tako i majke, a da ne reagira nitko pa ni lijecnicka komora - koju je Pernar u svojstvu sluzbene osobe oklevetao, onda imamo sustav koji ne reagira ni na djela koja nisu ideoloska. Jer lako je prihvatiti i pojesti govno upakirano u izjavu - mene politicki procesuiraju i zrtva sam politickih obracuna (kao ona nacelnica kojoj je UDBA diletantski podvalila vlasnistvo APNov stana i kredit), ali ovo nema veze sa dnevnom politikom vec je stvar zdravog razuma.

 

Eto, odi na TV-u reci da je Prodanovic maneken za kriminalce ili da radi za mafiju, pa cekaj kod sanducica poziv na saslusanje i ovrhu zbog klevete. Vjerojatno ce doci odmah sutradan. Ili reci u sabornici da su odvjetnici HDZ-ovi dupelisci koji stite zlocince. Moci cemo u sekundama brojati koliko ces cekati reakciju Odvjetnicke Komore.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Ezio kaže...
bunker kaže...

Ja sam jednom zaglavio u bolnici na 2 tjedna, i uručili su mi kopiju računa na 17000 kn, i pitao sam kaj bum sa tim računom a sestra je rekla da je to samo informativno a da bi to morao platiti kada nebih imao dopunsko...

 

da, zanimljivo je to. kojom logikom se dođe do takve cijene. ona možda i nije velika, jer ipak imaš ležaj, lijekove, osoblje koje o tebi brine. ali možda je ipak prenapuhana za naše prilike. no svejedno, nije ni blizu bulšit cijene koju iskažu američke bolnice.

 NIje cijena prenapuhana, baš suprotno, preniska je i zato bolnice i imaju velike gubitke i kasne s plaćanjem veledrogerijama.  Po sadašnjem cijeniku dan ležanja u bolnici, na običnom odjelu, ne intenzivna, bolnica od HZZO-a naplati 750kn. Uz nešto malo dijagnostike i specijalističkih pregleda, eto te brzo na 17k kuna.

 

Usporedite cijene sa privatnim poliklinikama pa ćete vidjeti kolika bi bila realna/tržišna cijena. MR jednog segmenta HZZO plaća ~700kn, privatno je 1200kn pa na više.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.3.2020 23:57 (bruno11).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Mislim da je stvar u tome da privatne bolnice, kao i američke, naplaćuje ukupan trošak, uključujući i hladni pogon, dok je državnim bolnicama dobar dio hladnog pogona već pokriven.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

 Osobno nemam dopunsko, iz razloga što imam sa jednom osiguravajućom kućom uz životno osiguranje uključene  i bolničke troškove ( sve detaljno navedeno na ugovoru ).

Tako da nemam tih iznenanđenja oko dodatnih troškova.

A što se tiče participacije, nisam ''hvala bogu'' u zadnjih 15 godina ni 100kn osobno dao u ''kešu''. Jer  najveći problem su ta ''dugoročna'' liječenja , a ne 1-2 godišnje odlazak kod osobnog lječnika.

 

Čak sam nedavno kompletni sistematski riješio preko osiguravajuće kuće, gdje bi me sve to sigurno došlo preko 2k kn.... ( jer sam tražio da naprave sve moguće pretrage ).

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
12 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

ja darujem krv, jos malo pa cu imati free dopunsko.

 

nije lose, dobijem piti/jesti, podružimo se tamo..

 

a uskoro će štedit 100 eura godisnje,a mozda i više jer mogu preko noci odlučit da dopunsko košta 150kn/mj.

16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
bruno11 kaže...
Ezio kaže...
bunker kaže...

Ja sam jednom zaglavio u bolnici na 2 tjedna, i uručili su mi kopiju računa na 17000 kn, i pitao sam kaj bum sa tim računom a sestra je rekla da je to samo informativno a da bi to morao platiti kada nebih imao dopunsko...

 

da, zanimljivo je to. kojom logikom se dođe do takve cijene. ona možda i nije velika, jer ipak imaš ležaj, lijekove, osoblje koje o tebi brine. ali možda je ipak prenapuhana za naše prilike. no svejedno, nije ni blizu bulšit cijene koju iskažu američke bolnice.

 NIje cijena prenapuhana, baš suprotno, preniska je i zato bolnice i imaju velike gubitke i kasne s plaćanjem veledrogerijama.  Po sadašnjem cijeniku dan ležanja u bolnici, na običnom odjelu, ne intenzivna, bolnica od HZZO-a naplati 750kn. Uz nešto malo dijagnostike i specijalističkih pregleda, eto te brzo na 17k kuna.

 

Usporedite cijene sa privatnim poliklinikama pa ćete vidjeti kolika bi bila realna/tržišna cijena. MR jednog segmenta HZZO plaća ~700kn, privatno je 1200kn pa na više.

 

 

Pa zar nije smisao velikog sustava da bude efikasniji i jeftiniji od malih klinika zbog zajedničke logistike ? Zašto bi referenca bile cijene privatnih a ne obrnuto ?

Druga je priča što to ne funkcionira kako bi trebalo zbog korupcije u nabavi, previše nezdravstvenog osoblja i loše organizacije.

Da povučem paralelu sa tzv. poticajima za kupnju stana mladim obiteljima ... umjesto da im vlada stvarno pomogne kao u prvom modelu POSa (sa definiranom cijenom) ovako su samo omogućili dodatni profit bankama i doprijenili da cijene nekretnina podivljaju tako da na kraju oni kojima je to bilo namijenjeno nisu dobili ništa, čak im je i teže doći do stana zbog rasta cijena. (o zloupotrebama tipa one načelnice ne bi, lijep je dan :) ).

 

 

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
MrBlc kaže...
Mislim da je stvar u tome da privatne bolnice, kao i američke, naplaćuje ukupan trošak, uključujući i hladni pogon, dok je državnim bolnicama dobar dio hladnog pogona već pokriven.

 Hladnim pogonom se u medicini smatraju elektivni zahvati i pregledi koji se plaćaju po cjeniku HZZO-a. Ako pod hladni pogon misliš na dežurstva, jedini prihod koji se tu ostvari je onaj od hitnih slučajeva u tom vremenu.

I druga stvar, u Hrvatskoj je jako malo privatnih bolnica, uglavnom su privatne poliklinike.

Mladen kaže...

Pa zar nije smisao velikog sustava da bude efikasniji i jeftiniji od malih klinika zbog zajedničke logistike ? Zašto bi referenca bile cijene privatnih a ne obrnuto ?

Druga je priča što to ne funkcionira kako bi trebalo zbog korupcije u nabavi, previše nezdravstvenog osoblja i loše organizacije.

 Kad bi male privatne klinike imale 24/7 dežurstva, hitne prijeme i bavile se svim specijalnostima, a ne samo isplativim onda bi mogao uspoređivati na taj način. Što se tiče cijena, nađi privatnu polikliniku koja naplaćuje preglede po HZZO cjeniku. Ako uspiješ javi i nama brzo, jer takva ustanova neće dugo raditi.

16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
bruno11 kaže...

Mladen kaže...

Pa zar nije smisao velikog sustava da bude efikasniji i jeftiniji od malih klinika zbog zajedničke logistike ? Zašto bi referenca bile cijene privatnih a ne obrnuto ?

Druga je priča što to ne funkcionira kako bi trebalo zbog korupcije u nabavi, previše nezdravstvenog osoblja i loše organizacije.

 Kad bi male privatne klinike imale 24/7 dežurstva, hitne prijeme i bavile se svim specijalnostima, a ne samo isplativim onda bi mogao uspoređivati na taj način. Što se tiče cijena, nađi privatnu polikliniku koja naplaćuje preglede po HZZO cjeniku. Ako uspiješ javi i nama brzo, jer takva ustanova neće dugo raditi.

A siroti, moraju ih farmaceuti potpomagati simpozijima na Karibima da imaju za kruh :)

Vidim da su sve privatne skuplje, zato i postavljam pitanje da li su njihove cijene napuhane.

Da se prebacimo na domaći teren, odnosno IT ... do prije 3 godine nas je tako Intel uvjeravao da procesor u mainstreamu ne može više od 4 jezgre, i da su svake dodatne dvije bar duplo skuplje. Za nove HEDT modele su srezali cijene za duplo i opet su preskupi za ono što nude.

 

11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Mladen kaže...

Da povučem paralelu sa tzv. poticajima za kupnju stana mladim obiteljima ... umjesto da im vlada stvarno pomogne kao u prvom modelu POSa (sa definiranom cijenom) ovako su samo omogućili dodatni profit bankama i doprijenili da cijene nekretnina podivljaju tako da na kraju oni kojima je to bilo namijenjeno nisu dobili ništa... 

 kako nisu dobili ništa, nekidan je objavljeno da je preko 9000 mladih riješilo stambeno pitanje tim poticajima u tri godine, što je više nego što je sveukupno u 20 godina izgrađeno pos stanova 

16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
Mladen kaže...

Da povučem paralelu sa tzv. poticajima za kupnju stana mladim obiteljima ... umjesto da im vlada stvarno pomogne kao u prvom modelu POSa (sa definiranom cijenom) ovako su samo omogućili dodatni profit bankama i doprijenili da cijene nekretnina podivljaju tako da na kraju oni kojima je to bilo namijenjeno nisu dobili ništa... 

 kako nisu dobili ništa, nekidan je objavljeno da je preko 9000 mladih riješilo stambeno pitanje tim poticajima u tri godine, što je više nego što je sveukupno u 20 godina izgrađeno pos stanova 

U smislu da im je rast cijena pojeo tu subvenciju odnosno da smo svi mi kao porezni obveznici dali svoj novac za dodatni profit banaka i mešetara nekretninama.

 

11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Mladen kaže...

U smislu da im je rast cijena pojeo tu subvenciju odnosno da smo svi mi kao porezni obveznici dali svoj novac za dodatni profit banaka i mešetara nekretninama. 

kako god okreneš njih je više u tri godine krenulo u kupnju stana nego što ih je stan kupilo preko pos-a, to ne zvuči baš da mladi nisu dobili ništa

to je najmanje peterostruko veći učinak od pos-a, a kod pos-a nije bilo baš sve sjajno kad se sjetim koliko se ljudi žalilo da su im stanovi katastrofa od kvalitete

 

meni se čini bolja ova opcija - biraš stan na tržištu i dobiješ kroz poticaj uštedu, s pos-om si osuđen na stan koji te zapadne, često loše kvalitete i bez mogućnosti izbora

a što se tiče cijene, ona će uvijek rasti kad raste potražnja i obrnuto - da je cijena prepreka i da je teže doći do stana ne bi se prodalo 5-6 puta više stanova nego kroz pos

 

EDIT:

i krivo predstavljaš da je divljanje cijena krenulo samo zbog ovih subvencija - ljudi masovno pretvaraju stanove u apartmane, po obalnim gradovima broj apartmana za iznajmljivanje je strašno narastao, potražnja za nekretninama je narasla neovisno o subvencijama, a samim time i cijena

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.3.2020 14:26 (picajzla0707).
16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
Mladen kaže...

U smislu da im je rast cijena pojeo tu subvenciju odnosno da smo svi mi kao porezni obveznici dali svoj novac za dodatni profit banaka i mešetara nekretninama. 

kako god okreneš njih je više u tri godine krenulo u kupnju stana nego što ih je stan kupilo preko pos-a, to ne zvuči baš da mladi nisu dobili ništa

to je najmanje peterostruko veći učinak od pos-a, a kod pos-a nije bilo baš sve sjajno kad se sjetim koliko se ljudi žalilo da su im stanovi katastrofa od kvalitete

 

meni se čini bolja ova opcija - biraš stan na tržištu i dobiješ kroz poticaj uštedu, s pos-om si osuđen na stan koji te zapadne, često loše kvalitete i bez mogućnosti izbora

a što se tiče cijene, ona će uvijek rasti kad raste potražnja i obrnuto - da je cijena prepreka i da je teže doći do stana ne bi se prodalo 5-6 puta više stanova nego kroz pos

 

EDIT:

i krivo predstavljaš da je divljanje cijena krenulo samo zbog ovih subvencija - ljudi masovno pretvaraju stanove u apartmane, po obalnim gradovima broj apartmana za iznajmljivanje je strašno narastao, potražnja za nekretninama je narasla neovisno o subvencijama, a samim time i cijena

Ti krivo citiraš ... napisao sam da je to doprinijelo rastu cijena a ne da je jedini razlog. Također, "nisu dobili ništa" u kontekstu znači da nisu time ništa lakše ili jeftinije došli do stana - zašto da onda svi to plaćamo ?

Ideja POSa je da se ciljano pomaže a ne da se našim novcem pune džepovi banaka. Kvaliteta gradnje odnosno garancija tako izgrađenih stanova je stvar pravosuđa (da ne širimo sad temu). Smisao miješanja države u stanovanje je što onda ona može dati i zemljište i povoljnije uvjete (manje komunalne naknade) a što je najvažnije, definirati cijenu kako se ne bi remetilo redovno tržište.

I kakve veze ima iznajmljivanje s time, što bi još trebalo da subvencionirani stanovi budu na elitnim lokacijama ? :) Ili misliš na ološ tipa one načelnice i sličnih ?

 

 

11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Mladen kaže...

Ti krivo citiraš ... napisao sam da je to doprinijelo rastu cijena a ne da je jedini razlog. Također, "nisu dobili ništa" u kontekstu znači da nisu time ništa lakše ili jeftinije došli do stana - zašto da onda svi to plaćamo ?

Ideja POSa je da se ciljano pomaže a ne da se našim novcem pune džepovi banaka. Kvaliteta gradnje odnosno garancija tako izgrađenih stanova je stvar pravosuđa (da ne širimo sad temu). Smisao miješanja države u stanovanje je što onda ona može dati i zemljište i povoljnije uvjete (manje komunalne naknade) a što je najvažnije, definirati cijenu kako se ne bi remetilo redovno tržište.

I kakve veze ima iznajmljivanje s time, što bi još trebalo da subvencionirani stanovi budu na elitnim lokacijama ? :) Ili misliš na ološ tipa one načelnice i sličnih ? 

sorry, krivo sam pročitao

no svejedno, ovo je isto ciljana mjera koliko i pos, a jednako tako svi plaćamo i jednu i drugu mjeru

kvaliteta gradnje je realni problem koji ne možeš isključiti prebacivanjem loptice na pravosuđe čiju učinkovitost nećemo dočekati još desetljećima, zato imaš izbor odabrati stan koji ti paše i dobiti poticaj bez prisiljavanja na pos stanove koji se obično grade preko veze, pa im se progledava kroz prste samo da gradonačelnik može što prije presjeći vrpcu uoči izbora

 

imaš kriterije za pos, imaš isto tako i za ovu mjeru - dakle obje su ciljane mjere, ne vidim stalno naglašavanje toga kad nema razlike 

punjenje džepova banaka - u čemu je razlika, kredit moraš dići i za pos stanove, s tim da je kamata sad niža nego ikad - dakle po čemu se ovdje futra banke, a tamo ne

da li poticaj išao kroz sustav pos-a ili kroz ovaj drugi, svejedno je poticaj i svejedno ga svi plaćamo kroz donaciju državnog zemljišta ili kroz porez 

 

što se tiče iznajmljivanja, to sam naveo kao jedan od razloga za potražnjom nekretnina, isto tako su tu i niže kamate, što sve utječe na rast potražnje i cijena

za načelnicu i elitne stanove mogu samo reći da je to uobičajeno kod nas i sasvim nevezano na ovaj ili onaj sustav poticaja, zloporaba je bilo i sa pos stanovima

 

uostalom, brojke govore same za sebe - kroz ovu mjeru u tri godine 9000 stanova, kroz pos to nije uspjelo niti u 20 godina

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.3.2020 17:07 (picajzla0707).
16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...

imaš kriterije za pos, imaš isto tako i za ovu mjeru - dakle obje su ciljane mjere, ne vidim stalno naglašavanje toga kad nema razlike 

Ima enormne razlike. POS je generirao nešto novo, ove mjere su samo utjecale na postojeće stanje, "pumpanje" cijene bez smisla i bez mjere, s nikakvom učinkovitošću i samo većom zaradom prodavača.

Oni koji ispunjavaju uvjete plaćaju veće cijene stanova s tim da mi svi sufinanciramo njihove nekretnine, oni koji ne ispunjavaju uvjete moraju bitno više plaćati bez ikakvog realnog razloga.

Jedna od najgorih mjera RH vlada ikad.

12 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

slažem se, plus kaj bih naveo da se diskriminira..

 

jer samo određeni broj "mjesta za subvenciju" je bio, odnosno određena cifra.

 

npr ona načelnica bez problema dobila.

 

mjera bi bila kad bi SVI po istim uvjetima mogli kupovati stanove

16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
GrimReaperKC kaže...

slažem se, plus kaj bih naveo da se diskriminira..

 

jer samo određeni broj "mjesta za subvenciju" je bio, odnosno određena cifra.

 

npr ona načelnica bez problema dobila.

 

mjera bi bila kad bi SVI po istim uvjetima mogli kupovati stanove

Yup, no onda više nije mjera već državno financiranje tržišta nekretnina, što je besmisleno.

11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Old Iggy kaže...
picajzla0707 kaže...

imaš kriterije za pos, imaš isto tako i za ovu mjeru - dakle obje su ciljane mjere, ne vidim stalno naglašavanje toga kad nema razlike 

Ima enormne razlike. POS je generirao nešto novo, ove mjere su samo utjecale na postojeće stanje, "pumpanje" cijene bez smisla i bez mjere, s nikakvom učinkovitošću i samo većom zaradom prodavača.

Oni koji ispunjavaju uvjete plaćaju veće cijene stanova s tim da mi svi sufinanciramo njihove nekretnine, oni koji ne ispunjavaju uvjete moraju bitno više plaćati bez ikakvog realnog razloga.

Jedna od najgorih mjera RH vlada ikad.

pos je generirao gradnju novih stanova, to je istina, no kakve veze ima jel netko kupio stan s postojećeg tržišta ili se ciljano gradilo, cilj je ostvaren - određena grupa je kupila stanove uz jeftiniju cijenu

cilj ove mjere nije bio pumpanje cijena, nego jeftinije rješenje stambenog pitanja za mlade - slično onome što je bio i cilj pos-a

 

veće cijene su odraz tržišta, nije to isključivo utjecaj poticajnih mjera

uostalom, program pos-a ide dalje i jedno ne isključuje drugo

objema mjerama se postižu određeni ciljevi, među kojima je odnedavno i imperativ da se mlade zadrži u hrvatskoj

 

ne vidim zašto bi to bila najgora mjera ikad kad je ostvaren jako dobar rezultat i prodano je poprilično stanova ciljanoj grupi

još jednom - broj prodanih stanova u samo tri godine veći je od kompletnog pos-a u 20 godina

 

 

16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
Old Iggy kaže...

Ima enormne razlike. POS je generirao nešto novo, ove mjere su samo utjecale na postojeće stanje, "pumpanje" cijene bez smisla i bez mjere, s nikakvom učinkovitošću i samo većom zaradom prodavača.

Oni koji ispunjavaju uvjete plaćaju veće cijene stanova s tim da mi svi sufinanciramo njihove nekretnine, oni koji ne ispunjavaju uvjete moraju bitno više plaćati bez ikakvog realnog razloga.

Jedna od najgorih mjera RH vlada ikad.

pos je generirao gradnju novih stanova, to je istina, no kakve veze ima jel netko kupio stan s postojećeg tržišta ili se ciljano gradilo, cilj je ostvaren - određena grupa je kupila stanove uz jeftiniju cijenu

cilj ove mjere nije bio pumpanje cijena, nego jeftinije rješenje stambenog pitanja za mlade - slično onome što je bio i cilj pos-a

 

veće cijene su odraz tržišta, nije to isključivo utjecaj poticajnih mjera

uostalom, program pos-a ide dalje i jedno ne isključuje drugo

objema mjerama se postižu određeni ciljevi, među kojima je odnedavno i imperativ da se mlade zadrži u hrvatskoj

 

ne vidim zašto bi to bila najgora mjera ikad kad je ostvaren jako dobar rezultat i prodano je poprilično stanova ciljanoj grupi

još jednom - broj prodanih stanova u samo tri godine veći je od kompletnog pos-a u 20 godina

 

 

Više cijene su direktna posljedica mjere, ne kretanja tržišta. Kako je mjera uvedena, tako su cijene skočile što je i osnovna tržišna zakonitost. Veća količina para, veća potražnja na ograničenom tržištu, cijene idu gore.

POS je uveo nove stanove u igru, ove mjere su udarile na postojeće tržište što POS nije radio, dapače, negdje je i smanjio cijene stanova radi manje potražnje.

Rezultat je katastrofalan - em si dio tržišta diskriminirao, em si umjetno povećao cijene, em si ostvario dodatni trošak gdje ga nije ni trebalo biti.

11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Old Iggy kaže...

Više cijene su direktna posljedica mjere, ne kretanja tržišta. Kako je mjera uvedena, tako su cijene skočile što je i osnovna tržišna zakonitost. Veća količina para, veća potražnja na ograničenom tržištu, cijene idu gore.

POS je uveo nove stanove u igru, ove mjere su udarile na postojeće tržište što POS nije radio, dapače, negdje je i smanjio cijene stanova radi manje potražnje.

Rezultat je katastrofalan - em si dio tržišta diskriminirao, em si umjetno povećao cijene, em si ostvario dodatni trošak gdje ga nije ni trebalo biti.

jesu direktna posljedica, no na rast cijena utječe i potražnja za nekretninama što generira veliki rast privatnog smještaja, isto tako i pad kamata

dakle više cijene su realnost na tržištu, poticaji su mjera kojom je ostvaren cilj - omogućavanje kupnje stana mladima uz uštedu

ukoliko hoćeš reći da je ta ušteda manja od poskupljenja koje je direktno uzrokovala mjera, a ne ostali faktori rasta cijena, onda to treba poduprijeti nekim brojkama 

 

ne kužim u čemu je problem da se daje poticaj za kupnju stana mladima, zar oni nisu punitelji proračuna iz kojeg dolaze ti poticaji

isto tako ti korisnici mjera plaćaju za druge poticajne mjere koje možda ne koriste

 

diskriminacija tržišta se događa kod bilo kojih poticaja, uvijek se njima ide na ciljane grupe, a ovaj put su to mladi

 

 

16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
Old Iggy kaže...
picajzla0707 kaže...

imaš kriterije za pos, imaš isto tako i za ovu mjeru - dakle obje su ciljane mjere, ne vidim stalno naglašavanje toga kad nema razlike 

Ima enormne razlike. POS je generirao nešto novo, ove mjere su samo utjecale na postojeće stanje, "pumpanje" cijene bez smisla i bez mjere, s nikakvom učinkovitošću i samo većom zaradom prodavača.

Oni koji ispunjavaju uvjete plaćaju veće cijene stanova s tim da mi svi sufinanciramo njihove nekretnine, oni koji ne ispunjavaju uvjete moraju bitno više plaćati bez ikakvog realnog razloga.

Jedna od najgorih mjera RH vlada ikad.

pos je generirao gradnju novih stanova, to je istina, no kakve veze ima jel netko kupio stan s postojećeg tržišta ili se ciljano gradilo, cilj je ostvaren - određena grupa je kupila stanove uz jeftiniju cijenu

cilj ove mjere nije bio pumpanje cijena, nego jeftinije rješenje stambenog pitanja za mlade - slično onome što je bio i cilj pos-a

 

veće cijene su odraz tržišta, nije to isključivo utjecaj poticajnih mjera

uostalom, program pos-a ide dalje i jedno ne isključuje drugo

objema mjerama se postižu određeni ciljevi, među kojima je odnedavno i imperativ da se mlade zadrži u hrvatskoj

 

ne vidim zašto bi to bila najgora mjera ikad kad je ostvaren jako dobar rezultat i prodano je poprilično stanova ciljanoj grupi

još jednom - broj prodanih stanova u samo tri godine veći je od kompletnog pos-a u 20 godina

 

 

Još uvijek preskačeš cijenu koja je POSom bila definirana ... ako se već takva mjera radi onda treba imati sve varijable pod kontrolom.

Svi koji su željeli sudjelovati u izgradnji, od projektiranja do izvedbe su znali cijene i za to su se natjecali. I korisnici (kupci) su također mogli bolje planirati koliko im novaca/kvadrata  treba.

I ovo što je Iggy već rekao, nije napravilo pomutnju na tržištu nekretnina, čemu onda subvencija ako su zbog toga ovoliko porasle cijene.

 

Jedini ozbiljan propust, kao i kod mnogih naših zakona i mjera, je nedostatak stroge kontrole i sankcije za prekršitelje (zlouporabu). Ne smije se dogoditi da onaj tko je dobio POSov stan u njemu i ne živi ili još gore da ga iznajmljuje ili preproda za par godina. Inače, sama ideja pomaganja mladim obiteljima da riješe stambeno pitanje mi se uvijek čini pametno ulaganje jer se to vraća u različitim oblicima, na koncu, sretniji ljudi (kvalitetom života) su obično i produktivniji, što obično znači i da više zarađuju, više troše, više plate poreza ...

 

16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
Old Iggy kaže...

Više cijene su direktna posljedica mjere, ne kretanja tržišta. Kako je mjera uvedena, tako su cijene skočile što je i osnovna tržišna zakonitost. Veća količina para, veća potražnja na ograničenom tržištu, cijene idu gore.

POS je uveo nove stanove u igru, ove mjere su udarile na postojeće tržište što POS nije radio, dapače, negdje je i smanjio cijene stanova radi manje potražnje.

Rezultat je katastrofalan - em si dio tržišta diskriminirao, em si umjetno povećao cijene, em si ostvario dodatni trošak gdje ga nije ni trebalo biti.

jesu direktna posljedica, no na rast cijena utječe i potražnja za nekretninama što generira veliki rast privatnog smještaja, isto tako i pad kamata

dakle više cijene su realnost na tržištu, poticaji su mjera kojom je ostvaren cilj - omogućavanje kupnje stana mladima uz uštedu

ukoliko hoćeš reći da je ta ušteda manja od poskupljenja koje je direktno uzrokovala mjera, a ne ostali faktori rasta cijena, onda to treba poduprijeti nekim brojkama 

 

ne kužim u čemu je problem da se daje poticaj za kupnju stana mladima, zar oni nisu punitelji proračuna iz kojeg dolaze ti poticaji

isto tako ti korisnici mjera plaćaju za druge poticajne mjere koje možda ne koriste

 

diskriminacija tržišta se događa kod bilo kojih poticaja, uvijek se njima ide na ciljane grupe, a ovaj put su to mladi

 

 

Više cijene nisu realnost na tržištu ukoliko imaš ograničen broj kupaca koji si to može priuštiti.

Kad taj broj kupaca umjetno povećaš (jer otvoriš vrata i dijelu populacije koja si ne bi mogla kupiti stan), na ograničenom tržištu cijene rastu. Tu pak diskriminiraš i one kupce koji bi kupili stan bez pomoći države. Na ruku samo ideš prodavačima (i nešto manje bankama).

POS je zato bio neusporedivo bolja mjera. Da su ograničili na dio priče (npr. financirat ćemo sam dio kredita, npr za samo 10 kvadrata po osobi, nekretnine u nekim područjima i slično) bilo bi nešto bolje (ali ni približno kao POS).

Mladi nisu toliki punitelji proračuna koliko je ovim izvučeno van.  A uštede uopće nema, dapače, samo bitno većih troškova.

Poticaji mogu biti korisni (jer se targetiraju na točno određenu skupinu i ne moraju diskriminirati druge), ovdje se direktno udara na one koji bi kupili stan, ali nemaju mogućnost kroz poticaje te na svakog onog tko puni proračun RH. Kad na to nadodaš muljaže, nikakvu obavezu ostajanja u RH i rada na populaciji i slično - korist je točno koja?

11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Old Iggy kaže...

1. Više cijene nisu realnost na tržištu ukoliko imaš ograničen broj kupaca koji si to može priuštiti.

Kad taj broj kupaca umjetno povećaš (jer otvoriš vrata i dijelu populacije koja si ne bi mogla kupiti stan), na ograničenom tržištu cijene rastu.

 

2. Tu pak diskriminiraš i one kupce koji bi kupili stan bez pomoći države. Na ruku samo ideš prodavačima (i nešto manje bankama).

POS je zato bio neusporedivo bolja mjera. Da su ograničili na dio priče (npr. financirat ćemo sam dio kredita, npr za samo 10 kvadrata po osobi, nekretnine u nekim područjima i slično) bilo bi nešto bolje (ali ni približno kao POS).

 

3. Mladi nisu toliki punitelji proračuna koliko je ovim izvučeno van.  A uštede uopće nema, dapače, samo bitno većih troškova.

 

4. Poticaji mogu biti korisni (jer se targetiraju na točno određenu skupinu i ne moraju diskriminirati druge), ovdje se direktno udara na one koji bi kupili stan, ali nemaju mogućnost kroz poticaje te na svakog onog tko puni proračun RH. Kad na to nadodaš muljaže, nikakvu obavezu ostajanja u RH i rada na populaciji i slično - korist je točno koja?

ajmo malo raščlaniti ovo, jer mi se čini kao hrpa floskula bez konkretnih argumenata

 

1. sve je to u redu, no koliko točno rastu cijene zbog mjere, a koliko zbog drugih faktora - to je bitno znati da bi se mjera proglasila lošom za tržište i korisnike, što stalno ponavljate a bez nekih konkretnih dokaza

zanimljivo je i ovo u zagradi - zar nije cilj mjere otvoriti vrata tom dijelu populacije da bi i oni mogli kupiti stan, zašto bi to bilo negativno

 

2. i opet o diskriminaciji - to se događa kod bilo kojih poticaja ciljanih grupa, zašto je baš stambeno pitanje mladih negativno

kažete da se ide  na ruku prodavačima i bankama, pa banke financiraju kupnju stana i kroz pos sustav, a stan se i mimo pos-a može kupiti direktno od izvođača s ovim poticajima, pa je svejedno jel netko zaradio izgrađujući stan u pos-u ili na slobodnom tržištu

 

3. mladi koji su kupili stan možda dosad nisu bili neki punitelji proračuna, no valjda će to biti nadalje pa će tijekom života puniti proračun i za druge mjere koje možda sami neće koristiti

također bi bilo dobro dati neke konkretne podatke kad se govori da je povećanje troškova veće u odnosu na uštedu kod korištenja mjere

 

4. svaki poticaj dikriminita nekog, konkretno onoga koji do tog poticaja ne može jer nije u ciljanoj skupini i svi se poticaju (uglavnom) plaćaju iz proračuna koji svi punimo

muljaža ima i kod pos-a, obaveza ostajanja u hrvatskoj i rada na populaciji ne postoji, no postoji poticaj - svako dijete više u tom stanu znači duži rok poticanja, plus postoji i poticaj za kupnju stana u ciljanim područjima gdje je postotak poticaja veći

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...

ajmo malo raščlaniti ovo, jer mi se čini kao hrpa floskula bez konkretnih argumenata

 

1. sve je to u redu, no koliko točno rastu cijene zbog mjere, a koliko zbog drugih faktora - to je bitno znati da bi se mjera proglasila lošom za tržište i korisnike, što stalno ponavljate a bez nekih konkretnih dokaza

zanimljivo je i ovo u zagradi - zar nije cilj mjere otvoriti vrata tom dijelu populacije da bi i oni mogli kupiti stan, zašto bi to bilo negativno

 

2. i opet o diskriminaciji - to se događa kod bilo kojih poticaja ciljanih grupa, zašto je baš stambeno pitanje mladih negativno

kažete da se ide  na ruku prodavačima i bankama, pa banke financiraju kupnju stana i kroz pos sustav, a stan se i mimo pos-a može kupiti direktno od izvođača s ovim poticajima, pa je svejedno jel netko zaradio izgrađujući stan u pos-u ili na slobodnom tržištu

 

 

1.  Činjenica jest da su cijene skočile nakon pokretanja mjera, koliko točno zbog samih mjera ne možemo dokazati ni ti ni ja jer nema preciznih podataka upravo zato jer su u igri sve nekretnine.

Da se odvojeno planiraju i grade stanovi za POS, ne bi bilo ovolikog utjecaja jer ti stanovi jednostavno ne bi bili na slobodnom tržištu.

 

2. Nije sama ideja za pomoć u rješavanju stambenog pitanja upitna, dapače, problem je njeno provođenje na ovakav način.

Interes banaka za većim cijenama nekretnina je očit - na većim kreditima više zarađuju, a malo je izvođača dovoljno jakih da sve sami financiraju pa i nemaju velikog utjecaja na cijenu, odnosno opet ovise o bankama.

Sjeti se razdoblja recesije i gomile neprodanih stanova koje banke nisu htjele prodavati po nižim cijenama jer su si već zaračunali svoje izdašne bonusiće :)

 

11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Mladen kaže... 

1.  Činjenica jest da su cijene skočile nakon pokretanja mjera, koliko točno zbog samih mjera ne možemo dokazati ni ti ni ja jer nema preciznih podataka upravo zato jer su u igri sve nekretnine.

Da se odvojeno planiraju i grade stanovi za POS, ne bi bilo ovolikog utjecaja jer ti stanovi jednostavno ne bi bili na slobodnom tržištu.

 

2. Nije sama ideja za pomoć u rješavanju stambenog pitanja upitna, dapače, problem je njeno provođenje na ovakav način.

Interes banaka za većim cijenama nekretnina je očit - na većim kreditima više zarađuju, a malo je izvođača dovoljno jakih da sve sami financiraju pa i nemaju velikog utjecaja na cijenu, odnosno opet ovise o bankama.

 

3. Sjeti se razdoblja recesije i gomile neprodanih stanova koje banke nisu htjele prodavati po nižim cijenama jer su si već zaračunali svoje izdašne bonusiće :)

 

1. točno, zato se ne može konstatirati ništa konkretno o utjecaju mjere na cijene - ostaje poanta da se mjerom potiče kupnja stanova kod mladih, što je i ostvareno poprilično dobro

pos se i dalje planira i gradi, i opet koliki je to 'ovoliki utjecaj' i zašto je on bitan - stan na tržištu je za prodaju, uz poticajnu mjeru on se i proda, kupac je ciljana grupa koja dobije nižu cijenu - što je tu loše

 

2. što je upitno u provođenju - nađeš stan koji ti odgovara, cijena koja se subvencira je ograničena, imaš dodatni poticaj za više djece i za stanove u manje naseljenim mjestima u obliku većeg postotka i dužeg trajanja subvencije

 

interes banaka jest očit, no što to znači kad ti sam biraš stan i cijenu koji želiš + cijena je ograničena - ako si odabrao skuplji stan dobit ćeš subvenciju do iznosa ograničenja, ostalo plaćaš bez subvencije

nije valjda da želiš reći da banke diktiraju cijenu stanova na tržištu i na koji način

 

3. to o čemu pričaš je moguće samo kad su banke vlasnici stanova, inače cijenu određuje onaj tko prodaje, odnosno izvođač

 

 

 

16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
Mladen kaže... 

1.  Činjenica jest da su cijene skočile nakon pokretanja mjera, koliko točno zbog samih mjera ne možemo dokazati ni ti ni ja jer nema preciznih podataka upravo zato jer su u igri sve nekretnine.

Da se odvojeno planiraju i grade stanovi za POS, ne bi bilo ovolikog utjecaja jer ti stanovi jednostavno ne bi bili na slobodnom tržištu.

 

2. Nije sama ideja za pomoć u rješavanju stambenog pitanja upitna, dapače, problem je njeno provođenje na ovakav način.

Interes banaka za većim cijenama nekretnina je očit - na većim kreditima više zarađuju, a malo je izvođača dovoljno jakih da sve sami financiraju pa i nemaju velikog utjecaja na cijenu, odnosno opet ovise o bankama.

 

3. Sjeti se razdoblja recesije i gomile neprodanih stanova koje banke nisu htjele prodavati po nižim cijenama jer su si već zaračunali svoje izdašne bonusiće :)

 

1. točno, zato se ne može konstatirati ništa konkretno o utjecaju mjere na cijene - ostaje poanta da se mjerom potiče kupnja stanova kod mladih, što je i ostvareno poprilično dobro

pos se i dalje planira i gradi, i opet koliki je to 'ovoliki utjecaj' i zašto je on bitan - stan na tržištu je za prodaju, uz poticajnu mjeru on se i proda, kupac je ciljana grupa koja dobije nižu cijenu - što je tu loše

 

2. što je upitno u provođenju - nađeš stan koji ti odgovara, cijena koja se subvencira je ograničena, imaš dodatni poticaj za više djece i za stanove u manje naseljenim mjestima u obliku većeg postotka i dužeg trajanja subvencije

 

interes banaka jest očit, no što to znači kad ti sam biraš stan i cijenu koji želiš + cijena je ograničena - ako si odabrao skuplji stan dobit ćeš subvenciju do iznosa ograničenja, ostalo plaćaš bez subvencije

nije valjda da želiš reći da banke diktiraju cijenu stanova na tržištu i na koji način

 

3. to o čemu pričaš je moguće samo kad su banke vlasnici stanova, inače cijenu određuje onaj tko prodaje, odnosno izvođač

 

 

1. Loše je to što je plaćen više nego je trebao biti na neporemećenom tržištu, svi smo platili razliku koju je ugrabila banka.

Ako se POSovi stanovi ne nalaze na slobodnom tržištu, onda ga ne mogu ni poremetiti. :)

 

2. varijacija na 1.

 

3. A tko je "vlasnik" izvođača u tom trenutku ? :) Tko je kreditirao projekt i ima hipoteku ?

Zbog takvog pohlepnog ponašanja banaka mnogi izvođači su tada propali jer im banke nisu dopuštale snižavanje cijene samo da se proda (odnosno odreći se dijela svog profita kojega su si zacrtale a sa kojim bi izvođači odlazili u minus).

 

11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Mladen kaže...

1. Loše je to što je plaćen više nego je trebao biti na neporemećenom tržištu, svi smo platili razliku koju je ugrabila banka.

Ako se POSovi stanovi ne nalaze na slobodnom tržištu, onda ga ne mogu ni poremetiti. :)

 

2. varijacija na 1.

 

3. A tko je "vlasnik" izvođača u tom trenutku ? :) Tko je kreditirao projekt i ima hipoteku ?

Zbog takvog pohlepnog ponašanja banaka mnogi izvođači su tada propali jer im banke nisu dopuštale snižavanje cijene samo da se proda (odnosno odreći se dijela svog profita kojega su si zacrtale a sa kojim bi izvođači odlazili u minus).

 

 1. koliko je to više, to je ključno pitanje na koje nema odgovora

kažeš da je višak cijene ugrabila banka - kako, ako su kamate značajno snižene u zadnjih tri godine

 

2. koja varijacija, opet - koliko je povećana cijena da bi to možda anuliralo uštedu kroz subvenciju

što hoću reći - cijelo vrijeme govorite kako svi plaćamo povećanje cijena

 

3. točno, bio je period kad su stanovi imali napuhane cijene usprkos nagomilavanju zaliha neprodanih stanova, banke bi samo reprogramirale kredite izvođačima jer im se to činilo boljim nego da ih ovršuju i same se bave prodajom (plus jebalo ih je što se na ovrhama prodaje u krugovima, pa cijena pada za trećinu ili dvije trećine u drugom i trećem krugu, što banke nisu htjele riskirati)

međutim, to se odrazilo na povećenju loših kredita i laganu propast građevinarstva - to je svojevremeno analizirao i josip tica (link) - s prijedlogom da jedno od mogućih rješenja bude prodaja uz subvenciju uz napomenu kako tadašnjom dinamikom prodaje tek za 5-6 godina može osigurati zapošljavanje u građevinarstvu - u ovoj mjeri, kad se u tri godine rasproda stanova više nego u programu pos-a kroz 20 godina jasno je da ticin prijedlog postaje aktualan i primjenjen u ovoj mjeri (uz ograničenje na ciljanu skupinu mladih)

 

upravo u to vrijeme pokrenuti su novi pos projekti u zagrebu i splitu, što je bilo nelogično obzirom na broj neprodanih stanova i tu je pos također imao negativni utjecaj na tržište i građevinarstvo

krenulo se sa programom sličnim ovome (samo bez uvjeta 'mladosti') - tzv. pos plus za kupnju postojećih stanova uz poticaj, koji se pokazao kao promašaj jer je cijena bila ograničena na 1400 eura po kvadratu, ali bez mogućnosti kupnje skupljeg stana sa subvencijom do iznosa ograničenja, pa se interes brojao na prste jedne ruke

 

sad je interes ogroman, što samo po sebi govori o uspjehu mjere 

16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
..

1. To smo već zaključili da nema podataka, ostaje sve na procjeni, tvojoj da bi cijene ovoliko porasle bez obzira na mjere i mojoj da ne bi.

Kamate su odvojena priča, padaju već par godina, nisam pratio, da li su još veće nego u matičnim zemljama "domaćih" banaka ? Dapače, možda bi pale i više da nije naišao ovaj val potražnje za kreditima. Bankama svejedno da li zarađuju zbog većeg iznosa kredita ili više stope kamate (one bi rado oboje :)).

 

2. Da nije bilo povećanje potražnje zbog subvencija, bio bi manji rast cijena ... zašto je u to onda uopće trebalo upetljavati javni (naš) novac i time još poremetiti i tržište ?

To bi imalo smisla da su cijene fiksne (što, jasno, ne možeš napraviti na slobodnom tržištu) - onda bi kupci imali neku korist od subvencija. Ovako samo banke imaju zaradu na naš račun.

 

3. Greška jer se pokušala uvjetovati cijena komercijalnih stanova. POS se radi namjenski, pa je onda moguće unaprijed definirati i cijenu.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.3.2020 21:54 (Mladen).
11 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Mladen kaže...
picajzla0707 kaže...
..

1. To smo već zaključili da nema podataka, ostaje sve na procjeni, tvojoj da bi cijene ovoliko porasle bez obzira na mjere i mojoj da ne bi.

Kamate su odvojena priča, padaju već par godina, nisam pratio, da li su još veće nego u matičnim zemljama "domaćih" banaka ? Dapače, možda bi pale i više da nije naišao ovaj val potražnje za kreditima. Bankama svejedno da li zarađuju zbog većeg iznosa kredita ili više stope kamate (one bi rado oboje :)).

 

2. Da nije bilo povećanje potražnje zbog subvencija, bio bi manji rast cijena ... zašto je u to onda uopće trebalo upetljavati javni (naš) novac i time još poremetiti i tržište ?

To bi imalo smisla da su cijene fiksne (što, jasno, ne možeš napraviti na slobodnom tržištu) - onda bi kupci imali neku korist od subvencija. Ovako samo banke imaju zaradu na naš račun.

 

3. Greška jer se pokušala uvjetovati cijena komercijalnih stanova. POS se radi namjenski, pa je onda moguće unaprijed definirati i cijenu.

 

1. nije moja procjena da bi, nego tražim osnovu na koju tvrdiš da ne bi - dakle nisam ja nužno protiv tvog zaključka, nego mi je sumnjiv i pitam na osnovu čega dolazite do toga

kamate nisu odvojena priča jer njihov pad potiče prodaju općenito, samim time potražnju i rast cijena - potražnja je inače osnovni regulator cijena, makar ne nužno

pitanje kamata je također bitno kad se tvrdi da su banke ugrabile više - kako, ako kamate padaju 

 

2. opet je pitanje koliki rast cijena je mjera uzrokovala - na temelju toga proglašavate mjeru neuspješnom, zato je to bitno razjasniti ili se ostaviti toga ako nema dokaza da je to točno ili barem da je mjera značajno utjecala na rast cijena

javni novac se upetljava radi poticanja prodaje kod mladih - cilj je postignut

 

3. ne pokušava se uvjetovati ništa - subvencija se isplaćuje do određene cijene, ako odabereš stan sa skupljom kvadraturom sam plaćaš razliku - cijena se tu ne uvjetuje

pos se radi namjenski i dalje (ima čitava hrpa projekata u izradi i pripremi), no spor je, ima svoje nedostatke i ako se kroz 20 godina nije uspjelo postići više nego što je ova mjera postigla u samo tri godine, onda očito nije mjera koja bi odgovarala aktualnom cilju - da što više mladih što prije kupi stan uz poticaj kako bi se što prije smanjio njihov egzodus i potaknulo ih se na više djece (više djece znače dodatne godine subvencije)

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.3.2020 22:27 (picajzla0707).
14 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Mladen kaže...

U smislu da im je rast cijena pojeo tu subvenciju odnosno da smo svi mi kao porezni obveznici dali svoj novac za dodatni profit banaka i mešetara nekretninama.

 

 Dosta zanimljiva diskusija.

 

Ima podosta netočnosti u tvrdnjama, generalni TLDR zaključak jeda je picajzla nešto više u pravu mada kužim logiku "suprotne" strane u kontekstu dal' je prije bila kokoš ili jaje mada to (tema) nema veze sa kokošima i jajima.

 

U ovom citiranom postu ima više netočnosti, ajde iskrivljavanja ili natezanja tvrdnji argumenta radi, zapravo s obzirom koliko je rečenica kratka iznenađujuće mnogo.

 

Prvo taj famozni rast cijena koji forsirate ti i iggy.

 

Rast po definiciji predstavlja pozitivni delta između 2 referentne točke. Budući da pisana povijest prati nekoliko tisuća godina, te se zaista može zaključiti da su u odnosu na 118.pr.n.e cijene nekretnina zaista narasle, pretpostavljam da oboje mislite na period "2016-2020". A 2008. su, kada se uzme u obzir inflacija itd, cijene nekretnina bile veće, plaće manje, kamate veće, a gradnja jeftinija-lošija. Zato ne kužim na koji rast mislite i odakle svi vadite to biserje. Od 2007. do 2015. na razini RH imamo pad cijena nekretnina od 27%.

 

Jer ako uzmemo malo dulji period:

Broj prodanih nekretnina

 

2007. - 151.184

2008. - 145.755

2017. - 99.565

2018.  - 104.871

 

Druga stvar. Nekretnina nije jedna vrsta proizvoda koja se samo tako može svest na zajednički nazivnik poput "flagship model telefona" pa da se nešto pod tim podrazumjeva. Nije fer tvrditi "rast cijena nekretnina" kao i "rast cijene kruha" jer se kruh od prije 300 godina i sada nebitno razlikuju, dok nekretnine ipak izgledaju nešto drugačije.

 

Dakle, prvo neznam kako vremenski definiraš svoj rast, uzet ću da misliš o periodu 2016-2020.. Drugo, pretpostavljam da misliš na Zagreb i Rijeku (dakle mjesta gdje postoji rast), no kako u subvencijama sudjeluje oko 350 naselja (gradova, mjesta) u Rh, a na Zagreb otpada samo trećina, moje stručno mišljenje je da za bar pola područja pokrivenih poticajima nema govora o nikakvom rastu nekretnina. Uzmimo Našice, Donji Dragonožac itd.

 

E sad tu dolaze vaše tvrdnje da cijene rastu zbog subvencija. TLDR. netočno. Slično kao da tvrdimo da broj djece ovisi o dječijem doplatku. Ok, fora je reći da je to dvoje povezano ali ono.. nije.

 

Prije subvencija na tržište je utjecalo sljedeće:

Veći broj zaposlenih u RH (ponajprije žena), veće plaće, odluka da se ne oporezuju nekretnine, manjak ponude i običaja u kupovini vrijednosnica i dionica te nagovjestak nove svjetske krize, veća pravna sigurnost, legaliziranje objekata, smanjene kamate u bankama, općenita pozitivna klima među potencijalnim kupcima (ajmo reć "moda"), restriktivni urbanizam i ograničenje broja stambenih jedinica na jednom građevinskom zemljištu, povećani broj rođene djece, mogućnost zaposlenja u inozemstvu, kvalitetnija ponuda i raznolikost nekretnina na tržištu, povjerenje u provjerene investitore, sređenost zemljišnih knjiga...

 

Ovo sve gore jest utjecalo na rast ali u mjestima koja bilježe rast. Zagreb, Rijeka, uglavnom interesantna mjesta. U Dušikravama cijene nažalost ne rastu. No tebe kao slobodnog poreznog obveznika nitko ne sprječava da budeš pametan pa kupiš nekretninu koja je u nekom naselju gdje je pad cijene. Nemoraju svi kupit u Zagrebu. Kupi u Dišikravama pa zajebi sistem i sjebi banke i mešetare.

 

Zadivljujuće puno netočnosti u tako kratkom postu. Nit imamo rast, nit banke i mešetari imaju veći profit, (kamate su manje, plaće radnika u graditeljstvu veće) nit porezni obveznici nešto plaćaju, dapače imaju direktne koristi jer prvo, zgrada nije đaba, drugo netko je mora i zazidat, platiti komunalije, arhitekte, priključke, pa na kraju i porez na kupnju nekretnine 3% od iznosa, ili PDV 25% ako se kupuje od firme. Da ne govorim da stan treba i opremit, pa će se i tu "vrtit ekonomija".

GrimReaperKC kaže...

jer samo određeni broj "mjesta za subvenciju" je bio, odnosno određena cifra.

 

mjera bi bila kad bi SVI po istim uvjetima mogli kupovati stanove

 I mogu svi koji su kreditno sposobni. Lani su svi zahtjevi odobreni. Svih 4260. Doduše osim onih nepotpunih itd. Ajde da se o tome nije pisalo brate godinu dana. Pa preko 500 naslova je bilo "SVIMA ĆE SE ODOBRITI SUBVENCIJA". Naravno, nema subvencija za vile i luskuz..

Old Iggy kaže...

Yup, no onda više nije mjera već državno financiranje tržišta nekretnina, što je besmisleno.

 Opet netočna tvrdnja napamet.

 

Kako država subvencionira prodaju nekretnina od 400.000€?

 

Kako misliš da na 100.000 prodanih nekretnina u Hrvatskoj utječe 4260 subvencija?

 

Posljednje, ne subvencionira se sve već se ide po kriterijima cijene i cijene po kvadratu. Tako da ne shvaćam kako onda objašnjavate porast cijena na vilama i luksuznim nekretninama od 4.000€/m2 pa do 8.000€/m2 koje prelaze 400.000€, parkirnim mjestima, garažama, vikendicama, poljoprivrednim zemljištima... Naravno, i dalje govorimo o interesantnim mjestima i obalnim turističkim centrima. No, tamo di raste- raste zbog subvencija, tamo gdje ne raste - što?

 

To što sad keramičar košta 120kn/m2, a 2008 je koštao oko 60kn, to nije bitno. To što su sad kamate oko 3-4% a bile su 12%, nije bitno. To što se UOPĆE ne uzima u obzir ništa van Zagreba, to nije bitno. To što su zemljišne knjige sređene, to nije bitno. To što se sve gradi legalno po dozvolama, ni to nije bitno. To što je broj predmeta po sudovima 40% manji, niti to nema veze, to što urbanizam smanjuje broj stambenih jedinica - meh.. koga briga zapravo.

 

Bitno da se piše kako porezni obveznici financiraju nekoga svojim parama. Klasični jaranski sindrom, kurcem bi po čelu malo lupao radnika u katastru koji sa VSS radi za 4200 kn jer sam ja porezni obveznik i njemu plaćam plaću pa je zaslužio da ga kurcem lupam po čelu jer em što je uhljeb sigurno je i HDZovac.

 

Klasični primjer "to sam naučio iz novina" (ne mislim na igija ni nikog posebno, dapače igi mi je super, stvarno si mi super, općenito govorim).

 

(Ja nisam tražio subvenciju niti mislim, niti je itko iz moje uže ili šire obitelji, kruga prijatelja i poznanika, te nemam osobni interes u vezi iste. Nemam nekretninu u Dušikravama).

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice